Setari Cookie-uri

intrerupere de sarcina la 14 sapt

carter...
nu ne-ai spus un lucru...tatal ce parere are?
nu esti singura ...il ai pe El....
si nu esti singura care a ramas insarcinata in facultate....exista multe fete in situatia ta...numai eupot sa-ti dau zeci de exmple....
fii linistita...o sa cresti copilul impreuna cu tatal lui....
glumeataa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 18:05
da am luat anticonceptionale in ultimele 3 luni...ciclul l am avut regulat 4 5 zile...asa cum imi veneea mereu..la aceeasi data.dak ma poti ajuta spune mi te rog cum .ms frumos
carter
Postat pe 25 Ianuarie 2009 11:08
Carter, nu te panica.

Stiu ca este ceva neasteptat, ca nu esti pregatita... Dar, dupa cum spune si Ioana: nu esti singura care a trecut prin asa ceva!
In plus, exista organizatii care-ti pot oferi sprijin in aceasta perioada dificila, de ex. asociatia pro-vita. Daca esti din bucuresti, vezi: http://provitabucuresti.ro/

Este dificil sa ai un copil acum, dar nu este un lucru imposibil. Si merita sa faci acest efort!
Daca ai 21 ani inseamna ca probabil mai ai un an pana termini facultatea. Apoi vei gasi un job sa-ti cresti copilul. Un an dificil. Dar doar un an!!!
Daca faci avort vei regreta o viata!! Si nimic nu ti-l va aduce inapoi.


irina03
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:00
Te rog, mai gandeste-te inainte sa faci acest past. Vei regreta toata viata, acum probabil ca nu iti dai seama pentru ca esti in stare de soc. Gandeste-te ca acest copil s-ar putea sa fie primul si ultimul pe care l-ai putea avea, pentru ca avortul este o trauma nu numai pentru psihic, ci si pentru organism. La 14 saptamani copilul tau are toate organele formate va trece prin niste dureri groaznice. Inca de la 12 saptamani bebelusul tau se intinde, da din picioare si face pasi prin uter, chiar daca inca nu il simti; poate sa miste degetele, sa intoarca capul, sa deschida gurita si sa inghita.

Avortul nu va mai avea cale de intoarcere, oricat de mult ai regreta dupa. Ia legatura cu cei de la ProVita (www.provita.ro) pentru consiliere inainte sa iei o decizie.

Mai jos este un link cu un filmulet, care arata un avort la un bebelus de 12 saptamani.


http://www.ortodoxmedia.com/ext/provita/Strigatul-mut.wmv
ralucaelen
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:35
De la: carter, la data 2009-01-24 16:11:40uite ce am sa ti raspund...am apelat la acest site pt k am crezut k poate am ocazia sa vb cu nijte fete/femei care ma pot ajuta...cel putin cu un sfat bun...nu sa mi zica k nu e bine sa fac avort...k asta stiu si eu...da eu te intreb pe tn...k nu am idee nici cati ani ai niic nu te cunosc...dak la 21 de ani ai fi ramas gravida fara k nici macar sa te gandesti sa faci copii pana la 25 ani...sa stai cu chirie si sa ai un salariu de 12 milioane..dintre care jumate ar fi chiria...ia rasp tu cu ce cresti un copil...cu apa si paine?hai sa fim seriosi...dak cunosti pe cineva cu experienta in domeniu si vrei sa mi zic ..te rog...dak nu...te rog nu mai comenta in lipsa de cauza...si fara experienta din cate vad..ms frumos




... buna ... cred ca faci o prea mare tragedie ... intotdeauna exista o solutie ... nu trebuie sa te panichezi ... peste ani o sa regreti ... daca renunti acum in mod atit de simplist NIMENI nu o sa-ti garanteze ca nu se va intimpla din nou si din nou ... orice avort e o trauma fizica si morala, pe nu o realizezi, si nu are rost sa ti-o asumi degeaba, absolut degeaba ... ai un prieten si trebuie sa isi asume raspunderea daca intradevar te iubeste ... altfel inseamna ca nu poti conta pe el ... ai parinti si are parinti care, vor fi putin surprinsi ,dar va vor ajuta ... un copil la virsta asta se poate creste usor ... mai tirziu devine o problema ... crede-ma ... toti am fost crescuti cu diverse lipsuri ... care nu ne-au impiedicat sa devenim OAMENI ... nu stiu situatia ta familiara dar asumati responsabilitatea pentru acel copil ... nu esti si nu vei fi singura studenta cu copil ... E COPILUL TAU pe care cind o sa il vezi o sa il iubesti ... are un tata ... si acesta trebuie sa iti demonstreze dragostea si sentimentele lui ... asumindu-si raspunderea ... sint sigur ca acel copil te va ajuta sa intelegi multe in viata, foarte multe ... NU RENUNTA ... nu te lasa schilodita ... odata ce faci asta o sa renunti incet la multe in viata ... si te vor marca ... nimic nu e simplu ... dar, pastreaza-ti increderea in tine ... daca nu ai facut nimic pina acum inseamna ca iti pasa, nu trebuie sa devii marioneta nimanui ... sint multe de spus, dar poate ne spui mai multe si reusesti sa treci peste confuzia de acum ...
... fii POZITIVA ... trebuie sa devii un om matur ... o mamica tinara cu copil poate face orice ... nu te lasa amagita de gindirea simplista a unora ... un avort e o trauma ... intotdeauna ... lasa-le pe altele sa se schilodeasca ... tu pastreaza copilul ... gindeste-te si la el ...


