Setari Cookie-uri

atacuri de panica

De la: aliceea2000, la data 2010-03-06 17:43:40 Dragele mele pentru a scapa de atacul de panica provocat din teama pentru anumite situatii sau obiecte , trebuie sa ne confruntam direct cu ele, mai bine zis forma de terapie "soc pe soc", de ex daca iti este frica sa mergi cu autobuzul, asta nu va presupune ca trebuie sa eviti calatoria cu autobuzul , ba dimpotriva te urci in autobuz. Poate prima oara ai un atac puternic de panica dar treptat o sa se diminueze , se numeste DESENSIBILIZARE.Asta inseamna ca daca iti este teama ca noaptea vei avea un atac de panica , nu te obosi ziua ca sa adormi cat mai repede, ci te asezi in pat si te focalizezi pe faptul ca respiri, ca esti bine si te gandesti la ceva frumos, si astefel apare relaxarea si se diminueaza atacul de panica , pentru ca el brusc nu o sa dispara ci treptat ...prin relaxare, gandire pozitiva, si CONFRUNTAREA DIRECTA CU CEEA CE NE PRODUCE UN ATAC DE PANICA ...SI FOARTE IMPORTANT: FARA PASTILE!!!!!!!!!!!!!
Un psiholog renumit povestea ca la o terapie urmata de o domnisoara careia ai era frica sa mearga singura pe strada i-a spus asa:" daca ai sa mergi singura pe strada ce se va intampla ? da , prima oara vei lesina de frica , te vei gandi ca gata o sa mori si nimeni nu te va ajuta , ca toata lumea se va uita la tine cum stai intinsa si te sfarsesti jos pe asfalt ! dar dupa cateva minute iti va trece , te vei ridica si te vei duce acasa rusinata ca a fost doar un spectacol , si sti de ce ? pentru ca inima rezista la 200 de batai pe minut timp de 5 minute , ca plamani respira print-un mecanism conditionat chiar daca tu vei crede ca ei se vor oprii, pentru ca veata nu e o baterie pe care sa o oprestti tu , ci pentru ca veata merge singura si tu doar te lasi condus ! Deci atacul de panica nu exista , e doar o senzatie ATATA!
VIATA , SCUZE DE GRESEALA!
ioana2280
Postat pe 6 Martie 2010 17:45
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 7 Martie 2010 16:44
buna ma numesc ionut si sufar de aceasi boala.dificultati de respiratie,mai ales noaptea.In ianuarie m-am dus la un dr. homeopat in Masloc jud. Timis.Dupa 6 luni de tratament ma simt foarte bine.tratamentul consta in niste picaturi si calciu.picaturi:Lycopus,Bryophyllum,Digitalis purpurea,Passiflora,Onopordon,Cactus,si calciu praf(Chalkosin).Se iau 10 picaturi din fiecare si un varf de cutit de calciu dimineata si seara cu jumatate de ora inainte de masa.De recomandat sa mearga la consult poate i se va descrie altceva
healthy017010
Postat pe 8 Iunie 2010 09:15
voi va induceti starile astea?....unu la mana ar trebui sa fiti constienti ca veti da ceasu la un moment dat ...asa ca....o operatie ar trebui sa fie inceputul ...si sa va aobisnuiti
kudika_27452
Postat pe 24 Ianuarie 2013 21:34
ziua buna
am si eu o intrebare cu atacurile de panica.
AM 38 DE ANI ACUM 2 ANI AM TRECUT PRINTR-UN DIVORT URAT ( AM FOST CASATORITA 19 ANI ) , AM UN COPIL ACUM ARE 20 DE ANI , INCA MAI DUCEM UN PROCES CU FOSTU SOT NE-A SCOS DIN CASA EL S-A RECASATORIT LOCUINTA ESTE A STATULUI , DAR PRIN TOATE ASTEA FIUL MEU ESTE DIAGNOSTICAT CU ATTACURI DE PANICA SI ASTA NUMAI DE ACUM CU PROCESELE , ESTE IN CLASA A XIII A , ANUL ASTA ARE BACUL , NU SE POATE CONCENTRA , A SCAZUT MULT CU INVATATURA , MEDICII I-AU TOT PRESCRIS VITAMINE DAR DEGEABA ( MAGNE+B6 ). AJUTATI-MA VA ROG . SI EU SI BAIATUL SUNTEM LA PAMANT PSIHIC
gabitza75
Postat pe 25 Martie 2013 08:03
De la: gabitza75, la data 2013-03-25 08:03:09ziua buna
am si eu o intrebare cu atacurile de panica.
AM 38 DE ANI ACUM 2 ANI AM TRECUT PRINTR-UN DIVORT URAT ( AM FOST CASATORITA 19 ANI ) , AM UN COPIL ACUM ARE 20 DE ANI , INCA MAI DUCEM UN PROCES CU FOSTU SOT NE-A SCOS DIN CASA EL S-A RECASATORIT LOCUINTA ESTE A STATULUI , DAR PRIN TOATE ASTEA FIUL MEU ESTE DIAGNOSTICAT CU ATTACURI DE PANICA SI ASTA NUMAI DE ACUM CU PROCESELE , ESTE IN CLASA A XIII A , ANUL ASTA ARE BACUL , NU SE POATE CONCENTRA , A SCAZUT MULT CU INVATATURA , MEDICII I-AU TOT PRESCRIS VITAMINE DAR DEGEABA ( MAGNE+B6 ). AJUTATI-MA VA ROG . SI EU SI BAIATUL SUNTEM LA PAMANT PSIHIC



