Setari Cookie-uri

Dragoste cu iubitul in zilele de Craciun

Biserica spune ca cel putin vineri ar trebui sa ne abtinem, insa tot biserica sustine dragostea... atunci, de ce sa nu ne iubim? voi credeti in chestiile astea? in tot felul de interdictii pe care le aflam mai mult din gura babelor?
dibu_iulia
Postat pe 18 Decembrie 2008 15:17
ciao alinaiulia. depinde de convingerile fiecaruia, de ce simte unul ca e pacat. cine are indoieli atunci e probabil ca se va simti vinovat dupa.

eu una cred in iubire ca sentiment pur si am norocul sa am alaturi o persoana care gandeste la fel ca mine in privinta asta. si nu ne gandim niciodata ce zi a saptamanii este si daca e gresit sau nu.
suntem credinciosi dar nu suntem practicanti asidui, incercam sa cultivam o relatie buna cu divinitatea fara sa ne lasam conditionati de diverse dogme pt ca, pana la urma, multe din ele, mostenite din vechi generatii tin exclusiv de igiena si de sens civic in general.

tu ce crezi?
eleain
Postat pe 19 Decembrie 2008 18:52
ia mai ganditi-va si la varianta ca iubitul este de alta religie si posturile noastre nu ii prea spun nimic!!!
parerea mea: depinde cum percepi tu religia!
ladya_healthy
Postat pe 22 Decembrie 2008 07:17
Ceau, AlinutaIulia! Iubirea este cel mai pur sentiment! lasat de Dumnezeu! ca atare, nu este pacat.... pacat ar fi sa nu ne bucuram de aceata, indiferent ca e post sau nu! daca o avem prin preajma...binenteles! daca iubesti , cu siguranta te iubeste Dumnezeu! si esti binecuvantat de El! concluzia: daruti IUBIRE si veti primi IUBIRE! sarbatori fericite si un Craciun plin de Iubire!
doinabalasa2006
Postat pe 23 Decembrie 2008 07:48
De la: alinaiulia, la data 2008-12-18 15:17:16Biserica spune ca cel putin vineri ar trebui sa ne abtinem, insa tot biserica sustine dragostea... atunci, de ce sa nu ne iubim? voi credeti in chestiile astea? in tot felul de interdictii pe care le aflam mai mult din gura babelor?


alinaiulia, ce zici tu sunt doua lucruri cu totul si cu totul diferite.Dragostea pe care o sustine Biserica este dragostea pura, iubirea aproapelui tau, iubirea de bine, de dreptate si de intelegere, pe cand iubirea de kre vorbesti tu, cea de la care zici tu ca Biserica sustine ca e bine sa ne abtinem macar vinerea, este o iubire cu totul diferita. In mod sigur tu te-ai referit la iubirea trupeasca, pe care Biserica nu o sustine decat in momentul in care scopul este conceperea unei noi vieti. Asadar, tu vorbesti despre doua lucruri distincte.

