Setari Cookie-uri

cum sa treci peste o iubire mare...?

Si eu ca si voi trec prin aceeasi stare. Am avut o relatie 2 ani si jumatate si s-a terminat stupid si brusc. Avantajul este ca nu vorbim deloc si nu ne vedem nici macar "intamplator". Imi este foarte greu pt ca am locuit zi de zi in aceeasi casa dar se ajunsese la prea multa nepasare incat sentimentele mele nu mai contau, asa ca am cedat si am pus punct relatiei. A te impaca este a-ti prelungi sau amana suferinta pe mai tarziu cand lucrurile se vor complica dar daca speri la vreo schimbare majora o faci degeaba pt ca nu se va intampla. Asa ca viata merge inainte si vom avea curaj sa trecem peste planuri, visuri chiar daca ne este tare greu si sa le lasam pe toate in urma.
dayana_b79
Postat pe 19 Iunie 2010 14:37
Vad ca sunt multe persoane cu inima franta... dar din pacate numarul celor care fac rau este la fel de mare :(
love_is_precious
Postat pe 19 Iunie 2010 14:40
De la: love_is_precious, la data 2010-06-19 14:40:17Vad ca sunt multe persoane cu inima franta... dar din pacate numarul celor care fac rau este la fel de mare :(


Sa stii ca eu dupa ce am postat pe forum aici si am vazut cate suntem cu aceleasi trairi chiar ma gandeam sa infiintam o comunitate de broken hearts parodn de ex-broken hearts, pentru ca incurajandu-ne una pe alta si share-uind fiecare experienta propria si gandurile, este mai usor decat daa ai trece singura prin toata golgota asta...inima franta se vindeca: ai nevoie de trei tincturi: dragoste, prietenie si rabdare
AndM
Postat pe 19 Iunie 2010 14:58
De la: AndM, la data 2010-06-19 14:58:07
De la: love_is_precious, la data 2010-06-19 14:40:17Vad ca sunt multe persoane cu inima franta... dar din pacate numarul celor care fac rau este la fel de mare :(


Sa stii ca eu dupa ce am postat pe forum aici si am vazut cate suntem cu aceleasi trairi chiar ma gandeam sa infiintam o comunitate de broken hearts parodn de ex-broken hearts, pentru ca incurajandu-ne una pe alta si share-uind fiecare experienta propria si gandurile, este mai usor decat daa ai trece singura prin toata golgota asta...inima franta se vindeca: ai nevoie de trei tincturi: dragoste, prietenie si rabdare


Imi place foarte mult modul in care gandesti. Parca ma imi transmiti o parte din puterea ta de a merge mai departe ...
love_is_precious
Postat pe 19 Iunie 2010 15:17
Era fara cuvantul ,,ma" acolo mai sus
love_is_precious
Postat pe 19 Iunie 2010 15:18
De la: love_is_precious, la data 2010-06-19 15:17:29
De la: AndM, la data 2010-06-19 14:58:07
De la: love_is_precious, la data 2010-06-19 14:40:17Vad ca sunt multe persoane cu inima franta... dar din pacate numarul celor care fac rau este la fel de mare :(


Sa stii ca eu dupa ce am postat pe forum aici si am vazut cate suntem cu aceleasi trairi chiar ma gandeam sa infiintam o comunitate de broken hearts parodn de ex-broken hearts, pentru ca incurajandu-ne una pe alta si share-uind fiecare experienta propria si gandurile, este mai usor decat daa ai trece singura prin toata golgota asta...inima franta se vindeca: ai nevoie de trei tincturi: dragoste, prietenie si rabdare


Imi place foarte mult modul in care gandesti. Parca ma imi transmiti o parte din puterea ta de a merge mai departe ...


