Setari Cookie-uri

Transplanutul de rinichi

Mersi mult...iti doresc si eu multa sanatate si numai bine
miraa_healthy
Postat pe 16 Iulie 2009 16:08
Draga Mira,
faptul ca tu suferi de cand erai inca o fetita, ca esti obisnuita cu boala si cu suferinta, inseamna ca esti o persoana deosebita si mult mai aproape de Dumnezeu decat ceilalti oameni care duc o viata normala! Si spun asta ptr ca m-am convins, si din propria experienta dar si ca am avut contact cu persoane asemanatoare tie, ca suferinta fragezeste sufletul.
Sa fi sigura ca Dumnezeu va fi mereu alaturi de tine prin ingerii Lui!
Iti doresc tot binele din lume!
dianana
Postat pe 16 Iulie 2009 18:14
Te pup Dorina, sunt bine, ma bucur de fiecare zi, Ii multumesc mereu Domnului si Maicutei Lui ptr tot ce mi se intampla!
Pot spune ca de cand am inceput viata asta sunt mai fericita, am mai mult timp ptr sufletul meu, observ mai bine tot ce ma inconjoara, toate minunile din jurul nostru!
Tensiunea reusesc sa o tin in limite normale cu metoprolol.
Sper din toata inima ca si tu esti fericita!
dianana
Postat pe 16 Iulie 2009 18:30
Da asa e...
miraa_healthy
Postat pe 17 Iulie 2009 16:03
ma bucur pt tine Diana.Ai dreptate si eu parca vad altfel acum,tot ce ma inconjoara,tot ce se intampa,tot ce primesc de la Cel de sus mi-se pare minunat,minunata este fiecare zi pe care o primesc si de-ar fi sa traiesc 1000de ani nu as avea timp si cuvinte sa ii multumesc Domnului pt minunatul dar pe care mi-la facut.Eu sant bine,analizele la fel,a bucur de fiecare zi daruita,astept sa treaca timpul si sa plec la fiii mei,imi este tare dor de ei.Iti doresc multa sanatate,zile frumoase si tot ce iti dorest tu.
51160
Postat pe 18 Iulie 2009 19:07
Draga MIRA Faptul ca ai facut transplat si nu ai facut dializa,inseamna ca Domnul te iubeste si ai fost aleasa,te poti bucura de viata,iar bucuria ta va fi mai profunda si mai inteleapta.Am sa te rog sa ai rabdare sa citesti o mica istorioara adevarata.Am o prietena a carei fata Maria, a intrat in dializa la 14 ani,la 16 a facut transplant(donator a fost prietena mea)au trecut de atunci 17 ani,Maria este acum casatorita,are o fetita(infiata)un sot care o adora si o mama nespus de bucuroasa.Maria ca noi toti de altfel multumeste zilnic Domnului pt miracolul ei,deci bucurate de viata,deschide ochii mintii si ai sufletului si nu uita ca esti aleasa de Cel de sus pt sufletul tau curat si mintea deschisa. Iti doresc ca toate florile din lume sa-ti fie covor,viata sa te resfete iar Maica Domnului sa te ocroteasca

51160
Postat pe 18 Iulie 2009 19:33
buna ziua!ma numesc cornelia!am 44 de ani si sunt din valcea.acum 4 ani am facut transplant dupa o perioada de 4 luni de dializa,care nu prea a mers.in prezent transpantul mereg foarte bine neavand nici un fel de complicatii in cei 4 ani.analizele sunt foarte bune,am creztinina 1 si duc o viata aproape normala.imi iau tratamentul la timp,tin regim cu strictete,fAC multa miscare.operatia am facut-o la fundeni la profesorul Sinescu si cunt luata in eveidenta la doctora Keregi.vin la controale regulate si nu ma pot plange.multa sanatate tuturor!
corneliat44
Postat pe 19 Iulie 2009 19:38
astept sa impartasimi impreuna despre experinta traita!
corneliat44
Postat pe 19 Iulie 2009 19:41
Ma bucur pentru prietena ta.Intradevar ma bucur k nu am facut dializa deoarece multa multa vreme am stat cu frica k voi face dializa.de 11 ani am stiut k voi ajunge candva sa fac dializa...dar pana la urma am ramas cu fistula facuta si nu am facut dializa...dar totusi frica de dializa o mai am si acum deoarece mi s-a spus sa pastrez fistula k nu se stie cand voi avea nevoie sa fac dializa...mi-am dat seama k Dumnezeu ma iubeste..mai ales atunci cand am fost chemata doar dupa 3 luni dupa ce m-am inscris..sa fac transplant si am fost aleasa prima de prima oara cand am fost chemata.Ma bucur sa aud de alte persoane care au facut de mult timp transplant si sunt bine.Singura mea suferinta e faptul k imi doresc enorm de mult sa am candva un copil si....nu stiu daca voi putea....am auzit si de cazuri in care s-a putut si a fost bine dar...nu stiu ce va fi...
miraa_healthy
Postat pe 19 Iulie 2009 21:11
Draga Cornelia, ar trebui sa ne cunoastem, ptr ca si eu am 4 ani de la transplant (pe 4 oct. acest an!) si tot la prof.Sinescu, dar sunt in evidenta la dr.Dorina Tacu! O cunosc f bine si pe dr.Keregi!
