Setari Cookie-uri

Am o lipitoare în casã ºi nu scap de ea nicicum....help!

De la: DydiG, la data 2010-05-24 01:31:09
De la: Lusha_ubitik, la data 2010-05-24 00:57:31
De la: pdg, la data 2010-05-23 20:44:50
De la: pdg, la data 2010-05-23 20:42:41
De la: kisa77, la data 2010-05-23 09:09:55Cica bataia e rupta din rai...................Pune-i un somnifer in ceai, leag-o bine, asigura-te ca nu exista martori si da-i la ficati. Nu-i lasa urme, poate sa-si scoata certificat medico-legal si sa te dea in judecata.
Explica-i ca daca nu se cara o sa-i aplici tratamentul asta din 2 in 2 zile (are si ea nevoie de o pauza).
Du-l pe fratiorul tau la un popa...........exista si varianta ca tarfa sa-i fi facut farmece, mi-e greu sa cred ca-i chiar atat de imbecil. Gaseste o fata cumintica si incearca sa-l combini pe frati-tu.
Roga-i pe parintii tai sa depuna o plangere la politie (agresiune)..........dar trebuie sa existe dovezi.........un pumn in fata n-a ucis pe nimeni......se poate sacrifica maica-ta pt linistea familiei, nu?
Si ultima varianta (nu cea mai fericita): fa rost de niste droguri .......bagai-le in captuseala de la geanta si suna la politie.........s-ar putea sa scapi de ea vreo 7 ani.

P.S. Stiu c-o sa zici ca-s dementa si ca asta se intampla numai in filme, dar n-o vei scoate din casa prin metode ortodoxe. Te confrunti cu o problema mult mai grava decat pare in realitate. Este o tarfa fara scrupule si fara suflet. Mai mult ca sigur ma-sa n-a invatat-o sa-si lase loc de buna ziua sau ca nu poti sa primesti totul gratis in viata.





scz...am postat gresit m-ai sus...

Mare-i gradina domnului !Cu astfel de sfaturi....aia e inger pe langa tine...doamne fereste-ne de cei care gandesc asa !



Auzi, ma scuzi putin ca intervin... dara daca al tau copil, aduce asa un FENOMEN in casa, tu ce i-ai face? L-ai lua/ ai lua-o in brate si i-ai spune: " Bun venit in familie!" ? Na', acu' fiecare cu parera lui, dar LIPITOAREA aia nu stie de vorba buna, asa ca metodele neortodoxe sunt singura sansa de scapare!


Se vede cum ai fost crescuta......deci daca pt tine violenta si rautatea este solutia intr-o problema.... ai gresit din start calea in viata.




Chiar va rog DOAMNA DOCTOR sa imi faceti profilul psihologic, asa imi economisiti un drum (inutil de altfel) la un psiholog!
lusha_ubitik
Postat pe 24 Mai 2010 01:59
De la: DydiG, la data 2010-05-24 01:26:24
De la: Lusha_ubitik, la data 2010-05-24 01:03:48
De la: denis_3d25, la data 2010-05-23 21:33:40...mmda,


Daca vrei sa condamni pe cineva, condamna-ti parintzii care s-au despartzit de intzelepciunea lui Hristos si v-au crescut fara bazele morale... ulterior, condamna-te pe tine, ca ai ales sa te incarnezi intr-o asemenea familie.



Vreau sa-ti PUN O INTREBARE.
De cand incoa' fiecare alege in ce familie sa se nasca? Si de une stii tu cum i-au crescut parintii?Ia zi, nu cumva in acest caz tu judeci?
P.s.: Cand scrii un post, scrii de dragul artei?Sau cate-odata mai si gandesti ce scrii? Nu de alta, dar te contrazici singur...


Draga mea aici nici n-as zice ca a scris o fata de 20 de ani...deci ii spui persoanei ca se contrazice....si tu de altfel te contrazici.....pai ii atragi atentia de ce judeca...dar tu ai voie sa-l judeci pe el?


Eu am intrebat...nu l-am judecat. Dar tu nu faci diferenta...
lusha_ubitik
Postat pe 24 Mai 2010 02:02
De la: denis_3d25, la data 2010-05-23 21:33:40...mmda,
Tie ti se pare corect sa ne pui pe noi in pozitzie de judecatori fatza de ea, fara ca sa-i ascultam si punctul ei si al fratelui tau de vedere ???

Tu o numesti lipitoare, aspirator de bani x,y... dar asta e doar punctul tau de vedere !

Un Judecator curat si drept, pune lucrurile in balantza ... tu insa, ai venit sa-ti ceri sprijin, ca si cum tu ai avea deja dreptate. Pt tine, procesul este deja incheiat.
Ei bine, daca tu ai castigat deja procesul si ea este cea vinovata, atunci de ce esti tu cea care sufera ?
Vezi tu ? pe Dumnezeu nu-l potzi pacali, in fatza lui inca nu ai castigat procesul.

In momentul de fatza, lucrurile stau perfect la locul lor. Toate nevoile noastre au un pretz.
Analizeaza-ti nevoile si-ti vei intzelege cifra facturilor...

Daca vrei sa condamni pe cineva, condamna-ti parintzii care s-au despartzit de intzelepciunea lui Hristos si v-au crescut fara bazele morale... ulterior, condamna-te pe tine, ca ai ales sa te incarnezi intr-o asemenea familie.


felicitari Denis!
ai punctat fff bine tot ceea ce trebuia!
cine are puterea sa inteleaga.....bineinteles...


Doar cei ce-si recunos pacatele sint in masura sa vindece efectul lor. Pacatele, sint izvoare de suferintze... gaseste-ti izvorul pacatelor, pune-i un dop si ai rezovat problema.
pdg
Postat pe 24 Mai 2010 09:40
De la: pdg, la data 2010-05-24 09:40:34
De la: denis_3d25, la data 2010-05-23 21:33:40...mmda,
Tie ti se pare corect sa ne pui pe noi in pozitzie de judecatori fatza de ea, fara ca sa-i ascultam si punctul ei si al fratelui tau de vedere ???

Tu o numesti lipitoare, aspirator de bani x,y... dar asta e doar punctul tau de vedere !

Un Judecator curat si drept, pune lucrurile in balantza ... tu insa, ai venit sa-ti ceri sprijin, ca si cum tu ai avea deja dreptate. Pt tine, procesul este deja incheiat.
Ei bine, daca tu ai castigat deja procesul si ea este cea vinovata, atunci de ce esti tu cea care sufera ?
Vezi tu ? pe Dumnezeu nu-l potzi pacali, in fatza lui inca nu ai castigat procesul.

In momentul de fatza, lucrurile stau perfect la locul lor. Toate nevoile noastre au un pretz.
Analizeaza-ti nevoile si-ti vei intzelege cifra facturilor...

