Setari Cookie-uri

Transplanutul de rinichi

De la: kudika351609, la data 2011-01-12 01:01:35buna diana....am citit cateva din mesajele de aici,printre care si ale tale.....as dori te rog sa ma ajuti ....daca am inteles bine,tu ai primit rinichiul de la sora ta....si am citit ca sora ta a murit?condoleante! este vorba de sora de la care ai primit rinichiul??....pentru ca,fratele meu face dializa de 1 an...a terminat si tratamentul de tbc,iar de la sfarsitul anului poate sa faca si transplant....iar eu as dori sa-i dau un rinichi,numai ca mi e frica,sa nu patesc ceva dupa aia,adica ,eu am un copil de 3 ani,de care trebuie sa am grija!!...sper sa ma lamuresti....sau altcineva care a donat un rinichi.....cum se traieste dupa aia??mai putem muncii? va multumesc




Buna seara,
Da, am primit rinichiul de la una din surorile mele caci am doua, sau aveam! Nu sora mea donatoare a murit, Doamne fereste, ci o alta sora!
Donatoarea mea se simte f bine, isi face analize periodic, creatinina o are sub 1 mereu! Ma rog tot timpul pentru ea sa o tina Dumnezeu sanatoasa, pentru ca ea a facut un mare gest pentru mine, mi-a salvat viata!
Daca exista compatibiliatae intre tine si fratele, sa nu te gandesti prea mult sa-i salvezi viata caci ce este mai frumos decat sa se ajute fratii intre ei! Dializa nu este o solutie de lunga durata!
Intre mine si sora mea a fost compatibilitate 100% ceea ce inseamna enorm!
Multa sanatate!
dianana
Postat pe 12 Ianuarie 2011 18:00
De la: dianana, la data 2011-01-12 18:00:26
De la: kudika351609, la data 2011-01-12 01:01:35buna diana....am citit cateva din mesajele de aici,printre care si ale tale.....as dori te rog sa ma ajuti ....daca am inteles bine,tu ai primit rinichiul de la sora ta....si am citit ca sora ta a murit?condoleante! este vorba de sora de la care ai primit rinichiul??....pentru ca,fratele meu face dializa de 1 an...a terminat si tratamentul de tbc,iar de la sfarsitul anului poate sa faca si transplant....iar eu as dori sa-i dau un rinichi,numai ca mi e frica,sa nu patesc ceva dupa aia,adica ,eu am un copil de 3 ani,de care trebuie sa am grija!!...sper sa ma lamuresti....sau altcineva care a donat un rinichi.....cum se traieste dupa aia??mai putem muncii? va multumesc




Buna seara,
Da, am primit rinichiul de la una din surorile mele caci am doua, sau aveam! Nu sora mea donatoare a murit, Doamne fereste, ci o alta sora!
Donatoarea mea se simte f bine, isi face analize periodic, creatinina o are sub 1 mereu! Ma rog tot timpul pentru ea sa o tina Dumnezeu sanatoasa, pentru ca ea a facut un mare gest pentru mine, mi-a salvat viata!
Daca exista compatibiliatae intre tine si fratele, sa nu te gandesti prea mult sa-i salvezi viata caci ce este mai frumos decat sa se ajute fratii intre ei! Dializa nu este o solutie de lunga durata!
Intre mine si sora mea a fost compatibilitate 100% ceea ce inseamna enorm!
Multa sanatate!



