Setari Cookie-uri

deregleaza menstruatia pilula de a 2a zi?

saltare.am nevoie de un rasp kt se poate de urgent..afecteaza in vreun fel pilula de a doua zi menstruatia?se poate sa-mi intarzie mai mult de o saptamana?

Postat pe 25 Ianuarie 2009 08:47
de dereglat o deregleaza sigur dar eu stiu ca majoritatii persoanelor le-a venit mai repede.Dar e posibil sa difere de la persoana la persoana.De ce nu te duci tu la un medic ginecolog?ti-ar da toate raspunsurile, inclusiv cel la intrebarea nerostita,,daca esti sau nu insarcinata"
euLaura
Postat pe 25 Ianuarie 2009 08:58
tocmai k la asta m gand si eu.eu luam tratament cu antibiotice k sunt bolnavioara.si am inteles k nu mai are efect pilula.asa e?dar am luat pilula dupa 12 ore dupa antibiotic..mai are efect in cazu asta?

Postat pe 25 Ianuarie 2009 09:03
Voi chiar nu ati auzit de prospect sau informatii de pe ambalajul produsului???Toate informatiile necesare, efecte secundare si inclusiv cum iti afecteaza ciclul le gasesti acolo, pun pariu!
Si pe prospectul de la anticonceptionale scrie ca in cazul in care faci un tratament cu antibiotice, nu mai esti protejata, si este nevoie de o masura suplimentara de protectie...e chiar asa greu sa citesti?
petricpatricia
Postat pe 1 Februarie 2009 16:47
CONTINE HORMONI DECI ARE ASEMENEA EFECTE. SI DEPINDE DE ORGANISMUL FIECAREIA. POTI SA DISCUTI SI CU UN GINECOLOG DACA VREI. O PARERE AVIZATA NU STRICA NICIODATA.
madawhite
Postat pe 3 Februarie 2009 09:58
Eu am luat pilula de a 2-a zi,de vreo 4 ori in 6 ani si nu am avut nici un simpton de pe pliantul lor. La mine nu a intarziat niciodata menstruatia,tot timpul mi-a venit ca de obicei,asa ca,banuiesc ca depinde de organismul fiecareia.
alinaalboiu
Postat pe 7 Februarie 2009 19:19
buna,am luat si eu o data pilula si mi a venit ciclul mai devreme...akum fiecare organism se manifesta in felul sau...cred eu:D
steauabenicia
Postat pe 9 Februarie 2009 10:20
In majoritatea cazurilor deregleaza mentruatia....Nici nu trebuie abuzat de pliula de a doua zi (scrie si in prospect)
romdesimed
Postat pe 6 Martie 2009 07:38
normal ca o deregleaza...poate sa iti vina mai devreme su mai tarziu decat ar trebui....si nu tre sa o ei de mai mult de 2 ori pe an....k nu sunt bomboane, e normal sa aiba efecte asupra organismului tau ca practic te joci cu hormonii
aveti grija cu aceasta pastila, am cunoestinte care au abuzat de ea si acum vor sa faca copii si nu mai pot
lory84lor
Postat pe 6 Martie 2009 07:45
inainte sa ei antibiotice trebuia sa vb cu un doctor, nu totate antioticele anuleaza efectul anticonceptionalelor, astfel el ti-ar fi recomandat ceva care sa nu afecteze anticonceptionalele si nu ai mai fi avut motive de ingrijorare
si inca o chestie CITITI PROSPECTUL nu mai luati tot felul de medicamente fara sa va informati de ele inainte
lory84lor
Postat pe 6 Martie 2009 07:50
mi-e mi-a venit stopul 10 zile dupa ce am luat pilula de a doua zi... si venind vorba de asta, din 20 de lei cat era pana acuma, s-a facut 60 lei deci e mai ieftin sa avortezi la spital e gratis GLUMESC!!!
ramo22
Postat pe 6 Martie 2009 09:21
Salutare!
Eu am luat luna asta pilula de a doua zi si mi-a venit mai devreme cu 1 saptamana ca in prima faza m-am speriat crezand ca am racit(din nou) si medicul ginecolog mi-a zis ca e normal.
pop la toate!!
ruby23
Postat pe 6 Martie 2009 09:28
Deregleaza in mod sigur....acuma depinde si de organismul fiecaruia.
De exemplu ultima data cand am luat acesta pastila...mi-a venit in luna respectiva normal dar mi-a intarziat vreo saptamana luna urmatoare.
Asa ca depinde de organismul tau cum reactioneaza.
Oricum acesta pastila se ia in caz de urgenta si sub nici o forma nu trebuie folosita ca metoda contraceptiva.
steffy
Postat pe 6 Martie 2009 10:14
Si eu am luat o singura data pilula de a 2 a zi si mi-a venit ciclul la fix o saptamana dupa.Oricum depinde de la organism la organism.Nu exista nici un individ care sa semene cu un altul...
andrusk
Postat pe 6 Martie 2009 12:54
Este cea mai nenorocita pilula din cate exista!!! credeti-ma ca stiu ce spun! fetelor, renuntati la ea si uitati ca exista. acum poate nu va afecteaza prea tare pe unele dintre voi, dar o sa vedeti mai tarziu. eu le-as scoate de pe piata, sincer! nu vreau sa va spun ca sunteti niste inconstiente folosindu-le, dar va spun ca, daca le mai folositi, o sa vedeti ce urmari veti avea. eu m-am lecuit. nici nu mai vreau sa-mi aduc aminte cat stres si cate dureri am suportat de la aceasta otrava, plus 3 luni fara menstruatie.
cataducu2004
Postat pe 6 Martie 2009 15:16
1234
rsutac
Postat pe 6 Martie 2009 15:54
cataducu, spune-ne si noua de ce iti displace atata, cum anume te-a afectat? Eu am luat prin 2005 prima oara, si inca o data cam dupa un an cred.... . prima oara n-am avut nici un fel de probleme, dar dupa a 2a am avut dureri de cap puternice o vreme.... dar am zis merci ca exista, cine ar prefera un avort, daca Doamne fereste s-ar intampla sa apara o sarcina?!? Personal n-am mai avut nevoie de atunci si o sa ma straduiesc nici sa nu mai am... presupun ca se produce o adevarata "revolutie" pe plan hormonal in organism, si nu e indicat asa ceva! Dar decat alte complicatii, totusi, e mai buna pilula... la urma urmei, si dupa un avort tot se da complet peste cap organismul, hormonal vorbind, dar in cazul ala mai sunt si multe alte neplaceri.

