Setari Cookie-uri

cum sa treci peste o iubire mare...?

Nu stiu exact cum a decurs relatia ta.Dar a noastra a fost foarte consistenta ( 5ani si 7 luni sunt 10 ani in alte relatii).Asta este motivul pentru care cred eu ca ne putem impaca foarte usor.Trebuie ca unul din noi sa isi doreasca asta,doar atat!
onlyforyou82
Postat pe 30 Iunie 2010 22:30
si eu incerc sa ma impac cu el...totusi...nu cred ca numai unul din doi trebuie sa vrea asta:|
AndM
Postat pe 1 Iulie 2010 13:13
De la: AndM, la data 2010-07-01 13:13:22si eu incerc sa ma impac cu el...totusi...nu cred ca numai unul din doi trebuie sa vrea asta:|


Sunt foarte bulversat!Azi am fost la ea acasa,sa discutam,ma acuzat constant,doamne,nu imi vine sa cred,femeia asta este un aparat de reprosuri!nu imi vine sa cred ca in 5 ani jumate nu am facut nimic bine!nu a fost instare sa intrebe ce fac parintii mei(nici macar dupa ce am intrebat eu de ai ei),oamenii care au acceptat-o ca pe fata lor(sunt singur la parinti)!a venit la mine in casa in maxim 2 luni de cand ne-am cunoscut.Cat poti sa fii de tant sa nu intrebi de cineva care te-au repsectat (tata ii spunea numai SARUT MANA),te-au ajutat de cate ori ai avut nevoie!Femeia aia care ii dadea cu mir inainte de fiecare examen si se ruga pentru ea!ma opresc aici,imi este foarte greu sa mai scriu ceva!
Doar plang!astept un raspuns!ma depaseste situatia!
onlyforyou82
Postat pe 1 Iulie 2010 14:45
Draga ionudtf, daca ea nu a intrebat de parinti tai nu inseamna ca nu-i respecta ci pur si simplu nu s-a dat seama, a avut in minte doar reprosurile. Daca ea vede acum doar defectele tale inseamna ca nu te mai iubeste si vede doar ceea ce ai facu tu rau in decursul anilor in care ati fost impreuna. aSTA NU INSEAMNA CA TREBUIE SA GANDESTI CA NU AI FACUT SI LUCRURI BUNE SAU SA GANDESTI CA AI MULTE DEFECTE, PROBABIL AI SI FOARTE MULTE CALITATI dar ca orice om ai si defecte, nu poti face nimic, decat sa-i reamintesti si de lucrurile bune poate a uitat dar nu sub forma de repros ci doar sa-i amintest de ce a stat cu tine atat timp. Daca nu mai simte nimic nu trebuie sa disperi, toate trec, stiu e f greu, dar timpul vindeca orice rana, ramane doar o cicatrice si depinde de tine daca din cand in cand mai sangereaza.
kudikaluci
Postat pe 1 Iulie 2010 16:36
femeile sunt impulsive si in plus ele traiesc mai intens momentul...si cand spun asta ma refer la faptul ca in momentul cand are nervi uita toate aspectele si se concentreaza pe cele negative...incearca s-o asculti, las-o sa isi descarce nervii si cand o sa termine reprosurile(pentru ca se va intampla la un moment dat) atunci reluati discutia cu calm si vedeti daca se mai poate salva ceva...faptul ca nu a intrebat de ai tai nu mi se pare pana la urma o crima...nu te poti astepta sa aiba calmul tau si sa o mai preocupe si altceva decat stric relatia voastra...crede-ma si mie mi s-a intamplat sa uit gesturile dragute ale iubitului meu si sa imi aduc aminte numai ce era rau, dar asta nu inseamna ca il iubeam mai putin...
AndM
Postat pe 1 Iulie 2010 19:35
destulde dureros...totusi nici eu nu pot intelege chestia asta cu prima dragoste...ok..a fost...s-a consumat...de ce n-a ramas cu ea daca inca o mai ubeste?...adica mi se pare absurd...te-a ales pe tine...si totusi cum poate iubi 2 femei deodata?poate e vorba de un alt mod de iubire...nush...dar eu cred ca el nu se rezuma doar la o discutie pe internet...adica tu crezi ca sotul tau isi petrece atata timp pe internet doar sa povesteasca cu prima iubire?stiu ca poate intrebarea mea e dureroasa dar deeee...
kudika175684
Postat pe 1 Iulie 2010 19:36
stii ce nu inteleg?de ce ii lasam noipe unii sa ne umileasca atat de tare?si prietenul meu dupa ce ne-am despartit mi-a zis sa nu le mai prezint pe nimeni parintilor mei...asa dintr-o data..oare merita unii care ne-au dat afara din viata lor sa-i jigneasca pe cei care sunt alaturi de noi intotdeauna?categoric nu...
kudika175684
Postat pe 1 Iulie 2010 19:39
stii ce nu inteleg?de ce ii lasam noipe unii sa ne umileasca atat de tare?si prietenul meu dupa ce ne-am despartit mi-a zis sa nu le mai prezint pe nimeni parintilor mei...asa dintr-o data..oare merita unii care ne-au dat afara din viata lor sa-i jigneasca pe cei care sunt alaturi de noi intotdeauna?categoric nu...
kudika175684
Postat pe 1 Iulie 2010 19:40
De la: AndM, la data 2010-07-01 19:35:19femeile sunt impulsive si in plus ele traiesc mai intens momentul...si cand spun asta ma refer la faptul ca in momentul cand are nervi uita toate aspectele si se concentreaza pe cele negative...incearca s-o asculti, las-o sa isi descarce nervii si cand o sa termine reprosurile(pentru ca se va intampla la un moment dat) atunci reluati discutia cu calm si vedeti daca se mai poate salva ceva...faptul ca nu a intrebat de ai tai nu mi se pare pana la urma o crima...nu te poti astepta sa aiba calmul tau si sa o mai preocupe si altceva decat stric relatia voastra...crede-ma si mie mi s-a intamplat sa uit gesturile dragute ale iubitului meu si sa imi aduc aminte numai ce era rau, dar asta nu inseamna ca il iubeam mai putin...


