Setari Cookie-uri

mama surogat - solutie pentru cuplurile infertile?

De la: luchianramona, la data 2010-08-30 14:46:55
De la: stem_29, la data 2010-08-30 14:32:23
De la: carminaa1973, la data 2010-08-30 14:29:49va rog spuneti/mi cum pot citi cele 12 mesaje postate sub poya mea, multumesc anticipat


Nu stiu la ce te referi, cu mesajele alea.
Tu mama, cum sa faca copil cu sotul tau?! inceteaza cu prostiile:((((



uite:)http://www.copilul.ro/fertilitate/infertilitate/Mama-surogat-a4556.html


Probabil s-a gandit la insamantare artificiala.... sau, cine stie ? Faci atatea eforturi... dai intr-adevar dovada de devotament fata de familie, de sot, dar pana la urma copilul tot are alt sange decat al tau ca mama, ca femeie.... Si cand ma gandesc ca sunt atati de multi copii in grija statului, frumosi, sanatosi, inteligenti, care sunt atat de dornici de iubire si ofera atat de multe satisfactii.... Riscurile exista in orice situatie te-ai afla, chiar si la propriul copil. Poate ca nu gandesc eu cum trebuie, dar nu m-am putut abtine sa nu postez. Solutia poate fi asa de simpla !


Da, binenteles, insa eu ma gandeam la legislatie...si plus ca acel copil e al acelei femei, asta-i clar, fiind ovului ei......
Cu infiatul e greu:(.......multi ani si multa "munca" cu statul.
stem_29
Postat pe 30 August 2010 15:07
Daca situatia juridica a copilului este clara, atunci lucrurile se misca mai repede. La unii se cunoaste unul din parinti si la celalalt este "barã" (aici trebuie cerut acordul parintelui cunoscut sau a unie rude pan' la nu stiu ce grad) sau la parinti este "barã-barã" (este expresia folosita pentru atunci cand nu se cunosc parintii). Dar mai sunt unii care-si lasa copii in grija statului cu mentiunea ca in prezent nu au cu ce sa-i intretina, dar il vor vrea inapoi atunci cand isi vor face o situatie materiala mai buna, pleaca prin strainatate si nu se mai intereseaza de copii cu anii. Oricum, e o legislatie stufoasa si care a suportat in timp multe modificari. Nimic nu e usor pe lumea asta. Unii obtin cu atata efort, emotii si zbucium ceea ce altora le revine "pe cale naturala" si este ceva normal si firesc..... Asta e si asa e viata !
luchianramona
Postat pe 30 August 2010 15:37
buna la toata lumeaaaa, intrebam cum pot citi cele 12 mesaje care le specifica sub poza mea, cat priveste problema copilului, asa e, foarte greu, unora li se da un copil pe care nu il doresc si celor care isi doresc copil, necesita foarte mari sacrificii, dar cum se spune, speranta moare ultima....sper sa am copilul mult dorit, doresc tuturor tot binele din lume si multumesc foarte mult pentru sfaturi....poop
carminaa1973
Postat pe 1 Septembrie 2010 11:46
De la: carminaa1973, la data 2010-09-01 11:46:43buna la toata lumeaaaa, intrebam cum pot citi cele 12 mesaje care le specifica sub poza mea, cat priveste problema copilului, asa e, foarte greu, unora li se da un copil pe care nu il doresc si celor care isi doresc copil, necesita foarte mari sacrificii, dar cum se spune, speranta moare ultima....sper sa am copilul mult dorit, doresc tuturor tot binele din lume si multumesc foarte mult pentru sfaturi....poop


Alea 12, care deja eu le vad 14, sunt cele scrise de catre tine de cand esti pe forum.
stem_29
Postat pe 1 Septembrie 2010 11:48
De la: stem_29, la data 2010-09-01 11:48:57
De la: carminaa1973, la data 2010-09-01 11:46:43buna la toata lumeaaaa, intrebam cum pot citi cele 12 mesaje care le specifica sub poza mea, cat priveste problema copilului, asa e, foarte greu, unora li se da un copil pe care nu il doresc si celor care isi doresc copil, necesita foarte mari sacrificii, dar cum se spune, speranta moare ultima....sper sa am copilul mult dorit, doresc tuturor tot binele din lume si multumesc foarte mult pentru sfaturi....poop


Alea 12, care deja eu le vad 14, sunt cele scrise de catre tine de cand esti pe forum.


