Setari Cookie-uri

ten cu acnee

Am un ten acneic si gras. Am incercat tot felul de retete, dar in zadar. Ce produse ati putea sa imi recomandati? multumesc, pur si simplu nu stiu incotro sa o iau...
diana_elisabeta
Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:18
BUNA, DE UNDE ESTI? EU SUNT DIN TIMISOARA, AM 23 DE ANI SI DE VRE-O 5 ANI MA LUPT CU ACNEEA SI CU PETELE CARE RAMAN IN CAZ DE STOARCERE, STIU CA NU E BINE SA LE STORC PENTRU CA IMI RAMAN PETE DARDECAT SA-L VAD ASA URAT SI CATEODATA DOARE DE NUMA MAI BINE IL STORC DAR AM CAM GRESIT, M-AM OBISNUIT SA LE STORC SI ACUM SUNT PLINA DE PETE, VREAU SA-TI ZIC CA AM FOST LA MULTI DERMATOLOGI DIN ORAS SI AM INCERCAT SI LEACURI BABESTI:d SI NIMIC....AM FOST SAPTAMANA TRECUTA LA O DOCTORITA DE LA SPITALUL JUDETEAN, dOAMNA MARIANA TIMAR - RECOMANDATA DE O PRIETENA, MI-A DAT ZYNERIT SOLUTIE CUTANTA PENTRU TEN ACNEIC SI O CREMA PENTRU PETE EPITELON SI DE O SAPTAMANA DE CAND FAC TRATAMENTUL SE VEDE, DIMINEATA SI SEARA DAU CU ZYNERIT SI LA AMIAZA PUN CREMA EPITELON PENTRU PETE, SI O DATA LA DOUA SAPTAMANI SUNT PROGRAMATA LA ZAPADA CARBONICA, MA DA PE FATA CU EA.......INCEARCA SI TU LA UN DERMATOLOG BUN....SPUNEI DE ZYNERIT, VREAU SA ITI MAI SPUN CA ACEST TRATAMENT MI L-A DAT DUPA CE MI-A DAT TRIMITERE SA-MI FAC ANALIZELE LA SANGE SI TOT, NU AM INFECTIE IN SANGE DAR MI-A DESCOPERIT UN CHIST PE CARE IL TRATEZ CU PRODUSE NATURISTE, SPER SA TE FACI BINE:)
dyaly
Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:19
Fetelor,acneea e boala grea...si eu am luptat f mult cu ea,am folosit f multe produse,inclusiv Zynerit,am luat antibiotice,am fost l dermatolog,am fost l Institutul Cantacuzino unde am facut acel vaccin in 2 serii :-j f mult m-am chinuit,insa mi-au trecut cand am inceput sa iau anticonceptionale,nu de tot,dar am fost multumita,acum insa am renuntat l pastilele acelea,sper sa nu revina cosurile k inainte.Trebuie sa fim constiente k de vreme c am avut cosuri nu putem avea tenul perfect p viitor,dar macar sa-l aducem la o forma satisfacatoare! Nush ce sfat sa dau,pt k eu nu mai am incredere in nicun doctor,la dermatolog nici macar nu-mi facusera analize,am cheltuit o gramada de bani pe cremele prescrise d doctoritele alea,fara niciun rezultat...
