Setari Cookie-uri

putul unei gandiri din perle


'Poate ca v-ati intalnit de multe ori cu genul de explicatii juvenile insa de fiecare data ma distrez citindu-le.Poate si voi...


Calin tine de mîna mireasa care are parul lung de fericire.

Ea lupta sa puna mîna pe dragostea flacaului.

Poetul îsi asteapta iubita ca împreuna sa cutremure o barca.

Ion Creanga s-a nascut între anii 1887-1889.

Este vorba de peripetiile lui Robinson Crusoe dupa ce pleaca din Troia.

Arhimede a fost grec de neam si a murit asa de barbari de fascisti hitleristi. Asta cînd el studia in palatul sau din Grecia. Si cum el studia a intrat un soldat si a zis "damio". Si a zîs Arhimede ca nu es. Asa a zîs hitleristu nu esi si a bagat baioneta în el. Dar multe principi de fizica a ramas de la Arhimede printre care principiul lui Arhimede.

Nechifor Lipan a avut fericita ocazie de a nu se mai întoarce acasa fiind jefuit de niste oameni invidiosi.

În romanul "Rascoala" personajul principal este poporul si marea masa a taranilor.

Dimitrie Cantemir a avut un rol însemnat în viata sa.

Ion sufera ca nu are pamînt dar o lipsa e ca macar în carte Rebreanu îl putea împroprietari.

Capitala SUA este Casa Alba.

În China traieste foarte multa lume care manînca o abundenta de orez, se încheie la gît si-a inventat guma de la capatul creionului.

Sahara se afla asezata pe un nisip uscat, lipsa apei avînd în zona o prezenta statornica.

În padurile Amazoniei traieste o jungla fioroasa.

Capitala Olandei este jumatate la Haga, jumatate la Amsterdam.

Toate rascoalele au cerut pamînt care era tinut sub talpa de boieri.

Optica se ocupa cu studiul ochelarilor.

Romanii i-au batut crunt pe cartilaginezii din Cartagina.

Lebada moare de cîte ori cînta.

Animalele salbatice traiesc în padurea zoologica.

În dogmatism, gîndirea devine rigida, casanta.

Punctul este o linie redusa la minimum.

În caz de accident nu trebuie sa fugi de la locul faptei fiindca victima, daca nu e lovita fatal, poate retine numarul masinii.

Al. Vlahuta a cules de pe drumuri multe peisaje pe care le-a descris cu un penel meserias.

Cosbuc ne spune liric ca boierii sa nu mai loveasca în cei dezbracati si goi, mai bine sa le dea pamînt arabil.

În multe poezii O. Goga a scos în evidenta natura si treieratul pe caldura.

Calinescu ne-a lasat o carte foarte groasa, în care arata cum s-a înfiintat literatura româna si ce scriitori au lucrat la origini.

Lucian Blaga povesteste în versuri ca pe vremea sa era atît de liniste ca daca mergeai pe apa nu te scufundai iar în pomi se auzea cum cresteau sicrie.

Marin Preda a avut viata ca o prada, de aceea a compus "Delirul".

Scriitorii care se consuma mult, mor.

Antarctica este un continent alb din cauza zapezilor care nu se mai topesc odata.

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Rascoala de la Bobîlna a început pe un deal si s-a terminat în 1438.

Razboiul de 100 de ani a durat putin mai mult.

Zaharia Stancu a scris un roman descult. A fost si sef de birou la scriitori.

Ion Barbu a scris si o poezie din încrengatura molustelor: "Dupa melci".

Ghita o omoara pe Ana cu propria lui mîna, bagîndu-i ghiara pîna-n gît.

În capitolul romanului "Mortii poruncesc celor vii" ce spun mortii aia trebuie sa faci, ca de nu...

Si Stroe Orheianu cînd îl vazu pe Tudor Soimaru zise în gînd: Pe unde o scot, vere?!

Rascoala începu spre seara si taranii îsi aprinsera lanternele ca sa vada drumul spre ciocoi.

