Setari Cookie-uri

mamaliga in loc de paine ca sa slabesti

daca mananc mamaliguta in loc de paine am observat ca imi merge mai bine... si toate vit din paine le inlociuesc cu un castronas de cereale cu lapte o data la trei zile (e prea caloric), voi ce parere aveti?

Postat pe 7 Noiembrie 2008 16:23
daca tu te simti bine, este perfect, insa faci acest lucru pentru a slabi sau pur si simplu pentru mentinere?
margele
Postat pe 10 Noiembrie 2008 23:33
Eu NU pot sa mananc fara paine, decat pastele fainoase si cartofii (normal, ca-s tot fainosi). NU trece o singura zi fara paine si cu toate astea am slabit 30 Kg. prin electrostimulare, masaj anticelulitic si (ar trebui sa) ma mentin acuma prin fitness.
Am slabit mancand 2 ciocolate intregi zilnic, mai bine de doi ani ...
Masajul si crema anticelulitica sunt miraculoase. Apoi MISCAREA (fitness-ul). Si NU in ultimul rand

O HRANA SANATOASA, o alimentatie completa - NU mult, dar variat. cate putin din de toate NUMAI alimente proaspete, naturale.

Atentie: CEREALELE NU se mananca cu lactate!!! ci inmuiate in putina apa calduta si cu o lingurita de miere! In acest fel evitati balonarile (gazele intestinale)

Si apoi nemtii au descoperit ca desi sunt foarte bune datorita complexului mare de vitamine, cerealele ar putea fi si cancerigene (presupun ca se refereau la cancerul de colon?). Idea este ca noi, oamenii avem un aparat digestiv diferit de al animalelor rumegatoare si deci nu ne-ar face chiar asa de mult bine acestea, NU IN CANTITATI prea mari.
Iar mie imi plac la nebunieeeeee!

Mancati ceea ce simtiti nevoia; exact ceea ce va cere corpul vostru.
NU va chinuiti nici o data cu DIETE fabricate de altii. Ascultati-le parerea, ca de exemplu ceea ce v-am spus referitor la combinatia CEREALE / LACTATE, sau cum ca NU se combina CARNEA (fripturile) cu CARTOFII (!!!) ci cu legume, fructe, etc. DAR mancati ceea ce poftiti!!! Realizati un ECHILIBRU in corpul dumneavoastra prin faptul ca nu va fortati/nu va impuneti ceva anume. Si bineeee inteles, renuntati definitiv la orice va INTOXICA organismul: mancare fast-food, bauturi carbogazoase cu tone de chimicale in ele, tigari, alcool in cantitati ...

Eu, pentru ca nu dormeam, simteam nevoia de ciocolata (de ceva energizant), si asta am mancat. NU M-AM INGRASAT, ci dimpotriva am slabit. Corpul stie cel mai bine ce ii lipseste. Acuma, ca si inainte de acea perioada, NU MA MAI ATING MACAR DE O BUCATICA DE CIOCOLATA, pentru ca ... NU m-am ''omorat dupa'' ciocolata niciodata!

Mancati ceea ce va face fericite, si nu va simtiti vinovate pentru aceasta!