kudika193441
Postat pe 20 Noiembrie 2008 00:39
si eu am de multi ani probleme cu acneea.. am incercat FOARTE multe produse, la inceput luate de capul meu din auzite.. dupa care la recomandarea unui dermatolog. acum folosesc isotrexin si skinoren, de 7-8 luni iau diane 35 si tocmai ce am inceput si tratamentul cu vaccinul de la cantacuzino... sper sa fie macar un pic mai bine
ly_ya
Postat pe 20 Noiembrie 2008 11:45
Buna..m-am luptat si eu mult timp cu acneea si am incercat tot felul de produse..cum apareau produse noi cum le cumparam..si degeaba..am luat chiar si diane 35,iar dupa ce am intrerupt tratamentul problemele au revenit..pana cand am zis sa incerc sa merg la un cabinet particular din bucuresti pe care mi l-a recomandat o prietena(a fost ceva de genul:am incercat atatea,hai s-o fac si p-asta..poate ,poate) si aici IN SFARSIT am gasit solutia! am mai bine de 1 an de cand merg la doamna doctor si tenul imi arata super, sincer!toti cei din jur imi zic lucrul asta.. pt inceput mi-a dat sa fac niste analize(de sange,ecografie),pe urma am luat antibiotice,iar momentan iau roaccutane pt intretinere(in paralel cu aceste tratamente orale am folosit produse din gama avene si bioderma pt ingrijirea tenului si am facut cateva tratamente dremato-cosmetice in cabinet).Eu sunt fff multumita si iti recomand si tie sa mergi la un consult!(dermato byronia-0213245062-dr.Aurelia Ionescu) p.s:s-au mai dus cateva prietene si colege si in prezent urmeaza tratamentele prescrise de doamna doctor.. Incearca si tu! Bafta!:)
Nush4u2
Postat pe 4 Decembrie 2008 01:42
De la: lailaa, la data 2008-11-10 18:18:20Am un ten acneic si gras. Am incercat tot felul de retete, dar in zadar. Ce produse ati putea sa imi recomandati? multumesc, pur si simplu nu stiu incotro sa o iau...

si eu am probleme cu tenul in sensul ca este gras-mixt si imi ies tot felul de puncte, de cosuri si raman semne.Folosesc de ceva timp vichy -normaderm : gel de curatare si tonic...sunt ft multumita in sensul ca mi-au disparut , tenul este "omogen" , dar repet nu am avut acnee...ci decat tenul gras si efectele de rigoare.
severuus
Postat pe 4 Decembrie 2008 13:20
Am 4 ani de cand ma chinui cu acneea...Am avut multe cosuri..si-acum am tenul foarte patata...am folosit fel si fel de produse...iar acum m-am hotarat si-am fost la dermatolog...ciudat ...nu m-a intrebat nimic ..absolut nimic..s-a uitat putin la mn...si-a inceput sa scrie reteta...a scris si zynerit...nuj ce sa zic..am sa iau reteta sa vad ..ce-o iesi 8-| ..sincer nici nu prea am mari sperante....

Dar... incerc de 2 zile cu masca de argila( scrie pe plic timp de sapte zile, iar apoi de 2 ori pe sapt)...si sincer...parca mi-au mai disparut din petele lasate de cosuri ...
Foxyna
Postat pe 4 Decembrie 2008 20:16
asa am patit eu azi ...nicio analiza nimic..nici makr nu s-a uitat la tenu meu ...idioatee frateeee!!
Foxyna
Postat pe 4 Decembrie 2008 20:19
Da fetelor,eu am fost acum vreo 3 ani la dermatolog si se uita l mn si-mi prescria tot felu d creme f scumpe,fara sa-mi faca vreo analiza,pur si simplu eram ca un cobai,incerca toate medicamentele p mn,fara niciun rezultat; nu vreau sa va dezamagesc,poate la voi o sa functioneze chestia cu dermatologu`
kudika193441
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:43
Buna,dragele mele!!!!
Va pot ajuta cu un remediu naturist care a dat roade 100%.Aceste produse se comanda postal ,plata facandu-se la ridicarea coletului.
Aveti incredere si nu ratati aceasta sansa!!!!!
Si eu am avut paciente care au fost ingrijorate si acum imi multumesc pt. ca au un ten frumos,asa cum si l-au dorit mereu.
Daca doriti sa deveniti frumasa si sa scapati de aceste probleme ale tenului nu ezitati si scrieti-mi la adresa de email.
Va ajut cu cea mai mare placere,totul depinde de voi daca doriti sa va tratati acneea pt totdeauna.
