Setari Cookie-uri

Dermatita de contact....

...stie cineva remedii naturiste pentru dermatita de contact???
miha47
Postat pe 19 Martie 2009 10:27
eu stiu un tratament,dar este de dutata si costa ceva ceva...daca vrei detalii,lasa-mi o adresa de mail unde ti le pot trimite
4Life
Postat pe 8 Aprilie 2009 12:38
da, o crema foarte buna contacteaza-ma la maria.frumuzaiche@yahoo.com
sau http://mary.dlb.ro/
healthy001546
Postat pe 5 Mai 2009 22:47
De la: healthy001546, la data 2009-05-05 22:47:14da, o crema foarte buna contacteaza-ma la maria.frumuzaiche@yahoo.com
sau http://mary.dlb.ro/
crema nu te scapa de dermatita...te scapa poate doar de efectele ei...dermatita de contact este o afectiune autoimuna...deci nu trece doar cu creme
4Life
Postat pe 6 Mai 2009 19:20
De la: TF_, la data 2009-05-06 19:20:34
De la: healthy001546, la data 2009-05-05 22:47:14da, o crema foarte buna contacteaza-ma la maria.frumuzaiche@yahoo.com
sau http://mary.dlb.ro/
crema nu te scapa de dermatita...te scapa poate doar de efectele ei...dermatita de contact este o afectiune autoimuna...deci nu trece doar cu creme

Dar cu ce?
enemgabriel
Postat pe 6 Mai 2009 22:07
De la: enemgabriel, la data 2009-05-06 22:07:26
De la: TF_, la data 2009-05-06 19:20:34
De la: healthy001546, la data 2009-05-05 22:47:14da, o crema foarte buna contacteaza-ma la maria.frumuzaiche@yahoo.com
sau http://mary.dlb.ro/
crema nu te scapa de dermatita...te scapa poate doar de efectele ei...dermatita de contact este o afectiune autoimuna...deci nu trece doar cu creme

Dar cu ce?
esti in suferinta de te intereseaza cu ce??
4Life
Postat pe 7 Mai 2009 17:52
De la: TF_, la data 2009-05-07 17:52:36
De la: enemgabriel, la data 2009-05-06 22:07:26
De la: TF_, la data 2009-05-06 19:20:34
De la: healthy001546, la data 2009-05-05 22:47:14da, o crema foarte buna contacteaza-ma la maria.frumuzaiche@yahoo.com
sau http://mary.dlb.ro/
crema nu te scapa de dermatita...te scapa poate doar de efectele ei...dermatita de contact este o afectiune autoimuna...deci nu trece doar cu creme

Dar cu ce?
esti in suferinta de te intereseaza cu ce??

Nu santeristule,dar daca tot spui ca este bun la eliminarea efectului,poate ne spui si cum eliminam cauza?
enemgabriel
Postat pe 7 Mai 2009 22:06
De la: enemgabriel, la data 2009-05-07 22:06:39
De la: TF_, la data 2009-05-07 17:52:36
De la: enemgabriel, la data 2009-05-06 22:07:26
De la: TF_, la data 2009-05-06 19:20:34
De la: healthy001546, la data 2009-05-05 22:47:14da, o crema foarte buna contacteaza-ma la maria.frumuzaiche@yahoo.com
sau http://mary.dlb.ro/
crema nu te scapa de dermatita...te scapa poate doar de efectele ei...dermatita de contact este o afectiune autoimuna...deci nu trece doar cu creme

Dar cu ce?
esti in suferinta de te intereseaza cu ce??