multa sanatate
anastasia_m
Postat pe 12 Ianuarie 2011 18:02
SI SOTUL MEU A PRIMIT ACUM 5 ANI UN RINICHI DE LA SORA LUI , EL ARE ACUM 56 ANI SI EA 49, SI SUNT FOARTE BINE AMANDOI
ASA CUM SPUNEA DIANANA AU FOST COMPATIBILI 100 %, EL A FACUT DIALIZA DOAR 4 LUNI DAR A FOST O PERIOADA GROAZNICA, AJUNSESE FOARTE RAU , NU I A MERS BINE DELOC CU DIALIZA
DACA STAU SA MA GANDESC CUM A FOST NICI NU MI VINE SA CRED CA AM TRECUT PRIN ACEA PERIOADA, MAI ALES CA ACUM 11 ANI A FC SI UN ACCIDENT VASCULAR TOT PE RENAL
CERT ESTE CA NU ESTE ATAT DE GROAZNIC UN TRANSPLANT CUM PARE LA PRIMA VEDERE, SI E UN GEST DE FRATIE, UMANITATE SAU CUM VREI SA O NUMESTI EFECTIV SALVAND O VIATA, SI CEL CARE DONEAZA ARE O VIATA NORMALA, EVIDENT CA TREB SA FII UN PIC MAI PRUDENTA CU SANA TATEA TA, DAR E OK
AI ZIS CA AI UN COPIL DE 3 ANI, NU TI MAI DORESTI PE AL 2 LEA? CACI MA GANDESC CA TREBUIE SA TE INTERESEZI DACA NU E RISCANT CU UN RINICHI PT O ALTA SARCINA, ASTA N AS STI SA TI SPUN
E ADEVARAT CA TI TREBUIE CURAJ SA FACI ASA CEVA DAR MERITA
HOTARAREA E NUMAI A TA, CE TI DICTEAZA TIE INIMA, BANUIESC CA ESTI DESTUL DE TANARA DACA AI COPIL MIC
POT SA TI SPUN DOAR CA SI SOTUL MEU SI SORA LUI SUNT FOARTE BINE SI LUCREAZA AMANDOI
ITI DORESC CURAJ SI SANATATE MULTA, M AS BUCURA SA NE DAI VESTI DESPRE CE AI HOTARAT
MULTA SANATATE SI TIE SI FRATELUI TAU, SI FAM TALE INCLUZAND DESIGUR FRUMUSETEA CASEI, NU?
ldragulescu
Postat pe 13 Ianuarie 2011 17:00
De la: kudika351609, la data 2011-01-12 01:01:35buna diana....am citit cateva din mesajele de aici,printre care si ale tale.....as dori te rog sa ma ajuti ....daca am inteles bine,tu ai primit rinichiul de la sora ta....si am citit ca sora ta a murit?condoleante! este vorba de sora de la care ai primit rinichiul??....pentru ca,fratele meu face dializa de 1 an...a terminat si tratamentul de tbc,iar de la sfarsitul anului poate sa faca si transplant....iar eu as dori sa-i dau un rinichi,numai ca mi e frica,sa nu patesc ceva dupa aia,adica ,eu am un copil de 3 ani,de care trebuie sa am grija!!...sper sa ma lamuresti....sau altcineva care a donat un rinichi.....cum se traieste dupa aia??mai putem muncii? va multumesc