MarseVintila
Postat pe 23 Decembrie 2008 09:08
Nu despre dragostea trupeasca spune biserica ... dar se pare ca fiecare intelege cam ce vrea ...
brandusalauram
Postat pe 23 Decembrie 2008 09:42
De la: alinaiulia, la data 2008-12-18 15:17:16Biserica spune ca cel putin vineri ar trebui sa ne abtinem, insa tot biserica sustine dragostea... atunci, de ce sa nu ne iubim? voi credeti in chestiile astea? in tot felul de interdictii pe care le aflam mai mult din gura babelor?
don
Postat pe 23 Decembrie 2008 09:51
oare, macar avem idee ce inseamna Dragostea???????????Avem atetea alte zile in care sa "iubim"( trupeste),de ce ati ales acest subiect,"Dragoste in zile de Craciun",dar ce inseamna pentru voi atunci Craciunul,zile in care facem ca in acea reclama: Masa-pat,masa-patChiar u puteti sa va imaginati ca ati renunta din dragoste pentru sufletele voastre la ceea ce pofteste trupul.Orice ai banui,ai crede sau cunosaste despre divinitate, Craciunul este in primul rand o sarbatoare a sufletelor,este INTRUPAREA IUBIRII TREIMII,a FIULUI,ia-o p e calea logica vei sti ce trebuie sa faci si vei vedea daca/ce potiface.....
Asa ca...toate le stim numai sa avem curajul de a recunoaste Adevarul si neputinta noastra.Ironizarea cinstirii pe care o acorda unii acestor sarbatori,numirea bunelor povete drept vorbele babelor e nepotrivit. Ai vazut,unii zic ca nu gandesc atunci nu se simt vinovati , dar daca ar gandi....? Dar stai "linistita", nu vezi ca la Dumnezeu nu exista "interdictii" in senul inteles de noi? El zice...: "Daca vrea cineva sa vina dupa Mine...",am auzit ca El nu ne baga cu forta in Rai...si cred ca asa e.... E doar parerea mea, sper ca nu te-am supart cu ceva si sper sa intelegi multe din minunatia sarbatorii Nasterii Domnului.
Craciun Fericit!
loredanadragos
Postat pe 23 Decembrie 2008 10:01
Buna! ...si tot Biserica spune ca e bine sa procreezi in post!Ca este bine pt copil!
katzyela
Postat pe 23 Decembrie 2008 10:04
eu sunt mai retinuta un pic daca este sarbatoare mare de genul asta, Craciun, Paste...nu cred k as face niciodata de o sarbatoare asa mare...insa in rest nu tin seama! indiferent de ce Sfant este...de ce? pentru ca nu fac sex ci numai dragoste...iubitul meu e singurul barbat din viata mea, primul si f probabil si ultimul asa ca nu consider ca fac ceva rau ca Dumnezeu sa se supere pe mine! noi suntem credinciosi, dar desi sunt sigura k nu fac nimic rau din respect nu as putea face de Paste sau Craciun:)

Postat pe 23 Decembrie 2008 10:17
eu am inteles din toate mesajele astea un singur lucru , Daca ai chef sa faci dragoste .. esti liber sa o faci oricand , oriunde , daca esti credincios si vrei sa o faci de Craciun tot ce tb sa faci e sa te gandesti ca o faci pentru conceperea unei noi vieti si Dumnezeu te absoarbe de orice pacat.... ... deci enjoy it!
ganduri_mici
Postat pe 23 Decembrie 2008 10:17
Si eu am avut multe intrebari si curioasa cum sunt am cautat si uite ce am gasit http://www.moldovacrestina.net/biserici/este-ngaduit-sa-ntretii-relatii-sexuale-cu-sotia-sau-sotul-nainte-de-cina-domnului-sfnta-mpartasanie/ sper sa va fie de folos
gyanym
Postat pe 23 Decembrie 2008 10:48
De la: gyanym, la data 2008-12-23 10:48:37Si eu am avut multe intrebari si curioasa cum sunt am cautat si uite ce am gasit http://www.moldovacrestina.net/biserici/este-ngaduit-sa-ntretii-relatii-sexuale-cu-sotia-sau-sotul-nainte-de-cina-domnului-sfnta-mpartasanie/ sper sa va fie de folos

Pe acest site nu sunt opinii ale credintei crestine ortodoxe. Cat priveste credinta ca e bine pt copiii tai sa ai relatii sexuale in post... Hai sa fim seriosi
vidum
Postat pe 23 Decembrie 2008 13:31
De la: katzyela, la data 2008-12-23 10:04:47Buna! ...si tot Biserica spune ca e bine sa procreezi in post!Ca este bine pt copil!



asta ce mai este si unde ai gasit la biserica asa o povata? dimpotriva, am auit de faptul de a fi fost afurisit pt pacatul de a fi conceput in post, dar invers?

