Setari Cookie-uri

epilarea cu lama nu indeseste parul

aparatul de epilat mi se pare un rau necesar:) doare, dar baba sufera la frumusete:) in cazul asta e vb si de igiena si am testat pe pilea mea si cu lama mi s-a indesit parul si s-a asprit. nu ma mai fac de ani buni cu lama, de cel putin 5 ani, si deja o parte din par din anumite zone s-a rarit mult. deja m-am obisnuit cu aparatul de epilat si nu mi se mai pare un chin.succes!daca va obisnuiti cu el va fi ok si nu veti mai suferi de cate ori smulge un fir:)
ileana_xs
Postat pe 30 Septembrie 2008 16:52
oho lama e sinucidere curata eu optez pentru ceara lasa pielea fina descoameaza celulele moarte si ai o piele superba bine dak o si ingrijeshti si o dai cu creme hidratante k dak o lasi sa astepte ea de la tine e rau toamna oricum pielea e mult mai uscata
si cu empilator doar pe anumite parti ma fac pt k e ushor si ieftin
hamstermov
Postat pe 1 Octombrie 2008 08:31
Sunt de-a dreptul surprinsa sa aflu cum unele dintre noi sunt dispuse sa sufere, sa se imbolnaveasca etc. pt. un dram de "frumusete". Bineintels ca este SUPER sa aratam bine, dar nici chiar asa, sa ne imbolnavim sau sa sangeram pt. asta. Si eu m-am epilat cu ceara, dar am renuntat, mai ales la subtioara si axila. Sunt o serie de gangioni in acele zone si nu este deloc bine sa ii deranjam (ne mai trezim si cu o frumusete de cancer...). Am incercat si cu creme, dar sunt convinsa ca sunt toxice, asa incat ce ne costa saptamanal sa dam cu lama? Sanatatea este mai presus de orice. Dar ... cine este dispusa sa se imbolnaveasca pentru restul vietii pentru cateva clipe de "frumusete" .. treaba ei.
Preafericita
Postat pe 1 Octombrie 2008 14:07
In legatura cu epilatul totul tine de tipul de piele pe care il are fiecare si cum s-a obijnuit. Din proprie experienta pot sa spun ca folosesc ceara de aproximativ 6 ani pentru toate zonele care se supun epilarii si deja s-a rarit pe picioare, am zone unde nu mai creste deloc. Cat despre transmiterea microbilor si bolilor, ceara refolosibila se incalzeste la temperaturi foarte inalte tocmai pentru a se distruge acei eventuali microbi.....
In situatii de criza folosesc crema (care este la fel ca lama) dar nu se compara cu ceara pt ca la ceara dureaza mult mai mult (2-3 sapt depinde de persoana) si cu crema creste dupa 2-3 zile.
Oricum sfatul meu este sa nu va mai luati dupa persoane neavizate care isi dau cu parerea(negativ) in legatura cu un anumit tip de epilare si sa apelati la metoda care va face sa va simtiti confortabil din toate punctele de vedere si va ofera beneficii (de ex ca sa te epilezi la salon trebuie sa-ti faci programare, sa dai o anumita suma de bani in functie de salon etc, in schimb daca ne gandim la lama ne trebuie doar 5 minute si financiar o nimica toata)!
Pana la urma important este rezultatul final si sanatatea noastra.... "scopul scuza mijloacele" deci... va doresc o piele cat mai matasoasa fara nici un pic de stres!
MariB2
Postat pe 1 Octombrie 2008 21:49
da a dreptate si eu cred ca epilatorul e foarte bun deoarece il folosesc...la fel de buna este si ceara de epilat.In legatura cu lama are si ea partile ei bune dar mie de exemplu dupa ce ma rad a doua zi imi si creste... e mult mai des si mai gros spre deosebire de epilator dar am o prietena care nu se poate face cu epilatorul si se face cu lama si ii creste foarte rar si foarte greu... Depinde foarte mult de la femeie la femeie... va poop
iuliana13
Postat pe 3 Octombrie 2008 11:19
sincera sa fiu colega mea se face cu lama peste tot si dupa ii creshte rar subtire :| zici ca s-ar face cu epilatorul iar eu daca ma fac odata cu lama innebuneeeeesc e sinucidere curata. ah si faza cu cancerul si astea si cu sanatatea si ganglioni da adevarat sunt ganglioni acolo in zona axilei dar o femeie are corpul mai rezistent chiar si pielea si tot si o femeie are pielea subtire si alba ca foaia de hartie asha ca depinde de la piele la piele de la femeie la femeie eu din propria experienta va propun ceara