Si mai vreau sa-ti spun ca sora mea are 58 ani si eu 56! Deci nu suntem tinere si totusi avem o viata normala, poate mai putin eu din cauza dializei de 3 ani si a altor complicatii.
Sora mea lucreaza, are multa energie, normal ar trebui sa tina putin regim dar ea nu poate renunta la fumat.
Nu stiu daca deja ai facut testele de compatibilitate si deja sti ca sunt ok, pentru ca am auzit ca intre frati compatibilitatea poate fi de 100% sau deloc! Cu parintii suntem compatibili cam 50% cu tata si 50% cu mama,
Cam asa ar fi! Dupa aceste teste trebuie facute analize f minutioase pentru a te asigura ca starea ta de sanatate este foarte buna! Dupa toate astea decizia este a ta ce vei face.
Mai stiu ca in rezerva cu mine a stat o fata de 24 de ani care luase rinichiul de la tatal ei si isi dorea f. mult un copil, iar doctorii i-au spus sa astepte un an dupa care poate incerca! Crede-ma ca intre donator si primitor , cel de-al doilea este mult mai fragil deoarece trebuie sa ia tot restul vietii medicamente imunosupresoare care scad imunitatea, deci este expus multor boli daca nu tine cont de multe prescriptii. Donatorul nu va lua asa ceva dar va trebui sa tina regim, sare mai putina, multa apa, 2 l pe zi, miscare, gandindu-te ca rinichiul ramas va prelua si functia celui donat, deci va lucra cat doi.
Sper ca am reusit sa te ajut putin.
Iti doresc multa sanatate.
dianana
Postat pe 13 Ianuarie 2011 19:18
De la: kudika351609, la data 2011-02-05 23:36:09multumesc celor care mi au raspuns pe tema transplantului de rinichi....ieri fratele meu,cel care face dializa si caruia as vrea sa ii donez un rinichi,a facut 30de ani....nu am facut inca analizele de compabilitate,trebuie sa mergem la bucuresti...noi fiind din mangalia....si fratele,la sf anului trecut a terminat tratamentul de tbc(a avut tbc in pleura)...si un an de zile nu are voie sa faca transplant!!..in familie,mai este mama,care normal ca doreste sa-i doneze,numai ca nu poate...a avut acum multi ani sifilis si inca mai are nu stiu cate stelute in sange,ceva de genul asta...si ea nu poate nici sange sa doneze..si credem ca nici rinichiul.....referitor la fratele meu,face dializa de 1 an de zile...si se simte bine in zilele fara dializa(face de 3 ori pe sapt)....dar vad ca de ceva timp...i se tot umfla articulatiile,ba degetele de la maine,ba la incheietura...acum este cu un picior.....si ii cam apar mereu aceste prb la articulatii!!! e normal asa ceva???azi i-au zis de la dializa ca e de la acidul ureic,asa cred,si ca nu stiu ce pastile sa ia.....va rog sa mi spuneti la ce spiatale se fac acele teste de compabilitate...si in ce consta ele??ca sa vedem macar daca suntem compatibili!!! multumesc

Buna seara! Imi pare rau pt prb fratelui tau, am sa incerc eu sa te indrum atat cat ma pricep.
-mergeti la institutul de hematologie din Bucuresti,aici veti face dozarea de anticorpi(rezultatul vine cam intr-o luna ,sa aveti trimitere de la dr de fam)
-apoi la Fundeni,aici veti face alte serii de amalize pt compatibilitate si in functie de rezultat veti face celalate investigatii. Puteti da un telefon la spitalul fundeni, sectia de trensplant renal si sa luati de acolo toate informatiile necesare si sigure.Va doresc multa sanatate si bafta sa faca fratele transplant.
doinitaeda
Postat pe 9 Februarie 2011 19:47
De la: kudika351609, la data 2011-02-11 11:09:10multumim mult pentru indrumari....multa sanatate si tie!



