Setari Cookie-uri

dieta disociata 3 3 3

3 zile legume si fructe, fierte sau crude, fara banane si cartofi,3 zile lactate slabe in grasimi si 3 zile carne de pui, peste sau vita, curcan. neaparat la gratar sau fiarta, fara prajeli in ulei.
dincaandreea77
Postat pe 6 Iulie 2010 16:14
.......de mai bine de 25 de ani traiesc dintr-o dieta in alta si asta este cea mai stupida pe care am auzit-o, dovada ca ai ajuns la greutatea care o ai.... nu vreau sa te judec dar nu este santos ce faci in dieta asta, trebuie intotdeauan sa avem grija in diete sa echilibram consumul din toate grupele de alimente, carne si lactate, fructe si legume, carbohidrati si fibre.... asa ca mare grija

Dieta asta cu 3 3 3 am tinut-o si eu si inca o mai tin cand mi-e lene sa am grija ce bag in gura, dar nu da rezultate pe termen lung, ce dai jos intr-o luna se poate pune la loc intr-o saptamana sau mai putin, este dieta perfecta "sa te cuprinda rochia la urmatorul chef"

Ciorba de varza o saptamana este iarasi o solutie perfecta pe termen scurt dar dupa care poti trece la o dieta mai umana. Cat despre legume cu ulei de masline in dieta disocilata, eu stiam ca este absolut NU. Dar legumele facute pe gratar sau la cuptor si cu putina sare sunt cele mai placute: vinete, ardei gras, dovlecei la cuptor cu un pic de sare sunt delicioase in zilele de legume si cu o rosie proaspata alaturi, sunt o masa perfecta.

In zilele de fructe nu trebuie sa atingeti struguri, banane si mi se pare ca si gutui erau interzise, dar pepeni de toate felurile poti manca la greu, mere, cirese, piersici, caise

STAI DEPARTE DE BUCATARIE IN ZILELE DE DIETA!
iulianastb
Postat pe 6 Iulie 2010 19:30
e foarte bun uleiul de masline
laurentiu_csisser
Postat pe 6 Iulie 2010 22:56
Vreau sa stiu in ce consta aceasta cura .
ajuta-ma si pe mine cu niste informatii despre cura ta de slabire eu am 116 kg 1,71m si am nascut prin cezariana acum un an . de atunci nu am mai dat jos nici un kg
Vreau sincer sa slabesc . M-am gandit chiar si la liposuctie. da-mi niste sfaturi te rog
lavypoly21
Postat pe 7 Iulie 2010 10:03
Nu esti singura care s-a ingrasat in timpul sarcinii, dar cu toate acestea kilogramele puse pot fi date jos fara liposuctie sau alte interventii dureroase. Eu am nascut, tot prin cezariana, in ianuarie. Am pus 20 de kilograme in timpul sarcinii, iar in 6 luni am slabit 16. Tin regim, nu unul de genul 3-3-3, ci unul fara grasimi, paste fainoase, fara mese la ore tarzii si fac sport. La dulciuri nu am putut renunta de tot, dar consum cat sa-mi potolesc pofta si NU zilnic!!! E adevarat kilogramele se duc greu si cu mult efort, dar satisfactia este imensa in momentul in care vezi ca incepi sa incapi in lucrurile dinainte de a ramane insarcinata.
Important este sa nu astepti sa ajungi la greutatea ideala peste noapte. Iti trebuie multa rabdare si vointa, fa-ti propriul regim care sa-ti devina un stil de viata, ia-ti sotul sau prietena cand iesi la plimbare cu cel mic, iar in timp ce el/ea il plimba tu alearga usor 2-3 ture de parc. De la o saptamana la alta incerca sa alergi o tura in plus si crede-ma ca vei vedea rezultate chiar din prima saptamana.
Spor la treaba!
lili_maxim
Postat pe 7 Iulie 2010 13:42
Eu pot slabi cind vreau 5-7 kg pe saptamina.
Daca cineva este interest sa-mi scrie pe mail timonierul@yahoo.com. reteta fara restrictii.
kudika140414
Postat pe 7 Iulie 2010 13:53
De la: iulianastb, la data 2010-07-06 19:30:14.......de mai bine de 25 de ani traiesc dintr-o dieta in alta si asta este cea mai stupida pe care am auzit-o, dovada ca ai ajuns la greutatea care o ai, 100 si cate kg spuneai ca ai?!! si cum crezi ca poti sa manaci numai ceapa?... nu vreau sa te judec dar nu este santos ce faci in dieta asta, trebuie intotdeauna sa avem grija in diete sa echilibram consumul din toate grupele de alimente, carne si lactate, fructe si legume, carbohidrati si fibre.... asa ca mare grija

