Setari Cookie-uri

tratamnet pentru cicatrici?????

Salutare tuturor!
Vreau sa intreb si eu...poate cunoaste cineva: exista vreun tratamnet naturist pentru estomparea cicatricilor provocate de interventiile chirurgicale? Am suferim mai multe operatii la un picior si as dori sa stiu daca exista ulieuri, plante care pot ajuta la o vindecare sau o estompare a acestor cicatrici.
Va multumesc!
alinaposchina
Postat pe 15 Septembrie 2008 10:53
buna Alina,exista niste creme sau geluri in farmacie de aplicat peste cicatrici, de exemplu SAME PLAST de la casa same care da rezultate. de asemenea expunerea la soare face foarte bine (nu stiu daca si solariumul). depinde cat timp a trecut, dar vei vedea ca in timp se estompeaza vizibil din punct de vedere estetic. poti lua in calcul si chirurgia plastica, dar dupa parerea mea cel mai bine ar fi sa nu dai multa importanta, am cunoscut multe femei frumoase carora cicatricile le dau un aer de femei cu experiente de viata importante.
in rest, sanatate si ganduri frumoase.
eleain
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:01
Multumesc mult pentru raspuns.
Bine...nu pot spune ca sunt extrem de preocupata de aceasta problema, desi picioarele mele au suferit cateva interventii chirurgicale de-a lungul vremii. Ma gandeam doar daca exista vreun tratamen naturist sau de la farmacie care sa estompeze mai mult cicatricile.
Si...multumesc pt. incurajari.
alinaposchina
Postat pe 30 Octombrie 2008 23:16
Hi, eu iti recomand ceva banal sa spun asa, este un unguent de la farmacie nu costa prea mult dar am vazut ca face minuni. Este pt altceva dar daca te gandesti vei vedea ca am dreptate. Am incercat si pe cicatrice vechi de 3 ani, incearca nu are ca sa iti fac rau doar bine nu are o contra indicatie si daca ai rabdare vei vedea ca ai sa scapi de mai toate semnele se numeste LASONIL este pt circulatie dar tocmai de aceea iti sp ca este bun In timp pe locul unde dai incepe sa se accentueze circulatia periferica si semnul se va estompa, poti sa faci si plaje vara cand iti dai este si mai bine.Din pacate am avut un accident cu bicicleta la 27 de ani , si m am operat in 3 zile de 3 ori si am avut o cicatrice mica daca pot sp, vreo 30 de fire pe deasupra mainii si vreo 7 sau 8 in palma eram disperata si cum venea cineva sa dea mana cu mine inebuneam , am cautat fel de fel de remedii pana mi a venit in cap chestia cu vasele capilare acum am semnul dar putin isi dau seama ca am avut ceva acolo . SCUCCES
sexy_healthy
Postat pe 5 Decembrie 2008 16:46
Buna tuturor.
Am descoperit recent niste geluri,nu scumpe ,in jur de 20 lei 25o ml care sunt intr-adevar bune.Sanatate si toate cele bune
carmennnn_healthy
Postat pe 9 Decembrie 2008 08:43
eu mi'am acoperit cicatricea operatiei de apendicita cu un tatuaj.. si e foarte ok.. dar si aici parerile sunt impartite :d

Postat pe 5 Ianuarie 2009 16:38
Buna ziua! Am si eu o problema cu cicatricile :(. Am avut un accident acu 2 saptamani in urma caruia am fost cusuta la cap, cicatricea e de 3 centrimetri....ma intreb daca in locul acela o sa mai fie posibil sa creasca par?! Am avut si pe gat 3 zgarieturi adanci ....la doua le-a cazut coaja devreme si a ramas semn destul de mare , in profunzime...se cunoaste ca o groapa, una s-a prins bine se vede doar pielea lucioasa. Ce ma sfatuiti sa fac. Doctorul a zis ca nu exista creme care sa ma ajute in aceasta privinta. Astept un raspuns de la voi....
a_andreut_a
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:57
pentru andreutz problema ta are rezolvare, daca esti interesata ma gasesti la mail aloevera@caraghiaur.ro sau id mess lucian_rich
lucian_rich
Postat pe 14 Ianuarie 2009 20:01
contactubex ar avea oare efect asupra cicatricilor lasate de acnee?
kudika007253
Postat pe 9 Februarie 2009 15:15
buna intrebare si buna idee mi-ai dat, nu stiu daca contractubexul ar diminua cicatricile laaste de acnee, dar nu vad de ce nu ar face-o. Asa ca incearca-l. Mai am si eu vreo cateva asemenea cicatrici, am sa-l incerc si eu sa vedem ce se intampla :)
o saptamana minunata tuturor va doresc!
corina30
Postat pe 10 Februarie 2009 15:39
Pentru acnee , cicatrici si pete fff bun este dermal magic (exfoliant si hidratant). este natural (aloe vera, iarba de mare, musetel, salvie, macese) si nu da reactii adverse.
valy_cy
Postat pe 26 Martie 2009 15:01
ContraTubex,pt cicatrici,cu rabdare ,vointa si incredere,cine se iubeste asa cum este , se va face iubit si de cei din jur:*
andreea_carmina
Postat pe 4 Mai 2009 21:50
da / exista / eu personal produc un gel pentru inlaturarea cicatricilor si fara sa vreau l-am testat pe mine personal / e ok / o zi buna /
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 22 Mai 2009 08:49
De la: corina30, la data 2009-01-07 10:50:51E adevarat ca poate fi bun Lasonilul, deoarece intensificare circulatiei sangvine ajuta la estomparea cicatricilor, e o idee foarte buna. Si eu am facut vreo doua operatii la picior si am primit si eu sfatul unui medic estetician de a folosi CONTACTUBEX, este un unguent bun, nu este scump, undeva in jur de 50 RON. Eu am facut ultima operatie in luna iulie si am folosit acest unguent pana acum. Vreau sa spun ca s-a diminuat foarte tare cicatricea, iar cele de la operatia anterioara abia se mai vad.

