Setari Cookie-uri

Imi doresc din tot sufletul sa invat, dar nu reusesc!!!!!!!

De la: kudika18000, la data 2010-06-11 15:51:32
De la: leo_, la data 2010-06-10 18:39:08
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 21:02:48si ce???? vrei sa-mi oferi tu??? stai linistit ca nu duc lipsa... si daca as duce sunt femeie- pot iesi pe strada si sa-mi iau de unde vreau fara sa am probleme cu legea... in schimb u??? ce faci daca duci lipsa si nu ai nici bani pt prostituate, ???
gandeste-te de 2 ori inainte sa mai comentezi....


prin asta chiar dovedesti ce spune el. el spune, eu sunt sigur. dar sa lasam la o pate.

chestia cu memoria... trebuie sa inveti creierul sa invete. tu sunt sigur ca nu inveti decat in sesiune. incearca sa inveti 4 ore pe zi minim si in weekend sa repeti ce ai invatat. la o luna repeti tot ce ai facut in luna respectiva. fa pasiune din ceea ce vrei sa faci si vei fi inclinata spre lucrul respectiv. in al doilea rand scrie pe un bilet cu culoarea preferata "vreau sa fiu un medic/arhitect (sau ce vrei sa fii) de succes" si pune hartia la intrerupatorul de lumina. in al doilea rand cumpara-ti un obiect care sa iti aminteasca de meserie. vrei sa fii medic? de ce nu iti iei un stetoscop. dupa ce inveti inca 2 capitole iti iei niste seringi etc. si tot asa. tine evidenta scrisa a ce ai facut in fiecare zi pentru meseria ta si penalizeaza-te pentru zilele in care ai mers sub barem. rasplateste-te cu ceva cand ai reusit sa tii trendul. in al treilea rand autosugestie pe tema retinutului de text.
sper sa te ajute metodele astea asa cum ma ajuta si pe mine. succes.



pe ce esti u atat de sigur???? pe ce anume te bazezi u??? Nu ma cunosti si nu stii ce viata am!!!!

chiar u ai afirmat ca te ai confruntat cu asemenea probleme, si .... PROBABIL ti-ai dat seama ca e din cauza lipsei ???
dar nu trebuie sa generalizezi: daca s-a intamplat la tine, nu inseamna k e asa la toata lumea
stiu si eu ft bine ca abstinenta poate cauza multe probleme atat atat din punct de vedere fizic cat si psihic....
oricum eu iti multumesc pentru sfaturi si am sa incerc sa tin cont de ele
kudika18000
Postat pe 11 Iunie 2010 17:22
De la: kudika18000, la data 2010-06-11 17:22:42
De la: kudika18000, la data 2010-06-11 15:51:32
De la: leo_, la data 2010-06-10 18:39:08
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 21:02:48si ce???? vrei sa-mi oferi tu??? stai linistit ca nu duc lipsa... si daca as duce sunt femeie- pot iesi pe strada si sa-mi iau de unde vreau fara sa am probleme cu legea... in schimb u??? ce faci daca duci lipsa si nu ai nici bani pt prostituate, ???
gandeste-te de 2 ori inainte sa mai comentezi....


prin asta chiar dovedesti ce spune el. el spune, eu sunt sigur. dar sa lasam la o pate.

chestia cu memoria... trebuie sa inveti creierul sa invete. tu sunt sigur ca nu inveti decat in sesiune. incearca sa inveti 4 ore pe zi minim si in weekend sa repeti ce ai invatat. la o luna repeti tot ce ai facut in luna respectiva. fa pasiune din ceea ce vrei sa faci si vei fi inclinata spre lucrul respectiv. in al doilea rand scrie pe un bilet cu culoarea preferata "vreau sa fiu un medic/arhitect (sau ce vrei sa fii) de succes" si pune hartia la intrerupatorul de lumina. in al doilea rand cumpara-ti un obiect care sa iti aminteasca de meserie. vrei sa fii medic? de ce nu iti iei un stetoscop. dupa ce inveti inca 2 capitole iti iei niste seringi etc. si tot asa. tine evidenta scrisa a ce ai facut in fiecare zi pentru meseria ta si penalizeaza-te pentru zilele in care ai mers sub barem. rasplateste-te cu ceva cand ai reusit sa tii trendul. in al treilea rand autosugestie pe tema retinutului de text.
sper sa te ajute metodele astea asa cum ma ajuta si pe mine. succes.



pe ce esti u atat de sigur???? pe ce anume te bazezi u??? Nu ma cunosti si nu stii ce viata am!!!!