Dieta asta cu 3 3 3 am tinut-o si eu si inca o mai tin cand mi-e lene sa am grija ce bag in gura, dar nu da rezultate pe termen lung, ce dai jos intr-o luna se poate pune la loc intr-o saptamana sau mai putin, este dieta perfecta "sa te cuprinda rochia la urmatorul chef"

Ciorba de varza o saptamana este iarasi o solutie perfecta pe termen scurt dar dupa care poti trece la o dieta mai umana. Cat despre legume cu ulei de masline in dieta disocilata, eu stiam ca este absolut NU. Dar legumele facute pe gratar sau la cuptor si cu putina sare sunt cele mai placute: vinete, ardei gras, dovlecei la cuptor cu un pic de sare sunt delicioase in zilele de legume si cu o rosie proaspata alaturi, sunt o masa perfecta.

In zilele de fructe nu trebuie sa atingeti struguri, banane si mi se pare ca si gutui erau interzise, dar pepeni de toate felurile poti manca la greu, mere, cirese, piersici, caise

STAI DEPARTE DE BUCATARIE IN ZILELE DE DIETA!
iulianastb
Postat pe 7 Iulie 2010 18:37
si daca nu mananc miel cu ce imi sugerezi sa-l inlocuiesc.........
iulianastb
Postat pe 7 Iulie 2010 18:39
Draga Andreea!Stii care e toata faza?Ia cateva luni capsula de slabit(exact asa se numeste si e pe baza numai de fructe uscate).Precis ai auzit si citi toate tampeniile despre ea.Poate unele sunt adevarate,poate unele nu.Eu am luat vreo 3 luni,o luam de dimineata dupa ce mancam bine.Aveam 75kg si am ajuns la 69,dar eu eram si nebuna pt k mancam numai nectarine indiferent de masa(mic dejun,pranz sau cina.)Si vreau sa-ti spun k acum ma mentin si am un an de cand nu m-am mai ingrasat,din contra slabesc cam la doua luni 1kg si asta pt k nu mai am pofta de mancare,mananc o data pe zi cand vine sotul meu de la munca si nu mai mananc dupa 6.Sa vezi ce admirata vei fi! Si culmea culmilor cele mai inalte e k am facut-o pt sotul meu k dupa mine dormeam si la ora actuala!
devdas
Postat pe 8 Iulie 2010 19:09
Si bineinteles am uitat sa specific k de la capsula de slabit vei bea foarte multa multa apa.Lichide...Te vei simti mereu insetata,dar plina de energie,te vei trezi inainte sa-ti sune ceasul de dimineata,vei adormi foarte tarziu...Dar este o senzatie tare placuta sa stii k arati k un om si nu ca un monstru....Multa bafta si nu te lasa!
devdas
Postat pe 8 Iulie 2010 19:14
dieta disociata POATE da un rezultat pe slabire, DAR, NU e SANTOASA!!! asta pt ca o alimentatie de genul: o zi doar carne, o zi doar orez,...etc, din punct de vedere NUTRITIV, inca din prima zi de astfel de diete, incep carentele pe anumite elemente nutritive absolut necesare ZILNIC in organismul nostru!!! Deci, recomandarea mea este sa evitati orice diete care provoaca daune si mai mari, decat eventuale kilograme in minus .... daca vreti o solutie sanatoasa de slabire si de imbunatatire a sanatatii sunati-ma. va ajut cu placere. Ioana 0753 770844, Bucuresti.
kudika160421
Postat pe 11 Iulie 2010 17:59
daca ai nevoie de ajutor pt a slabi in mod sanatos si fara a dobandi carente de elemente nutritive, fara infometare, te rog sa ma suni - Ioana 0753 770844 Bucuresti.
kudika160421
Postat pe 11 Iulie 2010 18:02
nu e ok regimul disociat, in timp poate duce la dereglari ale metabolismului
andreea_lune
Postat pe 12 Iulie 2010 21:22
Buna ziua!imi explica si mie cineva va rog ce este aceasta diesta 2 2 2 si cealalta 3 3 3?
ancutamihaela
Postat pe 14 Iulie 2010 10:47
De la: ancutamihaela, la data 2010-07-14 10:47:05Buna ziua!imi explica si mie cineva va rog ce este aceasta diesta 2 2 2 si cealalta 3 3 3?


