Setari Cookie-uri

cum sa treci peste o iubire mare...?

ella, da-mi voie sa te contrazic,30 de ani am fost sotie, mama, iubita, amanta(a lui), gospodina, menajera si mai ales prietena.Am facut absolut tot ce este posibil sa fiu femeia ideala si el recunoaaste treaba asta.Cu mine poate discuta absolut orice si despre o posibila amanta si totusi.... in toti acesti ani nu am avut probleme, exceptand micile ciondaneli,aveam incredere oarba unul in celalalt, dar cum dracul nu doarme intr-o zi am gasit ce cautam, aadica simteam ca ceva nu e normal dar nu stiam ce se intampla.Atunci la insistentele mele in care il rugam, il imploram,indiferent cat de dureros ar fi vreau sa stiu adevarul,a recunoscut ca s-a intalnit pe net (intamplator, zicea el, ceea ce nu am crezut) cu prima lui prietena, mai bine zis prima iubire (ceea ce am banuit, doar ca vroiam sa aud din gura lui) si de cateva luni povestesc pe mess seara de seara dupa ce-mi spune mie - TU, culca-te iubito, ca eu mai stau putin! Deci, nu facea altceva(ea locuieste undeva departe,nu s-au vazut de 33 de ani) dar era tot tradare, ma insela sufleteste,mie mi se pare mai rau decat daca s-ar culca cu ea.A fost foarte dureros, am crezut ca nu voi supravietui, afost un soc pt. mine, nici acum nu am scapat, ma urmareste ca un blestem, ca o umbra, dragostea noastra nu mai e cum a fost, cel putin asa o vad eu,el e foarte nedumerit si acum ma intreaba ca de fapt``ce-am facut`~ L-am iertat pt. tot si pt. acel e-mail pe care l-am gasit intr-o zi cand si-a uitat mees-ul deschis, in care ii spunea ca a iubit-o si o iubeste si acum,l-am iertat dar nu pot sa uit.As vrea din suflet sa pot uita, dar nu pot.Ma iubeste, o simt, dar nu mai poate fara sa schimbe macar cateva cuvinte cu ea.Mi-a spus sa iau situatia ca atare, asa ca nu am ce sa fac decat sa accept asa cum e. Suntem la varsta cand nu mai avem alte variante,ar fi de-a dreptul ridicol sa ne despartim, desi ne-a dat prin cap,dar nu ne lasa acest blestem care se cheama DRAGOSTE! daca intereseaza pe cineva povestea mea voi reveni.
mira111061
Postat pe 25 Iunie 2010 19:05
pentru AndM:

"eu avere in doi nu vreau, eu vreau sa fac totul singur"
Draga mea aici se afla cheia problemei tale presupun..
Probabil ca el se simte intimidat de tine.Probabil ai o personalitate mai puternica, motiv pentru care se simte inferior si nu prea cred ca ai cum sa ii scoti problema asta din cap.
Si nici nu incerca.

Am trecut printr-un sfarsit de relatie ca si tine, cam cu aceleasi motive dar eu nu am mai incercat imediat nimic.Am pus punct si l-am scos din tot ce putea sa ma faca sa imi amintesc.A fost greu dar a trecut.

A mai incercat dupa 6 luni sa ne impacam, am facut-o in ideea ca poate va mai merge si in 4 luni eram la loc.
De data asta am plecat definit, si dupa 2 ani iti pot spune ca e exact in acelasi loc unde l-am lasat, dar acum a fost si nevoit sa isi recunoasca neputinta realizarilor de unul singur.
Sunt unii oameni care cred ca pot reusi singuri ,ca ei sunt capabili de mai mult si nu au nevoie de nimeni. Nu merita sa te pui pe explicatii de contrariu ca e pierdere de timp pentru tine.

Nu te uita in urma unui baietel, ci cauta pe a unui barbat...

