Setari Cookie-uri

cum sa scapi de cistita

Persoanelor cu cistita persistenta chiar si dupa antibiotice (sintetice sau naturale) le recomand sa se gandeasca la posibilitatea de a avea cistita ne-infectioasa: INTERSTITIALA.
Acest tip de inflamatie se trateaza mult mai greu, dupa ce se studiaza starea tesutului conjunctiv si inflamatia in intreg organismul.
dusa
Postat pe 12 Mai 2013 10:45
De la: dusa, la data 2013-05-12 10:45:54Persoanelor cu cistita persistenta chiar si dupa antibiotice (sintetice sau naturale) le recomand sa se gandeasca la posibilitatea de a avea cistita ne-infectioasa: INTERSTITIALA.
Acest tip de inflamatie se trateaza mult mai greu, dupa ce se studiaza starea tesutului conjunctiv si inflamatia in intreg organismul.



Situatie de fapt ,care presupune efectuarea caror investigatii medicale????? Interesan de aflat mecanismul,care declanseaza aparitia unui asfel de fenomen!!!!
kudika_15804
Postat pe 12 Mai 2013 12:54
De la: kudika_15804, la data 2013-05-12 12:54:49
De la: dusa, la data 2013-05-12 10:45:54Persoanelor cu cistita persistenta chiar si dupa antibiotice (sintetice sau naturale) le recomand sa se gandeasca la posibilitatea de a avea cistita ne-infectioasa: INTERSTITIALA.
Acest tip de inflamatie se trateaza mult mai greu, dupa ce se studiaza starea tesutului conjunctiv si inflamatia in intreg organismul.



Situatie de fapt ,care presupune efectuarea caror investigatii medicale????? Interesan de aflat mecanismul,care declanseaza aparitia unui asfel de fenomen!!!!



interesant...astfel*
kudika_15804
Postat pe 12 Mai 2013 12:57
Se pot incerca si remedii naturiste, ca:

Tratament pe baza de suc de castravete
Beti in fiecare zi cate o cana de suc de castravete amestecat cu 1 lingurita miere de albine si 1 lingura de zeama de lime. Castravetele detine puternice efecte diuretice, motiv pentru care se recomanda consumului acestui suc de 3 ori pe zi.


Tratament pe baza de flori de moringa oleifera
Amestecati 1 lingurita de suc proaspat de flori de moringa oleifera cu ½ pahar de lapte de cocos. Administrati acest remediu de 2 ori pe zi. La fel ca sucul de castraveti, moringa oleifera detine efecte diuretice asupra organismului.

Tratament pe baza de frunze de ridichi
Beti in fiecare dimineata, timp de 2 saptamani suc proaspat din frunze de ridichi.

http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-cistita
kudika_36213
Postat pe 19 Iunie 2013 18:17
De la: dusa, la data 2013-05-12 10:45:54Persoanelor cu cistita persistenta chiar si dupa antibiotice (sintetice sau naturale) le recomand sa se gandeasca la posibilitatea de a avea cistita ne-infectioasa: INTERSTITIALA.
Acest tip de inflamatie se trateaza mult mai greu, dupa ce se studiaza starea tesutului conjunctiv si inflamatia in intreg organismul.


M-ar interesa mai multe detalii, va rog. Am pe cineva in familie care sufera de cistita persistenta, care nu da inapoi nici dupa antibiotice.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
kudika_32792
Postat pe 21 Iunie 2013 09:46
Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati cu o problema.

Am nevoie sa merg la toaleta la intervale foarte scurte de timp , o ora sau chiar mai putin in functie de cate lichide consum.Nu ma doare nimic.
kudika_926238
Postat pe 30 Iunie 2013 09:46
De la: kudika_926238, la data 2013-06-30 09:46:12Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati cu o problema.

Am nevoie sa merg la toaleta la intervale foarte scurte de timp , o ora sau chiar mai putin in functie de cate lichide consum.Nu ma doare nimic.


Te referi la urinatul des? Daca te referi la asta, incearca sa bei ceaiuri diuretice, de tipul celor din codite de cirese sau matase de porumb.
kudika_37357
Postat pe 30 Iunie 2013 09:52
De 2 zile am inceput sa beau ceai de coada calului.Nu stiu ce efect va avea !A-ti folosit careva ?

Cunosc persoane care merg sa urineze foarte rar.