Mai e si dieta 111 sau 444! Ce numar iti poarta noroc?
Barbie30
Postat pe 14 Iulie 2010 10:49
De la: kudika140414, la data 2010-07-07 13:53:01Eu pot slabi cind vreau 5-7 kg pe saptamina.
Daca cineva este interest sa-mi scrie pe mail timonierul@yahoo.com. reteta fara restrictii.

si cu ce riscuri asupra sanatatii pe termen lung?
kitty_krieger
Postat pe 14 Iulie 2010 13:56
Mai fetelor! Inainte sa incepeti ORICE dieta, ce-ar fi sa va duceti la macar la medicul de familie sa va spuna daca si la ce riscuri va expuneti?! Ce-ar fi sa cititi cate ceva despre nutritie si alimentele necesare fiecarui om? Ce-ar fi sa va dati seama ca orice dieta care presupune eliminarea unor grupe intregi alimentare (chiar si pe termen scurt), va expun unor riscuri serioase?

Stiu.... imi racesc gura degeaba...

Eh, cel putin vreti sa tineti regim, nu sa luati pastile.
kitty_krieger
Postat pe 14 Iulie 2010 14:00
Mai fata poate ai auzit si de pastile care mai fac si bine, nu-i asa?
devdas
Postat pe 14 Iulie 2010 16:57
De la: devdas, la data 2010-07-14 16:57:29Mai fata poate ai auzit si de pastile care mai fac si bine, nu-i asa?


pastile pt slabit? NU, NU fac bine. Nici unele.

daca te interesa sanatatea ta, nu aplecai urechea la reclamele alea si toate nebunele care se indoapa cu pastile pt ca e mai usor sa inghiti ca vaca, decat sa-ti misti corpul jumatate de ora pe zi.

1: de ce pe toate prospectele sunt "reactii adverse / precautii" pt ca dauneaza pe alta parte.
2: chiar crezi ca alea sunt "naturale 100%"? de aia au facut oamenii stop respirator / cardiac / pierderea cunostintei etc, etc.

inante sa te indopi [da, ca vaca] mai informeaza-te.
w_a_s_p
Postat pe 14 Iulie 2010 17:07
De la: kudika140414, la data 2010-07-07 13:53:01Eu pot slabi cind vreau 5-7 kg pe saptamina.
Daca cineva este interest sa-mi scrie pe mail timonierul@yahoo.com. reteta fara restrictii.

si cate vergeturi ai? pana unde iti atarna pielea?
w_a_s_p
Postat pe 14 Iulie 2010 17:09
De la: devdas, la data 2010-07-08 19:09:29Aveam 75kg si am ajuns la 69,dar eu eram si nebuna pt k mancam numai nectarine indiferent de masa(mic dejun,pranz sau cina.)
pai sa traiesti numai cu nectarine... ai slabit doar 6 kg? ma mir. trebuia mai mult... si normal ca acum nu te mai ingrasi, probabil acum ti-ai schimbat si alimentatia.
In toate astea insa, nu inteleg rolul pastilei. E stupid sa iei pastile si sa mananci doar fructe apoi sa sustii ca pastilele sunt eficiente...
grasshopper
Postat pe 14 Iulie 2010 17:13
De la: devdas, la data 2010-07-14 16:57:29Mai fata poate ai auzit si de pastile care mai fac si bine, nu-i asa?

doar daca pastila aia se numeste aspirina si se ia la indicatiile medicului
kitty_krieger
Postat pe 15 Iulie 2010 12:32
eu cred ca nu ai retinut toata dieta, sau nu vrei sa o tii pe toata...eu ce stiu cu 3 3 3 e o dieta care se intinde pe 3 saptamani si o zi, si este dupa cum urmeaza: prima zi macaroane(paste) cu branza, urmatoarele 3, orez(pilaf), urmatoarele 3, carne de pui fiarta sau la gratar, urmatoarele 3, cartofi fierti sau copti(merge si fierti cu putin unt sau ulei de masline si patrunjel sau alte mirodenii), urmatoarele 3, fructe si legume proaspete(mai putin cele bogate in grasimi, sau zahaar, de genu avocado, banane, sau struguri), urmatoarele 3, carne de vita fiarta sau la gratar, urmatoarele 2, lactate, urmatoarele 3 carne de pui, peste sau vita fiarta sau la gratar, ultima zi-dulciuri. Si se poate repeta.
Teoretic, slabesti minim 7 kg daca o respecti cum trebuie, fara sa faci sport.