"In about the same degree as you are helpful, you will be happy."
Karl Reiland

ajutandu-i pe altii ma ajut si pe mine, macar la sfaturi sa fiu buna...si incerc sa mi le si insusesc in acelasi timp, poate poate iese ceva
,
AndM
Postat pe 19 Iunie 2010 15:20
http://www.youtube.com/watch?v=fS9kjTcuqs8.......ASCULTA ASTA CATEVA ORE........PE MINE M-A FACUT SA INTELEG.Am trecut prin acelasi lucru de curand..........nu te va vindeca, dar va fi mai usor cu fiecare zi care trece.
kudika167561
Postat pe 19 Iunie 2010 15:26
De la: kudika167561, la data 2010-06-19 15:26:28http://www.youtube.com/watch?v=fS9kjTcuqs8.......ASCULTA ASTA CATEVA ORE........PE MINE M-A FACUT SA INTELEG.Am trecut prin acelasi lucru de curand..........nu te va vindeca, dar va fi mai usor cu fiecare zi care trece.


de cate ori am ascultat-o si eu...e faina tare melodia
AndM
Postat pe 19 Iunie 2010 15:41
N-ai sa poti rade niciodata de ceea ce simti acum. Un sentiment de regret, de nostalgie, de neputinta tot va ramane...dar viata merge inainte...
Nu stiu, poate n-ar trebui sa-l mai cauti sub nicio forma, sa nu-l mai suni, prefa-te ca ti-e indiferent, iar daca intr-adevar ii vei lipsi, te va cauta el.
Ti-ai dori asta?

:)
floaredecolt26
Postat pe 19 Iunie 2010 17:02
De la: elle26, la data 2010-06-19 17:02:53N-ai sa poti rade niciodata de ceea ce simti acum. Un sentiment de regret, de nostalgie, de neputinta tot va ramane...dar viata merge inainte...
Nu stiu, poate n-ar trebui sa-l mai cauti sub nicio forma, sa nu-l mai suni, prefa-te ca ti-e indiferent, iar daca intr-adevar ii vei lipsi, te va cauta el.
Ti-ai dori asta?

:)