Sa fii iubita!!
motzko
Postat pe 25 Iunie 2010 19:09
De la: motzko, la data 2010-06-25 19:09:15pentru AndM:

"eu avere in doi nu vreau, eu vreau sa fac totul singur"
Draga mea aici se afla cheia problemei tale presupun..
Probabil ca el se simte intimidat de tine.Probabil ai o personalitate mai puternica, motiv pentru care se simte inferior si nu prea cred ca ai cum sa ii scoti problema asta din cap.
Si nici nu incerca.

Am trecut printr-un sfarsit de relatie ca si tine, cam cu aceleasi motive dar eu nu am mai incercat imediat nimic.Am pus punct si l-am scos din tot ce putea sa ma faca sa imi amintesc.A fost greu dar a trecut.

A mai incercat dupa 6 luni sa ne impacam, am facut-o in ideea ca poate va mai merge si in 4 luni eram la loc.
De data asta am plecat definit, si dupa 2 ani iti pot spune ca e exact in acelasi loc unde l-am lasat, dar acum a fost si nevoit sa isi recunoasca neputinta realizarilor de unul singur.
Sunt unii oameni care cred ca pot reusi singuri ,ca ei sunt capabili de mai mult si nu au nevoie de nimeni. Nu merita sa te pui pe explicatii de contrariu ca e pierdere de timp pentru tine.

Nu te uita in urma unui baietel, ci cauta pe a unui barbat...

Sa fii iubita!!


