Setari Cookie-uri

LATINITATEA unora dintre noi....pe C.I.

Nu credeti c-ar fi adecvat ,dupa cum suntem priviti prin afara granitelor "vestice",sa ne fie trecuta LATINITATEA (ex. roman-latin), dupa o temeinica verificare (...minim 3 generatii) in B.I. sau C.I. ?
crysis
Postat pe 26 Mai 2010 09:17
Nu, eu nu cred ca ar fi bine asa ceva.
Si am sa-ti spun de ce.
In Spania (aici traiesc eu) bancherul e singura persoana care spune despre romani "sunt si ei in UE de 2 ani". Asta doar pentru ca imi adminstreaza banii, cu alte cuvinte isi cunoste interesul. In rest, RO este confundata cu Ucraina, Rusia sau, si mai grav, cu o tarisoara din Africa. Unde? La scoala. Unde se presupune ca se invata istorie si geografie. Fiului meu i se spune "ucrainianule" cand e auzit ca vorbeste romaneste cu un alt roman. Notiunea de "latin" nu exista decat pentru America Latina. Doar emigrantii de acolo sunt considerati "latinoamericani".
Uitati-va la italieni. Chiar sa nu stie Italia ca ne-am "amestacat" sangele? Ca suntem rude cu ei de atata amar de vreme? Haida-de! Vai de cultura lor! A latinilor...
Sa-mi pun pe CI cuvantul "latin" pentru a le demonstra idiotilor ca exist? Ca sunt mai alba ca ei? Ca sunt mai civilizata ca ei? La ce bun?
rashela
Postat pe 26 Mai 2010 09:29
Sper sa fiu on topic cu mesajul de mai jos. L-am primit in email si va redau un fragment:

"Hackerii romani au spart site-ul britanic Daily Telegraph si au lasat un mesaj dur in care se specifica faptul ca
"Tiganii nu sunt romani, idiotilor!".
Hackerii au atacat site-ul si au postat alaturi de cateva remarci la adresa britanicilor si drapelul Romaniei.
"Ne-am saturat sa vedem cum niste gunoaie ca voi încearca sa îsi bata joc de tara noastra. Sa ne creati o imagine cu totul alta fata de cea reala si numindu-ne romanian gypsies difuzând emisiuni de tot cacatul gen Top Gear.
Daca ati avut tupeul sa enervati o tara întreaga, aflati ca nu ne vom opri aici!", este mesajul postat de hackeri.
Mesajul se încheie cu fraza: "Ghiciti ce, tiganii nu sunt români, idiotilor!".


Nu stiu, dar uneori am senzatia ca o asmemenea atitudine ne-ar ajuta mai mult. Un scuipat in ochii celui care indrazneste sa ma faca tigan, indiferent pe ce pamant calc; ca-i al meu, ca-i al lor si nu ochi plecati de rusine si umilinta fara margini.
rashela
Postat pe 26 Mai 2010 09:37
De la: Lory29, la data 2010-05-26 09:17:03 Nu credeti c-ar fi adecvat ,dupa cum suntem priviti prin afara granitelor "vestice",sa ne fie trecuta LATINITATEA (ex. roman-latin), dupa o temeinica verificare (...minim 3 generatii) in B.I. sau C.I. ?

nu ajuta la nimic
daca vrei sa fii vazut exact ce si cine esti de catre alte natii, trebuie sa te comporti ca atare; adica sa fii un exemplu pentru tara ta si un model de urmat pentru straini.