Nu prea pot sa ma abtin...azi spre exemplu m-a sunat el, in alte zile il mai sun si eu....e greu sa pui punct asa dintr-o data...tre sa ma bag intr-o relatie, stiu ca asta ma va ajuta sa il uit...dar oricum de cate ori vb cu el, realizez cat e de egoist si cat de bine am facut ca am pus punct...desi il iubesc numai eu stiu cat de mult
AndM
Postat pe 19 Iunie 2010 17:14
Cum sa treci peste o iubire maree??! Eu ce sa mai zic , ca m-am despartit de el dupa 2 ani si 4 luni ? doar ca incerc sa nu ma mai afecteze cu nimic si chiar imi reuseste.. :P
alinabulina4
Postat pe 19 Iunie 2010 19:50
De la: AndM, la data 2010-06-18 23:44:46Sa stii ca nu e usor ...si nu stiu, am fost doar 6 luni impreuna dar era genul ala de iubire "la prima vedere"...de cand am vorbit prima oara, eu am stiut ca trebuie sa fim impreuna...si inca il mai iubesc ca in prima clipa cand am stiut ca mai mult de atat nu pot iubi pe cineva...iar acum sunt atatea amintiri, atatea poze, atatea locuri, atatea cuvinte....si toate imi aduc aminte de el...dar sper sa pot trece peste cat mai repede...e al naibii de greu, insa stiu ca nici cu el nu mai pot fi fericita....nici cu el, nici fara el, dar impacandu-ma cu el, repet, nu as face decat sa ma amagesc pe mine insami...si nu merit asta!...si stiu ca merit mai mult decat un egoist alaturi de mine...de ce? pentru ca ofer multa iubire...lui i-am oferit-o si n-a stiut sa o primeasca...iar acum ca sa ma alin scriu, va scriu voua, prietenilor...am scris chiar si cateva poezii
kudika090855
Postat pe 19 Iunie 2010 22:45
Fetelor....am o carte pe care o citesc acum..."CE FEL DE FEMEI PLAC BARBATILOR"(secretele femeii versate) de SHERRY ARGOV e super tare in momente din astea....
kudika090855
Postat pe 19 Iunie 2010 22:49
Eu nu pot sa spun STOP. Si nici el. Trenam intr-o relatie care ne chinuie pe amandoi pentru ca pur si simplu nu avem curaj sa incercam viata unul fara celalalt. Sunt deja 6 ani de cand suntem impreuna, sunt atatea lucruri care ne leaga... in afara de prezent... Toate persoanele care au trecut prin asta mi-au spus ca au avut curaj sa puna capat relatiei doar dupa ce au intalnit pe altcineva. Dar eu nu am cum sa intalnesc pe altcineva pentru ca nu ma intereseaza nimeni altcineva. De 6 ani nu exista alt barbat pentru mine, nu pot nici sa-mi imaginez cum ar fi sa fiu cu altcineva. Dar nici cu el nu mai sunt fericita. Ne facem viata un calvar unul altuia. S-au spus lucruri grele intre noi. Uneori ma rog sa plece el... dar cred ca nici el nu are curaj sa o faca... Sunt in impas, nu stiu ce decizie sa iau. Mi-e frica de singuratate si cred ca o sa raman singura toata viata...
phelyne
Postat pe 19 Iunie 2010 22:49
Sincer si eu sunt in aceiasi situatie, am avut doi ani impreuna, suntem despariti de o luna, lucrurile au inceput sa se raceasca intre noi, nu mai dadea nici un semn de viata si el a fost cel care sa despartit de mine, a fost ca un soc pentru mine, si dupa o saptamana si-a gasit pe alta, a zis ca vrea sa mai incerce si altceva, intr-adevar fata este draguta, si-a pus si poza cu ea la avatar ca sa mi-o arate si mi-a zis ca deja a si facut-o cu ea. Cum poate cineva sa zica asa ceva? macar sa aibe putin respect fata de mine. Dupa, am incercat sa imi reincep viata de la inceput si m-am bagat cu un coleg de la facultate si cand ma vazut cu el dupa doua zile a inceput sa se dea la mine. Si fii atenta ce mi-a propus: el a zis ca o si iubeste deja pe fata respectiva dar se ne intalnim ocazional sa ne mai intalnim si sa facem sex ca sa ma ajute sa uit mai usor, cica sa nu ma macin, dar sa fim in continuare cu partenerii nostri. I ceva de genul ca el imi da paucii si tot el ma consoleaza . Prima oara am facut-o cu el ca nu am rezistat, evident ca inca il mai iubesc, si degeaba iti gasesti ocupatie in timpul zilei ca seara tot te gandesti cu el, si cand sunt si cu baiatul asta tot imi aduc aminte de el, si sincer imi este foarte greu sa uit, cu el intr-adevar ma potriveam.
sweet_mirela_2008
Postat pe 19 Iunie 2010 23:04
De la: alinabulina4, la data 2010-06-19 19:50:26Cum sa treci peste o iubire maree??! Eu ce sa mai zic , ca m-am despartit de el dupa 2 ani si 4 luni ? doar ca incerc sa nu ma mai afecteze cu nimic si chiar imi reuseste.. :P


nu e o rezolvare o alta situatie!!! eu am incercat si a fost foarte sec. Intr-adevar imi era tare greu sa nu il sun atunci knd vedeam k el nu o face. Totusi, au trecut 5 luni de knd m-am desp d el dupa o relatie de 1 an si 3 luni. Cu timpul am invatat sa inteleg k trebuie sa vad in primul rand de binele meu. Vezi tu, avem tendinta sa ii disculpam pe ei, si sa ne inculpam pe noi, si nu e bine.

eu am iesit in oars...sa uit de tot si de toate si ...inafara faptului ca din cand in cand ma mai gandesc la el....e ok exista viata dupa despartiri!!!
rox_sb
Postat pe 19 Iunie 2010 23:37
relatie am vrut sa zic....si citatu l-am cam gresit...da oricum....:P:P:P
rox_sb
Postat pe 19 Iunie 2010 23:38

O IUBIRE INTERZISA ??????