Multa Lumina in continuare!
dianana
Postat pe 20 Iulie 2009 08:22
Draga Dorina, eu la nici 1 an de la transplant am zburat la fiica mea care locuieste tocmai in America! Eram, la fel ca si tine, nerabdatoare sa o vad, bolnava de dorul ei, iar de atunci zbor in fiecare an cate 12 ore pana la ea! Anii cat am facut dializa au fost f. tristi si din aceasta cauza caci eram atat de departe de fiica mea, ea neavand posibilitatea sa vina in tara!
Asa ca te inteleg f bine si iti doresc sa-ti revezi cat de curand fiii!
dianana
Postat pe 20 Iulie 2009 08:31
diana eu am facut transplantu pe 11 mai.saptamana asta trebuie sa vin la control,sper sa fie an continuare totul ok.am vazut ca mai toti transplantati sau apropiat de credinta si cred ca si asta ne face sa trecem mai usor peste toate problemele antampinate.ar trebui sa stim ca dumnezeu ne iubeste daca nea lasat sa ne bucuram de viata .si eu mai am probleme cu tensiunea dar rinichiul merge foarte bine.fac ecograf de 2 ori pe an la fundeni si nu am nici o modificare.tiam raspuns mai greu pentru ca am copii an vacanta sunt studenti si stau mai toata ziua de vorba cu ei.acum 2 luni am antalnit un tanar din craiova care avea transplant de 10 ani si nu a avut nici un fel de probleme nu a mai fost nici o zi an spital de cand sa operat.deci cu voia lui dumnezeu se poate.doamne ajuta la toata lumea aveti grija cu ceaiurile pentru ca mie doctora nu mia dat voie sa beau ceai de anghinare a zis ca imuno supresoarele nu sunt testate pe toate ceaiurile. sa auzim de bine
corneliat44
Postat pe 20 Iulie 2009 17:31
buna! este cineva care sa fi avut inainte de transplant multi ani pielonefrita cronica?eu am avut 10 ani si acum dupa transplant fac infectii mai usor si mi s-a spus k daca o sa mai fac de multe ori s-ar putea sa trebuiasca scos rinichiul care face infectia....ma cam sperie o alta operatie...dar daca asa va fi mai bine asta e...am doar 2 luni si jumatate de la transplant si am avut 3 saptamani infectie pana acum.adica tot timpul cat nu am luat antibiotic
miraa_healthy
Postat pe 18 August 2009 15:03
Va rog respectuos sa ma ajutati mama mea face hemodializa de o luna, va rog sa-mi dati detalii, are si diabet cu insulina...ce sanse are?
va multumesc!
P.S. Va rog din suflet sa-mi scrieti pe adresa mea de email comanescu.maria@gmail.com .
Va multumesc
healthy007627
Postat pe 20 Octombrie 2009 15:47
Buna seara Maria Comanescu!
Trebui sa mergeti sa o inscrii la fundeni sau unde vreti ,pt transplant.
In urma analizelor si a ce vb cu dr ,vei sti ce sanse are.E bine sa se inscrie cat mai repede.Unde face dializa?
ii doresc multa sanatate si bafta!
P.S.eu am facut anul trecut transplant,la fundeni.
doinitaeda
Postat pe 1 Noiembrie 2009 21:25
Mama face dializa la Spitalul Cantacuzino.
Dvs. aveti si diabet?
O sa mergem sa o inscriem peste o saptamana1
Va multumesc frumos si sanatate multa!
Maria1976_healthy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:28
Buna Maria!
Nu,nu am diabet dar,cunosc persoane care au facut transplant avand diabet,diabetul nu este o problema in reusita unui transplant.Sper ca ai inscriso pe mama ta la Fundeni in baza de date pt transplant.Ii doresc mamei tale deplina reusita si sanatate multa,multa.
doinitaeda
Postat pe 18 Noiembrie 2009 13:51
Inca nu am inscris-o pe mama la Fundeni, chiar nu stiu care sunt pasii urmatori. Daca vreti sa-mi spuneti cum se progedeaza v-as fi recunoscatoare.
Multumesc
Maria1976_healthy
Postat pe 19 Noiembrie 2009 10:40
Buna!
