Setari Cookie-uri

de ce nu am puterea sa merg mai departe?

Hai sa-ti spun o poveste cat se poate de reala, este a unei prietene f bune cu care n-am mai vb de 6 ani si o sa intelegi de ce.
Ea 35 ani analist programator, divortata si cu un baiat, el aceeasi meserie ca si ea doar cu 5 ani mai mare ...ea se muta cu serviciul si da intr-o dimineata nas in nas cu el pe scari....coup de foudre in 5 min...intr-o luna se muta la ea, pt ca deh iubirea era deja mare! Numai ca el avea o o mica mare problema..ii placea sa bea...dimineata nu se lasa pana nu dadea pe gat 100 de vodca, pe la pranz ieseau sa serveasca masa, bineinteles ca si acolo servea ceva ca sa mearga ciorba pe gat mai bine....cand ieseau la ora 16.00 se opreau la terasa de vis a vis de munca si mai inghiteau ceva rapid, musai tarie....iar cand ajungeau acasa pana seara se mai terminau 5 litri de bere amestecati cu tarie! Au trecut asa 5 ani dupa care el s-a stins..odihnesca-se in pace iar ei i-a lasat mostenire o frumusete de TBC precum si .....bingoooooo...alcoolismul! Ultima data cand am fost la ea in vizita, in decurs de 3 ore a terminat singura 4 litri de bere si o sticla intreaga de cognac, precum si 2 pachete de tigari....si am lasat-o planagand si injurand viata asta amara care i-a fost data s-o traiasca!!!!
Concluzia o tragi singura!
PS. nu ma intrebati ce traumatizat era baiatul ei care-mi spunea printre lacrimi ca ii este rusine sa se mai duca la magazin sa-i cumpere bautura!
miss_darine
Postat pe 5 Iulie 2010 19:10
wow nici nu vreau sa ma gandesc prin ce trece saracul copilas.Ei au putut sa aleaga ce viata sa duca,dar acel copil a fost pus in fata faptului implinit.Trist dar foarte adevarat si sunt foarte multe cazuri!Imi pare rau de prietena ta Darine!
Barbie30
Postat pe 5 Iulie 2010 19:21
De la: Barbie30, la data 2010-07-05 19:21:28wow nici nu vreau sa ma gandesc prin ce trece saracul copilas.Ei au putut sa aleaga ce viata sa duca,dar acel copil a fost pus in fata faptului implinit.Trist dar foarte adevarat si sunt foarte multe cazuri!Imi pare rau de prietena ta Darine!

si mie imi pare rau...copilasul acela este acum mai mare decat baiatul meu, are 25 de ani si a ales sa plece de acasa si sa descurce singur...te asigur ca a reusit si cu ajutorul meu...pe ea n-am putut s-o salvez, a fost decizia ei si numai a ei de a se lasa trasa in jos de demonul bauturii
miss_darine
Postat pe 5 Iulie 2010 19:26
foarte frumos din partea ta ca te-ai implicat si l-ai salvat,pentru ca langa ea nu stiu cum ar fi ajuns saracul copil.Oricum ceva tot a ramas,foarte greu o sa treaca peste traumele care le-a dobandit din cauza parintilor.
Barbie30
Postat pe 5 Iulie 2010 19:37
Ce sa zic? si bautura e ca un virus, poti sa bei profilactica 1 o bericica cu o amica cu un amic, dar daca faci abuzuri, o iei razna rau, multi au facut erori umane, pt ca e bine stiut ca bautura fara masura ia mintile, o dependenta care strica vieti.. incearca strategii de resocializare... vezi centrul de dezalcoolizare din spital obrejia, nu mai stiu cum se chema acuma.. in general beutura se subtituie cu miere de albine sau sport, fotbal, rugbi, excursii montane, inot, bi-ciclism, jogging, alergare parc, numai sa nu devii extrem si acolo.. cu masura.. si frate mai usor cu boxu pe nevasta ta... Sper ca ai citit... ia si tu un Doroftei, o salata de fructe, baga o flotare, 10 culcat si iti trece... veteranu.
fel
Postat pe 6 Iulie 2010 07:02
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-07-05 13:50:43
neinteresanta povestea asta ai vrut, asta ai.(nu esti singura, nu esti nici prima si nici ultima in situatia asta). la 20 si ceva de ani cat are, nu il mai educi tu, stai calma. in schimb mi-a atras atentia un pasaj din mesajul tau: "mai ales destept (e inginer proiectant).... tanti, la 23 de ani cati ai nu ai invatat ca nu meseria te face destept, inteligent sau prost? din ce ai povestit rezulta, nu ca este destept, de departe lucrul asta, este de-a dreptul prost! un animal, un betiv care peste cativa ani, vorba lui becali :))) o sa ajunga zdrentuit undeva printr un ºanþ :)) dar problema la tn este faptul ca el e "destept", vorba aia e inginer, are bani...mai e si frumos...parfum...pacat ca nu f*te bine... :( trist. si cum daca vrei sa pleci nu te lasa. ok hai sa iti dau un citat (probabil) pe care l am gasit la sts la o colega de pe aici. "If you love someone, set them free. If they come back they're yours; if they don't they never were. " misto