Iskander_
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:52
... inca o chestie ... stii de ce cancerul de col este de 600% mai raspindit in romania decit oriunde in lume ? ... din cauza avorturilor ... nu intra in rindul candidatelor ... mai sint si alte bonusuri pe care le poti lua ... gindeste mai bine ce faci ... gindeste-te cum sa il pastrezi ... cum sa vorbesti cu prietenul, pregatiti o strategie, cum sa vorbesti cu parintii, ai tai si ai lui ... nu are rost sa te ascunzi ... NU ESTE O RUSINE ... in fond este facut din dragoste ... nu privi lucrurile simplist ... aici nu e vorba de bani e vorba de tine si de primul tau copil ... un copil asa cum ai fost si tu ... bine ca ai incercat sa vorbesti cu cineva ...
Iskander_
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:59
De la: carter, la data 2009-01-25 11:08:18da am luat anticonceptionale in ultimele 3 luni...ciclul l am avut regulat 4 5 zile...asa cum imi veneea mereu..la aceeasi data.dak ma poti ajuta spune mi te rog cum .ms frumos


Pai, cum ai ajuns la medicul ginecolog? Adica, bun, ti s-a facut rau, dar nu aveai niciun simptom care sa te faca sa ajungi la ginecolog ( ciclu il aveai regulat, alte semne gen dureri de sani, nu aveai, greturi matinale, nu). ai fost la un medic, banuiesc ca nu ginecolog, pentru ca nu vad de ce te-ai fi dus la un ginecolog, nu? Cum de ai ajuns la ginecologie? Sau nu ai fost ci ai facut doar un test de sarcina?

Este posibil sa nu fi avut menstruatie de fapt luna asta? Adica, ti-a intarziat doua saptamani si asa ai ajuns la medicul ginecolog?
funnymoon73
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:36
Pentru carter :

Te invit pe blogul urmãtor :
http://www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conþine: Argumente ºtiinþifice ºi religioase cã un copil e fiinþã umanã din clipa concepþiei. Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului asupra femeii. Mãrturii ale unor femei care au fãcut avort. Mãrturii ale unor femei care NU au fãcut avort. Mãrturii ale unor medici care au renunþat sã facã avorturi. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã ajutor material, consiliere ºi soluþii alternative la avort. Legãturi cu multe alte site-uri asemãnãtoare.


Intrã te rog ºi pe blogul urmãtor:
http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog gãsiþi: Argumente ºi dovezi ale existenþei lui Dumnezeu ºi a vieþii de dincolo de moarte. Înregistrãri video cu miracole. Videoclipuri. Legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio). Cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator). Articole foarte interesante, etc.

Te rog intrã bloguri ºi trimite-le mai departe ca sã foloseascã ºi altora. Chiar se meritã.

Sunt absolvent al Facultãþii de Filosofie cu licenþa în bioeticã, intitulatã « Dreptul la viaþã – o perspectivã eticã ». Am absolvit apoi masterul de Filosofie Creºtinã ºi actualmente sunt doctorand în Filosofie Creºtinã.
Nu ca sã mã laud spun ce studii am, ci pentru a arãta cã sunt foarte bine documentat în domeniu.


Pentru întrebãri ºi dialog pot fi contactat la adresa de e-mail vieru_cezar_iasi@yahoo.com sau pe messenger la id-ul vieru_cezar_iasi


Iatã ºi câteva mãrturii ale femeilor care au fãcut avort :

Despre consecinþele emoþionale, douã femei mãrturisesc urmãtoarele : (Din revista pentru elevi „Schreibenkleister”, Bad Neustadt / Baurische, Rhon, Germania):
„Toþi cei care m-au sfãtuit sã fac avortul în urmã cu doi ani – doctorul, consilierul, pãrinþii, prietenii, prietenele ºi soþul meu – m-au asigurat cã aºa e cel mai bine pentru mine ºi pentru copilul meu! Acum copilul meu este mort iar eu sunt disperatã! Nu mai pot sã dorm noaptea, nu mai pot sã râd. Nimeni nu mã înþelege! Vã rog, spuneþi tuturor oamenilor cât de groaznic este un avort! Dureri cumplite îmi chinuie trupul ºi sufletul. De ce nu mi-a spus nimeni ce va urma?” (Jutta)

„Mi-am avortat copilul. Astãzi nu aº mai lua o asemenea hotãrâre, indiferent ce ar spune cei din jur. Trãiesc cu o fricã în mine de care nu mai pot scãpa. Am coºmaruri în care îmi apare o fetiþã care fuge spre mine cu braþele întinse ºi întreabã mereu: «De ce mãmico? De ce?» Apoi mã trezesc udã de transpiraþie. Acest vis ºi privirea fetiþei mã urmãresc continuu de când am avut acea intervenþie._Relatez acest lucru pentru folosul tuturor femeilor ºi tinerelor fete care se aflã în aceeaºi situaþie. Gândiþi-vã foarte bine ce faceþi, pentru cã vã vor chinui visele ºi vã vor urmãri privirile copiilor avortaþi. Veþi simþi o singurãtate copleºitoare, durere ºi jale, când veþi vedea o mamã cu copilul ei. Voi veþi suporta consecinþele acestei intervenþii, nu partenerul vostru. El nu vã poate lua teama, regretul sau însingurarea. De aceea gândiþi-vã bine înainte de a alege avortul ºi nu permiteþi nimãnui sã vã constrângã, pentru cã viaþa voastrã va fi distrusã. Existã numeroase organizaþii care vã pot ajuta. Nu faceþi aceeaºi greºealã ca ºi mine!” (Judith)

Pentru femeile care au fãcut deja avort ºi se confruntã cu diferite consecinþe emoþionale negative (pe lângã cele fizice), existã ºi consilierea post-avort (dupã avort) care se poate face la Asociaþia „Primul Pas” în Iaºi direct sau pe internet :
Adresa web: http://www.primulpas.ro.org/
e-mail: primpas@mail.dntis.ro
sau la alte asociaþii pentru viaþã în alte oraºe.