chiar u ai afirmat ca te ai confruntat cu asemenea probleme, si .... PROBABIL ti-ai dat seama ca e din cauza lipsei ???
dar nu trebuie sa generalizezi: daca s-a intamplat la tine, nu inseamna k e asa la toata lumea
stiu si eu ft bine ca abstinenta poate cauza multe probleme atat atat din punct de vedere fizic cat si psihic....
oricum eu iti multumesc pentru sfaturi si am sa incerc sa tin cont de ele


ahh... pe ce sunt sigur? ca sa iti spun, pe intuitia mea chiar daca nu te cunosc. nu uita ca traiesc in societate si ultima femeie pe care am vazut-o a fost acum 1 ora. daca eram calugar si vedeam una la 1 luna iti dadeam dreptate. sau daca aveam 16 ani si vazusem prima femei. da, daca chiar vrei sa stii am asemenea probleme si eu, ca nu sunt perfect, dar numai cand partenera nu tine pasul cu mine , iar aici nu ma laud.
chiar daca nu te cunosc, din ce scrii se observa o parte din atitudinea ta. dintr-o parte din atitudinea ta fata de ceva se observa cateva sutimi din persoanlitatea ta, din problemele tale mai mult sau mai putin evidente. omul sfinteste locul, adica prin orice face lasa urme (asta spune proverbul).
leo_
Postat pe 11 Iunie 2010 20:24
De la: kudika18000, la data 2010-06-11 15:48:59va multumesc mult pt sfaturi... am sa tin cont si sper sa mearga....

la facultate am intrat pentru ca asta am facut in liceu: "am mancat pe paine" chimia, iar pt examen am avut multe exercitii si probleme de rezolvat, si in aceasta privinta nu stau deloc rau... adica nu mi s-a intamplat niciodata sa uit cum se rezolva o problema.... mai rau este la teorie....offf sper sa reusesc sa trec si este asta


Problemele nu uiti cum se rezolva, au un rationament, o logica...si daca spui ca ai mancat chimie pe paine, si pe de alta parte spui ca nu poti retine, nu este o chestie de natura psihologica sau mai stiu eu ce ti-au sugerat cei care au raspuns !

Si eu sunt la o facultate la fel de grea...nu farmacie, stoma, am o sesiune de 2 saptamani in care am 7 examene, de vreo 2 saptamani am inceput presesiunea, practice, lucrari...este imposibil sa invat din timpul anului ( cel putin pt mine ), suny genul de persoana care are si alte preocupari in afara de invatat, la cursuri merg rar pt ca nu sunt de acord cu metodele de predare din zilele noastre....asa ca ma bazez pe logica, rationament, pt ca de cele ma multe ori medicina si ramurile ei se bazeaza pe logica, iar notele mele sunt destul de ok, peste 8...in afara faptul ca trebuie sa intelegi ceea ce inveti, trebuie sa si repeti, pt ca evident, daca nu repeti ceva, uiti de-a lungul timpului...

Probabil ca tu le cam tocesti...asta e f naso, pt ca nu se va prinde nimic de tine, iti pierzi si timpul, irosesti si efort degeaba...

Bafta
Summer_
Postat pe 11 Iunie 2010 21:12
De la: leo_, la data 2010-06-11 20:24:51
De la: kudika18000, la data 2010-06-11 17:22:42
De la: kudika18000, la data 2010-06-11 15:51:32
De la: leo_, la data 2010-06-10 18:39:08
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 21:02:48si ce???? vrei sa-mi oferi tu??? stai linistit ca nu duc lipsa... si daca as duce sunt femeie- pot iesi pe strada si sa-mi iau de unde vreau fara sa am probleme cu legea... in schimb u??? ce faci daca duci lipsa si nu ai nici bani pt prostituate, ???
gandeste-te de 2 ori inainte sa mai comentezi....


prin asta chiar dovedesti ce spune el. el spune, eu sunt sigur. dar sa lasam la o pate.

chestia cu memoria... trebuie sa inveti creierul sa invete. tu sunt sigur ca nu inveti decat in sesiune. incearca sa inveti 4 ore pe zi minim si in weekend sa repeti ce ai invatat. la o luna repeti tot ce ai facut in luna respectiva. fa pasiune din ceea ce vrei sa faci si vei fi inclinata spre lucrul respectiv. in al doilea rand scrie pe un bilet cu culoarea preferata "vreau sa fiu un medic/arhitect (sau ce vrei sa fii) de succes" si pune hartia la intrerupatorul de lumina. in al doilea rand cumpara-ti un obiect care sa iti aminteasca de meserie. vrei sa fii medic? de ce nu iti iei un stetoscop. dupa ce inveti inca 2 capitole iti iei niste seringi etc. si tot asa. tine evidenta scrisa a ce ai facut in fiecare zi pentru meseria ta si penalizeaza-te pentru zilele in care ai mers sub barem. rasplateste-te cu ceva cand ai reusit sa tii trendul. in al treilea rand autosugestie pe tema retinutului de text.
sper sa te ajute metodele astea asa cum ma ajuta si pe mine. succes.