As vrea sa-ti spun ca orice zi conteaza, poate orice minut ptr fratele tau! Dializa distruge oasele, de aceea i se umfla articulatiile, ii va slabi intreg organismul! Trebuie sa actionati urgent, tu sau mama ta, inclin sa cred ca mama ta ar putea fi un donator bun chiar daca spui ca a avut ceva in sange dar mai demult! Nu cred ca va conta asta, i se vor face analize amanuntite, asta dupa ce se va vedea compatibilitatea, si daca rinichii sunt buni este buna donatoare! Nimeni care doneaza nu trebuie sa se sperie, caci analizele care se fac inainte sunt destul de serioase si numai daca starea sanatatii este buna poate dona! Orice donator cu un rinichi poate duce o viata absolut normala ptr ca ramanand cu un rinichi acesta va prelua si functia celuilalt donat!
Amanarea nu este buna, stiu ca ptr tbc este nevoie sa treaca cam 1 an ptr a se vindeca caci tbc este o boala care se vindeca complet respectand cu strictete tratamentul impus! Dar pana atunci trebuie sa stiti exact cine este compatibil si va si dona! Deci tre facute din timp aceste teste si de tine si de mama ta, sunt gratuite si nu afecteaza sanatatea si apoi analize ptr starea sanatatii care sunt foarte bune ptr a sti care este situatia sanatatii voastre, a ta si a mamei tale! Va doresc mult curaj, ptr ca am impresia ca asta va cam lipseste!
dianana
Postat pe 12 Februarie 2011 02:10
De la: kudika351609, la data 2011-02-14 22:10:50 multumim....nu ne lipseste curaj,dar suntem in dubii,adica nici eu nu prea as vrea sa donez...nici frati miu nu ar vrea sa-i dau eu...ptr ca,pe langa faptul ca am un copil,noi stam la casa...si ma rog,avem centrala pe lemne,magazia de lemne nu este langa casa noastra...pe scurt,sotul meu nu este aici acum,el munceste pe la munte si eu sunt cu baietelul meu de 3 ani si cu fratele....si eu car lemne,de foc ma ocup si de toate ...si eu stiu,si fratele stie...cat de greu imi este cu aceste lemne,si cat efort depun.....si acum sincer,nu cred ca avand un singur rinichi pot face efortul acesta,indispendabil,in continuare.....eu dupa ce am nascut am ramas cu probleme de spate,am avut si inainte dar acum s-au accentuat....am fost la dr,am luat nu stiu cate tratamente,dar degeaba...nu pot sta mult intrun loc ca ma doare...cat mai multa miscare...de exemplu,cand fac sarmale...imi iau pauze sa ma misc,ca mi intepeneste spatele!!...eu copilul nu prea l-am carat in brate mult,pt ca nu pot!!...si pe langa asta,mai am si tiroida hashimoto...cica asa se cheama,glanda mea tiroida cronica....nu ca nu as vrea sa-i dau rinichiul fratelui,dar nu ma vad bine dupa.....si eu am lucrat numai in comert,barman...caram multe navete!!!si cred ca aia o sa fac mai tarziu!!!
te am mai intrebat,ai revenit la dializa iar,dupa transplant??sau nu am inteles eu bine!!

Buna,draga mea!
Mergeti la Bucuresti neaparat si fratele sa se inscrie pe lista de transplant.Saptamana trecuta au fost 2 transplanturi la Fundeni,deci se fac tr, sa se inscrie URGENT pe lista si precis Dumnezeu ii va da aceasta sansa dar,NU MAI AMANATI INSCRIEREA pe lista de TR.
Dupa donare trebuie tinut un regim fizic care nu este totusi asa drasnic.Iti doresc toate cele bune si multa sanatate fratelui.
p.s.Am o mare rugaminte la tine,mergi cu fratele tau sa se INSCRIE PE LISTA DE TR nu mai amanati.Fa acest mic gest pt el,mergeti la Bucuresti la Fundeni si FACETI DEMERSURILE NECESARE.
doinitaeda
Postat pe 15 Februarie 2011 09:25
De la: kudika351609, la data 2011-02-21 22:11:01 el ezita sa se inscrie pe lista...nu crede in ea...de la dializa de aici,asistentele,i au zis ca trebuie sa dea spaga peste 1000 lei doar ca sa fie trecut pe lista....si dupa aia,daca esti sunat pt transplant...cine da spaga mai mare,ala primeste rinichiul!!!cica cineva a dat spaga 1000 de lei DOAR ca sa fie trecut pe lista(ca cica e una care se ocupa de lista asta)....si aia s-a uitat urat la 1000 lei!!! vroia mai mult!!!...sti ceva despre asta???si te intreb iar....dupa transplant,ai ajuns iar la dializa??? vad ca eviti sa raspunzi la intrebarea asta!!

