Setari Cookie-uri

LATINITATEA unora dintre noi....pe C.I.

De la: Lory29, la data 2010-06-04 16:59:51 Draga yumalai ! ITI RESPECT RADACINILE FAMILIARE dar...nu cred c-ai inteles ce-am scris ! Era vorba despre LATINITATEA poporului roman ! Suntem considerati ca fiind o tara LATINA ,NU ???... Atunci ce nu-ntelegi ce s-ar scrie pe CI decat...ROMAN-LATIN ! Ptr restul ...pe CI (ca in USA ..unde se scrie afro-american sau latino-american etc) se va putea scrie simplu...ROMAN ! NU CRED CA AR FI VREO DISCRIMINARE PENTRU CA FIECARE DINTRE NOI TREBUIE SA NE MANDRIM SI SA RESPECTAM SORGINTEA ARBORELUI GENEALOGIC ! Asa cum eu ma mandresc cu latinitatea mea ,asa trebuie ca si ceilalti sa fie mandrii cu nationalitatea lor ! TREBUIE SA SE FACA O DISTINCTIE INTRE CETATENIE SI NATIONALITATE !

da dar nu ne-ar ajuta cu nimic, mai trebuie ca rromilor de la noi din tara sa le fie trecut pe C.I latino-roman si am rezolvat toata treaba
yumy
Postat pe 4 Iunie 2010 18:46
Kittyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy,traznite-ar norocu sa te trazneasca! ,m-ai dat pe spate cu asta..."Despre greselile de ortografie, oi fi facut, eu ti-am atras atentia pe celalalt topic, ca injurai de mama focului, macar injura corect ..." glumesti,nu?Cum dracu so sa injuri corect?Injuraturile sunt injuraturi,aberatii,porcarii,nici o tangenta cu ce e corect si cast!Da-ma dracu ca ma sinucidez.....chiar vrei sa ma ai pe constiinta?Lasa-ma cu abureala fata,ca sunt scarbita de pretexte si scuze de doi bani!Stai cuminte,tu esti "pretena"mea,nu vreau sa-mi schimb atitudinea vis-a-vis de domnia ta,si nici parerea care mi-am facut-o(si tine-ti codita acasa,chiar am reusit sa citesc dincolo de comenturile tale si sa imi fac o buna impresie)!Numa bine! ;)
Adellin
Postat pe 4 Iunie 2010 22:32
De la: Lory29, la data 2010-06-04 16:59:51 TREBUIE SA SE FACA O DISTINCTIE INTRE CETATENIE SI NATIONALITATE !

Hmm, cam cine ar trebui sa faca distinctia asta? Ca DEX-ul n-o prea face.
Si, asa cum am spus mai sus, RO pentru "surorile" noastre, se afla undeva in Africa - de cele mai multe ori - sau este confundata cu o tara slava.
Cum dorinta ta ramane doar o dorinta, cred ca solutia romanilor ar fi sa bage pieptul in fata si sa demonstreze, fiecare pentru sine, ca-i latin pur sange. Dar vin si te intreb, care ar fi acele trasaturi comune, unice de felul lor, care ar putea apartine doar latinilor ca un semn distinctiv?
Oricum, aducandu-mi aminte cu ocazia topicului tau, de o discutie cu un englez, in care incercam sa-i fac o mica istorie a RO, bazandu-ma exact pe latura "suntem latini", imi revin in minte vorbele lui: Yes? Hmm, whatever! Who cares about that?! (ceva de genul asta). Cu alte cuvinte, nu cred ca ma defineste latinitatea ca om... ci educatia.
Intelegi tu ideea.
rashela
Postat pe 6 Iunie 2010 05:23
...sa inteleg ca este o manifestare mascata in vederea introducerii cipurilor ? faci loby...
RUY_BLAS
Postat pe 6 Iunie 2010 18:10
De la: yumalai, la data 2010-06-04 18:46:39
De la: Lory29, la data 2010-06-04 16:59:51 Draga yumalai ! ITI RESPECT RADACINILE FAMILIARE dar...nu cred c-ai inteles ce-am scris ! Era vorba despre LATINITATEA poporului roman ! Suntem considerati ca fiind o tara LATINA ,NU ???... Atunci ce nu-ntelegi ce s-ar scrie pe CI decat...ROMAN-LATIN ! Ptr restul ...pe CI (ca in USA ..unde se scrie afro-american sau latino-american etc) se va putea scrie simplu...ROMAN ! NU CRED CA AR FI VREO DISCRIMINARE PENTRU CA FIECARE DINTRE NOI TREBUIE SA NE MANDRIM SI SA RESPECTAM SORGINTEA ARBORELUI GENEALOGIC ! Asa cum eu ma mandresc cu latinitatea mea ,asa trebuie ca si ceilalti sa fie mandrii cu nationalitatea lor ! TREBUIE SA SE FACA O DISTINCTIE INTRE CETATENIE SI NATIONALITATE !