Este enervant sa ai nevoie din ora in ora. Oriunde merg trebuie sa vizitez si toaleta .

kudika_926238
Postat pe 30 Iunie 2013 10:56
la mine a avut efect castanul, mai demult se gaseau capsule dar acum este sub forma de tinctura.
kudika083996
Postat pe 30 Iunie 2013 18:06
Fetelor ,puteti incerca sa beti ceai de salvie si sa va faceti spalaturi vaginale cu ceai de scumpina!!!
Si retineti ca, chilotii tanga nu va fereste de raceli!
Titanika
Postat pe 30 Iunie 2013 18:16
buna, ma poate ajuta si pe mine cineva?
nu am medic de familie si trebuie sa plec din tara, de vre-o luna jumatate fac cistita in fiecare saptamana, am luat uricol, si am facut bai cu bicarbonat de sodiu, inainte cand luam uricol imi trecea dar acum nu mai are efect!!! help me pls! stie cineva cat m-ar costa o sedinta la un urolog particular? in Cluj.
kudika_936716
Postat pe 3 Octombrie 2013 14:40
De la: kudika_936716, la data 2013-10-03 14:40:24buna, ma poate ajuta si pe mine cineva?
nu am medic de familie si trebuie sa plec din tara, de vre-o luna jumatate fac cistita in fiecare saptamana, am luat uricol, si am facut bai cu bicarbonat de sodiu, inainte cand luam uricol imi trecea dar acum nu mai are efect!!! help me pls! stie cineva cat m-ar costa o sedinta la un urolog particular? in Cluj.

e posibil sa ai o infectie urinara si tot odata si ceva nisip sau pietre la rinichi,asa ca fara un control medical nu te poti trata dupa ureche!
Titanika
Postat pe 3 Octombrie 2013 15:51
In afara de uricol si ceai de coada calului, eu am luat si ciprinol. Din cate stiu, e antibiotic si mi-a fost prescris de medic.
cuba_libre
Postat pe 3 Octombrie 2013 15:56
Eu am descoperit un produs naturist nou din rodie. A avut un efect foarte bun, mult mai rapid si mai bun decat Urinalul. Uricolul nu este natural si eu prefer produsele naturiste. mi l-a recomandat o prietena si chiar este foarte bun.
kudika_962103
Postat pe 22 Aprilie 2014 10:20
Doamne, in sfarsit, un produs nou - si unde mai pui este si naturist!Dupa toate problemele pe care mi le provoaca cistita si toate tratamentele pe care le-am incercat in privinta asta si care nu mai dau rezultate, sunt dispusa la a-l incerca si pe acesta;unul in plus nu mai conteaza si poate da rezultate...Imi poti spune sub ce denumire il pot gasi?!Multumesc!
kudika_962109
Postat pe 22 Aprilie 2014 11:53
De la: kudika_962109, la data 2014-04-22 11:53:18Doamne, in sfarsit, un produs nou - si unde mai pui este si naturist!Dupa toate problemele pe care mi le provoaca cistita si toate tratamentele pe care le-am incercat in privinta asta si care nu mai dau rezultate, sunt dispusa la a-l incerca si pe acesta;unul in plus nu mai conteaza si poate da rezultate...Imi poti spune sub ce denumire il pot gasi?!Multumesc!



Mai fa-ti un cont, ca sa poti dialoga linistita cu tine insati pe 3 voci, doar-doar o pune cineva botu' la "naturist"...tuta ce esti...
kudika226898
Postat pe 22 Aprilie 2014 17:11
Buna ziua.Pentru cistita sunt 2 remedi naturiste foarte eficiente: capsulele Biomicin forte cu efect antibiotic si capsulele Diurosept cu extract de merisor si frunze de masin, au efect diuretic, dezinfectant urinar si antiinflamator.Se administreaza 14-21.Se poate asocia ceaiul Diurosept-U60/U62, 1canã de ceai de 3 ori pe zi.
kudika_15604
Postat pe 21 Iulie 2014 11:59
De la: kudika_972249, la data 2014-08-12 19:16:29Buna .Si eu am avut infectie urinara si am incercat cativa ani tratament cu antibiotice fara nici un rezultat, in sensul ca recidiva infectia dupa terminarea tratamentului.Am inceput sa caut un tratament naturist pentru ca din cauza antibioticelor am facut candidoza si am incercat d-mannose cu asparagus de la Swanson.Le-am gasit la o firma in Cluj-Napoca, site-ul lor este www.medicaldistrict.ro.Multa sanatate va doresc!