@rashela: eu una nu am mai nimic cu strainii care, din nestiinta, zic tiganii romani sau asociaza tiganii cu Romania. Nu pot sa-i condamn. Ii pot condamna pe cei care chiar sunt tigani romani (cu cetatenia romana, adica) si fac faradelegi si pe romanii care fac faradelegi si, astfel, fac rau tarii noastre. La fel ii pot condamna pe romanii, care ajunsi in strainatate, considera a fi la mare rang cat de mult poti trai pe seama statului respectiv, nu socializeaza decat cu romanii din strainatate sau, mai rau, incearca sa impuna tarii gazda, traditiile, obiceiurile si limba romaneasca. Asa cum eu m-am revoltat cand un sef strain la munca a vrut sa vorbim numai si numai in engleza, asa sunt sigura ca se revolta si ei cand sunt atatia romani care refuza sa invete limba statului in care se afla.
Sorry, dar din punctul meu de vedere, consider ca tot romanii poarta toata vina pentru felul in care e vazuta tara noastra in momentul de fata.
kitty_krieger
Postat pe 26 Mai 2010 12:17
Inteleg foarte bine ce spui. Si sunt de acord. Doar ca, vezi tu, m-am saturat sa-mi fie frica sa ma uit la stirile spaniolilor de teama ca iar au facut romanii ceva. Nu tiganii ci romanii. Pentru ca nu ma incalzeste cu nimic daca-i de etnie rroma atat timp cat pasaportul lui e identic cu al meu. Atata timp cat e cetatean roman. Si nici pe italieni nu i-a incalzit cu nimic ca uciagasul ala a fost renegat de romani. E roman si stim foarte bine ce a urmat.
Doar ca mi-e greu sa mai suport asta. Nu neaparat pentru mine. Poate pentru copiii nostri. Pentru fiul meu care, desi se simte bine la scoala, e singur. Desi e unul dintre cei mai buni din clasa... e un nenorocit de "ucrainian", Poti citi roman, ideea ramane aceeasi. M-am saturat ca, orice as face si oricat de buna as dovedi "strainilor" ca sunt, sa fiu considerata tot "roman". Cu semnul egalitatii intre "nimic", "gunoi", "tigan", "cersetor", "hot".
Si, Doamne, nu-s cu nimic mai buni ca noi!!! Ba sunt si mai colorati (ciocolatii) ca noi. Sunt tigani de-a dreptul. Cum vorbesc, cum canta, cum danseaza... cum se poarta. Doar ca.... emigreaza mai putin si nu-i cunoaste lumea.
rashela
Postat pe 26 Mai 2010 13:52
De la: rashela, la data 2010-05-26 13:52:02Inteleg foarte bine ce spui. Si sunt de acord. Doar ca, vezi tu, m-am saturat sa-mi fie frica sa ma uit la stirile spaniolilor de teama ca iar au facut romanii ceva. Nu tiganii ci romanii. Pentru ca nu ma incalzeste cu nimic daca-i de etnie rroma atat timp cat pasaportul lui e identic cu al meu. Atata timp cat e cetatean roman. Si nici pe italieni nu i-a incalzit cu nimic ca uciagasul ala a fost renegat de romani. E roman si stim foarte bine ce a urmat.
Doar ca mi-e greu sa mai suport asta. Nu neaparat pentru mine. Poate pentru copiii nostri. Pentru fiul meu care, desi se simte bine la scoala, e singur. Desi e unul dintre cei mai buni din clasa... e un nenorocit de "ucrainian", Poti citi roman, ideea ramane aceeasi. M-am saturat ca, orice as face si oricat de buna as dovedi "strainilor" ca sunt, sa fiu considerata tot "roman". Cu semnul egalitatii intre "nimic", "gunoi", "tigan", "cersetor", "hot".
Si, Doamne, nu-s cu nimic mai buni ca noi!!! Ba sunt si mai colorati (ciocolatii) ca noi. Sunt tigani de-a dreptul. Cum vorbesc, cum canta, cum danseaza... cum se poarta. Doar ca.... emigreaza mai putin si nu-i cunoaste lumea.



ca bine zici draga mea! si eu traiesc in spania si de fiecare data cand vad la stirile spaniole tigani romani (prezentati doar ca romani) care au mai facut vreo tampenie imi creste tensiunea! m-am saturat sa fim vazuti ca niste tigani. De ce oare cand se vorbeste despre tiganii spanioli, se mentioneaza ca sunt tigani, iar despre cei romani, nu??? De ce tiganii lor pot fi vedete, pot fi apreciati, iar ai nostrii (ca vrem sau nu ai nostrii sunt atata timp cat sunt romani) fac tot ce pot sa ne faca tara de ras??? Spania e pe locul 1 in Europa cu cel mai mare numar de tigani, urmata de Romania. E drept, ca procent din totalul populatiei, conduce Romania.(http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people ). Diferenta e ca noi , romanii, nu reprezentam obiceiurile, traditiile, folclorul nostru prin obiceiuri tiganesti.Avem muzica si dansurile noastre populare care ne definesc. iar Spania e asociata cu flamenco....Regret ca desi sunt mandra ca sunt romanca, am ajuns sa-mi fie rusine sa o spun in afara tarii. si asta in conditiile in care acum traiesc intr-o tara cu oameni mult mai necivilizati decat majoritatea romanilor, o tara in care cunostiitele de cultura generala sunt atat de vaste incat un adolencent spaniol nu stie exact cate provincii are Spania, unde vorbitul unei limbi straine e o raritate...etc etc.....
ingerasultau
Postat pe 1 Iunie 2010 15:18
De la: Lory29, la data 2010-05-26 09:17:03 Nu credeti c-ar fi adecvat ,dupa cum suntem priviti prin afara granitelor "vestice",sa ne fie trecuta LATINITATEA (ex. roman-latin), dupa o temeinica verificare (...minim 3 generatii) in B.I. sau C.I. ?


