Setari Cookie-uri

buna..am o banala intrebare

desi ma tratez cu peoduse anti-acneice nu observ nici un rezultat,din potriva parca imi apar noi iritatzi pe fata..nu stiu ce sa mai fac ca sa nu mai am asa multe cosurii var rog un sfat..multumesc:)
cutn
Postat pe 23 Mai 2010 16:26
ai rabdare sa mai cresti, la 17 ani cred si eu ca te'au invadat cosurile
Shhh
Postat pe 23 Mai 2010 16:36
nush ..dak tie o sati mearga ..dar mie mia functionat

eu mam dat d 3 ori p zi cu alcohol sanitar..adevarul e ca ustura putin..dar in acelasi timp iti si usca cosurile ..eu intro saptamna cam asa am scapat d ele..
aliss_003
Postat pe 30 Mai 2010 14:47
zeama de lamaie usuca tenul,felii de castravete crud puse pe fata de cate ori ai putin timp ,tinute cel putin 5 minute
kudika130580
Postat pe 30 Mai 2010 18:10
E si varsta specifica,dar in timp acneea poate avansa,transformandu se in acnee severa,care lasa cicatrici ffff vizibile.Parerea mea este sa lasi leacurile babesti,trebuie tratament medicamentos,atat creme,cat si medicatie interna.Iti recomand,din proprie experienta,un consult la dermatolog.Eu am luat timp de 6 luni Sotret sau Roaccutane,dar aceste medicamente se administreaza la recomandare medicala,pt ca au si efecte adverse si numai daca este nevoie in cazul tau.Dar dupa cum ai descris simptomele,asa pare.
MichelleMMM
Postat pe 30 Mai 2010 18:59


consulta un dermatolog , poate nu folosesti ceea ce ti se potriveste , tenurile sunt diferite , el iti poate recomda exact ce-ti trebuie tie , nu noi !!!
banalulanonim
Postat pe 31 Mai 2010 10:19
cel mai bine este sa consulti un dermatolog, sau maipoti incerca Zinerit este o solutie care se gaseste in farmacii, sau alte produse dermatocosmetice, majoritatea medicilor recomanda Ivatherm.
visan_georgiana
Postat pe 3 Iunie 2010 14:44
Make up artist,realizez machiaje de zi,seara si mireasa cu produse profesionale.Pentru mai multe poze si detalii accesati link-ul urmator. http://anamariamakeup.blogspot.com/
kudikamakeup
Postat pe 3 Iunie 2010 14:50
la mine au functional gelul exfoliant, apa tonica si crema antiimperfectiun de la elmiplant. Sunt foarte bune, si crema este speciala pentru varsta noastra (am inteles ca ai 17 ani)
roxy7
Postat pe 4 Iunie 2010 09:35
Te duci la dermatolog si vei fimai bine ! Acneea nu se vindeca, doar se tine sub control cu tratament, de vindecat se vindeca atunci cand vrea muschiul ei ! De obicei se dau niste medicamente pt o perioada indelungata, antibiotice, Roacutane, indicatii pt igiena tenului...si in scurt timp dispar cosurile, rezultatele pot fi spectaculoase daca respecti indicatiile !

Daca esti din Bucuresti te poti duce la spitalul de dermato de la Tineretului, marti de dimineata, cu o trimitere de la medicul de familie si aia este
Summer_
Postat pe 4 Iunie 2010 16:37
zineryt..e f bun
kudika174208
Postat pe 4 Iunie 2010 17:39
De la: kudika174208, la data 2010-06-04 17:39:44zineryt..e f bun


