Setari Cookie-uri

Fumatul - Cum sa ne lasam de fumat ?

Unii probabil au reusit sa se lase usor de fumat - altii inca incearca si se chinuiesc incontinuare - ce metode de renuntare cunoasteti, ce ati incercat,ce recomandati, ce experiente aveti?
Vivi_healthy
Postat pe 4 Martie 2009 23:47
Buna,dragele mele.
Am un an si doua luni de cand am lasat tigara.M-am inscris in programul anti-fumat in 2007 septembrie.In decembrie am fost programata la o discutie cu un medic ,care mi-a spus ca nu-mi poate oferi decat consiliere pt ca nu a primit medicamentele care se distribuie gratuit. mi s-a propus sa-mi cumpar nicorete plasture si guma de mestecat,dar cand am vazut cat costa ,am decis sa cumpar 10 pachete de tigari cu banii pe care i-as fi platit pe nicorete.In ianuarei pe 15 2008 am primit tel de la d-na doctor care m-a intrebat daca mai doresc sa renunt la fumat.Am raspuns imediat:DAAA.A doua zi eram in cabinet semnand pentru ZYBAN,asa se numesc pastilele care m-au ajutat sa renunt la tigari,si uite ca sunt bine si consider ca este una din cele mai mari realizari.BAFTA SI SANATATE.
sionaionescu
Postat pe 5 Martie 2009 00:04
ciao sunt laura si am un prieten care a lasat tigarile de un an cu ajutorulplasturilor anti tabac.la mine nu au functionat ansa.....
vstrachinaru
Postat pe 5 Martie 2009 00:21
buna. ma chinui de cativa ani buni se ma las de fumat.bineinteles ca n-am reusit. ce-as putea face ?
monica66
Postat pe 22 Martie 2009 23:07
Buna.
Pe pachetul de tigari exista nr de telefon al programului STOP FUMAT,suna si programeaza-te pentru consultanta si medicamente gratuite.Mult succes
sionaionescu
Postat pe 23 Martie 2009 18:34
Buna!In primul rand sa ai mai multa ambitie,apoi intra pe net si cauta site-uri despre fumat,bolilile pe care le provoaca fumatul,te sperii si te lasi precis.Bafta
51160
Postat pe 24 Martie 2009 19:20
buna!!!

luna viitoare fac 2 ani de cand m-am lasat de fumat...cum am reusit?
prin vointa...
n am stiut ca vreau sa ma las de fumat pana la acel moment. mi am luat un pachet nou si am facut 2 tigari din el si atunci mi am dat seama ce prostie fac..si m am lasat...de atunci n am mai fumat absolut nici o tigara!
primele 2 saptamani is mai grele dar pe urma si uiti ca ai fost fumator.
Si acuma poate spuneti ca nu fumam regulat sau nu de mutl timp sau mai stiu eu ce, si de aia mia fost asa de usor..eh...am fumat timp de 8 ani regulat...in ultimii 2 ani chiar cate 2 pachete de kent lung pe zi..daca era chef sau stateam mult la pc chiar mai multe...so..

unchiul meu si cateva cunostiinte de ale lui s-au lasat de fumat cu cartea lui allan carr -the easy way to quit smoking - atentie..cartea nu este un miracol sau maistiu eu ce...te ajuta numai daca TU ai decis ca chiar vrei sa te lasi de fumat.