Eu cred ca peste o iubire mare este aproape imposibil sa treci. Si eu iubesc un barbat cu care nu am niciun viitor , ne certam foarte des stiu ca nu ma merita si totusi il iubesc fff mult , am senzatia ca viata mea fara el nu are rost Ambii suntem casatoriti poate acesta este impedimentul , nu putem sa fim impreuna decat foarte rar si atunci fff putin A devenit din ce in ce mai greu Eu cel putin sufar foarte tare Am incercat de multe ori sa-mi spun ca nu mai are rost sa ne vedem si tot de atatea ori n-am reusit Ba mai mult m-am inbolnavit aproare , pentru ca-mi este tot timpul dor de el. Dar poate voi reusi sa renunt ca altfel o voi lua razna.
gogosik_2006
Postat pe 19 Iunie 2010 23:48
De la: AndM, la data 2010-06-16 23:45:05Ce faci cand simti ca relatia ta nu mai are niciun viitor? Decizi sa te desparti....Dar ce faci atunci cand simti ca tie ti se aplica zicala "rau cu rau dar mai rau fara rau"?Iti dai seama ca ai facut bine, dar regreti ca ai luat hotararea corecta...aceea de a renunta la o parte din tine, poate la partea cea mai importanta. Pentru ca te-ai intalnit cu el prima data si nu ti-a placut, dar ai ramas la intalnire si dupa cateva minute n-ai mai fi vrut sa pleci....si te-ai trezit, peste noapte, intr-o relatie in care ai pus suflet si care mult timp te-a facut sa crezi ca esti cel mai fericit om....si brusc, se schimba totul. El devine indiferent, preocupat de problemele lui, tu suferi si decizi sa pui punct. Zis si facut! Te trezesti fara el, acolo in lumea ta acum incompleta. Si incerci sa treci peste, sa iti zici ca dupa altul, tot un altul vine. Nu asculti melodii triste, de despartire...ti-ar face rau....chiar daca uneori, "accidental", mai strecori cate una in playlist-ul tau. Nu te mai uiti nici pe poze, asta ar fi o greseala si mai mare.Iesi cu vechii si bunii tai prieteni in oras...cei care vazand ca esti fericita te-au invidiat si s-au distantat...sau poate unii nu. Dar nu mai conteaza, stii ca trebuie sa iesi, sa cunosti oameni noi, sa vorbesti cu toti, sa razi, sa glumesti....ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ca si cum tu ai fi fost aceeasi dintotdeauna...dar nu mai esti la fel si realizezi asta abia cand iti dai seama cat de fals e rasul tau, cat de ironic e zambetul tau, cat de mult il cauta privirea ta....Iesi in oras, toate locurile iti aduc aminte de el, de anumite momente, de serile alea nebune cand nu conta cat de tarziu sau cat de frig era atat timp cat erati amandoi, de noptile in care dormeai cate 2 ore si a doua zi erai la fel de fresh....de ce? pentru ca iubeai...si pentru ca radiai iubire...
Si amintindu-ti de toate astea, pui mana pe telefon...in loc de "iubitu" sta acum un nume la fel de fad ca oricare altul...dar totusi suni la numarul ala pe care nu-l stergi din agenda....ce sens are? oricum il stii pe derost...Iti raspunde si vorbiti 2-3 minute ca si cum ati fi doi buni prieteni care nu s-au mai auzit de mult timp...Iar dupa ce inchizi, o lacrima pe obraz iti aminteste ca nu e vorba despre o prietenie, ci despre o iubire mare...una care acum te-a lasat fara aer....
Toti prietenii iti spun ca va fi bine, ca vei trece peste, ca vei gasi o persoana mai ok...bine, incepi sa te reorientezi...niciunul nu mai e ca el...fiecare are cate un defect peste care chiar nu poti trece....ironic nu? El avea 1000 de defecte care culmea, iti placeau! Si iti mai spun prietenii ca peste timp vei rade de ce traiesti acum....da, acelasi ras mereu...un ras ironic, ca raspuns la replica lor....pentru ca atunci, acum si intotdeauna, el va ramane o iubire mare...