hamstermov
Postat pe 4 Octombrie 2008 13:19
Mai fetelor,nush dc ziceti k epilatorul e mare branza,ati uitat oare de firele de par care cresc pe sub piele???Sincera sa fiu,la mn parul creste la fel d repede k si cum m-as face cu lama si unde mai pui k e si dureros.In alta ordine de idei nu vad ce piele treb sa ai k sa te faci inghinal cu epilatorul,dupa cum au zis si fetele m-as umple d sange si d bubitze;am incercat si cu ceara si m-am invinetit.Singurul remediu ramane Lama,e cel mai convenabil,in afara de varianta de a merge la salon si a te bucura d un anumit confort contracost,p mn nu ma dau banii afara din casa,asa ca folosesc ce este mai la indemana!
kudika193441
Postat pe 2 Noiembrie 2008 19:32
Eu sunt dintre cele care folosesc de peste 30 de ani epilatul cu lama si sunt multumita. Chiar s-a rarit. Am incercat si aparat de epilat si crema epilatoare.Vreau sa specific ca pana la a recurge la aceasta metoda m-am epilat cu ceara vreo 6 ani, deci cunosc ce inseamna ca fapt in sine.Am spicuit din raspunsurile dinainte si nu am observat ca cineva sa spuna in defavoarea epilatului cu ceara un fapt f.important pe care eu l-am aflat abia acum vreo doi ani. Ceara fierbinte provoaca fragilizarea vaselor capilare si spargerea f.usoara a lor , astfel ca in timp puteti avea un aspect nedorit pe care nu il mai puteti ascunde prea usor, ca sa nu mai vorbim de sanatatea lor greu incercata. Eu nu am stiut ani in sir carui fapt datorez puzderia de vase sparte de pe picioarele mele.
doinadia
Postat pe 10 Noiembrie 2008 17:21
AVIZ TUTUROR FEMEILOR CARE SE EPILEAZA CU CEARA:
EPILATUL CU CEARA FAVORIZEAZA APARITIA VARICELOR!!!! ATENTIE DOAMNELOR!!! MARE ATNTIE!!! DACA NU CREDETI, INTREBATI-I PE MEDICI ORTOPEZI, INTREBATI-LE PE "COAFEZELE" CINSTITE, CARE NU-SI FAC DATORIA DOAR DE DRAGUL BANILOR... PENTRU CA STITI: SE CASTIGA FOARTE BINE DIN ACEASTA OPERATIUNE BARBARA. SI, MAI BINE, INTREBATI-L PE DOCTORUL ARAB, CARUIA I SE MAI SPUNE "DR. VARICE". O SA VA TREACA POFTA DE EPILAT CU CEARA.
CEA MAI SIMPLA PROCEDURA ESTE CEA CU LASERUL SAU, DACA NU AVETI BANI (PT. CA E DESTUL DE SCUMP), CEA CU LAMA (CARE DIN PACATE, INTARESTE PUTIN FIRUL DE PAR SI NECESITA EPILARE SAPTAMANALA, DAR E CEA MAI PUTIN PERICULOASA). DECI, TINETI MINTE: DECAT VARICE, MAI BINE RAS.
Ioanatrucmel
Postat pe 25 Decembrie 2008 22:47
buna. da, normal ca ai acelasi nr de foliculi, dar ce te faci cand, dupa ce te razi, iti cresc 2 sau chiar 3 fire de par din acelasi folicul? de aceea pare mai des. eu ma epilez cu epilatorul, sunt mult mai multumita. nu spun ca am pielea fina 3-4 sapt, dar creste mult mai incet, mai rar, firul de par e mai subtire. si hai sa fim seriosi ca nu doare atat de tare incat sa fie asta un motiv de a nu folosi asa ceva... imi ia ceva timp pana ma epilez peste tot, e drept, dar merita si imi fac timp pt mine. din cand in cand, daca sunt in criza de timp, daca a intervenit ceva neasteptat, mai apelez si eu la lama, dar incerc pe cat se poate sa o evit. cand ma gandesc ca dupa ras imi creste parul atat de repede si ca picioarele mele sunt , la atingere, ca o "sarma", mi se face pielea gainii.
eu raman la epilator sau ceara...
va pup pe toti.
floare_de_colt
Postat pe 29 Decembrie 2008 17:17
De la: alinaiulia, la data 2008-07-08 17:28:59este un mit ca epilarea cu lama indeste parul, eu o folosesc de mult timp si, din contra, parca e mai bine, plus ca nu imi agresez pielea sub nici un fel (agresiunile repetate, orinde ar fi, au risc de cancer prin atipiile celulare rezultate). Folosesc doar o crema emolienta dupa.