Sunt o femeie foarte-foarte norocoasa... In Decembrie 2008 mi-au diagnosticat Glomerulonefrita cronica, pana atunci nu am cunoscut nici macar cuvantul de "nefrologie". Tensiune arteriala mare, dureri de cap, analize "proaste"...tratament dupa tratament, internari, externari...creatinina era in crestere lenta, ureea...
In iunie m-au planificat pt fistula, cand am auzit de dializa peritoneala. Nu era in judetul nostru, asa ca m-am inscris in judetul vecin, unde mi-au pus cateterul peritoneal, m-au instruit, mi-au oferit aparat pt acasa nocturn, era simplu, nu eram legat de domiciliu, oriunde plecam luam solutii, aparatul...(RECOMAND PT ORICINE DIALIZA PERITONEALA)
M-am incris pe lista de asteptare la Cluj-Napoca, Bucuresti. Dupa trei luni de asteptare am fost chemata la Cluj unde m-au considerat compatibila, si am trecut si de transplant. Functioneaza bine rinichiul, fac analize saptamanal, controale dese deocamdata...
Deci CURAJ, OPTIMISM pt toti, fiindca sanse sunt pt toti...
Martha_healthy
Postat pe 23 Noiembrie 2009 22:19
Buna seara!
am o mare rugaminte la cei care iau MYFORTIC,AM NEVOIE URGENT DE CATEVA PASTILE(20 de 180mg)nu se gaseseste in farmacie decat de 360mg,ca sa pot lua la gramajul acesta trebue sa merg la Fundeni sa imi dea alta reteta( reteta pe care dr mea nu mi-o poate da pt ca nu pot imparti exact in 2 pastila)apoi la dr de familie.Partea proasta este ca trebui sa impart o pastila de 360mg in doua pt ca eu iau 540mg odata si stiti bine ca nu am cum sa o impart egal.De aceea va rog cine poate sa imi dea cateva pastile imprumut.Iata adresa mea:DOBRESCU DORINA/str.POVERNEI nr.124,oras BRAGADIRU,jud.ILFOV,cod postal 077025.Va multumesc anticipat.
doinitaeda
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:33
Te rog frumos daca esti amabila as dori mai multe detalii despre aceasta masinarie inclusiv pret.multumesc.
kudika182076
Postat pe 30 Noiembrie 2009 11:02
Masinaria era proprietatea centrului de dializa, mi-au imprumutat-o. Era foarte simplu de manuit, avea meniu in lb. Romana, afisa orice informatie. Si transportul era simplu, avea ambalaj cu rotite. Conectari de unica folosinta pt fiecare ocazie.Pe you toube puteti vedea functionarea aparatului, dar e cu mult mai simplu cand ai totul in fata ta, intra repede in rutina.
(orice serviciu medical e"GRATUIT" in tara noastra pentru asigurati cnas) (valoarea de cumparare ar fi peste 10.000 de dolari americani, asa am auzit din surse nesigure)
M-au instruit si pentru dializa peritoneala MANUALA, pentru orice eventualitate...
Cateterul peritoneal, asa mi-au promis ca dupa doua luni dupa transplant
imi va scoate.
Martha_healthy
Postat pe 30 Noiembrie 2009 13:01
De la: healthy009564, la data 2009-11-30 11:02:04Te rog frumos daca esti amabila as dori mai multe detalii despre aceasta masinarie inclusiv pret.multumesc.
Buna seara!Nu exta nici un fel de masinarii sau alte prostii de genul asta care sa te vindece,nu te lua dupa acesti oameni care vor sa faca bani de pe urma bolnavilor.Iti spun din propie experienta si eu am fost pacalita,am facut dializa si in 2008 transplant deci,sa nu ai incredere.Oseara buna.
51160
Postat pe 8 Ianuarie 2010 16:35
SALUT.AM ªI EU O RUGÃMINTE DACÃ MÃ PUTEÞI AJUTA AM 37 DE ANI AM AVUT UN TRANSPLANT RENAL FÃCUT CARE A FUNCÞIONAT 8 ANI ÎN 2008 AM PIERDUT RINICHIUL ªI SUNT PE HEMODIALIZÃ DORESC SÃ FAC UN NOU TRANSPLANT DONATOR FIIND TATA DAR LA ANALIZELE FÃCUTE LA INST. NAÞ. DE HEMATOLOGIE PROF. DR. C.T.NICOLAU S-A DESCOPERI CÃ AM NIªTE ANTICORPII (LUMINEX ANTI DR.2(15,16),9,1,11,3(17,18),104, ANTI DQ2,4,5) AM FOST LA CLINICÃ UNDE MI-AU SPUS CÃ ESTE RISCANT SÃ FAC TRANSPLANT FIIND CU ANTICORPI. PENTRU A SCÃPA DE ACESTI ANTICORPI ªI A PUTEA FACE UN NOU TRANSPLANT ESTE INDICAT UN TRATAMENT CU HUMOGLOBULIN 600 ml 6 FLACOANE PE LUNÃ TIMP DE 3 LUNI. UN FLACON COSTÃ ÎN JUR DE 1600 RON. MI-AU DAT O SCRISOARE CÃTRE DIRECÞIA SANITARÃ PENTRU PROCURAREA ACESTUI TRATAMENT AM FOST LA DIRECÞIA SANITÃRÃ DAR ACEST VACCIN NU SE GÃSEªTE PE LISTA MEDICAMENTELOR GRATUITE S-AU COMPENSATE RÃSPUSUL ESTE ,,ACEST VACCIN SE FACE NUMAI ÎN CLINICILE DE TRANSPLANT RENAL FIIND GRATUITE,,. DACÃ ACEST VACCIN SE FACE NUMAI ÎN CLINICILE DE TRANSPLANT DE CE M-AU TRIMIS LA DIRECÞIA SANITARÃ ?
