Setari Cookie-uri

cum sa treci peste o iubire mare...?

cand simti ce simti tu acuma,eu as pune mana pe tel si as avea o discutie face to face cu EL,comunicarea si sinceritatea ,oricat de dureroasa ar fi cateodata,face minuni cu o relatie,ajuta sa va intelegeti neimplinirile.numai asa vei putea sa te trezesti dimineata sa ai acel zambet pe buze, iar pana si necunoscutii din drumul tau catre servici vor simti implinirea sufleteasca din el.nu exista orgoliu cand simti ca lumea nu mai are culoare fara el in viata ta...
aleenna13
Postat pe 20 Iunie 2010 17:48
"nu plinge ca s-a terminat, fii fericita ca s-a intimplat"
"nu exista destin, destinul ni-l facem noi" - Iubire in exil de Donna V
deci tu ai luat initiativa de a va despartii, deci tu ti-ai scris destinul, asa l-ai vrut.
nu trebuie sa suferi, nu trebuie sa traiesti in trecut, ti-ai ales o cale, urmeaz-o.
stiu mai bine ca oricine ce urme lasa iubirea, dar eu o traiesc departe, si ma bucur ca-l iubesc.
Ia o pauza de toti si de toate. incearca sa pleci in vacanta. asta te va deconecta un pic de locul in care traiesti, o sa te intorci mai cu chef de viata. fiind departe poti sa analizezi la rece situatia.
incearca sa te cunosti pe tine si sa-ti dai seama de ceea ce vrei de la viata si de la tine.

Iti urez numai bine si tine-ma la curent cu ce ai mai facut
te pup.

nu suferii, iubirea e frumoasa, depinde doar felul in care iubesti.

vivacedonna
Postat pe 20 Iunie 2010 18:31
De la: kudika161238, la data 2010-06-19 08:45:37Draga mea daca el a fost prima iubire nu o s-o uiti niciodata si mereu o sa incerci sa compari desi e o mare greseala,toti suntem diferiti si trebuie sa ne acceptam asa cum suntem,sa nu incercam sa ne schimbam unii pe altii,dar daca ai simtit ca nu mai merge mergi tu mai departe,respecta-te ofera-ti mai mult ,SIGUR MERTITI ASTA . Nu sta singura umpleti timpul si ofera-ti mici bucuri ,mergi la cumparaturi, iesi cu prieteni si repeta-ti incontinu MERIT MAI MULT SI POT SA TREC PESTE ASTA ACUM CIND E MAI PUTIN COMPLICAT. FI BARBATA ZOE (merge si o mica glumita) BAFTA si fi sigura o sa vina soarele si pe strada ta.



ai dreptate. iubirile nu se aseamana una cu celalata.
poti intilni pe cineva pe care sa-l iubesti cu mai multa intensitate, dar va fi altfel
poti iubi doar o data in viata sau poti avea 3 iubiri intr-o viata si fiecare va fi altfel.
si nu le poti face un clasament
vivacedonna
Postat pe 20 Iunie 2010 18:39
De la: silverzlight, la data 2010-06-20 17:42:00Foarte frumos scrii, AndM :)! Mi-am regasit starile in mesajul tau de inceput...

Eu am avut o relatie de aproape 5 ani, ne-am iubit enorm de mult... au trecut 2 ani si mi se pare extrem de trist ca nu pot sa "let go" in totalitate, ca inca il caut cu privirea peste tot, cum ai spus si tu. Un an nu ne-am vazut deloc,am taiat orice legatura, pentru ca eu nu puteam trece peste despartire si mai ales peste faptul ca m-a alungat din viata lui atat de usor, dupa ce ma iubise atat de mult, cand a aparut o "binevoitoare", de care se pare ca s-a indragostit...cu care a ramas de atunci.

Am reluat legatura de vreo 4 luni dar vbim fff rar...e ea geloasa si bineinteles infricosata ca i-as face ce mi-a facut ea...eu nu sunt genul, am niste principii si un orgoliu mai presus de orice! Ne-am vazut aseara si din partea mea nu au fost gesturi de afectiune, insa el ma mangaia din cand in cand pe mana si se uita la mine cu regret, insa isi retragea mana si spunea ca nu il lasa constiinta sa o faca si pe ea sa sufere la fel...mi-a spus ca nu a aruncat totul la gunoi,cum sustin eu, ci poate e totul inchis intr-un dulap, care ASTEAPTA sa fie redeschis... i-am spus, razand si luandu-l peste picior: "astepti sa se asterne praful, mucegaiul, peste el?"....si apoi f serios:"asteapta, eu nu stiu si nu ma pricep sa-l deschid"...