De ce nu tot arborele genealogic cu toate etniile din care provin toti mosii si stramosii.
Daca sunt OM sunt OM indiferent de ce neam sunt.

Postat pe 1 Iunie 2010 15:23
rase , tarii , culori ... BULLSHIT!

esti om si tara ta e planeta asta .
Ventrue
Postat pe 1 Iunie 2010 15:32
De la: Ventrue, la data 2010-06-01 15:32:46rase , tarii , culori ... BULLSHIT!

esti om si tara ta e planeta asta .


din pacate pentru unii conteaza!
touch_me
Postat pe 1 Iunie 2010 15:37
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-26 12:17:32
De la: Lory29, la data 2010-05-26 09:17:03 Nu credeti c-ar fi adecvat ,dupa cum suntem priviti prin afara granitelor "vestice",sa ne fie trecuta LATINITATEA (ex. roman-latin), dupa o temeinica verificare (...minim 3 generatii) in B.I. sau C.I. ?

nu ajuta la nimic
daca vrei sa fii vazut exact ce si cine esti de catre alte natii, trebuie sa te comporti ca atare; adica sa fii un exemplu pentru tara ta si un model de urmat pentru straini.

@rashela: eu una nu am mai nimic cu strainii care, din nestiinta, zic tiganii romani sau asociaza tiganii cu Romania. Nu pot sa-i condamn. Ii pot condamna pe cei care chiar sunt tigani romani (cu cetatenia romana, adica) si fac faradelegi si pe romanii care fac faradelegi si, astfel, fac rau tarii noastre. La fel ii pot condamna pe romanii, care ajunsi in strainatate, considera a fi la mare rang cat de mult poti trai pe seama statului respectiv, nu socializeaza decat cu romanii din strainatate sau, mai rau, incearca sa impuna tarii gazda, traditiile, obiceiurile si limba romaneasca. Asa cum eu m-am revoltat cand un sef strain la munca a vrut sa vorbim numai si numai in engleza, asa sunt sigura ca se revolta si ei cand sunt atatia romani care refuza sa invete limba statului in care se afla.
Sorry, dar din punctul meu de vedere, consider ca tot romanii poarta toata vina pentru felul in care e vazuta tara noastra in momentul de fata.




Sunt intru totul de acord cu rashela...nu e normal si corect sa se generalizeze.Iar noi chiar nu suntem o natie de tigani.Sunt romani si sunt tigani ce comit faradelegi in afara tarii noastre,dar cine permite celor din tara respectiva sa generalizeze?Sunt doar romanii cei ce fac astfel de lucruri?Sa fim seriosi.Daca nu ai trait in afara kitti draga cred ca e mai bine sa nu te pronunti;in general,ma repet,IN GENERAL,romanii muncesc cinstit,si respecta strict traditiile si obiceiurile tarii in care se afla(sa nu mai vorbim de legi).Ca exista si exceptii nu contest,dar,orice padure are uscaturi!Traiesc de ceva timp in Italia,imi place sa socializez,discut cu tot felul de oameni,insa,de fiecare data am grija sa amintesc ce nationalitate am si sa le rad oarecum in nas in momentul in care raman perplexi auzind ca sunt romanca!Sunt mandra ca ma numar printre acei romani ce-si doresc si au tupeul pot spune,sa demonstreze ca avem valori morale,suntem inteligenti(mult peste medie,muuuuuuuult mai inteligenti decat ei),stim unde ne aflam si suntem constienti incotro ne indreptam.Nu putem revolutiona sistemele de cacat din aceasta lume,dar putem face in asa fel incat sa tinem capul sus oriunde ne-am afla!

PS:Indiferent ce-mi va rezerva viata in viitorul apropiat,am sa fiu mereu in garda,intotdeauna pregatita sa scuip pe cei ce ne denigreaza per ansamblu!Ii respect,le-am invatat limba mai bine decat o cunosc chiar ei,sunt responsabila,constiincioasa,astept respect,nu il primesc?Ma impun(imi confer singura ocazii de a le demonstra ca fara noi,romanii,ei sunt morti!)Felicitari rashela,imi place cum gandesti,fii nostrii merita mai mult decat cacatul pe care ni-l ofera ei bagandu-ne in aceeasi oala cu delicventii!
Adellin
Postat pe 2 Iunie 2010 19:35
De la: Adellin, la data 2010-06-02 19:35:13
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-26 12:17:32
De la: Lory29, la data 2010-05-26 09:17:03 Nu credeti c-ar fi adecvat ,dupa cum suntem priviti prin afara granitelor "vestice",sa ne fie trecuta LATINITATEA (ex. roman-latin), dupa o temeinica verificare (...minim 3 generatii) in B.I. sau C.I. ?

nu ajuta la nimic
daca vrei sa fii vazut exact ce si cine esti de catre alte natii, trebuie sa te comporti ca atare; adica sa fii un exemplu pentru tara ta si un model de urmat pentru straini.

