Setari Cookie-uri

Transplanutul de rinichi

o persoana din franta care are deja o grefa nereusita de rinichi,ar oputea sa incerce inca un transplant??
spun din franta ptr ca as vrea sa stiu daca persoanele din alte tari pot veni in romania pentru transplant de rinichi
kudika032931
Postat pe 13 Martie 2009 02:36
De la: pusalachatte@yahoo.com, la data 2009-03-13 02:36:07o persoana din franta care are deja o grefa nereusita de rinichi,ar oputea sa incerce inca un transplant??
spun din franta ptr ca as vrea sa stiu daca persoanele din alte tari pot veni in romania pentru transplant de rinichi



Cunosc pe cineva din Cluj care a facut al doilea transplant de rinichi, dupa o experienta trista cu primul!
Cred ca nu este o problema sa fie din alta tara, ci daca are de unde lua acest rinichi si starea de sanatate a pacientului!
dianana
Postat pe 13 Martie 2009 19:37
De la: edorina05, la data 2009-03-12 21:04:12Buna Radu!La Fundeni cu prf. Sinescu.creatinina;0,7-0,9,ureea 35.Mananca peste oceanic,legume,fructe,putin si des.Plimbari usoare zilnic,gandre pozitiva.Fa analiza la creatinina la 2 saptamani,nu face efort,nu te APLECA.
Tine regimul,prograful mareste glicemia,atentie!iti urez multa sanatate.




Eu iau prograf de aproape 4 ani si glicemia este in continuare normala! Un rol important il are aici medicul curant care stabileste cand si cat sa scada prograful ptr care se face dozajul in sange, lunar! Nu faceti si voi analiza asta lunar?
Problema mea este colesterolul un pic marit ptr care mi s-a recomandat sortis!
Am auzit de la dr Bojor (imparatul plantelor) ca o cana de infuzie de anghinare , luata pe stomacul gol dimineata, timp de 20 zile rezolva aceasta problema!
dianana
Postat pe 13 Martie 2009 19:46
Va rog sa imi ziceti daca are efect ceaiul pentru ca si la mine este colesterolul mare (218). Gliceia a fost 92.
mradu
Postat pe 23 Martie 2009 09:43
Buna!Am si eu o cunostinta care a facut al doilea transplant(la o diferenta de 15ani)aaa si altul care si-a cumparat cel de al doilea rinichi(dupa 4ani)la primul transplant nu a tinut regim,medicamentele le-a luat dupa ureche... nu a fost atent deloc.
51160
Postat pe 23 Martie 2009 16:54
Buna! ceai de ventrilica,o canuta de ceai cu jumatate de ora inainte de mesele principale,ca medicamente;simvacard,simvastatin sau lipur.Eu iau lipur,e fb,colesterolul este o prb pt noi toti,fie vb intre noi,medicamentele sant vinovate.Sanatate multa,multa.
51160
Postat pe 23 Martie 2009 17:07
Multumesc, Dorina! Incerc deocamdata sa termin tratamentul asta cu anghinare, de abia am luat 5 zile, incerc sa ma tin de el!
Tu ai probleme cu tensiunea? Pana acum am avut o tensiune normala dar de vreo 4 luni, am tensiunea oscilanta, inima bate putin aiurea, cred ca din cauza fistulei care inca este activa!
Vreau sa va intreb pe toti care sunteti in situatia asta, luati vitamine, calciu? Mie, doctorul nu mi-a prescris nimic din toate astea, imi spune sa le iau pe cale naturala, din fructe si legume!
dianana
Postat pe 23 Martie 2009 18:53
Buna Diana!Am mai avut si eu probleme cu tensiunea.D'na dr.zice ca nu e grav,nu mi-se intampla des.Tin regim,mananc putina carne,doar de 3 ori pe saptamana,peste oceanic mai mul dar tot de 3 ori pe saptamana,iar o zi mananc numai fructe si legume.Vitaminele le iau din legume si fructe,calciu de la farmacie nu in toate zilele ma simt fb(nici cand esti perfect sanatos nu esti bine in toate zilele)Singura mea mare problema este ca,m-am ingrasat fffff mult si ma simt tare rau din cauza asta,in rest sant ok si multumesc Domnului ca mi-a dat aceasta sansa extraordinara si nu mai fac dializa.Analizele imi sant bune, prb e colesterolul daca nu iau pastile creste ca,painea pusa la dospit,beau ceai de ventrilica.Sanatate multa,multa.
51160
Postat pe 24 Martie 2009 20:05


Buna!