Iatã ºi mãrturii din România, de pe site-ul http://www.avort.ro/marturii.php

Alaltaieri am trecut si eu printr-un avort...

Sunt inca la liceu si printr-o coincidenta am ramas insarcinata.Prietenul meu a fost langa mine si m-a sustinut. Am hotarat ca e mai bine sa fac avort, mama nu putea sa afle, mai am scoala de terminat, nu as avea cu ce sa cresc un copil...
Am gasit un dr renumit care sa imi faca avortul. Saptamana trecuta m-am programat si alaltaieri a avut loc crima...
Inainte de avort dr-ul mi-a facut ecografie. Eram in 7 saptamani, totusi la ecograf s-a cazut un corp de bebelus ghemuit. dr a spus: ce copil frumos! apoi ne-au dus undeva in subsol... mai era o femeie care a facut avort. Ne-am imbracat in camasi de noapte si stateam pe pat. E a a intrat prima si a iesit dupa nici 20 minute. Mi-a spus zambind, sub efectul sedativului: nu-ti fie frica, nu simti nimic, nu doare!
Asistenta m-a condus in camera de macelarit. Era un miros puternic de dezinfectant. M-am intins pe masa... am primit anestezie generala si pe cand a intrat doctorul, am adormit. In timpul avortului l-am visat pe copilasul meu. Avea gene lungi cum are tatal lui.Eram intr-un camp. M-a intrebat: De ce faci asta? I-am spus: Eu nu vreau sa fac asta, iar el m-a intrebat: Atunci totusi, de ce faci asta?
Nu stiu cum am ajuns in cealalta camera in pat... nu tin minte nimic... stiu doar ca m-am trezit si mi-am dat seama ca am dormit vreo 20 minute. Am iesit afara cu ultimele puteri... totul se invartea in jurul meu.. afara era prietenul meu cu inca un amic. Am realizat ce am facut... primul meu gand a fost ca sunt o criminala...
Ia-m cerut batiste si am inceput sa plang. A aparut imediat asistenta si a spus ca atata timp cat sunt acolo sa nu plang ca fac imagine proasta clinicii.. M-am dus iar la ecograf, iar monitorul a aratat ca uterul meu este gol... pacat ca nu exista si un monitor, care ar fi aratat ca si sufletul meu e gol...
M-am dus acasa si am dormit vreo ore, iar cand m-am trezit eram uda, am transpirat...
Azi-noapte l-am visat din nou in acelasi cadru.S-a uitat la mine si a spus: Vezi, acum sunt mort. M-au omorat. I-am spus sa ma ia cu el, dar a spus ca nu poate sa faca asta, nu i se da voie... si ca nu pot pleca, voi avea parte de o intamplare in curand... mai multe nu a putut sa imi spuna...
Fetelor, doamnelor, va spun, nu faceti avort!
Poate credeti ca in viitor un alt copil va umple golul lasat de acesta, dar va spun... fiecare copil e unic in felul lui si nici unul nu poate fi inlocuit de nimeni si nimic...
Ilona


In sufletul meu e un mare gol

...am doar 17 ani...si akum 2 luni jumatate am ramas insarcinata...prietenul meu nu era pregatit pt asa ceva...si poate k nici eu...insa...am iubit copilul meu...inca din prima clipa knd am aflat ca sunt insarcinata...am fost la un ecograf...unde am auzit bataile inimii lui...atat de rapide...inima mea batea langa a lui...si akum in mintea mea nu aud decat inimioara lui...care ma implora pt o sansa la viata...nimeni nu m-a intrebat ce vreau...ci altii au luat decizia in locul meu...si acum ma urasc...ma urasc pt ca nu am avut curajul ma ma opun tuturor,sa ma lupt cu toti...pt sufletzelul pe care il purtam...mi-as da si viata acum...la o saptamana dupa crima...sa-l pot vedea...sa-l pot strange candva in brate...insa nu mi-a mai ramas decat ecografia facuta inainte de avort...la care ma uit si plang...si plang...caci in sufletul meu e un mare gol...caci o data cu el...a plecat si o bucata din sufletul meu...
Adriana

Marturie dupa un avort ...

Era luna februarie cand am aflat ca sunt insarcinata...eram inca la liceu ultimul an... i`am dat vestea prietenului mei speram ca-mi va spune sa il pastram .. dar din pacate nu a spus asa...ma obliga intr-un fel..sa fac avort ca suntem prea tineri ca nu avem ce sa ii oferim si alte chestii...intr-un final am acceptat...in schimb nu dupa mult timp am avut o mica cearta si m-a lasat singura ...timpul trecea iar eu aveam 3 luni umblam pe la doctori ma rugam de ei ...dar nimeni nu vroia ... intr-un final am hotarat sa merg la ecograf ... era asa mic si dulce ... un ghemotoc de copilas ...iar o asistenta lauda copilasul ca e perfect sanatos ... ca doamne ajuta...o sa am un copil minunat...nestiind ce vreau eu sa fac...prietenul in care am avut incredere si cu care am fost impreuna un an si ceva...m-a lasat singura...deja simteam cum misca propriul meu copilas in mine ... nu avea stare ... l-am iubit mai mult ca orice...iar a venit ziua in care a aflat mama mea ...m-a dus la spital si m-au internat.. dupa 2 zile mi-au dat ceva pastile(acele pastile intrerup sarcina pana la 6 luni) eu aveam 4 luni jumatate .. mi-a dat prima tura de pastile ... nu simtisem nimic..dupa a doua tura am simtit cum misca foarte tare copilasul meu(se chinuia...era in ghearele mortzii) iar dintr-o data nu am mai simtit nimic...a murit copilasul meu ... a treia serie de pastile ...mi-au provocat contractii...erau tot mai puternice...dupa cateva ore mi s-a rupt apa...si am nascut...am nascut copilul omorat de mine...iar in loc sa fie ca la o nastere...sa-mi dea copilasul in brate sa fiu bucuroasa...ei mi l-au luat...era mic inca...era mic de felul lui c-am cat palma...dar era bine...era fetita mea,alexandra...ingerul meu pe care nu il pot uita si nu il voi uita niciodata...dupa ce s-a intamplat am avut vise in care plangea si ma intreba de ce am lasat-o? de ce nu am tinut-o? mi se sfasie sufletul.Tot ce imi doresc acum mi-as da si viata sa o vad cum ar arata...sau sa o am iar in pantece...dak o pastram acum aveam 7 spre 8 luni.
NU VA UCIDETI COPILASUL ASA CUM AM FACUT EU! acum mi-as da viata sa o vad doar o secunda!
Loredana