Ai dreptate,ea nu a stat niciodata bine la capitolul "diplomatie",asta simte asta spune!insa chestia asta nu a facut decat sa ne racim de toti "prietenii".acum sunt singur,singur,singur cuc.asta doare cel mai tare,efectiv nu am cu cine sa ies sa beau o cafea,cand ma gandesc ca vine weekend-ul imi vine sa imi smulg parul din cap!si asta tot din vina mea,cat am fost cu ea,am stat bot in bot cu ea,in loc sa ies cu baietii sa am si eu pe cineva acum.ma credeti ca de 5 ani eu nu am iesit odata cu baietii in oras?am fost un linge p... si acum sunt distrus,si nu din cauza ei,din cauza ca nu am pe nimeni!
onlyforyou82
Postat pe 1 Iulie 2010 19:59
Nu as vrea sa fiu in pielea ta!
Barbie30
Postat pe 1 Iulie 2010 20:02
De la: AndM, la data 2010-07-01 19:35:19femeile sunt impulsive si in plus ele traiesc mai intens momentul...si cand spun asta ma refer la faptul ca in momentul cand are nervi uita toate aspectele si se concentreaza pe cele negative...incearca s-o asculti, las-o sa isi descarce nervii si cand o sa termine reprosurile(pentru ca se va intampla la un moment dat) atunci reluati discutia cu calm si vedeti daca se mai poate salva ceva...faptul ca nu a intrebat de ai tai nu mi se pare pana la urma o crima...nu te poti astepta sa aiba calmul tau si sa o mai preocupe si altceva decat stric relatia voastra...crede-ma si mie mi s-a intamplat sa uit gesturile dragute ale iubitului meu si sa imi aduc aminte numai ce era rau, dar asta nu inseamna ca il iubeam mai putin...[/quo

Tu semeni foarte bine cu ea,doar ca ea este blonda!
onlyforyou82
Postat pe 1 Iulie 2010 20:03
De la: kudika188967, la data 2010-07-01 16:36:01Draga ionudtf, daca ea nu a intrebat de parinti tai nu inseamna ca nu-i respecta ci pur si simplu nu s-a dat seama, a avut in minte doar reprosurile. Daca ea vede acum doar defectele tale inseamna ca nu te mai iubeste si vede doar ceea ce ai facu tu rau in decursul anilor in care ati fost impreuna. aSTA NU INSEAMNA CA TREBUIE SA GANDESTI CA NU AI FACUT SI LUCRURI BUNE SAU SA GANDESTI CA AI MULTE DEFECTE, PROBABIL AI SI FOARTE MULTE CALITATI dar ca orice om ai si defecte, nu poti face nimic, decat sa-i reamintesti si de lucrurile bune poate a uitat dar nu sub forma de repros ci doar sa-i amintest de ce a stat cu tine atat timp. Daca nu mai simte nimic nu trebuie sa disperi, toate trec, stiu e f greu, dar timpul vindeca orice rana, ramane doar o cicatrice si depinde de tine daca din cand in cand mai sangereaza.