Buna dimineata! Nu este adearat!Nu se da nici un fel de spaga, la analizele de compatibilitate cheama cate 5 pacienti odata si intra in transplant cel care are cea mai mare compatibilitate.Nu se ia nici 5 bani cand te inscrii pe lista.Doamne Dumnezeule,cine va spus asemenea MINCIUNI GOGONATE? Nu este nimic adevarat din ce spune fratele tau.Credema! La transplant iti trebui ceva banuti dar nu o suma uriasa.Am mai auzit ca s-au dat 5000 euro MINCIUNI SFRUNTATE,nu este adevarat,aaa,daca iti cumperi rinichiul costs,cam 15000euro,dar cand esti pe lista nu te costa atat,nici macar 5000euro.Despre asta nu putem vb aici.Imi pare tare rau ca fratele tau asculta asa niste prostii si minciuni si imi pare tare rau ca cei care au facut transplant nu sant sinceri si ii sperie pe cei care asteapta sa faca.Eu am facut transplant in anul 2008/mai,m-am inscris pe lista in ian/2008,(am facut aproape 2 ani de dializa)nu m-am imscris mai devreme deoarece ma consideram invarsta(aveam 48 ani)am vazut multi tineri facand dializa si credeam ca ei merita mai mult ca mine sa faca TR,Dumnezeu a hotarat altceva si....iatama mai am putin si fac 3 ani de la TR.Vb cu fratele tau si convingel sa se treaca pe lista, poti sa ma intrebi absolut orice legat de TR si iti voi raspunde cu toata sinceritatea,fara sa exagerez absolut nimic, e pacat sa nu vina sa se inscrie,mare pacat.Incearca sa il convingi.Daca ai nelamuriri poti sa-mi spui si voi incerca sa te dumiresc si mai ales NU ASCULTATI LAUDELE SI MINCIUNILE.Va doresc multa sanatate si ganduri bune!
doinitaeda
Postat pe 22 Februarie 2011 09:26
Apropo,de lista se ocupa d_na dr>Kerezy E. si d_na dr. Tacu D., cel care a spus ca se ocupa nustiu cine de lista A MINTIT,a spus o MARE MINCIUNA. Numai cele doua dr.se ocupa de lista de TR de la Fundeni,nimeni altcineva.Mergeti la una dintre ele sa se inscrie si sa nu mai ascuulte toate minciunile. O Doamne,de ce or minti oameni astia asa?!?!?????
doinitaeda
Postat pe 22 Februarie 2011 09:34
De la: doinitaeda, la data 2011-02-22 09:34:24 Apropo,de lista se ocupa d_na dr>Kerezy E. si d_na dr. Tacu D., cel care a spus ca se ocupa nustiu cine de lista A MINTIT,a spus o MARE MINCIUNA. Numai cele doua dr.se ocupa de lista de TR de la Fundeni,nimeni altcineva.Mergeti la una dintre ele sa se inscrie si sa nu mai ascuulte toate minciunile. O Doamne,de ce or minti oamenii astia asa?!?!?????
doinitaeda
Postat pe 22 Februarie 2011 09:36
Buna seara!
si eu is constanteanca,din Eforie nord dar is stabilita in Buc. din 1981. Mai, la cine e la C_ta?la dr.Tuta? eu nu mai stiu bine ce acte ii trebuiesc dar puteti afla dand telfon la fundeni urologie si aflati tot ce va intereseaza,nu e greu de aflat,trebui numa putina vointa si multa ambitie si dragoste de viata.Bafta si nu mai stati pe ganduri.
doinitaeda
Postat pe 25 Februarie 2011 20:28
De la: kudika351609, la data 2011-03-07 21:19:45as dori sa va interb ceva f important... cel care doneaza ar trebui sa aiba aceiasi grupa de sange cu cel care primeste??multumesc

Buna ziuz!
LA MULTI ANI! de 8 martie.
DA,trebuie sa aibe aceiasi grupa de sange sau 01.
doinitaeda
Postat pe 8 Martie 2011 10:19
De la: kudika351609, la data 2011-03-15 20:34:02buna seara!! nu ne gandisem la grupa de sange...nu pot sa ii dau rinichiul fratelui meu pt ca avem grupe diferite!!!dar mama are aceiasi grupa cu a lui...vad ca amana sa mearga la bucuresti sa se inscrie pe lista...nu stiu ce tot asteapta!!!