Nu santeristule,dar daca tot spui ca este bun la eliminarea efectului,poate ne spui si cum eliminam cauza?
nu-mi racesc eu gura de pomana pentru inculti si pentru nesimtiti precum domnia ta...cine vrea sa stie cum,ai pot spune pe alte cai...tu vezi ca trece luna si nu faci targetul....
4Life
Postat pe 8 Mai 2009 20:38
nu exista remediu naturist pt dermatita de contact,exista o solutie dezinfectanta preparata in laboratoarele,din incinta farmaciilor,mergi ,spui farmacistei si ea prepara aceasta solutie,cu care tb sa te dai minimum 5 zile,sanatate multa
sirdanna
Postat pe 21 Mai 2009 06:58
Cei cu dermatita de contact trebuie sa elimine din dieta toate alimentele care pot genera alergii: paine alba, vin, ciocolata, creveti, lista este destul de lunga. Mancarea gatita, prajeli, fast food trebuie uitate pentru o perioada. Apoi se utilizeaza o crema (la sfatul dermatologului si nu al forumului)cu cortizon si o crema cu antibiotic. Tratamentul naturist este de fapt o dieta stricta pentru o perioada de timp delimitata dar lunga ( o luna). In plus nu mai ai voie sa porti bijuteriile care au cauzat dermatita si la sfarsitul tratamentului tot dermatologul iti poate face un test pentu a intelege ce a cauzat alergia. Poate fi bijuteria dar la fel de bine poate fi un produs cosmetic, fie el sampon sau sapun sau crema.
Naspy
Postat pe 21 Mai 2009 07:51
Elemente de fiziologie a pielii

Pielea reprezintã suprafaþa exterioarã a organismului, în medie 1.7 m2, în contact nemijlocit cu ambianþa mecanicã, fizicã, chimicã ºi bioticã, îndeplinind rol protector, de apãrare ºi în acelaºi timp constituie o interfaþã de schimb în ambele sensuri.
Cele trei straturi ale pielii, epidermul, dermul ºi hipodermul împreunã cu fanerele (pãrul ºi unghiile) ºi glandele sudoripare ºi sebacee asigurã complexele funcþii pe care le are acest organ în greutate de 4-6 kg.
Impermeabilitatea relativã este asiguratã de keratina epidermului, strâns legatã de funcþia de apãrare prin integritatea structurilor cât ºi printr-un film hidrolipidic.
Filmul hidrolipidic este pelicula lichidianã care acoperã suprafaþa pielii, formatã prin emulsionarea componentelor lipidice ºi apoase; are un pH de 4-7 (mai acid la pliuri).
Substanþele lipidice reprezintã 20-30% din aceastã peliculã, conþinând acizi graºi liberi, steroli, mono-, di- ºi trigliceride, esteri sterolici, fosfolipide, ceride, etc., produse aproape în exclusivitate de glandele sebacee.
Componenta apoasã are origine predominant sudoralã ºi conþine electroliþi, acizi organici (lactic, citric, formic), cataboliþi.
În ansamblu, filmul hidrolipidic are rol de lubrefiere, antimicrobian ºi asigurã „mantaua acidã” a pielii cu rol neutralizant ºi trofic.
Pielea contribuie, de asemenea, la menþinerea homeostaziei organismului, atât a homeostaziei hidro-minerale (prin sudoraþie), cât ºi termicã, dar ºi imunologicã. Asigurã ºi semnalizarea impactului cu ambianþa prin exteroceptori tactici, termici ºi dureroºi.
Un important rol revine absorbþiei percutane prin stratul cornos, foliculul pilo-sebaceu ºi ductul sudoripar. Este asiguratã predominant de difuziunea pasivã prin stratul cornos, facilitatã de creºterea temperaturii cutanate ºi de hidratarea pielii.
Dupã difuziunea prin stratul cornos, în profunzimea viabilã a epidermului unele molecule sunt hidrolizate, difuzeazã apoi prin dermul papilar ºi trec în circulaþia sanguinã.
Lipidele ºi substanþele liposolubile trec mai uºor în timp ce componentele organice cu grupãri hidrofile se absorb mai încet. Toate acestea pledeazã pentru aplicarea unor proceduri cosmetice cu o compoziþie adecvatã ca sã potenþeze asigurarea funcþiilor normale ale pielii ºi sã remedieze perturbãrile locale ºi generale care pot surveni.
enemgabriel
Postat pe 21 Mai 2009 08:14
ALOE VERA GELLY
.
Mod de prezentare: 118 ml gel ambalat ºi sigilat în tuburi de masã plasticã inscripþionatã.
Prezintã sigla Consiliului ªtiinþific Internaþional pentru Aloe.
Termen de garanþie ºtanþat pe terminaþia tubului: 4 ani.
Produsul este avizat de Ministerul Sãnãtãþii din România.

