Setari Cookie-uri

sperma eliminata de organismul femei dupa actul sexual

de ce oare o fata dupa actul sexual cu partenerul ei se elimina sperma din ce cauza
sweetyamg
Postat pe 13 Octombrie 2008 16:11
Ce sa mai zicem de faptul ca si unele femei pot avea orgasm urmat de o ejaculare feminina :) Totusi, trebuie o masura in toate, aveti grija de voi
misterious_gal
Postat pe 23 Octombrie 2008 10:20
normal ca sperma trebuie scoasa afara altfel sar ajunge la niste boli care nu cred ca vrei sa le ai
danielapetronela
Postat pe 2 Noiembrie 2008 22:25
Nu stiu ce se intampla cu organismul meu....o fi normal?...o fi o problema grava?....poate imi dati voi un raspuns....inainte de contactul sexual propriu-zis,in timpul actului sexual(mai precis in timpul preludiului ma umectez exagerat de mult.Ce pot face?Nu prea inteleg motivul....dar este si o chestie penibila.
doareu_healthy
Postat pe 21 Noiembrie 2008 08:15
De la: stanciumihaela29, la data 2008-11-21 08:15:48Nu stiu ce se intampla cu organismul meu....o fi normal?...o fi o problema grava?....poate imi dati voi un raspuns....inainte de contactul sexual propriu-zis,in timpul actului sexual(mai precis in timpul preludiului ma umectez exagerat de mult.Ce pot face?Nu prea inteleg motivul....dar este si o chestie penibila.

Pai lumea cumpara lubrefiante si tu te plangi k te umezesti?
Chiar nu cred k poate fi o pb asta.
bastiuta
Postat pe 27 Noiembrie 2008 18:12
De la: bastiuta, la data 2008-11-27 18:12:42
De la: stanciumihaela29, la data 2008-11-21 08:15:48Nu stiu ce se intampla cu organismul meu....o fi normal?...o fi o problema grava?....poate imi dati voi un raspuns....inainte de contactul sexual propriu-zis,in timpul actului sexual(mai precis in timpul preludiului ma umectez exagerat de mult.Ce pot face?Nu prea inteleg motivul....dar este si o chestie penibila.

Pai lumea cumpara lubrefiante si tu te plangi k te umezesti?
Chiar nu cred k poate fi o pb asta.
dannamirica
Postat pe 30 Noiembrie 2008 15:36
e "lubrifiante" . Am observat la mai multa lumea greseala asta....hm.
MarseVintila
Postat pe 8 Decembrie 2008 12:56
Eu stiu ca foarte multe folosesc lubrifiate....dar nici umectarea asta excesiva nu cred ca este ok...voi consulta un ginecolog sa vad ce'mi spune. Multumesc pt raspunsuri
doareu_healthy
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:09
De la: stanciumihaela29, la data 2008-11-21 08:15:48Nu stiu ce se intampla cu organismul meu....o fi normal?...o fi o problema grava?....poate imi dati voi un raspuns....inainte de contactul sexual propriu-zis,in timpul actului sexual(mai precis in timpul preludiului ma umectez exagerat de mult.Ce pot face?Nu prea inteleg motivul....dar este si o chestie penibila.


este perfect normal. nu e penibil, e garantia orgasmului si a functionarii normale a organismului tau.
camiflorea
Postat pe 12 Decembrie 2008 13:41
'umezirea' excesiva ar putea fi cauzata si d o infectie:o candidoza,infectie coccica etc fa-ti un examen de secretie,du-te la ginecolog.complicat sa fii femeie:P
t_raluk7
Postat pe 16 Decembrie 2008 19:48
Nu este penibile este normala asta se intampla la multe femei
epopescu58
Postat pe 17 Decembrie 2008 18:32
e normal sa ai scurgeri dar sa nu fie prea abundente incat sa duca spre anormal...atunci e posibil s fie o infectieceva cum a mai spus cineva
dar daca sunt scurgeri normale trebuie sa ai incredere in partenerul tau si sa va acceptati cu ale voastre ... mai grv ar fi daca nu ai avea deloc lichid in the pussy ...
jessica23_healthy
Postat pe 30 Decembrie 2008 02:34
De la: 12345g, la data 2008-10-13 16:11:09de ce oare o fata dupa actul sexual cu partenerul ei se elimina sperma din ce cauza

am sa-ti raspund cu o alta intrebare mai urata asa dar este primul raspuns care mi-a venit in minte cand am citit intrebarea ta : ¨De ce te k-ci dupa ce mananci ¨??? sau ¨De ce te pishi dupa ce bei apa???¨