asa ca va doresc bafta si sanatate!!!! si lasati tigariile ca nu va folosesc la nimica
Pimky_healthy
Postat pe 25 Martie 2009 08:08
Bravo!!!1 si eu am facut la fel,acum 5 ani,seara mi-am propus sa nu mai fumez,a doua zi dimineata am dat tigarile si bricheta si de atunci gata cu fumatul.Imi pare ffffffffffffff rau ca am fumat atatia ani.Da, cred cu tarie si convingere ca,VOINTA este cel mai bun medicament ANTIFUMAT.Bafta
51160
Postat pe 25 Martie 2009 08:17
salut'
Sunt destul de "matura" daca m reusit sa fumez 28 de ani si aproximativ 2 pachete la 3 zile.Dar....VICTORIE din ianuarie 2000 nici nu vreau sa mai amintesc de acest viciu.MOTIVE :
1.SANATATEA
2.MIROSUL (sa nu-mi spuneti mie ca un fumator nu pute )
3.BANIIIII 2 pachete X 15/20 zile X 12 luni = CONCEDIU,SATIFACEREA UNOR DORINTE etc.etc.
Iar sfaturile cele mai bune primiti-le de la un fost fumator.El stie si cume este cand fumezi si ce bine este cand nu fumezi.De cate ori aprinde-ti o tigara ganditi-va ca mai sanatos este sa arzi in curte banii ca pantru aceasta nu ai nevoie de bani si pentru medicamente.AMBITIE si RESPECTA-TE pe tine.Si ceva ffffff.trist :sotul meu nu m-a ascultat si acum nu mai este.
Multumesc ca m-ati ascultat.Ganditi-va de 2 ori ininte sa folositibricheta sau chibritul
healthy000885
Postat pe 25 Martie 2009 09:24
De la: Vivi, la data 2009-03-04 23:47:04Unii probabil au reusit sa se lase usor de fumat - altii inca incearca si se chinuiesc incontinuare - ce metode de renuntare cunoasteti, ce ati incercat,ce recomandati, ce experiente aveti?[/quote

Eu, in aceasta saptamana, vineri, implinesc 1 luna si 1 saptamana de cand nu mai fumez. M-am lasat brusc! M-am trezit intr-o dimineata si am zis: de azi nu mai fumez!. E adevarat ca in prima saptamana am folosit plasturii de slabit cu 15 mg.Trebuie sa ai ambitie...ai sa te bucuri cand vezi ca la sfarsitul saptamanii ai mai multi bani in portofel. Fumam cate 2 pachete pe zi.E pacat ,fetelor, de sanatate, de dinti, de miros, de banii arsi degeaba!!!!
Nu am sa mint spunand ca nu am fost mai nervoasa decat de obicei..am fost, dar cei din jurul meu au inteles motivul si m-au sustinut.
Mult succes!
mada212005
Postat pe 25 Martie 2009 13:45
pt fiecare litera a alfabetului exista cate 2-3 denumiri de boli provocate de fumat
moneycaprice
Postat pe 25 Martie 2009 14:26
eu am fumat de la 17 ani pana acum 2 ani ,in ianuarie , cand am fost diagnosticata cu cancer la san( aveam 45 de ani),am facut chimioterapie ,iar dr mi-a spus ca o sa-mi fie rau de la chimio, iar daca mai si fumez o sa-mi fie si mai rau...asa ca...in secunda unu m-am hotarat sa nu mai fumez! mentionez ca mi-au ramas in pachet 10 tigari la care m-am uitat pana in aprilie, fara sa ma tenteze sa-mi aprind vreo tigara! acum consider ca renuntatul la fumat este una dintre cele mai mari realizari ale mele, mi-au ramas in buzunar banii pe care ii dadeam pe tigari, iar dimineata nu ma mai trezesc cu gustul acela de parca mi-ar fi fatat pisica in gura , ca sa nu mai spun ca, asa cum a scris si kealthy mai sus, fumatorul "pute" pur si simplu, indiferent ce parfum si deodorant foloseste!
iar daca nici spusele mele nu v-au convins, mergeti si vizitati o sectie de oncologie, sa vedeti ce inseamna sa ai cancer la plamani, bucal, esofagian etc!
imi pare rau daca am fost putin cinica, dar realitatea e bine sa fie privita drept in fata!
yyoana_62
Postat pe 25 Martie 2009 18:46
DOAMNELOR SI DOMNISOARE,INTRATI VA ROG PE TOPICUL "AJUTOR" HAIDETI SA NE UNIM SI SA DAM O MANA DE AJUTOR TRIPLETILOR,VA ROG.ASTEPT RASPUNS.
51160
Postat pe 27 Martie 2009 08:37

