Setari Cookie-uri

epilarea cu ceara te poate imbolnavi de hepatita

stiu, suna revoltator... acum depinde si de salon, insa la scarile blocurilor noastre se mai gaseste cate un salon de cosmetica unde te poti si epila... am fost cu o prietena la un astfel de salon de cartier (eu ma fac cu aparatul, nu prea suprot altceva) si... am stat cu ea. Ceara pe care o folosise inainte la persoana precedenta fusese luata si bagata in recipientu acela unde o reincalzeste si o refoloseste. Problema mea e urmatoarea: mama e bolnava de hepatita si stiu ca virusul asta nu moare asa repede (mail ales C). ma rog, sunt si alte boli si bacterii termorezistente etc. Ceara aia nu atinge nici macar suta de grade, o ia de acolo si a pus-o pe picioarele prietenei mele! Nu-i sterila! Ori am eu o problema, ori... multe lucruri din jurul nostru nu-s curate. am pruetene care au luat hepatita de la manichiura (hiv e mai sensibil, pluc ca bolnavii.... au alt regim de viata, nu straiesc chiar asa cot la cot cu noi, se duc la salon langa noi etc). da, ma rog, astept si parerile voastre, mi-ar placea sa fiu eu nebuna, dar.... nu prea cred.si la stomatologie sau la gastroenterologie la tubaj asistenta i sa facut lene sa sterilizeze coresc si cu piesa de punctie (care intra in contatc scu sange) a dat cu putin spirt si a refolosit-o:o gees...

Postat pe 31 Octombrie 2008 15:58
Daca te epilezi cu ceara de unica folosinta nu ai cum sa te infectezi. In cazul epilarii cu ceara refolosita,probabil ca te poti infecta.
marisilvia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 09:38
ai perfecta dreptate.....cred ca in orice alta tara cat de cat civilizata s-ar scandaliza imediat cineva si a doua zi de functionare asa numitului cabinet ar fi peste ei 10 controale...de fapt asta e problema la noi....nu suntem in stare sa ne protejam de nici un fel de atacuri de genul asta si mai bine inchidem ochii zicala romaneasca "mie nu mi se poate intampla" :))
dreamer_healthy
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:04
de ce nu a rugat-o pe cosmeticiana sa o epileze cu ceara de unica folosinta, chiar daca este mai scump, asa poate fi sigura ca nu se infecteaza. sincera sa fiu nici eu nu ma omor cu mersul la salon-merg doar pentru a ma tunde. cred ca daca si-ar lua un aparat de epilat, ar costa-o si mai putin si nici nu ar fi expusa unor boli de sange!
andreeastancila
Postat pe 28 Noiembrie 2008 16:26
pentru cele din timisoara pot recomanda eu un salon unde nu risti sa iei cine stie ce boli;
Amira, pe str cluj - aici tot de de unica folosinta (ceara, spatula, cearsaful de pe patul pe care stai, manusile, etc.), se dezinfecteaza tot (ex capul aparatului cu care se aplica ceara);
personal cred ca toate saloanele ar trebui sa fie asa ...
justmeandonlyme
Postat pe 3 Ianuarie 2009 11:54
Sunt chiar curioasa daca la saloanele respective merge cineva in inspectie...mi se pare si mie ciudat cum se epileaza cu ceara refolosita.Am intrebat-o odata pe consmeticiana daca, din cate stie ea, nu exista vreun risc de imbolnavire, ea a spus ca nuuu, ca au un aparat special care cica distruge orice bacterie/virus...parca spunea si ca incalzeste ceara la 100 gr...oricum eu nu inteleg cum o incalzeste asa pt ca atunci cand o aplica cu siguranta nu are 100gr si o ia direct din recipientul respectiv...oricum cred ca cel mai indicat e sa cereti sa fiti epilate cu ceara de unica folosinta, nu e diferenta mare de pret. In legatura cu aparatul de epilat, il folosesc si eu dar predominant pe picioare in rest e destul de dureros, chiar nu sunt in stare sa-mi aplic asemenea "tratamente" dureroase.
lara007_healthy
Postat pe 3 Ianuarie 2009 12:03
De cateva sute de ani s-a folosit metoda epilarii cu ceara reancalzita si niciodata nu am auzit pana acum, ca, cineva ar fi luat vreo infectie...

Poate de pe patul de epilat, nesterilizarea miinii cosmeticienei, sau din cauza dezinfectarii superficiale dupa epilat, DA.

