Setari Cookie-uri

Transplanutul de rinichi

Buna ziua,
Sa va dea Dumnezeu sanatate ! Imi puteti da adresa dumneavoastra de mail, sunt intr-o situatie disperata, mama trebuie sa inceapa dializa are clarence-ul 15, vreau sa va intreb daca dumneavoastra mai urinati dupa dializa fiindca am inteles ca multi nu mai pot urina dupa aceasta procedura, plus ca se poate face hepatita C si multe altele.
annemaryz
Postat pe 4 Februarie 2010 20:41
De la: dumitre, la data 2008-06-30 19:09:35
healthy012653
Postat pe 12 Februarie 2010 21:31
De la: 51160, la data 2009-03-12 21:04:12Buna Radu!La Fundeni cu prf. Sinescu.creatinina;0,7-0,9,ureea 35.Mananca peste oceanic,legume,fructe,putin si des.Plimbari usoare zilnic,gandre pozitiva.Fa analiza la creatinina la 2 saptamani,nu face efort,nu te APLECA.
Tine regimul,prograful mareste glicemia,atentie!iti urez multa sanatate.

healthy012653
Postat pe 13 Februarie 2010 22:20
buna . ma poate ajuta cineva?mama mea are irc ,creatinina 6 ,nu are voie sa manance sarat deloc.iar proteine 6o pe zi.cum se calculeaza acestea ?
healthy012653
Postat pe 13 Februarie 2010 22:26
va rog daca ma puteti ajuta.sotul meu face dializa de mai bine de 3 ani.acum o luna ia facut alta fistula si pe cea veche trebuie sa io intrerupa.are cineva ideie cum este.suntem disperati si el nu poate sa faca transplant nu are cine sai dea un rinichi.multumesc.
healthy012929
Postat pe 18 Februarie 2010 22:48
De la: healthy012653, la data 2010-02-13 22:26:51buna . ma poate ajuta cineva?mama mea are irc ,creatinina 6 ,nu are voie sa manance sarat deloc.iar proteine 6o pe zi.cum se calculeaza acestea ?



Cred ca mama ta trebuie sa renunte o perioada la carne caci acolo se gasesc proteinele periculoase ptr rinichi! Max.carne de peste ar putea sa manance! In rest legume si fructe, cereale, soia, branza de vaci dietetica! Adica ii trebuie un regim de dezintoxicare caci rinichiul este unul din filtrele corpului nostru! Sa foloseasca argila in apa si reteta pe care am postat-o eu pe forum cu crengutele de mur! Este f buna, incercata de mine! Sa bea obligatoriu 2 l de apa pe zi! Incet incet mama ta se va simti bine, mai ales ca suntem in Postul cel mare si Dumnezeu ne asculta rugaciunile pe care tre sa le inmultim acum! Multa sanatate!
dianana
Postat pe 19 Februarie 2010 19:07
Borsul fermentat in casa este foarte bun pentru rinichi.
micabis
Postat pe 19 Februarie 2010 19:14
De la: healthy012929, la data 2010-02-18 22:48:12va rog daca ma puteti ajuta.sotul meu face dializa de mai bine de 3 ani.acum o luna ia facut alta fistula si pe cea veche trebuie sa io intrerupa.are cineva ideie cum este.suntem disperati si el nu poate sa faca transplant nu are cine sai dea un rinichi.multumesc.


