Setari Cookie-uri

Cum sa lupti cu o fantoma?

Singura modalitate de a face asta este ca sa-l faci sa vorbeasca despre cum era relatia cu ea si ce simte in legatura cu asta.
Retine ca daca vrei ceva de la cineva trebuie sa inveti sa-l asculti si sa-l sprijini chiar daca iti este greu pentru ca asta v-a conta pentru el si va realiza ca tu esti prezentul care il sustine si care vrea ceva de la el , si v-a aprecia asta mai mult decat crezi.
pantegrus
Postat pe 27 Iunie 2010 18:27
De la: Barbie30, la data 2010-06-17 10:36:08Viata ne pune uneori in situatii la care nici macar nu ne gandim.Ce te faci cand el sufera inca dupa fosta iubita care a decedat ? Prin ce metode il faci sa treaca peste?



Cum sa luptzi cu o fantoma ???

Ai luptat cu ea si cind era incarnata ??? Ai omorat-o tu ??? Ai omorat-o si nu mai moare ???


De regula, pentru a ocupa tronul unui rege, trebuie sa-l omori pe acel rege.... Este vechea poveste luciferica.... ingerul care ravneste la tronul dumnezeiesc...

Bisericile s-au asezat pe tronul lui Isus Hristos, dupa ce l-au omorat pe Isus Hristos.... dar Mireasa lui Hristos, nu se va inchina niciodata bisericilor mascate ... caci ele, intr-o mana-si tin masca, si-n cealalta tin cutzitele pline de singele sfintzilor, pe care i-au ucis ca sa le ia locul...

Tu vrei sa ocupi locul acelui suflet ???

Aici ti-e capatul Satano !!!

Fantoma care te duce pe tine-n iad, esti chiar tu...


Cum sa te invingi pe tine ??? Asta da, asta ar fi o intrebare buna...
Pe tine te potzi invinge... dar in afara de tine, nu potzi sa invingi pe nimeni...
NU mai pretinde de la ceilaltzi sa te iubeasca sau sa fie multzumitzi cu tine, cand in primul rand tu, esti lipsita de multzumirea de sine...
Renuntza la nemultzumirile tale, bucurate ca ai un prieten care e capabil sa iubeasca chiar si fantomele, in comparatzie cu tine care nu esti capabila nici macar sa iubesti...

Toate luptele , absolut toate , sint doar contra "fantomelor", indiferent daca acestea sint intrupate sau nu. Si in final, vei descoperii ca toate fantomele cu care luptzi sint una singura .... viatza...



Ai fi putut la fel de bine sa intrebi : Cum sa ma lupt cu viatza ??? Si raspunsul este : deja te luptzi cu ea din pacate.... insa ceea ce ar trebuii sa cautam , este cum sa ne armonizam cu viatza ... certatzi sintem deja cu ea....

Raspunsul este : admiratzia... iubirea... zambetul... multzumirea... libertatea... vesnicia... renuntzarea la verighetele fricilor ce alcatuiesc lantzul iadului... lasa totul in libertatea lui... nu incerca sa limitezi infinitul.... nu-l reprezenta prin picturi sau statuete, nu reprezenta iubirea prin verigetele de aur sau acte legale de identitate.... respecta libertatea infinita a viatzii... si te va respecta si ea pe tine...
denis_3d25
Postat pe 27 Iunie 2010 18:43
Mare tie gradina Doamne si multi prosti in ea!
Ti-ai facut numarul,acum MARS de aici
Barbie30
Postat pe 27 Iunie 2010 18:46
De la: Barbie30, la data 2010-06-27 18:46:24Mare tie gradina Doamne si multi prosti in ea!
Ti-ai facut numarul,acum MARS de aici





Vai saracutza de tine , ti s-au urcat filmele de actziune la cap

Ai invatzat sa spui MARS de aici si sa tragi cu pusca

Deci tot criminala vrei sa ramai .... te-au comvins filmele de actziune ca violentza este calea succesului ?
Teau pacalit, violentza este calea pierzatorilor... Uite ce frumos spun Budistii: Un copac ce cade , exprima mai multa violentza decat o padure intreaga in timpm ce creste....
Dar daca tu doresti sa cazi, atunci trage in continuare cu pusca ta de plastic , incearca mai departe sa omori viatza si vei avea in continuare aceleasi rezultate esuate....