pe ce esti u atat de sigur???? pe ce anume te bazezi u??? Nu ma cunosti si nu stii ce viata am!!!!

chiar u ai afirmat ca te ai confruntat cu asemenea probleme, si .... PROBABIL ti-ai dat seama ca e din cauza lipsei ???
dar nu trebuie sa generalizezi: daca s-a intamplat la tine, nu inseamna k e asa la toata lumea
stiu si eu ft bine ca abstinenta poate cauza multe probleme atat atat din punct de vedere fizic cat si psihic....
oricum eu iti multumesc pentru sfaturi si am sa incerc sa tin cont de ele


ahh... pe ce sunt sigur? ca sa iti spun, pe intuitia mea chiar daca nu te cunosc. nu uita ca traiesc in societate si ultima femeie pe care am vazut-o a fost acum 1 ora. daca eram calugar si vedeam una la 1 luna iti dadeam dreptate. sau daca aveam 16 ani si vazusem prima femei. da, daca chiar vrei sa stii am asemenea probleme si eu, ca nu sunt perfect, dar numai cand partenera nu tine pasul cu mine , iar aici nu ma laud.
chiar daca nu te cunosc, din ce scrii se observa o parte din atitudinea ta. dintr-o parte din atitudinea ta fata de ceva se observa cateva sutimi din persoanlitatea ta, din problemele tale mai mult sau mai putin evidente. omul sfinteste locul, adica prin orice face lasa urme (asta spune proverbul).


offfff!!!!!!! greu tare cu tine!!!!!!! bun... si daca iti spun acum ca iubitul meu este in pat acum, k nu traiesc singura, nu traiesc cu parintii, traiesc cu un barbat... 20 din 24 de ore... poti sa te impaci cu ideea ca "intuitia ta" de data asta a fost gresita????
kudika18000
Postat pe 11 Iunie 2010 23:56
pt ca evident, daca nu repeti ceva, uiti de-a lungul timpului...


tocmai asta e probleama... eu nu pot sa mi dau seama cum este posibil - am colege care au terminat liceul de 10-20 ani si imi spun ca tin minte chimia din timpul liceului.. iar eu de exemplu nu mai stiu nimic matematica... n am mai rezolvat un exercitiu de 2 ani iar daca imi dai acum unul ma uit "ca pisica la calendar" (ma refer la matrici, logaritmi, integrale etc. )

este normal??????
kudika18000
Postat pe 12 Iunie 2010 00:05
Tu crezi ca ar fi probleme cu memoria,insa ar mai fi o varianta:
Esti sigura ca facultatea in sine ti-a placut sau mai mult ideea a ceea ce insemna ea?Esti sigura ca esti facuta pentru asa ceva,pentru ca daca nu esti,atunci este mai mult decat evident de ce ai probleme de memorare.
Iti dau un exemplu:prima facultate,de care am vrut sa ma las de 4 ori pentru ca am fost constransa si santajata chiar la un anumit moment sa o fac,mi-a dat batai de cap.Nu la toate materiile,insa la unele pateam exact ca tine...memoram super greu,era un chin,aveam dureri de cap.Ajunsesem sa cred la modul cel mai serios ca ceva nu este in regula cu mine si am probleme cu memoria.
Ca apoi sa realizez abia acum,cand m-am apucat in sfarsit de facultatea pe care mi-am dorit-o enorm inca de acum cativa ani buni,ca totul este ok si ca sunt un adevarat aspirator de informatii.
Trec examenele cu 10 fara nici un fel de dificultate,orice informatie o prind din zbor si o sedimentez,citesc in paralele carti intregi si totul vine cat se poate de firesc.
Abia acum am inteles ce crima este pentru o faptura umana sa se ocupe de ceva pentru care nu afost realmente croit si cred ca e o mare pedeapsa in viata sa ai o meserie pe care o detesti si pe care o faci doar pentru bani,prestanta sau mai stiu eu ce.
De asta spun,analizeaza bine daca chiar esti facuta pentru asa ceva si daca nu,poate ar fi bine sa cauti si sa te reorientezi spre ceva ce ti se potriveste.
heaven2007
Postat pe 12 Iunie 2010 08:49
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 17:52:53Nu am reusit sa vorbesc cu nimeni despre problema mea. Si chiar am nevoie disperata de ajutor!!!!! sunt anul 2 la o facultate ft frumoasa, dar extrem de grea. Cand am fost admisa, era cel mai minunat moment din viata mea... simteam ca nimeni nu ma va putea impiedica sa fac ceea ce mi-am propus, mi-am dorit din tot sufletul sa invat cu adevarat, sa fiu buna in meseria mea... problema este ca ori nu ma ajuta memoria, ori nu am tehnica de invatat.. sincer la primele examene m-am straduit mult sa invat, insa dimineata cand ma trezeam nu mai stiam nimik din ceea ce invatasem... sunt foarte atenta la cursuri si incerc sa retin cat mai multe informatii, insa le uit imediat... aceste lucruri m-a descurajat complet... si atunci am inceput sa o iau pe partea cealalta, adica sa copii... si sa nu mai merg la cursuri, iar eu nu sunt deloc de acord cu asa ceva. nu vrea sa trec prin aceasta facultate ca si "gasca prin apa", apoi sa stau sa ma uit la diploma. Sesiunea a inceput iar eu nu stiu ce sa fac...astazi mi-am cumparat MemoPlus, insa stiu ca trebuia sa incep sa iau mai devreme... Var rog mult sa ma ajutati cu un sfat, orice. Chiar sunt disperata...