Mama mea tinut dieta asta de 2 ori consecutiv, fara sa o asocieze cu nici un program de sport, si a slabit 15 kg in 6 saptamani si 2 zile.
In mod curios, a si "calcat pe langa" putin, in sensul ca in fiecare zi a baut si o ceasca de cafea cu o lingurita de miere, cu toate ca regimul spune strict sa nu bei cafea saau zahar sub nici o forma.

De asemenea in zilele de legume isi faceaa salata cu mirodenii si ulei de masline. Poti sa incerci si sa-ti faci un fel de "maioneza" din 2 linguri ulei de masline si 1 lingura zeama de lamaie proaspata-foarte bun dressing pentru salate.

Ideea este ca trebuie sa mananci pe saturate in fiecare zi-din ce ai voie, sa nu faci foamea, si dupa cum spunea cineva, sa nu te cantaresti in fiecare zi, pentru ca organismul are nevoie sa-si regleze el mecanismul. Se poate sa slabesti mult in primele 2 saptamani, si deloc in ultima, sau invers.
De asemenea, trebuie sa bei cel putin 2 litri de apa zilnic, si te ajuta daca bei si ceva ceai verde neindulcit.

Dupa cum ziceam efectul de yo-yo apare atunci cand faci foamea pt o perioada de timp, si dupa-aia incepi iara sa mananci cat apuci.
Evident ca dupa ce termini cu dieta, trebuie sa te controlezi, e la mintea cocosului. Daca te pui sa mananci sarmale la 10 seara, sau sa mananci cate o tabla de ciocolata zilnic dup-aia, le vei pune la loc.

Eu personal nu am fost in stare sa tin dieta cum trebuie, pentru ca m-am impotmolit la zilele cu pui-foarte gretzos. In schimb am "adaptat-o" la nevoile proprii, sarind peste etapa cu orez, si mancand puiul si cartofii cu maioneza la borcan, si am reusit sa slabesc 6 kg in 2 saptamani, dar, le-am pus la loc, pentru ca vechile obiceiuri mor greu...ciocolata, prajituri cu nemiluita, si le-am pus la loc.

Acuma am inceput-o din nou, si ma chinui sa o tin pana la capat. Sunt de-abia in a 3-a zi(a 2-a zi de orez) si mi-a pierit cheful de viata, dar asta e..daca vrei rezultate. lol
Eu vreau sa slabesc minim 25 de kg(am 75 la 1,57), si cu asta e cel mai rapid(desi foarte dureros).
Blutter
Postat pe 15 Iulie 2010 18:19

kudika170415
Postat pe 19 Iulie 2010 02:24
De la: w_a_s_p, la data 2010-07-14 17:09:25
De la: kudika140414, la data 2010-07-07 13:53:01Eu pot slabi cind vreau 5-7 kg pe saptamina.
Daca cineva este interest sa-mi scrie pe mail timonierul@yahoo.com. reteta fara restrictii.