Cu drag ingerul tau pazitor
denis_3d25
Postat pe 27 Iunie 2010 19:21
daca fantoma e o fosta...incearca sa fii tu originala..si sa nu te compari cu ea

uneori gandim mai multe decat am parea ca stim sau vrem/putem face..

fantomele..pot face sufletu sa planga..pot da ganduri ciudate..insa nu trebuie sa te pierzi cu firea

poate nu fantoma e problema...ci ceea ce gandesti tu...

stii..energiile universului se atrag..dak te simti nefericita..vei avea suferinat si pbme..
dak vei fi fericita si cu tine impacata..toate vor merge bine

nb: esti ceea ce transmiti..
faptele iti sunt ganduri..cuvinte...si tot asa...la mai mic
acum..intelegi ce vrei
dragon_fly88
Postat pe 27 Iunie 2010 19:26
Se vede ca iti fileaza o lampa,de asta sunt convinsa!Esti pe dinafara omule,daca asta e tot ce ai inteles tu din tot ce am spus eu....e clar ca nu te duce mintea prea mult! Vrei sa-ti desenez cum sta treaba?Care parte nu ai prins-o?Parinte eu zic asa,sa te duci dumneata frumos unde iti este locul,adica la Marinescu si sa ma lasi in pace cu "pomelnicele"tale aberante!Ti-a cerut cineva tie parerea?Du-te tare!!!!
Barbie30
Postat pe 27 Iunie 2010 19:30
Bine ca a venit si un inger printre noi ca m-am saturat de draci!
Barbie30
Postat pe 27 Iunie 2010 19:31
De la: Barbie30, la data 2010-06-27 19:31:43Bine ca a venit si un inger printre noi ca m-am saturat de draci!

moi?????
dragon_fly88
Postat pe 27 Iunie 2010 19:37
Da!
Barbie30
Postat pe 27 Iunie 2010 19:39
De la: Barbie30, la data 2010-06-27 19:39:35Da!

eh..hai...
am zis ce am gandit..
cam asta e...
ingerash???????
dragon_fly88
Postat pe 27 Iunie 2010 19:42
Pai e diferenta mare pe langa ce a zis retardatul de mai sus!
Barbie30
Postat pe 27 Iunie 2010 19:45
De la: Barbie30, la data 2010-06-27 19:45:21Pai e diferenta mare pe langa ce a zis retardatul de mai sus!

fiecare cu parerea lui
nu-l face asa..are ideile lui..tu pe ale tale..eu pe ale mele..fiecare cu gandirea lui..iti dai seama ca dak am fi la fel..ar fi tragic?
noh...doar nu faci spume din cauza asta?
lasa-l cu ideile lui
hai la fazan si-ti trece
dragon_fly88
Postat pe 27 Iunie 2010 19:49
Barbie30
Postat pe 27 Iunie 2010 19:54
Nu poti lupta cu o fantoma.Este o lupta din care scapi extrem de shifonata.
kudika168542
Postat pe 27 Iunie 2010 21:52
De la: Barbie30, la data 2010-06-27 12:22:52Multumesc pentru raspunsuri!
Asa cum am mai spus,am renuntat deja la relatia asta!
Nicossia,crezi ca am vrut un bantuit?Nu! In privinta lui am ales la inceput caracterul,mi-a placut ca era manierat,foarte calm,nu era genul de mascul feroce.Nu stiu cum era ea si sincer imi pare rau ca a trebuit sa treaca prin asta,dar se pare ca eu am cerut prea mult atunci cand am vrut sa fiu placuta si iubita de ceea ce sunt!Poate va ganditi ca am cedat cam repede dupa 5 luni,dar si cel dinaintea lui era tot bantuit de fosta(care traieste si e casatorita),m-a alesese ca semanam foarte mult cu iubirea lui pierduta si chiar nu am mai putut sa continui.Oi fi eu mama ranitilor? Vreau sa cred ca a fost doar o coincidenta!