Conþine: 85% Gel de Aloe Vera stabilizat 100%, apã deionizatã, glicerinã, trietanolaminã, carbomer, tocoferol (vitamina E naturalã), alantoinã, acid ascorbic, metilparaben, diazolidinil uree.
Efectele derivã din cele ale componentelor (a se vedea ºi produsul Aloe Lotion).
Produsul Aloe Vera Gelly se foloseºte pentru tratarea plãgilor de întindere mai mare având efect germicid, activeazã circulaþia capilarã crescând aportul sanguin spre leziuni, are efect chemotactic pozitiv asupra polimorfonuclearelor (induce ºi stimuleazã chemarea leucocitelor la locul leziunii), determinã regenerarea tisularã, penetreazã þesutul lezat, previne extinderea leziunilor.
Poate fi folosit în asociaþie cu Aloe First cu care se face toaletarea plãgilor. Absorbþia sa totalã, acþiunea germicidã ºi neiritantã o indicã prioritar în ulcer varicos ºi alte leziuni (soluþii de continuitate).
Neconþinând uleiuri este ideal pentru impetigo, seboree, mãtreaþã, sclerodermie, psoriazis, escare. Se foloseºte în aplicaþii locale ºi în fisuri anale ºi în hemoroizi externi.

enemgabriel
Postat pe 21 Mai 2009 08:18
buna
eu am fost cu fiica mea la doctor dermatolog si i-a recomandat o alifie ADVANTAN; este foarte buna si costa in jur de 13lei.
magdalas
Postat pe 21 Mai 2009 08:36
De la: magdalas, la data 2009-05-21 08:36:56buna
eu am fost cu fiica mea la doctor dermatolog si i-a recomandat o alifie ADVANTAN; este foarte buna si costa in jur de 13lei.

Te cred ,dar aceasta crema contine alcool benzilic,nu cred ca face numai bine.parerea mea.
enemgabriel
Postat pe 21 Mai 2009 08:52
Incearca cu unguentul DERMOVATE, dupa indicatiile din prospect.
kudika079248
Postat pe 21 Mai 2009 11:06
Apropo de inculti, "ii: se scrie cu "i" din "i" la inceputul cuvantului, iar in interiorul cuvantului se scrie cu "a" din "a". Si, da, eu am facur dermatita de contact, pentru prima data in viata, la 54 de ani, si mi-a trecut cu Clorfeniramin si unguent cu Hemisuccinat de hidrocortizon!
Dr. AC

PS. Ce idee cu boala autoimuna!!!???
andrada55
Postat pe 21 Mai 2009 12:08
De la: mihaelachete, la data 2009-05-21 11:06:03Incearca cu unguentul DERMOVATE, dupa indicatiile din prospect.
Reactii adverse: In conditiile in care la adulti doza saptamanala este mai mica de 50 g, inhibitia axului hipotalamo-hipofizo-corticosuprarenal este tranzitorie, cu o revenire rapida la valorile normale imediat dupa intreruperea tratamentului. Acest lucru este valabil si pentru copiii care primesc doze proportionale. Folosirea pansamentelor ocluzive mareste absorbtia corticosteroizilor topici. Tratamentele prelungite si intensive cu preparate potente de corticosteroizi, pot determina tulburari atrofice cutanate, ca de exemplu subtieri si striatii ale pielii sau dilatarea vaselor sanguine superficiale, mai ales in cazul utilizarii pansamentelor ocluzive sau cand aplicarea se face pe plicile cutanate. In cazuri rare, tratamentul psoriazisului cu corticosteroizi (sau intreruperea lui) se crede ca poate provoca aparitia formei pustuloase a bolii. Dermovate este un produs de obicei bine tolerat, dar daca apar semne de hipersensibilitate, administrarea lui trebuie imediat oprita.
enemgabriel
Postat pe 21 Mai 2009 12:09