Dupa capul tau ar trebui sa se duca din vagin in stomac direct... directia vagin-^burta ca doar e o singura gaura pe un te pishi, kci si faci copii...si sa elimini sperma mai tarziu cand faci cacutzala baie...
mai studiaza putin lucrurile astea...nu-ti cere nimeni sa stii cate oase are corpul uman si denumira fiecarora .... astea sunt lucruri logice ...care trebuiesc stiute.... nu vreau sa par rea sau needucata dar e o intrebare stupida...
jessica23_healthy
Postat pe 30 Decembrie 2008 02:44
Ce rea esti...

Bine ca avut curaj sa intrebe! Lipsa cunoasterii se rezolva prin adresarea unor intrebari, chiar si penibile.
Mai rau era daca la 65 de ani, dupa ce a facut vreo 3 prunci sa spuna ca ea face pipi prin vagin, sau alta enormitate. Si crede-ma exista cazuri...

Da, intrebarea este cel putin ciudata, dar ma bucur ca a primit si alte raspunsuri, nu doar de la tine!!!
simona_pva@yahoo.com
Postat pe 30 Decembrie 2008 11:16
De la: 12345g, la data 2008-10-13 16:11:09de ce oare o fata dupa actul sexual cu partenerul ei se elimina sperma din ce cauza

pentru ca vaginul este singurul organ uman care se curata singur,mai ales de corpuri/secretii straine..de aceea exista secretia feminina...pentru "autocuratare"..de aceea medicii ginecologi recomanda sa nu ne spalam "inauntru", pentru a nu distruge flora care ne ajuta sa secretam...de aceea femeile care se spala "inauntru" sunt mai predispuse infectiilor vaginale
..in plus cred ca "secretarea"/eliminarea mai este favorizata si de catre gravitatie, amplificata de miscarile corpului.ca si menstruatia si secretia feminina..atunci cand facem miscare scurgerile secretate sau menstruatia sunt mai abundente
si pentru cei care o critica pe cea care a intrebat, nu este o rusine sa nu cunosti ceva si sa te informezi, mai rusine este sa nu cunosti sa nu te informezi..si prostie este sa nu cunosti, sa nu te informezi si sa mai faci si pe desteptul...unii sunt priceputi in alte domenii..eu intreb intotdeauna ceea ce nu stiu si nu mi-e rusine niciodata ca nu cunosc lucruri banale, si nu ar trebui sa dam in cap celor care vor sa cunoasca...
randunika
Postat pe 8 Februarie 2009 11:36
draga e normal sa fie asa, altfel te-ar durea, macar nu ai nevoie de lubrifianti, sper ca ntelegi ce vreau sa spun
ramyxena
Postat pe 8 Februarie 2009 17:36
O parte din sperma ajunge in uter si mai departe pe trompe pentru a cauta ovulul sa il fecundeze :) restul insa ramane in vagin si trebuie sa se elimine
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 17:22
citesc si ma uimesc.....
incepi viata sexuala fara sa ai habar de un minim de cunostinte.....apoi fara sa gandesti intri pe forum si pun o intrebare ....de toata jena....internetul e bun sa gasesti raspunsul singura nu sa astepti sa raspunda alti.....
nu am vrut sa fiu rea dar aici cand cineva pune o intrebare totul se transforma intr un camp de bataie,unde jignirile sunt pe primul plan
cris_coj25
Postat pe 19 Martie 2009 13:47
FEMEILOR, unele dintre voi nu toate sunteti FENOMENALE, niste BOMBE cu CEAS!!!!
e imposibil asa ceva! cat de ignorante sunteti??? puneti mana pe cartea aia de anatomie de calasa a 11 a si nu mai intrebati prostii, sau macar ganditi cand puneti intrebari d-astea.
Imi pare sincer rau pt voi dar sunt lucruri elementare care tin de voi, de organismul vostru, dak voi nu stiti atunci ce pretentii aveti de la parteneri???
Forum-urile nu-s facute sa pui intrebari stupide, ai net dar degeaba. sunt atatea site-uri care vorbesc despre lucruri d-astea, poti sa dai un search pe google si sa afii, sa nu te mai faci de ras!!!
dak tot nu esti lamurita poti sa ceri parerea unui medic de familie sau sa mergi pa planing familial, traim intr-o lume in care informatia ne este la indemana, informativa din CARTI!!!!! site-uri de specialitate!!!! MEDIC!!!! a trecut era informatiei de la coltul strazii!!!
morphina
Postat pe 21 Martie 2009 13:49
De la: michelle, la data 2009-03-10 17:22:34O parte din sperma ajunge in uter si mai departe pe trompe pentru a cauta ovulul sa il fecundeze :) restul insa ramane in vagin si trebuie sa se elimine