sa stii ca e posibil...pentru ca recunosc, am o personalitate puternica, iar el nu e genul care sa se lase dominat...dar nicio clipa nu mi-a trecut prin cap ca el ar gandi ca imi este inferior, ci din contra...i-am lasat mereu impresia de superioritate(desi intre noi fie vorba nu era asa) pentru orgoliul lui...
AndM
Postat pe 25 Iunie 2010 23:43
cum treci peste o mare iubire???hmmmm...bun raspuns!!!dar cum treci peste unica,marea si lunga iubire de 5 ani???va spun eu.....ca si cum zilnic inima ta e foc....si ochii tai doar lacrimi....ca si cum visurile sunt reale,caci doar visez...am luptat 2 ani pana parintii mei l-au acceptat...pt ca eu acum 5 ani,aveam doar 14 ani.....nu imi dadeau sa mananc,fratele meu mai mare ma batea groaznic...si suportam.....pana cand au inteles ca el e fericira mea....dupa vreo 4 ani jumatate,parintii lui s-au hotarat ca nu sunt destul de bogata pt printul lor....el nu stia c sa faca...am inceput sa ne vedem rar..mereu nu suna...mereu avea problem economice....si i-am zis ca ii dau un timp....si mi-am calcat p suflet si nu l-am sunat...timp d o luna...acelas lucru l-a facut si el...desi zilnic plangeam...si stateam ore cu tel in mana....rugandu-ma sa sune....sa ma intrebe orice...sub orice pretext....dupa o luna,ne-am intalnit din intamplare.....-a privit si...m-a ocolit....eu am spasmofilie,si la orice emotie puternica,lesin...am lesinat...iar cand m-am trez...eram inconjurata de straini....singuru lucru...am inrebat?:""un baiat cu bluza albastra?nu a fost aici???si mi s-a raspuns...ba da!!!a fost,dar a plecat ca era cu o fata!!il cunosteai??atunci,.....nu pot descrie c am simtit.....cadeam tot mai adanc intr-un gol fara margini......nu caderea ma durea.....ci impactul.....impactul ca azi sunt o straina....o straina care ti-a fost alaturi 5 ani...o straina care seara de seara plangea la dzeu sa o ajute ................sa suporte chinul d acasa .....o straina care a ramas prinsa in trecut.........pt o iubire uitata d mult..o straina c azi se roaga sa fii fericit,cu nouata viata....
kudika187852
Postat pe 26 Iunie 2010 19:51
eu nu cred ca meditand la ceea ce a fost si se pare ca nu a disparut din suflet iti faci singura rau mai degraba imbatandu-te iti faci rau...trebuie sa iei totul ca atare si normal ca te gandesti si privesti altfel lucrurile dupa o perioada mai ales dupa ce totul s-a terminat...gandire la rece...
kudika175684
Postat pe 26 Iunie 2010 19:53
sunt barbati pe lumea asta care nu merita nimic din partea unei femei!!!! de astfel de oameni ar trebui sa ne "protejam". durerea mare este cand atunci iubesti o astfel de persoana..........
kudika198510
Postat pe 27 Iunie 2010 11:15
Sa va spun o poveste despre ce inseamna iubire si sacrificiu....M-am intalnit dupa 21 de ani cu prima mea iubire...Totul a inceput ca in povesti...Incercam sa reinnodam de unde ramasesem atunci....La vreo luna dupa prima intalnire, am aflat ca el mai e implicat in alte doua relatii despre care spunea ca..."am incercat sa rezolv o relatie care nu mergea cu alta care s-a dovedit a nu merge nici asta..."Prima relatie o are de 20 de ani, a doua de 4... Am fost socata ! Ce m-a tinut alturi de el a fost ...la inceput naivitatea mea poate..., dar cel mai mult cred ca...ceea ce simteam pentru el!Niciodata nu am simtit ceva mai pur si mai intens! M-am gandit ca oricine greseste in viata , din nestiinta, din prostie, din diferite motive...dar merita o sansa, indiferent de situatie! Ulterior am aflat ca una din ele e insarcinata! Va dati seama cum am primit vestea???!!!Am fost ingrozita!Si el la fel! A fost daramat din toate punctele de vedere! M-a indepartat... S-a dat la fund si nu mai imi vorbea, nu raspundea la telefon, etc.E genul de barbat care e foate inchis in el, nu comunica cu nimeni, e retras in carapacea lui.Poate ...datorita felui lui de-a fi, a faptului ca suferea si ca nu stia ce vrea, m-a facut sa-i raman alaturi...Nu stiu....Si ca il iubeam si il iubesc inca cum n-am iubit pe nimeni altcineva...Am trecut si peste asta...Am hotarat la un moment dat sa ramanem prieteni, prieteni in adevaratul sens al cuvantului!Mi se destainuia cum nu facea cu nimeni si-mi spunea toate durerile , incertitudinile, framantarile...mai putin ceea ce simtea pentru mine! Uneori vedeam in ochii lui o sclipire deosebita, un licar care imi spunea tot ce nu putea el sa-mi spuna...Imi era suficient!Nu voia sa ma implice pentru ca spunea ca eu nu merit asta!Voia sa ma tina la distanta de toata sarada asta, de toata "mocirla asta" cum spune el...Au fost clipe cand am crezut ca ma stric de cap, cand aproape ca am crezut ca o sa cad intr-o depresie, cand nu-mi doream altceva decat sa mor.... Sa nu mai simt durerea din piept care ma ardea..., sa nu ma mai otravesc cu amanunte...Au fost clipe cand am zacut efectiv, zdrobita de cuvinte si de multe altele...Nu am avut pe nimeni aproape..., nici macar pe el...Eu i-am fost aproape mereu cand a avut nevoie, el mie...niciodata...Am lasat de la mine...Ii spun mereu ca sunt ingerul lui pazitor si ca voi avea grija de el! El spune ca nu vrea sa-si cladeasca fericirea pe nefericirea altora...si ca numai Dumnezeu poate face o minune! O relatie se construieste cu greu , cu multe sacrificii....Stiu ca ma iubeste, simt asta.....Ce a fost mai greu a trecut! Nimic nu mai conteaza! El e jumatatea mea si eu a lui! Cat de mult am luptat pentru relatia asta , cat m-am injosit, m-am umilit...numai Dumnezeu stie....Si inca mai cred ca merita! Au trecut aproape 10 luni de-atunci, am multe incertitudini inca, ma mai doare inima si deseori imi mai ploua in suflet...Ramane insa speranta ca ....intr-o zi o sa rasara si soarele!....
avallon
Postat pe 27 Iunie 2010 11:23
avallon, este incredibila povestea ta, dar parerea mea este ca n-are nici un rost. avand in vedere ce poti oferi celui de langa tine (multa dragoste si mult sprijin), cred ca in schimb ar trebui sa primesti cel putin la fel!
ori, sa stai langa o asa persoana care (eu zic ca e f imatur), si sa suferi, sa speri..........e in zadar. nu stiu nimic despre varsta voastra (a ta, a lui), dar mergi si incerca sa iti vezi mai departe de drum. cauta si cladeste-ti fericirea! meriti asta
kudika198510
Postat pe 27 Iunie 2010 14:00
Avallon,daca esti jumatatea lui de ce nu renunta la celelalte doua?
Barbie30
Postat pe 27 Iunie 2010 14:05
exact!!! f bine zis barbie 30
pana la urma lucrurile sunt extrem de simple: e sau nu e?
kudika198510
Postat pe 27 Iunie 2010 14:52
Eu am 38 , el 44.Lucrurile par simple pentru fiecare dintre voi...Sunt convinsa ca putine femei ar accepta aceasta situatie si ar face ca mine...Cunosc cred...tot ce inseamna pareri, critici, etc. De mii de ori am renuntat, am vrut sa ma rup de tot si de toate dar de fiecare data...m-am intors! Cand am tacut eu, a vorbit el si invers... Am ajuns sa cred ca nimic nu e intamplator in viata si ca totul se intampla cu un scop... Exista ceva care nu ne lasa sa ne indepartam....N-as putea sa va explic....E prea complicat! Parerile sunt impartite, sunt convinsa! Ma intrebati de ce nu renunta deocamdata? Pentru ca....unaface parte ...aproape din familie, prima , iar pentru cealalta... are obligatia morala fata de copil...Cand se va naste lucrurile se vor limpezi! Cred.... Vom vedea!
avallon
Postat pe 27 Iunie 2010 16:20
Tu stii mai bine cum sta treaba,dar are o obligatie fata de copil doar pana se naste???Si daca prima face parte din familie,ce?
Scuza-ma Avellon,aia face parte din famillie,asta nu inseamna ca pt tot restul vietii,cealalta ori ca o lasa acum or ca o lasa dupa cred ca e tot aia pentru el.Acum se gandeste la copil si dupa nu?Sa fim serioase!In fine....eu sper sa iasa totul bine din toata treaba asta!
Barbie30
Postat pe 27 Iunie 2010 17:20
mi-e cel mai teama de situatia in care anii tot trec, situatia ramane cam la fel......si asa e de ceva vreme, iti vei da seama ca ai ajuns la 50 de ani si uitandu-te in urma au ramas ani pini de suferinte, ani in care poate daca iti refaceai viata si poate erai mai fericita si mai implinita.
ori un barbat la 44 de ani cu doua relatii (un copil pe drum), si cu o relatie "in asteptare" asta pt mine personal e dovada lipsei de maturitate din partea lui si haosului ce domnest in viata lui.
daca intra-adevar isi dorea cu adevarat sa ramaneti impreuna renunta la celelalte. asta cu familia si copilul pe drum.........cred ca sunt "de forma".
stiu ca-ti este fffff greu insa........un barbat la 3 femei nu e o varianta.