Simply_i
Postat pe 12 Noiembrie 2008 22:22
mamaliguta nu slabeste, dar cand zic asta nu vreau sa-ti declansez vreo chestie... atata timp cat tu te simti bine cu aceasta dieta e perfect ! fiecare trebuie sa-si gaseasca un mod de a se hrani astfel incat sa devina un mod de viata, asa cum zicea cineva mai sus, organismul stie cel mai bine ce-i lipseste, cand simti nevoia mananca dar nu exagera si mai ales nu trebuie pacalit ! adica-indulcitori in loc de zahar si mai stiu eu ce ! si in plus de asta, eu stiu endocrinolog care a prescris pt cateva persoane un regim alimentar in urma carora au revenit la o greutate normala ! puteti consulta un medic ! dar nimic nu face minuni fara rabdare si vointa ! multa miscare si nu credeti prostiile alea cu "pastilele" de slabit ! aaa! si fara chips, snack, bla, bla, mai bine un mar, o banana, o lingurita de miere !
Simply_i stiu ca mancarurile romanesti presupun consumul a multa paine, dar (asta in cazul in care nu-ti place painea extraordinar de mult) poti gasi o modalitate de a inlocui painea cu pastele ! cca.150 gr. paste sunt suficiente pt o persoana, le poti fierbe si adauga in sos (in portia ta evident ) !
cat despre ce zici in legatura cu cerealele mi se pare oarecum ciudat pt ca ele contin foarte multe fibre care ajuta tranzitul intestinal (cel putin asa stiam eu), oricum, noi nu mancam cereale in stare naturala ca animalele, ci prelucrate ! fulgii de porumb de ex. se obtin prin expunerea unei picaturi de malai amestecat cu apa la o temperatura foarte mare !probabil ca s-au referit la faptul ca mai contin si ... E-uri!
eu stiam ca nu se amesteca paine, carne si cartofi-ori mananci una (paine) ori alta (cartofi) ! asta mi-a zis-o si mie cineva care a ctiti-o intr-o cartea, nu mai imi amintesc autoarea ! in fine acuma...
royan
Postat pe 24 Noiembrie 2008 10:09
nu vreau sa supar pe nimeni,dar stiti ce i-a zis tata unei prietene care incerca o dieta cu mamaliga si pufuleti? "porcii cu ce se ingrasa?" asta ca o gluma. pt mama a fost extraordinar de folositor clarinolul,care este un supliment alimentar. a luat o cutie de 60 de pastile,impartite astfel:1 dimineata,1 la amiaza,2 seara,desi in prospect scrie ca se iau 3 pe zi,inaite de fiecare masa. rezultatele au fost excelente si nici nu s-a mai ingrasat de atunci,desi manaca ca intotdeauna.
aly_b
Postat pe 11 Decembrie 2008 16:59
Echivalenta intre mamaliga si paine este urmatoarea: 100g paine=400gmamaliga numai din punct de vedere al continutului in carbohidrati a ambelor alimente.
Daca vrei sa slabesti trebuie sa tii cont si de numarul de calorii pe care il consumi zilnic si sa aloci o perioada de timp zilnic miscarii. Grasimile incep sa se arda dupa 30 minute de exercitiu fizic de intensitate moderata. Succes la slabit.
kudika195421
Postat pe 17 Decembrie 2008 12:04
Maliguta este buna, dar are indice glicemic mare , adica desi in calorii nu e bogata are un efect mare asupra glicemiei si o data glicemia crescuta apare senzatia de foame si digestia este ingreunata. si eu prefer mamaliguta, insa incerc sa o consum numai cand nu pot altfel, adik peste, branza cu smantana... paine nu prea mananc, dar atunci cand o fac aleg una hipoglucidica sau cu foarte multe tarate...mai ales ca eu am metabolismul lent si taratele fac bine la digestie.
DiViNiA
Postat pe 26 Decembrie 2008 13:45



Bravo... vad camai sunt si fete destepte.
Asa este... mancati exact ce simtiti nevoia fara sa va simtiti vinovate
kudika189548
Postat pe 6 Ianuarie 2009 19:47
Hmm... daca tie iti da rezultate, atunci e bine...

Nr. de calorii din paine (100g)
Paine de grau alba 247
Paine de grau intermediara 234
Paine de grau neagra 242
Paine graham 256
Paste fainoase cu ou 386
Paste fainoase obisnuite 360

Calorii mamaliga (100g): 70

Da, e intr-adevar o diferenta de calorii...