Vad ca toata lumea se agita cu tratamente naturiste... daca pana acum nu v-ati dat seama, acestea nu vindeca ci amelioreaza... ceea ce e cu totul altceva! ;)
Pentru orice afectiune este necesar consultul unui medic si nu tratamentele facute dupa ureche sau prin analogie; daca ti-a fost de folos o crema/un medicament nu este obligatoriu sa imi foloseasca si mie; sau poate nu suferim de aceeasi afectiune :P
Cea mai buna optiune este vizita la medic.
Multa sanatate!
nissl2001
Postat pe 21 Mai 2009 12:23
De la: nissl2001, la data 2009-05-21 12:23:53
Vad ca toata lumea se agita cu tratamente naturiste... daca pana acum nu v-ati dat seama, acestea nu vindeca ci amelioreaza... ceea ce e cu totul altceva! ;)
Pentru orice afectiune este necesar consultul unui medic si nu tratamentele facute dupa ureche sau prin analogie; daca ti-a fost de folos o crema/un medicament nu este obligatoriu sa imi foloseasca si mie; sau poate nu suferim de aceeasi afectiune :P
Cea mai buna optiune este vizita la medic.
Multa sanatate!

Mda,de unde aceasta concluzie?Eu stiu ca medicul trateaza si Dumnezeu vindeca,dar si prin darul minunat de care unii isi bat joc,natura.Cu siguranta ca ea detine secretul vindecarii.Numai ca noi nu stim sau ne aruncam in afirmatii eronate sau nedocumentate.
enemgabriel
Postat pe 21 Mai 2009 12:41
si eu aveam uneori aceasta problema, mai ales de la nasturii pantalonilor, ceas, unele bijuterii. ma sfatuise cineva sa beau ceai de Trei Frati Patati, dar nu a mai fost cazul. am folosit si o crema data de un dermatolog, dar nu mai stiu cum se chema. numai bine!
ameliemelo
Postat pe 21 Mai 2009 13:24
De la: enemgabriel, la data 2009-05-21 12:41:23
De la: nissl2001, la data 2009-05-21 12:23:53
Vad ca toata lumea se agita cu tratamente naturiste... daca pana acum nu v-ati dat seama, acestea nu vindeca ci amelioreaza... ceea ce e cu totul altceva! ;)
Pentru orice afectiune este necesar consultul unui medic si nu tratamentele facute dupa ureche sau prin analogie; daca ti-a fost de folos o crema/un medicament nu este obligatoriu sa imi foloseasca si mie; sau poate nu suferim de aceeasi afectiune :P
Cea mai buna optiune este vizita la medic.
Multa sanatate!

Mda,de unde aceasta concluzie?Eu stiu ca medicul trateaza si Dumnezeu vindeca,dar si prin darul minunat de care unii isi bat joc,natura.Cu siguranta ca ea detine secretul vindecarii.Numai ca noi nu stim sau ne aruncam in afirmatii eronate sau nedocumentate.


Stimabile... Daca tu nu ai cunostinte medicale si daca nu stii care e diferenta dintre vindecare si ameliorare, te rog scuteste-ma de credinta si alte treburi asemanatoare.
nissl2001
Postat pe 21 Mai 2009 18:11
De la: alixia55, la data 2009-05-21 12:08:54 Apropo de inculti, "ii: se scrie cu "i" din "i" la inceputul cuvantului, iar in interiorul cuvantului se scrie cu "a" din "a". Si, da, eu am facur dermatita de contact, pentru prima data in viata, la 54 de ani, si mi-a trecut cu Clorfeniramin si unguent cu Hemisuccinat de hidrocortizon!
Dr. AC

PS. Ce idee cu boala autoimuna!!!???
uite de ce ideea cu boala autoimuna:"AUTOR: Dr. Simona Stiuriuc 10-02-2009,

Dermatita de contact este o afectiune inflamatorie a pielii care poate apare atunci cind pielea este expusa la substante alergenice, de exemplu, pielea poate deveni uscata , rosie si crapata dupa folosirea de sapunuri puternice, pesticide, sau otravuri.Este una dintre cele mai intilnite tipuri de eczema, celalalt este dermatita atopica.Poate afecta pe oricine ,neexistiind criterii in functie de sex, virsta sau etnie.
Exista doua tipuri de dermatita de contact:dermatita de contact iritanta si dermatita de contact alergica(autoimuna).