@rashela: eu una nu am mai nimic cu strainii care, din nestiinta, zic tiganii romani sau asociaza tiganii cu Romania. Nu pot sa-i condamn. Ii pot condamna pe cei care chiar sunt tigani romani (cu cetatenia romana, adica) si fac faradelegi si pe romanii care fac faradelegi si, astfel, fac rau tarii noastre. La fel ii pot condamna pe romanii, care ajunsi in strainatate, considera a fi la mare rang cat de mult poti trai pe seama statului respectiv, nu socializeaza decat cu romanii din strainatate sau, mai rau, incearca sa impuna tarii gazda, traditiile, obiceiurile si limba romaneasca. Asa cum eu m-am revoltat cand un sef strain la munca a vrut sa vorbim numai si numai in engleza, asa sunt sigura ca se revolta si ei cand sunt atatia romani care refuza sa invete limba statului in care se afla.
Sorry, dar din punctul meu de vedere, consider ca tot romanii poarta toata vina pentru felul in care e vazuta tara noastra in momentul de fata.




Sunt intru totul de acord cu rashela...nu e normal si corect sa se generalizeze.Iar noi chiar nu suntem o natie de tigani.Sunt romani si sunt tigani ce comit faradelegi in afara tarii noastre,dar cine permite celor din tara respectiva sa generalizeze?Sunt doar romanii cei ce fac astfel de lucruri?Sa fim seriosi.Daca nu ai trait in afara kitti draga cred ca e mai bine sa nu te pronunti;in general,ma repet,IN GENERAL,romanii muncesc cinstit,si respecta strict traditiile si obiceiurile tarii in care se afla(sa nu mai vorbim de legi).Ca exista si exceptii nu contest,dar,orice padure are uscaturi!

Adellin, nu este nevoie sa traiesti "in afara" ca sa fii afectat de felul in care sunt priviti romanii. Oricum, unde am trait si traiesc acum nu e treaba nimanui.
Asa cum a fost de ajuns un american idiot sa faca o faradelege in Ro, ca apoi lumea sa-i injure pe americani, asa e si cu romanii (sau cu orice alta natie; de exemplu polonezii in UK). Si poate am avea ceva mai multa credibilitate in fata strainilor daca ne-am dezice chiar noi de cei ce ne fac de ras, decat sa stam in spatele lor sustinandu-i pana in panzele albe.
Eu nu sunt suparata pe straini daca mi-e rusine sa zic ca-s romanca, sunt suparata pe romanii care au fost acolo inaintea mea.
Este doar o parere personala, nu trebuie nimeni sa fie de acord cu mine. Insa nu incepe cu presupuneri si sa-mi tai dreptul la replica sau la opinie.
kitty_krieger
Postat pe 2 Iunie 2010 23:30
Adellin, nu este nevoie sa traiesti "in afara" ca sa fii afectat de felul in care sunt priviti romanii. Oricum, unde am trait si traiesc acum nu e treaba nimanui.
Asa cum a fost de ajuns un american idiot sa faca o faradelege in Ro, ca apoi lumea sa-i injure pe americani, asa e si cu romanii (sau cu orice alta natie; de exemplu polonezii in UK). Si poate am avea ceva mai multa credibilitate in fata strainilor daca ne-am dezice chiar noi de cei ce ne fac de ras, decat sa stam in spatele lor sustinandu-i pana in panzele albe.
Eu nu sunt suparata pe straini daca mi-e rusine sa zic ca-s romanca, sunt suparata pe romanii care au fost acolo inaintea mea.
Este doar o parere personala, nu trebuie nimeni sa fie de acord cu mine. Insa nu incepe cu presupuneri si sa-mi tai dreptul la replica sau la opinie