Cel mai trist e ca realizez ca vesnic voi avea atasamentul asta pt el, oricat timp ar trece...dar si el pt mine...


Nu stiu daca scriu sau nu frumos, dar scriu ce simt...si faptul ca va regasiti in ce scriu eu ma face sa cred ca e autentic...la tine e totusi bine ca e reciproc...eu nu sunt sigura de asta, in cazul meu...pentru ca el e genul de om care nu isi arata sentimentele...asa ca dulapul ala in cazul meu s-ar putea sa existe sau nu...totusi e greu cand simti ca numai tu iubesti...si celalalt nu
AndM
Postat pe 20 Iunie 2010 18:40
Stiu bine ce vreau si de la mine si de la viata...suferinta este inevitabila, dar totodata sunt multumita ca s-a intamplat asa...totusi cand trecutul e frumos, doare...cat despre orgoliu, mi l-am calcat de prea multe ori in picioare...stie ca ma va gasi mereu acolo...si totusi el nu face niciun pas...de ce sa fac eu inca unul? pentru ca eu il iubesc pe el si el nu pe mine?
AndM
Postat pe 20 Iunie 2010 18:43
din pacate realizez cat suntem de multe in aceeasi situatie si ma bucur ca putem sa ne sprijinim una pe alta .Sincer nu stiu ce sa iti zic ....majoritatea trecem o data prin asa ceva ...cel mai urat lucru ....sa iubesti o persoana ,sa ai o relatie fericita pana la un anumit punct si dintr-o data sa se schimbe totul....sa realizezi ca nu il mai recunosti...foarte urat, dar de aceea ne numim FEMEI ...pt ca suntem puternice si suntem capabile sa trecem peste foarte multe greutati .Sfatul meu este cam acelasi cu cele dinainte ..iesi,distreaza-te,fa-i orice numai sa nu ai timp liber si pana la urma vei uita pt ca timpul le rezolva pe toate .aveti grija de voi
dalma
Postat pe 20 Iunie 2010 22:03
Asa este...nu ne numim femei degeaba....si cel mai important e ca aici suntem una alaturi de cealalta
AndM
Postat pe 20 Iunie 2010 22:30
GRESIT,GRESIT,GRESIT, SI NOI IUBIM !!! EU MA-M DESPARTIT DE IUBITA MEA ACUM 3 LUNI,SI MI-E LA FEL DE GREU ACUM CA SI ATUNCI IN ACEEA URATA ZI CAND MI-A DAT VESTEA,NICI ASTAZI NU POT SA MA UIT LA NIMENI SI CREDETI-MA AM INCERCAT SA APLIC TOATE SFATURILE PE CARE LE PRIMEAM,AM IESIT LA CUMPARATURI, LA DISTRACTIE,AM IESIT CHIAR SI CU ALTE FETE,AM MUNCIT,AM FACUT ORICE DAR IN ZADAR.......,CEEA CE E FOARTE GREU E SA NU AI O MOTIVATIE,SI CREDETI-MA FETELOR I-AM OFERIT TOT CE AM PUTUT SI NU AM PUTUT,CEEA CE E FOARTE CIUDAT E CA ATUNCI CAND NE-AM DESPARTIT NU MI-A SPUS DECAT CA NU MA MAI IUBESTE DAR MI-A SPUS ASTA PLANGAND,DUPA CARE NU AM MAI PUTUT SA VB CU EA, NU MI-A RASPUNS LA TEL NU LA MESAJE,I-AM TRIMIS SI FLORI LA MUNCA,DAR STUPOARE A IESIT O COLEGA CU BUCHETUL DE FLORI IAR EA CU MANA GOALA,DUPA ACESTE INTAMPLARI NU AM MAI FACUT DECAT SA-I TRIMIT MESAJE,PUR SI SIMPLU NU AM MAI AVUT PUTERE SA O CAUT,SA VORBESC CU EA FATA IN FATA,SI AM UITAT SA VA SPUN CEVA:TOTUL A FOST MINUNAT PANA IN ACEEA ZI,IN OCTOMBRIE AVEAM NUNTA,LAUTARI PLATITI,LOCAL REZERVAT,SI TOT TACAMUL,NUTA PE CARE EA SI-A DORIT-O,*MAI MULT M-A CERUT EA PE MINE DECAT EU PE EA* NU CA NU AS FI VRUT DAR CONSIDERAM EU CA E PREA DEVREME,SI CA TREBUIE SA NE CUNOASTEM MAI BINE(AM CERUT-O DUPA 5 LUNI JUMATE),VORBEAM SI DE BEBE SA IL FACEM IMEDIAT DUPA NUNTA LUCU PE CARE IL DOREAM AMANDOI,I-AR ASTAZI NU MAI E NIMIC DECAT EU CARE SPER INTR-O MINUNE.............