corect
Summer_
Postat pe 5 Iunie 2010 01:19
draga mea te anunt ca este varsta cea care iti da batai de cap dar care daca nu o ti sub control se poate agrava.Intradevar toate sfaturile pe care le-ai primit sunt f bune doar daca ti se potrivesc.Nu-ti recomand folosirea nici unuia din produsele recomandate anterior decat daca un medic dermatolog ti le prescrie.Reactiile adverse sunt f urate si in plus ai nevoie de reteta .Intradevar poti lua din anumite farmacii si fara reteta asta doar ca sa-si faca vanzare farmacia nu de altceva dar te sfatuiesc sa nu procedezi asa.Fiecare organism reactioneaza diferit si riscurile sunt prea mari iar tu trebuie sa le suporti.Daca ti la frumusetea ta consulta un dermatolog
kudika072644
Postat pe 5 Iunie 2010 08:16
buna...probeleme de genu avem cu totii mai mult sau mai putzin...un cosuletz aici unul aici, dar daca spui ca ai un fel de iritatie.. adik ai mai multe..pot sa-ti spun ca, cunosc 2 fete care la fel au avut probleme si au facut tratamente si au luat anticonceptionale (la recomandarea dr, nu iei tu dee capu tau;)) ) si acum nu mai au nimic... vorbeste cu medicul de familie si el iti va spune la cine sa te duci si ce sa faci.

o zi frumoasa!
kudika186184
Postat pe 5 Iunie 2010 12:36
Sa stii ca si eu knd am intrat la pubertate(prin clasa a VI-a) au inceput sa-mi apara foarte multe cosuri care pe langa faptul k erau foarte inestetice,ma si dureau foarte tare.Am incercat foarte multe chestii:sapun Clerasil,lotiuni de la Elmiplant,chestii de la Avon,spirt mentolat,spirt simplu si multe alte lotiuni si creme care imi promiteau imposibilul.Ba chiar si creme farmaceutice.Pur si simplu nimik nu a functionat.Eram foarte complexata mai ales k in gimnaziu era si un tantalau care radea de mine din aceasta cauza :(( Dar sa stii k acum nu mai am probleme.Am crescut si cred k s-au reglat acele probleme hormonale care de fapt provoaca aceste "neplaceri".Chiar daca tenul este cateodata un pic mai lucios sau imi mai apare vreun cos mic inainte de menstruatie tenul meu arata acum mult mai bine.Acum,in afara de faptul k te sfatuiesc sa incerci sa uiti d aceasta problema(desi stiu k e km imposibil mai ales knd te uiti in oglinda :(( ) tot ce pot sa-ti spun e sa nu iti storci cosurile cu mainile sau fata murdara,sa te demachezi makr seara(dak ai timp si dimineata) si apoi sa aplici o crema hidratanta preferabil nu foarte grasa(eventual cu extract de castravete,ceai negreu sau verde sau acid acetilsalicilic).Din cate am auzit si lotiunea de la farmacie Zynerit e buna dar nu pentru toate tipurile de ten.Dar ideea e k dak vezi k o crema iti provoaca iritatii sau iti face mai mult rau decat bine inceteaza imediat sa o folosesti!!!!
Mirelutza21
Postat pe 5 Iunie 2010 13:58
Si ink ceva:eu te sfatuiesc sa nu te apuci de anticonceptionale pentru ca desi s-ar putea sa nu mai ai probleme cu cosurile,poti sa ai alte probleme mult mai mari(unele studii au demonstrat k produc chiar si cancer la san).
Mirelutza21
Postat pe 5 Iunie 2010 14:00
Si ink ceva:eu te sfatuiesc sa nu te apuci de anticonceptionale pentru ca desi s-ar putea sa nu mai ai probleme cu cosurile,poti sa ai alte probleme mult mai mari(unele studii au demonstrat k produc chiar si cancer la san).
Mirelutza21
Postat pe 5 Iunie 2010 14:00
Cosurile se pot trata . Scrie-mi pe omega.trei@yahoo.com si rezolvam .OK
kudika184585
Postat pe 5 Iunie 2010 16:35
Te inteleg...si eu am avut probleme groaznice cu acneea care...nici nu mai era acnee era ceva oribil cosurile erau imense si extrem de dureroase si daca le spargeam tasnea puroi.Sfatul meu este daca produsele pentru acnee nu functioneza, du-te direct la endocrinolog.El iti va spune daca e ceva banal pentru dermatolog de exemplu sau e ceva mai grav(cum a fost la mine ca incat am ajuns la asa zisele anticonceptionale care daca citesti prospectul spune vezi ca au cu totul alta treaba).Nu lasa asta cum zicea una mai sus sa treaca de la sine.Eu am stat 7 ani de zile asa si nu mai treceau au devenit insuportabile am fost la dermato si nu am rezolvat nimic,am incercat Zineryt a fost bun o perioada si apoi nu a mai avut niciun efect.
Mergi la endocrinolog si el iti va da cel mai bun sfat.
sayu_chan
Postat pe 5 Iunie 2010 17:10
salut:)
Si eu am avut probleme de genul asta...si am facut si tratament cu Sotret si Roacutanne si multe alte antibiotice dar dupa finalizarea tratamentului s-a declansat din nou acneea, mai rau ca oricand . Pe langa asta m-am ales si cu colesterolul usor marit din cauza pastilelor, eu care niciodata nu am avut probleme cu ficatul
Acum nu mai iau alte pastile decat un supliment de zinc (zinc forte de la wallmark) 1 comprimat pe zi(e bun si pt par si unghii), ma spal pe fata cu un sapun cu extract de castravete de la Hymalaya( e vreo 3 lei sapunul asta), ma dau dupa fiecare spalare cu apa termala de la Ivatherm(costa in jur de 60-70 de lei sparyul de 200 ml, dar iti ajunge 2-3 luni) iar seara ma dau cu o crema de noapte pt ten gras de la Iwostin(30-35lei). Dc vreau sa ma machiez folosesc o pudra care matifica (Rimmel-Stay Matte).
Sfatul meu e sa eviti sa pui mana pe fata, sa te uiti prea des in oglinda(ca sa nu-ti vina vreo idee sa pui mana pe undeva), sa te demachiezi imediat ce ajungi acasa dupa cateva ore bune de la plecare(chiar daca stai doar cateva ore...macar indepartezi praful de pe fata),,,si sa nu te mai gandesti... o sa treaca!
Mult succes...si rabdare!
CandyCloudOfLullaby
Postat pe 5 Iunie 2010 20:38
buna!
incearca cu "zinerit"
zizilik
Postat pe 5 Iunie 2010 21:44
se gaseste la farmacie:)
zizilik
Postat pe 5 Iunie 2010 21:46
De la: cutn, la data 2010-05-23 16:26:45desi ma tratez cu peoduse anti-acneice nu observ nici un rezultat,din potriva parca imi apar noi iritatzi pe fata..nu stiu ce sa mai fac ca sa nu mai am asa multe cosurii var rog un sfat..multumesc:)