da dar nu ne-ar ajuta cu nimic, mai trebuie ca rromilor de la noi din tara sa le fie trecut pe C.I latino-roman si am rezolvat toata treaba
crysis
Postat pe 10 Iunie 2010 07:11
De la: yumalai, la data 2010-06-04 18:46:39
De la: Lory29, la data 2010-06-04 16:59:51 Draga yumalai ! ITI RESPECT RADACINILE FAMILIARE dar...nu cred c-ai inteles ce-am scris ! Era vorba despre LATINITATEA poporului roman ! Suntem considerati ca fiind o tara LATINA ,NU ???... Atunci ce nu-ntelegi ce s-ar scrie pe CI decat...ROMAN-LATIN ! Ptr restul ...pe CI (ca in USA ..unde se scrie afro-american sau latino-american etc) se va putea scrie simplu...ROMAN ! NU CRED CA AR FI VREO DISCRIMINARE PENTRU CA FIECARE DINTRE NOI TREBUIE SA NE MANDRIM SI SA RESPECTAM SORGINTEA ARBORELUI GENEALOGIC ! Asa cum eu ma mandresc cu latinitatea mea ,asa trebuie ca si ceilalti sa fie mandrii cu nationalitatea lor ! TREBUIE SA SE FACA O DISTINCTIE INTRE CETATENIE SI NATIONALITATE !

da dar nu ne-ar ajuta cu nimic, mai trebuie ca rromilor de la noi din tara sa le fie trecut pe C.I latino-roman si am rezolvat toata treaba
crysis
Postat pe 10 Iunie 2010 07:12
Ptr.yumalai... NU REZOLVAM NICIO PROBLEMA YUMALAI ! Daca ai umbla prin Europa de vest si ai vedea cum esti tratat si privit in momentul cand intinzi CI-ul sau pasaportul atunci cand ti se cere (uneori prin vame,hoteluri,la parteneri de afaceri sau in anumite situatii diversilor terti) iar in spate sa auzi la adresa ta, zingaro,zigeuner,gitanes sau gipsy din...Romania,n-ai mai "arbora" acest timbru si aceasta culoare in dialog ! Cum sa treci in CI latin tiganilor nostrii ?!... TIGANII DE LA NOI SUNT DE SORGINTE INDO-ASIATICA ! Ca sunt pripasiti pe la noi din migratia popoarelor mongole,ca sunt adusi fortat de domnii si boierii mosneni sau fanarioti,ca au fost impinsi la noi de catre regimurile sovietice,ca provin din saracirea popoarelor neasimilate de noi prin transumante ,ca sunt prizonieri (" dezrobiti ulterior")de razboi samd...tot POPULATII ASIATICE SUNT !... Cineva spunea ca ...fac lobby ptr cipuri ! Fals !... Fac lobby ptr ca fiecare dintre noi sa ne mandrim cu nationalitatea noastra ,iar pentru vreo fapta antisociala efectuata pe teritoriul altui stat ,sa nu fim toti ca cetateni ai Romaniei trasi la raspundere sau condamnati ! REPET !!! CINE AR FI LEZAT,daca pe CI sau Pasaport s-ar reitera expres NATIONALITATEA titularului ???
crysis
Postat pe 10 Iunie 2010 07:37
Buna. Nu este referitor la topicul de azi....dar am si eu o intrebare...
Cum incarc pozele? Nu merge nici sa le inkrc, nici sa le import de pe hi5.
Va multumesc.
beatrice16
Postat pe 10 Iunie 2010 07:41
De la: beatrice16, la data 2010-06-10 07:41:11Buna. Nu este referitor la topicul de azi....dar am si eu o intrebare...
Cum incarc pozele? Nu merge nici sa le inkrc, nici sa le import de pe hi5.
Va multumesc.