coincidenta? nu prea cred in asta..aici tot noi suntem de vina ca de obicei ne cream stereotipul asta de barbati..si la mine fostii aveau asemanari..poate suna idiotenie,dar erau si aceeasi zodie diferenta a fost ca primul a trecut f greu peste despartirea noastra pe cand celalalt care mi-am dorit sa nu treaca peste incep sa cred ca asta isi si dorea ...acum nah ...mandrie sa fie atunci cand poti trece peste cu fruntea sus
ionelaela
Postat pe 27 Iunie 2010 21:55
nu va mai chinuiti sa dati sfaturi, in cazul lui a iubito ft mult
2-3-4 ani nu are ce sa-i faca nimeni.
LOPY_71
Postat pe 27 Iunie 2010 23:01
De la: Lady18Scorpio, la data 2010-06-27 10:45:06
Si eu am trecut prin asta... baiatul cu care am fost aproape 4 ani a decedat, intr-un accident de masina. Insa eu am adoptat un alt fel de comportament, am incercat sa ma bucur si mai mult de viata pt k stiu ca si el asa ar fi facut si daca sufletul lui mai exista undeva stiu k ar suferi daca m-ar vedea pe mine indurerata. Incearca sa i explici si prietenului tau asta, spune-i ca iubitei sale decedate sigur nu i-ar placea sa-l vada suferind. Si acum sincer, daca tipul asta chiar te iubeste, poate sa treaca peste asta alaturi de tine, mai ales k au trecut cativa ani. In cazul meu nu a trecut nici un an si totusi simt k imi revin , desi dorul imi mai da tarcoale deseori. Eu iti tin pumnii si sper din tot sufetul sa reusesti sal vindeci.. pupici


repede ti-ai revenit, mai ales dupa o relatie de 4 ani. cum ai reusit? altii nu isi revin asa repede nici dupa o simpla despartire.



Cred ca nimeni nu este in masura sa judece pe nimeni. Nu am fost acolo, nu am trait lucrurile, nu am fost acolo sa facem alegeri. in plus cred ca nu este scris in nicio carte cam cat trebuie sa iti porti durerea in suflet ca sa fii "corect"cu tine si celalalt. Scrie in carti cam cat trebuie sa porti doliu, deci cam cat estimeaza societatea ca ar trebui sa dureze suferinta ta pentru a fi acceptat de ea. Totul e relativ. Eu sincer o sustin pe asta mica. ea a facut o alegere, alegerea de a nu se prabusi intr-un hau emotional. Dar numai ea stie ce simte.
arianablue
Postat pe 28 Iunie 2010 09:50
Barbie30
Postat pe 28 Iunie 2010 13:56
De la: LOPY_71, la data 2010-06-27 23:01:02nu va mai chinuiti sa dati sfaturi, in cazul lui a iubito ft mult
2-3-4 ani nu are ce sa-i faca nimeni.


De acord cu tine,dar de ce se mai baga intr-o relatie daca simte ca nu poate sa treaca peste??E corect asa?Sincer,mie daca mi se intampla asa ceva probabil nu trecea 1-2 ani ci 5-6 habar nu am si nici nu imi doresc sa aflu,dar ideea e ca nu ma bagam in nici o relatie! Eu intotdeauna am mers pe ideea "ce tie nu-ti place altuia nu-i face".
Barbie30
Postat pe 28 Iunie 2010 14:01
Cred ca ideea e urmatoarea: viata este o calatorie. Intr-un fel sau altul ne alegem experientele pe care sa le traim. Calatoria continua si dupa viata aceasta. Daca cineva se intristeaza prea mult atunci cand o persoana dispare, se spune ca nu il lasa sa-si continue calatoria care oricum este dificila. Trebuie sa avem respect fata de noi insine si fata de cei de langa noi dar si fata de cei care nu mai sunt, pentru ca fiecare avem drumul nostru. Va doresc sanatate si implinire.
misterious_gal
Postat pe 28 Iunie 2010 17:12
iti garantez sa te uiti la serial supernatural (iti arata cum sa te lupti cu fantome indiferent de sunt rele sau nu)
mimi_moky
Postat pe 29 Iunie 2010 13:55
Dar eu chiar nu vreau sa ma lupt cu o fantoma!
Barbie30
Postat pe 29 Iunie 2010 14:00
De la: Barbie30, la data 2010-06-27 12:22:52Multumesc pentru raspunsuri!
Asa cum am mai spus,am renuntat deja la relatia asta!
Nicossia,crezi ca am vrut un bantuit?Nu! In privinta lui am ales la inceput caracterul,mi-a placut ca era manierat,foarte calm,nu era genul de mascul feroce.Nu stiu cum era ea si sincer imi pare rau ca a trebuit sa treaca prin asta,dar se pare ca eu am cerut prea mult atunci cand am vrut sa fiu placuta si iubita de ceea ce sunt!Poate va ganditi ca am cedat cam repede dupa 5 luni,dar si cel dinaintea lui era tot bantuit de fosta(care traieste si e casatorita),m-a alesese ca semanam foarte mult cu iubirea lui pierduta si chiar nu am mai putut sa continui.Oi fi eu mama ranitilor? Vreau sa cred ca a fost doar o coincidenta!