Cu cît ne apropiem de izbucnirea rascoalei, cu atît taranii stau mai mult în cîrciuma, ca sa faca în ciuda boierului.

Si cînd Petre Petre o vazu pe Nadina dezbracata îl gîdila în talpi.

Faptul ca gaina babei Ioana îsi gasi obstescul sfîrsit sub rotile masinii boierului, declansa rascoala.

Taranii loveau în boier cu ce aveau ei: cu una, cu alta...

Lui Ion, Florica nu-i apartinea în întregime, fiindca ceva din ea era si a lui George Buluc.

Sublocotenentul Rosu avea un singur ficat si ala gaurit în trei parti de un singur glonte.

Sergentul Ionescu era un om bun dar avea pingelele de la cizme rupte de intrau gloantele prin ele!

Descoperirea Americii s-a produs într-un moment de neatentie a pazei de coasta.

Nilul este un fluviu ramas de pe vremea faraonilor.

Unul numit Don Quijote, a inventat o instalatie eoliana care producea vînt.

La sesizarea lui Hamlet, un control inopinat a constatat ca e ceva putred în Danemarca.

Sîngele soldatilor curgea dar el punea degetul pe gaura unde intrase glontul si sîngele nu mai curgea.

Soldatul Ionescu avea o misiune importanta: belea ochii la avioane.

Înclestarea era mare. Aviatia germana facea des atacuri infanteristice.

La Otopeni erau numai gropi si avioanele le ocoleau si tunarii trageau dupa ele în zig-zag.

Si tunarul ochi bine si lovi avionul cu teava tunului.

Dupa ce lupta mult timp, soldatului îi cazura creierii într-o gamela.

Contemporanii lui Eminescu l-au urmarit ca sa-i ghiceasca filozofia si ca sa-i caute nod în papura.

Din lumea satului tîsnesc figuri memorabile ca: pupaza, ciresul si altele care au completat actiunea operei.

Liviu Rebreanu are un mare talent de scriitor de la 300 de pagini în sus.

Si bietul Eminescu, scîrbit de bisnita societatii sale si ca Veronica Micle îi facea fite, intra într-o etapa noua pe care mi-e rusine s-o spun.

Tudor Soimarul era apt de lupta, cu vizita medicala facuta.

Dragu-mi era satul meu si pomul unde lega mama porcul!!! - citat din "Amintirile" lui Creanga.

Caragiale a scris nuvela "În vreme de razboi" fara a depune un mare efort fizic.

Eminescu este un mare clasic, pentru ca se studiaza între peretii claselor.

În versurile: "Ce-ti pasa tie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbeste despre aspectul fiintei cu care Luceafarul este în gagicareala si ea îi spune ca nu stie daca va fi al ei sau va fi altul.

Romanul "Rascoala" este conceput de Liviu Rebreanu sferic, pentru ca începe si se termina cu imaginea burtii lui Rogojinaru, care seamana cu o sfera.

La Humulesti Ozana curgea limpede fara prea mari framîntari sociale si politice.

Mos Danila îsi facu rugaciunea catre Dumnezeu dupa ce muri.

Stefan cel Mare a avut o sotie cuminte care sta în palat si îl astepta sa vina de la lupte ca sa puna masa.

În acest text se analizeaza trasaturile vitelor de la plug, caci aceste obiecte - boul si vaca - sînt cele mai valoroase ale taranului.

Ion pleca spre casa Anei Baciu cu gîndul la figuri mari ce se fac numai noaptea.

Nichita Stanescu a stiut el de ce a pus virgulele si punctele acelea în poezie si nu ma bag eu în ce a facut el. ...io ii dadeam 10 astuia...

Pe lînga aceasta poezie Nichita Stanescu a mai scris si un ou si o sfera.

Legile nescrise ale satului sînt respectate cu strictete de Vitoria, Gheorghita si cîinele lor.

Metoda folosita de Ion pentru a pune mîna pe pamîntul Anei este însarcinarea.