Acea "ceara clasica" se prepara din colofoniu (care este in sine un fel de dezinfectant) combinata cu ceara de albine care are si ea anumite beneficii sau parafina (+ ulei pt a obtine consistenta dorita).
umblataprinlume
Postat pe 8 Ianuarie 2009 07:06
Draga Elena cine ti-a zis tie ca ceara nu atinge 100grade? cum altfel s-ar topi? Nu ai cum sa te imbolnavesti de la epilat,si mai ales acum decand exista ceara de unica folosinta deci Elena stai linistita nu ai cum sa te imbolnavesti de la epilat.
audry
Postat pe 8 Ianuarie 2009 08:41
Swee draga nu iti pune ceara fierbinte pe picioare ca nu ai mai merge niciodata la epilat si arde, are reglaj si dupa ce se topeste o tine doar calda pt a o putea folosi.
audry
Postat pe 8 Ianuarie 2009 08:44
uau, chiar ca sti simpaica, chestia cu ceara si cu hepatita e tare de tot...
si cea cu somatologia este si mai si...
ai imaginatie, ce sa zic, nu ma bag, poate esti artista.
cine crezi tu ca nu sterlizeaz sa e? sa faca economie de curen? sau poate a nu are destule ustesile?
hehe, au fost bune...
ai grija sa te speli pe maini cand intri in casa si inainte de masa si o sa scazi drasic sansele de a face hepatita. la fel si cu verdeata ce o agi in sua sa corcodusele ce le mananci primavara
numai bie,
putin ealism feteor...
flaviameterez
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:02
SUNT DE ACORD, E CAM SUB SEMNUL INTREBARII CEARA REFOLOSITA ,NICI EU NU SUNT DE ACORD SE POT LUA BOLI DE PIELE...DOAR ODATA IN VIATA AM FOST PT EPILARE SI-AM VAZUT CUM E,EU FOLOSESC APARATUL,E MAI IGENIC...
tury65
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:25
Parerea mea este ca de la ceara folosita la saloanele de cosmetica nu poti lua hepatita C sau B.In schimb de la manichiura sau pedichiura da.De la stomatologie poti lua sigur hepatita B,C exclus HIV care este f. sensibil.Care medic stomatolog iti asigura ca toate materialele folosite sunt sterile?
Nu trebuie sa te impresioneze aspectul exterior al cabinetului ci conteaza constiinta medicului si asistntei medicale care foloseste acele materiale.Daca un cabinet de stomatologie isi permite din punct de vedre financiar sa foloseasca la fiecare pacient alt set de materiale atunci este OK.Dupa cum stim nu toate stau bine la acest capitol si le refolosesc.Nu am nimic in privinta refolosintei dar sa fie si bine dezinfectate si sterilizate.Dar noi mai avem mult de invatat in privinta constiintei mai ales cand lucram in sanatate.Din pacate se confunda aprozarul cu cabinetul medical sau spitalul.
silvicaus
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:30
nu stiu daca epilarea cu ceara te poate imbolnavi de hepatita, insa ce vreau sa subliniez este faptul ca nici cu ceara de unica folosinta nu este o epilare sigura suta la suta. Si iata de ce: ceara poate fi de unica folosinta, insa recipientul acela din plastic este destul de mare, deci implicit este folosit la mai multe persoane. Si partea aceea alba de sus care "se freaca" de piele nu are cum sa fie sterilizata (cele care se duc la saloane in mod curent stiu la ce ma refer).
Cel putin, in ceea ce ma priveste, am avut mai multe probleme de la epilatul cu ceara "de unica folosinta" decat de la epilatul cu ceara clasica.
parvati
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:51
Draga flaviameterez, au existat nenumarate cazuri de contaminari cu hiv si hepatita la stomatolog, s-a vorbit/scris mult despre ele si sunt medici care acum fac inchisoare pt. asta (acolo unde astfel de fapte se pedepsesc asa cum trebuie, nu se musamalizeaza cu bani, ca la noi). Mama unei prietene care lucreaza la un spital, in sala de operatie, mi-a povestit cum la noi un chirurg a refuzat sa sterilizeze in conditii speciale ustensilele dupa ce a operat un bolnav cu hiv si le-a folosit imediat pe urmatorul, sterililzate ca pt. un pacient neinfestat numai pt. ca se grabea sa ajunga dupa aia nu stiu unde. Si a facut un scandal de i-a redus la tacere pe colegii care i-au atras atentia. Si mai are multe povesti dintr-astea! Nu privi asa de simplist lucrurile: stim ca se intampla la altii pt. ca acolo reclamatiile au rezultat, la noi insa se intampla si nimeni nu are curajul sa zica nimic.
niami
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:58
ok perfect de acord cu luatul hepatitei prin manichiura, dar si acolo, doar daca te taie sau ai tu deja vreo rana la cuticule... dar la epilat cum doamne iarta-ma intra ceara aia in contact cu sangele: 1. bolnavei si 2. al urmatoarei persoane... ar trebui ca amandoua sa aiba rani deschise undeva pe picoare... imi spui si mie cine merge la epilat cu rani deschise? inteleg sa fim precaute dar da-o incolo de treaba... sg chestii care pot fi luate la epilat printr-o gandire logica nu pot fi decat vreo ciuperca de piele daca masa nu e poate bine sterilizata, sau vreunul din bts-urile care se pot lua si de pe capacul de toaleta, daca te faci inghinal total si masa nu e bine sterilizata... altfel lasati-o naibii de treaba... deja cadem in paranoia...
Swannie
Postat pe 8 Ianuarie 2009 11:37
Eu in mod frecvent ma epilez cu ceara la salon si sunt si foarte sensibila,dar pana acum nu am avut nicio problema.Intr-adevar ,am intrebat cosmeticiana daca exista vreun risc sa iau ceva si a zis ca nu.Cu toate acestea,am intrebat si doctora de familie care nu s-a anuntat prea incantata de aceasata metoda de epilat.De la manechiura am patit-o si eu.M-am dus la un salon ,de altfel destul de scump,si am facut un panaritiu de care nu am scapat cateva saptamani bune (desi am luam o groaza de antibiotice) pana nu mi-a crestat un chirurg pielea in jurul infectie si a curatat bine locul.Se pot lua multe de la saloane pentru ca,de cele mai multe ori, personalul nu este bine calificat(au facut diverse cursuri si au luat o diploma) si nici nu iau in serios obligatiile lor(cum ar fi sterilizarea diverselor ustensile pe care le folosesc).Am si eu epilator,dar nu pot sa-l folosesc peste tot pentru ca nu suport durerea.
Luciana_T
Postat pe 8 Ianuarie 2009 11:49
Swannie, de foarte multe ori curge putin sange, poate ca tu nu observi , ca-ti da repede cu pudra, dar cand ai fire mai groase sau care ies mai greu se mai intampla sa curga foarte putin sange si este de ajuns foarte putin ca sa te infectezi bine de tot.
lara007_healthy
Postat pe 8 Ianuarie 2009 12:09
AI PERFECTA DREPTATE... SI DACA OBIECTEZI SE RASTESC LA TINE DE PARCA AI VENI DE PE MARTE
DAR NOI SUNTEM VINOVATI CA DUPA CE AM VAZUT CA NU SE RESPECTA NORMELE DE IGIENA TOT DE MAI DUCEM ACOLO
crisclau07
Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:39
ESTI FOARE FLEGMATICA, PROBABIL DIN CAUZA PROSTIEI, CHIAR DACA NU AR AVEA DREPTATE, SI NU S-AR LUA HEPATITA C DE LA EPILAT, DE CE TREBUIE SA FII ASA DE FLEGMATICA?
APROPO, MEDICII CHIAR SPUN CA DE LA EPILAT CU CEARA, MANICHIURA, DENSTIST SE POATE LUA HEPATITA C
georgetaaa
Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:54
De la: georgetaaa, la data 2009-01-08 16:54:00ESTI FOARE FLEGMATICA, PROBABIL DIN CAUZA PROSTIEI, CHIAR DACA NU AR AVEA DREPTATE, SI NU S-AR LUA HEPATITA C DE LA EPILAT, DE CE TREBUIE SA FII ASA DE FLEGMATICA?
APROPO, MEDICII CHIAR SPUN CA DE LA EPILAT CU CEARA, MANICHIURA, DENSTIST SE POATE LUA HEPATITA C