Poti sa cumperi lotiune Cicabio de la Bioderma pe care sa o folosesti in fiecare seara inainte de culcare ( pt ca daca o folosesti si in timpul zilei o sa arati ca si cum te-ai dat cu var pe fata). Cicabio este un foarte bun cicatrizant si nu numai ca dispar cosurile dar nu ramai nici cu semne.
Incearca sa nu flosesti produse care ti-ar putea incarca si mai rau porii pt ca asta va favoriza aaritia in continuare a cosurilor. Daca problema ta este de tipul acneei rozacee ar trebui sa te vada un dermatolog pt ca este posibil sa ai nevoie si de un antibiotic.
Dr_AnnaH
Postat pe 5 Iunie 2010 22:05
De la: CandyCloudOfLullaby, la data 2010-06-05 20:38:42salut:)
Si eu am avut probleme de genul asta...si am facut si tratament cu Sotret si Roacutanne si multe alte antibiotice dar dupa finalizarea tratamentului s-a declansat din nou acneea, mai rau ca oricand . Pe langa asta m-am ales si cu colesterolul usor marit din cauza pastilelor, eu care niciodata nu am avut probleme cu ficatul
Acum nu mai iau alte pastile decat un supliment de zinc (zinc forte de la wallmark) 1 comprimat pe zi(e bun si pt par si unghii), ma spal pe fata cu un sapun cu extract de castravete de la Hymalaya( e vreo 3 lei sapunul asta), ma dau dupa fiecare spalare cu apa termala de la Ivatherm(costa in jur de 60-70 de lei sparyul de 200 ml, dar iti ajunge 2-3 luni) iar seara ma dau cu o crema de noapte pt ten gras de la Iwostin(30-35lei). Dc vreau sa ma machiez folosesc o pudra care matifica (Rimmel-Stay Matte).
Sfatul meu e sa eviti sa pui mana pe fata, sa te uiti prea des in oglinda(ca sa nu-ti vina vreo idee sa pui mana pe undeva), sa te demachiezi imediat ce ajungi acasa dupa cateva ore bune de la plecare(chiar daca stai doar cateva ore...macar indepartezi praful de pe fata),,,si sa nu te mai gandesti... o sa treaca!
Mult succes...si rabdare!