kudika198510
Postat pe 27 Iunie 2010 19:43
Sunt perfect de acord! Crede-ma , sunt o femeie rationala si cu capul pe umeri! Problema e ca....s-ar parea ca(virgula) copilul care e pe drum nu este al lui! Am discutat si cu mama lui despre situatia asta si ea este foarte daramata, se da de ceasul mortii! Nu-i vine a crede inca in ce situatie ingrata este fiul ei! Mi-a spus ca eu sunt singura in masura care poate face ceva!!!El este un LAS, un om caruia ii e frica sa spuna lucrurilor pe nume, mie insa nu! De ceva vreme incoace ma tot gandesc sa rezolv "problema"! Cred ce e cel mai corect si de la inceput am spus asta! Mai devreme sau mai tarziu adevarul iese la iveala! Poate ca...inca nu a sosit timpul?! V-a sosi, sunt convinsa!
Chiar acu doua zile am fost pe punctul de a ma duce la ele ca sa discutam intre noi ...fetele... Ceva m-a oprit...nu stiu...dupa cum am spus, poate ca nu a sosit inca timpul! Sunt multe substraturi in povestea asta, amanunte pe care daca le-as dezvolta cred ca as scrie un roman... Stiu ca nu merita sacrificiul meu si nu merita NIMIC ! E ceva mai presus de mine care inca ma mai tine...Pana cand? N-as sti sa va spun...Se va rezolva situatia in curand, daca nu, o s-o rezolv eu, fi-ti convinse! Nu-mi lipseste curajul, asta nu! Mi-ar place sa cred ca eu imi conduc viata si nu ea pe mine! Timp nu prea mai e...pentru ca a trecut cam mult pentru mine...Am fost prea intelegatoare si rabdatoare....Ramane doar sa.....am impulsul care sa ma faca sa actionez...daca nu o face el inaintea mea....Va pup.
avallon
Postat pe 27 Iunie 2010 20:19
avallon, sa spunem ca el intr-un final renunta la celelalte doua femei si ranane cu tine. tu iubind acum f mult iti este greu sa vezi "din exterior" povestea asta. dar eu te-as intreba daca tu ai nevoie de asa barbat, un LAS? de asta ai tu nevoie? asta e tipul de barbat pe care-l vrei?
plus, de unde vei stii ca nu te va insela si cu alte femei (doar e un practicant)? femeile puternice au nevoie de barbati puternici! la 44 de ani un barbat sa faca asa ceva......cand el trebuia sa fie "asezat la casa lui' cu sotie si familie.
kudika198510
Postat pe 27 Iunie 2010 21:55
De la: kudika098645, la data 2010-06-16 23:58:08Toate trec si se uita, precum viata.Trebuie doar sa avem vointa si putere sa primim si sa pierdem in acelas timp.Unele evenimente din viata nostra lasa rani si dureri adinci, insotindu-ne pina la moarte.Dar nu avem ce face, asa e viata.De unele trecem mai usor si le uitam repede , dar altele precum iubirea efemera , lasa rani.Cu timpul se vor vindeca si uita, trebue doar sa vrem.