Buna seara!
Iubita, viata merge totdeauna mai departe. Niciodata nu da inapoi. Nu putem intoarce zilele pierdute, asa cum nu putem intoarce sentimentele care au murit intre timp. Mergi mai departe. Gandeste-te ca a trecut un episod din viata ta odata cu el. Pastreaza din relatia asta tot ce a fost frumos, dar incearca sa-ti cladesti viata viitoare in functie de tine nu de el. Viitorul nu te va ierta si vei ajunge sa regreti ca ai pierdut timp pretios plangand o iubire care poate nici nu a fost reala. Orice rana se cicatrizeaza pana la urma... Se va inchide si rana sufletului tau, nu-ti pierde speranta. Daca era sa fie al tau, nu te facea sa suferi...
lidiaolteanu
Postat pe 20 Iunie 2010 00:04
De la: gogosik_2006, la data 2010-06-19 23:48:30
O IUBIRE INTERZISA ??????

Eu cred ca peste o iubire mare este aproape imposibil sa treci. Si eu iubesc un barbat cu care nu am niciun viitor , ne certam foarte des stiu ca nu ma merita si totusi il iubesc fff mult , am senzatia ca viata mea fara el nu are rost Ambii suntem casatoriti poate acesta este impedimentul , nu putem sa fim impreuna decat foarte rar si atunci fff putin A devenit din ce in ce mai greu Eu cel putin sufar foarte tare Am incercat de multe ori sa-mi spun ca nu mai are rost sa ne vedem si tot de atatea ori n-am reusit Ba mai mult m-am inbolnavit aproare , pentru ca-mi este tot timpul dor de el. Dar poate voi reusi sa renunt ca altfel o voi lua razna.