atat lasonil cat si contractubex contin heparina...unii medici spun ca "ajuta la circulatie, FALS ci ajuta sa nu se inchida la culoare acea cicatrice in urma coagularii sagelui in zona respectiva (heparina=anticoagulant).
Totusi cele mai importante componente ale contractubexului sunt alantoina si extractul de ceapa pentru efectul de reducere a cicatricei.
Mai sunt o gramada de produse pt cicatrici:
-dermatocosmetice: cicaderma (ivatherm), ephiteliane (ducray), cicaplast (la roche posay), cicabio crema (bioderma), cicactive (uriage), crema cu extract de melc (herbagen)
- farmaceutice-medicamente: contractubex, zeraderm, dermatix, lasonil (dar nu folosit singur ci in combinatie cu cele mentionate inainte).
Cele mai performante sunt zeraderm si dermatix (momentan pe piata romaneasca se gaseste doar zeraderm , dermaixul nu se mai importa), contin derivati de silicon (acesti derivati stimuleaza sinteza fibrelor de colagen si de eleastina care ajuta "strangerea" marginilor cicatricii ducand astfel la micsorarea dimensiunilor acesteia).
Zeradermul e cam scump aprox 200 ron dar merita toti banii.
Si celelalte produse sunt bune...dar mai eficient e zeradermul.
Sanatate.

Postat pe 8 August 2009 14:16
Buna!Cam cat timp crezi ca ar trebui folosit zeradermul pt a se vedea rezultatele?Eu il folosesc cam de 2 saptamani si parca nu vad schimbari....poate ma insel.Il voi folosi in continuare macar 2 luni desi este foarte scump....sper sa ai dreptate si sa dea rezultate.
doareu_healthy
Postat pe 23 August 2009 22:32
salut,eu am o cicatrice de la cezariana,am ceva sanse sa gasesc ceva care sa ma ajute sa scap de cicatrice sau doar un pic sa nu se mai vada asa tare.Eu am auzit de un ceroto ce il pui pe deasupra.e ca un fel de piele moarta ce iti acopere totul.dar nustiu pt ca eu nu l-am gasit,sa fie dor vb.raspundeti-mi va rog.
camelia2985
Postat pe 19 Martie 2010 10:27
Buna ziua, pentru cine e interesat aduc din Usa, Zeraderm la un pret mult mai bun decat in farmacii, ma puteti contacta pe cristianahoratiu@yahoo.com sau la nr telefon 0723245890. Este foarte bun si indicat ptr orice cicatrici cheloide, cezariene, post interventii chirurgicale si post arsuri de gradul III.
healthy014965
Postat pe 14 Aprilie 2010 11:25
De la: alinaposchina, la data 2008-09-15 10:53:38Salutare tuturor!
Vreau sa intreb si eu...poate cunoaste cineva: exista vreun tratamnet naturist pentru estomparea cicatricilor provocate de interventiile chirurgicale? Am suferim mai multe operatii la un picior si as dori sa stiu daca exista ulieuri, plante care pot ajuta la o vindecare sau o estompare a acestor cicatrici.
Va multumesc!
healthy016097
Postat pe 12 Mai 2010 23:00
FETITA MEA A CAZUT 1 SAPTAMINA IN URMA JOS SHI A AVUT O INTERVENTIE CHIRURGICALA PE FATA CU CE MIATI SFATUI SA O DAU SA NU RAMIE CICATRICE CACI E FETITE?
healthy016097
Postat pe 12 Mai 2010 23:02
iti recomand cicatrol gel sau crema , gasesti pe okazii / o zi buna . cu respect
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 13 Mai 2010 21:17
De la: alinaposchina, la data 2008-09-15 10:53:38Salutare tuturor!
Vreau sa intreb si eu...poate cunoaste cineva: exista vreun tratamnet naturist pentru estomparea cicatricilor provocate de interventiile chirurgicale? Am suferim mai multe operatii la un picior si as dori sa stiu daca exista ulieuri, plante care pot ajuta la o vindecare sau o estompare a acestor cicatrici.
Va multumesc!