le lipesti de monitor. preferabil cu fata spre monitor!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 10 Iunie 2010 09:49
De la: Lory29, la data 2010-06-10 07:37:56 Ptr.yumalai... NU REZOLVAM NICIO PROBLEMA YUMALAI ! Daca ai umbla prin Europa de vest si ai vedea cum esti tratat si privit in momentul cand intinzi CI-ul sau pasaportul atunci cand ti se cere (uneori prin vame,hoteluri,la parteneri de afaceri sau in anumite situatii diversilor terti) iar in spate sa auzi la adresa ta, zingaro,zigeuner,gitanes sau gipsy din...Romania,n-ai mai "arbora" acest timbru si aceasta culoare in dialog ! Cum sa treci in CI latin tiganilor nostrii ?!... TIGANII DE LA NOI SUNT DE SORGINTE INDO-ASIATICA ! Ca sunt pripasiti pe la noi din migratia popoarelor mongole,ca sunt adusi fortat de domnii si boierii mosneni sau fanarioti,ca au fost impinsi la noi de catre regimurile sovietice,ca provin din saracirea popoarelor neasimilate de noi prin transumante ,ca sunt prizonieri (" dezrobiti ulterior")de razboi samd...tot POPULATII ASIATICE SUNT !... Cineva spunea ca ...fac lobby ptr cipuri ! Fals !... Fac lobby ptr ca fiecare dintre noi sa ne mandrim cu nationalitatea noastra ,iar pentru vreo fapta antisociala efectuata pe teritoriul altui stat ,sa nu fim toti ca cetateni ai Romaniei trasi la raspundere sau condamnati ! REPET !!! CINE AR FI LEZAT,daca pe CI sau Pasaport s-ar reitera expres NATIONALITATEA titularului ???


de ce nu vorbesti cu ministeru' de externe?
te inscrii la audienta, ii explici ministrului problemele tale( alea in care te autoflatulezi) si poate poate nu pleci de acolo cu vreo camasa.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 10 Iunie 2010 09:51
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-06-10 09:49:46
De la: beatrice16, la data 2010-06-10 07:41:11Buna. Nu este referitor la topicul de azi....dar am si eu o intrebare...
Cum incarc pozele? Nu merge nici sa le inkrc, nici sa le import de pe hi5.
Va multumesc.


le lipesti de monitor. preferabil cu fata spre monitor!

RUY_BLAS
Postat pe 10 Iunie 2010 16:39
PAI O ATITUDINE AR FI SA NU-I MAI BAGAM NOI PE EI IN SEAMA. DE CE? PENTRU CA ASTA ARATA UN GRAD APRECIABIL DE INCULTURA SCOLAREASCA ELEMENTARA.

CU UN ILITERAT NU TREBUIE SA STAI DE VORBA SA-I EXPLICI NIMIC. HABAR NU ARE, SI S-AR PUTEA IN MARE PROSTIA LUI SA CREADA CA TU N-AI HABAR DE NIMIC, TU ESTI ALA CARE NU STII, NU EL...
SI-ATUNCI, LA CE BUN SA STRICI ORZUL PE GASTE?

LASA-L IN PLATA DOMNULUI CA NU-I SINGURUL LIPSIT DE EDUCATIE PE LUMEA ASTA... NU DE ALTA DAR PARERILE LUI N-O SA I LE SCHIMBE NIMENI...
PROSTUL CARE NU-I FUDUL.....
Ndrusu
Postat pe 17 Septembrie 2010 07:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Camasi barbatesti 4 De la: kudika081544 24 Februarie 2010 11:56
FF IMPORTANT!!! 1 De la: iacinta 12 Martie 2010 16:43
rochie de nunta 3 De la: anca_paraschiv 14 Septembrie 2010 09:21
Extensiile de par....fitza sau necesitate? 1 De la: extensii4u 8 Septembrie 2009 21:57
extensii de unghii profesionale de portelan.Bune sau rele?? 15 De la: MagnifiQue_GiRL 6 Iulie 2012 00:51