Setari Cookie-uri

tratamente naturiste pentru chistul ovarian

cunoaste cineva tratamente naturiste pentru chisturile ovariene?Multumesc!
amalia79_healthy
Postat pe 28 August 2008 18:11
Du-te la un homeopat ! Fiicei mele, in clasa a IX-a, i s-au descoperit chisturi ovariene cam cat o minge de ping-pong de mari. Dupa tratamentul homeopat urmat timp de 6 luni neintrerupt, s-au facut microscopice. Aceste chisturi se refac, deoarece provin dintr-un dezechilibru hormonal, dar va dati seama ca nu puteam sa ma joc cu tratament hormonal cu un copil de 14 ani, de aceea am preferat homeopatia. Atentie la ce medic va duceti, ca unii dau doar 2 medicamente si gata. Doctorita mea imi face niste scheme de tratament din cca.6-10 medicamente, care se iau dupa o anumita schema. De exemplu: Luni, miercuri, vineri, duminica - unele, marti, joi, sambata - altele. Se iau din 2 in doua ore, lucru care poate fi greu, dar iti pui ceasul de la telefon sa sune ca sa-ti aduca aminte si gata. Bafta multa!
carmenstan
Postat pe 5 Septembrie 2008 09:10
Tratamentul pentru chisturile ovariene incepe cu identificarea dezechilibrelor ce le-au cauzat. Incearca o diagnosticare integrativa care sa-ti identifice profilul hormonal, nutritional, metabolic, stresul ME etc si mai ales eco-toxinele ce pot avea un rol esential in initierea acestor dezechilibre. Cat priveste tratamentul homeopat, acesta este abia in pasul 5 (cinci) intr-un tratament integrativ adevarat deoarece eco-toxinele blocheaza actiunea remediilor homeopate. Numai dupa detoxifiere se pot lua remedii homeopate.
Daca doresti mai multe informatii scrie-mi pe adresa euvita_mspa@yahoo.com
dusa
Postat pe 10 Septembrie 2008 12:41
Buna. Tratamentul naturist pe care l-am aplicat eu este tratamentul cu picaturi de mladite de zmeur si muguri de coacaz negru. Se gasesc la orice plafar si se face tratament de 2 luni cu o luna pauza.
Dupa 2 luni mi s-a redus la jumatate chistul ovarian pe care il aveam.
Multa sanatate!
monasava
Postat pe 16 Septembrie 2008 13:41
Buna,