Bun,sa incerc sa ma fac inteleasa,ori eu sunt incoerenta ori tu ai ceva personal cu mine...
Am facut referire la comentul tau strict vis-a-vis de acest paragraf..." La fel ii pot condamna pe romanii, care ajunsi in strainatate, considera a fi la mare rang cat de mult poti trai pe seama statului respectiv, nu socializeaza decat cu romanii din strainatate sau, mai rau, incearca sa impuna tarii gazda, traditiile, obiceiurile si limba romaneasca...."Deci,ori vb in necunostinta de cauza,ori sti tu ceva dar generalizezi fara sa ai suport...asta sincer nu e drept la replica,e o jignire clara la adresa romanilor ce traiesc in afara granitelor Romaniei!Adica nu esti tu miezu din nuca sa "condamni",asta era ideea!E problema ta,e optiunea ta;te simti aiurea sau iti e rusine sa zici ca esti romanca?La fel e alegerea ta,ma doare-n pix,insa,e aberant sa crezi ca oameni normali,cu ceva intelect ar accepta o astfel de eticheta!Vb strict in numele meu:nu sustin faradelegile comise de romanii nostri indiferent pe ce pamant ar traii ,insa nici D-zeu nu sunt ca sa ma dezic de ei!Deci,urasc ce fac dar tot oameni raman,tot romani!Acum,interesul meu,este sa-mi fie bine,in plus,indiferent unde dracu ma aflu sa fiu mandra de mine,ma repet;DE MINE!In fond si la urma urmei imaginea ti-o formezi tu,personal,nu are cum sa te afecteze ce a facut nu stiu cine dracu ,nu stiu cat timp in urma intr-un anume stat!Sa fim seriosi.Exista prejudecati?Normal,dar de ce nu am lupta sa demonstram ca desi sunt oarecum fondate nu sunt batute in cuie?Faptele noastre determina turma sa traga conclizii:este sau nu de incredere aceasta persoana?

Hai sa traiesti si apropo's,vezi ca ai facut greseli de ortografie(ca tot iti place tie sa ti cont la cam toti ce posteaza pe aici ce gresesc si cum)!Sa ne vedem barna din ochi apoi sa privim la paiul din ochiul vecinului,parerea mea ca e mai frumos si e si corect! ;)
Adellin
Postat pe 3 Iunie 2010 15:33
De la: Lory29, la data 2010-05-26 09:17:03 Nu credeti c-ar fi adecvat ,dupa cum suntem priviti prin afara granitelor "vestice",sa ne fie trecuta LATINITATEA (ex. roman-latin), dupa o temeinica verificare (...minim 3 generatii) in B.I. sau C.I. ?


presupun ca tu esti latina latina!! adica prin tine curge sange cu hemoglobina XXL vreo MMCDVII globule rosii.
de fapt nickul tau este Lory XXIX, da' din respect pentru limba romana ai trecut 29.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 3 Iunie 2010 16:01
Si daca am avut un strabunic romano- turco-slav ? Ce se trece in buletin atunci ?

Postat pe 3 Iunie 2010 16:04
De la: scorpio67, la data 2010-06-03 16:04:08Si daca am avut un strabunic romano- turco-slav ? Ce se trece in buletin atunci ?


balcanica sadea
geo_reincarcat_iara
Postat pe 3 Iunie 2010 16:05
hmmmmmm mama e rusoaica tata e american, bunica poloneza, bunicul francez deci deci pe C.i.-ul meu ar trebui trecut ......
yumy
Postat pe 3 Iunie 2010 16:08
De la: yumalai, la data 2010-06-03 16:08:46hmmmmmm mama e rusoaica tata e american, bunica poloneza, bunicul francez deci deci pe C.i.-ul meu ar trebui trecut ......


unora care au mai multi tati,,,le spun copii din flori,
tie ar trebuii sa iti scrie ,,,,,,,,,,,,din mai multe tari,,,,,,,
poop
sarutama
Postat pe 3 Iunie 2010 16:11
De la: sarutama, la data 2010-06-03 16:11:34
De la: yumalai, la data 2010-06-03 16:08:46hmmmmmm mama e rusoaica tata e american, bunica poloneza, bunicul francez deci deci pe C.i.-ul meu ar trebui trecut ......


unora care au mai multi tati,,,le spun copii din flori,
tie ar trebuii sa iti scrie ,,,,,,,,,,,,din mai multe tari,,,,,,,
poop

kiss-ule da stai ca je are doar un tata si o mama dooar ca au nationalitati diferite
yumy
Postat pe 3 Iunie 2010 16:13
De la: yumalai, la data 2010-06-03 16:08:46hmmmmmm mama e rusoaica tata e american, bunica poloneza, bunicul francez deci deci pe C.i.-ul meu ar trebui trecut ......


Mai bine te-ar numi coproductie nu copil din mai multe tari.