kudika165078
Postat pe 20 Iunie 2010 23:11
Stii.............am plans citindu-ti randurile si plang si-acum scriind.....Pentru ca ....si eu am aceeasi poveste trista ca si tine....Diferenta e ca...noi ne mai vedem...E o relatie imposibila dar nici unul nu are puterea sa se rupa .... Eu am toate motivele din lume sa o fac dar ceva nu ma lasa....Nu-mi pot imagina viata fara el!... Nu cred ca pot indura sa nu-l mai am....asaaaaa.......chiar si cateva clipe furate....Face parte din mine si intotdeauna va fi asa!Nu stiu ce va fi, nu stiu cat va mai dura si ma ingrozesc ca va veni ziua cand se va termina....Niciodata nu va mai fi la fel si nu cred ca cineva ii va lua locul...Si....iubirea mea pentru el va ramane inchisa pe veci, undeva intr-un colt de suflet.....Voi incerca sa zambesc ...convingator..., dar nimeni nu va sti dererea din sufletul meu.........
avallon
Postat pe 21 Iunie 2010 00:08
De la: kudika165078, la data 2010-06-20 23:11:56GRESIT,GRESIT,GRESIT, SI NOI IUBIM !!! EU MA-M DESPARTIT DE IUBITA MEA ACUM 3 LUNI,SI MI-E LA FEL DE GREU ACUM CA SI ATUNCI IN ACEEA URATA ZI CAND MI-A DAT VESTEA,NICI ASTAZI NU POT SA MA UIT LA NIMENI SI CREDETI-MA AM INCERCAT SA APLIC TOATE SFATURILE PE CARE LE PRIMEAM,AM IESIT LA CUMPARATURI, LA DISTRACTIE,AM IESIT CHIAR SI CU ALTE FETE,AM MUNCIT,AM FACUT ORICE DAR IN ZADAR.......,CEEA CE E FOARTE GREU E SA NU AI O MOTIVATIE,SI CREDETI-MA FETELOR I-AM OFERIT TOT CE AM PUTUT SI NU AM PUTUT,CEEA CE E FOARTE CIUDAT E CA ATUNCI CAND NE-AM DESPARTIT NU MI-A SPUS DECAT CA NU MA MAI IUBESTE DAR MI-A SPUS ASTA PLANGAND,DUPA CARE NU AM MAI PUTUT SA VB CU EA, NU MI-A RASPUNS LA TEL NU LA MESAJE,I-AM TRIMIS SI FLORI LA MUNCA,DAR STUPOARE A IESIT O COLEGA CU BUCHETUL DE FLORI IAR EA CU MANA GOALA,DUPA ACESTE INTAMPLARI NU AM MAI FACUT DECAT SA-I TRIMIT MESAJE,PUR SI SIMPLU NU AM MAI AVUT PUTERE SA O CAUT,SA VORBESC CU EA FATA IN FATA,SI AM UITAT SA VA SPUN CEVA:TOTUL A FOST MINUNAT PANA IN ACEEA ZI,IN OCTOMBRIE AVEAM NUNTA,LAUTARI PLATITI,LOCAL REZERVAT,SI TOT TACAMUL,NUTA PE CARE EA SI-A DORIT-O,*MAI MULT M-A CERUT EA PE MINE DECAT EU PE EA* NU CA NU AS FI VRUT DAR CONSIDERAM EU CA E PREA DEVREME,SI CA TREBUIE SA NE CUNOASTEM MAI BINE(AM CERUT-O DUPA 5 LUNI JUMATE),VORBEAM SI DE BEBE SA IL FACEM IMEDIAT DUPA NUNTA LUCU PE CARE IL DOREAM AMANDOI,I-AR ASTAZI NU MAI E NIMIC DECAT EU CARE SPER INTR-O MINUNE.............