Am tot avut probleme cu chisturi ovariene de dimensiuni destul de mari incepand de acum 3 ani si am incercat o gramada de tratamente,atat homeopate cat si din medicina clasica.nu stiu foarte multe detalii despre motivul aparitiei acestor chisturi,cum de altfel nu a stiut nici unul dintre doctorii la care am fost (si am fost slava Domnului la destui)insa pot sa iti spun ce a functionat la mine.Eu folosesc combinatia intre medicina clasica si cea homeopata;astfel,cateva luni pe an iau Yasmin la care ovarele mele reactioneaza foarte bine,iar cateva luni opresc anticonceptionalele si iau combinatia de tinctura de mladite de zmeur,cu elixir de boabe de coacaze negru si ceai antitumoral(se gaseste in Plafar,nu foarte usor,insa se gaseste cu putina insistenta).Motivul pentru care opresc anticonceptionalele pentru 6 luni este acela ca din cauza lor tind sa fac chisturi pe sani.Ironic,nu?imi dispar chisturile de pe ovare si apar altele pe sani.
Oricum,eu zic ca merita sa incerci combinatia de mai sus.ce am mai inteles eu ca functioneaza foarte bine in astfel de probleme este mierea cu apilarnil,insa eu una nu am reusit sa gasesc produsul.poate tu ai mai mult noroc.
eneeliza
Postat pe 18 Septembrie 2008 10:55
As vrea sa o intreb pe DUSA la ce tip de medic trebuie sa te duci pentru o diagnosticare integrativa? Cum ze fac aceste profile: hormonal, nutritional, metabolic, stres ME si eco-toxinele? Multumesc!
carmenstan
Postat pe 19 Septembrie 2008 08:01
Trebuie mers la un cabinet de medicina integrativa unde functioneaza un medic naturopat (cu competenta data de MS).
Testele se fac folosind un aparat ce foloseste ca metode de diagnosticare EDS (Electro Dermal Screening), EPR (Evoked Potential Response) si analiza spectrala a semnalelor EKG, EEG. Desi suna foarte sofisticat, lucrurile sunt foarte simple: aceste masuratori permit culegerea a mii de date si corelarea lor pt. a oferi medicului suficienta informatie utila pt. punerea corecta a diagnosticului.
Sunt cateva zeci de aparate in toata tara dar, din pacate, nu sunt folosite cf. menirii si potentialului lor. Din cate stiu eu, exista doar 3 cabinete unde se utilizeaza in mod corect aparatul:
- unul la Sighisoara (cel mai vechi), dar tratamentul este obligatoriu homeopat. Problema cu tratamentul homeopat este aceea ca radiatiile si alte tipuri de energii perverse blocheza remediile homeopate;
- unul la Timisoara (unele ati vazut dr. de aici la o emisiune pe Antena 2 si ati vazut ce repede s-a recuperat dupa atac cerebral folosind aparatul)tratamentele in bolile grave se bazeaza pe met Breuss + met Gerson
- unul in Bucuresti - cel de medicina integrativa - la care, dupa colectarea datelor, se evalueaza stadiul de boala si modul in care organismul raspunde, si, in functie de acestea se alege tratamentul. Exista protocoale speciale pentru femei , inclusiv pentru menopauza.
Poate or mai fi si alte cabinete unde se folosesc astfel de aparate, nu stiu ce sa va spun, este bine sa luati relatii inainte de a va duce.
dusa
Postat pe 19 Septembrie 2008 15:45
leonte_healthy
Postat pe 28 Noiembrie 2008 22:31
da prietena mea sa tratat de aceasi afectiune cu produse de la aloe vera detalii pe www.caraghiaur.ro
lucian_rich
Postat pe 21 Decembrie 2008 10:03
De la: amalia79, la data 2008-08-28 18:11:17cunoaste cineva tratamente naturiste pentru chisturile ovariene?Multumesc![/quot
onelamihalcea@yahoo.com
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:20
De la: carmenstan, la data 2008-09-05 09:10:07Du-te la un homeopat ! Fiicei mele, in clasa a IX-a, i s-au descoperit chisturi ovariene cam cat o minge de ping-pong de mari. Dupa tratamentul homeopat urmat timp de 6 luni neintrerupt, s-au facut microscopice. Aceste chisturi se refac, deoarece provin dintr-un dezechilibru hormonal, dar va dati seama ca nu puteam sa ma joc cu tratament hormonal cu un copil de 14 ani, de aceea am preferat homeopatia. Atentie la ce medic va duceti, ca unii dau doar 2 medicamente si gata. Doctorita mea imi face niste scheme de tratament din cca.6-10 medicamente, care se iau dupa o anumita schema. De exemplu: Luni, miercuri, vineri, duminica - unele, marti, joi, sambata - altele. Se iau din 2 in doua ore, lucru care poate fi greu, dar iti pui ceasul de la telefon sa sune ca sa-ti aduca aminte si gata. Bafta multa!
2710818060787
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:48
De la: carmenstan, la data 2008-09-05 09:10:07Du-te la un homeopat ! Fiicei mele, in clasa a IX-a, i s-au descoperit chisturi ovariene cam cat o minge de ping-pong de mari. Dupa tratamentul homeopat urmat timp de 6 luni neintrerupt, s-au facut microscopice. Aceste chisturi se refac, deoarece provin dintr-un dezechilibru hormonal, dar va dati seama ca nu puteam sa ma joc cu tratament hormonal cu un copil de 14 ani, de aceea am preferat homeopatia. Atentie la ce medic va duceti, ca unii dau doar 2 medicamente si gata. Doctorita mea imi face niste scheme de tratament din cca.6-10 medicamente, care se iau dupa o anumita schema. De exemplu: Luni, miercuri, vineri, duminica - unele, marti, joi, sambata - altele. Se iau din 2 in doua ore, lucru care poate fi greu, dar iti pui ceasul de la telefon sa sune ca sa-ti aduca aminte si gata. Bafta multa!
2710818060787
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:49
De la: SKY81, la data 2008-09-15 15:31:58
De la: amalia79, la data 2008-08-28 18:11:17cunoaste cineva tratamente naturiste pentru chisturile ovariene?Multumesc!