Postat pe 6 Martie 2009 16:36
Buna, ai ce mai mare dreptate la fel am patit si eu, mi-a intarziat cam o saptamana sau mai bine nu mai tin minte si atunci am avut niste dureri insuportabile, am crezut ca mor nu alta, nu stiam ce sa mai iau ca sa se opreasca durerea si am avut si vreo 10 zile menstruatia. Oribilll! Nu mai luati "otrava" aia, oricat ar fi de scumpa sau ieftina nu conteaza. Acum incerc sa fac un copil si ma gandesc sa nu ma fi afectat cumva ca am luat pastila aia, medicul mi-a spus ca e totul bine si ca nu am nimic, dar tot ma gandesc la prostia pe care am facut-o.
veronicacotovanu
Postat pe 6 Martie 2009 19:36
Fetelor, e destul de periculasa pilula asta magica dar...un chiuretaj lasa rani mult mai adanci decat un dezechilibru hormanal. Ideea este k trebuie mers constant la medicul ginecolog pentru a depista posibile nereguli. eu am patit-o.La scurt timp dupa ce am luat pilula mi-am luat si 'papucii'.. deci nema contact sexual vreo cateva luni,nema menstruatie, dar buba abea pe urma vine: ovarele si tot aparatul genital intern s-au atrofiat, mi-a spus doctorul k le aveam k ale unei fete de 12 ani, apoi am urmat tratament hormonal indelug pentru a le readuce in stare normala.Stiu k e mai greu de pus in practica decat de dat sfaturi, insa tbuie mers la doctor. Apropo! Pe prospect spune k ajuta in cca 85% din cazuri, daca, doamne fereste , te bazezi pe pilula si totusi ramai insarcinata?!? E mai bine sa afli din timp.
maria_nastase
Postat pe 8 Martie 2009 22:17
Am cam vbit pe langa subiect. Am luat si eu pilula de 3 ori pana acum, de 2 ori acum cativa ani in urma, iar o data mi-a venit la cateva zile dupa pilula, foarte abundent, de am zis k se scurge tot sangele pe care-l am in corp, dureri, greata, voma, tot tacamul. Ultima pilula... in dimineata asta... astept repercursiunile.
maria_nastase
Postat pe 8 Martie 2009 22:22
hello! sincer,eu nu as recomanda aceasta pilula nu stiu ce efecte ar putea avea asupra menstruatiei.....dar va pot spune din proprie experienta ca dupa luarea pilulei de a 2a zi(luata corespunzator) tot am ramas insarcinata .cel mai indicat ar fi controalele regulate la medicul ginecolog.poooop
healthy004033
Postat pe 4 Iulie 2009 01:23
Well, am luat si eu pilula de a doua zi. si da deregleaza ciclul, dar nu imi mai aduc aminte daca iti vine mai repede sau intarzie...! pupici. teoretic nimik nu este bun decat daca este in scop terapeutic.
crezoolina11
Postat pe 4 Iulie 2009 01:43
hmmm , si eu am luat o data, si apoi nu mi-a mai venit deloc menstruatie, cand am ajuns la medic mi s-a spus ca avem un chist la ovarul drept . Cel mai probabil din cauza pilulei.
Asta s-a intamplat acum 2 ani, inca ma mai tratez...si am ramas si cu sechele in locul respectiv.