Sanatatea nu asteapta!!!!!!!
ivanescu
Postat pe 8 Decembrie 2008 10:24
Buna, ma bucura sa va cunosc.Am o mare problema cu , cosurile. Mi au aparut foarte multe cosuri pe partea dreapta a fetei, am inceput sa ma curat cu apa plata si lamaie dupa ce am folosit cred ca toate cremele posibile, si situatia s a inrautatit. Mi au aparut pe toata fata cosulete mici, de fapt brobonite mici, foarte multe sub piele, va rog dati mi un sfat urgent ca nu ma mai suport. Miercuri voi merge si la un cabinet dermatologic. Va multumesc.
prada_healthy
Postat pe 8 Decembrie 2008 12:00
in niciun caz NU folosi lamaie!!!!!!iti apar mai multe,te irita.p mine nici apa plata nici ceaiurile nu m-au ajutat la nimic...
kudika193441
Postat pe 8 Decembrie 2008 20:33
salut ..uite eu am problema cu cosurile din clasa a 6`a. m`am intrebat intotdeauna cand dumnezeu o sa imi treaca pt ca toata adolescenta am avut o fatza cu pete si cosuri desi nu erau intr`o forma foarte grava dar se vedeau suficient. mama mea a avut exact aceeasi problema si a scapat de ele abia la 30 de ani la prima nastere.. am un ten gras am folosit creme, sapunuri, lotiuni, tratamente... masti, retete babesti ...am incercat cam orice si concluzia e asa ..cosurile pot fi din cauza chisturilor ovariene, alimentatiei-ex ciocolata cola carne grasa chimicale cipsuri alimente excesiv de sarate etc, prin mostenire genetica cum banuiesc k e cazul meu, stres-pe fond nervos.. eu am fost la un dermatolog f bun din iasi(sunt studenta acolo) si mi`a recomandat zynerit este un produs f bun rezultatele s`au vazut la mine din a 2`a zi. este o solutie olandeza care usuca pielea deci va trebui sa il folosesti impreuna cu o crema hidratanta dupa. costa in jur de 23 ron de la farmacie.. dezavantajele sunt ca nu ai voie sa il folosesti mai mult de 6 luni. ei bine mie mi`au trecut ..in proportie de 60%. este ok, sunt multumita dar mai am cateva pe zona maxilarului inspre gat si as vrea sa nu mai fie acolo..mentionez ca am si ovare polichistice iau yasmin dar nu e cine stie ce imbunatatire a pielii ..adica nu prea are efect pozitiv in sensul asta...exista niste pastile sotret pt acnee severa dar sunt periculoase pt organism ..daca sunteti curioase cautati pe google informatii ..
mirunaracovita
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:57
Buna, fetelor! Am fost azi la un cabinet dermatologic, si doctora mi a spus ca am probleme cu acneea din cauza hormonilor, m a intrebat daca mi am facut o ecografie la ovare sa nu am chisturi, si din cauza aceasta mai apar cosurile. I am zis ca mi am facut si ecografie, analize si nu am nimic.Mi a dat o reteta cu niste pastile, o solutie de curatat si o crema , cred ca zynerit, nu am apucat sa citesc reteta ca i am dat o sotului sa mi o cumpere. Cica in 2 saptamani ar trebui sa mi treaca. O sa va anunt ce rezultate am in urma tratamentului.paaaa si sa nu va dati niciodata cu lamaie pe fata ca patiti ca mine
prada_healthy
Postat pe 10 Decembrie 2008 14:37
si ce miai putea recomanda'?...pt ca si eu am probleme cu cosuri si puncte negre'....am mai umblat de cateva ori la solar..si nu prea aveam..atunci..dar de o luna am:((...ce as putea face..sa scap de ele?:((trim pls..un msj la email'nephertithi_2oo7@yahoo.com

Postat pe 19 Decembrie 2008 00:47
Buna!Si eu ma confrunt cu acneea de multi ani.De trei ani incoace folosesc numai produse avene pt ten acneic:gel de curatare,pulverizari cu apa termala si crema(le-am incercat cam pe toate din gama:diacneal se da direct p cos si chiar este bun,cleanance k sau cleanance ac-amandoua sunt bune dar eu prefer ac pt ca nu mi se pare ca-mi usuca tenul asa rau -si am mai folosit hydrance legere pt perioadele cand am tenul foarte uscat).eu una nu folosesc nicio lotiune tonifianta pt ca mi se pare ca-mi ingrasa tenul.De fiecare data cand imi cumpar un fond de ten sau orice produs pentru machiaj(pudra,blush) ma