Buna! Poate ii este teama! poate se lasa influientat de diversi colegi sau nu are incredere in dr. Incearca sa il convingi, cu blandete si intelegere dar cu multa fermitate. Bafta!
doinitaeda
Postat pe 17 Martie 2011 08:31
Buna draga mea!
Nu stiu nimic despre asa ceva dar,sa mearga si sa vb cu cei de la fundeni,dr.Kerezy,numai dansa il poate sfatui ce si cum.Nu il costa nimic drumul si nici analizele sau ca vb cu dr.K.
Bafta !Incredere!Speranta in Dumnezeu!
doinitaeda
Postat pe 25 Martie 2011 14:00
Diabetul este o problema serioasa pt orice operatie, deci si pt diabet, deoarece coagularea sangelui se face f greu
Emilian_S
Postat pe 5 Octombrie 2011 22:25
De la: doinitaeda, la data 2009-11-18 13:51:17Buna Maria!
Nu,nu am diabet dar,cunosc persoane care au facut transplant avand diabet,diabetul nu este o problema in reusita unui transplant.Sper ca ai inscriso pe mama ta la Fundeni in baza de date pt transplant.Ii doresc mamei tale deplina reusita si sanatate multa,multa.

Diabetul este o problema serioasa pt orice operatie, deci si pt transplant, deoarece coagularea sangelui se face f greu
Emilian_S
Postat pe 5 Octombrie 2011 22:28
De la: alina1234_healthy, la data 2008-11-09 11:08:14Buna .Tatal meu a fost operat acum un an ,i s-a scos un rinichi iar celalalt rinichi e cu pietricele se simte mai bine insa nu poate face mari eforturi mai ales ca lucreaza la mina e f greu pentru el . As dori sa stiu nu exista ceva ajutor de la stat pentru persoanele cu un rinichi?