Mai bine de atat nici eu nu o puteam spune
iris_4_ever
Postat pe 6 Iulie 2010 07:13
De la: Ammelie, la data 2010-07-05 18:32:40dragul meu merci de raspuns ma ajuta mult citatul tau....l-am pus sub perna deja(scuze de sarcamsm) dar aici nu e vb de povesti interesante sau neinteresante, e vb de povestea fiecaruia!stai ca iti dau si eu un citat:take it or leave it. deci daca nu iti convine, nu citi!dar degeaba ma ofusc eu ca si tu esti barbat si nu prea intelegi ce sa intampla pe-aici....acesta este un forum pt femei.deci daca stii ca nu ai o pasarica in pantaloni,nu iti mai da cu parerea deoarece femeile altfel interpreteaza si altfel gandesc.:D daca vrei sa imi dai replici acide, nu uita ca esti unul intr-o mie!
oricum, nu vreau sa fiu rea, dar ms oricum de parerea ta!o zi buna!


Ar fi cazul sa-l pui sub perna ca poate adormi si cand te trezesti iti dai seama ca nu merita sa-ti pierzi vremea langa un inteligent ( de bubuie zic eu ) alcoolist ,violent si pe cale de a deveni impotent .
iris_4_ever
Postat pe 6 Iulie 2010 07:19
Ammelie, unu la mana, atunci cand lasi un mesaj sau in cazul tau lansezi un topic, inseamna ca esti pregatita sa primesti si rasp pro si rasp contra la ce ai notat tu. Da, povestea este neinteresanta. POVESTEA am scris, nu mesajul tau; deoarece chiar am comentat un pasaj din mesajul tau si nici macar nu ti-am rasp la intrebare deoarece raspunsul mi se pare mai mult decat evident :)
Si doi la mana, sa inteleg ca tu gandesti cu p*zda si barbatul tau cu p*la?....probabil ca da. Atunci nu imi mai spune mie ca daca nu am nu stiu ce in pantaloni sa nu mai comentez. Ca spre deosebire de tn gandesc extrem de rational in cazuri din astea (si nu ma refer la forum, ci la viata de zi cu zi)
Si nu am inteles faza cu 1 intre 1000 cred ca pana si cea mai proasta pitipoanca de aici este de acord ca ar trebui sa-l lasi :) Dar probabil asa esti tu, nu iti convine cand te gandesti la lucrul asta si cand mai si auzi de la alte pers (plus pe un ton sarcastic) reactionezi de parca eu as fi cerut vreun sfat de la cineva.
"dar degeaba ma ofusc eu ca si tu esti barbat si nu prea intelegi ce sa intampla pe-aici" --- da, chiar asa, sunt un robot lipsit de sentimente.
Ronnie_Coleman
Postat pe 6 Iulie 2010 09:13
Daca as avea putere.Sunt prea slaba,nu stiu de ce nu pot.Cand nu bea totul e bine,evident pt el.Nici nu mai pot sa fac dragoste cu el.Nu ma mai simt bine cu el.
kudika098218
Postat pe 6 Iulie 2010 10:14
De la: kudika098218, la data 2010-07-06 10:14:23Daca as avea putere.Sunt prea slaba,nu stiu de ce nu pot.Cand nu bea totul e bine,evident pt el.Nici nu mai pot sa fac dragoste cu el.Nu ma mai simt bine cu el.