RASPUNS PT FLAVIA METEREZ
georgetaaa
Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:57
Buna. Si eu cred ca exista riscul de a te infecta cu ce sti ce boala prin epilarea la salon. pentru a te infecta nici macar nu trebuie sa-ti curga sange, pentru ca porii, foliculii se deschid si e destul pentru a intra un virus...
cineva mai sus scria ca ceara trebuie sa ajunga la 100 gradeC pt ca altfel nu s-ar topi. nu ma pot abtine sa nu atrag atentia asupra faptului ca fiecare substanta are propria temperatura de topire, care nu e la toate 100gradeC.
Aveti grija de voi.
floare_de_colt
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:05
exista si ceara de unica folosinta....... flacoanele acelea care se iau cu hartie speciala de epilat......deci steril
popli
Postat pe 8 Ianuarie 2009 21:56
serbanitza
Postat pe 8 Ianuarie 2009 22:13
Ce pregatire ai,draguta???Mai citeste ,mai invata si apoi sa te contrazici.
missfranci
Postat pe 9 Ianuarie 2009 00:47
Buna remarca, eugeniacorina! Mi-ai luat-o inainte! :)
aniram
Postat pe 9 Ianuarie 2009 04:06
Ai perfecta dreptate, georgetaaa!Si cand spun asta...stiu de ce o spun!
Puneti in balanta banii si sanatatea!
Fiti mai preventive si faceti atentie, pe cat e cu putinta!
aniram
Postat pe 9 Ianuarie 2009 04:21
da... infirmierele au multe picanterii de spus la o sueta la colt de strada cu vecinele de palier... poate are si un nume dr. care a operat 2 pacienti fara sa sterilizeze... sigur este criza de bisturie...