Stem tu ai 1033 de mesaje...nici nu vreau sa ma gandesc cat timp iti ia sa le citesti pe toate!
Barbie30
Postat pe 1 Septembrie 2010 11:52
De la: Barbie30, la data 2010-09-01 11:52:08
De la: stem_29, la data 2010-09-01 11:48:57
De la: carminaa1973, la data 2010-09-01 11:46:43buna la toata lumeaaaa, intrebam cum pot citi cele 12 mesaje care le specifica sub poza mea, cat priveste problema copilului, asa e, foarte greu, unora li se da un copil pe care nu il doresc si celor care isi doresc copil, necesita foarte mari sacrificii, dar cum se spune, speranta moare ultima....sper sa am copilul mult dorit, doresc tuturor tot binele din lume si multumesc foarte mult pentru sfaturi....poop


Alea 12, care deja eu le vad 14, sunt cele scrise de catre tine de cand esti pe forum.


Stem tu ai 1033 de mesaje...nici nu vreau sa ma gandesc cat timp iti ia sa le citesti pe toate!


chiar ma gandeam ca am scris o carte de-a dreptul.
stem_29
Postat pe 1 Septembrie 2010 11:56
sirghea are dreptate...carminaa este dispusa sa ofere 100 de mil,..pt ce?pt un copil care nu este al ei?ar creste ea un copil care nu este al ei,doar al sotului? NU CRED...din cate stiu eu,din cate am citit o mama purtatoare(mentionez,mama purtatoare nicidecum surogat)se gaseste de la 10 mii de euro in sus,iar ea vrea ca gest ''benevol'' o mama SUROGAT?..sa fim seriosi nimeni nu face un astfel de gest...nu sunt eu in masura sa comentez asta dar totusi traeste in Germania,si daca si-ar dori intradevar un copil al ei,pt ea ar face orice..asa ca pt sirghea ..
kudika316307
Postat pe 2 Septembrie 2010 12:58
buna si da, aveti dreptate, sunt multi copiii de infiat, dar din pacate sotul meu poate face copiii si vrea copilul lui, asa ca........stiti si voi cate sacrificii fac femeile in dragoste, dar.....fiecare cu parerealui, cat priveste vandutul copilului, as fi putut foarte usor sa infiez vreo 100 si sa-i vand, dar eu chiar imi doresc un copil si nu as dori nimanui sa treaca prin problemele prin care trec, avand diabet si...etc....etc....etc.....va doresc tuturor numai de bine si un weekend plin de bucurii si fericire
p.s. oferta ramane valabila in continuare pana gasesc pe cineva, ....si va voi tine la curent cu tot ceea ce voi face...poop
carminaa1973
Postat pe 3 Septembrie 2010 11:14
De la: carminaa1973, la data 2010-09-03 11:14:48buna si da, aveti dreptate, sunt multi copiii de infiat, dar din pacate sotul meu poate face copiii si vrea copilul lui, asa ca........stiti si voi cate sacrificii fac femeile in dragoste, dar.....fiecare cu parerealui, cat priveste vandutul copilului, as fi putut foarte usor sa infiez vreo 100 si sa-i vand, dar eu chiar imi doresc un copil si nu as dori nimanui sa treaca prin problemele prin care trec, avand diabet si...etc....etc....etc.....va doresc tuturor numai de bine si un weekend plin de bucurii si fericire
p.s. oferta ramane valabila in continuare pana gasesc pe cineva, ....si va voi tine la curent cu tot ceea ce voi face...poop