Multa sanatate sotului tau si multa putere sa treaca peste durerea fiecarei zile! Si eu am facut 3 ani hemodializa si avand insuficienta venoasa, o fistula ma tinea max 2 luni dupa care aveam cateter in vena jugulara la gat pe care faceam dializa pana mi se vindeca noua fistula! Si tot asa!
Nu am inteles de ce tre sa intrerupa fistula, este sparta probabil? Cat priveste transplantul, trebuie sa cautati in familie pe cineva compatibil ptr donare, este f important ptr sotul tau, caci viata se va imbunatati considerabil! Multa reusita in tot ce faceti, sa ne rugam Bunului Dumnezeu, doctorul trupurilor si al sufletelor noastre, sa-si intoarca mila Lui asupra noastra! El stie cel mai bine de ce avem nevoie.
dianana
Postat pe 19 Februarie 2010 19:18
si eu am un caz in familie, dializa 5 luni si apoi transplant renal
este ceva incredibil, sunt 4 ani in martie, o noua viata
as dori sa fc schimb de pareri cu dns DIANANA dc se poate chiar pe mess dc se poate cu privire la acest subiect
ldragulescu
Postat pe 1 Martie 2010 13:42
Da, cu mare placere!
dianana
Postat pe 1 Martie 2010 23:54
aveti un id de mess d na DIANANA?
ldragulescu
Postat pe 2 Martie 2010 15:18
buna
mama mea face dializa peritoneala de 7luni,as dori sa stiu cat timp poate sa faca dializa fara sa faca transplant ,sau tb neaparat sa faca acest transplant?
multumesc
kudika084380
Postat pe 3 Martie 2010 22:53
sotul meu , a fc doar 5 luni dializa , de 3 ori pe sapt si i era fff rau nu scazuse creatinina sub 9, dar transplantul a fc minuni
in martie sunt 4 ani de la transplant si e super
cert e ca d zeu si sora lui au fc ac minune sa aiba loc, altfel nu mai era acum
desi nu am fost incurajati pt transplant, e cea mai buna solutie
asta in conditiile in care exista un donator compatibil
multa sanatate mamei tale Indira
ldragulescu
Postat pe 4 Martie 2010 13:08
Buna Diana...buna tuturor,

Nu am apucat sa scriu pana acum dar va urmaresc postarile de mult timp...de fapt de cand Diana a deschis acest subiect - si de altfel Dianei ii citesc mereu si tot ce scrie pe blogul Bcucuria de a trai...f. frumos..
Sotul meu este diagnosticat de mult timp cu insuficienta renala datorata PKD (polichistozei renale) si acum a inceput hemodializa din ianuarie. Incercam tot ce putem pentru a face transplant si in afara de lista de asteptare pe care deja este incercam sa vedem daca exista si posibilitatea gasirii unui donator in viata. Deocamdata eu mi-am facut testele necesare si asteptam sa vedem daca este posibil un transplant incrucisat (eu neavand o grupa de sange compatibla cu a sotului meu).
Inteleg ca solutia aceasta este - transplantul - ...cu toate ca in Romania cei mai multi doctori te incurajeaza sa faci dializa pana ce rinichii nu mai functioneaza. Stiu ca in strainatate toti se preocupa de trasplant chiar si inainte de a incepe dializa.
Diana (sau cei care ati facut deja transplant) ...v-ati intalnit cu situatia asta? Sau poate dintre cei care fac dializa?
Va multumesc frumos pentru orice informatie
Numai bine
healthy010910
Postat pe 18 Martie 2010 10:05
De la: healthy012929, la data 2010-02-18 22:48:12va rog daca ma puteti ajuta.sotul meu face dializa de mai bine de 3 ani.acum o luna ia facut alta fistula si pe cea veche trebuie sa io intrerupa.are cineva ideie cum este.suntem disperati si el nu poate sa faca transplant nu are cine sai dea un rinichi.multumesc.


buna, numele meu este Anamaria, am 32 de ani si sunt din Bistrita... Intentionez sa donez un rinichi unei persoane care are imediata nevoie...Eu am grupa de sange A 2, rh pozitiv... Trimite-mi un e-mail cu cateva detalii si, daca se va putea, repet,intentionez sa ajut...

e-mailul meu este viataetot@yahoo.com
viata_e_tot
Postat pe 18 Martie 2010 21:36
De la: healthy012653, la data 2010-02-13 22:26:51buna . ma poate ajuta cineva?mama mea are irc ,creatinina 6 ,nu are voie sa manance sarat deloc.iar proteine 6o pe zi.cum se calculeaza acestea ?