uit sa nu fie comedegenic)trebuie sa scrie pe produs non-comedogenic).produsele de la avene sunt singurele care imi tin secretia de sebum sub control si nici nu am mai avut cosuri multe .De 5 luni merg la un dermatolog:mi-a dat sa-mi fac analize si ecografie(acneea poate sa apara si de la un chist ovarian) si am inceput un tratament.Initial mi-a dat azitromicina pe care am luat-o o luna combinat cu zynerit (il foloseam dimineata) , isotrexin(ma dadeam doar pe cosuri seara) si eryfluid pt spate(eu am avut si pe spate-mi-au trecut foarte repede cu solutia asta).Dupa prima luna mi se imbunatatise aspectul tenului dar nu eram vindecata total ,si cum nu aveam nici chist ovarian,mi-a dat roaccutane si cate o pastila de azitromicina pe saptamana +cremele si solutiile de dinainte.Acum am 4 luni de cand iau roaccutane si imi arata tenul foarte bine.Nu mi-a mai aparut nimic.Impreuna cu pastilele mai fac si tratament cosmetic o data la trei saptamani(iti recomand sa-ti faci tratament doar daca stii sau iti poate recomanda cineva o cosmeticiana priceputa pt ca implica extractia punctelor negre si pot ramane semne daca persoana respectiva nu se pricepe.Dermatoloaga ma sfatuit sa nu-mi storc singura cosurile si nici sa nu las cosmeticiana sa umble la ce e rosu ).Mai sunt si niste chestii de igiena:eu imi curat tenul in fiecare dimineata si seara;folosesc un prosop separat pt fata pe care il schimb des;imi schimb fata de perna des si nici nu las pe nimeni sa doarma pe ea.Poti sa ai grija si la mancare(dermatoloaga a adoptat conceptia potrivit careia mancarea nu ar influenta aspectul tenului dar eu de fiecare data cand mancam la fast-food imi aparea ceav pe fata):nu manca gras,prajit,fast-food,ciocolata si alte asemenea,plus ca poti cerceta pe net sa vezi exact ce anume se poate manca si ce nu .Stiu ca este greu si ca toate astea implica timp si multi bani ,dar eu doar asa am reusit sa scap de acnee.Momentan inca sunt sub tratament dar sper ca dupa ce-l termin sa fie ok.Sper sa te ajute ce am scris aici si sa nu fie prea plictisitor de citit.
Luciana_T
Postat pe 23 Decembrie 2008 21:32
Pentru toate care va confruntati cu aceasta problema ...Nu mai aruncati milioane pe zeci de creme care va fac mai mult rau decat bine....Faceti o detoxifiere interna,reduceti ,scoateti zaharul din alimentatie(aici intrand tot ceea ce contine zahar-ciocolata,prajituri,etc)beti cel putin 2 l de apa plata pe zi ,mancati cat mai natural posibil, fara chips-uri,sucuri si alte otravuri iar extern folositi RETIN-A...costa doar 11 lei noi,la care mai adaugati si o crema hidratanta care vi se potriveste la ten si in ceva timp ati scapat definitiv de acnee... GARANTAT..
sea_shell
Postat pe 5 Ianuarie 2009 17:24
Si eu am avut mult timp probleme din cauza acestei asa-zise boli. In cele din urma am ajuns la Spitalul Militar Bucuresti la doctorul Viorel Trifu care mi-a recomandat sa folosesc seara retin-A si eritrocanol, sa ma spal pe fata si pe par cu nizoral; mi-a recomandat de asemenea si un tratament medicamentos: doxiciclina, vitamina A si anticonceptionale (diane 35). E bine sa eviti pe cat posibil mancarurile prajite, fast-food, picante, bauturile alcoolice si acidulate, cafeaua, ciocolata, tigarile (chiar daca se spune ca astea sunt mituri, o alimentatie mai sanatoasa are rezultat si asupra tenului). De asemenea am fost la multe sedinte la spital unde cu un aparat cu un ac (zic eu) imi spargea cosurile si apoi mi le curata asistenta (a fost foarte dureros si de lunga durata); in perioada asta e bine de evitat fonful de ten / pudra .... Ca si produse de ingrijire folosesc gama Bioderma Sensibio (dar astea abea dupa un an de tratament, timp in care nu am folosit niciun fel de crema hidratanta sau lotiune). Tratamentul e de lunga durata, dar rezultatele se vad in timp; un rol important il are si factorul psihologic!!!!!!!!!! Succes si rabdare!