sunt la plafar tincturi pentru asa ceva...de la steaua divina (sau santo raphael) din bucuresti
si chiar au efect le-am incercat, si inca ceva incearca sa vezi daca facultatea pe care o urmezi este pe structura ta...sau este o dorinta a familiei..(sunt multe cazuri cand omul face ceva ca parintii sa fie mandri) ,si daca chiar esti o persoana care este dispusa sa memereze atat de mult...
succes!
kudika114037
Postat pe 12 Iunie 2010 12:23
Lasa tigarile , alcoolul, cafeaua si stresul prin localuri noaptea , odihnestete mai mult si pentru energizare in loc de ciocolata si alte produse fa o cura cu oua de prepelita ! Pe langa intarirea sistemului nervos si imunitatii,vei mentine si trupul si mintea sanatoase,cu energie maxima !
Vezi ,Tratamente naturiste cu oua de prepelita,si se gasesc si in farmacii produse pe baza de oua de prepelita cu Spirulina !
kudika192995
Postat pe 12 Iunie 2010 13:23
Buna!
Am si eu problema asta,desi inainte nu o aveam,insa am incercat sa caut o solutie proprie.
Mi se pare jenant sa merg la examen,la mine toate sunt orale,si sa extrag un subiect si sa nu stiu sa vorbesc despre el,atata timp cat profesori au o parere buna despre mine,si deschid carnetul si vad 10,10..
Cand am examene,incerc sa-mi structurez materia,pentru ca e mult de toceala si..greu..invat cu mai multe zile inainte de examen,ma trezesc dimineatza,invat..apoi iau o pauza,ies un pic afara sau fac alceva,apoi dorm,2 ore,cand ma trezesc repet ce am invatat,apoi cand termin de repetat invat alete subiecte,dimineatza urmatoare repet tot ce am invatat si tot asa,cu o zi inainte de examen fiecare subcapitol il trec pe un biletel,pun biletelele langa mine in pat si incep sa extrag cate unul.Apoi incep sa vorbesc la fiecare bilet ce am invatat,nu te panica daca extragi un bilet si nu sti ce sa spui,ai invatat dar pur si simplu nu sti ce sa zici la biletul respectiv,iei cursurile te uiti cum incepe teoria la subiect si apoi lasi cursurile si vorbesti liber,daca nu poti te mai uiti din cand in cand..ai sa vezi ca dupa aceea pe seara ,dupa ce ai dormit,ai mintea limpede si ti le amintesti.
Un lucru important este sa mananci f bine.EU am cumparat niste pastile,ginko biloba,in alte dati am cumparat vitamine,nu pentru ca ma ajuta ,imi redau memoria,ci doar ca ma simt eu mai bine,ma gandesc la faptul prostesc ca"imi dau putere sa invat"..vitaminele sunt pentru psihic...in alte dati in care ma simt epuizata,fac o limonada,si ma simt mai bine,sau mananc un fruct,sau gandeste-te la un lucru care te stimuleaza sa inveti.