Daca va iubiti atat de mult, divortati si luati-o de la capat. Eu insa inclin sa cred ca e doar nevoia de a face pe altcineva sa sufere intre voi doi. Va faceti produceti unul altuia suferinta, produceti si altora suferinta... Merita, oare? Viata e doar una. Merita s-o pierdeti in certuri si nesiguranta? Aveti copii? Ganditi-va daca va doriti ca ei sa aiba pana la urma parinti acrii, dusmanosi, rai. Pentru ca toata tensiunea adunata de voi acolo va duce. E pacat... Nici nu iti dai seama cand se termina tineretea, viata... Ajungi intr-o zi sa te intrebi cand ai trait...
lidiaolteanu
Postat pe 20 Iunie 2010 00:08
mda...
un proces ft complicat aceasta iubire extraconjugala care apare de undeva
din NEANT se infiripeaza se aprinde si ce urmeaza ,in unele cazuri urmeaza
o noua casnicie unde nu exista copii s-au chiar daca exista copii acest lucru tot se intimpla
in alta ordine de idei unde exista ratiune din partea unuia dintre iubareti iar
celelalt nu accepta situatia iese urit,ft urit.
de fapt cel din urma fenomen mii s-a intimplat mie.
ma adresez voua femeilor si intreb;
esti o femeie casatorita poate ai si un copil ,viata ta conjugala nu te multumeste deloc,
viata ta sexuala nu te multumeste deloc, doua fenomene care te trimit catre un alt barbat,
ok! il gasesti,il studiezi si crezi ca ti s-ar potrivii,
culmea barbatul respectiv fiind din anturajul tau si cunoscut de ceva timp
chiar tinea la tine dar nu avea curajul sa-ti faca curte crezind ca esti o femeie ok
si nu iti trebuie un barbat.
barbatul are si el familie si un copil dar are o ratiune iesita din comun.
femeia prinde intrun final tupeu si scoate la intilnire barbatul.
scintei din prima seara fara sex, precizez ambii combatanti sunt in aceeasi cladire
la serviciu si culmea vecini de bloc, desi femeia pt inceput accepta ratiunea de familie a barbatului
acesta precizeaza inca de la inceput ca de-si exista dragoste din ambele sensuri
este bine sa fim fiecare rationali si familia sa ramina familie.
a doua intilnire scintei + sex, potrivire perfecta de neimaginat
in urmatoarele zile barbatul simte ca ar putea exista un pericol si aminteste femeii ca
isi doreste o relatie cu aceasta dar atit si nimic mai mult iar daca aceasta ar avea alte ginduri
ar fii mai bine incetarea relatiei (ce bine ar fii fost daca se intimpla atunci) ,dar ea a promis ca
totul va ramine doar extraconjugal si vrea sa fie de lunga durata.
viata ei de acasa era tot naspa isi gasea alinarea atunci cind eram inpreuna
o vedeam ca atunci cind este cu mine exulta de fericire.
totul a durat 1 an si jumatate si despartirea s-a produs din cauza ei, a gresit mult
a stirnit scandal ,m-a atras si pe mine in scandal ,a aflat sotia mea de barbatso nu se pune problema ca era trompeta rau de tot ,o singura data mi-a cerut sa divortam du pa care tot timpul era obsedata
de faptul ca noi doi trebuia sa ne fii intilnit mult mai inainte, ce sa mai a iesit urit rau de tot, m-a jicnit m-a blestemat s-a luat de sotia mea pe strada am ajuns la politie,nu-mi venea sa cred prin ce trec
in final vreau de la dvs doamnelor o concluzie doar despre ce a putut sa aiba femeia asta in cap si eu nu mi-am dat seama.
multumesc......
si apropo aveti mare grija cu relatiile astea de lunga durata ,de obicei se termina urit
acum chiar si dupa doi ani de la despartire ne urim de moarte si atentie
NE VEDEM ZILNIC(fara sa vb s-au saluta) asa ca inchipuitiva prin ce am trecut eu.
LOPY_71
Postat pe 20 Iunie 2010 01:05
cand este vorba de iubire reciproca nu exista impedimente...dar cand unul din doi nu iubeste, ce va tine legati?ce ne tine legati? Credeti ca mie imi e usor? Am facut mai mult decat am facut pentru oricare barbat din viata mea...mi-am lasat orgoliul la o parte, compromisuri, intelegere,am incercat si am sperat...dar pana unde? ca sunt 6 luni, ca sunt 2 ani, ca sunt 6 e acelasi lucru cand iubirea e mare...e al naibii de dificil...dar pentru ca in primul rand sunt datoare sa ma iubesc pe mine, si apoi pe el si pe altii, am avut curajul si am luat o hotarare...nimic nu e usor, dar totul trece! ...si decat sa fiu nefericita cu el restul vietii, ami bine sunt nefericita o luna, doua, cinci, 1 an si apoi voi avea sansa sa o iau de la capat...cu alcineva
AndM
Postat pe 20 Iunie 2010 03:17
ma bucur cand vad ca mai sunt si alte persoane ca mine, bine la mine e un pic mai complicat. Sunt indragostita de un barbat care nu o sa putem fi niciodata inpreuna(prea multe complicati) incerc de cateva luni sa-l uit, am incercat tot dar credetima fluturasi din stomac nu ii simti decat o singura data in viata. Eu am 31 de ani si pana la aceasta varsta nu am mai simtit asa ceva,cand imi povesteau prietenile mele de acest dentiment eu radeam de ele. Nu va pot da un sfat, chear daca sunt poate mai mare decat voi , dar cred ca daca mai exista o mica cale sa fiti impreuna, luptati fetelor, sau traiti toata viata cautand acest sentiment. Pentru mine e o cauza pierduta dar poate la voi mai exista o posibilitate.Multa bafta si faceti ceea ce va dicteaza inima.
kudikaluci
Postat pe 20 Iunie 2010 08:56
Draga mea, nimeni nu stie si nici nu v-a sti vreodata ,,reteta" - cum sa treci peste o desartire.
Din pacate si eu sunt in aceea situatie, nu au sens amanuntele, el a fost marea mea iubire, dar dupa 9 ani ne-am despartit, am hotarat ca numai pot merge mai departe, totul era schimbat. Iar acum, desi a trecut aproape un an, nu reusesc sa trec mai departe. Desi am incercat toate variantele, tot ce ai scris si tu, plus inca cate va, dar inca nu e vindecat sufletul meu, inca plange dupa el.