BAI SCUZE, NU VREAU SA TE JIGNESC DAR DAK NU STIIII, NU MAI RASPUNDE!!!!PROMOVEZI INFORMATII GRESITE SI DUPA CE UNA PUNE O INTREBARE DIN FUNDUL MINTII MAI VINE UNA CU O TAMPENIE DE RASPUNS!!! E GRESIT CE SPUI TU ACOLO, DAK CITEAI CARTEA AIA DE CLASA A 11 A.....
DOOOOOAAAAMNEEE!!!! CITITI !!!! NU LUATI DE BUNA CE ZICE NUSH CE VECINA DE LA SCARA X.

morphina
Postat pe 21 Martie 2009 13:55
De la: 12345g, la data 2008-10-13 16:11:09de ce oare o fata dupa actul sexual cu partenerul ei se elimina sperma din ce cauza





in afara faptului k pui o intrebare foarte tampita mai faci si greseli gramaticale. e ca si cum ai intreba " de ce oare o fata dupa ce bea apa se elimina urina din ce cauza"
ce faceai tu in clasa a 11 a la ora de biologie??? sau erai prea ocupata ca sa treci pe la scoala?
:))
morphina
Postat pe 21 Martie 2009 17:44
draga randuniko....a te informa inseamna a pune mana pe o carte sa mai citesti, nu sa pui intrebari tampite pe forum si sa astepti raspunsuri si mai proaste de la altii care isi dau cu parerea din ce au auzit de la zarzavagii. tu de ce ai saliva in gura?? k sa poti indeparta corpurile straine din gura?? dar stomacul cum se curata bagi tu vreo matura k sa faci curat acolo? secretiile nu sunt de 2 tipuri: feminine si masculine is de mai multe feluri seroase, mucoase, muco-seroase. si nu exista secretii straine....asta pt cultura ta generala.iar spalaturile intravaginale is recomnadate, nu asa des dar is recomandate dupa menstra cu prafuri de la tantum rosa tocmai pt igienizare, nefavorizand staza post-menstra.

NU e rusinos sa te informezi, sapt trecuta am vazut o femeie la metrou care isi scrisese pe un caiet mic fazele ciclului la femeie, ovulatia..etc. ce sa zic respect pt ea k nu s-a informat de la florareasa. Si-a extras si ea ideiile principale dintr-o carte. Asta nu e rusinos!!! (se spune e mai rusinos nu "e mai rusine")

A, nu le dam in cap celor ce vor sa cunoasca, le dam o carte sa citeasca dar cred k tot degeaba....pt k vor mura in gura, n-au ele timp de citit "fata" , "tre` sa imi fac manichiura k diseara merg la mall"



morphina
Postat pe 21 Martie 2009 18:13
este curios k unii tineri nu au nici cele mai elementare cunostinte despre corpul lor.
Ascultati de dictonul "cunoaºte-te pe tine insuþi!"
Este foarte important
asa cum folositi forumul pt. intrebari tampite, folositi aceasta bogata sursa de informaþii care este www.google.ro si documentati-vã.
lidia44
Postat pe 22 Martie 2009 21:34
De la: morphina, la data 2009-03-21 18:13:54draga randuniko....a te informa inseamna a pune mana pe o carte sa mai citesti, nu sa pui intrebari tampite pe forum si sa astepti raspunsuri si mai proaste de la altii care isi dau cu parerea din ce au auzit de la zarzavagii. tu de ce ai saliva in gura?? k sa poti indeparta corpurile straine din gura?? dar stomacul cum se curata bagi tu vreo matura k sa faci curat acolo? secretiile nu sunt de 2 tipuri: feminine si masculine is de mai multe feluri seroase, mucoase, muco-seroase. si nu exista secretii straine....asta pt cultura ta generala.iar spalaturile intravaginale is recomnadate, nu asa des dar is recomandate dupa menstra cu prafuri de la tantum rosa tocmai pt igienizare, nefavorizand staza post-menstra.