ai vorbit foarte frumos , mi-au placut cuvintele pe care le-ai ales . dar , ai spus ceva de genu` ca se uita totul .. mi-as permite sa te contrazic . toate trec , dar nu se uita ! in alta ordine de idei .. fii la fel de intelept in gandire ! bravo !
kudika090078
Postat pe 29 Iunie 2010 15:13
nimic nu se uita, dar vreau sa cred ca va trece...au trecut 3 saptamani de cand ne-am despartit si pentru mine e la fel de greu ca in prima zi...
AndM
Postat pe 29 Iunie 2010 15:24
De la: avallon, la data 2010-06-27 20:19:03Sunt perfect de acord! Crede-ma , sunt o femeie rationala si cu capul pe umeri! Problema e ca....s-ar parea ca(virgula) copilul care e pe drum nu este al lui! Am discutat si cu mama lui despre situatia asta si ea este foarte daramata, se da de ceasul mortii! Nu-i vine a crede inca in ce situatie ingrata este fiul ei! Mi-a spus ca eu sunt singura in masura care poate face ceva!!!El este un LAS, un om caruia ii e frica sa spuna lucrurilor pe nume, mie insa nu! De ceva vreme incoace ma tot gandesc sa rezolv "problema"! Cred ce e cel mai corect si de la inceput am spus asta! Mai devreme sau mai tarziu adevarul iese la iveala! Poate ca...inca nu a sosit timpul?! V-a sosi, sunt convinsa!
Chiar acu doua zile am fost pe punctul de a ma duce la ele ca sa discutam intre noi ...fetele... Ceva m-a oprit...nu stiu...dupa cum am spus, poate ca nu a sosit inca timpul! Sunt multe substraturi in povestea asta, amanunte pe care daca le-as dezvolta cred ca as scrie un roman... Stiu ca nu merita sacrificiul meu si nu merita NIMIC ! E ceva mai presus de mine care inca ma mai tine...Pana cand? N-as sti sa va spun...Se va rezolva situatia in curand, daca nu, o s-o rezolv eu, fi-ti convinse! Nu-mi lipseste curajul, asta nu! Mi-ar place sa cred ca eu imi conduc viata si nu ea pe mine! Timp nu prea mai e...pentru ca a trecut cam mult pentru mine...Am fost prea intelegatoare si rabdatoare....Ramane doar sa.....am impulsul care sa ma faca sa actionez...daca nu o face el inaintea mea....Va pup.