Dermatita de contact iritanta este tipul cel mai comun.Este o reactie a pielii , neinflamatorie, determinata de expunerea la substante iritative care lezeaza pielea.Nu toata lumea dezvolta reactii alergice(autoimune) ,dar isi poate leza tegumentul prin abuz.


Contactul cu iritanti puternici, cum ar fi acizii bazele ,pot determina pete rosii, eroziuni si ulcere in minute sau ore.Pentru substantele mai slabe, sapun sau detergenti, este necesara expunerea pe perioade lungi- saptamini.Orice substanta poate fi iritanta, chiar si apa, daca este indeajuns de concentrata si daca pielea este expusa mult timp.


Dermatita de contact alergica reprezinta reactia pielii la un alergen la care a fost sensibilizata sau alergizata.In mod normal, pielea nu reactioneaza la prima expunere .Primele semne si simptome apar la cea de-a doua expunere sau dupa mai multe de-a lungul anilor.

Dermatita alergica este asemanatoare cu cea iritanta dar cauzele sunt diferite.Pentru dermatita de contact alergica, cauza este o reactie alergica la o anumita substanta cu care pielea vine in contact.


Alergiile apar atunci cind sistemul imun al corpului reactioneaza anormal la substante inofensive. Exemple:
-cosmetice-fixative,sampoane,produse de machiaj,lac de unghii,deodorante si medicatia antiacneica
-detergent de rufe
-cauciuc
-parfumuri
-anumite metale, nichel
-chimicale ,polen
-formaldehida
-topice cu antibiotice
-elastic, adezive.


Dermatita de contact iritanta este cauzata de orice substanta in concentratie crescuta care poate leza integritatea pielii, impreuna cu anumiti factori favorizanti:
-concentratia substantei
-durata de expunere
-sensibilitatea pielii
-alte conditii patologice –dermatita atopica
-caldura si umiditatea.


Exemple de substante iritante:
-sapunurile alcaline puternice
-solventii industriali, pesticide, fertilizatori artificiali
-gazolina,adezivi, vopseluri
-detergenti, conservanti ai lemnului, ciment,dezinfectanti
-uleiuri,sampoane."
4Life
Postat pe 21 Mai 2009 18:15
De la: nissl2001, la data 2009-05-21 12:23:53
Vad ca toata lumea se agita cu tratamente naturiste... daca pana acum nu v-ati dat seama, acestea nu vindeca ci amelioreaza... ceea ce e cu totul altceva! ;)
Pentru orice afectiune este necesar consultul unui medic si nu tratamentele facute dupa ureche sau prin analogie; daca ti-a fost de folos o crema/un medicament nu este obligatoriu sa imi foloseasca si mie; sau poate nu suferim de aceeasi afectiune :P
Cea mai buna optiune este vizita la medic.
Multa sanatate!
stimabile,esti intr-o grava eroare...mai informeaza-te asupra ceea ce inseamna sistemul imunitar si cu ce il putem mentine la capacitate maxima de functionare...p.s. Daca esti cadru medical,cu atat mai rau pentru tine ca nu ai cunostinte solide in aceasta privinta.
4Life
Postat pe 21 Mai 2009 18:18
De la: nissl2001, la data 2009-05-21 18:11:17
De la: enemgabriel, la data 2009-05-21 12:41:23
De la: nissl2001, la data 2009-05-21 12:23:53
Vad ca toata lumea se agita cu tratamente naturiste... daca pana acum nu v-ati dat seama, acestea nu vindeca ci amelioreaza... ceea ce e cu totul altceva! ;)
Pentru orice afectiune este necesar consultul unui medic si nu tratamentele facute dupa ureche sau prin analogie; daca ti-a fost de folos o crema/un medicament nu este obligatoriu sa imi foloseasca si mie; sau poate nu suferim de aceeasi afectiune :P
Cea mai buna optiune este vizita la medic.
Multa sanatate!