inteleg ca nu e recomandata cuplarea, dar procrearea cum ar putea fi? una fara alta nu se poate, asa incat nu vad logica. poate ma luminati si pe mine...
sarbatori fericite!
megas
Postat pe 23 Decembrie 2008 13:49
ideea e sa nu se creeze polemici pe teme religioase, ca atunci abia se ajunge la pacat. nu judecati, daca sunteti credinciosi, fiti pentru voi. nu incercati sa impuneti ideile voastre cu forta. sa judeci pe altii e un pacat mai mare decat iubirea in timpul postului
eleain
Postat pe 23 Decembrie 2008 16:13
Craciunul este cea mai frumoasa sarbatoare din an! Este ziua cand vine pe lume Mantuitorul nostru, Iisus Hristos! Si trebuie sa-l primim asa cum se cuvine, curati la suflet si la trup, adica am tinut post, ne-am spovedit si ne-am impartasit, ne-am purificat putin si asteptam ca Hristos sa ne intre in casa si sufletul nostru! Nu este frumos?

Dragostea este chiar Mantuitorul nostru, adevarata dragoste, primiti-L pe El si veti cunoaste adevarata dragoste!
Va doresc ca lumina sfanta a Craciunului sa va mangaie neincetat!
dianana
Postat pe 23 Decembrie 2008 16:14
multumiri pentru urari, dianana, si toate cele bune si tie! iti impartasesc cu multa caldura sentimentele nobile, dar cu toate astea trebuie sa recunosc faptul ca am, ca femeie si sotie/iubita tanara, aceeasi dilema ca si unele dintre fete...

spiritualitate si noblete, curatie sufleteasca si trupeasca, dar una peste alta, imi permit sa spun ca stiu din insasi Biserica faptul ca postul si "curatia" iti sunt ingaduite ca om in cuplu, mai ales casatorit, cata vreme sunt impartasite. cata vreme unul vrea intimitate, inclusiv fizica si altul tine post, vorba vine, ar trebui sa renunte la el. nu imi aimintesc cu precizie sursa, dar stiu o intamplare despre un preot, deci fata bisericeasca el insusi, cu nevasta f cucernica, abstinenta pe motive de post. care post i-a adus blestemul si pacate. blestemul de a muri sfartecata de ciori pentru aceea ca sotul devenise zoofil. cu si din vina ei, pe de o parte.

am intervenit in discutie pentru de multe ori ma incearca aceeasi dilema ca si pe fete, in confruntarea intre iubirea pt sot, inclusiv fizica, si respectul pentru post. pe de alta parte, imi gasesc mie insami si celorlalti scuza, sau cel putin atenuanta in faptul ca e dragoste pura si nimic mai mult. nu sex, nu instinct, nu depravare. e dragostea pt omul pe care l-am primis de la un Doamne Doamne atat de generos in dragostea lui pt mine.

cu drag, sarbatori fericite!!!
megas
Postat pe 24 Decembrie 2008 13:09

foarte frumos!!!
Craciun Fericit!
Georgebar
Postat pe 24 Decembrie 2008 16:02
Observ ca aici fiecare isi da cu parerea in functie de religia pe care o are. Pot sa va spun ca BISERICA ORTODOXA interzice relatiile in post, iar daca totusi nu te-ai putut abtine si ai facut-o sunt 2 posibilitati :
- prima: daca ai facut un bebe esti iertata
- a doua: iti da canon si agheazma mare.
Asta vi le spun din sursa sigura, pentru ca am rude in clerul bisericesc si i-am intrebat si am vorbit despre asta. Acum fiecare dupa religie, dupa constiinta, dupa cum simte. Have a nice day si Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
ralu_youkiss
Postat pe 25 Decembrie 2008 11:53
Sa nu se inteleaga gresit, nu condam pe nimeni..v-am spus doar ceea ce stiu. Nu am nimic cu nimeni. Fiecare face ce simte si cum simte. La urma umei dintre doua rele alegi raul cel mai mic. Acum fiecare poate intelege ce vrea
ralu_youkiss
Postat pe 25 Decembrie 2008 11:58
De la: ChiqaDivina, la data 2008-12-25 11:53:30Observ ca aici fiecare isi da cu parerea in functie de religia pe care o are. Pot sa va spun ca BISERICA ORTODOXA interzice relatiile in post, iar daca totusi nu te-ai putut abtine si ai facut-o sunt 2 posibilitati :
- prima: daca ai facut un bebe esti iertata
- a doua: iti da canon si agheazma mare.
Asta vi le spun din sursa sigura, pentru ca am rude in clerul bisericesc si i-am intrebat si am vorbit despre asta. Acum fiecare dupa religie, dupa constiinta, dupa cum simte. Have a nice day si Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!