Daca nu poti dormi ziua,stai in pat si gandeste-te la ceva frumos,sau uite-te la tv,pana adormi,nici eu nu prea poti dormi ziua,dar ma chinui pana adorm.Am citit despre un studiu,facut de catre certetatori,in care spunea ca cei care dorm 2 ore dupa 'amiaza au o capacitate mai mare de a capta informatiile..inca un lucru cand ai examene incearca sa izolezi un pic de dicoteci,iesiri cu prieteni,zgomote,mie imi place linistea in sesiune.

Sper sa-ti fie de folos.Niciodata cand te apuci sa inveti nu incepe cu gandirea :e prea greu,daca alti pot,tu de ce nu ai putea sa iei note mari si sa sti in acelasi timp .
Este adevarat, trebuie invatat "capul sa invete"..nu sa inveti doar in sesiune,dar na asa sunt studenti.BAFTA!..daca incerci metoda mea,sa-mi spui daca functioneaza:d.
Din pacate nici eu nu am memorie din aceea as,citesc o data si mi se intimpareste in minte,trebe sa insist.
cami_goanga10
Postat pe 12 Iunie 2010 13:50
Nu stiu daca ti s-au sugerat, dar poti incerca urmatoarele trucuri:
inainte de a te apuca de "invatat", fa-ti un rezumat al lectiei. Rezumatul trebuie sa contina ideile principale si conceptele cheie. Subliniaza cu diverse culori ceea ce este important; de exemplu cu rosu numele medicamentelor, cu verde efecte adverse etc (zic si eu, nu stiu exact in ce consta materia).
Apoi citeste cu voce tare lectia si incearca sa reproduci fara sa tragi cu ochiul (e mai greu si dureaza mai mult acest proces, insa cel putin la mine s-a dovedit a fi cel mai eficient).
Nu ingrasa porcul in ajun! Fa-ti un program de cam cu doua saptamani inainte si planifica-ti fiecare curs in ce zi il vei invata si tine-te de acest program. Rezumatele le poti face inca din timpul perioadei de cursuri, cand ajungi acasa (sau in weekend).
Ai grija sa mananci bine, sa faci sport si sa dormi destul in fiecare noapte.
Desigur, ceea ce spun eu da rezultate pe termen lung, nicidecum peste noapte. Nu stiu nimic ce ar putea da rezultate peste noapte.
Poti sa mergi si la medicul de familie, sa vezi ce-ti spune.

A! si la psiholog nu te duci "daca esti cu capul", ci te duci oricand vrei sa te confesezi cuiva sau ai o anumita problema (ca de exemplu faptul ca nu poti sa retii nimic).
kitty_krieger
Postat pe 12 Iunie 2010 14:02
multumesc pentru sfaturi...
dar mai am o problema: dorm mult prea mult, as dormi incontinuu si nu am o viata sociala activa, nu ma distrez, nu pierd noptile prin dicoteci sau mai stiu si eu, o data pe saptamana sau mai rar ies seara cu prietenul meu la o plimbare, la un suc dar atat, locuiesc cu prietenul meu (iar in ultima perioada el e mai mult plecat), nu ma streseaza nimeni...de asta nici nu ma duc acasa la parinti deloc pentru acolo sunt ft multe probleme care ma afecteaza... incerc sa ma detasez de tot si de toate

am sa tin cont de sfaturi... in mare mi am facut o parere despre cum ar trebui sa procedez...si sper sa-mi fie mai bine, daca nu... inseamna k e o problema medicala (sper sa nu fie asa)
kudika18000
Postat pe 12 Iunie 2010 14:07
iar in legatura cu alegerea facultatii, este adevarat ca am facut-o ca sa-mi bucur parintii sa fie mandrii de mine, dar am ales-o mai ales pentru mine. din punctul meu de vedere era cea mai buna optiune- ce rost avea sa mi pierd timpul pe bancile unei facultati care nu imi aducea la sfarsit nicio satisfactie, sa stau cu diploma in dulap si fara niciun viitor??? intr-adevar imi vine greu sa fac aceasta facultate dar ma ambitioneaza faptul ca am mult mai multe sanse de a-mi gasi un loc de munca fata de prietenii mei care termina o facultate si devin profesori cu un salariu 600 de lei.