Daca vrei sa condamni pe cineva, condamna-ti parintzii care s-au despartzit de intzelepciunea lui Hristos si v-au crescut fara bazele morale... ulterior, condamna-te pe tine, ca ai ales sa te incarnezi intr-o asemenea familie.





Doar cei ce-si recunos pacatele sint in masura sa vindece efectul lor. Pacatele, sint izvoare de suferintze... gaseste-ti izvorul pacatelor, pune-i un dop si ai rezovat problema.
pdg
Postat pe 24 Mai 2010 09:42
De la: pdg, la data 2010-05-24 09:42:02
De la: pdg, la data 2010-05-24 09:40:34
De la: denis_3d25, la data 2010-05-23 21:33:40...mmda,
Tie ti se pare corect sa ne pui pe noi in pozitzie de judecatori fatza de ea, fara ca sa-i ascultam si punctul ei si al fratelui tau de vedere ???

Tu o numesti lipitoare, aspirator de bani x,y... dar asta e doar punctul tau de vedere !

Un Judecator curat si drept, pune lucrurile in balantza ... tu insa, ai venit sa-ti ceri sprijin, ca si cum tu ai avea deja dreptate. Pt tine, procesul este deja incheiat.
Ei bine, daca tu ai castigat deja procesul si ea este cea vinovata, atunci de ce esti tu cea care sufera ?
Vezi tu ? pe Dumnezeu nu-l potzi pacali, in fatza lui inca nu ai castigat procesul.

In momentul de fatza, lucrurile stau perfect la locul lor. Toate nevoile noastre au un pretz.
Analizeaza-ti nevoile si-ti vei intzelege cifra facturilor...

Daca vrei sa condamni pe cineva, condamna-ti parintzii care s-au despartzit de intzelepciunea lui Hristos si v-au crescut fara bazele morale... ulterior, condamna-te pe tine, ca ai ales sa te incarnezi intr-o asemenea familie.





Doar cei ce-si recunos pacatele sint in masura sa vindece efectul lor. Pacatele, sint izvoare de suferintze... gaseste-ti izvorul pacatelor, pune-i un dop si ai rezovat problema.





FELICITARI DENIS !
AI SPUS TOT CEEA CE ERA DE SPUS !
pdg
Postat pe 24 Mai 2010 09:43
Draga mea stii cum se spune "tot prostii au noroc in viata", nu vei scapa de ea atata timp cat fratele tau o vrea. Si sa nu fiu rea, ea isi va urma scopul, poate se va si casatori cu el, sau va sta la voi cat timp ii convine situatia.
Eu am trecut printr-o situatie asemanatoare si cand am incercat sa-i deschid ochii fratelui meu nu a mai vorbit cu mine. Trebuie el sa vada.
gabriella_a
Postat pe 24 Mai 2010 09:44
Nu chiar stiu ce sa iti spun, dar eu in locul tau ii faceam bagajele de mult timp(ii puneam hainele in saci menajeri si i le aruncam la container ca poate sunt nevoiasi pe lumea asta si o facea fara ele).Apropo de vecina ta,eu o indemnam sa ii dea o mama de bataie ca poate i-o veni si ei mintea la cap,nu ii lua apararea daca face asa ceva ca astea trebuie invatate minte.De ce nu mergeti si la un preot,nu sa ii faceti ceva rau ci doar sa ii citeasca ceva rugaciuni pe o haina de-a fratelui tau pe care el o poarta sau cereti si sfatul unui preot ca doar nu faceti nimic rau.Am avut o cunostinta care fix asa facea si cu el o tipa si mama lui a fost la preot ,nu i-a facut sau dorit nimic rau fetei ci doiar i-a citit lui pe o haina noua ceva rugaciuni si a scapat de individa.Va doresc bafta tie si familie tale sa scapati de "lipitoare",ca e plina lumea de ele.http://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/33537.html#
bababmwm
Postat pe 24 Mai 2010 11:07
Scrii ca sunt bani putini in casa si ea negociaza cu tatal tau ,finantele ei.Cine ii cumpara cafea,micul dejun,pranzul si cina?Cine plateste la intretinere pentru ea?Eu sa fiu in locul tau chiar as spune:draga noastra facand parte din familie si locuind la noi ,vezi ca e greu,asa ca TREBUIE SA CONTRIBUI,LA PLATA INTRETINERII,CURENTULUI,GAZULUI,INTERNETULUI,cota parte din cheltuieli.Daca nu poti vezi cum faci ,cauta un serviciu,part-time ca sa contribui,deoarece vecinii au anuntat la administratie ,politie ca tinem in gazda o persoana in plus.In functie de raspuns i se poate spune sa-si ia iubitul si sa se duca sa se prostitueze pe bani ,intr-o casa cu chirie ,unde sa plateasca totul la intreg.Ceea ce accepta fratele tau,ca ea sa se culce pe bani cu prietenii lui,nu inseamna decat ca si el are un comportament deviant de la bunul simt si morala,deci nu cred ca iubirea e mare ci prostia e cat casa.PARINTII TAI NU AU NIMIC DE SPUS?DACA TATAL TAU DIN PUTINUL VOSTRU II DA SI EI INSEAMNA CA O DORESTE DE NORA SAU O VEDE CA PE O POSIBILA NORA.Nu cred ca fratelui tau ii convine sa plece de la comoditatile casei ,intr-o gazda.Si cati ani are 22-23?Inseamna ca inca nu s-a maturizat si nu isi asuma responsabilitati.Asta e trist.
giculitza2005
Postat pe 24 Mai 2010 11:32
Ca si alta persoana va recomand intregii familii sa le puneti bagajele la usa,sa plece unde vor,macar daca profita de fratele tau sa nu o faca sub ochii vostri.Fratele tau ori e orb,ori nu are deloc minte,dar asta e doar probleme lui,nu stiu de ce sa suportati toti.Parintii tai nu au un cuvand de zis in casa lor?
sau depindeti financiar de el in vreun fel?
bafta si numai bine
mimishor957
Postat pe 24 Mai 2010 13:19
De la: Lusha_ubitik, la data 2010-05-24 01:57:36DyDiG lasa-ma sa te contrazic papusa... Eu am o familie a mea, de aproape un an stau cu logodnicul meu asa ca... Am crescut destul daca sunt capanila sa stau impreuna cu un barbat mult mai mare ca mine, si ca naiba, sa-l si duc pe caile bune (dar na', de unde sa stii tu toate astea ca doar nu ma cunosti). Nu ai de unde sa stii cum am fost educata, cum am fost crescuta.Daca esti psihiloaga, te rog, sa-mi faci si mie profilul, ca de', esti docotreasa dupa cum "ma judeci".
Partea proasta stii care e? Ca tu tii apararea unui FENOMEN al naturii (ca aia nu e femeie) si culmea, ii dai dreptate! Si mai si jignesti familia fetei asteia saraca.Ai 2 posibilitati:
1. Ori ai fost ca ea, si te-ai facut fata cuminte la casa ta.
2. Ori esti inca un copil de nu mai mult 15 ani.