Dragii mei!Va spun ca am fumat de foarte tanar,cand poate ca nici nu stiam ce rost am pe pamantul acesta si cand inca nu stiam cat face 1+1.Pana pe la 46 de ani am incercat tot felul de metode,ca autosugestia,dar NIMIC si asa ca am tot continuat sa-mi distrug sanatatea si sa"ard banii"castigati cu greu in mina din Lupeni.Intr-o oarecare zi m-am intalnit cu un membru al Bisericii Penticostale din localitate si din discutie,in discutie mi-a spus ca atat respiratia,cat si hainele mele miroseau a fum de tigara si ca ar fi bine sa incerc sa nu mai fumez.L-am intrebat cum de a reusit sa nu mai fumeze,pentru ca il stiam un betiv si fumator inrait innainte de a se pocai.Ce credetica mi-a raspuns?"M-am pus pe genunchi si I-am cerut Domnului Isus sa-mi dea putere din puterea LUI ca sa ma pot lasa de betii si fumat".
In linistea caminului meu am facut la fel si intr-o buna dimineata,am constatat ca nu mai am acea nevoie de a aprinde tigara.Din acea zi care a fost acum mai bine de doi ani nu am nai fumat si nici nu simt nevoia ca innainte.
Se mai spune ca plasturii Nicorette ar da rezultate.
Vreti sa va lasati de acest viciu?Incercati prima metoda dar CU CREDINTA.
kudika010939
Postat pe 14 Aprilie 2009 11:05
Buna! si eu intentionez sa ma las de fumat,fara pastile, plasturi si innarmata cu multa vointa,nu stiu cat o sa reusesc sa rezist fara tigara dar deocamdata am reusit 3 zile si sunt mandra chiar si de aceste putine zile.am o intrebare pt cei care s-au lasat de fumat:fetelor voi nu va-ti ingrasat dupa ce ati lasat tigara????de asta mi frica sa nu ma ingras... va pup pe toti!
puiutz_zapacit@yahoo.com
Postat pe 13 Mai 2009 10:37
eu nu m am ingrasat dupa ce m am lasat :)

p.s. FELICITARIII!!!! tine o tot asa

Pimky_healthy
Postat pe 13 Mai 2009 15:04
M-am lasat dupa 17 ani de fumat cu ajutorul Zyban-ului.E super eficient.Cine vrea sa apeleze la spitalul Marius Nasta.
Bafta.
madlene
Postat pe 3 Iunie 2009 13:49
Felicitari ca nu ai fumat 3 zile!!!!!!
Eu am 3 luni de cand nu fumez,nu a fost chiar simplu....dar am reusit, doar prin ambitie si vointa.Primele 2-3 saptamani am mancat fff mult m-am si ingrasat....dar dupa aia mi-a trecut aceea senzatie de foame .....mi-am revenit si la kg.Acuma sunt exact ca inainte cu exceptia ca NU suport fumul de tigara,iar pe tenul meu se citeste NEFUMATOR!!
Mult succes!!!
irismol
Postat pe 3 Iunie 2009 18:24
Am atasat un link pentru cartea "in sfarsit nefumator" este valabil 10 zile incepand de azi. Poate va ajuta:

http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-ca91f502238.zip
mihpaula
Postat pe 28 Iunie 2009 13:59
buna ziua,am 26 ani si sant din constanta sant fumatoare de la 13 ani si de la 16 ani sant tot mai bolnava.Acum 1 luna de zile am facut spasmofilie o forma foarte urata care o fac foarte des adica la saptamana si pe langa spasmofilie am si o glanda de slabire nu imi revin cu nici un tratament dar probabil si din cauza tigarilor care mi sau interzis mi sa spus sa nu mai fumez dar nu pot sa le las leam rarit intradevar dar de renuntat nu pot si din cauza tigarilor fac si crize de spasmofilie,dau un semnal de ajutor la toti care imi pot spune ce anume trebuie sa fac sa renunt la fumat ca daca nu renunt nu stiu ce sanse voi mai avea de trait.VA ROG SA MA AJUTAI!
healthy004072
Postat pe 29 Iulie 2009 09:26
De la: healthy004072, la data 2009-07-29 09:26:27buna ziua,am 26 ani si sant din constanta sant fumatoare de la 13 ani si de la 16 ani sant tot mai bolnava.Acum 1 luna de zile am facut spasmofilie o forma foarte urata care o fac foarte des adica la saptamana si pe langa spasmofilie am si o glanda de slabire nu imi revin cu nici un tratament dar probabil si din cauza tigarilor care mi sau interzis mi sa spus sa nu mai fumez dar nu pot sa le las leam rarit intradevar dar de renuntat nu pot si din cauza tigarilor fac si crize de spasmofilie,dau un semnal de ajutor la toti care imi pot spune ce anume trebuie sa fac sa renunt la fumat ca daca nu renunt nu stiu ce sanse voi mai avea de trait.VA ROG SA MA AJUTAI!