Roacutanneul creste trigliceridele, colesterolul ( efecte adverse ) si trebuie sa ai grija la alimentatie atunci cand iei acest tratament, iar acneea, asa cum am scris mai sus, se vindeca de la sine, tratamentul o tine sub control, nu o vindeca !
Summer_
Postat pe 6 Iunie 2010 15:53
singurul care te poate ajuta cu adevarat este un medic dermatolog.este singurul in masura sa-ti prescrie un tratament adecvat. nu stoarce cosurile! singurul sfat care ti-l pot da este sa te speli pe fatza cu ceai de galbenele.e cicatrizant si elimina mancarimea.
vaiana
Postat pe 6 Iunie 2010 16:51
ms mult de sfaturi..app zineryt..am folosit si nu mi.a prit daca pot zice asa imi usca foarte tare tenul si ma ustura asa ca am renutat la el ,iar la dermato am fost de n nori dar nimic rezultate pt o perioada scurata oricum ms de sfaturi unele chiar mau ajutat:*
cutn
Postat pe 7 Iunie 2010 14:33
De la: cutn, la data 2010-06-07 14:33:56ms mult de sfaturi..app zineryt..am folosit si nu mi.a prit daca pot zice asa imi usca foarte tare tenul si ma ustura asa ca am renutat la el ,iar la dermato am fost de n nori dar nimic rezultate pt o perioada scurata oricum ms de sfaturi unele chiar mau ajutat:*

incearca cu dovlecei...felii ...frecat usor locul (fata)si lasat 5...10 minute apoi spalat bine si folosita o crema adecvata tenului . sau spalata fata cu decoct de marul lupului...cauta pe net si vei gasi ambele variante.
RUY_BLAS
Postat pe 7 Iunie 2010 15:49
mmmda zinerit...sau toate amestecate
ionelyizza
Postat pe 7 Iunie 2010 18:41
De la: kudika130580, la data 2010-05-30 18:10:19zeama de lamaie usuca tenul,felii de castravete crud puse pe fata de cate ori ai putin timp ,tinute cel putin 5 minute


Decoct de galbenele, usuca si cicatrizeaza toate bubitele de acnee.

Postat pe 7 Iunie 2010 20:00
buna,eu la tineretile mele maica folosisi otetul in loc de apa.si acum la respectabila varsta care o am ...am un ten de invidiat. folosesc si acum otetul .
corinapatriche
Postat pe 7 Iunie 2010 20:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bijuterii vintage 2 De la: kudika_4520 10 Aprilie 2012 12:41
intim 18 De la: kudika174830 21 Mai 2010 01:02
buna ... 26 De la: ionelyizza 2 August 2010 18:56
ma ajuta cineva? plisss e depsre intrebarile secrete pt id.. 18 De la: kudika008765 16 Mai 2010 10:21
Spitalul de Psihiatrie inchisoarea diavolului 12 De la: nicossia 25 Februarie 2010 11:52