Buna!Imi pare rau ca raspunsul meu vine cu o atat de mare intarziere, sper ca mama ta nu a inceput dializa(eu aveam 11,2creatinina si ureea 420,cand am inceput dializa)acum sa incerc sa te ajut cat pot eu:
-sa manance cat mai putina carne (cam 100gr /la 2zile)
-sa nu manance DELOC carne de:Porc,Oaie,Vanat,rata,Miel
-foarte putina braza si lactate
-DELOC sare,putinedulciuri are liber la legume,fructe
-repaos,fara stres
este important sa o inscrii pe lista de transplant la Fundeni si la Cluji.Aveti incredere in Dumnezeu. Multa sanatate tie si mamei tale.







doinitaeda
Postat pe 5 Mai 2010 16:23
foarte bun subiectul ...sper sa ne intalnim multi transplantati si sa discutam despre ATR ,sa ne cunoastem intre noi sa luptam pentru noi intr-o tara cu guvernatori ,care nu stiu ce inseamna sa ai probleme majore de sanatate. cu drag eu Maia
kudika328974
Postat pe 7 Noiembrie 2010 17:09
Dializa e cumplita ,greu de suportat,slabeste mult organismul si sunt riscuri multe .Daca exista donator e bine sa nu mai treaca nici o zi ....faceti transplantul...
Eu am o boala polichistica hepato-renala , am facut nefrectomie bilaterala ,dializa doua luni (pentru refacere) si apoi transplantul .
Binecuvanta-ti cei ce doneaza .......
kudika328974
Postat pe 7 Noiembrie 2010 18:26
Buna ziua !Tuturor ce poarta numele de Mihaela,Mihai,Gabriela,Gabriel sau Gavril un calduros, La multi ani! multa sanatate si toate cele bune.Bine v-am regasit dragi transplantati,se pare ca cei de la ATR se lupta din rasputeri cu MS,CSMB......care intradevar "dorm pe ei ca boul pe coada"fara sa le pese de pacienti si de cei cu nevoi spciale.Mai nou acum nu se gaseste Valsayt (se pare ca MS a uitat sa-l deconteze la farmacii)...iar de aici sa declansat un adevarat lant al slabiciunilor,sper din suflet sa se remedieze prb.Pana atunci va doresc sanatate si numai bine.
doinitaeda
Postat pe 8 Noiembrie 2010 13:38
A incercat cineva tratament naturist cu argila sau cu ganoderma pentru insuficienta renala?
Se spune ca sunt eficiente,regenerand celulele si implicit organele,astfel incat se restabileste functia,in cazul asta renala.
kudika340388
Postat pe 14 Decembrie 2010 19:47
De la: healthy012653, la data 2010-02-13 22:26:51buna . ma poate ajuta cineva?mama mea are irc ,creatinina 6 ,nu are voie sa manance sarat deloc.iar proteine 6o pe zi.cum se calculeaza acestea ?

este un site de sanatate.nu il mai tin minte acum , am sa revin daca te intereseaza!
roz5blue6lila7
Postat pe 14 Decembrie 2010 19:56
sfatul medicului.ro rubrica unelte-interpretare analize medicale
utad
Postat pe 14 Decembrie 2010 20:02
De la: utad, la data 2010-12-14 20:02:15sfatul medicului.ro rubrica unelte-interpretare analize medicale

asta e! ms ca mi-ai adus aminte!
roz5blue6lila7
Postat pe 14 Decembrie 2010 20:04
Atat de tare ma deranjeaza ca nu se poate corecta greseala din titlul acestui subiect, niste litere inversate!

Am revenit dupa ceva timp, imi cer scuze, am avut niste evenimente in familie, una din surorile mele a plecat, sper, intr-un loc mai bun!