Deci sa inteleg ca pentru tine a sta cu un barbat mult mai mare ca tine ,inseamna ca ai crescut destul? Si sa inteleg ca stai in apartamentul lui? Deci atunci ar trebuii sa fi numita lipitoare?
Am precizat draga mea,nu trebuie decat sa citesti atent si vei intelege....dar ca sa-ti scriu inca odata cu riscul din nou sa nu citesti....Nu trebuie sa fi doctor,limbajul unui copil denota educatia primita.
Acum nu te ataca ca te judec in functie de raspunsul tau,odata ce ai inceput sa judeci parerile fiecaruia in parte tre sa-ti asumi responsabilitatea pt ceea ce faci ,daca sti ce e aia responsabilitate.
In primul rand eu daca e sa judec o persoana ,o pot face dupa limbaj,dupa comportament...dar daca pe acea persoana nu o "cunosc"(in cazul de fata "lipitoarea"despre care se vorbeste) , nu am punctul ei de vedere,nici macar al "sponsorului"nu pot sa le pun o eticheta.
Eu nu apar pe nimeni,am dat un raspuns surioarei care a cerut un raspuns....nu mi-a cerut parerea "lipitoarea" care sta cu fratesu,ci surioara a venit cu povestioara.
Daca citeai tot msjul meu realizai ca am precizat ca eu n-am fost niciodata pe spatele nimanui.


Si acum sa iti explic si alte aspecte cu referire la un mesaj anterior,poate le intelegi daca iti explic mai clar......
In cazul de fata parintii sunt sanatosi,nu precizeaza niciunde ca ar suferii de vreo boala,deci pot muncii,prin urmare nu se afla in "dificultate". Fratiorii care stau in casa,la fel ,au maini si picioare,sunt sanatosi si pot muncii.
Baiatul mai mic.....din cate a zis surioara .....el a fost "sponsorul casei"....adica platea toate cheltuielile , s-a gandit sa plateasca decat o jumatate din cheltuieli,deci pana acum nu a facut nimic rau.

Ca parinte,pt ca si eu la randul meu sunt mama, nu faci un copil ca sa aiba vreo obligatie mai tarziu fata de tine,obligatie morala da, dar nu materiala. Un copil nu cere sa-l facem,nu cere sa-l nastem,noi decidem acest lucru,asa ca noi ca parinti avem datoria sa crestem acel copil,sa-i dam o educatie,sa fim un sprigin pentru copii pana cand nu vom mai putea muncii si nu-l vom mai putea ajuta. Adica eu cat am maini si picioare si voi fi apta de munca,voi muncii si imi voi ajuta copii.
In nici un caz nu voi lenevii acasa si sa traiesc din banii copiilor.

In cazul de fata mama casnica poate muncii,tatal somer isi poate cauta de lucru in alta parte,fratiorii pot muncii.....

Referitor la tine,presupun ca parintii tai ti-au oferit totul, nu te-au trimis la munca , ca ei sa stea acasa si tu sa le aduci bani,sa-i intretii si ei sa leneveasca acasa,atata timp cat ei sunt in putere . Daca te-ai dus sa muncesti ai facuto pt tine. Ce ar fi fost ca tu sa mai ai frati,surori,sa dai toti banii care ii muncesti sa-i intretii,sa-ti faci acest prieten si ei sa nu fie de acord cu el,sa considere ca e un om care mananca din banii care trebuia in mod normal sa ii dai familiei? Familia ta poata muncii,ce parerea ai avea? Din pacate sunt familii de acest gen,am cunosc copii care au crescut in astfel de familii.

Eu de exemplu nu sunt intretinuta, dar nici nu-mi intretin parintii.....ei muncesc sa se intretina singuri si il ajuta si pe fratele meu....si pt acest fapt nu sunt nici invidioasa,nici geloasa....din contra,sunt mandra pt ca parintii mei ca nu sunt niste puturosi si ca isi sprijina copii. Si inca un lucru esential, am fost crescuti si invatati sa ne comportam,sa vorbim si sa nu rezolvam problemele cu rautate.

Daca un om te-ar supara pe strada,ce ai face? L-ai lua la bataie,ai incepe sa-i vorbesti urat,l-ai ignora sau i-ai vorbii frumos?

Mai este inca un lucru ce vreau sa-l subliniez...... fiecare om este responsabil pt faptele sale. Daca (in cazul de fata) baiatul are o relatie cu "lipitoarea"si face anumite greseli fata de familie sau in viata,este in totalitate vina lui.
Eu de exemplu daca fac greseli in viata nu pot da vina pe sot...sau fratele meu daca nu se comporta cum trebe, nu pot da vina pe prietena lui.
Un om care bate un alt om,cand e judecat,nu raspunde alcineva pt el ci el este raspunzator pt ce a facut si tre sa plateasca pt faptele lui.
Fiecare om trebuie sa fie responsabil de faptele sale.
(in cazul de fata) Baiatul tre sa ia singur decizii in legatura cu viata lui. E bine sa fie sfatuit de familie,dar deciziile ii apartin,atat cat si greselile ii apartin.

O zi frumoasa.
DydiG
Postat pe 24 Mai 2010 14:33
Eu nu inteleg un lucru - de ce sunteti obligati sa stati cu ea in casa, s-o suportati?
Pai fratiorul sa aiba cu voi o discutie ca lumea, si sa plece sa stea cu mandra in alta parte, cu chirie! Ca voi sunteti majoritari, acolo si nici n-aveti vreo obligatie fata de ea.
Ce doamne iarta-ma poate fi asa greu? Va e teama ca se supara fratele, sau cum? Si daca se supara - ce se intampla?
Cocktail
Postat pe 24 Mai 2010 16:46
De la: Lory29, la data 2010-05-23 09:35:54 Tu care esti mai dezghetata( dupa cum imi dau seama citindu-ti randurile)din casa,nu crezi ca trebuie sa fi-ti un singur glas impreuna cu parintii tai cand fratiorul "prostit"si-a aciuit "otreapa indracita" ?!...Pune-i lucrurile la usa,inregistrati dialogul cu vipera si chemati Politia ptr 'tulburare si violare de domiciliu ,fara acordul proprietarilor de drept(parintii tai) ! Fratelui tau ii va trece supararea pe voi ....in scurt timp,chiar daca o sa ia hotararea de a pleca impreuna cu ea din casa ! CAPUSA nu va rezista sa mai aiba relatii cu el ...prin vecini !!! EI NU-I CONVINE DECAT LA VOI IN CASA ,DE UNDE TRANSFERA O PARTE DIN CAPITALUL FRATELUI TAU LA PARINTII EI DE 2 LEI SI 5 BANI ! Nimeni nu poate sta sub acoperisul vostru decat cu acordul expres al proprietarilor de drept ,adica al parintilor tai !
crysis
Postat pe 24 Mai 2010 16:58
De la: Lusha_ubitik, la data 2010-05-24 01:03:48
De la: denis_3d25, la data 2010-05-23 21:33:40...mmda,


Daca vrei sa condamni pe cineva, condamna-ti parintzii care s-au despartzit de intzelepciunea lui Hristos si v-au crescut fara bazele morale... ulterior, condamna-te pe tine, ca ai ales sa te incarnezi intr-o asemenea familie.