Stii care este problema mea!sunt prea fin,delicat si tandru!iar o femeie daca te simte asa,efectiv te omoara!cum darcu,eu mereu imi dau seama sa intreb,ea nu.toata relatia asa a fost"AM UITAT IUBI"!
Si acum tot ea ma acuza,daca ati sti cat am vb ca televizorul in astia 5 ani.cat despre rana,deja nu mai exista.mersi ptr mesaj!
onlyforyou82
Postat pe 1 Iulie 2010 20:12
De la: ionutdf, la data 2010-07-01 20:03:16
De la: AndM, la data 2010-07-01 19:35:19femeile sunt impulsive si in plus ele traiesc mai intens momentul...si cand spun asta ma refer la faptul ca in momentul cand are nervi uita toate aspectele si se concentreaza pe cele negative...incearca s-o asculti, las-o sa isi descarce nervii si cand o sa termine reprosurile(pentru ca se va intampla la un moment dat) atunci reluati discutia cu calm si vedeti daca se mai poate salva ceva...faptul ca nu a intrebat de ai tai nu mi se pare pana la urma o crima...nu te poti astepta sa aiba calmul tau si sa o mai preocupe si altceva decat stric relatia voastra...crede-ma si mie mi s-a intamplat sa uit gesturile dragute ale iubitului meu si sa imi aduc aminte numai ce era rau, dar asta nu inseamna ca il iubeam mai putin...[/quo

Tu semeni foarte bine cu ea,doar ca ea este blonda!

buna asta...

oamenii oricum vin si pleaca, incearca sa reinnozi vechile legaturi sau sa cunosti oameni noi...daca vechii tai prieteni nu mai sunt disponibili, fa-ti altii...chill out, toate vin si trec...
AndM
Postat pe 1 Iulie 2010 20:53
Acum ies afara,dar nu o sa gasesc pe nimeni.ma simt de parca as fi invizibil,nu ma vede nimeni,trec pe langa cupluri,grupuri,vecini,etc toti au altceva de facut,aud cel mult salut vecine,ioane,ionute,filipe!
asta incepand de luni(prima zi dupa ce ne-am despartit),pana acum toti vroiau sa vb cu mine,sau aveau treaba cu mine dar eu aveam treaba la firma sau la pufu (irina),tot timpul eram pe fuga!