Buna
Daca vrei mai multe detalii despre un tratament naturist care intr-adevar da rezultate pe aceasta problema trimite-mi un mail pe adresa maria_81ever@yahoo.com si iti dau mai multe detalii pentru ca nu stiu daca am voie sa dau pe forum toate informatiile.Important este ca am vazut cazuri deja rezolvate cu aceste produse.
2710818060787
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:50
Poti face in paralel cu tratamentul naturist si Bioenergie,mult succes.
elenaadina
Postat pe 21 Decembrie 2008 19:28
Buna Dusa,
Imi poti spune unde este cabinetul de medicina integrativa din Bucuresti?

acum 4 ani am fost operata de 2 chisturi de 10 cm dintre care unul a fost hematic. De atunci imi apar in continuu si dupa tratamente cu anticonceptionale se retrag.
Ultima data dupa un tratament de 4 luni cu anticonceptionale la numai 2 saptamani a reaparut... unul hematic de 3 cm.
Vreau sa fac bebe insa in ritmul acesta nu cred ca am vreo sansa.
Daca ma puteti ajuta va rog sa-mi scrieti pe cristina@volcano.ro
cristinapopescu74
Postat pe 21 Decembrie 2008 23:03
Incearca tinctura de fructe de soc. Are un gust oribil, dar functioneaza. O gasesti la Plafar.
simdianateodora
Postat pe 22 Decembrie 2008 10:14
Eu am avut 2 chisturi ovariene si iainte de a face un tratament hormonal am
incercat bioenergie. Metoda a dat rezultate.
parker
Postat pe 17 Ianuarie 2009 13:11
la mine a dat rezultat doar tratamentul pe care l-am facut la Sovata cu bai sarate si tampoane vaginale cu namol .Am facut si bioenergie si tratamente hormonale dar degeaba ! Asta a dat rezultat
nico_healthy
Postat pe 20 Ianuarie 2009 12:47
Buna ziua ma numesc Mihaela am 23 de ani si sunt din Barlad am un chist ovarian destul de mare la ovarul stang am fost la diferiti medici si mi-au dat diferite retete pe care le-am urmat dar chistul nu mi-a disparut.Luna aceasta am fost la alt medic si mi-a dat anticonceptionale timp de 3 luni dar eu as vrea sa incerc si un tratament naturist ce imi puteti recomanda ca am niste dureri groaznice...astept raspunsul dvs.