Vreau sa-ti PUN O INTREBARE.
De cand incoa' fiecare alege in ce familie sa se nasca? Si de une stii tu cum i-au crescut parintii?Ia zi, nu cumva in acest caz tu judeci?
P.s.: Cand scrii un post, scrii de dragul artei?Sau cate-odata mai si gandesti ce scrii? Nu de alta, dar te contrazici singur...



Bine fluturas, uite am venit sa-ti raspund la intrebarea ta

Din totdeauna sufletele isi aleg familia in care se incarneaza !!!
Sau tu crezi ca Isus Hristos s-a incarnat din greseala in Maria ?
Stiu ca ti-e greu sa-ti acceptzi sau sa-ti recunosti greselile, si ca majoritatea sufletelor, prefera sa arunce vinovatzia lor, pe sarpele cel rau.... insa , Adevarul, este ca fiecare suflet in parte, isi suporta consecintzele deciziilor proprii...

Iar despre contradictzie, judecata si condamnare, vorbim altadata... cand vei creste mai mare

Cu dragoste din Lumina, ingerul Denis...
denis_3d25
Postat pe 24 Mai 2010 17:58
Buna ziua Nu ma prea pricep la sfaturi dar pot sa spun ca bunul Dumnezeu le rezolva pe toate .Rogate si tine post
kudika181950
Postat pe 24 Mai 2010 19:14
arunca-i hainele pe geam si schimba yalele de la usa.... daca chiar nu vrea sa inteleaga cu frumosul sau cu "frumosul"... pe primul plan e familia ta daca sunteti intr-o situatie asa de "stralucita"! si mama lucreaza pe nici 6 milioane si tata are la fel 6 milioane si ceva somaj dupa 50 si ceva de ani de munca sora mea are firma si eu la fel am servici si prietenul meu pot zice k e "blindat" dar eu dak m-as muta la el si as face ce face panarama aia el asa ar face cu mine... mi-ar arunca hainele pe geam.... dar nu fac....
eu asta zik k e solutia in ultima instanta.... sa te gandesti foarte bine... laso pe ea sa isi gaseasca alta familie de care sa isi bata joc.... gandestete la familia ta!
pupici si sper sa se rezolve cat mai repede situatia asta
myrelusha1990
Postat pe 24 Mai 2010 19:21
sunteti dragalasi asemeni romanilor cum va stresati pentru probleme infantile ,despre lipitori ,vulpi carora le place barfa.Exista vreun om normal ,natural si suficient de cerebral sa inteleaga ca o lipitoare are efect terapeutic .In umila mea parere aceasta tara o reprezentati prin ingeniozitatea dumneavoastra,casatoriti-o cu un medic .
JADIRA
Postat pe 24 Mai 2010 20:00
De la: DydiG, la data 2010-05-24 14:33:27
De la: Lusha_ubitik, la data 2010-05-24 01:57:36DyDiG lasa-ma sa te contrazic papusa... Eu am o familie a mea, de aproape un an stau cu logodnicul meu asa ca... Am crescut destul daca sunt capanila sa stau impreuna cu un barbat mult mai mare ca mine, si ca naiba, sa-l si duc pe caile bune (dar na', de unde sa stii tu toate astea ca doar nu ma cunosti). Nu ai de unde sa stii cum am fost educata, cum am fost crescuta.Daca esti psihiloaga, te rog, sa-mi faci si mie profilul, ca de', esti docotreasa dupa cum "ma judeci".
Partea proasta stii care e? Ca tu tii apararea unui FENOMEN al naturii (ca aia nu e femeie) si culmea, ii dai dreptate! Si mai si jignesti familia fetei asteia saraca.Ai 2 posibilitati:
1. Ori ai fost ca ea, si te-ai facut fata cuminte la casa ta.
2. Ori esti inca un copil de nu mai mult 15 ani.


Deci sa inteleg ca pentru tine a sta cu un barbat mult mai mare ca tine ,inseamna ca ai crescut destul? Si sa inteleg ca stai in apartamentul lui? Deci atunci ar trebuii sa fi numita lipitoare?
Am precizat draga mea,nu trebuie decat sa citesti atent si vei intelege....dar ca sa-ti scriu inca odata cu riscul din nou sa nu citesti....Nu trebuie sa fi doctor,limbajul unui copil denota educatia primita.
Acum nu te ataca ca te judec in functie de raspunsul tau,odata ce ai inceput sa judeci parerile fiecaruia in parte tre sa-ti asumi responsabilitatea pt ceea ce faci ,daca sti ce e aia responsabilitate.
In primul rand eu daca e sa judec o persoana ,o pot face dupa limbaj,dupa comportament...dar daca pe acea persoana nu o "cunosc"(in cazul de fata "lipitoarea"despre care se vorbeste) , nu am punctul ei de vedere,nici macar al "sponsorului"nu pot sa le pun o eticheta.
Eu nu apar pe nimeni,am dat un raspuns surioarei care a cerut un raspuns....nu mi-a cerut parerea "lipitoarea" care sta cu fratesu,ci surioara a venit cu povestioara.
Daca citeai tot msjul meu realizai ca am precizat ca eu n-am fost niciodata pe spatele nimanui.


Si acum sa iti explic si alte aspecte cu referire la un mesaj anterior,poate le intelegi daca iti explic mai clar......
In cazul de fata parintii sunt sanatosi,nu precizeaza niciunde ca ar suferii de vreo boala,deci pot muncii,prin urmare nu se afla in "dificultate". Fratiorii care stau in casa,la fel ,au maini si picioare,sunt sanatosi si pot muncii.
Baiatul mai mic.....din cate a zis surioara .....el a fost "sponsorul casei"....adica platea toate cheltuielile , s-a gandit sa plateasca decat o jumatate din cheltuieli,deci pana acum nu a facut nimic rau.

Ca parinte,pt ca si eu la randul meu sunt mama, nu faci un copil ca sa aiba vreo obligatie mai tarziu fata de tine,obligatie morala da, dar nu materiala. Un copil nu cere sa-l facem,nu cere sa-l nastem,noi decidem acest lucru,asa ca noi ca parinti avem datoria sa crestem acel copil,sa-i dam o educatie,sa fim un sprigin pentru copii pana cand nu vom mai putea muncii si nu-l vom mai putea ajuta. Adica eu cat am maini si picioare si voi fi apta de munca,voi muncii si imi voi ajuta copii.
In nici un caz nu voi lenevii acasa si sa traiesc din banii copiilor.