Tratamentul pentru tratatrea atacurilor de panica este de lunga durata,si in ceea ce priveste administrarea de vitamine,nu este incorecta ,dar este insuficienta,sunt necesare sedative,macar in perioada de inceput a crizelor,care conduc la linistirea psihicului fiului tau!!!Orice tratament prescris de catre medic,daca nu este insotit de impunerea vointei pacientului,chiar in momentele de desfasurare a atacurilor de panica,este sortit esecului!!Suportul moral,din punct de vedere al emotiilor,asigurat de tine si familia ta,este foarte important in evolutia tratarii copilului tau!Linistea,inlaturarea factorilor de stres,odihna,toate acestea conduc la remedierea situatiei!!!Atacurile de panica sunt tratabile ,dar impun o conduita optimista si un calm desavarsit!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Martie 2013 08:11
De la: gabitza75, la data 2013-03-25 08:03:09ziua buna
am si eu o intrebare cu atacurile de panica.
AM 38 DE ANI ACUM 2 ANI AM TRECUT PRINTR-UN DIVORT URAT ( AM FOST CASATORITA 19 ANI ) , AM UN COPIL ACUM ARE 20 DE ANI , INCA MAI DUCEM UN PROCES CU FOSTU SOT NE-A SCOS DIN CASA EL S-A RECASATORIT LOCUINTA ESTE A STATULUI , DAR PRIN TOATE ASTEA FIUL MEU ESTE DIAGNOSTICAT CU ATTACURI DE PANICA SI ASTA NUMAI DE ACUM CU PROCESELE , ESTE IN CLASA A XIII A , ANUL ASTA ARE BACUL , NU SE POATE CONCENTRA , A SCAZUT MULT CU INVATATURA , MEDICII I-AU TOT PRESCRIS VITAMINE DAR DEGEABA ( MAGNE+B6 ). AJUTATI-MA VA ROG . SI EU SI BAIATUL SUNTEM LA PAMANT PSIHIC


Ar trebui sa mergi cu el la psiholog! Il va ajuta pe fiul tau cu siguranta!
Viorica_Franziska
Postat pe 26 Martie 2013 11:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme cu tiroida 21 De la: healthy002061 15 Septembrie 2013 10:01
fertilizare in vitro 63 De la: mirela_elisabeta 31 Martie 2014 23:58
Problema mare si urgenta!!!! 4 De la: kudika_5766 10 Mai 2012 09:37
FERTILIZARE IN VITRO 1 De la: cocolino 4 Februarie 2010 16:29
Ingrijorare 7 De la: kudika414141 2 August 2011 14:27