Carmina, eu iti doresc sa-ti indeplinesti visul, insa tare n-as vrea ca odata cu visul tau sa ai pe langa problemele de santate ale tale si altele.( ma gandesc ca nefiind legislatie la noi in tara pt. asa ceva...sa nu ajungi sa fii santajata, sau chiar sa nu-ti dea copilul....etc...Copiii sunt copii, trebuie crescuti intr-un mediu sanatos....in sensul ca parintii hotarasc cand ii spun ca l-au " cumparat"....si cum o sa accepte acest lucru...
Vreau sa nu cred ceea ce gandesc........parerea mea este ca sotul tau nu te iubeste:(......daca te-ar iubi, ar intelege ca intr-un cuplu, amandoi fac sacrificii, daca el poate face copil, nu inseamna ca trebuie sa ti-o zica, pt. ca sa te intristeze.
Putea foarte bine sa zica sa infiati unul.
stem_29
Postat pe 3 Septembrie 2010 11:26
buna si multumesc de mesaje...intradevar si solutia infiatului e buna, in cazul in care statul te lasa sa iti alegi copilul pe care vrei sa/l infiezi, dar nu este asa, ei iti ofera copilul care vor ei, si asa cum imi povestea cineva pe net....a primit numai tigani si persoane cu handicap.....nu stiu cat curaj as avea sa fac asa ceva......mai inavtati/ma voi cum sa procedez....va doresc o saptamana linistita in continuare
carminaa1973
Postat pe 8 Septembrie 2010 10:29
am 34 ani sant mama a 2 baieti sanatosi si viata fara copi ar fii pustie de aceia ma ofer mama surogat_purtatore ca sa se poata bucura oricine de rasul unui copil acum sant an cipru cu familia cine doreste sa ma contacteze id meu stolerucristina20 succes la toata lumea
kudika327889
Postat pe 30 Octombrie 2010 23:26
Am 33 ani un copil sunt casatorita si doresc sa fiu mama purtatoare pentru un cuplu in dificultate . 25000 euro
visis89 @yahoo.com
visis
Postat pe 31 Octombrie 2010 18:10
Stiu ca discutia s-a deschis mai demult si poate acum numai citeste nimeni, dar eu incerc macar ...Am o prietena care o sora mai mare decat ea si nu poate sa faca bebe. Sora prietenei are un oar scos, din cauza chistului de 12 cm, si acum pe singuru ovar mai are un chist de 7 cm, iar riscul de a nu a avea copil este f mare. Prietena mea are 20 de ani, si s-a gandit sa fie ea mama purtatoare ptr sora ei. De ce majoritatea persoanelor comenteaza de rau despre chestia asta, cand de fapt ii cel mai bun lucru ptr un cuplu cu prb? Mi se pare persoana potrivita ptr asa ceva deoarece ii sora ei si se iubesc ele foarte mult...
Era un ex de mama purtatoare de admirat spun eu :)
Clabu
Postat pe 23 Noiembrie 2010 19:15
Inaite de a comenta si a -ti da cu parerea despre ceea ce nu cunosti,documenteaza-te ce inseamna mama surogat sau mama purtatoare.Practic mama purtatoare este un loc unde se dezvolta copilul.Nu poti sa-ti dai cu parerea doar asa sa pari interesanta.
kudika332375
Postat pe 26 Noiembrie 2010 19:34
De la: carminaa1973, la data 2010-08-30 14:29:49va rog spuneti/mi cum pot citi cele 12 mesaje postate sub poya mea, multumesc anticipat
iulia1977
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:18
ultimul tau mesaj a fost in august, ce ai rezolvat? ti-am inteles disperarea si iti doresc succes!!!!!!
iulia1977
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:20
De la: visis, la data 2010-10-31 18:10:17Am 33 ani un copil sunt casatorita si doresc sa fiu mama purtatoare pentru un cuplu in dificultate . 25000 euro
visis89 @yahoo.com [/quote

suma e fabuloasa...s-ar parea ca practici preturile din America..vedetele de cinema de acolo au platit 30 000 dolari, ptr Romanica e super umflat pretul, ce mai e o garsoniera in provincie...multa bafta!!!
iulia1977
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:24
De la: carminaa1973, la data 2010-09-08 10:29:43buna si multumesc de mesaje...intradevar si solutia infiatului e buna, in cazul in care statul te lasa sa iti alegi copilul pe care vrei sa/l infiezi, dar nu este asa, ei iti ofera copilul care vor ei, si asa cum imi povestea cineva pe net....a primit numai tigani si persoane cu handicap.....nu stiu cat curaj as avea sa fac asa ceva......mai inavtati/ma voi cum sa procedez....va doresc o saptamana linistita in continuare




asteptam, vesti bune de la tine si iti tinem pumnii...multa bafta si ai grija de tine!!!!!!!
iulia1977
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:26
De la: iulia1977, la data 2010-12-04 10:26:44
De la: carminaa1973, la data 2010-09-08 10:29:43buna si multumesc de mesaje...intradevar si solutia infiatului e buna, in cazul in care statul te lasa sa iti alegi copilul pe care vrei sa/l infiezi, dar nu este asa, ei iti ofera copilul care vor ei, si asa cum imi povestea cineva pe net....a primit numai tigani si persoane cu handicap.....nu stiu cat curaj as avea sa fac asa ceva......mai inavtati/ma voi cum sa procedez....va doresc o saptamana linistita in continuare