In cazul de fata mama casnica poate muncii,tatal somer isi poate cauta de lucru in alta parte,fratiorii pot muncii.....

Referitor la tine,presupun ca parintii tai ti-au oferit totul, nu te-au trimis la munca , ca ei sa stea acasa si tu sa le aduci bani,sa-i intretii si ei sa leneveasca acasa,atata timp cat ei sunt in putere . Daca te-ai dus sa muncesti ai facuto pt tine. Ce ar fi fost ca tu sa mai ai frati,surori,sa dai toti banii care ii muncesti sa-i intretii,sa-ti faci acest prieten si ei sa nu fie de acord cu el,sa considere ca e un om care mananca din banii care trebuia in mod normal sa ii dai familiei? Familia ta poata muncii,ce parerea ai avea? Din pacate sunt familii de acest gen,am cunosc copii care au crescut in astfel de familii.

Eu de exemplu nu sunt intretinuta, dar nici nu-mi intretin parintii.....ei muncesc sa se intretina singuri si il ajuta si pe fratele meu....si pt acest fapt nu sunt nici invidioasa,nici geloasa....din contra,sunt mandra pt ca parintii mei ca nu sunt niste puturosi si ca isi sprijina copii. Si inca un lucru esential, am fost crescuti si invatati sa ne comportam,sa vorbim si sa nu rezolvam problemele cu rautate.

Daca un om te-ar supara pe strada,ce ai face? L-ai lua la bataie,ai incepe sa-i vorbesti urat,l-ai ignora sau i-ai vorbii frumos?

Mai este inca un lucru ce vreau sa-l subliniez...... fiecare om este responsabil pt faptele sale. Daca (in cazul de fata) baiatul are o relatie cu "lipitoarea"si face anumite greseli fata de familie sau in viata,este in totalitate vina lui.
Eu de exemplu daca fac greseli in viata nu pot da vina pe sot...sau fratele meu daca nu se comporta cum trebe, nu pot da vina pe prietena lui.
Un om care bate un alt om,cand e judecat,nu raspunde alcineva pt el ci el este raspunzator pt ce a facut si tre sa plateasca pt faptele lui.
Fiecare om trebuie sa fie responsabil de faptele sale.
(in cazul de fata) Baiatul tre sa ia singur decizii in legatura cu viata lui. E bine sa fie sfatuit de familie,dar deciziile ii apartin,atat cat si greselile ii apartin.

O zi frumoasa.


Ma scuzi ca nu am timp sa citesc tot ceea ce ai postat mai sus, dar crede-ma sincer nu ma intereseaza, insa te dadeai asa in "aere" de "doctoreasa", ca eu chiar am crezut ca vrei sa imi faci profilul psihologic. Despre viata mea persoana nu am timp sa iti povestesc, caci am altceva de facut. Tu ma numesti lipitoare si copila prost crescuta cand habar nu ai cum si cine sunt.Deci draga mea, esti total pe dinafara. Have a nice day sweety
lusha_ubitik
Postat pe 24 Mai 2010 21:17
De la: denis_3d25, la data 2010-05-24 17:58:05
De la: Lusha_ubitik, la data 2010-05-24 01:03:48
De la: denis_3d25, la data 2010-05-23 21:33:40...mmda,


Daca vrei sa condamni pe cineva, condamna-ti parintzii care s-au despartzit de intzelepciunea lui Hristos si v-au crescut fara bazele morale... ulterior, condamna-te pe tine, ca ai ales sa te incarnezi intr-o asemenea familie.



Vreau sa-ti PUN O INTREBARE.
De cand incoa' fiecare alege in ce familie sa se nasca? Si de une stii tu cum i-au crescut parintii?Ia zi, nu cumva in acest caz tu judeci?
P.s.: Cand scrii un post, scrii de dragul artei?Sau cate-odata mai si gandesti ce scrii? Nu de alta, dar te contrazici singur...



Bine fluturas, uite am venit sa-ti raspund la intrebarea ta

Din totdeauna sufletele isi aleg familia in care se incarneaza !!!
Sau tu crezi ca Isus Hristos s-a incarnat din greseala in Maria ?
Stiu ca ti-e greu sa-ti acceptzi sau sa-ti recunosti greselile, si ca majoritatea sufletelor, prefera sa arunce vinovatzia lor, pe sarpele cel rau.... insa , Adevarul, este ca fiecare suflet in parte, isi suporta consecintzele deciziilor proprii...

Iar despre contradictzie, judecata si condamnare, vorbim altadata... cand vei creste mai mare

Cu dragoste din Lumina, ingerul Denis...


Esti prea religios pentru gusturile mele... Ingeras, mai lasa-l pe Dumnezeu in pace, ca n-are treaba religia cu FENOMENELE NATURII. De crescut, mai cresti tu, si ia-o si pe Dydi sa cresteti impreuna...ca de', poate va plictisiti unu' fara altu'. Oricum eu mi-am expus pct.-ul de vedere, si nu ma intereseaza cat de copil ma credeti voi, atata timp cat parerile voastre pentru mine sunt nule. Importante sunt parerile celor ce ma cunosc, nu a unor straini, ce se dau mari specialisti in ale psihologiei, si cred ca pot cunoaste o persoana dupa 2 randuri scrise. Stii, tata imi spunea o vorba. "criticile nu te coboara, iar laudele nu te ridica" ... mare dreptate avea. Te-am tzucat mai Ingeras
lusha_ubitik
Postat pe 24 Mai 2010 21:25
"Referitor la tine,presupun ca parintii tai ti-au oferit totul, nu te-au trimis la munca , ca ei sa stea acasa si tu sa le aduci bani,sa-i intretii si ei sa leneveasca acasa,atata timp cat ei sunt in putere . Daca te-ai dus sa muncesti ai facuto pt tine. Ce ar fi fost ca tu sa mai ai frati,surori,sa dai toti banii care ii muncesti sa-i intretii,sa-ti faci acest prieten si ei sa nu fie de acord cu el,sa considere ca e un om care mananca din banii care trebuia in mod normal sa ii dai familiei? Familia ta poata muncii,ce parerea ai avea? Din pacate sunt familii de acest gen,am cunosc copii care au crescut in astfel de familii."