Versul "de la strabunii mei pîna la tine" explica distanta în km, care exista între poet si rudele sale ce traiau undeva la tara.

Danila Prepeleac era tovaras de copilarie cu Ion Creanga si cu el pleca iarna la sanius.

Eminescu a publicat frumoasa poezie "Pe lînga plopii Slavitesti".

La începutul fiecarei poezii eminesciene sta plantat cîte un tei mai gros sau mai subtire în functie de cîte strofe are poezia.

Si eroul, ca sa nu fie gasit, se ascunse într-o pititoare.

Cînd eroul muri împuscat de nemti pe cîmp, simti miros de marar si de patrunjel.

El mergea pe bicicleta cu picioarele goale, bagate în portbagaj.

Ioana îi zise eroului sa-i bage aparatul în priza.

Soldatii îi urmareau pe nemti si, cum îi vedeau ca se urca în avioane, sareau calare pe tunuri si îi urmareau pe tot aeroportul.

Patima s-a pus pe capul oamenilor ca curca pe curcan.

Gala Galaction se mai numea si Grigore Pisulescu!!!

Magda îl iubea pe Tudor Soimaru fara sa stie ca acesta nu stia limbi straine.

În "Amintiri" apare copilaria fericita a puiului de taran Crenguta Ionel.

Liviu Rebreanu are placerea de a ne aduce la cunostinta, în operele sale, iubirea de pamînt a taranului.

Semnele de punctuatie explica ca limba româna de aceea a aparut, ca sa aiba virgule si puncte.

Tu nu stii sa înoti, pentru ca nu ai vrut sa inveti carte.

Mos Danila sta pe vine sa prinda vulturii de pene. "
allexanndrra
Postat pe 7 Iunie 2010 04:27
Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Daaaaa,pentru pustii care au dat raspunsurile astea,e chiar indispensabil creierul
wowo
Postat pe 26 Iunie 2010 08:10
M-ai dat gata. Extraordinar!!!
kudika120283
Postat pe 26 Iunie 2010 09:11

maica-sa statea in pragul usii razand pe sub mustata

din profunzimea ardeleneasca:
buna vecine, unde mergi ?
vin imediat!



copkil
Postat pe 26 Iunie 2010 11:28
Gandacelul, cand a auzit ca autorul a scris despre el.. tare mult s-a mai bucurat. (Emil Garleanu - Gandacelul)
clarra
Postat pe 26 Iunie 2010 11:58
NU DOAR IN CAIETELE ELEVILOR GASESTI ASEMENEA PERLE . IN RAPORTUL DE GARDA DIN INSTITUTIILE SANITARE , GASESTI LA FEL .
DE EXEMPLU ,, DE FACUT RX PULMONAR FATA PROFIL PICIR DREPT !!! "
DENUTZA
Postat pe 26 Iunie 2010 13:01
De la: DENUTZA, la data 2010-06-26 13:01:44NU DOAR IN CAIETELE ELEVILOR GASESTI ASEMENEA PERLE . IN RAPORTUL DE GARDA DIN INSTITUTIILE SANITARE , GASESTI LA FEL .
DE EXEMPLU ,, DE FACUT RX PULMONAR FATA PROFIL PICIOR DREPT !!! "
DENUTZA
Postat pe 26 Iunie 2010 13:02
am ras cu lacrimi.
roxxana_soare
Postat pe 26 Iunie 2010 17:22
oare de ce nu e de ras..?????????
cum sa razi..cand astia vin din urma..si vor avea salarii..si le vor si mari..????cand creieru' lipseste????????
eu chiar nu rad.
chiar e de plans.
e din putu' gandirii.dar gandirea asta..veti fi si voi afectati..si nu veti rade
dragon_fly88
Postat pe 26 Iunie 2010 17:25
Am simtit ca fac apoplexie preistorica ...
JADIRA
Postat pe 26 Iunie 2010 17:56
camping
Postat pe 26 Iunie 2010 23:06
cool, Dar eu am solutia
Christian
kudika185548
Postat pe 26 Iunie 2010 23:24
cool, Dar eu am solutia
Christian
kudika185548
Postat pe 26 Iunie 2010 23:24
De la: wowo, la data 2010-06-26 08:10:52Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Daaaaa,pentru pustii care au dat raspunsurile astea,e chiar indispensabil creierul