daca ti-e mai draga tigara decat viata....continua asa si distruge-te incet dar sigur !!!!! nimeni nu te poate ajuta sau sfatui daca TU singura nu vrei asta....VOINTA e singura ta arma,asa ca ia aminte:NU VREI nu inseamna ca nu poti!!!!!
sagara_laksami
Postat pe 29 Iulie 2009 09:55
Bun sfat!!!! Si eu am fost fumatoare si m-am lasat brusc motivata de faptul ca pe langa plamani distrusi ma gandeam ca mi se ingalbenesc si dintii....Si tot ce pot sa spun si eu e ca este nevoie de mare vointa..primele zile au fost cele mai grele dar dupa incet,incet a inceput sa fie mai usor!Si dupa 6 luni de zile aveam momente cand imi era pofta sa fumez si eu nici nu eram o fumatoare inraita!Asa ca sfatul meu este multa vointa sau ajutor specializat!
Am prieteni care erau fumatori inraiti si s-au lasat cu ajutorul pastilelor date de medic in programul cu lasatul de fumat!
melia1980
Postat pe 1 August 2009 23:03
De la: healthy004072, la data 2009-07-29 09:26:27buna ziua,am 26 ani si sant din constanta sant fumatoare de la 13 ani si de la 16 ani sant tot mai bolnava.Acum 1 luna de zile am facut spasmofilie o forma foarte urata care o fac foarte des adica la saptamana si pe langa spasmofilie am si o glanda de slabire nu imi revin cu nici un tratament dar probabil si din cauza tigarilor care mi sau interzis mi sa spus sa nu mai fumez dar nu pot sa le las leam rarit intradevar dar de renuntat nu pot si din cauza tigarilor fac si crize de spasmofilie,dau un semnal de ajutor la toti care imi pot spune ce anume trebuie sa fac sa renunt la fumat ca daca nu renunt nu stiu ce sanse voi mai avea de trait.VA ROG SA MA AJUTAI!
de rea ce esti nu sunt bune produsele Forever nu ca au ceva produsele,tie iti lipsesc multe rotite din cap,nu ti-ar fi rusine sa arunci vina pe produse,imi doresc sa dispari din forum asa cum arde tigarea pe care o fumezi,sa-ti fie rusine.
enemgabriel
Postat pe 2 August 2009 17:36
de ce sa dispar de pe forum?????????????deranjeaza adevarul????????asta e parerea mea eu am luat teapa si cunosc foarte multe pers care au luat si ei teapa si nu pot sa cred ca inca mai exista oameni care cred in asfel de prosti si daca tot imi faci urari mai intai fale ptr tine si dupaia ptr alte persoane
healthy004072
Postat pe 3 August 2009 21:25
Creda ca ai face un bine tuturora daca ai disparea tu de pe forum cu produsele tale cu tot.pacat ca minunatele produse FOREVER nu iti suplinesc si cie 7 ani de acasa
andradit
Postat pe 7 August 2009 09:26
De la: andradit, la data 2009-08-07 09:26:57Creda ca ai face un bine tuturora daca ai disparea tu de pe forum cu produsele tale cu tot.pacat ca minunatele produse FOREVER nu iti suplinesc si cie 7 ani de acasa
PACAT CA EXISTI.
enemgabriel
Postat pe 7 August 2009 11:29
De la: healthy004072, la data 2009-08-03 21:25:02de ce sa dispar de pe forum?????????????deranjeaza adevarul????????asta e parerea mea eu am luat teapa si cunosc foarte multe pers care au luat si ei teapa si nu pot sa cred ca inca mai exista oameni care cred in asfel de prosti si daca tot imi faci urari mai intai fale ptr tine si dupaia ptr alte persoane
CE SMIORCAIALA,MI-A SILA.
enemgabriel
Postat pe 7 August 2009 11:46
si la biorezonanta au modalitate de lasat de fumat!!!
deceflor
Postat pe 8 August 2009 18:32
Salut..
si eu m-am lasat in ianuarie de fumat, fara plasturi, fara pastile, fara medici.Doar cu vointa.Nu am avut nici un motiv aparent, ba chiar imi placea activitatea asta. Pana intr-o zi, cand eram afara, la tigara, in frig (era ianuarie, repet) si mi-am spus ca sunt o mare tampita, daca pentru o tigara stau afara si indur gerul. Atunci am spus STOP. Cand am iesit pentru urmatoarea tigara, mi-am amintit ca spusesem ca nu mai fumez.Si nu am mai fumat de atunci.
A fost putin greu o vreme, am mancat cam doua saptamani orice, doar sa am o ocupatie. Dar a fost enorm de mare satisfactia cand mi s-a spus, cam dupa doua luni, ca arat diferit, mult mai bine, si persoana respectiva se intreba ce am schimbat la mine. Se vede pe ten, se vede pe dantura..si da..Mirosul!!!! Tigara pute ingrozitor, va spun si eu..Acum trec pe strada si simt cum duhnesc oamenii.. si miroase in masini, si in case, si hainele..oricat ai incerca, un nefumator mai nedelicat ti-ar spune ca puti, fumatorule..
Beneficiile sunt nemasurate..si stima fata de propria persoana creste mult cand nu mai fumezi..Asa imi spun si eu..e unul din cele mai buen lucruri pe care le-am facut, pentru mine si pentru familia mea..
Orkide
Postat pe 20 August 2009 09:15
buna tuturor am reusit sa renunt si eu la fumat am dejea 2 saptamani si asta pot sa spun datorita acestui site citesc in fiecare zi despre tot ce apare si chiar sant foarte incantata de ce discuti gasesc aici si in acelas timp sant si putin trista ca sant prea multe persoane care sant bolnavioare dar orcum vad ca si netul ajuta la ceva.
healthy004072
Postat pe 21 August 2009 15:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Creatina ingrasa? 18 De la: rockk 24 Martie 2011 01:01
acufene 7 De la: camiflorea 19 Aprilie 2010 07:29
Cursuri de Tai Chi martial si de Qi Gong pentru autovindecare in Bucuresti 2 De la: Armain 18 Septembrie 2011 18:10
slabire sanatoasa si sigura cu produsele herbalife 14 De la: kudika_1045875 1 Mai 2023 20:34
Lytes 2 De la: miki2009 26 Octombrie 2009 13:50