simdianateodora
Postat pe 5 Ianuarie 2009 23:17
Buna,si "La multi ani!".Dupa cum v am spus, am fost la un cabinet dermatologic, si mi s a dat un tratament, niste pastile, un gel de curatare pe care il folosesc seara si dimineata si binenteles Zineryt. Nu pot sa va spun decat ca am o fata foarte curata, si daca mi mai iese cate un cosulet, se formeaza sub piele, si iese putin in afara cat sa pot sa l storc(nu mi mai apare ditamai cosul, nu mai este nici rosu, si nu mi mai ramane nici semn dupa ce il storc).Intradevar iti cam usuca tenul dar daca te dai la o jumatate de ora ori chiar o ora dupa ce te ai dat cu Zineryt cu o crema grasa este superr. Tot ce va recomand este sa va duceti la un dermatolog, va spun asta pentru ca am avut o fata de nu mi venea sa ma mai uit in oglinda, si acum ma uit cu drag. Va pup si Succes
- gel IVAPUR
- zineryt
- Zanocin (pastile)
prada_healthy
Postat pe 7 Ianuarie 2009 11:48
Mergi la derma, nu mai da o gramada de bani pe cosmetice ca un tratament bun e mai avantajos decat n-spe feluri de produse. Believe me!
merascu
Postat pe 7 Ianuarie 2009 23:28
Ai mare dreptate
prada_healthy
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:27
Iti recomand DermalMagic care este natural si are o concentratie foarte mare in substante active. Rezultate foarte bune in cazul tenurilor acneice, petelor, eczemelor si rasului cutanat.Date suplimentare gasesti pe situl farmaline.
romdesimed
Postat pe 15 Ianuarie 2009 08:18
Buna ,

La fel ca toata lume ma confrunt si eu de multa vreme cu acnea si bineinteles am incercat tot felul de tratamente la prescriptia medicului, dar rezultatele nu au fost cele asteptate .
Am de gand sa imi fac un autovaccin in acest scop dar intrebarea mea este daca este intadevar eficient? si ce sa fac ca acnea sa nu mai reapara? Multumesc!
A
simofabian
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:44
Buna, eu de cand am folosit zineryt nu am mai avut probleme. Am avut un ten cu mari probleme, si de cand folosesc aceasta solutie am un ten superr, intradevar se cam usuca tenul la inceput , dar dupa ce iti trec cosurile(efectul apare foarte repede) te mai dai doar seara cu zineryt pe portiunile care au fost afectate,iar a doaua zii iti dat cu o crema hidratanta si nu mai ai treaba. Succes!
prada_healthy
Postat pe 24 Ianuarie 2009 18:58
Ai nevoie de o cosmeticiana buna, de o detoxifiere a organismului si de tratament cu bioptron(lumina polarizata).
Cosmeticiana ti-o pot recomanda eu, este excelenta, tratamentul cu bioptron de asemenea ti-l pun la dispozitie, de asemenea am si solutie pt detoxifiere. Scrie-mi la adresa de mail ella_mitrut@yahoo.com
Ella - tehnician maseur, reflexoterapeut
solutia
Postat pe 5 Martie 2009 08:34
baiatului meu de 15 ani i-am redus cosurile cu detoxifiere si tratament naturist. il ia doar de o saptamana si se vad deja rezultatele. degeaba a folosit produse cu aplicatie externa (creme, potiuni) pana nu si-a facut si detoxifierea nimic nu a mers. detalii pe camelia_focsani@yahoo.com.
