Setari Cookie-uri

ochelari de soare

am o dilema.cele mai bune lentile care sunt :cele negre sau cele gri? as vrea sa-mi cumpar o pereche de ochelari, dar nu stiu ce fel de lentila sa aleg.as vrea una care sa nu distorsioneze obiectele.ast opiniile voastre
healthy000649
Postat pe 21 Martie 2009 22:08
in general cei cu lentila neagra sunt buni pentru soare puternic. cei cu lentila colorata dar mai deschisa decat negru sunt pentru orice anotimp. eu am si negri, si gri inchis, roz, maro etc. depinde pe care am chef sa-i port. daca vrei o culoare calda si naturala atunci opteaza pentru lentila maro. probeaza mai multe modele si vezi care-ti place mai mult. eu nu stiu ce intelegi tu prin "distorsionare". vorbim despre ochelari de soare, nu de vedere, nu? n-au voie sa "distorsioneze".
eleain
Postat pe 30 Martie 2009 12:47
Ochelarii de soare sunt tot mai la moda,dar in acelasi timp si necesari.Ei trebuie sa ne protejeze de razele ultraviolete.De aceea trebuie alesi cu grija,sa fie de calitate,adica cumparati de la optica,chiar daca,aici preturile sunt mai mari.Ochelarii cumparati de la tarabe sau diferite magazine care nu sunt de specialitate,intradevar distorsioneaza , obosesc vederea si chiar produc o stare de rau.La noi se gasec si in farmacii,au un certificat de calitate, pe care este trecut si cat la suta protejeza de razele ultraviolete.Trebuie alesi in functie de necesitati(condus,la schii,la mare)si sunt si pentru copiii.Eu am o pereche,numai ptr condus iar altii petru strada.Oftalmologii recomanda in perioada de vara si pentru copiii.Iar ridurile din jurul ochilor o sa apara mult mai tarziu.
elisa26
Postat pe 30 Martie 2009 20:33
distorsoneaza in sensul ca obiectele sunt mai departe de cat par,etc.recunosc ca am dat pe ei doar (400.000lei vechi,nu prea le am cu leii noi :D )si ma gandeam la niste ray ban aviator(sunt si cu lentile negre si culentile gri-si de aici mi se tragea nedumerirea in legatura cu culoarea) si as vrea daca are cineva acest tip sa-mi spuna daca sunt intr'adevar buni:)
healthy001306
Postat pe 9 Aprilie 2009 22:41
sunt excelenti ray ban, eu am ralph lauren si gucci. pai ia-ti cu lentile negre ca e vara
eleain
Postat pe 10 Aprilie 2009 15:05
RAY BAN is the best!!!
danielita
Postat pe 28 Aprilie 2009 01:38
pt ca ai probabil astigmatism....ca mine
georgetaaneta
Postat pe 1 Iunie 2009 06:39
salut, sotul meu a lucrat in magazin de optica( Pearl Optical) in Dubai ca optical technician(scuze nu stiu cum ar fi traducerea corecta in romana). deci el spune ca e de preferat lentila gri, dar nu conteaza atat culoarea lentilei cat lentila in sine. ar trebui sa fie cu protectie UV 100, polarizate. Revo si Oakley sunt marcile cele mai recomandate. daca ai bani cumpara Tag-heuer sunt cei mai buni pentru protectia ochiului. mai in scurt daca o sa cumperi ceva de proasta calitate o sa vezi negru prin ei si neclar. ochelarii polarizati iti vor da o imagine clara, pana in amanunt chiar pe soare puternic, poti vedea suprafata apei fara ati fi deranjat ochiul, iar culorile se vad vii si curate. astfel ochiul iti va fi relaxat,o sa simti o usurare pentru ochi. succes
alexandra25
Postat pe 1 Iunie 2009 12:21
eu am Ray-Ban Aviator, polarizat. sunt buni, am si editia limitata cu lentila polariazata 3, sunt cei mai buni din gama Ray-Ban. deci pe lentila ar trebui sa apara astfel Ray-Ban P sau Ray-Ban P3.
alexandra25
Postat pe 1 Iunie 2009 12:30
eu am lucrat in Ralph Lauren, tot in Dubai. ochelarii lor sunt doar cu protectie UV, dar nepolarizati. deci sunt cumparati mai mult pentru nume, sunt de firma cu prestigiu, la fel si Gucci, etc.
alexandra25
Postat pe 1 Iunie 2009 12:37
De la tarabe nu se merita sa cumperi ochelari de soare ca nu sint eficienti, mai bine ii cumperi de la OPTICA MEDICALA unde iti vor fi prescrisi cei mai buni ochelari pentru ochii tai.Eu am cumparat acum o luna de la optica medicala ochelari POLAROID , sint foarte buni si nici nu sint scumpi 120< dupa ce m-am convins ca mai bine dai un ban dar nu te dor ochii.
sorincoserea
Postat pe 2 Iunie 2009 09:30
eu am unii de la Sover, cu lentila neagra si ramele la fel...eu am fata mai mica, asa...iar ei sunt mai mari..asa mi se par mie, dar sunt excelenti pentru soare..
m3rlinetza
Postat pe 2 Iunie 2009 17:25
INCERCATI....MERITA!!!!

http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=zghiby&id_user=5582
gaby_scumpyk
Postat pe 23 Februarie 2010 14:05
de la optica mi s-a spus sa aleg cu ce ma simt mai bine...
healthy011998
Postat pe 25 Februarie 2010 01:10
Cei cu UV cit mai mare sunt cei mai buni.
Asta numai daca ii purtati pentru protectie si nu pentru ca e la moda ca atunci.....
micabis
Postat pe 25 Februarie 2010 05:12
Eu caut de mult o pereche de ochelari care sa mi se potriveasca, sa fie si polarizati, sa nu fie nici prea scumpi, si sa fie si de firma ..in sfarsit ..zilele astea am dat peste un site al Optoneuromedica http://www.ramedeochelari.ro/ foarte interesant.. am probat mai multi ochelari..si cred ca i-am gasit pe cei ideali..azi trebuie sa imi ajunga comanda..abea astept.
Cornelia_healthy
Postat pe 27 Aprilie 2010 13:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CURS DIAGNOSTIC SI EVALUARE CLINICA 18-20 Septembrie 2009 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 27 Iulie 2009 17:18
Parodontoza 30 De la: kudika_1040184 30 Ianuarie 2022 11:08
entorsa veche de un an care nu raspunde de fizioterapie si antiinflamatoare 3 De la: mariam 11 Martie 2010 15:29
caut urgent doctor oftalmolog in medicina veterinara 9 De la: kudika_1045539 3 Aprilie 2023 15:04
ce sa sa fac sa nu mai uit asa repede? 7 De la: healthy016735 16 Ianuarie 2017 14:44