am ras de m-am prapadit, dar vai de noi .
flori_gliga
Postat pe 27 Iunie 2010 10:38
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-26 17:25:55oare de ce nu e de ras..?????????
cum sa razi..cand astia vin din urma..si vor avea salarii..si le vor si mari..????cand creieru' lipseste????????
eu chiar nu rad.
chiar e de plans.
e din putu' gandirii.dar gandirea asta..veti fi si voi afectati..si nu veti rade

Trist dar adevarat! Nici nu stim bine limba romana dar pretindem ca stim alte limbi (suntem poligloti). Suntem importanti, plini de noi, avem masini numai una si una si alea procurate da la mami si tati- in cel mai nenorocit caz sau pe credit (ca doar trebuie sa facem impresie!!!! ) si lista poate continua.
La noi cultura se termina cu o durere se cap.
Invatatura fara gandire este munca pierduta, gandirea fara invatatura este periculoasa. -Confucius
Cel care neglijeaza invatatura in tinerete, pierde trecutul si este mort pentru viitor.- Euripides
kudika_kudika
Postat pe 27 Iunie 2010 13:27
De la: kudika_kudika, la data 2010-06-27 13:27:41
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-26 17:25:55oare de ce nu e de ras..?????????
cum sa razi..cand astia vin din urma..si vor avea salarii..si le vor si mari..????cand creieru' lipseste????????
eu chiar nu rad.
chiar e de plans.
e din putu' gandirii.dar gandirea asta..veti fi si voi afectati..si nu veti rade

Trist dar adevarat! Nici nu stim bine limba romana dar pretindem ca stim alte limbi (suntem poligloti). Suntem importanti, plini de noi, avem masini numai una si una si alea procurate da la mami si tati- in cel mai nenorocit caz sau pe credit (ca doar trebuie sa facem impresie!!!! ) si lista poate continua.
La noi cultura se termina cu o durere se cap.
Invatatura fara gandire este munca pierduta, gandirea fara invatatura este periculoasa. -Confucius
Cel care neglijeaza invatatura in tinerete, pierde trecutul si este mort pentru viitor.- Euripides

si unde mai pui..ca se vrea si altceva..gen salarii mari..pe necunostinte.. e grav!
eu chiar nu am ras
si chiar nu am de gand
dragon_fly88
Postat pe 27 Iunie 2010 13:34
In sfarsit un topic altfel. Ne-am cam saturat de barfe, gelozii, de pus coarne prin topic-uri si alte asemenea tampenii. Bravo
Trebuie sa mai si radem de neroziile "noastre" ca, asa, poate ne mai scot din visare si mai invatam din greseli. Ma insel, oare? Poate o fi prea tarziu! Sau nu... Docendo discimus.
kudika_kudika
Postat pe 27 Iunie 2010 13:37
Nu. Nici eu. Intaream ceea ce ai spus. Dar... un pic altfel.
kudika_kudika
Postat pe 27 Iunie 2010 13:38
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-27 13:34:46
De la: kudika_kudika, la data 2010-06-27 13:27:41
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-26 17:25:55oare de ce nu e de ras..?????????
cum sa razi..cand astia vin din urma..si vor avea salarii..si le vor si mari..????cand creieru' lipseste????????
eu chiar nu rad.
chiar e de plans.
e din putu' gandirii.dar gandirea asta..veti fi si voi afectati..si nu veti rade