ionut_f1906 id mess
onlyforyou82
Postat pe 1 Iulie 2010 21:36
Multumesc ca ma intelegi!
avallon
Postat pe 1 Iulie 2010 22:01
De la: avallon, la data 2010-07-01 22:01:24Multumesc ca ma intelegi!
Pt. AndM
avallon
Postat pe 1 Iulie 2010 22:25
AndM
Postat pe 2 Iulie 2010 01:10
Azi este cumplit,este prima sambata in care nu ne vedem,asta dupa 5 ani si 8 luni,adica 2058 de zile!
si eu am inceput tare prost ziua!am ascultat goodbye my love goodbye!sunt terminat,asta la ora 10:45,sa vedem mai tarziu ce o sa fie!
onlyforyou82
Postat pe 3 Iulie 2010 10:45
De la: ionutdf, la data 2010-07-03 10:45:42Azi este cumplit,este prima sambata in care nu ne vedem,asta dupa 5 ani si 8 luni,adica 2058 de zile!
si eu am inceput tare prost ziua!am ascultat goodbye my love goodbye!sunt terminat,asta la ora 10:45,sa vedem mai tarziu ce o sa fie!
Bravo ,frate mai bine ai asculta La mare, la soare, ti-ai lua un vecin,coleg,prieten si ai merge la o terasa,o ingghetata, un suc, discutii amicale, si sigur vei incepe sa vezi viata din nou in roz!Succes!
twincle
Postat pe 3 Iulie 2010 17:43
calm...va trece...trebuie
AndM
Postat pe 3 Iulie 2010 18:41
apucate de baut...ia sticla si
roz5blue6lila7
Postat pe 3 Iulie 2010 18:43
asta nu e o solutie, e doar o amanare...
realitatea trebuie acceptata cand nu mai poate fi schimbata...si daca intr-un anumit punct viata ta s-a impotmolit, te reorientezi si mergi inainte, pe alt drum...
AndM
Postat pe 4 Iulie 2010 00:09
Eu zic sa nu mai dai atata atentie detaliilor..cate zile,ore au trecut etc ...altfel nu vei reusii sa treci peste...stiu cum e sa te trezesti in fiecare dimineata tot mai obosit,fara vlaga,avand impresia ca orice faci nu te ajuta la nimic in viata asta ...am trecut prin asta,am incercat de toate:cluburi,bautura,nopti nedormite etc.. ..dar fara rezultat,ma afundam tot mai rau in amaraciune...au trecut 2 luni si deja pot spune ca datorita prietenilor sunt mult mai bine,mi-e si rusina knd ma gandesc cat de penibila aratam ca fata ametita prin club ..dar asta e viata,trebuie sa ajungi sa le faci pe toate...nu am reusit sa citesc toate postarile,nu stiu daca s-a mai spus asa ca iti spun sa incerci sa faci ceva care necesita concentrare...si iesi cat mai mult pe afara ...
creatzagirl
Postat pe 4 Iulie 2010 01:15
Nu stiu ce sa iti raspund si din pacate nici nu te pot incuraja! de doi ani si ceva m-a despartit de "unica si marea mea iubire" si inca nu pot sa imi revin! Gindul si sufletul imi sint la el in fiecare minut , cu fiecare respiratie...Habar nu am cind o sa treaca ascest cosmar si cind o sa pot sa fiu din nou macr eu cea de dinainte de EL! Iti doresc din toata inima sa te linistesti si sa iti gasesti o alta iubire care sa fie in stare sa te faca sa uiti!
Numai bine!
petrosport
Postat pe 4 Iulie 2010 09:05
De la: AndM, la data 2010-07-04 00:09:11asta nu e o solutie, e doar o amanare...
realitatea trebuie acceptata cand nu mai poate fi schimbata...si daca intr-un anumit punct viata ta s-a impotmolit, te reorientezi si mergi inainte, pe alt drum...

normal...dar totusi o bebe mere
roz5blue6lila7
Postat pe 4 Iulie 2010 09:07
parca ai descris povestea vietii mele...exact asa sunt eu acum si asa ma comport...ne-am despartit dupa 5 ani:(
cinderella
Postat pe 4 Iulie 2010 10:48
Aseara am facut cel mai tare lucru!pe la 18:30 am sunat-o pe sora ei si am rugat-o sa ii transmita ca o astept cu un trandafir,si cu bla,bla la ora 20 in barul x. asta desi eu nu imi doream sa ma impac cu ea decat 10 %,dar am zis sa fac tot ce este normal,sa nu arunc asa usor toti ani astia.Sigur ca nu a venit,si eu foarte linistit am fost la Borcea am aruncat trandafirul si inelul(inel pe care il luasem acum vreo 2 ani,un fel de inel de logodna,dar noi nu eram logoditi,bla,bla) in apa si am sters absolut tot.Dupa care am stat pana la 5 dimineata in oras,si a fost tare bine,foarte bine!acum plec la un gratar cu ai mei,si mai pe seara tot cu baietii,doar ca in seara asta o sa fie pana la 12 ca maine este luni si mai avem si treaba! multumesc ptr toate mesajele,o sa raman cu ochii pe voi! Multumesc Andra!
onlyforyou82
Postat pe 4 Iulie 2010 10:50
buna.........km prin acelasi lucru am trecut si eu........nu vreau sa te incurajez aiurea dar credema vei trece peste.........intradevar o sa fie greu .poate cel mai probabil peste 6- 7 luni o sa il poti uita dar nu te lasa doborata de sentimente!!!!!! stiu ..iti e greu dar fii cea mai puternica persoana in timpul asta pana iti dispare si ultimul sentiment pt el.....apoi cei fii mai ok k niciodata
fii optimista!
kudika149571
Postat pe 4 Iulie 2010 13:03
De la: love_is_precious, la data 2010-06-19 09:07:18
De la: andrutzzza22, la data 2010-06-18 23:44:46Sa stii ca nu e usor ...si nu stiu, am fost doar 6 luni impreuna dar era genul ala de iubire "la prima vedere"...de cand am vorbit prima oara, eu am stiut ca trebuie sa fim impreuna...si inca il mai iubesc ca in prima clipa cand am stiut ca mai mult de atat nu pot iubi pe cineva...iar acum sunt atatea amintiri, atatea poze, atatea locuri, atatea cuvinte....si toate imi aduc aminte de el...dar sper sa pot trece peste cat mai repede...e al naibii de greu, insa stiu ca nici cu el nu mai pot fi fericita....nici cu el, nici fara el, dar impacandu-ma cu el, repet, nu as face decat sa ma amagesc pe mine insami...si nu merit asta!...si stiu ca merit mai mult decat un egoist alaturi de mine...de ce? pentru ca ofer multa iubire...lui i-am oferit-o si n-a stiut sa o primeasca...iar acum ca sa ma alin scriu, va scriu voua, prietenilor...am scris chiar si cateva poezii