Mda,de unde aceasta concluzie?Eu stiu ca medicul trateaza si Dumnezeu vindeca,dar si prin darul minunat de care unii isi bat joc,natura.Cu siguranta ca ea detine secretul vindecarii.Numai ca noi nu stim sau ne aruncam in afirmatii eronate sau nedocumentate.


Stimabile... Daca tu nu ai cunostinte medicale si daca nu stii care e diferenta dintre vindecare si ameliorare, te rog scuteste-ma de credinta si alte treburi asemanatoare.

Stimabile....aici nu e vorba de credinta,ci de cultura in acest sens.Cat despre cunostinte medicale,faci o mare confuzie ,ca sa recomanzi suplimente nutritive nu trebuie sa ai diploma de medic ,ca sa recomanzi o crema naturala,la fel.Cat despre vindecare,am o gramada de cazuri rezolvate,ca si exemple si experiente cu produse NATURALE
enemgabriel
Postat pe 21 Mai 2009 18:21
De la: TF_, la data 2009-05-06 19:20:34
De la: healthy001546, la data 2009-05-05 22:47:14da, o crema foarte buna contacteaza-ma la maria.frumuzaiche@yahoo.com
sau http://mary.dlb.ro/
crema nu te scapa de dermatita...te scapa poate doar de efectele ei...dermatita de contact este o afectiune autoimuna...deci nu trece doar cu creme


Eu totusi as vrea sa stiu cum pot scapa de ea. E ca o alergie la metale. Nu pot purta ceas pe mana sau cataramele de metal de la curele, daca vin in contact cu pielea. E groaznic. Daca trece cu ceva, te rog, spune-mi remediul. Multumesc.
lonely_soul
Postat pe 21 Mai 2009 21:55
De la: petcu_irina, la data 2009-05-21 21:55:48
De la: TF_, la data 2009-05-06 19:20:34
De la: healthy001546, la data 2009-05-05 22:47:14da, o crema foarte buna contacteaza-ma la maria.frumuzaiche@yahoo.com
sau http://mary.dlb.ro/
crema nu te scapa de dermatita...te scapa poate doar de efectele ei...dermatita de contact este o afectiune autoimuna...deci nu trece doar cu creme


Eu totusi as vrea sa stiu cum pot scapa de ea. E ca o alergie la metale. Nu pot purta ceas pe mana sau cataramele de metal de la curele, daca vin in contact cu pielea. E groaznic. Daca trece cu ceva, te rog, spune-mi remediul. Multumesc.
personal cunosc alte forme de alergie combatute cu TRANSFER FACTOR TRIFACTOR...este un produs 100% natural ce inglobeaza factori de transfer.Daca reactia organismului tau la metale este de natura alergica,aceste produse cred ca te pot ajuta.Citeste cu atentie informatiile de mai jos ca sa-ti poti face o parere asupra acestor produse.

Factorii de transfer sunt niste molecule mici care se gasesc in colostru ( primul lapte al mamei) si furnizeaza „ informatia de imunitate” din sistemul imunitar al mamei catre pruncul ei pentru a fi folosita in recunoasterea si lupta impotriva factorilor nocivi din mediu extern.
Prin transferul informatiei de la celula la celula , factorii de transfer servesc ca si „ profesorii” noilor celule, asigurandu-le un sistem imunitar puternic demn de supravietuire, prosperand chiar in noul sau mediu.
Intrucat factorii de transfer care produc limfocite (leucocite- celule naturale cu rol semnificativ in procesul imunitar) ce sunt foarte importante in memorarea si recunoasterea imuna , deteriorarea producerii factorilor de transfer ar putea neutraliza repausul raspunsului imun la persoanele sanatoase. Astfel prin introducerea factorilor de transfer se ofera uneori posibilitatea
ca sistemul imunitar sa functioneze normal din nou.