ok..bine ca tipi..te descarci , glumesc

am sa va spun un secret valabil pt femei si pt barbati...cand te pierzi pe tine iubindu-l pe celalalt traiesti cel mai frumos sentiment,dar din acest egoism de a trai simtirile acestea il poti pierde si celalalt...asa ca aveti grija de voi intai pentru ca ceilalti sa aiba ce iubi la voi
ionelaela
Postat pe 21 Iunie 2010 00:36
pt kudika188967

multumesc pt parerea ta insa trebuie sa fac o precizare:
eu nu am spus ca ea nu ma iubit destul
m-a iubit chiar ft mult ,problema unor femei este aceea ca la un moment dat
isi pot permite sa calce pe cadavre s-au sa calce in picioare persoana care
stie ca o iubeste.
ai spus ca eu nu am iubito indeajuns, te inseli am iubito ENORM din moment ce nu am uitato inca
numai ca relatia noastra trebuia sa ramina asa cum stabiliseram de la bun inceput,plus ca in momentul cind a aparut scandalul ea a jucat la doua capete si in scurt timp s-a iontors
impotriva mea la 180 de grade. de aici pina la ura de moarte nu a mai fost decit un pas,
si credema ne vom urii de moarte pina la sfirsitul zilelor mele.
eu n-o s-o iert niciodata pt ce a facut.
daca avea nevoie de un barbat doar asa ocazional trebuia sa-si i-a de pe strada
avea de unde alege. poate si mie mi-a lipsit ceva acasa si am gasit la ea dar asta nu inseamna ca
trebuie sa spargem doua familii fiecare cu cite un copil.
credema ,am mai multa minte decit ea sunt mai mare ca ea cu 7 ani .
stii problema unei femei este ca nu au rabdarea necesara pt as vedea visul cu ochii
exploadeaza si incepe sa joace teatru si atunci iti dai seama de caracterul ei.
a facut dumnezeu dreptate in locul meu si o sa mai faca.....
LOPY_71
Postat pe 21 Iunie 2010 01:05
Greseala noastra e ca ne indragostim foarte repede si tot atit de repede ii bagam in suflet si inima.Iar cind vrei sa-i scoti nu mai poti.Ptr. ca s-au fixat bine si culmea si in pisihicul nostru.De aia marile iubiri nu se pot uita nicicind, orcit ai vrea si ce ai face.
kudika098645
Postat pe 21 Iunie 2010 01:16
nu , nu va trece niciodata
O dragoste mare lasa urme de nesters . si peste 10 ani vei simti la fel ,vei cauta din cand in cand acel nr de tel printre harti uitate intr-un colt si vei incerca sa suni si lacrimile vor aluneca din nou .DESI vei sti si atunci cum poate sti si acum ca ai luat decizia corecta, ca nu se putea altfel.
Peste o iubire mare NU TRECI , o pastrezi in amintire ca pe un lucru de pret.
yuyu2421
Postat pe 21 Iunie 2010 01:50
De la: yuyu2421, la data 2010-06-21 01:50:17 nu , nu va trece niciodata
O dragoste mare lasa urme de nesters . si peste 10 ani vei simti la fel ,vei cauta din cand in cand acel nr de tel printre harti uitate intr-un colt si vei incerca sa suni si lacrimile vor aluneca din nou .DESI vei sti si atunci cum poate sti si acum ca ai luat decizia corecta, ca nu se putea altfel.
Peste o iubire mare NU TRECI , o pastrezi in amintire ca pe un lucru de pret.