alina, exista! in primul rand depinde de cat de veche este cicatricea... pe ce zona este. medicul intervine asupra cicatricii si la final ramane un semn ca un fir de par. daca esti motivata si folosesti niste creme dupa... intr0un an devine insesizabila. consulta un medic estetician. eu l-am cunoscut pe dr iancu la grigore alexandrescu, vezi ca are si cabinet particular.
bevbev
Postat pe 1 Iulie 2011 14:00
Salut. Pentru cicatrici eu am folosit Scagel. Pretul este foarte bun, comparativ cu alte produse similare, aprox 60 lei. Produsul este pe baza de extracte din plante si silicon derivat. Rezultate au inceput sa se vada dupa 7 zile de tratament. Rezultatele sunt in functie de vechimea cicatricilor.
alia1
Postat pe 17 Octombrie 2011 10:32
eu am folosit COTRACTUBEX dupa cezariana si mi-a fost foarte bine cu ea
aproape ca nici nu se vede
kudika470260
Postat pe 12 Noiembrie 2011 15:37
Buna,

Eu m-am tratat de cicatricile lasate de acnee la Dr Kasem.Trateaza cu laser orice fel de cicatrici,acnee,vergeturi,varice etc.E un doctor foarte bun,a aparut si pe la tv.
Iti las nr de la clinica: 0730052545.

Cu siguranta vei fi fercita dupa tratament.


kudika472042
Postat pe 16 Noiembrie 2011 14:28
Hello,
Iti recomand pe Dr Kasem,el e cunoscut pt tratarea varicelor dar e si un chirurg estetician foarte bun.
Eu m-am tratat la el de cicatricile lasate de acnee.Trateaza cu laser si are cea mai buna aparatura din Romania asa ca solutia e langa tine.Iti las nr clinicii lui:0730052545.

kudika472042
Postat pe 18 Noiembrie 2011 17:32
Am si eu la genunchi niste cicatrici, si am vrut de mult sa scap de ele! Am incercat cu creme, cu mai multe lucruri dar nu a mers! Daca exsista ceva natural care sa le poata face sa dispara cat de cat ! VA ROOG AJUTOOR!!
HelloisMaria
Postat pe 19 Aprilie 2013 14:10
Eu am foarte multe cicatrici pe picioare si am si fost operata de 2 ori. Si ca sa diminuiez cusaturile aoeratiei, prof.Lascar care ma operat mi-a recomandat: contractubex si de la mederma ,,skin care for scars", pe cea din urma nu am gasit-o in Romania. Contractubex a dat rezultate, dar cei drept nu am folosit-o decat 2-3 luni, dar se cere un tratament de min 6 luni. Acum o sa inecep sa ma dau iar, facusem o pauza ca urma sa vina bebe.
kudika_33760
Postat pe 30 Aprilie 2013 08:56
Pentru cicatrici de orice fel, dar nuu vechi de ani de zile, recomand cu cea mai mare incredere Crema Activ Balsam de la Biyovis Lifestyle..este un balsam doar din plante extraordinar de bun...eu am crezut ca nu mai scap de cicatricile cauzate de acnee dar cu acest balsam am reusit!
Cu cea mai mare incredere il recomand oricui!
kudika_30494
Postat pe 25 Iunie 2013 15:35
este un tratament foarte bun pentru toate probleme pielii inclusiv cicatrici,vergeturi,riduri...il foloseste si Gina Pistol am vazut pe www.rithual.ro
kudika_925960
Postat pe 27 Iunie 2013 14:33
Cred ca numai operatia "estetica" mai poate face minuni in cazul cicatricilor!
rondina
Postat pe 27 Iunie 2013 14:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna ziua! 4 De la: ioanabobocea 18 Noiembrie 2009 21:27
gallacosmetics.ro a incercat cineva? 5 De la: kudika_8882 19 Iunie 2013 18:55
Cum scap de celulita? 45 De la: kudika_1015607 12 Septembrie 2016 11:05
Incercati gratuit o sedinta de vibromatic de 15 minute! 1 De la: MaroccoSpa 14 Octombrie 2010 14:59
ApiCompleX 1 De la: ApiCompleX 27 August 2011 13:28