Postat pe 3 Iunie 2010 16:13
De la: yumalai, la data 2010-06-03 16:13:20
De la: sarutama, la data 2010-06-03 16:11:34
De la: yumalai, la data 2010-06-03 16:08:46hmmmmmm mama e rusoaica tata e american, bunica poloneza, bunicul francez deci deci pe C.i.-ul meu ar trebui trecut ......


unora care au mai multi tati,,,le spun copii din flori,
tie ar trebuii sa iti scrie ,,,,,,,,,,,,din mai multe tari,,,,,,,
poop

kiss-ule da stai ca je are doar un tata si o mama dooar ca au antionalitati diferite


ok
multinationalitate???????
sarutama
Postat pe 3 Iunie 2010 16:16
De la: sarutama, la data 2010-06-03 16:16:46
De la: yumalai, la data 2010-06-03 16:13:20
De la: sarutama, la data 2010-06-03 16:11:34
De la: yumalai, la data 2010-06-03 16:08:46hmmmmmm mama e rusoaica tata e american, bunica poloneza, bunicul francez deci deci pe C.i.-ul meu ar trebui trecut ......


unora care au mai multi tati,,,le spun copii din flori,
tie ar trebuii sa iti scrie ,,,,,,,,,,,,din mai multe tari,,,,,,,
poop

kiss-ule da stai ca je are doar un tata si o mama dooar ca au antionalitati diferite


ok
multinationalitate???????

da, m-ai intimidat ca nu te-am mai vazut de multo pe aici
yumy
Postat pe 3 Iunie 2010 16:18
nu orea mai am timp ca inainte ,dar incerc sa fac fata timpului ,,,,desi mai intru citesc si vad si eu cate tampe se mai scriu,,,,sunt mereu la munca si nu pot intra zi de zi ,,,,dar eu nu va uit oricum
sarutama
Postat pe 3 Iunie 2010 16:23
am avzut si nu situ cums eface da cum viu eu pe aici hop te apari si tu
yumy
Postat pe 3 Iunie 2010 16:30
De la: yumalai, la data 2010-06-03 16:30:44am avzut si nu situ cums eface da cum viu eu pe aici hop te apari si tu



insinuezi ceva si eu nu vreau sa imi dau seama???
sarutama
Postat pe 3 Iunie 2010 16:33
din ce am citit eu pe aici (nu tot recunosc) am inteles ca ar trebui sa renuntam noi cei care ne comportam civilizat de buna voie la respectul de sine in favoarea unor incuiati,sovini si nu mai stiu cum sa-i numesc acum doar pentru a le da acestora satisfactie? si asta de ce... din cauza unor asa zisi rromani care se comporta asa cum se comporta. NU .
fiecare natie sau popor are uscaturile sale...doar ca ei stiu sa le ascunda mai bine si nu scot in evidenta decit ce fac altii...la noi e invers.un mic exemplu vedeti cum sunt tratati si vazuti italienii in elvetia...va spun eu mai rau decit rromii nostri...
RUY_BLAS
Postat pe 3 Iunie 2010 16:45
De la: sirghea, la data 2010-06-03 16:45:43 din ce am citit eu pe aici (nu tot recunosc) am inteles ca ar trebui sa renuntam noi cei care ne comportam civilizat de buna voie la respectul de sine in favoarea unor incuiati,sovini si nu mai stiu cum sa-i numesc acum doar pentru a le da acestora satisfactie? si asta de ce... din cauza unor asa zisi rromani care se comporta asa cum se comporta. NU .
fiecare natie sau popor are uscaturile sale...doar ca ei stiu sa le ascunda mai bine si nu scot in evidenta decit ce fac altii...la noi e invers.un mic exemplu vedeti cum sunt tratati si vazuti italienii in elvetia...va spun eu mai rau decit rromii nostri...



corect,,,dar alceva s-a sti si tu ,,,,doar spuma italiei e in elvetia,,,,,spuma romaniei e in spania ,italia,germania, etc.un om cu carte,munca buna,si educat ,pleaca doar in vacante in tari straine si sincer cand ii vezi nu iti dai seama din ce tara sunt.
sa nu bagam in oala pe toata lumea ,,,,
avem cinci degete la o mana ,niciunul nu seamana cu celalalt,
sarutama
Postat pe 3 Iunie 2010 16:53
corect...dezvoltam mai mult subiectul...dar nu ma lasa...unili... totusi postez ceva ca nu se poate...
Legi ciudate din lume

SUA
- In Texas cand doua trenuri se intersecteaza la o rascruce, prin lege este stipulat ca "nici unul dintre ele sa nu inainteze pana cand celalalt nu a trecut".
- In Alabama este ilegal sa conduci masina legat la ochi.
- In Ohio este ilegal sa imbeti un peste.
- Caii sunt pe maini bune in South Carolina. Acolo legea prevede ca este interzis sa tii cai in cada de baie.
- In Arkansas cainii trebuie sa-si puna pofta-n cui daca au chef sa latre pe-nserat. Exista o lege prin care cainilor le este interzis sa latre dupa ora 18.00.
- In Florida, femeile nemaritate care sar cu parasuta duminica pot fi duse la inchisoare.
- In statul Michigan trebuie sa-ti privesti sotia cu ochi galesi. E valabil doar duminica. In cazul in care iti privesti urat nevasta incalci o lege care inca mai functioneza in Michigan. Slava Domnului ca legea se aplica doar duminica!
- In statul american Florida, este interzis orice act sexual cu un porc spinos.
- Colectionarii(ele) de vibratoare au mult de patimit in Arizona. Legea pedepseste aspru existenta a doua vibratoare in aceeasi casa.