Eu de felul meu nu prea mananc paine...
Sarah_healthy
Postat pe 3 Februarie 2009 15:22
mamaliga se poate inlocui foarte usor cu painea.si e chiar foarte buna
nuConteaza
Postat pe 7 Mai 2009 18:48
mie imi place foarte mult mamaliga, si daca as avea de ales intre mamaliga si paine, as alege, mamaliga :)

eu am cateve kilograme in plus, si am inceput sa consum ceai verde antiadipos, sport nu prea fac, k nu am timp, dar sper sa reusesc sa mai dau jos macar putin
kudika115832cat
Postat pe 17 Mai 2009 23:43
mamaliguta cea mai buna
healthy004564
Postat pe 20 Iulie 2009 23:38
acuma pe timpul verii spun eu, e mai usor sa slabesti. eu maninc numai salata de rosii si un pic de pine cam o jumatate de felie toata ziua. apoi pepenesi cam atit. maninc in ficare zi la ora 11 jumate. am 68 de kg. si burta ma enerveaza cel mai mult.in sensul ca e mare.orce as minca cit de putin ma unflu in burta.
kudika098645
Postat pe 10 August 2009 19:40
buna,si mie imi place la nebunie mamaliguta.de 4 sapt sunt la dieta disociats, mai am o sapt si abia astept sa-ma fac cu smantana si branza dulce. nu ingrasa deloc, e satioasa produce si purgatie.
healthy007541
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:35
buna ziua,desi stiu ca nu are legatura cu subiectul,am intrebat si nu am primit niciun raspuns, am cumparat ulei de ricin de la farmacie si scrie ca e pt uz intern, dar eu as vrea sa il folosesc pt gene, are ceva? si as vrea sa aflu mai multe , daca are ceva daca imi intra in ochi,cand trebuie sa ma dau cu el, iar cand ma spal pe fata trebuie sa folosesc doar cu apa?
MoneyKidu
Postat pe 11 Decembrie 2009 18:14
De la: healthy004564, la data 2009-07-20 23:38:12 mamaliguta cea mai buna






mamaliga e foarta saraca in nutrienti, are calorii goale.
taranii care mancau mamaliga se imbolnaveau de pelagra, boala celor 4d:dermatita, diaree, dementa si deces.
consumul ocaziuonal e cel mai indicat, cu branzica, cu peste, sarmale sau alte preparate care necesita putina mamaliga.
E vorba de vointa daca vrei sa scoti painea, nu e de inlocuire. E cea mai proasta alegere, mai bine ar trebui consumate mai multe fructe, legume, lactate.

kudika053714
Postat pe 4 Martie 2010 19:08

mamaliga e foarta saraca in nutrienti, are calorii goale.
taranii care mancau mamaliga se imbolnaveau de pelagra, boala celor 4d:dermatita, diaree, dementa si deces.
consumul ocazional e cel mai indicat, cu branzica, cu peste, sarmale sau alte preparate care necesita putina mamaliga.
E vorba de vointa daca vrei sa scoti painea, nu e de inlocuire. E cea mai proasta alegere, mai bine ar trebui consumate mai multe fructe, legume, lactate.

[/quote]
kudika053714
Postat pe 4 Martie 2010 19:09
pana la urma mamaliguta ingrasa sau nu ingrasa??
healthy016477
Postat pe 22 Mai 2010 17:10
O mare prostie si mamaliga ingrasa
kudika_17597
Postat pe 5 Octombrie 2012 00:14
De la: , la data 2008-11-07 16:23:05daca mananc mamaliguta in loc de paine am observat ca imi merge mai bine... si toate vit din paine le inlociuesc cu un castronas de cereale cu lapte o data la trei zile (e prea caloric), voi ce parere aveti?
.


daaaaaaaa, o sa explodezi. de griji ce-ti faci ca te ingrasi!

voi astea care numai slabit aveti in cap...aveti 300 de kile????
muza_ta
Postat pe 5 Octombrie 2012 00:21
aaaa...mamaliga pentru sendvis , sau mamaliga cu ciorba? nuuuu , prefer mainea neagra
DariaMih
Postat pe 21 August 2013 12:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dieta South Beach 5 De la: cornel_sabin 27 Februarie 2010 00:02
analize premergatoare unei sarcini 11 De la: florya 18 Mai 2010 16:30
Revitalizarea organismului!!! Help!! 4 De la: Aemulus 15 Aprilie 2010 07:31
EU CAUT O RETETA S-AU CEVA PENTRU INGRASAT 81 De la: battleofwits 11 Iunie 2013 11:51
Vitamine si minerale bune pentru corp.....care sunt cele mai bune? 9 De la: alinacrivoi 13 Octombrie 2014 18:04