NU e rusinos sa te informezi, sapt trecuta am vazut o femeie la metrou care isi scrisese pe un caiet mic fazele ciclului la femeie, ovulatia..etc. ce sa zic respect pt ea k nu s-a informat de la florareasa. Si-a extras si ea ideiile principale dintr-o carte. Asta nu e rusinos!!! (se spune e mai rusinos nu "e mai rusine")

A, nu le dam in cap celor ce vor sa cunoasca, le dam o carte sa citeasca dar cred k tot degeaba....pt k vor mura in gura, n-au ele timp de citit "fata" , "tre` sa imi fac manichiura k diseara merg la mall"




trebuie sa recunosc ca am gresit la formulare, cu singura scuza "din graba".
si daca am spus ca secretiile sunt de 2 feluri am incercat sa reduc la cultura unuia care stie mai putine decat mine si sa ii explic pe intelesul ei,daca tu consideri ca ai mai multe cunostinte decat mine(poate e adevarat,poate nu) nu trebuie sa te dai mare, ci sa te adaptaze la nivelul celui caruia ii explici
eu zic ca nu ar trebui sa ne atacam reciproc, caci ti-as gasi si eu greseli..
vrei sa spui ca sperma este o secretie normala pentru corpul femeii?nu..este o secretie straina de corpul ei.si pentru cultura ta generala, este recomandat de medic sa nu te speli, iti recomanda spalaturi cu tantum rosa atunci cand esti predispusa sa faci o vaginita micotica, sau infectie, sau din orice motive, dar in mod normal unei femei sanatoase nu ii este recomandat sa faca spalaturi vaginale.
daca persoana care a pus intrebarea, indiferent de felul in care a scris-o inseamna ca vrea sa stie ceva, si daca a apelat la aceasta metoda, inseamna ca nu s-a descurcat cu alta metoda, a fost in totalitate decizia ei sa apeleze la metoda asta..consider in continuare ca nu trebuie sa o tratam asa.chiar daca nu este ca voi nu inseamna ca nu este om si ca nu are nevoie de orice informatie...vrei sa spui ca tu ai toate informatiile citite si invatate din carti?nu ai intrebat niciodata mama,sora,prietena ceva anume?orice?despre o reteta culinara, despre detergentul cu care spala?despre ce carte a mai citit?eu una atunci cand caut o informatie apelez la mai multe cai: carti, internet si sfatul altor persoane. nu le urmez in totalitate, dar e bine sa ai si alte puncte de vedere.
randunika
Postat pe 23 Martie 2009 16:19
Draga noastra ''morphina'', sau cum te numesti tu in virtual....dar tu ce cauti pe fForum??? lasa-le pe toate sa afle raspunsuri in maniera considerata fructuoasa....tare desteapta te mai crezi draga!!!!!!hai, lasa aerele !
rosaverde66
Postat pe 23 Martie 2009 19:07
Draga rinduniko te rog sa citesti cu atentie ce am scris, eu nu am afirmat ca sperma e secretata de organismul femeii. Secretia este produsul unor celule,produs ce se excreta intr-un lumen. Sperma nu se secreta direct in vaginul femeii ea ajunge acolo in urma ejacularii din timpul cupulatiei si NU se keama secretie externa. Sperma nu ajunge in uter, prin colul uterin trece un sprmaozoid care "inoata" pana in trampa uterina unde se intalneste sau nu cu ovulul. Sperma are rolul de a crea mediul propice ajugerii in uter alt rol nu mai are deci se va elimina pe unde a iesit(pentru cultura ta generala si nu numai),si da,in domeniul medical kiar am mai multe cunostinte.

Poate am fost un pic mai acida dar asta datorita mentalitatii gresite care inca mai exista la noi in tara.
Una e sa te informezi despre retete culinare(unde kiar e indicat sa apelezi la mama, prietene) dar cand ai nevoie de informatii de genul asta e indicat sa citesti si ceva carti sau articole de pe net sau sa urmaresti emisiuni pe discovery sau pur si simplu sa intrebi medicul de familie(nu e rusinos si siguuur te lamureste).
Intradevar la inceput am "tras si eu cu urechea" la discutiile prietenelor, colegelor dar dupa ce am citit cate ceva mi-am dat seama k multe erau gresite sau erau idei preconcepute. Si oricum nu ma poti contrazice: cartea e sfanta pt k a fost scrisa de oameni care stiau despre ce vorbesc, documentati.
Da, ai si tu dreptate trebuie sa urmezi mai multe cai de informare dar sa stii ca e foarte important si ce fel de informatie cauti.Informatia de specialitate e cea corecta intotdeauna chiar dak exista si opinii diferite, inseamna k au si argumente pentru asta (si aici ma refer si la spalaturile vaginale). Medicina e foarte controversata.