in plus ca sunt materii care imi plac ft mult... dar repet: nu reusesc sa retin nimik pe termen lung
kudika18000
Postat pe 12 Iunie 2010 14:24
totu pleaca de la creier....iar daca inainte sa t apuci de inv spoii nu retin nimik...asa va fii...incearca sa iti gasestio tehnica(sa invetzii scriind,jucandu tecumva...)si in plus nu te mai speria k nu stii totu cuv cu ,cuv....gandste k daia ai citit sau ai inv...e imposibil sa nu iti amintesti nik...iar dee acolo ideile vor curge....ps:incearca sa formulezi peintelesu tau;).....
kudika177826
Postat pe 12 Iunie 2010 14:25
Ia lecitina, chiar ajuta. Si cand inveti, evita invatatul pe de rost. Incearc ceva interactiv. Gaseste cate o imagine pt fiecare notiune, un simbol, o melodie. Avem mai multe tipuri de memorie, legata de fiecare dintre simturile noastre. Cu cat imbinam mai multe simturi, cu atat retinem mai bine. Combina memoria cerebrala cu memoria vizuala si auditiva si ai sa vezi ce bine ai sa retii. Si niciodata sa nu te lasi sa te plictisesti invatand. :P
Kallliste
Postat pe 12 Iunie 2010 16:28
De la: kudika18000, la data 2010-06-12 14:07:19dorm mult prea mult, as dormi incontinuu si nu am o viata sociala activa, nu ma distrez, nu pierd noptile prin dicoteci sau mai stiu si eu, o data pe saptamana sau mai rar ies seara cu prietenul meu la o plimbare, la un suc dar atat,

incearca sa faci mai multa miscare, ajuta la reglarea somnului.
gaseste o fata pe la facultate cu care sa iesi la un alergat sau la o sala... prietene n-ai? s-ar putea sa fie si o usoara depresie (dar asta ti-o poate spune sigur un psiholog); oricum exercitiul fizic face minuni pentru psihic. Si mai iesiti si voi la un film, la o padure, d-astea.
kitty_krieger
Postat pe 12 Iunie 2010 16:44
-tot ce faci din reala placere si pasiune, nu e greu
-e posibil sa nu fie ce-ti doresti real
-cand gresesti alegerea , e greu sa te descurci mai departe

-copii mei ma intrebau, ce sa se faca cand vor fi mari,; urmati-va visul, ce ati face cu pasiune placere, fara sa fiti platiti, si banii vor veni singuri
adorys
Postat pe 13 Iunie 2010 10:17
in primul rand eu te-as sfatui sa mergi la doctorul de familie si sa iti faci un set de analize de rutina. e foarte posibil sa ai o anemie sau ceva mai ales ca zici ca dormi mult si nu prea iesi din casa.
fa-ti analizele, nu ai ce pierde si incearca sa duci o viatza mai sanatoasa, eventual fa si ceva sport o data de doua ori pe saptamana. asta iti va face bine si fizic, si psihic.

iar despre tehnici de memorare (daca intr-adevar trebuie neaparat sa memorezi, eu una nu am avut nevoie in facultate, am facut politehnica) poti gasi destule pe internet.

bafta si multa sanatate!
DayC
Postat pe 13 Iunie 2010 12:30
Buna,

Cam aceeasi problema o aveam si eu in facultate cu exercitiile si problemele foarte bine si cand ajungeam la teorie - vai de mine. Am gasit o solutie - solutie pe care mai tarziu am auzit ca o pune in practica foarte multe persoane.
1. Se citeste toata materia si se subliniaza ceea ce crezi ca este mai important.
2. Treci pe hartie tot ce este mai important.
3. Citesti ceea ce ai scris si subliniezi ceea ce este mai important.
4. Treci pe hartie tot ce este mai important.
5. Citesti ceea ce ai scris si subliniezi ceea ce este mai important.
6. s.a.m.d. de 5 ori
pana cand ramai cu ceea ce este important din materia respectiva fara umplutura pe care a pus-o profesorul pentru a putea tiparii manualul.
Te pot asigura ca vei sti materia foarte bine si mai mult iti vei amintii si din ceea ce s-a aruncat la "gunoi" de fiecare data cand s-a facut curatenie.
Sper sa te ajute.
Fer10
Postat pe 13 Iunie 2010 16:46
si eu am probleme de concentrare,pe langa alte motive,stresul,alimentatia...etc eu cred ca un motiv de luat in considerare este caldura,s-au facut multe studii care demonstreaza ca la caldura excesiva creierul se "misca"mai greu....si cum sesiunea este in plina vara...
_EnYa_
Postat pe 13 Iunie 2010 18:04
buna!
greseala majoritatii : invatam numai in sesiune sau nici macar , poate trecem si asa...
invata in fiecare zi pt ca altfel nu se "depune" , intra pe o ureche si iese pe cealalta. chiar daca le intelegi usor , daca inghesui multa informatie in timp scurt , uiti.