Trist dar adevarat! Nici nu stim bine limba romana dar pretindem ca stim alte limbi (suntem poligloti). Suntem importanti, plini de noi, avem masini numai una si una si alea procurate da la mami si tati- in cel mai nenorocit caz sau pe credit (ca doar trebuie sa facem impresie!!!! ) si lista poate continua.
La noi cultura se termina cu o durere se cap.
Invatatura fara gandire este munca pierduta, gandirea fara invatatura este periculoasa. -Confucius
Cel care neglijeaza invatatura in tinerete, pierde trecutul si este mort pentru viitor.- Euripides

si unde mai pui..ca se vrea si altceva..gen salarii mari..pe necunostinte.. e grav!
eu chiar nu am ras
si chiar nu am de gand

Sorry. Am raspuns Altundeva.
Nici eu nu am luat in ras ce ai spus. Doar am intarit ceea ce ai spus. Dar...un pic altfel.
kudika_kudika
Postat pe 27 Iunie 2010 13:41
De la: kudika_kudika, la data 2010-06-27 13:38:21Nu. Nici eu. Intaream ceea ce ai spus. Dar... un pic altfel.

veni vedi vici..
noh..astia..vor avea grija de noi si av trebui sa-i luam de buni
crezi ca copii dupa dupa mine invata??????? ei ash
iti zic...ca nu!
dragon_fly88
Postat pe 27 Iunie 2010 13:41
De la: roxxana_soare, la data 2010-06-26 17:22:01am ras cu lacrimi.

Rîzi tu rîzi, Harap Alb, dar salatele din grãdina ursului tot tu le vei aduce!!......
mihai1591
Postat pe 27 Iunie 2010 15:14
, E tragic ! Mai sunt si altii . In Parlamentul European , arunca asemenea " Perle " !
Nu trebuie ignorat faptul ca multi dintre acestia o sa ajunga sa ne conduca in viitor , Politicieni , Parlamentari....! Sa fim sanatosi ! O sa mai auzim...de bine !?
kudika186957
Postat pe 28 Iunie 2010 11:08
"În nuvela "La vulturi" de Gala Galaction, sunt descrise aventurile unei alpiniste curajoase fugãrite de turci, ºi copii ei".

"În cunoscuta baladã "Mioriþa", sunt descrise câteva întâmplãri în care sunt implicaþi doi criminali, o oaie turnãtoare ºi un cioban ce ºocheazã prin prostia lui".

"Sahara se aflã aºezatã pe un nisip uscat, lipsa apei având în zonã o prezenþã statornicã".

"În caz de accident nu trebuie sã fugi de la locul faptei, fiindcã victima, dacã nu e lovitã fatal, poate reþine numãrul maºinii".

"Rãscoala de la Bobâlna a început pe un deal ºi s-a terminat în 1438".

'Liviu Rebreanu are un mare talent de scriitor de la 300 de pagini în sus".

"ªi bietul Eminescu, scârbit de biºniþa societãþii sale ºi cã Veronica Micle îi fãcea fiþe, intra într-o etapa nouã pe care mi-e ruºine s-o spun".

"În versurile: "Ce-ti pasa tie chip de lut / Dac-oi fi eu sau altul?" poetul ne vorbeºte despre aspectul fiinþei cu care Luceafãrul este în gagicãrealã ºi ea îi spune cã nu ºtie dacã va fi al ei sau va fi altul".

"Nichita Stãnescu a ºtiut el de ce a pus virgulele ºi punctele acelea în poezie ºi nu mã bag eu în ce a fãcut el".

"Poetul îºi aºteapta iubita ca împreunã sã cutremure o barcã".

"La începutul fiecãrei poezii eminesciene sta plantat câte un tei mai gros sau mai subþire, în functie de câte strofe are poezia".
aisirinootza
Postat pe 28 Iunie 2010 14:51
_iluzie_
Postat pe 28 Iunie 2010 22:38
va dati seama cati profesori as amenda eu pentru perlele astea?
leo_
Postat pe 28 Iunie 2010 23:42



Bacalaureat 2009
° Inima este cel mai important organ genital al omului.

° Cu ajutorul cainelui Vitoria Lipan si-a gasit foarte repede zacamintele sotului.