Nu ma dau mare sunt doar indignata de modalitatea unora de informare despre lucruri asa importante. pt k de exemplu tot din lipsa de informare/informarea gresita si spiritul de turma s-au revoltat atatea cand a s-a introdus vaccinul anti-HPV.
morphina
Postat pe 23 Martie 2009 23:54
De la: rosaverde66, la data 2009-03-23 19:07:07Draga noastra ''morphina'', sau cum te numesti tu in virtual....dar tu ce cauti pe fForum??? lasa-le pe toate sa afle raspunsuri in maniera considerata fructuoasa....tare desteapta te mai crezi draga!!!!!!hai, lasa aerele !


mda...ai citit bine numele meu "in virtual".
ce caut eu pe forum e fix problema mea, iar de nu-ti plac comenturile mele e doar problema ta.
in skimb dak ai argumete logice de adus in orice privinta te rog sa o faci asa cum a facut randunik dak nu poti sa imi ignori comentariile.
morphina
Postat pe 24 Martie 2009 00:20
cat de rele sunteti
a intrebat si fata asta ceva ca habar nu avea si gata stiti voi tot!
asta este se pare ca mai sunt si persoane care nu sunt cunoscatoare nici macar "basic" nu tre sa sarim pe ele sa le ararat ca noi stim mult mai multe
oricine poate gresii la scris
o zi buna

laviniaraduta
Postat pe 24 Martie 2009 11:03
s-a gandit vreuna dintre voi ca poate biata fata isi pune problema ca are musculatura vaginului prea slaba si de asta elimina usor sperma, care ar trebui sa s teaa colo un timp ca sa isi face treaba pt care e fost creata de Providenta....eu una mi-am pus problema asta ,da ,e logic sa se elimine , sa iasa afara sperma, dar si eu m-am speriat la inceput ca iese totusi prea repede si poate asta ar fi o problema atunci cand o sa imi doresc un copil...si apoi m-am mai ingrijorat si pt faptul ca poate am intr-adevar musculatura prea slaba si partenerul meu nu gaseste placere...asa ca nu dati in cap cui vrea s aintrebe ca nici care din voi nu v-ati nascut Dumnezeu pe pamant , si niic nu veti fi, cu toate cartile din lume in cap...trebuia sa va ganditi ca poate e o teama din ratiuni psihologice si nu necunostinita si ignoranta taraneasca, dar asta e, cand lumea e rea
sweetseawhisper
Postat pe 24 Martie 2009 18:01
De la: stanciumihaela29, la data 2008-11-21 08:15:48Nu stiu ce se intampla cu organismul meu....o fi normal?...o fi o problema grava?....poate imi dati voi un raspuns....inainte de contactul sexual propriu-zis,in timpul actului sexual(mai precis in timpul preludiului ma umectez exagerat de mult.Ce pot face?Nu prea inteleg motivul....dar este si o chestie penibila.




nu, draga mea, asa e organismul tau,
esti perfect normala,
nu e nici-o jena pt ca te umezesti prea tare, te exciti.
in schimb la mine e un chin, pt ca eu sunt prea uscata.
mai bine de tine.
pa
vivacedonna
Postat pe 24 Martie 2009 18:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scurgere galbuie urat mirositoare 51 De la: larisika 16 Februarie 2012 17:55
sexul anal? 45 De la: healthy005502 2 Aprilie 2010 12:12
noduli la sâni 85 De la: jessica23_healthy 22 Februarie 2014 10:33
soare vs ciclu 4 De la: lipsa_inspiratie 8 Iulie 2010 12:20
buna ziua,sunt o femeie in virsta de 33 de ani,am un copil de 10 ani din prima casatorie si as dori sa ramin din nou insarcinata.Mentionez ca am nascut normal,nu am probleme ginecologice,menstruatie normala dar actualul meu sot este in virsta de 58 de ani 47 De la: gratziela_73 19 Septembrie 2009 09:30