a doua chestie : studentia e varsta la care nu trebuie sa traim doar holbati intr-o carte. gasim activitati relaxante , socializam , gasim poate relatii pt viitorul loc de munca....
ema_35
Postat pe 13 Iunie 2010 18:48
parerea mea este sa repeti materia de cate ori este nevoie. prima data poate ti se par lucruri de neinteles, dar repeta pana crezi ca ai invata; dupa un timp repeta iar , poate ca si dupa ce ai repetat ti se va parea ca sunt lucruri care le vezi pentru prima data , dar nu dispera , trebuie sa ai foarte multa vointa si cum deja ti-a mai spus cineva ca sa nu te descurajezi adu ti aminte de ce faci aceasta facultate si cat de mult ti o doresti. ESTE NEVOIE sa repeti pana acele lucruri ti se par ca le stii dintotdeauna. SA NU inveti numai in sesiune cum fac unii fiindca nu vei reusi decat sa ai mai multe restante si un moral la pamant.

iti doresc mult succes !!!!
p.s. sa stii ca este nevoie de oameni care sa munceasca din pasiune, asa ca nu te lasa , te asigur ca vei fi tare satisfacuta cand iti vei lua diploma, eforturile tale vor fi rasplatite.

iti tin pumnii!!!!!
cidul
Postat pe 14 Iunie 2010 12:25
uiti pt k esti stresata, din cauza emotiilor , inceraca sa fii mai degajata gandeste-te k este doar un examen k multe altele
kudika184839
Postat pe 14 Iunie 2010 18:22
Dupa cum am retinut esti destul de motivata vizavi de ceea ce vrei sa faci ...adica sa termini aceasta facultate
eu zic sa te adresezi unui psiholog ...psihoterapet sau chiar si psihiatru ....cu suguranta ceva se intampla cu tine ...
o spun la modul cel mai sincer ...
succes si cum am citit ...mai ult exercitiu ....
adica se invata tot timpul ...nu doar in sesiune ...
creierul deja nu mai face fata volumului mare de cunostinte ...avand in vedere ca s/a prea relaxat ...
daca vrei sa fii buna in meseriee ..atunci fa ceva ...
pa
daca nu copiaza si vei privi diploma ...ca pe ceva fara valoare ...in timp .
pa
si mult succes !
ciao
kudika017877
Postat pe 14 Iunie 2010 20:46
iti recomand memo plus sau lecitina....functioneaza crede-ma!! si consuma cat mai multe lactate si peste!!
gabitzatanas
Postat pe 17 Iunie 2010 22:08
Mai daca cineva chiar vrea sa invete, are ambitie si vrea sa termine o facultate si sa ramana cu ceva in cap dupa finish trebuie sa munceasca mult...si sa stai acum sa inveti cum sa inveti este inutil !
Cu vointa si munca poti face orice !
Solutia ta ( cea care ai deschis topicul ) este sa iti faci un control la un neurolog, daca esti la farmacie ar fi trebuti sa stii asta si sa te fi dus deja, nu sa stai sa intrebi pe un forum unde te invata lumea sa subliniezi cu creioane colorate ! :)
Am o colega ce a prezentat aceleasi simptome ca si tine, se pare ca avea momente cand i se bloca memoria, nu isi mai aduce aminte nimic, nu pt ca este vreo tocilara care uita tot la o perioada dupa examen, ci pt ca invata prea mult...nu mai stiu exact ce medicatie i s-a prescris, insa stiu sigur ca neurologul a ajutat-o....
Asa ca bafa la invatat si invata dupa cum iti place tie si iti este bine nu dupa cum iti zic altii !
Summer_
Postat pe 18 Iunie 2010 13:41
Fata draga, Farmacia nu e de tine, daca ai astfel de probleme...lasa-te, ca nu vrem sa te intalnim peste ani si sa ne dai tampenii....
kudika226898
Postat pe 11 Iulie 2010 17:41
asta e MEDICINA. nu stiu in ce an esti, cred ca in 3 ,n-am vazut sa fi scris.vad cum unii spun ca este de orgin psihologic sau mai stiu eu ce, PROSTII...asa vorbeste unul care inca n-a ajuns la facultate sau nu stie ce inseamna Medicina sau Dreptul sau altele tot asa..parerea mea este ca nu mai ai timp sa inveti din cauza copiilor si esti mult prea stresata. incearca sa gandesti pozitiv, ca dupa ce treci peste etapele astea mai dificile si bineintles f importante vei avea mult mai mult de castigat,ca trebuie sa stii sa profesezi ,nu doar sa ai o diploma in mana dupa cum ai afirmat si tu.trebuie sa fii incantata de rezultate si sa fii mandra de tine.Asa cum ai reusit sa intri la medicina, asa vei reusi in continuare. fii optimista,poti sa inveti, numai ca materiile pe care insisti acum sunt poate mai grele decat cele studiate anterior, dar te vei obisnui. mi se pare f util sfatul care ti l-a mai dat cineva pe aici, citeste toata materia la inceput, subliniaza datele importante si apoi reciteste ce ai subliniat dupa care le scrii intr-un caiet.Apoi reciteste ce ai scris in caiet si tot asa.o sa ti se para mai usor,fa scheme daca zici ca etsi la medicina..eu nu sunt la medicina,dar am rude, prietene la medicina
yyy
Postat pe 7 Septembrie 2010 11:23
De la: Maeve, la data 2010-09-07 11:23:58asta e MEDICINA. nu stiu in ce an esti, cred ca in 3 ,n-am vazut sa fi scris.vad cum unii spun ca este de orgin psihologic sau mai stiu eu ce, PROSTII...asa vorbeste unul care inca n-a ajuns la facultate sau nu stie ce inseamna Medicina sau Dreptul sau altele tot asa..parerea mea este ca nu mai ai timp sa inveti din cauza copiilor si esti mult prea stresata. incearca sa gandesti pozitiv, ca dupa ce treci peste etapele astea mai dificile si bineintles f importante vei avea mult mai mult de castigat,ca trebuie sa stii sa profesezi ,nu doar sa ai o diploma in mana dupa cum ai afirmat si tu.trebuie sa fii incantata de rezultate si sa fii mandra de tine.Asa cum ai reusit sa intri la medicina, asa vei reusi in continuare. fii optimista,poti sa inveti, numai ca materiile pe care insisti acum sunt poate mai grele decat cele studiate anterior, dar te vei obisnui. mi se pare f util sfatul care ti l-a mai dat cineva pe aici, citeste toata materia la inceput, subliniaza datele importante si apoi reciteste ce ai subliniat dupa care le scrii intr-un caiet.Apoi reciteste ce ai scris in caiet si tot asa.o sa ti se para mai usor,fa scheme daca zici ca etsi la medicina..eu nu sunt la medicina,dar am rude, prietene la medicina