Vin si eu cu mare disperare in suflet si cu mare speranta ca ma veti ajuta. Sotul meu face dializa de 1 an si jumatate si din zi in zi este mai rau. Avem nevoie de un rinichi 01 si nu stim pe ce drum sa o luam pt a-l gasi. Ne-am inscris la Cluj, avem si un donator (tatal lui) dar nu este Grupa 01. Cei care ati facut transplant va rog din suflet sa-mi spuneti cum ati procedat? Cum ati gasit rinichi? Nu este problema de bani.
miki01
Postat pe 10 Aprilie 2009 19:38

Felicitari Radu!
Am citit ca ai facut la Cluj, ai avut donator? Ma poti ajuta cu mai multe detalii?
miki01
Postat pe 10 Aprilie 2009 19:41
Buna Miki!Eu am tot 01,daca tatal sotului nu are 01,nu ii poate dona.01 doneaza la 01 si alte grupe,dar nu ia decat de la 01,este ca la transfuzie.Este o grupa mai greu de gasit(ma refer la donatori)Unde face dializa?Trebui sa se inscrie si la Bucuresti,dc a ajuns la dializa?Daca ai bani,poate face si afara transplantul,Italia,Spania,Germania,Franta....Bafta si sanatate.
51160
Postat pe 11 Aprilie 2009 17:12

Buna Dorina!

Da, stim ca nu poate primi decat de la O1. Asta este problema, cei de la Cluj au spus ca in cazul in care este cineva care dorecte A2 si are un donator cu O1 atunci facem schimb. Face dializa peritoneala automata (zilnic, noaptea 8 ore, acasa). Am vrea si in afara dar cum gasim donator? Poti sa-mi scrii mai multe pe ikim01@yahoo.com. Merci mult de tot!
miki01
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:59

Nu s-a inscris pana acum pt ca anul trecut i-au gresit analizele si i-au spus ca are si virusul C si numai dupa tratarea acestuia se poate inscrie la transplant. Am refacut din proprie initiativa analizele la Matei Bals si bineinteles ca nici urma de virus C.
Din 08 ianuarie a recoltat pt analizele in vederea insrierii la Fundeni si rezultatele au fost gata pe la mijlocul lui martie (nu au avut reactivi) - de aceea am inceput cu Clujul. Vrem sa ajungem la Sinescu dar nu prea stim cum.

De la: edorina05, la data 2009-04-11 17:12:38Buna Miki!Eu am tot 01,daca tatal sotului nu are 01,nu ii poate dona.01 doneaza la 01 si alte grupe,dar nu ia decat de la 01,este ca la transfuzie.Este o grupa mai greu de gasit(ma refer la donatori)Unde face dializa?Trebui sa se inscrie si la Bucuresti,dc a ajuns la dializa?Daca ai bani,poate face si afara transplantul,Italia,Spania,Germania,Franta....Bafta si sanatate.
miki01
Postat pe 13 Aprilie 2009 16:10
Buna Miki!
La dl.dr.Sinescu ajungi ff usor,este un om extraordinar.Pt trans.afara,trebui sa cauti pe net,sa iei legatura cu spitalul respectiv,ei iti spun cum sa procedezi.Prietena mea,a facut trans.in Pakistan,anul trecut in martie,a costato 30000$,am sa vb cu ea si am sa iti spun cum sa procedezi.Daca sotul tau nu se simte bine,cred ca este cazul sa inceapa hemodializa,este mai eficienta si are mai multa libertate.Sanatate multa,multa.
51160
Postat pe 14 Aprilie 2009 23:13
Multumesc tare mult!

Oricum ne vom inscrie si la Sinescu. Starea lui proasta provine in mare masura de la cap. Nu poate accepta ca nu mai este ca inainte, nu mai poate lucra la fel mult, etc, stii tu....


De la: edorina05, la data 2009-04-14 23:13:10Buna Miki!
La dl.dr.Sinescu ajungi ff usor,este un om extraordinar.Pt trans.afara,trebui sa cauti pe net,sa iei legatura cu spitalul respectiv,ei iti spun cum sa procedezi.Prietena mea,a facut trans.in Pakistan,anul trecut in martie,a costato 30000$,am sa vb cu ea si am sa iti spun cum sa procedezi.Daca sotul tau nu se simte bine,cred ca este cazul sa inceapa hemodializa,este mai eficienta si are mai multa libertate.Sanatate multa,multa.
miki01
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:24
Ma intereseaza mai multe despre acest subiect, in special tot ce este legal de transplant de rinichi. Tatal meu sufera de insuficienta renala cronica face hemodializa deja de 3 ani, acuzand in ultima vreme dureri de cap in timpul si imediat dupa dializa. As fi recunoscator pentru orice sfat&dieta&recomandare in acest sens. Multumesc frumos