CE MÃ SFÃTUIÞI SUNT DISPERATÃ?.
healthy006382
Postat pe 10 Ianuarie 2010 16:57
Buna seara!
Sora mea a fost diacnosticata cu insuficienta renala cronica. Inca nu face dializa, dar i s-a pus in vedere ca este posibil ca in cel mai scurt timp sa intre pe hemodializa.
A intrat deja intr-o stare depresiva.
Va rog sa imi spuneti in ce consta exact hemodializa? In termeni uzuali,comuni oamenilor simplii, nu medicali pt ca nu am inteles nimic de la doctor.
Urmeaza sa ii puna un cateter, la vena femurala parca. Practic pe unde intra acea solutie si pe unde iese? Care este procedeul exact deoarece eu imi imaginez ca acel catetr are o singura iesire, nu?
eratostene
Postat pe 25 Ianuarie 2010 18:45
pardon: diagnosticata, cateter
eratostene
Postat pe 25 Ianuarie 2010 18:48
Hemodializa este o procedura de purificare a sangelui la un aparat care suplineste rinichiul bolnav, caci se stie ca rinichiul este unul dintre filtrele corpului care inlaruta toxinele din corp. Rinichiul nemaiputand indeplini aceasta functie, este inlocuit de acest aparat. Dar pentru asta este necesara o vena solida care va putea fi punctionata destul de des si atasata, cu ajutorul unor tuburi la acest aparat. Ptr aceasta vena se realizeaza o fistula, printr-o interventie chirurgicala, nu prea complicata, cand se va lega o vena mica de una mai mare asigurandu-se in felul aceasta o vena solida care va putea fi intepata in doua locuri, una pe unde iese sangele din corp directionat catre aparat si una pe unde va intra sangele purificat inapoi in corp! Acest flux dureaza cca 4 ore, cand sangele este purificat de toxine si inclusiv indepartata apa acumulata in exces in corp. Nu este o precedura dureroasa sau complicata, dar in acest fel devii dependent de acest aparat din spital! Ma gandesc ca din toate relele trebuie sa alegem si ceva bun anume ca exista acest aparat ca altfel, in anii trecuti, oamenii mureau fara nici o speranta!
Nu trebuie sa fi speriata, mai exista sansa transplantului!
Cat priveste cateterul, care deobicei se pune la gat jugular, sau femural persoanelor izolate la pat, se pune in paralel cu operatia de fistula, si se va folosi la hemodializa acest cateter pana se vindeca operatia de la fistula cam 2 luni. Multa sanatate!
dianana
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:15
Buna,
Te rog frumos, spune-mi despre ce masinarie este vorba, daca imi poti da detalii pe euro_canadian@yahoo.com. Multumesc din suflet.
annemaryz
Postat pe 3 Februarie 2010 20:37
Buna,
Vreau sa te intreb daca nu ai tinut regim sau cum s-a intamplat de ai pierdut rinichiul. Ai avut si diabet? Iti urez multa sanatate, nu stiu sa-ti dau informatii...si eu sunt intr-o situatie disperata cu mama, ne gandim la transplant si d'asta de intreb care a fost situatia la tine. Multumesc mult si sanatate, Dumnezeu sa ne ajute !
annemaryz
Postat pe 3 Februarie 2010 20:46
Buna ziua,
Mama mea este in aceeasi situatie, te rog frumos sa-mi spui cat a avut creatinina si clarence-ul (nu stiu cum se scrie) la creatinina. Multumesc
annemaryz
Postat pe 3 Februarie 2010 20:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hepatita b 6 De la: TF_ 3 Iunie 2009 22:31
patru produse pentru o memorie excelenta 48 De la: amalia79_healthy 10 Ianuarie 2017 08:41
pancreas 1 De la: healthy013619 7 Martie 2010 10:10
salut 3 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 09:27
durerea de ureche.. 7 De la: eutoteu2399 5 Martie 2012 12:32