camiflorea
Postat pe 19 Martie 2009 08:46
Ceau, sunt din timisoara si am o mare rugaminte la tine (dyaly) cam cat te-a costat analizele si tratamentul la doamna doctor? As vrea sa merg dar sa am o idee de pret. Mersi mult de tot
miss_iony
Postat pe 19 Martie 2009 09:37
buna si eu am folosit zynerit si a fost ft bun doar ca dupa ce l-am folosit mai bine de un an nu isi mai facea efectul iar tenul meu a devenit cum era inainte . am incercat si gama de produse vichy (lotiune crema de zi crema de noapte) dar nu am rezolvat nimic au fost bani cheltuiti degeaba si in ziua de azi la 26 de ani inca nu am scapat de ACNEE chiar dupa nenumarate vizite la dermatolog si o multime de produse de curatire si ingrijire al tenului facute sper ca tu sa fi mai norocosa si sa reusesti sa iti gasesti un tratament care sa te poata ajuta
anetta22
Postat pe 19 Martie 2009 12:03
Salutare!
pt. toate persoanele cu acnee! Va zic ce stiu si eu, din toata scoala si experienta mea:1 acneea nu se trateaza doar cu o crema acasa, pastile (aveti MARE GRIJA CU ROACUTAN!-tot ce scir la efecte nedorite si/sau posibile se intampla!!!!!!!!-sigur! am vazut prea multe cazuri!-adica macina ficatul si se va regenra in 6 luni- - 3 ani! infertilitate la femei si/sau avort spontan cand veti avea prima sarcina!, ten f.f.f. uscat, mucoase f.f.f uscate - bucal si vaginal, candidoza etc.! Aveti mare grija, invatati din gafele altora!
ce va recomand eu: sa va vada un dermato-cosmetician! din pacate, in Romania nu sunt mult care au studii de dermato + cosmetica + experienta. Dar unul stiu sigur; la sediul din Buc., la Juilette Armand au si o cosmeticiana extraordinara,in plus, daca va grabiti se mai poate face tratamentul de 'soc" de iarna, dupa care veti continua cu tratamente adecvate in cabine+ acasa. puteti incerca macar sa intrebati, sa va interesati (pt. o intrebare, nu costa:) si nu doare...intrebarea:).
Ca sa nu le fac gratis prea multa publicitate, cautati si voi pe site-ul lor adresa si nr. de tel ! www.peel.ro
Veti fi placut surprinse! - zic si eu din ceea ce am vazut!
Exista si altceva in Romania...pt. aceasta afectiune!
BAFTA!
alf66
Postat pe 19 Martie 2009 12:59
si eu ma confrunt cu aceeasi problema..am fost la o gramada de medici,am tinut regim alimentar 6 luni,nu aveam voie sa pap nici fructe(doar lamaie)si am ajuns la spital cu o amenie de toata frumusete...am cheltuit o gramada de bani pe tratamente si degeaba...abia acum incep sa vad ceva rezultate:am luat o luna antibiotice:azitromicina+biotics(ca sa nu-mi afecteze stomacul)+zinkyt,iar extern am folosit zineryt+retin-a si o crema pe baza de antibiotice ca sa nu mi se usuce prea tare fata de la zineryt,mibazon.pentru curatare,toifiere folosesc produse de la herbalife si am renuntat la prosop obisnuit,le folosesc pe cele de hartie.1 luna am tinut-o asa si pentru urmatoarele 3 luni am akneil(niste pastilute din plante) si extern acelasi lucru.
deeasweetgirl
Postat pe 24 Martie 2009 00:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Remodelarea nasului fara interventie chirurgicala 3 De la: kudika_1002215 7 Aprilie 2016 16:43
E ok sa porti tocuri indiferent ce inaltime ai 6 De la: Cryswu 21 Martie 2014 19:07
Foliculita 4 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 09:55
keratina de par 33 De la: kudika_1012859 22 Iulie 2016 17:35
Ingrijeste-te cu Mary Kay! 1 De la: Mereu_Frumoasa 10 Februarie 2011 11:00