ªi mãrturii ale femeilor care NU au fãcut avort :

Vis cu « Mami, Lumina e importantã ! »

Marturia urmãtoare este preluatã de pe urmãtoarea secþiune a site-ului:
http://www.avort.ro/marturie-cristina-a.php


Ma numesc A. Cristina si am 21 de ani, sunt casatorita de 1 an si acum 2 luni am ramas insarcinata. Nu imi venea sa cred, pentru ca imi doream din suflet un copil cu toate ca sunt foarte tanara. Intr-o seara a venit sotul meu acasa cu doua teste de sarcina si era foarte sigur ca nu sunt insarcinata. Am facut primul test si dupa 2 minute a iesit pozitiv, nu ne venea sa credem ca sunt insarcinata si am facut si al doilea test si a iesit tot pozitiv. Eu am inceput sa plang de fericire si ii multumeam lui Dumnezeu ca sunt insarcinata. Sotul meu imi zicea sa fac avort ca suntem prea tineri pentru a avea un copil si ca nu avem situatie sa il crestem, am inceput sa plang si vroiam sa mor in momentul ala. Soacra-mea a zis ca trebuie sa fac avort ca avortul nu e o crima. Plangem si ma rugam in fiecare zi la Dumnezeu sa imi dea putere sa trec peste tot si sa il lumineze pe sotul meu. Intr-o noapte am visat ca mi-a aparut un copil in fata si mi-a zis: "Mami,Lumina e importanta!", si de atunci am stiut ca e un semn de la Dumnezeu si m-am hotarat ca nu voi face avort orice s-ar intampla. Eu sunt in strainatate si mi-am sunat parintii si le-am zis ca sunt insarcinata, ei m-au sustinut si s-au bucurat cand au aflat ca voi fi mama. Acum sotul meu si-a cerut iertare si am hotarat sa pastram copilul si sa il crestem. In fiecare zi ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat bebele si ca nu m-a lasat sa fac o prostie. Avortul este o crima pentru ca s-a dovedit ca la 18 zile de la conceptie ii bate inima la copil. Orice fiinta merita sa traiasca.


Sunt bucuroasa ca nu am facut avort

Dragii mei
Vreau sa va spun povestea mea pentru a fi un sprijin pentru tinerele dezorientate si disperate,asa cum am fost si eu.
Aveam 26 ani,terminasem facultatea si nu aveam un serviciu ,prietenul meu mai avea o luna si termina stagiul militar. Nu aveam nici unul bani,eram impreuna de 3 ani si ne faceam planuri de viitor.Evident, nu era momentul sa avem un copil.Intr-o zi,am aflat ca eram insarcinata.I-am spus de acest lucru si in glasul lui se simtea deznadejdea. Parintii lui au spus mai intai sa pastram copilul, apoi s-au razgandit,pe motiv ca nu avem cu ce sa il crestem.In acelasi timp el nu vorbea despre o casatorie.
Parintii mei au facut presiuni sa avortez copilul.Eu eram in cumpana,eram credincioasa,dar ma aflam intr-o situatie in care nu stiam ce sa fac.
Ma rugam la Dumnezu sa ma invete ce sa fac.Tot amanam dusul la doctor.Am avut un vis in care un calugar(sau preot) care imi daruia carti religioase,tamaie si eu vroiam sa il refuz. El mi-a spus atat:"Ia-le,o sa ai nevoie!".Intr-un alt vis,am visat o fetita cu o privire atat de blanda si de buna..era copilul meu.
Inca plina de indoiala,am fost la doctor sa avortez. Printr-o minune,doctorul mi-a spus ca nu imi face avort deoarece copilul este prea mare (aveam 2 luni si ceva,aproape 3 de sarcina).Teoretic inca eram in termenul obisnuit de avort.
Din acel moment, am vazut in asta un semn si m-am hotarat sa nu ucid acest copil, orice ar fi.
Eram intr-o situatie disperata,fara bani,prietenul ma parasise(am stat despartiti vreo 3 luni), tatal meu ma ameninta ca ma da afara din casa..Cu credinta in Dumnezeu le-am rabdat pe toate.mergeam la biserica si ma rugam la Maica Domnului.
Cand eram insarcinata in 5 luni, eu si prietenul meu ne-am impacat si apoi ne-am casatorit.
Avem o fetita superba,pe care o iubeste foarte mult, de mine ce sa mai spun, e cea mai mare bucurie a mea
Dumnezeu ne incearca si ne pune la incercare, dar noi nu stim ce are pregatit pentru noi.
Ma intreb adesea,cat de goala ar fi fost viata mea daca mi-as fi ucis copilul.
Nimeni nu se astepta sa ne impacam si sa imi fie bine pe viitor si totusi Dumnezeu a avut grija, si astazi ii dam slava ca ne-a ocrotit si pe noi ,si pe fetita noastra.
Fetelor,oricat de disperata ar fi situatia voastra, nu deznadajduiti,pentru aceste suflete nevinovate Dumnezeu ne poarta de grija si ne scoate din cele mai complicate situatii, care par de nerezolvat pe moment.
Dumnezeu sa va ajute!