Inaintea ajutorului de la stat, Alina, ar trebui sa cereti ajutorul de la Dumnezeu pt tatal vostru. Da, exista indemnizatie de handicap pt bolnavii de rinichi, depinde de rezultatele mai multor analize (de ex creatinina 1,5 grad 3, la 4,5 grad 2, etc) cauta si tu pe site-ul ANPH
Emilian_S
Postat pe 5 Octombrie 2011 23:10
Buna!
Eu nu am spus ca diabetul nu este o problema dar,se poate face TRANSPLANT chiar daca are diabet,chiar daca face insulina,deci repet,se poate face transplant daca are diabet,cardiopatie,hepatita.....acum is medicamente care ajuta ff mult,avem o colega care a facut transplant de ficat si la mai putin de 2 ani a facut si transplant renal,acum se simte bine si e fff optimista,deci....se poate mai ales cand Domnul voieste totul este cu putinta.Iti doresc multa sanatate si tot ce-ti doresti
doinitaeda
Postat pe 9 Octombrie 2011 11:17
Buna miraa ,eu am facut dializa 8 ani si 2 lun de la 18 ani ,am facut un transpllant renal akm sunt la 5 ani si 7 deja am pb am facut o infectie puternica 3 saptamani luna trecuta debea am scapat de ea iar de atunci ,creatinaina3.8.4.uree 88 90 , Cand faceam dializa am avut plenourie ... mai multe dar vad ca acum sau reintors suferintele caci nu am avut pb pana acum dar mno asta este merg mai dearte fie ce o fi .transplantul l am facut la Cluj in 2006 de la donator viu adicva tata. Muta sanatatie sa ie al tine
ramses1221
Postat pe 14 Octombrie 2011 00:29
Fratilor ce de povesti de adormit copii se ivesc in legatura cu Transplantul renal legat bani . Am trecut prin asta si toate sunt numai fabule ,minciuni .vorbesc oamenii din auzite dar habar nu au daca nu au trecut prin asta.CEI CARE INCA NU VA-TI INSCRIS PE LISTA NU MAI PIRDETI TIMPUL DE POMANA, in functie de norocul fiecaruia. NU VA MAI LUATI DUPA CE ZICE LUMEA ..INTREBATI PE CEI CARE AU TRECUT EFECTIV PRIN ASTA restul sunt povesti ....curaj inscrieti-va si la Fundeni si la Cluj ca nu se stie niciodata . cand am fost eu in spital un pacient facu-se transplant de la mama lui si la cateva zile l-a sunat de la Cluj ca are un rinichi pt el . asa ca totul e posibil in functie de norocul fiecaruia....... Sanatate la toata lumea!!!
kudika508976
Postat pe 17 Februarie 2012 17:35
De la: kudika508976, la data 2012-02-17 17:35:13Fratilor ce de povesti de adormit copii se ivesc in legatura cu Transplantul renal legat bani . Am trecut prin asta si toate sunt numai fabule ,minciuni .vorbesc oamenii din auzite dar habar nu au daca nu au trecut prin asta.CEI CARE INCA NU VA-TI INSCRIS PE LISTA NU MAI PIRDETI TIMPUL DE POMANA, in functie de norocul fiecaruia. NU VA MAI LUATI DUPA CE ZICE LUMEA ..INTREBATI PE CEI CARE AU TRECUT EFECTIV PRIN ASTA restul sunt povesti ....curaj inscrieti-va si la Fundeni si la Cluj ca nu se stie niciodata . cand am fost eu in spital un pacient facu-se transplant de la mama lui si la cateva zile l-a sunat de la Cluj ca are un rinichi pt el . asa ca totul e posibil in functie de norocul fiecaruia....... Sanatate la toata lumea!!!

Ce spui tu sunt povesti...E o aventura sa crezi ca e chiar asa de simplu...
MAMAITA
Postat pe 17 Februarie 2012 17:41
Buna,am si eu o rugaminte...as vrea sa discut cu cineva ce a facut Transplantul renal ! Mamica a fost diagnosticata cu Insuficienta renala cronica si e foarte disperata . Doar prin exempul altora as putea sa o incurajez si plus as vrea sa primesc careva informatii in privinta la pasii spre aceasta operatie.Multumesc
kudika512204
Postat pe 27 Februarie 2012 20:32
De la: MAMAITA, la data 2012-02-17 17:41:52
De la: kudika508976, la data 2012-02-17 17:35:13Fratilor ce de povesti de adormit copii se ivesc in legatura cu Transplantul renal legat bani . Am trecut prin asta si toate sunt numai fabule ,minciuni .vorbesc oamenii din auzite dar habar nu au daca nu au trecut prin asta.CEI CARE INCA NU VA-TI INSCRIS PE LISTA NU MAI PIRDETI TIMPUL DE POMANA, in functie de norocul fiecaruia. NU VA MAI LUATI DUPA CE ZICE LUMEA ..INTREBATI PE CEI CARE AU TRECUT EFECTIV PRIN ASTA restul sunt povesti ....curaj inscrieti-va si la Fundeni si la Cluj ca nu se stie niciodata . cand am fost eu in spital un pacient facu-se transplant de la mama lui si la cateva zile l-a sunat de la Cluj ca are un rinichi pt el . asa ca totul e posibil in functie de norocul fiecaruia....... Sanatate la toata lumea!!!