Cat timp am stat in Romania, am fost convinsa ca lama indeseste parul, mama imi zicea de multe ori " daca te razi o sa ajungi sa ai barba pe picioare :) " etc. , dar de cand am venit in America am aflat si eu ca mitul asta nu mai exista de mult. Cum ar putea rasul sa schimbe mostenirea genetica? :)
Intr-adevar, multe femei vor observa parul crescand mai negru ( nu mai des!!!, mai negru ) pentru ca daca l-am smulge el ar creste mai firav din radacina ( mai blondut, deci nu se vede...) . Dar nu o sa creasca niciodata mai repede sau mai des! Totusi, din pacate, noi asa o sa avem impresia...

ank22_healthy
Postat pe 21 Ianuarie 2009 04:46
.
za23zl
Postat pe 5 Februarie 2009 00:30



buna si eu ma fac cu lama iarna dar vara cu epilatorul,la inceput doare 2-3 ori dupa se subtieaza firul si nu mai am problme.de fapt cand dai cu lama aduci toate firele la aceeasi dimensiune.ca la radacina unui fir mare mai sunt inca 2 -3 fire care nu se vad si care asteapta sa creasca,lama nu face decat sa-l taie pe cel mare si celelante cresc odata cu el si deaceea par aspre groase si mai acentuate la culoare,da asta la epilatul definitiv intre sedinte se da cu lama ,sa prinda toate firele
balymoon
Postat pe 7 Februarie 2009 08:34
ar fi culmea sa iti dai jos musteata cu lama , iti dai seama ca ai ajunge ca si barbatii sa te razi in fiecare dimineata , si apoi cand creste parul putin dupa lama iti dai seama ce tepoasa esti, chiar daca nu se vede dar la pipait e jale , si mai e ceva epilatul cu ceara face ca in timp sa rareasca parul , nicidecum nu duce la cancer, asta e o aberatie
ioana2280
Postat pe 10 Februarie 2009 15:45
epilatul cu lama indeseste firul de par si al face mai rezistent fetelor , asta e metoda care se aplica la copii mici cand au parul rar , sunt rasi in cap ca sa aiba parul des mai tarziu, epilatul cu lama nu are efect intr=o luna doua dar dupa ceva timp pilozitatea e mai mare si mai deasa ! asta o spun sigur si o stiu de la cosmeticieni cu renume ! si apoi cand te epilezi cu lama parul creste inapoi in doua trei zile , la epilat cu ceara sau aparatul creste intr=o saptamana chiar doua, si nu prea e placut sa stai cu lama in mana aproape zilnic !
ioana2280
Postat pe 10 Februarie 2009 15:50
Epilatul cu lama nu este cea mai buna solutie iar daca vreti sa nu dati asa multi bani la salon pt a va epila cu ceara va recomand sa va cumparati un epilator este aproximativ la fel de eficient ca ceara iar daca sunte-ti foarte sensibile si nu suportati deloc durerea ar fi bine sa va cumparati unul cu atenuator de durere.Eu am unul de vro 4 ani si nu am treaba cu el da randament.
Multa sanatate fetelor si spor la epilat
mimi_gras
Postat pe 23 Februarie 2009 15:43
auziti, dar cu laser cum e? am inteles ca e cam scump nu stiti cam cat costa? si de cate sedinte e nevoie? si cat de des se repeta ca am inteles ca de fapt nu e chiar definitiv?
shana
Postat pe 17 Martie 2009 22:02
De la: shana, la data 2009-03-17 22:02:32auziti, dar cu laser cum e? am inteles ca e cam scump nu stiti cam cat costa? si de cate sedinte e nevoie? si cat de des se repeta ca am inteles ca de fapt nu e chiar definitiv?


eu am vrut sa-mi fac ¨musteata¨ si ma costa 500 € .... am zis ca mai las asa putin ... pentru o data pe luna ... nu mor daca ma duc la salon... am inteles ca poti ramane cu arsuri sau faze de astea..... am citit pe net
.... concluzia .... daca musteata era 500 € nu vreau sa ma gandesc cate mii ar fi picioarele .
jessica23_healthy
Postat pe 19 Martie 2009 01:50
Dragi doamne si domnisoare, absolut toate, da' toate care ati folosit verbul "a indesa" nu l-ati folosit corect INDESESTE ce e aia...corect ii INDEASA (asa pt cultura generala)
petricpatricia
Postat pe 29 Martie 2009 16:40
Intrucat firul de par se dezvolta in profunzimea foliculilor, epilarea cu lama de ras nu va influenta nici structura, nici culoarea parului (cu toate ca multe femei afirma ca, dupa folosirea lamei de ras, firul creste mai gros si mai aspru). Totusi, din moment ce firul este taiat perpendicular, forma extremitatii superioare a acestuia se va modifica, ceea ce iti va crea impresia de par aspru si neplacut la atingere, cand va creste. Acest lucru se verifica observand un fir lung de cel putin un centimetru, care este la fel de fin ca si inainte de folosirea lamei de ras.
petricpatricia
Postat pe 29 Martie 2009 16:55
totusi...pentru brate? ce e mai bine de folosit? ceara? aparat?altceva...?
va multumesc.
llia
Postat pe 18 Mai 2009 11:58
depinde de fiecare persoana in parte, dar din experienta proprie pot spune ca parul va creste mai repede, mai aspru,iar firul va fi mai gros dupa epilarea cu lama...fiecare metoda are avantajele si dezavantajele ei...
ramo_darkgirl
Postat pe 1 Iunie 2009 10:47
BUNA, MIE MI-AR PLACEA SA MA EPILEZ CU CEARA, INSA NICIUNA DINTRE VOI NU SPUNE CA CEL MAI MARE INCONVENIENT ESTE CA NU TE POTI EPILA DECAT LA 1 LUNA, CA ALTFEL NU PRINDE. DECI EU NU STAU IN VECI 1 LUNA CU MARARUL PE PICIOARE SA ASTEPT SA MA POT DUCE LA SALON. VOI CUM FACETI??????? CRED CA EPILATORUL ESTE CEL MAI INDICAT DAR DIN PACATE I-A PREA MULT TIMP SI IMPLICIT MAI MULT CHIN. DAR.... BABA RABDA LA FRUMUSETE.
PA PA
intrigante
Postat pe 1 Iulie 2009 01:44
De la: petricpatricia, la data 2009-03-29 16:40:12Dragi doamne si domnisoare, absolut toate, da' toate care ati folosit verbul "a indesa" nu l-ati folosit corect INDESESTE ce e aia...corect ii INDEASA (asa pt cultura generala)