Vis cu multumesc ...
As raspunde si eu acestei sectiuni si mai ales Magdei ... si eu trec printr-o situatie foarte dificila. Violul la tine a fost fizic. La mine a fost moral. Adica a facut tot posibilul sa ma lase insarcinata apoi m-a parasit. Toti prietenii lui imi spuneau sa fac avort...chiar si prietenele lui care ma sfatuiau astfel stand cu un copil in brate...am pornit in cautare...nu stiam daca fac bine...am vorbit cu toti prietenii comuni cu el, cu rudele lui, cu prietenii mei care i-am selectat in a le spune, persoane care stiam ca ma vor intelege sau speram...care m-au inteles. Parintii la inceput au fost alaturi cu timpul pareau a fi ingroziti...merg in continuare la preoti si am vorbit cu psihologi.
Cand doctorul meu a zis sa fac avort si ca este ceva normal .... nu m-am putut abtine din plans...
Ce m-a facut sa scriu a fost visul tau in care puiul tau te intreba de ce? ... eu l-am visat dupa ce mi-au propus toti sa avortez iar eu am spus cu incapatanare NU spunandu-mi : MULTUMESC ...e ciudat dar e adevarat...
Sper sa ma ajute Dumnezeu!
vieru_cezar_iasi
Postat pe 2 Februarie 2009 09:47
pentru cezar
impresionant ... si ce mi se pare surprinzator , aceasta superba pledoarie pentru viata vine de la un barbat ... felicitari cezar , esti un OM in adevaratul sens al cuvantului si-ti multumesc pentru efortul tau de a deschide ochii celor care indraznesc sa se gandeasca la avort ca solutie comoda pentru a scapa de "problema" pe care o au : o viata noua in pantecele lor , un miracol pentru care alte milioane de femei din lumea intreaga lupta sa-l dobandeasca , fac tratamente costisitoare si dureroase pentru a putea avea un copil ...
mkiss26
Postat pe 15 Februarie 2009 11:41
Imi este chiar foarte greu sa cred ca ai ramas insarcinata in timp ce luai (CORECT) contraceptive si ca ai mai si avut menstruatii regulate in timpul presupusei sarcini. Nu stiu in ce fel ai constatat tu ca esti insarcinata. Daca nu te-a vazut un ginecolog care sa confirme diagnosticul de sarcina, ar trebui sa te duci imediat la unul. Testele de sarcina din farmacii pot da rezultate fals negative asa ca, in cazul in care te bazezi doar pe asta,e posibil sa nu fie, totusi, o sarcina. Nu stiu de ce si in ce f
panaitclaudia
Postat pe 10 Martie 2009 22:16
Imi este chiar foarte greu sa cred ca ai ramas insarcinata in timp ce luai (CORECT) contraceptive si ca ai mai si avut menstruatii regulate in timpul presupusei sarcini. Nu stiu in ce fel ai constatat tu ca esti insarcinata. Daca nu te-a vazut un ginecolog care sa confirme diagnosticul de sarcina, ar trebui sa te duci imediat la unul. Testele de sarcina din farmacii pot da rezultate fals negative asa ca, in cazul in care te bazezi doar pe asta,e posibil sa nu fie, totusi, o sarcina. Nu stiu de ce si in ce fel ti-a fost rau dar poate cauza a fost alta sau poate ai o sarcina ectopica de care trebuie sa se ocupe neaparat si cat mai repede un specialist.
panaitclaudia
Postat pe 10 Martie 2009 22:23
PACAT ! PACAT! PACAT! PACAT!
SA STII CA CEEA CE INTENTIONEZI SA FACI ESTE O DUBLA CRIMA!!!!!!!!!!!!!!!!!
pn_mihaela
Postat pe 13 Mai 2009 07:50
draga carter, nu te condamn, e corpul tau, dar asta nu inseamna ca poti face ce vrei cu el? trupul e Templul Duhului Sfant! eu te sfatuiesc sa vezi daca bebelul e bine, sanatos, si apoi sa il tii, si sa il dai unei familii care nu poate sa aiba copii! mie toti medicii imi spun ca nu o sa pot avea copii, deci te rog, nu te gandi numai la tine! da-l unei familii care nu poate avea copii si fa-i fericiti pe ei si pe bebe
nu ai mai zis nimic, noi asteptam vesti de la tine
Domnul cu tine
girl
Postat pe 13 Mai 2009 08:42
De la: ioana19, la data 2009-01-24 15:53:27
De la: valy28, la data 2009-01-24 15:51:35draga ioana19 ıncearca sa nu mai fii asa dura cu ceilalti din jurul tau.a cerut si fata un ajutor nu trebuie sa o judecam asa aspru trebuie sa o ajutam macar cu sfaturi



nu o judec in niciun fel....o sfatuiesc doar...e pacat de copilul ala sa moara in asemenea chinuri....
saracul de el!!!



sincera sa fiu nu imi dau seama ioana19 cum poti sa te gandesti ... ii gasesc un adapost... si dupa aia? viata ta cum o sa fie? ai trecut printr un chiuretaj? nu sunt sigura.... nu e bine sa judeci pe nimeni.... facem pe sfintii... nu omorati copii.... eu consider ca ii dai un sfat... nu te certi cu nimeni in scris cum faci tu... mare si tare ca ce? ce experienta ai? stii cumva ce e in sufletul ei? nu cred... reflecteaza te rog putin si invata sa nu ma judeci oamenii din jurul tau... din cate imi aduc aminte si asta e un pacat, nu?
healthy002760
Postat pe 28 Mai 2009 13:54
mi se pare o tampenie ce spui tu cu statul care acorda 800 lei. tu ai copii????banii astia nu-ti ajung nici macar doua saptamani sa cresti un copil.iti spun k eu am copil si costa f mult produsele de ingrijire plus medicamente pampers lapte si alte chestii,dar k raspuns pt cea care-si doreste chiuretajul eu zic sa te gandesti bine.dak familia o sa fie langa tine nu o sa-ti fie greu.e pacat!eu ma bucur de pustiul meu in fiecare zi si nu-mi pare rau de nimic.a fot si mai greu si usor dar merita!
snoopitzsa
Postat pe 29 Mai 2009 09:11
Mai, in primul rand n-o mai intrebati pe fata cum s-a intamplat, cum de n-a observat etc, pentru ca nu mai conteaza, ce-a fost a fost, nu se mai poate da timpul inapoi.