Franta
- Este ilegal sa iti botezi porcul "Napoleon", in schimb este cat se poate de legal sa consumi coniacul care poarta numele marelui imparat.
- Francezii isi iubesc compozitorii ca pe ochii din cap. Astfel se explica si legea conform careia in intervalul orar 8-20, radiourile au voie sa difuzeze muzica scrisa de compozitori francezi.
- Sarutatul unei persoane in metrou este in afara legii.

Marea Britanie
- Legea britanica permite oricarei femei gravide sa urineze oriunde doreste, inclusiv in cascheta unui politist, fara sa poate fi trasa la raspundere.
- Barbatii din Marea Britanie pot urina in public, doar daca indeplinesc doua conditii: sa se usureze pe roata din spate a masinilor personale si sa tina mana dreapta pe automobile.
- Daca se intampla sa iti gasesti sfarsitul in incinta Parlamentului Britanic, intri in lumea celor drepti cu o infractiune pusa in carca, o lege britanica interzicand moartea in acest inalt for.
- Este ilegal ca o femeie sa fie goala de la brau in sus in public, cu exceptia cazului in care este functionar intr-un magazin de pesti tropicali.
- In Anglia, oricine lipeste gresit o marca postala care o reprezinta pe regina, poate fi acuzat de tradare de tara.
- Capul oricarei balene moarte gasite pe coastele britanice este proprietatea regelui, iar coada este a reginei, in cazul in care aceasta are nevoie de oase pentru corset.

Singapore
- Legea din Singapore este nemiloasa cu cei care nu trag apa la toaleta. “Delictul” se pedepseste cu o amenda piperata. In unele localuri usa toaletei se dechide automat doar dupa ce ai tras apa.
- Mestecatul gumei este deja un lux aspru pedepsit fie cu 6250 de dolari amenda, fie cu un an in spatele gratiilor.

Australia
- Fanii pantalonilor roz au dat de bucluc in Australia. O lege australiana spune ca este illegal sa porti duminica dupa-amiaza pantalori de culoare roz.
- O alta lege din Australiana interzice mersul pe partea dreapta a unei carari. Ce ne facem insa cu indivizii care merg pe mai multe carari?

Bahrein
- In Bahrein, un medic nu are voie sa examineze organele genitale ale unei femei, decat privind reflexia acestora intr-o oglinda.

Irak
- Regimul irakian a dat in 1979 o grea lovitura iubitorilor filmelor in care Bruce Lee si Jackie Chan fac legea. De aproape 30 de ani este in vigoare o lege prin care filmele cu arte martiale sunt interzise.

Bangladesh
- Chiulitul de la scoala este interzis de lege din Bangladesh. Orice elev prins in afara orelor de curs ajunge direct la inchisoare.

Indonezia
- Legea din Indonezia pedepseste grav masturbarea. Prevederile sunt clare: indiferent de sex, cine e prins asupra faptului este condamnat la moarte prin decapitare.
RUY_BLAS
Postat pe 4 Iunie 2010 10:02
De la: sarutama, la data 2010-06-03 16:33:43
De la: yumalai, la data 2010-06-03 16:30:44am avzut si nu situ cums eface da cum viu eu pe aici hop te apari si tu



insinuezi ceva si eu nu vreau sa imi dau seama???

nu ziceam si eu asa
yumy
Postat pe 4 Iunie 2010 11:27
De la: Adellin, la data 2010-06-03 15:33:53Adellin, nu este nevoie sa traiesti "in afara" ca sa fii afectat de felul in care sunt priviti romanii. Oricum, unde am trait si traiesc acum nu e treaba nimanui.
Asa cum a fost de ajuns un american idiot sa faca o faradelege in Ro, ca apoi lumea sa-i injure pe americani, asa e si cu romanii (sau cu orice alta natie; de exemplu polonezii in UK). Si poate am avea ceva mai multa credibilitate in fata strainilor daca ne-am dezice chiar noi de cei ce ne fac de ras, decat sa stam in spatele lor sustinandu-i pana in panzele albe.
Eu nu sunt suparata pe straini daca mi-e rusine sa zic ca-s romanca, sunt suparata pe romanii care au fost acolo inaintea mea.
Este doar o parere personala, nu trebuie nimeni sa fie de acord cu mine. Insa nu incepe cu presupuneri si sa-mi tai dreptul la replica sau la opinie