Eu am implinit 5 ani anul acesta, de la transplant, si sunt bine in general, analizele sunt bune, am totusi o stare de oboseala permanenta, m-am ingrasat si imi este greu sa slabesc.
Sper din suflet ca toti cei ce au scris aici sunt bine, si-au rezolvat problemele si se pregatesc pentru cea mai frumoasa sarbatoare a anului, Nasterea Mantuitorului nostru.
Va doresc un CRACIUN fericit cu ganduri bune! Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa intampinam sarbatoarea aceasta minunata cu multa bucurie si recunoastinta.
dianana
Postat pe 15 Decembrie 2010 22:29
buna Diana

in primul rand condoleante pentru sora ta. (asa este, intr-un loc mai bun de unde au grija de noi mereu).
Sper ca sarbatorile sa te ajute sa iti gasesti linistea.

Iti doresc din suflet tot binele.
Un Craciun cu multa bucurie si lumina in suflet si multa, multa sanatate!
Anul nou sa iti aduca tot ce este mai bun pentru tine.



healthy010910
Postat pe 22 Decembrie 2010 13:38

CRACIUN FERICIT!
Urez tuturor transplantatilor si nu numai;sanatate multa,bucurii si tot ce doriti sa se implineasca,iar Domnul si Maicuta Sa sa va ocroteasca.
doinitaeda
Postat pe 25 Decembrie 2010 15:36
Iti mulrumesc mult pentru urari, si eu iti doresc sa petreci zilele acestea ale Nasterii Domnului, intr-o armonie perfecta cu cei dragi, cu speranta si lumina in suflet!
dianana
Postat pe 25 Decembrie 2010 17:11

Eu am implinit 5 ani anul acesta, de la transplant, si sunt bine in general, analizele sunt bune, am totusi o stare de oboseala permanenta, m-am ingrasat si imi este greu sa slabesc.
Sper din suflet ca toti cei ce au scris aici sunt bine, si-au rezolvat problemele si se pregatesc pentru cea mai frumoasa sarbatoare a anului, Nasterea Mantuitorului nostru.
Va doresc un CRACIUN fericit cu ganduri bune! Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa intampinam sarbatoarea aceasta minunata cu multa bucurie si recunoastinta. [/quote]
La multi ani! Multa sanatate si bucurii!
In mai 2008 am facut si eu TR,ma simt fb,eu iau catina cu miere(preparate in casa)timp de 10zile pe luna in perioada de iarna,ma fereste de raceala si da organismului un aport marit de vitaminaC,deasemeni tinctura de galbenele(1 luna/30 picaturi/zi)fac 30 min pedalare (pe bicicleta medicala)cand este prea frig afara,ca acum,cand e bine afara ,merg cam 7km zilnic,nu stiu daca te ajuta dar,am simtit nevoia sa iti spun.Iti doresc multa,multa sanatate si tot ce iti doresti.
doinitaeda
Postat pe 6 Ianuarie 2011 17:17
De la: doinitaeda, la data 2011-01-06 17:17:49
Eu am implinit 5 ani anul acesta, de la transplant, si sunt bine in general, analizele sunt bune, am totusi o stare de oboseala permanenta, m-am ingrasat si imi este greu sa slabesc.
Sper din suflet ca toti cei ce au scris aici sunt bine, si-au rezolvat problemele si se pregatesc pentru cea mai frumoasa sarbatoare a anului, Nasterea Mantuitorului nostru.
Va doresc un CRACIUN fericit cu ganduri bune! Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa intampinam sarbatoarea aceasta minunata cu multa bucurie si recunoastinta.