n-am rude preoti, dar am tot trait in preajma lor de cand ma stiu.

de regula sunt un om cu capul pe umeri, dar daca tot e despre ce zice Biserica (in traducere, ce zic o mana de oameni despre ce ar trebui sa faca altii), nu e de mirare ca incet incet incepi sa intorci spatele la tot ce inseamna cutume si "inregimentare" crestineasca. ma si inchipui, desi nu e cazul, ducandu-ma la popa sa ii spun ca fac amor in post si sa inceapa ala cu "canoane": data viitoare s-o faci stand in coate!!!
una peste alta, azi am auzit la biserica ceva la prima vedere "avangardist", dar care a avut efect: vorbea popa despre ABS, functia care franeaza automat la masina, in caz de necesitate. la prima vedere cam neavenita comparatia, dar a avut efect. iubitul meu sot, ajuns la biserica cu mine pt a ne aerisi si lumina si sufleteste, a admirat ca Biserica este atat de adaptata si in trend.

revenind la subiect: cand te gandesti la alte pacate, mai mari, precum milioane de avorturi sau imbolnaviri despre care se comenteaza, inclusiv in Biserica, cred ca amorul in post, conjugal sau nu, devine ultima problema, cata vreme se pastreaza in limitele normale ale unei comuniuni si comunicari (ceea ce si reprezinta) si nu o ia pe miriste, in depravari sau pervertiri...

eu una stiu ca in lipsa de "comunicare", (si aici ma refer la ceva anume), devin irascibila si rautacioasa si i-as face capul calendar. asa incat, dintre doua rele, daca se pune problema, aleg sa-mi manifest afectiunea plenar, inclusiv fizic, si sa ma port cu el ca lumea, decat sa "tin post" si sa adopt in rest un comportament de isterica sau mai rau, de cutra... cum am tot vazut....

revenind la sarbatoare, pace si lumina si iubiti-va mult si frumos!
megas
Postat pe 25 Decembrie 2008 21:41
stiti cine a inventta Craciunul?
kudika088298
Postat pe 26 Decembrie 2008 22:37
Craciunul este un obicei pagan
este ziua soarelui ce se sarbatorea la romani. din anul 325 s-a schimbat si ziua soarelui a fost numita Craciun. Din anul 312 constantin cel mare a schimbat ziua de odihna in duminica, in loc sa ramana sambata. Astept si parerea voastra, daca ma puteti contrazice.
kudika088298
Postat pe 26 Decembrie 2008 22:39
Dumnezeu e sus si ne iubeste.Daca tu simti iubire pentru un om cum sa fie pacat sa o exprimi? Pacate sunt multe..multe alte lucruri..pe care le trecem cu vederea zi de zi..ganduri si fapte urate..mici, pe care nu le mai luam in considerare. Craciunul este sfant, intr-adevar, o perioada in care e bine sa ne concentram asupra mintii si sufletului nostru.Dar sa faci dragoste nu e pacat in nici o zi. Sunt idei impuse de Biserica, o institutie care stim cu totii cat rau a facut de-a lungul secolelor. Traieste-ti tineretea si viata asa cum simti!
shosanna
Postat pe 27 Decembrie 2008 06:54
Eu una nu imi impun nici o restrictie pusa de religie pentru ca nu cred in divinitate. Am langa mine barbatul perfect care crede in el, in noi si in puterile proprii nu in dumnezei. Nu va impuneti nici o limita si nici o regula stupida, fetelor !! Traiti !