Vai de noi, pe mana cui o sa ajungem...
kudika226898
Postat pe 7 Septembrie 2010 18:33
De la: kudika226898, la data 2010-09-07 18:33:16
De la: Maeve, la data 2010-09-07 11:23:58asta e MEDICINA. nu stiu in ce an esti, cred ca in 3 ,n-am vazut sa fi scris.vad cum unii spun ca este de orgin psihologic sau mai stiu eu ce, PROSTII...asa vorbeste unul care inca n-a ajuns la facultate sau nu stie ce inseamna Medicina sau Dreptul sau altele tot asa..parerea mea este ca nu mai ai timp sa inveti din cauza copiilor si esti mult prea stresata. incearca sa gandesti pozitiv, ca dupa ce treci peste etapele astea mai dificile si bineintles f importante vei avea mult mai mult de castigat,ca trebuie sa stii sa profesezi ,nu doar sa ai o diploma in mana dupa cum ai afirmat si tu.trebuie sa fii incantata de rezultate si sa fii mandra de tine.Asa cum ai reusit sa intri la medicina, asa vei reusi in continuare. fii optimista,poti sa inveti, numai ca materiile pe care insisti acum sunt poate mai grele decat cele studiate anterior, dar te vei obisnui. mi se pare f util sfatul care ti l-a mai dat cineva pe aici, citeste toata materia la inceput, subliniaza datele importante si apoi reciteste ce ai subliniat dupa care le scrii intr-un caiet.Apoi reciteste ce ai scris in caiet si tot asa.o sa ti se para mai usor,fa scheme daca zici ca etsi la medicina..eu nu sunt la medicina,dar am rude, prietene la medicina


Vai de noi, pe mana cui o sa ajungem...



Le-a amestecat, altcineva zicea de medicina, altcineva ca are copil.
Exact, vai de mama noastra.
Ca sa nu mai zic ca-i topic din primavara.
stem_29
Postat pe 7 Septembrie 2010 18:52
...
Charlotte_Ayiline
Postat pe 7 Septembrie 2010 20:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
deci pur si simplu mama saturat 0 De la: 1 Octombrie 2009 18:10
Ajutor!!!!!!!!!!!!! 21 De la: ba_byd_oll 18 Mai 2010 14:44
Bãrbaþi, nu uitaþi bunele maniere! 5 De la: desteapta_si_frumoasa 11 Iunie 2009 12:11
Tinerii absolventi de facultate - someri de lux 74 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:42
Ma insel sau nu? 1 De la: heleaa 31 Octombrie 2008 12:00