° In 1877 trupelor rusesti li s-a permis sa traverseze teritoriul Romaniei, impreuna cu tancuri si avioane, iar romanii le-au dat mancare si cazare contracost.

° Drumetii veneau la Hanul Ancutei pentru a minca si a bea vin din ulcicile noi ca alea vechi erau sparte!

° Un profesor intreaba o eleva:cine a scris poezia Luceafarul" [] .... ea spune Tudor Arghezi.

° Scoala Ardeleana nu a avut propriu-zis sediu, din lipsa de fonduri austro-ungare.

° Alexandru Lapusneanu s-a tinut de cuvint atunci cind a spus: "De ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu!" Dovada ca azi cel mai intilnit nume este Popescu.

° Poezia "Sburatorul" de Ion Has Radulescu este un omagiu adus aviatorilor romani.

° Mircea cel Batrin a fost inmormintat la Cozia impreuna cu umbra sa.
° Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu, prima este considerata a treia.. In "Scrisoarea a treia" se desfasoara batalia de la Rovinari.

° Mircea cel Mare, care prima data a fost batrin, sta la un discurs cu Baiazid. Acesta il primeste politicos, dar cu obraznicie, si-l face in tot felul, ca pe o albie de porci. Cind Baiazid il intreaba arogant "Tu esti Mircea?", domnitorul roman nu se pierde cu firea si ii raspunde la fix: "Da-mparate!"
Pina la urma Mircea cel Mare, desi batrin il va ingenunchia pe trufasul otoman cu citeva proverbe si zicatori bine plasate.
Imparati cu care lumea nu putea sa se mai impace au venit si la noi in Romania si au cerut pamint si de baut, dar cum venira s-a lamurit cu cine are de-a face si s-a dus de-a berbeleacul cu pleava pulberata, c-au ramas doar citeva de bucati de eniceri si spahii fugind, dintre care este amintita "inspre Dunare, o mina."

° La a-2-a parte a subiectul cerinta este compunerea unei scrisori catre o persoana imaginara pe nume Paula.Un elev raspunde(in scris):"Eu nu mai scriu scrisori pt k am internet... si pe Paula nici nu o cunosc!"

° Mihai Eminescu si-a intitulat poezia "Din valurile vremii..." vrand sa sugereze vremea si apoi nu a mai continuat titlul din nu stiu din ce motiv s-a razgandit si a inceput strofa I...

° Manole a pus-o pe Ana la zid si a inceput sa o lucreze.

° Poema "Miorita" circula pe baza orala, adica nu a fost scrisa, din motive tehnice. In balada "Miorita" este vorba de trei ciobani care comploteaza impreuna sa-l omoare pe unul dintre ei.
Ciobanul "Mioritei" a spus ca la cap sa-i puie diverse categorii de fluiere.

° Multimile de boieri exploatatori isi tineau banii numerar in pungi. Haiducii ii atacau si ii usurau de bani in toate baladele.

° Balada e o specie a liricii populare inventata de Ciprian Porumbescu.

° Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

° Calin tine de mîna mireasa care are parul lung de fericire. Ea lupta sa puna mîna pe dragostea flacaului.

° Poetul îsi asteapta iubita ca împreuna sa cutremure o barca.

° Ion Creanga s-a nascut între anii 1887-1889.

° Nechifor Lipan a avut fericita ocazie de a nu se mai întoarce acasa fiind jefuit de niste oameni invidiosi.

° În romanul "Rascoala" personajul principal este poporul si marea masa a taranilor.

° Dimitrie Cantemir a avut un rol însemnat în viata sa.

° Nechifor Lipan statea " pe spate cu fatza in jos"..

° Profa: In ce tip se incadra Otilia Marculescu?
Eleva: In tipul ingerului a fetei blonde..
Profa: Asta ai citit tu intr-o carte?
Eleva: Asta am spus-o eu din proprie initiativa

° Haiducii din doine, balade si idile erau liberi si fericiti ca pasarile, animalele si pestii care zburda prin codri. De cum venea primavara, haiducii cei harnici plecau in padure. Acolo ei cintau suflind din frunza si lasindu-i pe boieri cu buza umflata.