inca un exemplu ca viata bate filmul zici ca esti o persoana rationala...probabil ca esti, dar in raport cu oamenii straini, pt ca vis a vis de el numai rationala si cu capul pe umeri nu esti....nu incerc sa-ti dau niciun sfat...pt ca eu una n-as sta langa un asemenea personaj nici daca m-ar plati in aur
miss_darine
Postat pe 29 Iunie 2010 15:37
De la: avallon, la data 2010-06-27 20:19:03Sunt perfect de acord! Crede-ma , sunt o femeie rationala si cu capul pe umeri! Problema e ca....s-ar parea ca(virgula) copilul care e pe drum nu este al lui! Am discutat si cu mama lui despre situatia asta si ea este foarte daramata, se da de ceasul mortii! Nu-i vine a crede inca in ce situatie ingrata este fiul ei! Mi-a spus ca eu sunt singura in masura care poate face ceva!!!El este un LAS, un om caruia ii e frica sa spuna lucrurilor pe nume, mie insa nu! De ceva vreme incoace ma tot gandesc sa rezolv "problema"! Cred ce e cel mai corect si de la inceput am spus asta! Mai devreme sau mai tarziu adevarul iese la iveala! Poate ca...inca nu a sosit timpul?! V-a sosi, sunt convinsa!
Chiar acu doua zile am fost pe punctul de a ma duce la ele ca sa discutam intre noi ...fetele... Ceva m-a oprit...nu stiu...dupa cum am spus, poate ca nu a sosit inca timpul! Sunt multe substraturi in povestea asta, amanunte pe care daca le-as dezvolta cred ca as scrie un roman... Stiu ca nu merita sacrificiul meu si nu merita NIMIC ! E ceva mai presus de mine care inca ma mai tine...Pana cand? N-as sti sa va spun...Se va rezolva situatia in curand, daca nu, o s-o rezolv eu, fi-ti convinse! Nu-mi lipseste curajul, asta nu! Mi-ar place sa cred ca eu imi conduc viata si nu ea pe mine! Timp nu prea mai e...pentru ca a trecut cam mult pentru mine...Am fost prea intelegatoare si rabdatoare....Ramane doar sa.....am impulsul care sa ma faca sa actionez...daca nu o face el inaintea mea....Va pup.

inca un exemplu ca viata bate filmul zici ca esti o persoana rationala...probabil ca esti, dar in raport cu oamenii straini, pt ca vis a vis de el numai rationala si cu capul pe umeri nu esti....nu incerc sa-ti dau niciun sfat...pt ca eu una n-as sta langa un asemenea personaj nici daca m-ar plati in aur
miss_darine
Postat pe 29 Iunie 2010 15:37
Dupa cum spuneam ...putine femei ar accepta! Uneori ma gandesc ca sunt ingerul lui pazitor si o sa-l scot din...rahat! Da, sunt raionala pentru ca stiu tot ce implica toate astea! Crede-ma , am luat in calcul toate posibilitatile! Probabil ca merit orice ve-ti zice.... poate nu... Am dat doar un exemplu de...relatie...., mai bine zis "telenovela", si tot ce ar insemna sa treci peste o iubire mare....! Unele persoane sunt alaturi de cei dragi, poate de acei care nu merita nimic..., altii poate merita dar nu li se ofera..., si uita-asa....mergem inainte, cu bune , cu rele....Asta-i viata.... V-am pupat!
avallon
Postat pe 29 Iunie 2010 18:42
De la: avallon, la data 2010-06-29 18:42:26Dupa cum spuneam ...putine femei ar accepta! Uneori ma gandesc ca sunt ingerul lui pazitor si o sa-l scot din...rahat! Da, sunt raionala pentru ca stiu tot ce implica toate astea! Crede-ma , am luat in calcul toate posibilitatile! Probabil ca merit orice ve-ti zice.... poate nu... Am dat doar un exemplu de...relatie...., mai bine zis "telenovela", si tot ce ar insemna sa treci peste o iubire mare....! Unele persoane sunt alaturi de cei dragi, poate de acei care nu merita nimic..., altii poate merita dar nu li se ofera..., si uita-asa....mergem inainte, cu bune , cu rele....Asta-i viata.... V-am pupat!