Postat pe 27 Decembrie 2008 20:18
Draga Roxana,
va veni o zi cand vei simti existenta lui Dumnezeu, si asta in mod sigur! V a veni o zi cand il vei ruga pe Dumnezeu sa te ajute caci numai de la el ne vine cu adevarat ajutorul si nu de la oameni!
Iti doresc din suflet sa traiesti alaturi de Dumnezeu, viata este cu mult mai frumoasa!
Iti doresc ca anul care vine sa-ti aduca multa lumina in suflet si viata!
dianana
Postat pe 28 Decembrie 2008 19:32
am o prietena care este foarte religioasa, de-a dreptul habotnica, nu face nici o miscare fara sa-l intrebe pe taica popa. si dupa ce a nascut a patra oara, taica popa i-a chemat pe amandoi - ea si sotul - si i-a intrebat daca mai vor copii. cum deja au suficienti, au spus ca nu. drept pentru care taica popa le-a spus ca incepand de atunci nu mai au voie sa aiba relatii sexuale, pentru ca biserica accepta aceasta uniune barbat-femeie doar in scopul procrearii, daca scopul s-a atins, uniunea fizica nu mai este necesara; predica a fost zdravana, le-a explicat ca uniunea in scopul obtinerii de placere este pacat mare, ca daca vor s-o faca totusi in continuare nu au voie sa se protejeze si trebuie sa nasca atati copii cati ii da Al de Sus.
ideea e ca biata femeie se gandea serios sa nu il mai lase pe sot sa se apropie de ea in veci - o punea in cui la 35 de ani, cati are acum - pentru ca asa a zis parintele.
eu una zic asa: credinta este in suflet, daca simti intr-un fel atunci asa e bine sa faci - ca daca te iei dupa ce zic sfintii parinti ajungi repede la zuzu. ma intreb cate din ce predica mai si respecta sfintiile lor, ca aia de-i cunosc eu ... sa ma ierte Dumnezeu, dar multi din slujitorii Sai sunt pe aratura!
ladya_healthy
Postat pe 30 Decembrie 2008 08:34
pt ladya
Doamne bine ai zis.
Sunt de acord cu tine; multi preoti sunt nedemni de a avea aceasta denumire, iar noi trebuie sa ne ghidam dupa bunul simt si respectul din cuplu/familie, nu dupa predicile lor.
Si eu sunt credincioasa dar asta nu ma opreste sa ma "iubesc" cu viitorul sot, fie post sau nu. Eu merg la biserica aproape in fiecare duminica (exceptie cand am cursuri la faculta) si suntem oameni buni, incercam intotdeauna sa facem sa fie bine pt toata lumea din jurul nostru nu numai pt noi, pt ca faptele bune ne fac oameni mai buni nu faptul ca ne "iubim" in post sau nu.
IUBITI-VA MULT DACA ASA SIMTITI SI FACETI FAPTE BUNE PT CA ASTEA NE FAC OAMENI MAI BUNI.
LA MULTI ANI!!!! si fie ca anul nou sa va aduca multa dragoste si impliniri.
Pupici de la Diana ;)
diana_princessa
Postat pe 31 Decembrie 2008 00:32
tb sa gasim fiecare ,intelepciunea "sa-i dam cezarului ce e al Cezarului si, lui Dumnezeu ce este al Domnului".....
domnita2007
Postat pe 12 Ianuarie 2009 21:31
Copiii care sunt Nascuti in post sunt considerati o binecuvantare..si cei nascuti de sarbatori, nidecum sa ii concepi in post
petricpatricia
Postat pe 1 Februarie 2009 16:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor!!!!!!! 19 De la: Valy90 9 Martie 2011 17:09
dereglari de menstruatie la preadolescente 27 De la: ioanabobocea 20 Noiembrie 2009 18:47
spuneti`mi pls!! :( 9 De la: office_salinasusesi_ro 23 Februarie 2010 14:11
avort interzis 5 De la: fata 29 Ianuarie 2010 11:06
de la ce varsta se face testul papanicolau? 32 De la: office_salinasusesi_ro 2 Martie 2010 23:01