Setari Cookie-uri

Creme pentru pete pigmentare datorate expunerii la soare

Buna , as vrea sa va rog sa-mi spuneti care dintre voi ati folosit produsele Unitone pentru pete pigmentare , daca au vreo eficienta.Parerile sunt impartite Sau eventual daca aveti vreo alta idee, ce ar merge in cazul unor pete aparute pe obraz si deasupra gurii,in urma expunerii la soare.Mentionez ca folosesc mereu creme antirid,cu factor de protectie relativ ridicat, insa se pare ca nu e suficient. E a treia vara de cand petele mele isi fac de cap ! Sigur nu se datoreaza unei suferinte a ficatului, probele hepatice sun ok . Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? Va multumesc anticipat pentru bunavointa de a-mi raspunde.
Lumos_Forever
Postat pe 30 Mai 2010 12:48
Buna, nu cunosc produsele de care intrebi tu, dar iti pot recomanda o crema antirid si una pentru pete care au avut efect in multe cazuri.
Pentru detalii ma poti contacta la adresa dpocaznoi@yahoo.com
kudika149812
Postat pe 31 Mai 2010 12:42
e mai bine sa mergi la un dermatolog bun. nu te lua dupa reclame, dupa ce scrie in reviste, daca ar fi asa toate produsele ar fi de nota 20 da realitatea e alta. dermatologu iti poate prescrie ce stie el ca funtioneaza, da rezultate. numa ai grija la ce medic ajungi.
Shhh
Postat pe 31 Mai 2010 13:16
De la: Shhh, la data 2010-05-31 13:16:11e mai bine sa mergi la un dermatolog bun. nu te lua dupa reclame, dupa ce scrie in reviste, daca ar fi asa toate produsele ar fi de nota 20 da realitatea e alta. dermatologu iti poate prescrie ce stie el ca funtioneaza, da rezultate. numa ai grija la ce medic ajungi.


Ms mult ! vreo sugestie ?
Lumos_Forever
Postat pe 31 Mai 2010 14:10
Dermatoloaga mea mi-a recomandat Melanex Trio (costa 80 lei recipientul de 30ml, parca) pentru depigmentare. Nu pot sa garantez efectul, pentru ca abia am inceput tratamentul si nu se rezolva treaba intr-o saptamina-doua, dar il poti cere la farmacie si sa citesti ce scrie pe el. Daca ai incredere, cumpara-l!
mishutka
Postat pe 8 Iunie 2010 11:26
Bunã, si eu am de cativa ani pete pigmentare(se mai numesc si melasma sau cloasma) . La inceput au apãrut pe frunte spre linia parului, apoi s-au extins pe obraz si deasupra barbiei. Foarte important este sa folosesti crema de protectie cu factor 50+ (Biodrema;Anthelios de la La Roche Posay-cu nuanta de fond de ten sau alta gama). Am descoperit, dupã indelungi cautãri, o crema depigmentantã care le-a mai estompat: SVR CLAIRIAL C10 depigmentant intens care are efect . Eu procedez asa: dimineata ma spal pe fata si aplic crema de protectie Anthelios care e pe baza de apa termalã si nu ingrasa fata (eu am tenul mixt spre gras). Seara ma demachiez cu Bioderma WHITE OBJECTIVE, peste care aplic crema SVR CLAIRIAL C10, de care sunt foarte multumita: o folosesc din februarie si petele de pe obraz abia se mai vad, iar cele de pe frunte sunt mult mai putin pronuntate.
Teoretic, crema de protectie solara trebuie reaplicata cam la doua ore, dar eu ma machiez dimineata si nu am cum sa aplic peste machiaj crema de protectie si cu toate astea am obtinut ceva rezultate.
In concluzie, cel mai important e sa folosesti crema de protectie solara de 50+, mai mica nu-ti recomand.
Ar fi bine sa intri intr-o farmacie si sa ceri informati. In rest iti doresc sanatate si sa ai succes in combaterea petelor.i
dana71anca
Postat pe 8 Iunie 2010 12:24
Nu o sa gasesti aici un raspuns fiindca fiecare om e unic iar e tenul e la fel. Pentru cineva poate merge foarte bine Svr dar pt tine nu. Daca dermatologul ti-a recomandat Unitone stie el de ce, ca n-a facut atatia an de scoala degeaba.

Produse de depigmentare sunt multe, mergi pe produse dermatologice( SVR, Uriage, Unitone, Bioderma) si nu uita de protectia solara, peste 50. De asemenea poti lua un supliment de antioxidanti ajuta la prevenirea formarii de radicali liberi si ajuta procesul de regenerare celulara.
karynutza
Postat pe 11 Iunie 2010 09:03
cred ca este vorba de melasma... ceva hormonal.pentru detalii poti sa te informezi pe google. eu am avut asa ceva..inca mai am...dermatologul mi-a dat o crema Skinoren crema. este pe baza de reteta. si foloseste crema cu factor de protectie solara 50+ de la bioderma ..exista si varianta cu nuanta ! dar mai sunt si alte creme cu factor 50+...
numai bine !
kudika179424
Postat pe 17 Iunie 2010 14:54
Si eu folosesc Skinoren, dar asta nu e pentru depigmentare si in nici un caz pete provocate de expunerea la soare, ci pentru eliminarea cosurilor care apar, ceea ce la mine nu prea functioneaza, iar dermatologul mi-a spus sa dau un strat destul de gros (adica imi cumpar un tub de 40 lei in fiecare saptamina!).
mishutka
Postat pe 18 Iunie 2010 09:18
am si eu aceeasi problema si am folosit si unitone si multe alte creme depigmentante, dar fara niciun rezultat, insa acum folosesc FADE OUT, este o crema depigmentanta care la mine a dat rezultate.
lacra1001
Postat pe 18 Iunie 2010 09:49
stiu k o sa iti sune ciudat..dar..NIDOFLOR in jur de 7lei in orice farmacii
garantez k trec:*:**:
blackmadona_91
Postat pe 18 Iunie 2010 13:15
Eu cunosc toate aceste produse pentru depigmentare.Si eu ma confrunt cu o melasma urata si rebela de mai bine de 6 ani.In sfarsit,la recomandarea dermatologului am folosit melanex-trio insa fara absolut nici un rezultat.Urmatorul produs recomandat si utilizat a fost unitone 4 plus,dupa care s-a vazut o ameliorare,dar,nu cea asteptata!Acum o saptamana am fost la dl.dc.NICOLA GHEORGHE si mi-a spus ca aceste produse sunt "expirate"ca nu mai dau randament. Mi-a prescris CLAIRIAL C10 crema depigmentara,foarte buna,insa atentie la folosire un strat subtire!Pielea va ustura sau va arde ingrozitor primele folosiri.Pielea se exfoliaza mai rau ca dupa o plaja!Costa cam 120 lei dar merita,cel putin eu sper sa-si faca bani. O folosesc de o saptamana si deja pielea s-a exfoliat.Mult noroc fetelor! Daca doriti mai multe informatii laurika81@yahoo.com.
laurika81
Postat pe 19 Iulie 2010 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TRATAMENTE COSMETICE NONINVAZIVE ,INVAZIVE 2 De la: AvocatCuculis 6 August 2015 11:45
De la ce varsta ar trebui folosite creme anti rid? 52 De la: Ana_Prode_1 12 August 2016 12:24
Masti naturale 2 De la: cocoyonela 24 Aprilie 2009 16:43
Crema hidratanta 54 De la: simonnik 5 Iunie 2018 20:13
ce dermatocosmetice folositi pt celulita si vergeturi? 8 De la: bebe_Cristina 22 Aprilie 2009 18:03