Acum, mi se pare stupid ceea ce spuneti unii dintre voi, sa nu faca avort, sa pastreze sarcina, si sa dea apoi copilul sprea adoptie. Oricat de greu ar fi sa faci un avort, cred ca e mult mai dureros sa dai copilul spre crestere altcuiva, dupa ce l-ai simtit cum misca in burtica si dupa ce l-ai tinut prima data in brate...... Sa mergi apoi pe strada si sa vezi copii si sa te gandesti ca oricare ar putea fi copilul tau... Si apoi, niciodata nu stii in ce fel de familie poate ajunge.....

Pe de alta parte, daca pastreaza sarcina si naste un copil cu malformatii, ce se va intampla? O sa se chinuie toata viata cu el? Sau o sa-l duca la orfelinat sa-l creasca statul? Stim cu totii situatia copiilor cu handicap, abandonati! Doamne apara si pazeste!

Sfatul meu Carter ar fi urmatorul:
In primul rand vorbeste cu tatal copilului si explica-i situatia. El ce spune, ce vrea, ce parere are? Sunteti de mult timp impreuna, sau abia v-ati cunoscut? Aveti planuri de viitor? Nu ne-ai spus nimic despre asta... Este si responsabilitatea lui! Chiar daca prin absurd sa spunem ca vei gasi un medic dispus sa iti faca intrerupere de sarcina, riscul la care te supui este extraordinar de mare, si creste odata cu saptamanile de sarcina...tatal e de acord ca tu sa te supui unui astfel de risc?
Apoi gaseste un ginecolog/obstetrician bun si fa-ti un set complet de analize sa vezi care este starea de sanatate a fatului. Apoi vei vedea ce optiuni ai.... In cazul in care ai luat si alte medicamente in aceste 13 saptamani, sau ai consumat alcool, ai facut radiografii etc, poate chiar va trebui sa faci intrerupere de sarcina la indicatia medicului....

Acum, ca ai 21 de ani si esti studenta mi se pare, fara suparare, o scuza de doi bani.... Poti sa termini facultatea si insarcinata fiind sau cu copil mic. Cere ajutorul parintilor, vorbeste cu ei, intreaba in stanga, in dreapta, vorba aia, sondeaza terenul. Daca vrei resurse sunt, si mai ales acum ca esti tanara si ai energia, rabdarea, elanul specific varstei, cred ca se poate depasi mai usor orice piedica.
Si in plus, sunt mult mai avantajate femeile care nasc copii de tinere, pentru ca apoi pot sa se concentreze linistite asupra carierei....

Pana la urma e alegerea ta, tu vei suferi consecintele, indiferent ce vei face....

Multa sanatate si sa auzim de bine!
ciocotoff
Postat pe 29 Mai 2009 19:02
Nu-l ucide !Vei avea remuscari mai tarziu.Am o colega care isi doreste cu disperare sa mai aiba un copil si vrea sa infieze unul.este o persoana deosebita ,ca om.Gandeste-te !
monique0312
Postat pe 8 Iulie 2009 13:48
5 octombrie: Astazi a inceput prima mea zi de viata. Parintii mei inca nu stiu, dar eu deja exist. Si voi fi fetita. Voi avea parul blond si ochii albastri. Deja este stabilit aproape totul, chiar si faptul ca voi iubi florile.
19 octombrie: Unii sustin ca eu nu sint inca o persoana reala, ca numai mama exista. Dar eu sint o persoana reala, tot asa cum o firimitura de piine este totusi paine adevarata. Mama exista. La fel si eu.
23 octombrie: Acum tocmai a inceput sa mi se deschida gurita. Ginditi-va, peste aproximativ un an de zile voi ride, iar mai tirziu voi vorbi. Stiu care va fi primul cuvint pe care-l voi spune: MAMA.
25 octombrie: Azi a inceput sa-mi bata inima de una singura. De acum incolo ea va bate incetisor pentru tot restul vietii, fara ca vreodata sa se opreasca pentru a se odihni! Iar dupa multi ani va obosi. Se va opri si dupa aceea voi muri.
2 noiembrie: Cresc cite putin in fiecare zi. Incep sa mi se formeze miinile si picioarele. Dar trebuie sa mai astept mult timp pina cind aceste picioruse ma vor inalta spre bratele mamei si pina cind aceste minute vor putea culege flori si il vor putea imbratisa pe tata.
12 noiembrie: La miini incep sa mi se formeze degetelele. Asa mici, sint de-a dreptul caraghioase! Cu ele voi putea mingaia parul mamei.
20 noiembrie: Abia astazi doctorul i-a spus mamei ca eu exist aici, sub inima ei. Oh, cit de fericita trebuie sa fie! Esti fericita, mami?
25 noiembrie: Mami si tati probabil ca se gindesc ce nume sa-mi puna. Dar ei nici macar nu stiu ca sint fetita. Vreau sa ma cheme Cati. Doar sint mare deja.
10 decembrie: Imi creste parul. Este moale, stralucitor si matasos. Ma intreb cum este oare parul mamei?
13 decembrie: Acum aproape ca pot sa vad. In jurul meu este intuneric. Cind mami ma va scoate in lume, in jur vor fi pretutindeni soare si flori. Dar, mai mult decit orice, vreau s-o vad pe mami. Cum arati, mami?
24 decembrie: Oare mami aude ticaitul inimii mele? Unii copii vin pe lume putin bolnavi. Inima mea insa este puternica si sanatoasa. Bate intr-una: tic-tac, tic-tac. Mami, vei avea o fetita sanatoasa.
28 decembrie: Astazi mama mea m-a ucis!