probabil...si eu am acelasi sentiment...el va ramane mereu acolo, in sufletu meu...dar stiu ca suferinta oricum se mai estompa....
AndM
Postat pe 21 Iunie 2010 12:03
citindu-va povestile vreau sa va spun ca mai aveti o "colega de suferinta". si eu sunt in aceeasi situatie. s-a intamplat acum cateva zile si ma simt distrusa. asta dupa vreo 4 ani de relatie :(
poate ca ar fi o idee sa ne cunoastem la un suc in oras (asta pt cine e din Bucuresti), asta in semn de solidaritate :)
daca nu agreeaza nimeni aceasta idee, continuam discutia aici. pana una alta, n-am gasit nici o solutie sa-mi alin durerea. ce sa fac?
kudika198510
Postat pe 21 Iunie 2010 20:00
Distractie multa, excursii , muzica, filme de comedie, o carte buna de citit, si alta relatie bineinteles.Oiubire se uita cu alta noua.Iti place sa suferi? nu.Atunci urmeazami sfatul.
kudika098645
Postat pe 21 Iunie 2010 20:05
valabil ptr.kudica198510
kudika098645
Postat pe 21 Iunie 2010 20:06
super ceea ce ai scris si adevarat...cu toate ca e greu timpul vindeca orice rana....dak nu se mai poate o impacare
gb_byenkutza
Postat pe 21 Iunie 2010 20:06
crezi tu ca nu am avut grija de mine??? e oare atat de simplu pentru unele dintre voi?????????
kudika165078
Postat pe 21 Iunie 2010 22:25
De la: kudika098645, la data 2010-06-21 20:05:08Distractie multa, excursii , muzica, filme de comedie, o carte buna de citit, si alta relatie bineinteles.Oiubire se uita cu alta noua.Iti place sa suferi? nu.Atunci urmeazami sfatul.


cui pe cui scoate..deschideti ochii si sigur sunt atatia baieti draguti cae merita sigur mai mult decat cei alaturi de care nu ati fost apreciate..
daca tot universul se invartea in jurul lor,atunci trebuie sa spun v-ati facut-o cu mana voastra,eu nu sunt de acord sa te pierzi pe tine,pasiunile si amicii pentru ca nu mai poti evolua sanatos intr-o relatie...si cand relatia ajunge la o saturatie din cauza lipsei de obiective ,,atunci hop..unde ma duc?
ionelaela
Postat pe 21 Iunie 2010 22:37
De la: kudika165078, la data 2010-06-21 22:25:04crezi tu ca nu am avut grija de mine??? e oare atat de simplu pentru unele dintre voi?????????


nu spun ca nu ai avut grija de tine,sper ca nu ai luat-o mot-a-mot,ca nu am placerea de ainsulta pe net
vroiam sa zic,unii prin definitie si stil suntem cuceritori/toare..si cand avem totul pe tava nu ii mai gasim necesitatea.poate intr-adevar este genul acesta de persoana..sa te simta cum tu evoluezi independent a.i,. ea sa fie mandra de cucerire..poate suna dur..dar sunt si cazuri din acestea
daca intr-adevar e asa.macar ai raspunsul :nu va gasiti locul impreuna si poti merge mai departe gasind ceea ce-ti este tie necesar:o fata care poate sa accepte toate atentiile si grija fara tendinta de a-si piede interesul din cauza excesului acestora..
sper ca am fost pe intels
ionelaela
Postat pe 21 Iunie 2010 22:43
De la: yuyu2421, la data 2010-06-21 01:50:17 nu , nu va trece niciodata
O dragoste mare lasa urme de nesters . si peste 10 ani vei simti la fel ,vei cauta din cand in cand acel nr de tel printre harti uitate intr-un colt si vei incerca sa suni si lacrimile vor aluneca din nou .DESI vei sti si atunci cum poate sti si acum ca ai luat decizia corecta, ca nu se putea altfel.
Peste o iubire mare NU TRECI , o pastrezi in amintire ca pe un lucru de pret.