no comment.si eu sunt la fel ca si tine
Chocolatzyk
Postat pe 29 Iunie 2010 14:08
Bine ai venit in clubul meu!
Barbie30
Postat pe 29 Iunie 2010 14:10

il poti face tu sa uite , timpul le rezolva pe toate , iubeste-l mult de tot , fii foarte tandra cu el , nu-l lasa sa respire , ia-l in brate tot timpul , saruta-l mereu , cine poate rezista unui munte de afectiune si tandrete ?
banalulanonim
Postat pe 29 Iunie 2010 16:02
De la: banalulanonim, la data 2010-06-29 16:02:32
il poti face tu sa uite , timpul le rezolva pe toate , iubeste-l mult de tot , fii foarte tandra cu el , nu-l lasa sa respire , ia-l in brate tot timpul , saruta-l mereu , cine poate rezista unui munte de afectiune si tandrete ?

hmm..nimeni
dragon_fly88
Postat pe 29 Iunie 2010 19:02
Foarte bine ai facut ca te-ai despartit de el;daca avandu-te alaturi el nu s-a putut aduna si nu si-a putut transfera sentimentele catre tine, cea care a dorit sa-i fie alaturi, inseamna ca nu te-a dorit cu adevarat, erai pt.el doar pe post de surogat si existai pt.el numai pentru un anume sprijin, sau un fel de atela sustinatoare pentru suferinta lui,ceea ce nu te-ar fi reprezentat nici pe departe ca personalitate,cerinte, nevoi personale,sau farmec personal.
Asa ca mai bine sa sufere in singuratate, poate asa o sa-i fie mai bine, sau poate ca vrea sa invete sa traiasca cu sotia lui in gand..Cel putin ar ramane monogam.
Ar trebui ca nici o femeie sa nu accepte acest soi de convietuire duplicitara,acest loc de veci ambulant-purtator al sotiei decedate..sa vedem ce ar face respectivul suferind?
P.S."Interesant"este ca acest soi de barbati chinuiti NU initiaza niciodata despartirea de femeia surogat..astfel, suferindul e in stare sa manance mancare gatita de ea,sa se imbrace in haine spalate sau calcate de ea, sa stea in curatenia facuta de ea, chiar sa se culce cu ea..si culmea!..aceste beneficii de la ea, NU exclud niciodata amintirile cu fosta.Deci, in mintea lui sunt de fapt doua morminte:al iubitei sotii decedate careia ii aduce mereu ofranda amintirilor,si al femeii surogat,pe al carei mormant calca cu usurinta pentru a ajunge la cealalta.
kudika043944
Postat pe 29 Iunie 2010 22:16
Salut fetelor....si eu am patit asa ceva....in 2007 am avut accident de masina iar prietenul meu a murit, eu am suferit 3 interventii chirurgicale, splina scoasa, incheietura de la mana stanga taiata pana la os si obrazul stangu sectinat de la nas pana la jumatatea obrazului....am suferit mult din cauza fetei...pt ca nu maisunt cum am fost....s-a vindecat dar nu mai am fata care am avut-o....am ramas cu o sechela.....de atunci au trecut mai mult de 2 ani jumate, imediat sunt 3 ani...si nu mi-am gasit alta "jumatate"...e greu...e foarte greu...am si optimism in mine dar sunt zile cand uneori cad si in cealalat extrema...a pesimismului......"ca pe mine nu o sa mai placa nimeni"din cauza cicatricii de pe fata pt ca e primul contactul care-l ai cu un om cand vorbesti............ uneori simt ca umbra lui ma urmareste....ca nu voi mai gasi pe altcineava.............
costearalu
Postat pe 29 Iunie 2010 23:27