Asa...pt cultura ta generala...daca nu stii despre ce-i vorba in propozitie nu te mai baga sa corectezi pe altii. Faci confuzie intre verbul "a indesa" ceva pe gat (de ex.) si "a (se) indesi"= a (se) inmulti a carui indicativ prezent este "indeseste", folosit corect de cei/cele care au postat mai sus.
Cat despre folositul lamei la indepartarea firelor de par, clar se indeseste (nu e doar o impresie), cresc mai multe fire in acelasi por, fiecare cu radacina lui, firul mai gros si mai negru, spre deosebire de epilatul cu ceara sau aparat, care mai si distrug din radacini sau firele "uita" sa mai creasca o perioada, fire intr-adevar mai blonde si mai subtiri.
kudika019285
Postat pe 17 Iulie 2009 23:08
De la: alinaiulia, la data 2008-07-08 17:28:59este un mit ca epilarea cu lama indeste parul, eu o folosesc de mult timp si, din contra, parca e mai bine, plus ca nu imi agresez pielea sub nici un fel (agresiunile repetate, orinde ar fi, au risc de cancer prin atipiile celulare rezultate). Folosesc doar o crema emolienta dupa.

Depinde de organismul fiecaruia eu daca folosesc lama ..e de groaza prefer ceara
hapciucalipta
Postat pe 14 August 2009 05:48
De la: alinaiulia, la data 2008-07-08 17:28:59este un mit ca epilarea cu lama indeste parul, eu o folosesc de mult timp si, din contra, parca e mai bine, plus ca nu imi agresez pielea sub nici un fel (agresiunile repetate, orinde ar fi, au risc de cancer prin atipiile celulare rezultate). Folosesc doar o crema emolienta dupa.

buna...imi poti spune si mie ce crema emolianta folosesti?
petronik010792
Postat pe 25 August 2009 12:02
buna si eu folosesc lama de mult timp, si e cam naspa.si sa va mai spun ceva rusinos, imi creste fire de par in barba. stiti vrun remediu bun, inafara de smuls cu penseta , de a scapa de ele/?
kudika098645
Postat pe 2 Septembrie 2009 08:08
doamna trandafir, dincolo de problema estetica poate fi vorba de un dezechilibru hormonal, posibil un exces de hormoni. faceti un control al glandelor suprarenale, poate e de rezolvat ceva acolo si dupa aceea se rezolva si detaliile estetice. multa sanatate
eleain
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:54
alinaiulia sa sti ca katzyela are dreptate.si eu ma epilez cu lama numai ca o fac cand am pielea uda.asa nu mai am iritati sau semne rosii cum imi apareau pana am incercat pe pielea uda.incearca si o sa vezi ca o sa fie mai bine.
Aila_sakura13
Postat pe 3 Septembrie 2009 03:08
multumesc de raspuns
kudika098645
Postat pe 4 Septembrie 2009 20:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dermato-estetica si cosmetologie 5 De la: carmen_natural 17 Martie 2011 19:24
curs machiaj arad 10 De la: MONSENIORUL 4 Ianuarie 2012 21:55
pot ramane insarcinata daca am avut relatii sexuale in apa ? 127 De la: stem_29 17 August 2010 11:16
Produsele profi pentru par Keune 1 De la: ronna20 13 Iulie 2010 11:15
COLAGENUL MARIN TIP II 1 De la: darius1973 23 Martie 2009 19:37