monique0312
Postat pe 8 Iulie 2009 13:54
De la: monique0312, la data 2009-07-08 13:54:355 octombrie: Astazi a inceput prima mea zi de viata. Parintii mei inca nu stiu, dar eu deja exist. Si voi fi fetita. Voi avea parul blond si ochii albastri. Deja este stabilit aproape totul, chiar si faptul ca voi iubi florile.
19 octombrie: Unii sustin ca eu nu sint inca o persoana reala, ca numai mama exista. Dar eu sint o persoana reala, tot asa cum o firimitura de piine este totusi paine adevarata. Mama exista. La fel si eu.
23 octombrie: Acum tocmai a inceput sa mi se deschida gurita. Ginditi-va, peste aproximativ un an de zile voi ride, iar mai tirziu voi vorbi. Stiu care va fi primul cuvint pe care-l voi spune: MAMA.
25 octombrie: Azi a inceput sa-mi bata inima de una singura. De acum incolo ea va bate incetisor pentru tot restul vietii, fara ca vreodata sa se opreasca pentru a se odihni! Iar dupa multi ani va obosi. Se va opri si dupa aceea voi muri.
2 noiembrie: Cresc cite putin in fiecare zi. Incep sa mi se formeze miinile si picioarele. Dar trebuie sa mai astept mult timp pina cind aceste picioruse ma vor inalta spre bratele mamei si pina cind aceste minute vor putea culege flori si il vor putea imbratisa pe tata.
12 noiembrie: La miini incep sa mi se formeze degetelele. Asa mici, sint de-a dreptul caraghioase! Cu ele voi putea mingaia parul mamei.
20 noiembrie: Abia astazi doctorul i-a spus mamei ca eu exist aici, sub inima ei. Oh, cit de fericita trebuie sa fie! Esti fericita, mami?
25 noiembrie: Mami si tati probabil ca se gindesc ce nume sa-mi puna. Dar ei nici macar nu stiu ca sint fetita. Vreau sa ma cheme Cati. Doar sint mare deja.
10 decembrie: Imi creste parul. Este moale, stralucitor si matasos. Ma intreb cum este oare parul mamei?
13 decembrie: Acum aproape ca pot sa vad. In jurul meu este intuneric. Cind mami ma va scoate in lume, in jur vor fi pretutindeni soare si flori. Dar, mai mult decit orice, vreau s-o vad pe mami. Cum arati, mami?
24 decembrie: Oare mami aude ticaitul inimii mele? Unii copii vin pe lume putin bolnavi. Inima mea insa este puternica si sanatoasa. Bate intr-una: tic-tac, tic-tac. Mami, vei avea o fetita sanatoasa.
28 decembrie: Astazi mama mea m-a ucis!


pentru dobitoace nu are efect acest superb mesaj,au tarate in cap,asa ca nu au cum sa fie sensibilizate.
enemgabriel
Postat pe 8 Iulie 2009 13:58
Eram curioasa ce s-a mai intamplat cu Carter...daca este insarcinata in continuare
gandacel
Postat pe 11 Iulie 2009 17:32
da sunt insarcinata in continuare...mai am putin si nasc...cand am scris acel mesaj si v am cerut o parere nici prin cap nu mi a trecut k voi primi k raspuns unele idiotenii cum ar fi ce gandeste copilu in burtik si etc...sunt de acord cu voi k avortul e pacat dar cum draq poti posta asa ceva unei persoane care e cu moralu la pamant si a a cerut doar un sfat?...am pus doar o intrebare!inainte sa acuzati si sa improscati cu noroi uitati va mai intai la propriile greseli k nimeni nu i perfect! si din moment ce atunci eram decisa sa fac avort insemna k aveam un motiv serios k nimeni cu constiinta nu ia decizia de a scapa de un copil k de o cutie goala.le multumesc celor care nu au ales sa judece din prima ci au stat si au gandit putin.si pe viitor cand va mai cere cineva sfatul stati mai intai si ganditi ce o sa i raspundeti nu treceti la atac ca la razboi k dak vroiam sa fac avortul neaparat k sa scap de copil nu din cauza unor imputiti de medici care si au batut joc de noi si ne au facut capu cat casa,o faceam fara sa ma intereseze ce mi spuneti despre copil,dumnezeu si alte chestii care nu aveau legatura cu ce am intrebat eu.
carter
Postat pe 11 Iulie 2009 19:01
nu stiu ce ai facut pana acum...daca ai pastrat sau nu sarcina...eu am facut o intrerupere de sarcina la 14 sapr... si nu sunt deloc mandra de mine...pentru cine e interesat a fost groaznic...nu e vorba de durere...ca a durat 10 min maxim...dar am avut o hemoragie groaznica si ameteli multe zile...sunt o fire care mananca mult dar dupa asta...nu mai vreau sa vad mancare...iau tratament...e a treia zi azi...inca am hemoragie...eu zic sa nu faca NIMENI intrerupere asa tarziu...
sper ca nu am speriat pe nimeni...mare grija...
healthy004683
Postat pe 23 Iulie 2009 21:20
eu sunt cea de mai sus...4683...a mai trecut ceva timp de la intreruperea de sarcina...mi-e mult mai bine acum...fizic...e rau...foarte rau ce am facut...nu vreau sa ma judece nimeni pt ca stiu ce am facut si cat de grav e.am doar un mes pt carter...AI GRIJA DE TINE...DE COPILUL TAU SI ITI DORESC TOT BINELE DIN LUME,
sa fiu sincera ai tot respectul meu, ai cerut un sfat si s-au trezit unele mai rele ca altele...sa judece in stanga si in dreapta...aveai nevoie de ajutor si ..hop...perfectele cu critica. as vrea sa vorbim personal...cand o sa vezi mes asta al meu lasa te rog un id de mes sau cv prin care sa luam legatura