mimi_gras
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:21

Sunt Ionela si vreau sa raspund tuturor fetelor (femeilor) cu probleme genitale (chisturi sau chiar fibroane). De la 25 de ani m-am tot luptat cu un chist ovarian pe partea drepta (ma durea cu tot cu picior), la inceput am urmat tratament cu anticonceptionale, doar ca "boala" recidiva dupa 3-4 luni. Apoi am citit intr-un ziar despre ceaiul de galbenele sau de coada - soricelului (cine are rabdare si-si poate face in fiecare seara - timp de 1 luna - cate o cana de ceai fie de galbenele, fie de coada-soricelului va observa ca - incetul cu incetul chistul va disparea), sau poate urma un tratament cu Nizoral - pastile (costa in jur de 14,00 lei - o cutie cu 20 pastile), dar ATENTIE sunt putin cam toxice si de a ceea eu recomand ca sa se ia cate o pastila la 3zile. Cel mai bine este sa se poata face un tratament combinat, deci si pastile si ceai. Dupa o luna de tratament faceti pauza, apoi reluati pentru siguranta. Daca "boala" este mai veche urmati tratamentul 2-3 luni. Eu am facut si acupunctura.
ionela_oprea68
Postat pe 30 Ianuarie 2009 12:08
Buna mimi_gras
Trimite-mi un mail pe adresa maria_81ever@yahoo.com si te ajut cu multa placere; de curand am intalnit o persoana cu aceeleasi dureri groaznice pe care spui ca le ai si tu si dupa aproximativ o saptamana de cura cu produsele recomandate de mine a scapat ele.Produsele acestea sunt foarte bune, crede-ma , experienta de 30 de ani a dovedit-o.
Astept mailul tau. Sanatate multa tuturor!
SKY81
Postat pe 30 Ianuarie 2009 12:33
da! a dat rezultate excelente Branca Ursului,asociat cu Tinctura de marar sau Mladite de zmeura! Citeste prospectele. Atat doar, ca trebuie sa iei de 3 ori/zi si sa ai rabdare sa iei macar o luna si apoi dupa cum scrie in prospect! Cand ai dureri la CM, ia CRETISOARA! - Preferabil tinctura! Nu te va mai deranja niciodata !
P.S. TREBUIE SA STII DE CE NATURA SUNT CHISTURILE! Dupa cum ti-a zis probabil si medicul, la 90% dintre femei, acestea se formeaza in perioda Pre-menstruala si de obicei se elimina la ciclu, astfel ca un control ginecologic relevant e cel efectuat la cca.10 zile dupa CM
:)
SANATATE!
alf66
Postat pe 1 Februarie 2009 11:38
Buna ziua,
Mi-am cumparat astazi gemoderivat dim mladite de zmeur si anticonceptionale si am sa incerc sa vad ce o sa se intample daca da rezultat o sa va spun.

Sanatate multa si o zi nemaipomenita!
mimi_gras
Postat pe 4 Februarie 2009 13:42
Salut

cam ce dimensiuni are chistul tau ovarian?
sunt mai multe tipuri de chiste ovariene, de diferite dimensiuni, iar unele se pot maligniza.Asha ca m-ar interesa ce dimensiuni are.
Sincer te-as sfatui sa lasi in pace diferitele tratamente naturiste, ca nu ajuta la nimic, asta iti spun din experientele muuuuultor femei.
In ziua de azi tehnica a mai evoluat si se pot face operatii laparoscopice de indeaprtare a acestor chiste (asta in caz ca te sperie o operatie clasica)