Draga mea,imi inchipui ca ti-e greu.Orice femeie merita sa-i fie impartasita dragostea si tu nu poti simti asta pe deplin,sau u cu aceeasi intensitate cu cat ar trebui sa o simti,in conditii normale.Nu contest ca te iubeste,dar si pt el e greu sa isi imparta inima in 2.Poate fiecare clipa de fericire langa tine il apasa,tiind ca ea(Dumnezeu s-o ierte) nu mai traieste.E o situatie cumplita pe care am experimentat-o si eu.Fata decedata la care se gandea inca prietenul meu fusese si prietena mea.Plagea dupa ea,o venera de-a dreptul,desi nu au fost niciodata impreuna si nici macar nu se intelegeau bine.Eu ii eram alaturi,il sustineam,plangeam alaturi de el,ii aprindeam lumanari la biserica,faceam tot ce credeam ca il va linisti.Mi-am dat seama dupa un timp ca tinuse la ea mai mult decat ma asteptam.Si mi-am mai dat seama si ca ceva il impiedica sa se ataseze cu adevarat de mine.Poate fi cazul tau..nu te poti lupta cu imaginea unei moarte,e imposibil si iti pierzi timpul.Baiatul asta inca nu e vindecat si tu nu ii vei vindeca ranile la infinit,pentru ca deja incepi sa te saturi.Trebuie singur sa treaca peste.Meriti sa fii iubita,fericita,apreciata nu doar pt faptul ca il sustii.Si tu esti la fel de importanta in relatia asta.Eu sincer te sfatuiesc sa il lasi sa isi faca ordine in ganduri si in sentimente.Nu ii vei vindeca ranile daca el nu isi doreste asta.A trecut suficient timp incat sa treaca peste.Poate sunt dura,dar daca a hotarat sa mearga mai departe prin relatia cu tine,ar trebui sa lase trecutul in trecut.Daca el inca iubeste o fantoma,tu vei fi mereu la mijloc,mereu nevoita sa il intelegi,sa il accepti si vei ajunge sa urasti imaginea bietei fete.Asa ajunsesem eu,incepusem sa o urasc pe fata petru care plangea iubitul meu si sa ma urasc pe mine pentru ce sunt in stare sa simt.Mi-a fost foarte greu,dar am renuntat la el.M-am simtit chiar folosita ca i-am vindecat ranile si l-am facut sa zambeasca din nou.Ai grija de tine si nu uita ca tu esti cea mai importanta!
ammyna
Postat pe 30 Iunie 2010 10:18
Nu stiu daca esti o persoana credincioasa,dar pe mine rugacunile m-au facut sa sper.Am avut si eu nevoie de un miracol ca sa arat perfect normal si am avut parte de el.Daca crezi ca te poti apropia de rugaciune,fa-o fara sa eziti.Vei simti incredere si liniste,vei fi optimista ca toate se vor rezolva spre binele tau.In rest,fii tu insati pozitiva,priveste-te in oglinda si spune-ti ca esti frumoasa si te iubesti.E o metoda excelenta de a invata sa te iubesti.Nu lasa cicatricea sa te reprezinte in fata celorlalti.Intr-adevar conteaza prima impresie,dar exista oameni care au suficienta maturitate incat sa permita celorlalti sa isi arate adevarata valoare,in ciuda micilor defecte.Ai mentionat cate probleme de sanatate ai avut dupa accident,incearca sa te bucuri ca le-ai depasit.Stiu ca pierderea iubitului tau te-a afectat foarte mult si imi inchipui ca inca ti-e greu,dar tu ai fost aleasa sa ramai in viata.Incearca sa te bucuri de fiecare clipa,considera-te o luptatoare si o invingatoare.Ai incredere in tine si in viitor.Poate o operatie estetica ar corecta cicatricea si ti-ar ridica moralul.Pentru orice este o rezolvare pe lume.Fii curajoasa!
ammyna
Postat pe 30 Iunie 2010 10:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mutatul impreuna 26 De la: kudika_20652 3 Martie 2013 08:52
o mica curiozitare dar in acelasi timp si o dilema 12 De la: albinutzza 25 Iunie 2010 16:37
Este prietenia prima faza a unei relatii de dragoste 270 De la: PICCKARD 27 Decembrie 2011 22:07
Sunt barbatzii mai imaturi decat femeile??? 42 De la: kry26 24 Iunie 2013 14:33
barbatii cind fac dragoste nu vad defectele partenerei ? 30 De la: citystella 26 Mai 2010 00:04