imola
Postat pe 7 August 2009 00:49
Am plins cit am citit toate mesajele postate referitor la acest subiect si mai ales mesajele fetelor care au facut avort, pentru ca si mie mi s-a intamplat asa ceva..... insa spontan. Acum 1 luna am mers la un simplu control ginecologic anual, in speranta ca medicul imi va spune ca sunt bine in continuare. Insa a urmat intrebarea care si acum imi rasuna in minte: "Domnisoara ati facut vreodata un avort?" Sigur ca nu-l facusem pentru ca iubesc copiii si nimic nu-mi doream mai mult decit sa am un copil, chiar daca abia dadusem BAC-ul la liceu si inca nu stiam la ce facultate sa dau. Chiar imi doream nebuneste un copil iar cind medicul mi-a spus ca e posibil sa fi avut vreun avort spontan am simtit ca cade cerul pe mine. Nu stiu cum poate cineva sa fie atit de insensibil incat sa omoare un prunc nevinovat pentru ca eu l-as fi pastrat si l-as fi iubit.... chiar daca inca nu sunt casatorita, chiar daca nu stiu cum o sa-l cresc, chiar daca inca nu am studii superioare.... daca as fi stiut de existenta acelui bebe m-as fi protejat mai mult si l-as fi crescut cu cea mai mare iubire... pentru ca e copilul meu.... Si acum pling cand ma gindesc ca daca as fi stiut de copil, k daca m-as fi protejat mai mult, acum puiul meu ar fi avut 3 sau 4 luni, iar in ianuarie l-as fi nascut deja. Unicul gind care ma consoleaza e ca Dumnezeu asa a vrut sa fie. Mai intai mi l-a dat si mai apoi mi l-a luat. Nu sunt suparata pe Domnul, pentru ca sunt sigura ca o sa-mi mai dea copii, k sunt inca tinara si sanatoasa. Sunt sigura, nu cred ca ar putea fi atat de dur cu mine! Nu ar fi corect!

Simteam nevoia sa spun cuiva prin ce am trecut, insa referitor la acest articol, sunt mindra de tine Carter si chiar iti doresc sa-ti dea Dumnezeu putere sa cresti copilul, sa-ti fie sanatos si sa-l iubesti mult, pentru ca un copil e cel mai frumos ce i se poate intampla unei femei! Bafta!
domnita_89
Postat pe 11 August 2009 15:17
dac aluat anticonceptionale pote face intrerupere de sarcina in urma unor analize foarte amanuntite deoarece copilul poate fi afectat de anticonceptionale stii?si in loc sa i ridicati moralul acestei fete mai rau ii faceti.se poate face avort si la 6 luni dac vrei sa stii si costa, da se POATE.........DE FAPT SE FACE CEZARIANA CA UN AVORT NORMAL ITI PUNE SI TIE VIATA IN PERICOL.DECAT UN COPIL BOLNAV SI CHINUIT MAI BINE ASA
kudika056625
Postat pe 6 Septembrie 2009 15:43
DECI NU AI REUSIT SA FACI NIMIC CATE LUNI AI?SA INTELEG CA NU E NIMENI ALATURI DE TINE?STIU PRIN CE TRECI SI TE INTELEG FII TARE IN CONTINUARE ALTCEVA NU POTI FACE.AM AVUT SI EU O ASA PERIODA DAR AM REUSIT SA REZOLV
kudika056625
Postat pe 6 Septembrie 2009 15:55
tarot_healthy
Postat pe 3 Noiembrie 2009 05:31
buna,

nu stiu daca ai gasit doctor pana astazi,sper ca nu, iti recomand sa pastrezi copilul. Avortul se mai numeste su PRUNCUCIDERE.Daca nu vrei sa-l cresti poti sa-l dai spre adoptie, sunt foarte multe persoane care isi doresc un copil, dar din pacate nu reusesc, ia in calucul si aceasta varianta.

PACE SI LUMINA IN SUFLET!
grama_carmenFiz
Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:23
bai amaratelor si amaratzilor daca o fata nu si doreste copilul e clar ca e ok sa faca avort fara nici un dar si poate ... daca tatal nu si doreste ca femeia respectiva sa i poarte copilul care a fost o greseala fara dar si poate trebuie avort asa ca cei care o dati cu zeii si cu pruncuciderea vedetzi va de viatza voastra de amarati indoctrinati si religioase si faceti voi copii din greseala nu mai datzi sfaturi sa distrugeti vieti si vise din cauza unui spermatozoid care a penetrat un ovul din greseala
alexalex_healthy
Postat pe 14 Aprilie 2010 18:36
Am oarecum aceeasi problema. Cum s-a intamplat ? unde te-ai dus ?...poti da detalii, te rog ? Merci
Rocsss
Postat pe 24 Mai 2010 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
info pregnyl 5000 si 1500 6 De la: healthy005757 14 August 2014 17:21
endometrioza 39 De la: kudika_974661 21 Iulie 2015 15:23
PHARMATEX OVULE 1 De la: healthyflo 9 Mai 2010 14:45
menstruatie imediat dupa penetrare? 2 De la: kudika_32838 2 Aprilie 2013 09:00
Botez 8 De la: healthy010392 6 Februarie 2010 15:32