Am avut ocazia sa vorbesc cu un preot despre fertilizare in vitro si am ramas foarte dezamagita sa realizez ca biserica ortodoxa nu sustine fertilizarea in vitro si e pacat mare sa apelezi la astfel de metode ptr a avea un copil , intrebarea mea este ce va spune biserica despre mama purtatoare sau mama surogat??? imi e groaza sa aflu un raspuns din partea unui preot
iulia1977
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:40
Doresc sa fiu mama surogat pentru o familie care doreste cu adevarat un copil al lor.Am mai facut lucrul acesta si totul a decurs normal.Doresc seriozitate,nu deranjati inutil.tel 0722531902.Multumesc.
kudika339079
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:42
19 Motive pentru care ii suntem datori mamei:

1. Mama m-a invatat SA APRECIEZ O TREABA BINE FACUTA
"Daca vreti sa va omorati intre voi, mergeti afara. De-abia am terminat de facut curat in casa"

2. Mama m-a invatat ce e RELIGIA
"Roaga-te lui Dumnezeu sa iasa pata aia de pe covor"

3. Mama m-a invatat ce e LOGICA
"Pentru ca asa am zis eu, de-aia"

4. Mama m-a invatat MAI MULTA LOGICA
"Daca te impiedici si cazi si-ti rupi gatul, nu te mai iau cu mine in oras"

5. Mama m-a invatat ce e IRONIA
"Plangi in continuare, si o sa-ti dau eu motive pentru care sa plangi"

6. Mama m-a invatat ce e CONTORSIONISMUL
"Uita-te la murdaria de pe ceafa ta "

7. Mama m-a invatat ce e VREMEA
"Camera ta arata de parca a trecut o tornada prin ea"

8. Mama m-a invatat ce e IPOCRIZIA
"Daca ti-am zis o data, ti-am zis de un milion de ori: Nu exagera!"

9. Mama m-a invatat despre CICLICITATEA VIETII
"Eu te-am facut, eu te omor!"

10. Mama m-a invatat despre SCHIMBAREA COMPORTAMENTULUI
"Nu te mai comporta ca taica-tau"

11. Mama m-a invatat ce e INVIDIA
"In lume sunt milioane de copii mai putin norocosi si care nu au parintii la fel de minunati cum ai tu"

12. Mama m-a invatat ce e ASTEPTAREA
"Asteapta numai pana ajungem acasa ..."

13. Mama m-a invatat ce inseamna A PRIMI
"O sa ti-o primesti cand ajungem acasa"

14. Mama m-a invatat ce e UMORUL
"Cand o sa-ti tai degetele de la picioare jucandu-te cu masina de tuns iarba, sa nu alergi plangand la mine"

15. Mama m-a invatat CUM SA DEVIN UN ADULT
"Daca nu mananci legume, nu o sa mai cresti niciodata"

16. Mama m-a invatat ce e GENETICA
"Esti exact ca taica-tau"

17. Mama m-a invatat despre ARBORELE MEU GENEALOGIC
"Inchide usa dupa tine. Ti de pare ca te-ai nascut intr-un cort?"

18. Mama m-a invatat ce e INTELEPCIUNEA
"Cand o sa fi de varsta mea, o sa intelegi"
19. Si preferata mea, mama m-a invatat ce e JUSTITIA
"Intr-o buna zi, o sa ai si tu copii. Si sper ca o sa fie exact ca si tine"