ce sa-ti spun? bvo tie pt ca esti constienta la ce te inhami...citeam nu stiu pe unde un articol despre karma...nu prea cred eu in chestii din'astea, dar probabil in alta viata tu ai fost cea care i-ai facut rau si acum ii platesti politele
miss_darine
Postat pe 29 Iunie 2010 19:44
Avallon,...tu chiar nu te gandesti deloc la tine?ce nevoie ai tu de atatea complicatii in viata ta!de ce trebuie sa fi" ingerul lui pazitor"?dar ce , e copil!lasa-l draga,...si gaseste un om fara complicatii ca o sa-ti iese pe nas (mai devreme sau mai tarziu)...toata grija pt el!Nu stiu...nu pot fi de acord cu tine...Iti inteleg blocajul...dar....viata poate fi si altfel....mai analizeaza....
stmaria
Postat pe 30 Iunie 2010 11:28
e foarte usor sa spui....dar cand iubesti sacrificiile pentru celalalt nu le mai simti....
AndM
Postat pe 30 Iunie 2010 12:32
De la: love_is_precious, la data 2010-06-17 06:26:07
De la: andrutzzza22, la data 2010-06-16 23:45:05Ce faci cand simti ca relatia ta nu mai are niciun viitor? Decizi sa te desparti....Dar ce faci atunci cand simti ca tie ti se aplica zicala "rau cu rau dar mai rau fara rau"?Iti dai seama ca ai facut bine, dar regreti ca ai luat hotararea corecta...aceea de a renunta la o parte din tine, poate la partea cea mai importanta. Pentru ca te-ai intalnit cu el prima data si nu ti-a placut, dar ai ramas la intalnire si dupa cateva minute n-ai mai fi vrut sa pleci....si te-ai trezit, peste noapte, intr-o relatie in care ai pus suflet si care mult timp te-a facut sa crezi ca esti cel mai fericit om....si brusc, se schimba totul. El devine indiferent, preocupat de problemele lui, tu suferi si decizi sa pui punct. Zis si facut! Te trezesti fara el, acolo in lumea ta acum incompleta. Si incerci sa treci peste, sa iti zici ca dupa altul, tot un altul vine. Nu asculti melodii triste, de despartire...ti-ar face rau....chiar daca uneori, "accidental", mai strecori cate una in playlist-ul tau. Nu te mai uiti nici pe poze, asta ar fi o greseala si mai mare.Iesi cu vechii si bunii tai prieteni in oras...cei care vazand ca esti fericita te-au invidiat si s-au distantat...sau poate unii nu. Dar nu mai conteaza, stii ca trebuie sa iesi, sa cunosti oameni noi, sa vorbesti cu toti, sa razi, sa glumesti....ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ca si cum tu ai fi fost aceeasi dintotdeauna...dar nu mai esti la fel si realizezi asta abia cand iti dai seama cat de fals e rasul tau, cat de ironic e zambetul tau, cat de mult il cauta privirea ta....Iesi in oras, toate locurile iti aduc aminte de el, de anumite momente, de serile alea nebune cand nu conta cat de tarziu sau cat de frig era atat timp cat erati amandoi, de noptile in care dormeai cate 2 ore si a doua zi erai la fel de fresh....de ce? pentru ca iubeai...si pentru ca radiai iubire...
Si amintindu-ti de toate astea, pui mana pe telefon...in loc de "iubitu" sta acum un nume la fel de fad ca oricare altul...dar totusi suni la numarul ala pe care nu-l stergi din agenda....ce sens are? oricum il stii pe derost...Iti raspunde si vorbiti 2-3 minute ca si cum ati fi doi buni prieteni care nu s-au mai auzit de mult timp...Iar dupa ce inchizi, o lacrima pe obraz iti aminteste ca nu e vorba despre o prietenie, ci despre o iubire mare...una care acum te-a lasat fara aer....
Toti prietenii iti spun ca va fi bine, ca vei trece peste, ca vei gasi o persoana mai ok...bine, incepi sa te reorientezi...niciunul nu mai e ca el...fiecare are cate un defect peste care chiar nu poti trece....ironic nu? El avea 1000 de defecte care culmea, iti placeau! Si iti mai spun prietenii ca peste timp vei rade de ce traiesti acum....da, acelasi ras mereu...un ras ironic, ca raspuns la replica lor....pentru ca atunci, acum si intotdeauna, el va ramane o iubire mare...