Puterea nu ti-o da nimeni.o dobandesti singura,dar daca iti este mai bine sa stai si sa plangi pe forumul asta ..... :sml-sign0172
Barbie30
Postat pe 6 Iulie 2010 10:19
Si vezi c-ai incurcat conturile!
Barbie30
Postat pe 6 Iulie 2010 10:22
aha!deci asa vezi tu femeile care posteaza aici....pitzipoance proaste...hmmm....bine ca esti tu destept, macho-ule.nu dragul meu...nu ai prea inteles ce am vrut sa zic...si nici nu vreau sa-ti explic din nou!faza e ca poate ratiune ta te va parasi intr-o zi si atunci poate vei posta si tu aici.si sunt sigura ca ratiunea ta te insala uneori...sau n-am dreptate?sau poate ai avut si tu o deceptie si te-am cuprins ratiunea brusc si dintr-o data!asculta!eu nu am postat aici ca sa citesc rautatile altora.daca tu asa vrei foarte bine...nici n-ar trebui sa-mi bat capul.ai postat, foarte bine. ma bucur ca ti-ai dat cu parerea!imi pare rau insa ca parerea ta nu ma ajuta si ca nu vezi situatia din pct de vedere al unei femei.stii...spre deosebire de noi, voi barbatii nu prea stiti sa va exteriorizati cand vine vb de cate un necaz de genul asta!noi stim, noi ne consultam intre noi, ne dam sfaturi pt ca macar una din noi am trecut prin asta!insa voi aveti alte stelute la creier.asta face deosebire intre rase!isi da!voi ganditi mai mult cu ce aveti in pantaloni..sau tu esti exceptia care confirma regula?..nu cred ca ma-nsel..aaa vezi ca poate si iubita ta posteaza pe-aici sau nu-i mai convine de tine...asta in cazul in care ai una...:-))))in cz,dragul meu,ms de post.it was more than a help..it changed my life totally!:D
Ammelie
Postat pe 6 Iulie 2010 17:18
draga mea,in nici un caz nu va fi cazul meu sa ma apuc de baut!din contra, nu imi place sa beau decat doar la ocazii cand e musai.dar in rest, deja reneg ca exista gestul de a bea.ideea e ca pana la urma am sa plec si asta cat mai curand posibil dupa ce, in urma unor crize pe care nu le-am mai putut trece cu vederea, am avut conflicte fizice si asta a zis tot....ms mult pentru mesaj!o zi buna
Ammelie
Postat pe 6 Iulie 2010 17:21
pentru kudica_098218:draga mea, imi pare rau ca s-a ajuns la asa ceva,nu trebuia sa se ajunga la asta!stiu...e adevarat tot ce spui, in sensul ca si mie mi-a promis ca nu va mai bea si tot degeaba...si ultimii bani i-a dat pe bere la 2 l...splendid..in acel moment iti imaginezi ca-mi sar dracii si tot!si nu sunt genul mielushel, sa stau si sa ma uit,recunosc sunt cu gura mare mai ales in situatia asta!insa nimic nu iarta faptul ca el bea, nimic!dar acum sunt mai hotarata sa plec ca niciodata, in urma unor conflicte fizice pe care le-am avut...din cauza bauturii daca ma intelegi....ne-am batut ca anormalii!asta e!eu vroiam sa plec, el nu ma lasa si avea si alcool in cap si evident ca m-am enervat!omul e dus oricum, ma crede proprietatea lui...crede ca m-a luat de la colt!e posesiv maxim.mai ales cand bea...i se pune pata pe orice....in fine...in fiecare zi ma uit ce se mai posteaza si recitesc postarile ca sa nu uit motivul pentru care vreau sa plec, ca sa nu uit cum s-a transformat el, ca sa nu uit cum m-a transformat pe mine...zic asta pentru ca oricum nu am uitat dar uneori vreau sa raman si tot timpul traiesc cu speranta ca se va schimba, tot timpul ma gadesc ca poate ceva frumos se va intampla dar stiu ca ma amagesc si de aceea sunt decisa sa fac acest pas!multumesc tuturor.!!!
Ammelie
Postat pe 6 Iulie 2010 17:38
De la: Ammelie, la data 2010-07-06 17:18:39aha!deci asa vezi tu femeile care posteaza aici....pitzipoance proaste...hmmm....bine ca esti tu destept, macho-ule.nu dragul meu...nu ai prea inteles ce am vrut sa zic...si nici nu vreau sa-ti explic din nou!faza e ca poate ratiune ta te va parasi intr-o zi si atunci poate vei posta si tu aici.si sunt sigura ca ratiunea ta te insala uneori...sau n-am dreptate?sau poate ai avut si tu o deceptie si te-am cuprins ratiunea brusc si dintr-o data!asculta!eu nu am postat aici ca sa citesc rautatile altora.daca tu asa vrei foarte bine...nici n-ar trebui sa-mi bat capul.ai postat, foarte bine. ma bucur ca ti-ai dat cu parerea!imi pare rau insa ca parerea ta nu ma ajuta si ca nu vezi situatia din pct de vedere al unei femei.stii...spre deosebire de noi, voi barbatii nu prea stiti sa va exteriorizati cand vine vb de cate un necaz de genul asta!noi stim, noi ne consultam intre noi, ne dam sfaturi pt ca macar una din noi am trecut prin asta!insa voi aveti alte stelute la creier.asta face deosebire intre rase!isi da!voi ganditi mai mult cu ce aveti in pantaloni..sau tu esti exceptia care confirma regula?..nu cred ca ma-nsel..aaa vezi ca poate si iubita ta posteaza pe-aici sau nu-i mai convine de tine...asta in cazul in care ai una...:-))))in cz,dragul meu,ms de post.it was more than a help..it changed my life totally!:D