La multi ani! Multa sanatate si bucurii!
In mai 2008 am facut si eu TR,ma simt fb,eu iau catina cu miere(preparate in casa)timp de 10zile pe luna in perioada de iarna,ma fereste de raceala si da organismului un aport marit de vitaminaC,deasemeni tinctura de galbenele(1 luna/30 picaturi/zi)fac 30 min pedalare (pe bicicleta medicala)cand este prea frig afara,ca acum,cand e bine afara ,merg cam 7km zilnic,nu stiu daca te ajuta dar,am simtit nevoia sa iti spun.Iti doresc multa,multa sanatate si tot ce iti doresti.[/quote]



LA MULTI ANI! Va doresc tuturor un an cu sanatate si bucurii!

Iti multumesc pentru sfaturi, voi tine cont de ele, foarte interesante! Acum dupa sarbatori am hotarat sa renunt la carne pentru o perioada de timp si sa fac mai multa miscare!
Am citit un articol despre cei cu probleme renale:

"Medicii în patologia renalã de la centrul medical Roudebush Veterans' Affairs, Indianapolis /SUA/ recomandã persoanelor cu afecþiuni renale sã renunþe complet la carne ºi sã adopte un stil de viaþã vegetarian pentru a preveni acumularea de fosfor în organism, relateazã vineri AP, citat de Agerpres.

Se ºtie cã persoanele cu insuficienþã renalã nu pot asimila în mod corespunzãtor fosforul din proteinã. De aceea, în cazul afecþiunilor la rinichi, aportul de fosfor în organism trebuie diminuat. În caz contrar, aceasta poate conduce la boli cardiovasculare ºi la un deznodãmânt letal.

Întrucât conþinutul de fosfor nu este indicat pe etichetele produselor alimentare, iar supravegherea strictã a consumului de fosfor este prea complicatã, este mult mai uºor sã se renunþe definitiv la carne, susþin medicii.

Experþii în nefrologie (ramurã a medicinei interne care se ocupã de patologia renalã) de la centrul din Indianapolis au efectuat un studiu în acest sens, în cadrul cãruia au examinat efectele stilului de viaþã vegetarian ºi ale celui incluzând carne în privinþa nivelului de fosfor la pacienþii cu probleme renale.

În pofida unei cantitãþi echivalente de proteinã ºi fosfor în ambele diete, ei au constatat în cazul vegetarienilor un nivel mai scãzut de fosfor în sânge ºi urinã".



dianana
Postat pe 7 Ianuarie 2011 21:07
Buna!
Eu mananc carne de 2 ori pe saptamana(cate 50-60 grame la o masa),peste de 3 ori pe saptamana(100 gr/masa) si am 2 zile in care mananc numai fructe si legume, mananc paine intermediara cu tarate facuta in casa,din grau macinat de noi,nu mananc mezeluri de nici un fel,....ma gandesc ca avem totusi nevoie si de proteina animala.Cunosc doua d'ne vegetariene,una a renuntat si mananca totusi carne de 6-7 ori pe luna,cu dansa am mai vb,cealalta stiu ca a facut cancer(este in remisie acum)dar nu am mai vb cu dansa de 1an,eu merg pe o creatinina de 0,7-0,9,uree35......regimul alimentar il am de la un dr.nefrolog din franta(roman stabilit acolo,prieten bun cu fiul meu cel mare)nu cred ca este bine sa nu mai mancati carne deloc,reduceti cantitatea,mariti cantitatea de peste dar mai ales de fructe si legume.In sfarsit ,eu va doresc multa sanatate si spor la mers pe jos.
doinitaeda
Postat pe 10 Ianuarie 2011 11:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hemoroizi 78 De la: kudika_1018704 26 Septembrie 2016 12:01
Medic Ginecolog in iasi 1 De la: 31 Martie 2014 23:12
Noua gripa - pro sau contra vaccinului? 2 De la: valentina2009 12 Februarie 2010 15:22
Varsta...bat-o vina....... 25 De la: office_salinasusesi_ro 9 Mai 2010 10:05
Hormonul STH 16 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 23:05