A trecut mult timp de la despartire? Ai mai vorbit cu el de atunci?
Stiu cat de greu este ca trec prin aceeasi situatie... Nici macar defectele pe care le are nu estompeaza iubirea ce i`o porti. Si stai si`ti amintesti toate clipele frumoase si te intrebi mereu ,,De ce nu a putut sa fie bine? De ce iubirea nu e de ajuns? Voi mai iubi oare pe cineva asa? (sigur nu)"...
Trebuie sa ne impunem sa uitam, mai ales ca sunt sigura ca ei nu se consuma deloc.


Nu conteaza cat timp a trecut de la despartire..cu cat a fost iubirea mai mare cu atat trece mai greu..si vor trece poate si ani si tot iti amintesti si tot il mai visezi...si tot mai ai intrebari...si nelamuriri...si mereu o sa te intrebi dak nu era mai bine sa nu o termini cu el...sau poate k se schimba, sau poate ai fi avut alta viata langa el..si eu am fost in situatia ta si l-am iubit enorm...eu am terminat-o cu el din varii motive si mereu ma intrebam dak am facut bine, si il vedeam mereu...si stiam k nu o sa rezist...nu am rezistat si am incercat sa ma impac cu el..l-am implorat, m-am umilit si degeaba, era foarte orgolios si nu a mai vrut...dar dupa aia m-am simtit mai bine, macar nu ma mai simteam vinovata k din cauza mea s-a terminat, eram impacata k am facut tot posibilul sa mai am o sansa cu el..m.am simtit mai bine o perioada dar dupa aia iar au aparut reprosurile pe care mi le faceam singura..si acum cateodata, in momentele grele, ma mai intreb dak nu era mai bine cu el...imi e bine si acum...k au trecut aproape 4 ani de atunci..sunt fericita, o sa fiu mireasa in curand...dar cateodata tot mai apare "nichiduta" in gand:oare cum ar fi fost cu el..??
Bine macar k tu esti hotarata sa nu te mai impaci cu el...sa fii puternica si sa rezisi asa...oricum ar fi nu o sa mai fie niciodata k la inceput cu el...o sa iti fie greu o perioada, foarte greu...dar cel mai usor il uiti si treci peste numai gasindu-ti pe altcineva...
magdonek
Postat pe 4 Iulie 2010 13:34
heeeei,nu raspunde nici un barbat la problema asta???Poate pentru ca numai femeille pun cu adevarat suflet intr_o relatie.Visam la Fat-Frumos.Si eu am patit la fel.Dupa 3 ani de relatie am aflat ca are pe alta.Statea cu mine pentru masa calda.Si culmea e ca acum vrea sa se intoarca la mine(dupa 2 saptamani de pauza).Se jura ca n-are pe nimeni ,cadea-n genunchi...Il iubesc,dar nu mai vreau sa trec prin ce-am trecut.Cred ca-n viata cel mai important este sa-ti pastrezi verticalitatea.FETELOR,NU CREDETI IN LACRIMILE DE CROCODIL ALE BARBATILOR!
Aidan
Postat pe 4 Iulie 2010 15:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu ce sa mai cred..... 14 De la: kudika105471 2 Februarie 2011 11:41
Heelp:( 2 De la: Valy90 23 Aprilie 2011 20:56
nu il iubesc asa mult precum cred? 8 De la: inlovenagel 8 Octombrie 2009 04:21
cadou de paste 7 De la: crisoake 8 Aprilie 2014 21:22
Ce ar fi mai bine sa fac? 10 De la: ella_pustoaik 25 Iunie 2010 14:24