Te superi ca vacarul pe sat si iti versi nervii pe Ronnie in loc sa tii versi pe cine trebuie !
iris_4_ever
Postat pe 6 Iulie 2010 17:40
"deci daca stii ca nu ai o pasarica in pantaloni,nu iti mai da cu parerea deoarece femeile altfel interpreteaza si altfel gandesc" - iti suna cunoscut? eu cred ca ar trebui, deoarece tu ai scris. ce rezulta de aici? ca eu as gandi cu ce am in pantaloni? NU! rezulta ca tu gandesti si simti cu ce ai intre picioare si da-mi mie replay unde am scris ca toate femeile de pe site sunt piti proaste intr-adevar barbatii nu se exteriorizeaza, dar asta nu inseamna ca nu pot fi capabili sa ia decizii mult mai bune decat cineva care asteapta parerea de la un forum intreg. ratiunea in orice actiune pe care o fac (inclusiv in dragoste - recunosc cu exceptia unei singure persoane) o am de cand ma stiu. si niciodata sa stii ca nu voi cere parerea la niste necunoscuti. am sa rezolv prob cum stiu eu mai bn, eventual voi cere parerea la cei mai apropiati. oricum topicul nu a fost deschis ca sa spun eu cum imi rezolv prob. topicul era deschis de tn si culmea ca desi am altceva intre picioare fata de cele care au raspuns, cred ca toate sunt de acord ca acel "om" ar trebui parasit daca nu isi schimba comportamentul. stiu...uneori adevarul (mai ales cand este spus mai dur) doare.
Ronnie_Coleman
Postat pe 6 Iulie 2010 18:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce cand vrei sa faci doar bine primesti in schimb doar rau? 33 De la: dakar_dakina 23 Iunie 2009 15:36
Este bine,sau rau,sa copiem obiceiurile altor popoare??? 27 De la: eka 8 Noiembrie 2009 18:42
loc munca fete Grecia 21 De la: kudika_952135 19 Ianuarie 2014 10:10
Pisica British Shortahir ! 2 De la: iulia069834 16 Octombrie 2009 17:37
hell0`:> 14 De la: greierash_is_back 4 Noiembrie 2009 17:37