Da Dydi, eu i-am ajutat si inca ii mai ajut pe ai mei...si sa vedem.. eu castig numai daca vand (si ca dracu' ca daca nu vand de 1000 de euro la saptamana, nu am castig mai deloc), si ghiceste ce...de fiecare data tot le "scap" bani.Si nu ma deranjeaza.E obligatia mea morala, vazand ca ei m-au crescut 19 ani si au incercat sa imi ofere totul.As face asta in fiecare zi, si nu mi-ar pare rau. SUNT PARINTII MEI si AU PRIORITATE IN FATA ORICUI!! NIMENI NU ARE DREPTUL SA IMI IMPUNA CE SA FAC SAU SA NU FAC PENTRU FAMILIA MEA!! aici inchei discutia cu tine, caci nu are rost, vazand ca esti total diversa de mine, si ai o mentalitate aiurea (din p.m.d.v.).
lusha_ubitik
Postat pe 24 Mai 2010 21:33
Lusha_ubitik daca nu ai fost in stare sa citesti mesajul meu de mai sus,ma gandesc eu ,oare ai citit vreo carte la viata ta?
Eu te-as sfatuii sa incerci sa-ti ti parerile pt tine,sa nu incerci sa mai judeci pe nimeni considerand ca tu ai o parere mai buna,pentru ca nu esti in stare sa porti o conversatie.Nu esti in stare nici macar sa citesti ce scrie un om,doar vorbesti aiurea ca sa te afi in treaba.
Si in legatura cu miile de euro care le faci,nu vreau sa ma gandesc in ce domeniu le faci..... ai lasat o parerea f rea despre tine ...asa ca fetita, maturizeaza-te.
Si nu-ti face griji...nu o sa-mi fie dor de conversatii cu o fatuca ca tine. Ca e ca si cum as scrie unui orb.
DydiG
Postat pe 24 Mai 2010 22:08
De la: Lusha_ubitik, la data 2010-05-24 21:25:38

Esti prea religios pentru gusturile mele... Ingeras, mai lasa-l pe Dumnezeu in pace, ca n-are treaba religia cu FENOMENELE NATURII. De crescut, mai cresti tu, si ia-o si pe Dydi sa cresteti impreuna...ca de', poate va plictisiti unu' fara altu'. Oricum eu mi-am expus pct.-ul de vedere, si nu ma intereseaza cat de copil ma credeti voi, atata timp cat parerile voastre pentru mine sunt nule. Importante sunt parerile celor ce ma cunosc, nu a unor straini, ce se dau mari specialisti in ale psihologiei, si cred ca pot cunoaste o persoana dupa 2 randuri scrise. Stii, tata imi spunea o vorba. "criticile nu te coboara, iar laudele nu te ridica" ... mare dreptate avea. Te-am tzucat mai Ingeras


Daca nu vrei sa fi criticata...nu critica.
Esti un copil,in gandire si in exprimare....
Si in pozeeee....vai cat de micuta si dulcica esti.....pacat ca esti rautacioasa.
Ma scuzi acum...dar dragostea vietii tale cati ani are? Fara sa-l jignesc eu ii dau 40 ani.
Nu e bine sa-ti pierzi tineretea alaturi de un barbat prea mare pt tine...parerea mea.....dar faci cum crezi,sa nu-ti para rau mai tarziu.
DydiG
Postat pe 24 Mai 2010 22:12
Te inteleg perfect...sunt in situatie asemanatoare,numai ca in cazul meu, personajele sunt sotul meu si amanta lui...nu a adus-o in casa, a luat o casa numai ptr ei 2...eu acea casa am vazut-o doar in poze, dupa ce mi-a spus intr-o zi "vai,Pitic, ce surpriza o sa iti fac de Paste...o casa a noastra si a copilului nostru" ...numai ca in acea casa am fost in noaptea de Inviere vreo 10 minute...o casa care se ïnvartea dupa soare"....acum o vad doar in poze...mai mult de atat....i-a luat o masina Skoda Octavia,noua noutza...(poate a fost si vina mea ca s-a ajuns la asta,ma neglijasem mult..ma ingrasasem, vreo 80 kg...apoi am slabit instantaneu,dupa cat am suferit...mai am 60 kg)... a plimbat-o pe unde nu a visat neam de neamul ei....a imbracat-o cu haine scumpe,de firma,in timp ce ea abia reusea sa isi cumpere de la taraba,inainte de a-l cunoaste pe sotul meu(nu ca as avea ceva cu hainele de la taraba,dar mereu am spus ca suntem prea saraci ca sa ne imbracam ieftin).....iar eu,am acceptat situatia,pentru ca nu am o casa in care sa ma duc cu copilul meu, a avut grija sa treaca totul pe numele soacrei mele...dupa 20 de ani de casnicie,am "nimic" ...am fost o copila fara minte, nu am stiut sa ma pun la adapost,de fapt am avut incredere oarba in omul de langa mine... am facut rate,am muncit de la 18 ani ,apoi,cand a vandut mostenirea de la tatal lui,nu am aflat decat de la o matusa a lui...era vorba de sute de mii de euro...bani pe care nu i-am vazut niciodata..doar el a stiut ce a facut cu banii si unde i-a pus...nu pot sa spun ca nu imi da bani si nu intretine copilul,dar in 20 de ani,nu am mancat eu si copilul nostru,cat i-a tocat acea ordinara,pentru ca femeie nu o pot numi, in cei 5 ani de cand sunt impreuna...acum,astept sa imi ia o casa,asa am convenit, apoi,fiecare vom merge pe drumurile noastre,fiecare separat...am indurat mai mult decat cineva isi poate inchipui ca poate indura si asta doar pentru ca am fost naiva....si pentru ca nu am vrut sa sufere fetitza noastra,dar acum,cand are 17 ani, sufera mai mult decat daca as fi "pus piciorul in prag"atunci,cand a inceput calvarul meu....Si toate acestea din cauza unei tar.fe din orasul Harsova,care acolo e considerata "tigaia Harsovei" O femeie care a despartit 3 barbati de sotiile si copii lor... Poate e frumoasa,nu am avut nicodata curiozitatea sa o cunosc,de fapt mi-a fost teama de reactiile mele daca ma voi apropia de ea,desi sotul ei,fostul sotz de cateva luni,m-a rugat intotdeauna sa actionez cumva , mi-a fost teama sa nu fac ceva care sa ma arunce in vreo inchisoare , si sa imi ramana fetita pe drumuri si cu "pecetea" ca este fata unei puscariase....Ce a fost ,mult, a trecut,acum,astept din luna in luna sa imi ia casa de care am nevoie eu si copilul meu...
...Deci draga mea,m-am abatut de la subiect cu povestea mea si poate a multora dintre femei,pentru ca tarfe au existat intotdeauna si vor exista mereu.....dar concluzia e una...daca o iubeste,nu o sa puteti face mare lucru voi, va trebui doar sa vada el singur cine e femeia de langa el....ia aminte.. pentru sotzul meu ,nu a contat fetitza lui,pentru care, in alte vremuri, si-ar fi dat viata...
ELIZIA
Postat pe 24 Mai 2010 22:12
De la: kudika073812, la data 2010-05-16 16:16:13Bunã ziua!
Nu ºtiu cum sã încep,dar o sã îndrãznesc,poate mã ajutã ºi pe mine cineva care a fost într-o situaþie asemãnãtoare!
Pe scurt: de trei ani de zile s-a"aciuit" la noi în casã un aspirator de bani,un scai aº putea spune care îi mînâncã banii fratelui meu mai mic "sponsorul" care mai nou traseazã cheltuielile în casã pe jumãtate,fãfrã sã þinã cont cã de trei ani fata asta nu a adus nici un suport material în casã,mai mult am avut doi"prieteni" la cãrora le-a fãcut avansuri ,doar de distracþie,numai sã mã calce pe nervi,cu unul dintre ei chiar s-a culcat pe bani,dar acest fapt nu l-a prea deranjat pe fratele meu,mai mult i-a " aspirat" vreo......mii de euro într-o zi ...ºi culmea...a iertat-o ...
În plus nu lucreazã,este studentã, la ºcoalã nu se duce,se trezeºte la ora unu dupãamiazã,sfideazã pe toatã lumea din casã,ne râde în nas cum îl manipuleazã pe dobitocul de fratele meu mai mic,care se crede mare cuceritor,crede cã a prins pe Dumnezeu de picior ºi fata asta îl manipuleazã cum vrea ea,mai mult bagã vrajbã între noi...nu ne mai înþelegem..
În plus,când am avut vreodatã nevoie de ea,totdeauna s-a fofilat ca o laºã calculatã ce este ea.
Cu riscul de a mã considera vreo scorpie,vã rog daþi-mi vreun sfat...
Din pãcate o ajutã cineva din umbrã,cã ea nu prea are în tãrtãcuþã nimic,dar are o familie fãrã servici niciunul care o îndeamnã sã stea la noi nu conteazã cum dar sã-l perieze pe fraier de bani pânã o dã afarã din casã...
Doamne nu se poate sã ni se întâmple aºa ceva în casa noastrã,niciodatã nu am fãcut rãu la nimeni cu intenþie,cu ce-am gr sa eºit de ne-am procopsit cu o asemenea podoabã în casã...
Este din ce în ce mai nesimþit,deºi a pierdut un an preþios din viaþa lui,a pierdut un an de studii pentru cã nu a învãþat,cã domniºoara se plictisea ºi îi trebuia ceva acþiune ºi în loc sã înveþe ...a plecat cu ea vreo 5 zile pe litoral....ºi a picat anul....ºi a pierdut o grãmadã de bani...
Vã spun sincerã cã nici acum când ea terminã ºcoala,nu sunt sigurã cã el terminã...Eu în locul ei mã cãram de mult,dar nu ea stã cu nesimþire,deºi i-a spus de n-ºpe ori sã plece...dar nu pleacã...ºi pace...Dumnezeu sã mã ierte dar îmi face zile fripte fata asta ºi culmea de la un timp îm
Vecina de lângã mine mi-a transmis cã o bate dacã o mai prinde cã se uitã la bãrbatu-sãu...
A ajuns sã negocieze cu tata cheltuielile casei,nici unul dintre fraþi nu a îndrãznit mãcar sã se gândeascã la acest lucru,în condiþiile în care tata este ºomer,eu câºtig destul de puþin,iar mama este casnicã...