BEL_AMY1
Postat pe 7 Februarie 2011 14:23
Mariana 29 de ani casatorita ,casnica am o fetita foarte frumoasa si foarte isteata de care sunt foarte mandra
Si asi dori foarte mult sa devin mama surogat pt un cuplu care isi doreste sa aiba un copil ,
sunt sanatoasa cu analizele la zi ne fumatoare nu beau cafea
SI daca pot sa ajut ma puteti contacta la adresa mea dana8186@yahoo.com
dana8186_yahoo_com
Postat pe 26 Februarie 2011 21:18
Sanatoasa , casatorita , curata aspect fizic placut ,nu am vicii mama unui copil de patru ani nascut natural , doresc sa fiu mama purtatoare. Ofer si cer seriozitate. Sunt din judetul Cluj inf la adresa caaryy93@yahoo.com
evanjelina
Postat pe 16 Martie 2011 08:49
De la: evanjelina, la data 2011-03-16 08:49:28Sanatoasa , casatorita , curata aspect fizic placut ,nu am vicii mama unui copil de patru ani nascut natural , doresc sa fiu mama purtatoare. Ofer si cer seriozitate. Sunt din judetul Cluj inf la adresa caaryy93@yahoo.com


GATA AM INTELES POTI SA TE OPRESTI NU MAI POSTA PESTE TOT.....
ad__83
Postat pe 16 Martie 2011 08:51
De la: anca_atica, la data 2009-07-16 18:44:57 Simplul fapt ca cineva doar poarta un copil in pantec nu-i da automat dreptul de a se numi si simti mama, dupa cum nici faptul ca cineva accepta sa faca acest minunat serviciu unui cuplu nu implica automat calificativul de mama si deasemenea, nu inseamna automat ca femeia respectiva nu are principii morale, chiar din contra!.
dandanaua_reloaded
Postat pe 16 Martie 2011 12:28
De la: dandanaua_reloaded, la data 2011-03-16 12:28:49
De la: anca_atica, la data 2009-07-16 18:44:57 Simplul fapt ca cineva doar poarta un copil in pantec nu-i da automat dreptul de a se numi si simti mama, dupa cum nici faptul ca cineva accepta sa faca acest minunat serviciu unui cuplu nu implica automat calificativul de mama si deasemenea, nu inseamna automat ca femeia respectiva nu are principii morale, chiar din contra!.


o imbecilitate mai mare nici ca am auzit, nici macar in regnul animal nu exista asemenea specimene ,pana si regnul vegetal s-a dovedit ca sufera si tu spui o astfel de cretinatate....
dandanaua_reloaded
Postat pe 16 Martie 2011 12:32
Am 44 ani, sotia mea nu poate avea copii, asa ca m-am gandit ca o solutie ar fi sa am un copil cu o altcineva. Situatia particulara ar fi ca cea care ar fi dispusa sa faca acest lucru, ar fi mama adevarata. Stiu ca e o situatie, sa zicem, putin ciudata, dar imi doresc foarte mult un copil al meu. Sunt dispus sa platesc 30 000 Euro.
kudika387176
Postat pe 25 Aprilie 2011 13:41
kudika226898
Postat pe 26 Aprilie 2011 00:50
cu infertilitate pot sa spun ca m-am confruntat multi ani cu sotul meu.la un moment dat eram in stare sa apelam si noi la o mama surogat, dar din fericire un doctor ne-a salvat. I-a recomanda sotului niste pastile care il ajuta sa i se inmulteasca spermatozoizii si dupa o luna cand si-a facut spermograma intr-adevar se vedea diferente majore. In a 3 luna de tratament am ramas insarcina nu cu unul ci cu 2. ma simt fericita si implinita .
Va doresc tot binele din lume si la cati mai multi copii, inainte sa platiti o mama surogat incercati tratamentul acesta este super eficient. Oricum va las id-ul meu pentru detalii stefy21stefy@yahoo.com
kudika327071
Postat pe 3 August 2011 15:15
Ma lesi....
kudika226898
Postat pe 4 August 2011 08:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sarcina 18 De la: paullina 28 August 2010 14:24
Help me! 6 De la: deeeiu 26 August 2011 13:04
Cum obtii beneficii reale utilizand uleiargan.ro ? 2 De la: skeeto 17 Septembrie 2012 14:43
Dureri de sani. help! 12 De la: cmonikdulcik 23 Februarie 2011 16:09
CAUZELE CADERI PARULUI 47 De la: kudika226898 18 Septembrie 2010 10:06