° Latina clasica este o limba moarta, care nu se poate vorbi decit in scris. Dupa caderea Imperiului roman, o parte din latina clasica defuncta a devenit bulgara. Limba romana are la baza latina bulgara, amestecata cu elemente de daca si o groaza de cuvinte slabe. In secolul al XV-lea, limba vorbita de popor era considerata vulgara si n-o vorbea nimeni.

° De ce se numeste nuvela "La tiganci"?
Raspuns : Localitate in care se petrece actiunea este La tiganci.

° Profesorul : "Ce stil functional are acest text?"
Elevul: " Stilul articol"

° Prof: cum moare Dinu Paturica?
Elev:?
Prof: A murit intr-un mod simbolic?
Elev:?
Prof(NERVOS): Haide, mai, baiatule, cum a murit?
Elev(SPERIAT): L-A CALCAT CARUTA!!!!

° Nichita Stanescu este un poet care se mira de orice. El se mira si de faptul ca oamenii aud si au urechi. Pai de ce? El n-a avut urechi? A vazut el vreun om fara urechi? Ma rog, da se zice ca asa este in poezie, sa te miri de toate si sa le pui pe toate unele subt altele, in rânduri scurte, ca sa se vada ca sunt versuri.

° Basmul este o poveste mai lunga, poate fi chiar cât o carte groasa, si are atâtea personaje ca nu le mai tii numarul dar trebuie sa fii atent la fabula ca te intâlnesti cu ea si in final.

° Basmul studiat de noi este Harap Alb si este un basm cult pentru ca este scris de un om cult, Eminescu. Atunci cand cel care scrie basmul este incult si basmul este incult, adica opus basmului cult, dar amândoua basmele sunt frumoase, numai ca unul este scris intr-un fel si celalalt in alt fel.

° În cunoscuta baladã Miorita, sunt descrise câteva întâmplãri în care sunt implicate doi criminali, o oaie turnãtoare, si un cioban care socheazã prin prostia lui.

° Toma Alimos era viteaz pentru cã cu o mânã conducea calul, cu o mânã îsi tinea matele si cu o mânã se bãtea cu Manea..

° Inima este împãrtitã în douã atricule si douã testicule...

° Zoe si Tipãtescu se iubeau pe la spate.

° Împãratul avea o grãdinã si în fund un mãr.

° Moromete fãcea pârtie pe salcâm ca sã se dea cu sania.

° Eminescu este trist pentru cã nu a reusit sã facã nimic în viata lui.


...parerea mea ca unele sunt facute intentionat de catre ... cei/cele cu fite...
am spus doar unele...
RUY_BLAS
Postat pe 29 Iunie 2010 12:14
De la: sirghea, la data 2010-06-29 12:14:26° Poezia "Sburatorul" de Ion Has Radulescu este un omagiu adus aviatorilor romani.


Pai da, acum se poarta hashul printre elevi !
Summer_
Postat pe 29 Iunie 2010 12:29
Balada elevului