Asa ca... atentie mare, nu e de joaca cu astefel de medicaamente!!
niki4
Postat pe 18 August 2009 10:34
sa nu o folosesti d multe ori.stiam ca nu e bn
m_geani
Postat pe 3 Noiembrie 2009 17:38
Buna fetelor, ma numesc Giulia:) am luat si eu acum 3 saptamani pilula de a 2 a zi, si vreau sa va spun ca in momentul in care am luat`o mi se terminase ciclul, iar la cateva zile mi`a venit iar si nu a fost asa de abundent cum era , iar saptamana trecuta mi`a curs un pic intr`o zi dupa care s`a oprit , si saptamana asta la fel un pic si s`a oprit....Credeti ca e de la pilula?
freeddom
Postat pe 3 Mai 2011 12:00
daca prt mea a luat pilula de a 2 zi acun 2 3 luni efectele pot fi sh acum asupra menstruatiei? adik prima luna i a venit normal a doua cu oi zi inainte da a tinuto 4 zile din 7 sh akm i a intarziat 2 zile azi e qa doua zi ...am avut contact sexual protejat nu s a intamplat nimik deosebit ..
kudika405100
Postat pe 27 Mai 2011 22:15
buna ziua cine poate sami raspunda la o intrebare la mine trebuea sa se inceppa mistruatia.... am deja 2 saptamini jumate de cind este retinerea am fost la uzi dar mia spus ca nu sunt insarcinata.....ce poate fi?????
kudika406837
Postat pe 6 Iunie 2011 14:18
nu stiu nici eu am luat luna trecuta pilula de a doua zi si mi-a venit ciclu cu o saptamana mai tarziu iar luna asta nu mi-a venit si trebuia sa-mi vina pe 9 e de la pilula am faqt si test si nu sunt insarcinata
kudika437289
Postat pe 15 Septembrie 2011 22:49
astept raspuns oare este de la pilula ?imi este frik
kudika437289
Postat pe 15 Septembrie 2011 22:50
si io ma tem umpic...faza-i k am luat-o cam acum 10 zile....imediat la 30 min de la contact si dupa 12 ore am mai luat una... si acuma cica is pe ciclu..si ba curge ba nu curge..ma tine asa de o sapt...si nu e un ciclu...curge foarte putin...dar ajunge incat sa stiu ca ma scurg incet ..oare ce naiba o fi ? sa fie din cauza pilulei ? ciclu meu ii de 5 zile... deja scurgerea asta cu sange e de 1 sapt...am citit pe prospect cum ca ar putea afecta cantitatea de menstruatie...da nu ma gandeam ca e chiar asa horror...oare sa am probleme ? s-a mai intamplat cuiva din voi asa ceva ? va rog..daca stiti ceva...sunt putin speriata..am facut sh teste si ies negative... io nush ce sa ma mai fac,maine e ziua mea...si azi vreau sa-mi fac un test ...ca am citit undeva ca exista sarcina peste ciclu,iar ciclul nu e tocmai ciclu,ci o scurgere usoara... si probabil testele au dat eroare din cauza ca in urma cu 2 zile am luat pilula...va rog frumos daca puteti sa-mi datzi un sfat ce sa fac...v-ash fi recunoascatoare :) va pop
just_kitty
Postat pe 8 Octombrie 2011 11:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt sau nu... 3 De la: kudika_3475 10 Martie 2012 11:38
CAUZELE CADERI PARULUI 47 De la: kudika226898 18 Septembrie 2010 10:06
Sedinta foto gratuita 1 De la: LauraPetru 4 Martie 2011 10:31
Posibilitate de sarcina ? 17 De la: Blondis12 6 August 2013 14:53
despre infectia clamedya 27 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:27