Bun,sa incerc sa ma fac inteleasa,ori eu sunt incoerenta ori tu ai ceva personal cu mine...
Am facut referire la comentul tau strict vis-a-vis de acest paragraf..." La fel ii pot condamna pe romanii, care ajunsi in strainatate, considera a fi la mare rang cat de mult poti trai pe seama statului respectiv, nu socializeaza decat cu romanii din strainatate sau, mai rau, incearca sa impuna tarii gazda, traditiile, obiceiurile si limba romaneasca...."Deci,ori vb in necunostinta de cauza,ori sti tu ceva dar generalizezi fara sa ai suport...asta sincer nu e drept la replica,e o jignire clara la adresa romanilor ce traiesc in afara granitelor Romaniei!Adica nu esti tu miezu din nuca sa "condamni",asta era ideea!E problema ta,e optiunea ta;te simti aiurea sau iti e rusine sa zici ca esti romanca?La fel e alegerea ta,ma doare-n pix,insa,e aberant sa crezi ca oameni normali,cu ceva intelect ar accepta o astfel de eticheta!Vb strict in numele meu:nu sustin faradelegile comise de romanii nostri indiferent pe ce pamant ar traii ,insa nici D-zeu nu sunt ca sa ma dezic de ei!Deci,urasc ce fac dar tot oameni raman,tot romani!Acum,interesul meu,este sa-mi fie bine,in plus,indiferent unde dracu ma aflu sa fiu mandra de mine,ma repet;DE MINE!In fond si la urma urmei imaginea ti-o formezi tu,personal,nu are cum sa te afecteze ce a facut nu stiu cine dracu ,nu stiu cat timp in urma intr-un anume stat!Sa fim seriosi.Exista prejudecati?Normal,dar de ce nu am lupta sa demonstram ca desi sunt oarecum fondate nu sunt batute in cuie?Faptele noastre determina turma sa traga conclizii:este sau nu de incredere aceasta persoana?

Hai sa traiesti si apropo's,vezi ca ai facut greseli de ortografie(ca tot iti place tie sa ti cont la cam toti ce posteaza pe aici ce gresesc si cum)!Sa ne vedem barna din ochi apoi sa privim la paiul din ochiul vecinului,parerea mea ca e mai frumos si e si corect! ;)

Ma rog, n-ai priceput nimic. Si sa stii ca nu ma intereseaza absolut deloc ca faci tu si pe unde traiesti tu, nu stiu de ce imi tot repeti. Daca tot vorbesti strict in numele tau, de ce trebuie neaparat sa-mi asum parerea ta??? E o intrebare retorica, nu e nevoie sa raspunzi.
Despre greselile de ortografie, oi fi facut, eu ti-am atras atentia pe celalalt topic, ca injurai de mama focului, macar injura corect
kitty_krieger
Postat pe 4 Iunie 2010 12:10
Draga yumalai ! ITI RESPECT RADACINILE FAMILIARE dar...nu cred c-ai inteles ce-am scris ! Era vorba despre LATINITATEA poporului roman ! Suntem considerati ca fiind o tara LATINA ,NU ???... Atunci ce nu-ntelegi ce s-ar scrie pe CI decat...ROMAN-LATIN ! Ptr restul ...pe CI (ca in USA ..unde se scrie afro-american sau latino-american etc) se va putea scrie simplu...ROMAN ! NU CRED CA AR FI VREO DISCRIMINARE PENTRU CA FIECARE DINTRE NOI TREBUIE SA NE MANDRIM SI SA RESPECTAM SORGINTEA ARBORELUI GENEALOGIC ! Asa cum eu ma mandresc cu latinitatea mea ,asa trebuie ca si ceilalti sa fie mandrii cu nationalitatea lor ! TREBUIE SA SE FACA O DISTINCTIE INTRE CETATENIE SI NATIONALITATE !
crysis
Postat pe 4 Iunie 2010 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetelor, am nevoie de cat mai multe sfaturi 30 De la: leo_ 25 Iunie 2010 09:05
MILA 5 De la: florida2009 4 Martie 2010 18:16
Pentru Fete:) 75 De la: MAMAITA 7 Februarie 2012 13:35
INTRA IN JOC 2 De la: Dor_a 7 Octombrie 2009 12:43
Avort 9 De la: steffy91 9 Iulie 2011 20:44