fi atenta veverito pregatesti o baie,plina de spuma si petale de trandafiri,spui ca ai realizat cat de nesuferita ai fost,ca vrei sa fiti prietene,bla,blabla. pui si un radio sau un casetofon,niste muzica buddha bar,si ceva de baut langa cada...(mai bine o sticla jumate goala din ce bea ea mai mult).

dupa ce intra martaloaga in cada,intri in baie spunand ca cine stie de ce ai nevoie....si arunci radioul in cada ai nevoie numai de o pereche de manusi chirurgicale daca nu sunt amprentele tale pe aparat,smecheria asta functioneaza mereu sa ne chemi si pe noi la pomana martaloagei
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 24 Mai 2010 22:22
sa nu uiti sa aprinzi si 2 lumanari parfumate in baie inainte sa intre martaloaga vei spune politiei ca idioata nu a vazut ce face din cauza intunericului
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 24 Mai 2010 22:24
HE he he da cei asa de greu de vazut fratilor ca nu sunteti chiori orbi si surzi. Tipa are scopuri precise ,si se tine de ele .termina facultate are prost ce ii da bani, pe urma poate orbul are si vreo ruda rasarita sa ii dea vreun post platit binisor pe undeva si pe urma papucii baietasi ca mi s-a acrit de tine . Acum vorba cea ar fi si pacat sa nu va toace de bani de sanatate la cit de nesanatosi sunteti .Pai cum sa vina una de pe stada sa imi poruncesca la mine in casa .Da ce mama ,tata fratii ailalti nu au nici un cuvint .Nu te supara da inseamna ca sunteti dusi cu pluta rau .Si va intretine fratele cel cu euroii multi de nu putet sufla o vorba ? Sau care e spiru ca e ceva putred la mijloc il are putoarea cu ceva la destiul al mic. Ceva afaceri murdare sau face sex inversat cu el de e asta turbat vreau sa zic in limba dupa ea .Ia vezi ca poate ia casete din alea xxxxxl si aplica cu el .Ca daca e asa apoi ia-ti gindul suflete ca vrei sa o dai afara .Ca asta e muierea draq si va maninca ficatii .
geodezia
Postat pe 25 Mai 2010 10:02
..,,.Daca nu putem fi buni,sa incercam sa fim macar politicosi,,

este fraza care imi vine in minte sa ti_o spun.
Cumva starea ta de suparare e nascuta din ideea ca familia voastra nu primeste mai multi bani pt trai ? Banuiesc ca el si pe voi va tine .Iar acea fata este femeia pe care el o iubeste ..cine esti tu sa o judeci ca doarme mai mult , ca imparte banii... nu mai spun de tyoate cuvintele pe care le-ai folosit ...Cand o sa va opriti sa judecati superficial ? Am citit raspunsurile si nu im ivine sa cred ca aveti asemenea sfaturi ? voi sunteti oameni ?Tu trebuie sa intelegi ..si nu numai tu ... ca acel frate e stapin pe viata si banii lui ..iar voi ,chiar daca sunteti fratii lui sau familia lui sunteti la mana lui , la bunatatea lui , si pana acum a facut dovada ...ca are grija de voi ..asa cum spui tatal tau , mama ta n uau surse de venit ,., si ale tale sunt la fel ... si in loc sa-i multumiti pt ca e alaturi de voi ...tu pui la cale izgonirea femeii pe care el o iubeste...te-ai gandit macar o clipa ca acea fata ii aduce lui bucurie ...ii aduce lui puterea de a muncii banii aia ... banii aia din care si voi traiti , ca femeia aceea ii aduce bucuria pt care el consimte sa va ajute si pe voi ? si tu ce gandesti ? te grabesti sa o improsti cu noroi ? cine esti tu sa o judeci ?.in loc sa va bucurati pentru fratele tau , pentru fericirea lui .. voi familia ce faceti ? ii invrajbiti ? nu consideri ca decizia de a pune capat relatiei lui de trei ani e doar decizia lui neinfluentata de nimeni ?