Ce spui tu sunt povesti...E o aventura sa crezi ca e chiar asa de simplu...
Buna tuturor
Nu este chiar asa de simplu dar nici nu e greu,se spun minciuni despre bani,medici....eu m-am inscris pe liste pt TR,pe 7/01/2008 iar pe 10/05/2008 am fost chemata la TR,pe 11/05/2008,am facut TR....asa ca ce sa mai spun? CEI CARE AVETI NEVOIE DE TR,MERGETI SI VA INSCRIETI PE LISTELE pt.TR si apoi asa cum a spus si colega,FIECARE CU NOROCUL SAU dar nu mai intarziati sau amanati,mergeti cu incredere si credinta ca veti avea sansa unui TR.
BAFTA TUTUROR
doinitaeda
Postat pe 21 Martie 2012 10:01
Buna ziua.Poate sa-mi zica si mie cineva cat m-ar costa un transplant de rinichi facut la Cluj ?
kudika_4776
Postat pe 10 Aprilie 2012 16:21
Ceau,sunt noua aici pe forum si as dori sa stiu daca ma poti ajuta cu mai multe detali despre operatia de transplant.
kudika_7228
Postat pe 12 Mai 2012 17:00
BUNA. Ma numesc Carmen, fratele mau sufera de insuficienta renala (un rinichi nu ii functioneaza din nastere iar la celalalt din 7 partii ii mai functioneaza 3 si alea partial. Vrem sa mergem sa facem testele de compatibilitate pentru ai putea dona eu rinichiul de care are mare nevoie. DACA MA PUTETI AJUTA AS DORI SA STIU: DACA II DONEZ EU RINICHI MAI POT SA FAC COPII? EU AM 25 DE ANI , IAR FRATELE MEU 31 DE ANI.
kudika_10024
Postat pe 18 Iunie 2012 00:55
BUNA ZIUA. DE FAPT PENTRU NOI NU E ASA DE BUNA. SOTUL MEU ARE INSUF. RENAL TERMINALA. PENTRU A NE INSCRIE PE LISTELE DE TRANSPLANT LA FUNDENI SI LA CLUJ TREBUIE SA MERGEM ACOLO?SAU SE POT TRIMITE DOSARELE MEDICALE? NOI SUNTEM DIN IASI. SUNT BINECUVINTATI CEI CARE AU GASIT DONATORI IN FAMILIE. LA NOI CEI CARE AU VRUT NU SUNT COMPATIBILI SAU NU SUNT SANATOSI. CEL MAI GREU ESTE CA AI IMPRESIA CA PENTRU EI AI MURIT SI TE-AU INGROPAT DEJA. CEI MAI MULTI TE OCOLESC POATE PENTRU CA SE SIMT VINOVATI. E TRIST CIND FRATII TAI ITI INTORC SPATELE.VREM SA NE INSCRIEM PE LISTE. DACA AVETI INFORMATII VA RAMIN RECUNOSCATOARE.
kudika497340
Postat pe 21 Decembrie 2012 17:34
Buna,
Sotul meu are insuficienta renala cronica si face dializa de cateva luni (hemodializa).
E pe lista de transplant renal de 1 an(la Cluj), dar nu se gaseste rinichi compatibil. Are nevoie de rinichi grupa O1, Rh pozitiv.
Daca stiti pe cineva care ar vrea sa doneze.
Sau daca puteti sa imi recomandati o clinica buna de transplant rena in strainatate, va rog sa imi raspundeti.
Multumesc.
Ami2016
Postat pe 19 Iulie 2016 15:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
LASERTERAPIA UN TRATAMENT EFICACE IN SPONDILOZA CERVICALA 2 De la: healthy011870 6 Mai 2010 10:13
degenerescenta maculara 14 De la: uzacm 7 Iulie 2014 11:21
Glaucom 9 De la: healthy012906 18 Februarie 2010 18:30
uree serica scazuta! 3 De la: pisik 29 Iulie 2009 06:56
Antibioticile distrug flora intestinala?? 11 De la: kudika226898 10 August 2010 19:05