Exact asa ma simt eu acum... desi a trecut o luna jumatate de la despartire... Incearca sa te impaci cu el...
onlyforyou82
Postat pe 30 Iunie 2010 14:30
Scuze,sunt foarte ametit acum!acum 3 zile am terminat o relatie de 6 ani!trebuie sa te impaci,asta o sa fac si eu,dar mai astept trei zile!SUCCES
onlyforyou82
Postat pe 30 Iunie 2010 14:33
De la: ionutdf, la data 2010-06-30 14:33:06Scuze,sunt foarte ametit acum!acum 3 zile am terminat o relatie de 6 ani!trebuie sa te impaci,asta o sa fac si eu,dar mai astept trei zile!SUCCES


scz (pentru suferinta ta ) da nu pot sa ma abtin ......suna ca si cum ai terminat de cresosetat o soseta si mai astepti 3 zile sa o speli
anastasia_m
Postat pe 30 Iunie 2010 14:37
intr-adevar...suna ciudat ...si e asa usor sa te impaci? poate imi zici si mie secretul? ca eu una nu prea ma despart si ma impac asa in fiecare zi, dupa cum imi vine
AndM
Postat pe 30 Iunie 2010 15:08
Sa ai puterea sa spui da............................................................................................................................Sa ai puterea sa spui nu si-nfiecare clipa grea sa fi mereu acelasi tu...............Sa te ridici cand altul te doboara......Mai fetelor am invatat o lectie de la viata.......cand nu esti iubita nu dispera doar .....sa nu uiti ca vei primi ce daruiesti sau poate inzecit.........dar sa nu regreti niciodata ca ai iubit sa nu ramai niciodata in trecut cel ce fuge de despartire este expus blestemului iar cand ceva moare altceva se va naste ..
concordia
Postat pe 30 Iunie 2010 16:58
exact asa e si la mine... Dar mie mia demonstrat el ka este un pur si simplu Porc!:-j
incearca ka in mintea ta sal faci la fel porc si nesimtit o sal uiti mai repede...
333_ro_xy
Postat pe 30 Iunie 2010 20:56
De la: anastasia_m, la data 2010-06-30 14:37:10
De la: ionutdf, la data 2010-06-30 14:33:06Scuze,sunt foarte ametit acum!acum 3 zile am terminat o relatie de 6 ani!trebuie sa te impaci,asta o sa fac si eu,dar mai astept trei zile!SUCCES


scz (pentru suferinta ta ) da nu pot sa ma abtin ......suna ca si cum ai terminat de cresosetat o soseta si mai astepti 3 zile sa o speli


Mai astept trei zile si actionez!am incercat de astazi dar am dat-o in bara si imi este mult mai greu!
onlyforyou82
Postat pe 30 Iunie 2010 22:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa ma despart de el sau nu? 29 De la: MaraDonna 21 Septembrie 2009 23:49
hey cine ma ajuta kum sa fak sa fie bine? 21 De la: sadora 23 August 2009 17:53
am nevoie si de sfatul vostru 18 De la: lulusor1 3 Ianuarie 2009 16:45
am nevoie de ajutor 3 De la: Barbie30_ 19 Martie 2011 09:04
prostitutia e sau nu e o meserie 61 De la: marceltuky 10 Noiembrie 2010 23:57