Asa este :(
love_is_precious
Postat pe 21 Iunie 2010 23:07
multumesc mult pt propuneri insa la mine pe zi ce trece e tot mai rau, nicidecum mai bine.

nu-mi vine sa fac nimic, n-am chef de nimeni si de nimic :(
stiu sigur ca niciodata nu va putea fi vorba sa fim din nou impreuna. nu stiu daca-mi va trece vreodata
kudika198510
Postat pe 22 Iunie 2010 08:59
Iti va trece totul e sa vrei sa-ti treaca si sa ai vointa.
kudika098645
Postat pe 22 Iunie 2010 09:02

frumos , eu am o teorie de viata , intr-o viata d-zeu iti da maxim un suflet pereche , daca ai stiut sa il pastrezi e o.k. daca nu d-zeu nu iti mai da unul , gandeste-te ca unii nu au parte de niciunul in viata lor.
Nu stiu daca a fost sufletul pereche sau doar o iubire mare , daca as cunoaste datele voastre de nastere complete m-as edifica.
Acum trebuie sa socializezi mult , sa te plimbi , sa asculti muzica care de binedispune...asculta si citeste multe bancuri , uita-te la comediii si incearca sa il uiti.
banalulanonim
Postat pe 22 Iunie 2010 11:42
din pacate nu se poate uita,ne autosugestionam ca asa a fost sa fie, ca e de vina timpul si distanta,iar noi impingem cu putere mai adinc in sertarul amintirilor,dar de uitat nu putem uita;un film,o melodie,un om pe strada ce parca are ceva din el sau ea,si amintirile revin...
utad
Postat pe 22 Iunie 2010 12:16
va multumesc pt solutii, insa am tot incercat de toate......si nimic. mai mult, am intalnit un tip si aluia i-am spus sa ma lase in pace ca am inima franta. nimeni si nimic nu-mi place. probabil ca va trece e la sine........dar pana trece imi mananca zilele.
kudika198510
Postat pe 22 Iunie 2010 16:41
in primul rand daca o relatie nu mai merge vina e la mijloc,in al doilea rand timpul le vindeca pe toate...
uite...in cee ce ma priveste pot spune ca ma regaseam si eu in ceea ce ai scris tu...dar dupa aproape 3 luni vad ca este mai bine decat ancorata intr-o relatie in care numai eu vedeam problemele care erau pentru ca el era mai ocupat sa se viseze mare cuceritor...eu zic ca este mult mai bine asa...cat despre iesiri cu prietenii trebuie sa fii pregatita adica eu mi-am acordat destul timp sa meditez asupra lucrurilor petrecute in relatia cu el si cred ca dupa o despartire e important sa vezi unde nu a mai mers...eu nu am primit nicio explicatie ba chiar am gasit-o singura...daca am putut atunci oricine poate...nu tine neaparat de vointa ci de faptul ca trebuie sa deschizi ochii si sa vezi unde s-a rupt si de ce...si cel mai important este sa-ti dai seama ca nu mai puteai sa continui relatia pentru ca exista n motive...si crede-ma ca o sa le gasesti dar pentru asta asculta-te...
kudika175684
Postat pe 22 Iunie 2010 19:22
si apropo de intalniri cu alti tipi...pana nu te vindeci nu o sa te poti abandona unei alte iubiri sau distractii...dar chiar mai vrei sa mai fii cu cineva asa de repede?nush...gaseste-ti o ocupatie...fii departe de el...si nu -l mai cauta...pentru ca atunci cand sunt cautati barbatii isi pierd interesul...
kudika175684
Postat pe 22 Iunie 2010 19:24
si apropo de intalniri cu alti tipi...pana nu te vindeci nu o sa te poti abandona unei alte iubiri sau distractii...dar chiar mai vrei sa mai fii cu cineva asa de repede?nush...gaseste-ti o ocupatie...fii departe de el...si nu -l mai cauta...pentru ca atunci cand sunt cautati barbatii isi pierd interesul...
kudika175684
Postat pe 22 Iunie 2010 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatia cu parintii!!!! 7 De la: quantex 10 Septembrie 2009 11:53
3 ani frumosi dar acum vrea sa fie singura 63 De la: alish23 24 Februarie 2011 16:31
despartire dupa avort ? so 8 De la: kudika_595 1 Iunie 2016 21:17
Simt ca nu mai rezist... 12 De la: rashela 30 Iunie 2010 04:15
Despartire... 49 De la: Andrei21 7 Iulie 2015 07:03