Factorii de Transfer nu provoacã reacþii alergice sau de altã naturã. Factorul de Transfer a fost folosit cu succes în tratamentul urmãtoarelor boli: virale, micotice, neurologice, parazitare, neoplastice, autoimunitare.Factorii de Transfer pot sã ajute deoarece includ funcþiuni de a introduce/ajuta(factorii ce introduc) si funcþiuni de a elimina(factori ce eliminã). Factorul ce introduce este component al Factorului de Transfer care transferã rãspunsul imunitar în aparenþã matur de la donator la beneficiar. De asemenea dacã rãspunsul imunitar este foarte activ si reacþioneazã pe agenþi inofensivi cum ar fi polenul sau pe celulele corpului nostru, nu e sãnãtos. Eliminarea aºa zisei reacþii excesivã ajutã în a controla alergiile si de a evita bolile autoimunitare. Pentru aceste motive, factorul ce introduce ca si factorul ce eliminã fac parte dintr-o reþea imunologicã ce menþin echilibru în sistemul nostru imunitar. Si mai mult chiar, cum este de aºteptat de la prezenþa Factorului de Transfer in colastru, s-a dovedit cã administrarea pe cale bucalã nu diferã cu nimic de cea prin transfuzia prin sânge. S-a dovedit de asemenea cã administrarea pe cale bucalã pe perioadã lungã de Factori de Transfer este mai sigurã.Deasemenea,o alta sursa bogata de factori de transfer este galbenusul oualelor pasarilor.
4Life
Postat pe 21 Mai 2009 22:42
Am si eu acesta dermatita nesuferita. Imi poti trimite cateva detalii despre tratament pe adresa: anca_ghivnici@yahoo.com? multumesc anticipat.
angy25
Postat pe 22 Mai 2009 14:01
Multumesc mult pentru raspuns!
lonely_soul
Postat pe 22 Mai 2009 17:18
Crema se foloseste si in dermatologie. Deci daca nu esti medic sau nu ai cunostinte in domeniu te rog abtine-te!
nissl2001
Postat pe 23 Mai 2009 15:03
De la: TF_, la data 2009-05-21 18:18:17
De la: nissl2001, la data 2009-05-21 12:23:53
Vad ca toata lumea se agita cu tratamente naturiste... daca pana acum nu v-ati dat seama, acestea nu vindeca ci amelioreaza... ceea ce e cu totul altceva! ;)
Pentru orice afectiune este necesar consultul unui medic si nu tratamentele facute dupa ureche sau prin analogie; daca ti-a fost de folos o crema/un medicament nu este obligatoriu sa imi foloseasca si mie; sau poate nu suferim de aceeasi afectiune :P
Cea mai buna optiune este vizita la medic.
Multa sanatate!
stimabile,esti intr-o grava eroare...mai informeaza-te asupra ceea ce inseamna sistemul imunitar si cu ce il putem mentine la capacitate maxima de functionare...p.s. Daca esti cadru medical,cu atat mai rau pentru tine ca nu ai cunostinte solide in aceasta privinta.


Cred ca TU nu ai cunostinte stiintifice medicale absolut deloc, decat din carti de tratamente naturiste, formula AS si alte balarii. Te rog revizuieste-ti limbajul si da informatii corecte daca le ai, daca nu... mai bine abtine-te.
Daca voi, cei care tratati dupa ureche, doriti sa va atrageti "clienti" [ca pacienti nu se pot numi in cazul acesta], este regretabil... sa ii induceti in eroare cu toate frunzele si buruienile.
nissl2001
Postat pe 23 Mai 2009 15:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: healthy006538 17 Septembrie 2009 14:31
casnicie fara sex?? 11 De la: goanga 8 Martie 2010 18:59
Aplic gene false din par natural,epilat total si pensat 1 De la: daniela1487 27 Iulie 2010 15:06
Chocolate The Tanning Bar, a lansat Sun Make-up 4 De la: inna_grace 15 Octombrie 2010 17:25
micsorare sani 10 De la: leca.mariana@yahoo.com 17 Septembrie 2012 00:06