> > Dumnezeule din cer,
> > Din al camerei ungher,
> > Unde stau si ma trudesc
> > Lectiile sa sfirsesc,
> > Catre Tine ma indrept,
> > Tu esti mare, Tu esti drept,
> > Numai Tu ma poti salva
> > Dupa mare mila Ta !
> > In al anilor sirag,
> > Unii fac si altii trag,
> > Si dreptate asta nu-i!
> > Cezar daca-n vremea lui
> > Ar fi fost mai potolit,
> > Nero de n-avea chibrit
> > Marii Rome foc sa-i dea,
> > Pius de nu se nastea,
> > Si atitia Ludovici,
> > Plus atitia Frederici,
> > Napoleon dac-ar fi fost
> > Om la casa lui cu rost,
> > Noi scapam de un obiect.
> > Arhimede dac-a vrut
> > Sa se scalde si-a vazut
> > Ca in apa scufundat
> > Corpul lui s-a usurat,
> > Il priveste personal
> > Si socot ca-i imoral
> > Sa ne spuna ce-a simtit.
> > Iar Papin fiind racit,
> > In loc ca sa stea in pat,
> > S-a gasit el mai motat
> > Sa isi fiarba ceai cu mac
> > In ulcica cu capac.
> > Iar eu nu zic, dara va spui,
> > Ce am eu cu ulcica lui?
> > Nu ma bag, o stie scoala,
> > Unde nu imi fierbe oala.
> > Iara domnul Copernic,
> > A baut mai mult c-un pic,
> > Si atunci i se parea
> > Ca pamintul se-nvirtea.
> > Pentru tot ce-au inventat
> > Edison cel invatat,
> > Newton, Fulton, Galileu,
> > Sa le trag pacatul eu?
> > Mult necaz si mult venin
> > Mi s-a tras de la Franklin,
> > Ce cu zmeul s-a jucat,
> > Cind era innourat,
> > Si-atunci traznetul hai-hui,
> > A traznit in zmeul lui,
> > Fara tinta, fara tel,
> > Mai bine-l traznea pe el.
> > Numai cei din Babilon
> > M-au bagat in ghinion,
> > Din moment ce s-au pornit
> > Turnul Babel de-au zidit,
> > Iar Tu,Doamne, suparat,
> > Limbile le-ai incurcat;
> > Si pentru greseala lor,
> > Eu sunt tap ispasitor.
> > Ce sa-nveti atitea limbi,
> > Cind e timpul sa te plimbi.
> > Drept aceea, Doamne, eu
> > Ma retrag de la liceu.
> > Ori de vrei sa mai ramin,
> > Tu, al tuturor stapin,
> > Schimba-ne Pamintul tot;
> > Pune ore de innot,
> > Recreatii de fumat,
> > Pune ore de dansat;
> > Schimba-ntregul Univers,
> > Schimba apele din mers,
> > Fa sa curga tot ce-i ud
> > In directia Nord-Sud.
> > Fa Pamintul mititel
> > Numai cu Romani pe el,
> > Sa invat eu limba mea.
> > Sus pe cer fa doar o stea.
> > Schimba Tu din radical
> > Tot sistemul zecimal,
> > Fa un alt sistem solar.
> > Stabileste-un numar fix
> > Cum e in algebra X.
> > Fa toti pomii numai pruni
> > Fa doi Pasti si doi Craciuni.
> > Fa-ma, Doamne, sa pot sti
> > Ce m-ascult a doua zi.
> > Daca faptul e prea grav,
> > Fa, Doamne, sa fiu bolnav.
> > Numai Tu ma poti salva,
> > Dupa mare mila Ta!
RUY_BLAS
Postat pe 30 Iunie 2010 15:00


super balada !!!

cand te gandesti ca asta o fi in mintea unui elev care nu are alte scuze plauzibile...si apeleaza la ajutorul divin ....fara prea multe eforturi dar cu multe argumente !!!!!!!!!!!!!!!!
anastasia_m
Postat pe 30 Iunie 2010 15:11
si unde ajungem cu atata "cultura"??
radeti voi, dar nu e rasul vostru
mai ne auzim cand ei vor face legile, ca astea de acum sunt "interesante"
hai..continuati
bogdan76
Postat pe 30 Iunie 2010 15:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INTELIGENTA EMOTIONALA. CONDUITA IN VIATA SI REUSITA: 13-15 MAI 2011. 1 De la: kudika310794 30 Martie 2011 12:29
astrologie, ezoterism, yoga etc 1 De la: arhanghel 17 Mai 2009 15:30
vand lucrare licenta 1 De la: zally 12 Decembrie 2011 18:45
FOR MY LADYES 12 De la: SweetHappyButterfly 8 Martie 2009 11:46
SEMINAR - Pasi catre Succes, cu Adrian Popescu 1 De la: catalog_cursuri 10 Noiembrie 2010 12:14