nimeni nu-si permite sa foloseasca ustensile nesterile
si oricum se pun in cuptor la sterilizat - ori ca le pui pe toate ori ca pui numai 3, tot atata curent se consuma..
sigur ca se mai pot intampla si accidente, oriunde in lume se intampla, dar a spune ca medicii fac lucruri de genul acesta premeditat este absurd!
tatal meu este stomatolog, am medici in familie, am trait printre medici, zau asa, sunt niste gogosi urate, dar se pare ca este treaba romaneasca... toata lumea este buna la datul cu parerea si la judecat pe ce din jur... desfiintam totul, suntem destepti, cine este ca noi...
este usor sa daramam, dar daca nu punem nimica in loc oare nu o sa ne pape golul ramas?
este retoric, nu-i nevoie de dezbateri pe tema asta...

in fine, fiecare este liber sa aibe o parere, este dreptul castigat odata cu democratia, de obligatii oricum nu se stie multa lume...
cat despre simul civic... vor mai trece 20 de ani pana sa dea semne ca va rasari, firav, pe undeva...

numai bine, fetelor,
si la o epilare
sterila
flaviameterez
Postat pe 9 Ianuarie 2009 22:27
sunt foarte putin flegmatica, un pic melancolica, un pic sanguina si foarte mult colerica

si am si simtul umorului uneori

si nici nu-mi ascund identitatea, ca nu am de ce.

numai bine, fetelor
flaviameterez
Postat pe 9 Ianuarie 2009 23:09
Ce porcarie!
Ce tampenii postati!
Oare de ce?
Doar ca nu aveti altceva de lucru?
credendovides
Postat pe 10 Ianuarie 2009 14:51
Ideea e ca virusurile hepatitice se pot transmite prin intermediul oricarei solutii de continuitate (cu exceptia hepatitei A, care se transmite fecal-oral - boala mainilor murdare) si de ce nu si prin epilare la mai multe persoane cu aceeasi ceara. Daca vine la cosmeticiana o persoana infectata cu hepatita, sangereaza la epilare si apoi vine alta persoana si se epileaza cu aceeasi ceara si sangereaza si cea de-a 2a pers, virusul se poate transmite foarte usor. El poate fi distrus numai in conditii speciale, prin sterilizarea instrumentelor in autoclav. Aici nu e cazul niciunui instrument, ceara nu se incalzeste foarte tare, deci infectia e posibila. Si apropo, daca v-ati infectat cu un virus hepatitic, B,C sau D, nu aflati decat peste 6 luni, ca atat au perioada de incubatie. Oricum, medicul poate stabili cu aproximatie perioada in care ati venit in contact cu virusul, dupa incarcatura virala si dupa gradul de fibroza hepatica. Oricum, e grea boala, posibil sa nu se vindece niciodata, chiar cu tratament( cu exceptia hepatitei A) si evolutia sa mearga spre ciroza hepatica si deces. 10% din populatia tarii noastre e infectata cu hepatita.
Loredana_M_
Postat pe 10 Ianuarie 2009 16:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fond de ten 22 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 12 Septembrie 2010 22:46
Probleme cu parul 20 De la: shania_twain0801 2 Ianuarie 2014 15:50
produsele lierac paris 46 De la: GHEISA_ 21 Ianuarie 2012 16:50
magazinele online de haine 1 De la: psrstef 14 Aprilie 2010 15:46
ulei ricin 4 De la: M_Geany 14 Decembrie 2009 19:45