o zi buna !
missbluelight
Postat pe 7 Februarie 2009 12:33
mugur de coacaze negre mugur zmeura mugur de nuc hofigal
kudika059746
Postat pe 8 Februarie 2009 01:58
Si eu am fost in situatia ta ,am luat fel de fel de medicamente si ceaiuri dar nu mi-a ajutat la nimic.Singurul lucru este sa se intervina chirurgical cu cat mai repede cu atat mai bine .Eu intarziasem cu" metodele "mele auzite la diversi medici si la anumite persoane si din acea cauza am "tras-o"infectia deja era pietrificata si s-a lucrat la mine in jur de o ora si 15 minute .Persoanele care se operau la fel de chist deja dupa 4-5 ore plecau pe picioarele lor ,dar totul este sa actionezi atunci cand tratamentele medicale nu isi mai fac efectul singura solutie asta ar fi ,interventia chirurgicala .Apropos nu m-am operat la spitalul de obstretica si ginecologie ,ci m-a operat un medic chirurg de la spit. municipal .Eu am 39 de ani si te sfatuiesc cu sufletul , sunt din Braila ,daca vrei mai discutam.
Mult succes si multa sanatate .
aditzanebunica
Postat pe 15 Februarie 2009 19:04
buna ma numesc mariana pot sa va zic de un tratament cu produse naturiste bun pentru chisturi ovarienede la o companie tianshi
kudika162441
Postat pe 17 Februarie 2009 21:00
duºa,spune.mi ºi mie te rog unde se aflã în Timiºoara acest aparat,cabinetul de medicinã integrativã sau medicul naturopt la care trebuie sã apelez ºi unde îl pot gãsi.Sunt plinã de chisturi la sãni ºi am citit tot ce ai postat pe acest seite ºi mi se par foarte logice ºi pertinente rãspunsurile tale .Dã-mi ºi mie un sfat , o adresã sunt din timiºoara.
fluturas_dana
Postat pe 17 Februarie 2009 21:13
Imi pare rau dar nu cunosc in Timisoara un cabinet care sa aiba protocoale speciale pentru tratamentul afectiunilor feminine. Cabinetul de medicina integrativa de care v-am spus ca se ocupa cu problemele feminine (printre altele si chist, puteti vedea la http://www.euvita.ro/Estella-C.htm) este in Bucuresti.
La Timisoara exista cabinetul dr. Bacean Aurel, dar nu stiu sa aiba protocoale speciale pt. femei. Asta nu inseamna ca o vizita acolo nu te poate ajuta ...
Trebuie sa intelegi ca problemele feminine sunt total speciale, inclusiv si mai ales raspunsul la stres, care antreneaza niste hormoni cu efect si asupra zonei reproductive. Inainte de 1992-1995 nu se prea faceau studii care sa includa si femei, din motive de comoditate, pentru ca nu doreau sa tina seama si de modificarile hormonale lunare. Rezultatele studiilor facute pe barbati se extrapolau pur si simplu si la femei. Abia dupa 2000
au inceput sa se faca diferentierile specifice pt raspunsul la stres si au inceput cercetarile ... si abia de prin 2005 incoace au aparut si rezultatele.
Sfatul cel mai bun pe care pot sa ti-l dau este sa intelegi ca fiecare persoana este unica, are un teren biologic si un raspuns la stres specific, care determina esential tabloul hormonal si metabolismul, asa incat trebuie sa mergi la un medic care sa stie sa te diagnosticheze, este cel mai important lucru ... abia apoi se face tratamentul specific.
Nu exista o singura cauza a bolii, nu exista un tratament unic, iar tratamentul este FOARTE COMPLEX: exista zeci de hormoni, enzime, neurotransmitatori etc ce trebuie reglati, si cine isi pune nadejdea in 2-3 ceaiuri/tincturi si spera sa se vindece intr-o saptamana, acela va avea parte de dezamagiri: organismul este prea complicat si are nevoie de MIN 4-6 luni ca sa se regleze, in conditiile unui tratament corect, care "ataca" cauzele.
Poate ca ti se pare inspaimantator ceea ce-ti spun, dar gandeste-te ca boala (chistul ovarian, chist la sani etc) nu a aparut intr-o saptamana si deci nu se poate rezolva intr-o saptamana - decat chirurgical !(poate sa-mi spuna cineva, dar operatia NU rezolva dezechilibrul endocrin, deci chisturile vor recidiva).
dusa
Postat pe 18 Februarie 2009 15:58
da reflexo terapia si tratament naturist de la tianshi poti sa le vezi pe net daca vrea cineva sa ma contacteze pe adresa de e-mail
kudika162441
Postat pe 18 Februarie 2009 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cafea sanatoasa cu proprietati terapeutice si nu numai 27 De la: vitamina_c 8 Decembrie 2010 15:10
Cum se trateaza alunitele in mod naturist? 47 De la: psi2006 8 August 2015 23:01
chist ovarian 9 De la: kudika480297 1 Noiembrie 2012 11:49
Ganoderma 97 De la: antzuca00 30 Ianuarie 2014 10:31
Face 2 De la: kudika226898 2 Septembrie 2010 10:25