Opriti-va sa mai ganditi in acest mod... va inveninati ..e pacat ... sunt convinsa ca are multe calitati nestiute pe voi care o judecati doar dupa un aspect ... incercati sa fi-ti prietenosi ... mai bine preocupate de linistea parintilor ... de a ta chiar , incearca sa gasesti tu un job care e mai bine platit ..nu incerca sa iti ascunzi invidia pe fratele tau... ocupate de tine ,doar de tine .... si vezi ce reusesti sa imbunatatesti la imaginea ta..cum poti deveni un om mai bun si mai intelegator ...cred ca tu esti cea care doreste sa invrajbesca familia voastra si nu acea fata...
kay
Postat pe 25 Mai 2010 10:11
afaraaa! n-as fi suportat.. incearca sa vorbesti cu fratele tau serios despre asta
kudika073538
Postat pe 25 Mai 2010 13:24
De la: kay, la data 2010-05-25 10:11:31..,,.Daca nu putem fi buni,sa incercam sa fim macar politicosi,,

este fraza care imi vine in minte sa ti_o spun.
Cumva starea ta de suparare e nascuta din ideea ca familia voastra nu primeste mai multi bani pt trai ? Banuiesc ca el si pe voi va tine .Iar acea fata este femeia pe care el o iubeste ..cine esti tu sa o judeci ca doarme mai mult , ca imparte banii... nu mai spun de tyoate cuvintele pe care le-ai folosit ...Cand o sa va opriti sa judecati superficial ? Am citit raspunsurile si nu im ivine sa cred ca aveti asemenea sfaturi ? voi sunteti oameni ?Tu trebuie sa intelegi ..si nu numai tu ... ca acel frate e stapin pe viata si banii lui ..iar voi ,chiar daca sunteti fratii lui sau familia lui sunteti la mana lui , la bunatatea lui , si pana acum a facut dovada ...ca are grija de voi ..asa cum spui tatal tau , mama ta n uau surse de venit ,., si ale tale sunt la fel ... si in loc sa-i multumiti pt ca e alaturi de voi ...tu pui la cale izgonirea femeii pe care el o iubeste...te-ai gandit macar o clipa ca acea fata ii aduce lui bucurie ...ii aduce lui puterea de a muncii banii aia ... banii aia din care si voi traiti , ca femeia aceea ii aduce bucuria pt care el consimte sa va ajute si pe voi ? si tu ce gandesti ? te grabesti sa o improsti cu noroi ? cine esti tu sa o judeci ?.in loc sa va bucurati pentru fratele tau , pentru fericirea lui .. voi familia ce faceti ? ii invrajbiti ? nu consideri ca decizia de a pune capat relatiei lui de trei ani e doar decizia lui neinfluentata de nimeni ?

Opriti-va sa mai ganditi in acest mod... va inveninati ..e pacat ... sunt convinsa ca are multe calitati nestiute pe voi care o judecati doar dupa un aspect ... incercati sa fi-ti prietenosi ... mai bine preocupate de linistea parintilor ... de a ta chiar , incearca sa gasesti tu un job care e mai bine platit ..nu incerca sa iti ascunzi invidia pe fratele tau... ocupate de tine ,doar de tine .... si vezi ce reusesti sa imbunatatesti la imaginea ta..cum poti deveni un om mai bun si mai intelegator ...cred ca tu esti cea care doreste sa invrajbesca familia voastra si nu acea fata...


Acest raspuns mi s-a parut cel mai bun de pe acest topic.
DydiG
Postat pe 25 Mai 2010 13:32
Eu cred ca toti cei care ati fost in asentimentul surioarei nu ati facut decat sa-i dati satisfactie,pt k ea ne-a prezentat situatia astfel incat ei sa nu fie vinovati de nimic,ea si restul familiei,iat asa-zisa lipitoare sa fie vinovata de tot ce se intampla si eventual de tot ce s-a intamplat rau vreodata in familia respectiva sau mai nou ,spunandu-ne si de vecina,chiar si de raul tuturor familiilor din bloc.
Nu pot sa-mi dau cu parerea in niciun fel nici dak situatia mi-ar fi prezentata de fiecare in parte,trebuie sa-i observi si sa stii ce-si fac unul altuia.
Uitati-va si la voi,nu numai la ceilalti si poate cu putina bunavointa rezolvati ceva.

Toate cele bune vi le doresc!
purple_bebe
Postat pe 25 Mai 2010 13:46
De la: DydiG, la data 2010-05-24 22:08:11Lusha_ubitik daca nu ai fost in stare sa citesti mesajul meu de mai sus,ma gandesc eu ,oare ai citit vreo carte la viata ta?
Eu te-as sfatuii sa incerci sa-ti ti parerile pt tine,sa nu incerci sa mai judeci pe nimeni considerand ca tu ai o parere mai buna,pentru ca nu esti in stare sa porti o conversatie.Nu esti in stare nici macar sa citesti ce scrie un om,doar vorbesti aiurea ca sa te afi in treaba.
Si in legatura cu miile de euro care le faci,nu vreau sa ma gandesc in ce domeniu le faci..... ai lasat o parerea f rea despre tine ...asa ca fetita, maturizeaza-te.
Si nu-ti face griji...nu o sa-mi fie dor de conversatii cu o fatuca ca tine. Ca e ca si cum as scrie unui orb.


Ia vezi, www.just.it iti va spune ceva? asa din curiozitate...cam aia fac eu ca sa te lamuresti nici mie nu-mi va fi dor de tine, esti prea joasa in gandire, am 20 de ani da, si ma mandresc cand vad persoane ca tine, ce isi dau aere de maturitate, si au o gandire de 2 lei. Exprimarea libera e ceva ce nimeni nu poate interzice, iar daca nu-ti convine EVITA sa citesti posturile mele, nu te obliga nimeni.
lusha_ubitik
Postat pe 25 Mai 2010 16:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa il cuceresc! 3 De la: Shhh 27 Martie 2010 19:36
nu ma iubeste dar vine la mine pentru sex 335 De la: kudika109268 7 Februarie 2010 22:33
prietenul meu este ciudat... 9 De la: iuliarv 15 Aprilie 2009 12:10
buna ma numesc alin si sunt virgin 2 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:54
--- O parere !!! Pro sau contra ???--- 160 De la: papusika_kudika 20 Mai 2012 16:44