Reclama...
kudika226898
Postat pe 13 August 2014 16:21
mie mi s.a antamplat acelasi lucru doar ca eu am luat si foarte multe pastile si am facut si foarte multe bai firbinti.a trecut o luna si nu ami revin,ami doresc un bebe mai mult ca orice..
kudika_975050
Postat pe 15 Octombrie 2014 23:40
De la: kudika_975050, la data 2014-10-15 23:40:04mie mi s.a antamplat acelasi lucru doar ca eu am luat si foarte multe pastile si am facut si foarte multe bai firbinti.a trecut o luna si nu ami revin,ami doresc un bebe mai mult ca orice..



Si eu imi doresc sa nu mai vad atatea greseli gramaticale...
kudika226898
Postat pe 17 Octombrie 2014 07:51
De la: kudika_975050, la data 2014-10-15 23:40:04mie mi s.a antamplat acelasi lucru doar ca eu am luat si foarte multe pastile si am facut si foarte multe bai firbinti.a trecut o luna si nu ami revin,ami doresc un bebe mai mult ca orice..



Si eu imi doresc sa nu mai vad atatea greseli gramaticale...
kudika226898
Postat pe 17 Octombrie 2014 07:51
De la: kudika_32792, la data 2013-06-21 09:46:04
De la: dusa, la data 2013-05-12 10:45:54Persoanelor cu cistita persistenta chiar si dupa antibiotice (sintetice sau naturale) le recomand sa se gandeasca la posibilitatea de a avea cistita ne-infectioasa: INTERSTITIALA.
Acest tip de inflamatie se trateaza mult mai greu, dupa ce se studiaza starea tesutului conjunctiv si inflamatia in intreg organismul.


M-ar interesa mai multe detalii, va rog. Am pe cineva in familie care sufera de cistita persistenta, care nu da inapoi nici dupa antibiotice.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.


Daca se ajunge la concluzia ca este vorba de cistita interstitiala, atunci este importanta investigarea cauzelor posibile ale inflamatiei si spasmelor. Aici se pot investiga: raspunsul sistemului imunitar (IL-6, IL-8 sau IL-10, activarea excesiva a mastocitelor sau boli autoimune prezente), excesul de activitate al SNS, bolile posibil asociate (sindromul de intestin iritabil sau inflamat, fibromialgia, endometrioza etc).
De multe ori ajungem din nou la infectii, dar de data aceasta NON-bacteriene, cronice, grupate sub forma unui BIOFILM greu de tratat (despre biofilm aici: http://www.euvita.ro/resurse/articole/biofilmul-sau-energia-microbilor/)
Este important sa tratam cistita interstitiala, deoarece prezenta ei este asociata la varsta maturitatii cu o incidenta crescuta a bolii coronariene.

dusa
Postat pe 27 Octombrie 2014 12:54
Buna seara da acest medicament se poate lua fara prescpriptia medicului ,,Monural,,
Valerian_Si_Elena__Gilca_1
Postat pe 29 Martie 2016 20:46
Valerian_Si_Elena__Gilca_1
Postat pe 29 Martie 2016 20:48
Asa este, cistita nu este o ” raceala la ovare” cum zic mamaitele, ci este o infectie a sistemului urinar , care nu prea trece cu ceaiuri. Daca ar fi sa va recomand un ceai, ar fi cel de merisoare, pe care si eu l-am folosit cand am avut asa ceva. Va recomand sa mergeti la consult, dr Istoc de la Medicover m-a tratat pe mine si am scapat de cistita. Nu e de joaca deloc cu infectiile de la nivelul tractului urinar..
kudika_974941
Postat pe 16 Aprilie 2016 21:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
medicamente pt transplant renal 3 De la: doinitaeda 26 Noiembrie 2009 08:11
TBC MDR ( o forma de TBC rezistenta la tratament ) 5 De la: Pruteanu_Capalau_Ancuta_1 9 Septembrie 2011 13:45
Trigliceridele marite pot anunta ca se poate declansa o pancreatita acuta? 1 De la: Ivanescu_Stefan_1 15 August 2013 09:58
tratament 4 De la: office_salinasusesi_ro 18 Februarie 2010 23:44
Maladia lui Bouveret. 3 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 08:16