Dar, dupa atat timp, realizez ca trebuie sa merg mai departe, cu sufletul, si sa zambesc cu inima, nu fortat. Nu am reusit inca, dar sper si cred ca voi reusi. Mai ales ca am convingerea ca nu sunt singura pe lumea asta, ca cineva ne iubeste pe toti, inclusiv pe mine, si ma v-a ajuta sa fiu fericita, alaturi de un om care v-a merita!!!!!!!!

Iti doresc multa putere, mult curaj si vointa!!!!!!!!!!!
Si sper sa mai vorbim !!!!!!!!!!!!!
yus
Postat pe 20 Iunie 2010 12:02
e greu dar nu imposibil...si eu am fost in situatia asta desi relatia nu a durat decat 3 luni pe mine m-a marcat pe viata :) decizia sa ne despartim am luat-o tot eu si mi-a trebuit mult timp sa-mi revin...vreo 3 ani mai exact...stiu ca pare mult pt o relatie asa scurta dar asa a fost sa fie :) sfatul meu e sa incerci sa nu mai vorbesti cu el deloc pt ca sincer faptul ca o sa continul sa ti legatura cu el nu te ajuta deloc ...iti spun asta din propria mea experienta...timpul le rezolva pe toate,ramai cu o rana care un se vindeca niciodata dar treci peste si o sa iubesti iar pe cineva care sa merite de data asta :) bafta si inarmeaza-te cu multa rabdare e posibil sa dureze ceva procesul de vindecare :*:*
ioaanna
Postat pe 20 Iunie 2010 12:21
Stiu ca e extrem de greu si realizez asta cu fiecare zi care trece...tot timpul ma gandesc numai la el si uneori incerc sa mi-l scot din cap dar fac ce fac si tot acolo mi se duce mintea....unde e si inima...astazi, facand ceva de mancare ma gandeam ca de obicei la noi si mi-a venit in minte: tot ce imi doresc e sa mai fiu o luna, chiar si o zi fericita cu el si apoi pot sa mor...realizand ce am gandit am ramas socata ca eu sunt in stare sa gandesc asa ceva...dar am momente cand simt ca nu mai pot...
AndM
Postat pe 20 Iunie 2010 14:16
Buna,,,,si eu pot spune ca sunt cam in aceeasi situatie...doar ca noi am fost impreuna 8 ani . Avem 2 luni de cand ne am despartit....in ultima perioada era cam rece cu mine si m am hotarat sa pun punct....cand si a dat seama ca nu glumesc a incpeut sa ma caute...l am evitat...chiar daca dupa ce ma suna sau ne intalneam si vb ...plangeam...de fata cu el am incercat sa fiu tare si indiferenta. Ma gandeam ca voi trece mai repede peste...dar imi este f greu si mie ...si lui....
Cateodata imi vine sa il sun sa ii spun ca m am razgandit si vreau sa ii mai dau o sansa...si atunci da el cu bata n balta....pana ma hotarasc eu tre sa primesc un semn de la el....si pt ca nu ii dau atentie a incpeut cu amenintari....ca daca ma vede cu vreunu...nush ce face...etc... De altul la mine cel putin nu poate fi vb pt moment...dar oare voi trece vreodata peste??? Il voi putea inlocui? Simt ca imi e mai bine fara el.... pana aud o melodie pe care o ascultam cu el....sau trec pe langa o cafenea und mergeam cu el...si imediat ma intristez...chiar daca decizia imi apartine e foarte greu....
Sincer nush ce sa iti zic....eu una as vrea sa am puterea sa trec peste....dar nush daca voi reusi ...ramane de vazut.,,, Succes...
creatasme21
Postat pe 20 Iunie 2010 14:50
da stiu cum e...eu una de fiecare data cand vb cu el la telefon realizez ca am facut bine ca m-am despartit de el, insa prin oras totul imi aduce aminte de el, muzica la fel
aseara m-am intalnit cu un altul....si tot la el ma gandeam....
AndM
Postat pe 20 Iunie 2010 15:11
chiar aveam nevoia sa vb cu un barbat care a trecut prin ce am trecut eu. Asa poate ne ajutam reciproc. La mine el nu este casatorit este divortat dar eu casatorita. Ce iti pot spune, femeia cand iubeste , iubeste cu toata inima si nu poate trai in minciuna. Voi barbati va puteti imparti in 7 dar noi nu(bine nu generalizez). Si eu am recunoscut in fata sotului adevarul, nu mai puteam sa traiesc stiind ca stau in minciuna. El mi-a spus ca daca ma voi despati vreodata sa ma duc la el dar nu vrea sa ma despar din cauza lui. Problema este ca eu stiu ca asta este o minciuna, pentru el eu am fost doar un nume pe o foaie de hartie. Am incercat sa uit tot, iar sotul meu m-a iertat dar cu conditia sa nu mai stiu nimic de el. Am acceptat pt ca vroiam si vreau sa-l uit dar problema este ca nu pot. Atrecut mai mult de o luna de cand ne-am intalnit ultima data. De aceea iti spun ca nu o consider vinovata pe prietena ta pentru ca ea a vrut sa puna capat casniciei pt tine pt ca te iubea prea mult dat dupa cum vad tu nu prea. pt LOPI71
kudikaluci
Postat pe 20 Iunie 2010 17:02
Foarte frumos scrii, AndM :)! Mi-am regasit starile in mesajul tau de inceput...