Postat pe 19 Aprilie 2009 21:09
HRISTOS A INVIAT! Sanatate si credinta.Incearca sa ii insufli incredere in propiile lui forte,aratai cat de multi oamenii sant in situatia lui,aratai ca sant persoane care fac dializa de peste 25de ani si au sv si nu in ultimul rand insuflai increderea ca,va face transplant sigur,sigur,numai sa aiba rabdare si incredere.
51160
Postat pe 21 Aprilie 2009 08:43
Buna!Unde face dializa?tine regim alimentar?(fara sare,lichide,prajeli,porc,peste..)tensiunea cum este?poate scade prea mult la greutate?este inscris pe lista pt transplant?a vb cu dr care asista dializa?Sant foarte multe intrebari la care trebui sa raspunzi ca sa iti dam un sfat.
51160
Postat pe 21 Aprilie 2009 08:50
Adevarat a Inviat!

Multumesc mult!


De la: edorina05, la data 2009-04-21 08:43:20HRISTOS A INVIAT! Sanatate si credinta.Incearca sa ii insufli incredere in propiile lui forte,aratai cat de multi oamenii sant in situatia lui,aratai ca sant persoane care fac dializa de peste 25de ani si au sv si nu in ultimul rand insuflai increderea ca,va face transplant sigur,sigur,numai sa aiba rabdare si incredere.
miki01
Postat pe 23 Aprilie 2009 15:38
Buna si eu am transplant de la mama facut la CJ, ase neam nascut a doua oara. Sa aveti grija de voi.
Astriduu
Postat pe 30 Mai 2009 04:46
Are cineva mai mult prograf sau cell cept, vrau sa stau dincolo ct i-mi ajung medicmentele,si cite pot face rost . tel 0740643196 cristi. email paulrcristi@yahoo.com. Va multumesc
Astriduu
Postat pe 30 Mai 2009 04:51
Sa iti fie de bine!Cand ai facut transplantul?
51160
Postat pe 31 Mai 2009 16:40
Buna.am facut si eu transplant de o luna la Cluj de la o fata de 19 ani aflata in moarte cerebrala.momentan mi-e bine...analizele mi se modifica de fiecare data..am avut creatinina si 0.66 si 1.20 depinde nu stiu de ce...? iar ureea intre 50 si 68, am luat la inceput prograf 2.5 dimineata si seara iar acum iau cate 2, din cauza k imi cresc leucocitele.momentan le am 12.8. mi s-a modificat si colesterolul 218 si trigliceridele 260 probabil si de la prednison de care deabea astept sa scap.chiar dupa operatie am slabit 1.5kg dar m-am ingrasat 3kg dupa aceea.tot timpul am pofta de mancare :) maine ma duc la control... Va doresc sanatate multa!
miraa_healthy
Postat pe 13 Iulie 2009 13:24
Aloe bery nectar si bee propolis de la Forever living si nu e nevoie sa ajungi la transplant.
enemgabriel
Postat pe 13 Iulie 2009 13:46
Mira, ce tanara esti! Ma bucur mult pentru tine ca ai inceput o noua viata, ca si noi ceilalti care am trecut prin asa ceva! Sa ai grija mereu de tine si atunci vei duce o viata normala!
Locuiesti in Cluj?
dianana
Postat pe 13 Iulie 2009 18:35
Nu...sunt din Alba..sunt tanara si am insuficienta renala de la 12 ani...nu am ajuns sa fac dializa k m-am inscris la timp pentru transplant
miraa_healthy
Postat pe 15 Iulie 2009 17:08
pacat k nu prea m-am bucurat din plin de tinerete...
miraa_healthy
Postat pe 15 Iulie 2009 17:09
LA CLUJ ESTE CLINICA PRIVATA LUKMED O CONDUCE PROFESORUL LUCAN CARE FACE SI TRANSPLANT RENAL,CAUTATI INFORMATII PE NET.SUCCES.
belami
Postat pe 15 Iulie 2009 19:50
Buna Diana!Ce mai faci?Cum iti mai merge?Ultima data aveai ceva probleme cu tensiunea,din felul de a vb inteleg ca esti bine,iti doresc multa sanatate
51160
Postat pe 15 Iulie 2009 21:20
Draga Mira,ma bucur tare mult pt tine,sa te ocroteasca Maica Domnului si sa iti pastrezi rinichiul timp indelungat.Ai grija de tine.
51160
Postat pe 15 Iulie 2009 21:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hallux valgum 1 De la: healthy011821 25 Martie 2010 11:35
hernie de disc 3 De la: olimpia_valentina 29 Noiembrie 2013 23:37
vanatai la subrat din cauza epilatorului. 33 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:26
anxietate 51 De la: office_salinasusesi_ro 21 Iunie 2010 13:11
infectii dupa transplant 26 De la: miraa_healthy 2 Noiembrie 2014 19:08