ti-am trimis si eu 2 e-mailuri si nu am primit nici un raspuns.
inca mai astept...
cristina_branzan
Postat pe 20 Iulie 2010 07:46
Pe mine ma intereseaza cum ai reusit sa slabesti si sa arati f. bine!
Pe langa vointa, ce ingrediente mai contine reteta?
Te rog sa mi-o trimiti si mie .
Multumesc.
Teodora
vatuiu_teodora@yahoo.com
vatuiuteodora2006
Postat pe 29 Iulie 2010 23:43
buna...sunt mai noua pe aici,postati dieta 333 pe forum sa stim si noi cum e!ms frum!
kudika047147
Postat pe 28 Octombrie 2010 22:07
Fetelor, va vorbeste Mama Dietelor :) Am incercat cam tot ce exista iar rezultatul...a fost: anemie severa, stari de ameteala, lesin, caderea excesiva a parului :))) Deja cand spui cuvantul "DIETA", creierul tau se incrunta la maxim pentru pedepsele la care stie ca-l vei supune. Daca vrem sa slabim trebuie sa avem vointa de fier si sa ne schimbam modul de viata. Eu niciodata nu servesc micul-dejun, prefer sa-l inlocuiesc cu vreo 3 tigari, o cafea sau 2 pahare de Cola :) Nu pot sa mananc nimic cand ma trezesc. La servici, nu mananc nimic, in pauza de masa servesc 3 tigari si cafea :) Seara, ajung acasa cu o foame pantagruelica, imi vine sa mananc si farfuria. Aici intervine aurocontrolul, care sade pe un umar si spune: "Tulai, tu, muiere, nu vezi cat esti de multa? Opreste-te sau o sa mori de obezitate morbida la 30 de ani" :) Mi-ar placea si mie sa am un corp perfect dar nu pot sa-i rezist shawormei de Dristor, cu de toate, care imi face cu ochiu' de cate ori trec pe langa restaurantul ala ambulant :) Eu am ales desfatarea papilelor gustative in locul chinului dietelor si abtinerilor inutile. Asta pentru ca mi-a iestit colesterolul in limite normale :) Asta pentru ca nu-mi pasa ca am fundul cat jumate din cartierul Dristor :) Asta pentru ca ma bazez pe alte "calitati", nicidecum pe cele fizice(daca oi avea altele) :) Dar voi, fetelor, sa nu faceti ca mine. Impletiti frumusetea fizica cu cea din interior, daca considerati ca puteti duce lupta asta cu kilogramele. Am incercat si eu sa fac asta acum ceva ani si am realizat ca n-are rost. M-am impacat cu cele 20 de kilograme de lipide in stare pura, am invatat ca daca-mi place shaworma si am un metabolism de rahat trebuie sa merg mai departe :) Si sa nu fac plaja in vazul tuturor:) Ca e jale :)
Ionyssa
Postat pe 12 Decembrie 2010 19:56
De la: kudika047147, la data 2010-10-28 22:07:35buna...sunt mai noua pe aici,postati dieta 333 pe forum sa stim si noi cum e!ms frum!


Dieta 333 se refera la: 3 zile carne, 3 zile fructe si legume, 3 zile lactate. Nu stiu exact in ce ordine trebuie tinuta, eu mancam prima data lactatele (iaurt, lapte, branza, nu neaparat degresate), dupa mancam carnea (pui, peste, la gratar, la cuptor cu o lingura de ulei, condimente si apa, sau fiarta), apoi fructe (salata de fructe, fara banane si struguri, multe mere, kiwi, citrice, pepene rosu) si legume (salata din rosii, varza, castraveti sau legume fierte cu un praf de sare, se evita cartoful). Bei doar apa plata, cat mai multa, daca nu-ti place storci in ea cateva picaturi de zeama de lamaie sau de portocala (eu nu suport sa beau apa simpla, mi se pare ca are un gust oribil). Dupa ce slabesti cateva kg, incepi sa combini si tu alimentele de mai sus. Mananci dimineata un iaurt cu cereale, la pranz o ciorba de legume si seara o salata cu pui sau fructe cu branza. Asta ca sa nu se intoarca toate kg pierdute inapoi. Incerci sa nu mai mananci nimic dupa ora 6-7 seara, faci si putina miscare, mergi pe jos 30 de minute sau dansezi cha cha cha, te descurci tu. Importante sunt si cantitatile de hrana pe care le mananci. Am citit cartea doamnei Mihaela Bilic, e foarte misto, cu practica e mai greu. Era odata invitata la o emisiune si a povestit ca avea o pacienta care nu slabea deloc, ba chiar pusese vreo 4 kilograme de la inceputul dietei. Si o intreaba Mihaela Bilic: -Ce ai mancat astazi? Pacienta zice: -O salata de rosii. -Si cum ai facut-o? -Pai... 3 kile' de rosii... :):) Daca maninci 4 kile' de rosii pe zi si un kil' de branza...nu slabesti :)
Ionyssa
Postat pe 12 Decembrie 2010 20:12
o consultatie la nutritionist nu este foarte scumpa si se merita mai mult decat sa tii curele pe care le auzi in stanga si in dreapta. corpul tau poatte retine mai multa apa in organism decat este cazu, si atunci iti trebuie un fel de cura, apoi mai e varianta ca sa ai mai multa grasime in corp si atunci iti trebuie o alta cura. eu am fost la nutritionist si sunt foarte multumita. va recomand cu drag
irina4driana
Postat pe 13 Decembrie 2010 16:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
a fost o vreme.... 23 De la: steffy91 27 Decembrie 2011 22:26
A venit primavara? 36 De la: Armain 15 Aprilie 2012 01:41
j 1 De la: kudika196154 14 Iunie 2010 16:12
nuantator 4 De la: Alexiel 9 Octombrie 2010 12:35
piscine bucuresti 1 De la: kudika132570 29 Iulie 2011 18:24