Eu am avut o relatie de aproape 5 ani, ne-am iubit enorm de mult... au trecut 2 ani si mi se pare extrem de trist ca nu pot sa "let go" in totalitate, ca inca il caut cu privirea peste tot, cum ai spus si tu. Un an nu ne-am vazut deloc,am taiat orice legatura, pentru ca eu nu puteam trece peste despartire si mai ales peste faptul ca m-a alungat din viata lui atat de usor, dupa ce ma iubise atat de mult, cand a aparut o "binevoitoare", de care se pare ca s-a indragostit...cu care a ramas de atunci.

Am reluat legatura de vreo 4 luni dar vbim fff rar...e ea geloasa si bineinteles infricosata ca i-as face ce mi-a facut ea...eu nu sunt genul, am niste principii si un orgoliu mai presus de orice! Ne-am vazut aseara si din partea mea nu au fost gesturi de afectiune, insa el ma mangaia din cand in cand pe mana si se uita la mine cu regret, insa isi retragea mana si spunea ca nu il lasa constiinta sa o faca si pe ea sa sufere la fel...mi-a spus ca nu a aruncat totul la gunoi,cum sustin eu, ci poate e totul inchis intr-un dulap, care ASTEAPTA sa fie redeschis... i-am spus, razand si luandu-l peste picior: "astepti sa se asterne praful, mucegaiul, peste el?"....si apoi f serios:"asteapta, eu nu stiu si nu ma pricep sa-l deschid"...

Cel mai trist e ca realizez ca vesnic voi avea atasamentul asta pt el, oricat timp ar trece...dar si el pt mine...
Silverzlight
Postat pe 20 Iunie 2010 17:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de ajutor. 15 De la: mihablonda 3 Mai 2010 00:18
a devenit o obsesie sau chiar tin la el? 7 De la: CiupsZ_ 14 Mai 2009 16:39
O problema. 23 De la: rashela 9 Ianuarie 2011 19:59
Ne-am mutat impreuna, dar vrea sa ne despartim.. 6 De la: kudika_977873 4 Ianuarie 2015 18:52
am gresit si l-am pierdut 24 De la: mj300877 3 Februarie 2010 00:11