Setari Cookie-uri

Dieta cu lamai

Buna ziua, imi poate spune cineva cum este cu Dieta cu lamai?
As dori sa o tin ,dar nu stiu cum.Ce altceva in afara de lamai as putea manca si la cate kg as putea sa ma astept sa slabesc.
va multumesc mult de tot.
kudika001541
Postat pe 23 Martie 2009 16:48
buna,dieta cu lamai pe care o stiu eu,este urmatoarea...prima zi 1,a doua zi 2 lamai,...pana in ziua a 7,cand se ajunge la 7 lamai,apoi in ziua a opta tot 7 lamai,apoi se descreste,6.5.4.3.2.1 lamai.spor la treaba si curaj
mikidus
Postat pe 30 Martie 2009 17:41
doar lamai si nimic altceva?
donadeea
Postat pe 1 Aprilie 2009 11:50
mda..prietena mea a tinut dieta asta cu lamai si si-a distrus stomacul.ia in permanenta pastile pt stomac k altfel e rau..asa k dak nu tii la sanatate,spor la munca...altfel,gandeste-te mai bn
deeasweetgirl
Postat pe 1 Aprilie 2009 14:34
eu am tinut-o acum vreo 6 ani,cred...faceam limonada si ca sa o indulcesc puneam zaharina...pe langa am mancat aproximativ normal,fara excese... tin minte ca am slabit...nu mai stiu exact cat,dar sigur mai mult de 3 kg
ms ca mi-ai amintit de ea .bafta
p.s.:am avut putin mai mult acid la stomac in cele 14 zile,dar nu mi-am distrus stomacul.
luzuzu
Postat pe 15 Iunie 2009 16:53
se pune zeama dela 1, 2, 3,4...7, 6 ,5, ...1 intr-un litru de apa si se consuma pe parcursul zilei respective
obligatoriu dupa cele 14 zile se face pauza cel putin 14 zile pt ca acidul de la lamai poate distruge stomacul
budurea_mihaelaliliana
Postat pe 26 Iunie 2009 21:35
Acidul de la lamai nu distuge stomacul. Doar ca... 7 lamai pe zi? Ti se strepezeste sufletul. Eu obisuiam in perioada racoroasa a anului, pentru intarirea sistemului imunitar, sa storc sucul de la o lamaie si sa il amestec cu o lingura de miere de albine. Continutul il consumam dimineata pe stomacul gol.In acea perioada am slabit frumos si ma simteam foarte bine...
Bad_Womanlights
Postat pe 27 Iulie 2009 08:55
Buna!
Slabitul se poate realiza si inlocuind lamaia cu grefa.Cunosc pe cineva care a aslabit frumos cu grefe.Sunt f satioase.
Vis-a-vis de lamai si eu am o rezerva,mai ales pe stomacul gol.
Succes la slabit!
Magda
magdaandreica@yahoo.cpm
Postat pe 27 Iulie 2009 09:33
salutare!
5 kg am slabit urmand dieta cu lamai:1.2.3..10..10.9.8...
am avut ceva pb cu stomacul dar si inima s-a slabit.

numai bine!

am auzit de Bio-Active MC...?a luat cineva pastilele astea?
mihaita1mela
Postat pe 27 Iulie 2009 09:58
De la: msbadea, la data 2009-07-27 09:58:42salutare!
5 kg am slabit urmand dieta cu lamai:1.2.3..10..10.9.8...
am avut ceva pb cu stomacul dar si inima s-a slabit.

numai bine!

am auzit de Bio-Active MC...?a luat cineva pastilele astea?


Cea mai mare porcarie dieta cu lamai! am tinut-o si eu din nefericire. ma dureau dintii ingrozitor, mi-am distrus smaltul, stomacul ma durea f tare si colac peste pupaza ma mai durea si inima. nu mai vb de faptul ca intr-adevar am dat 2 kg jos dar dupa dieta am pus la loc 4! si nu, nu m-am repezit in cartofi prajiti, fripturi sau dulciuri...nu o recomand deloc, mai ales persoanelor care au pb cu stomacul. Sportul asociat cu o dieta echilibrata e cea mai sanatoasa metoda de slabit.
jessica_healthy
Postat pe 27 Iulie 2009 11:07
De la: mikidus, la data 2009-03-30 17:41:21buna,dieta cu lamai pe care o stiu eu,este urmatoarea...prima zi 1,a doua zi 2 lamai,...pana in ziua a 7,cand se ajunge la 7 lamai,apoi in ziua a opta tot 7 lamai,apoi se descreste,6.5.4.3.2.1 lamai.spor la treaba si curaj

Asta e reteta.Dar nu e neaparat pt slabit.Si se mananca cu coaja cu tot
Poti asocia aceasta cura cu un meniu adecvat.Ca trebuie sa mananci ceva.
Dupa ora 18 nu mai manca si elimita produsele de panificatie.
UNIKA_
Postat pe 27 Iulie 2009 11:39
Am tinut si eu acum cativa ani Dieta cu lamai ..."varianta de 19 zile" (am consumat 1,2,3...10,9,8...lamai /zi)...Rezultate : nu am slabit nici un kg...mi-am acrit sufletul 19 zile...DAR...nu am mai racit absolut deloc in acel an si in anul urmator
kudika077832
Postat pe 27 Iulie 2009 11:45
Buna ziua, imi poate spune cineva cum este cu Dieta cu lamai?
As dori sa o tin ,dar nu stiu cum.Ce altceva in afara de lamai as putea manca si la cate kg as putea sa ma astept sa slabesc.
va multumesc mult de tot.[/quote]Vreau sa slabesc cit mai repede si mai ushor.Shi mie mi-a fost propusa dieta cu lamie dar nu stiu ce sa fac,ajutati-ma va rog!!!!!!!
healthy004733
Postat pe 27 Iulie 2009 12:13
Lamaile sau citricele in general distrug smaltul dintilor.Probabil dupa primele zile o sa ai dintii foarte galbeni si sensibili la rece sau cald.Eu zic ca nu merita,mai ales ca este ireversibil...slaba si cu dintii galbeni :)
Incearca alta dieta...
t_raluk7
Postat pe 27 Iulie 2009 12:17
imi poti propune vreo dieta sigura?caci m-am saturat de surplusul de grasimi din corpul meu
healthy004733
Postat pe 27 Iulie 2009 12:25
De la: sweety_ice_baby, la data 2009-03-23 16:48:29Buna ziua, imi poate spune cineva cum este cu Dieta cu lamai?
As dori sa o tin ,dar nu stiu cum.Ce altceva in afara de lamai as putea manca si la cate kg as putea sa ma astept sa slabesc.
va multumesc mult de tot.


Diete cu lamai asa se tine cum ai spus, dar zeama de lamaie se diluiaza cu apa sau ceai neindulcit. Nu am tinut-o, dar iti pot spune ca in iarna de prin decembrie pana la sfarsitul lui februarie, am mancat in fiecare seara 1-2 grepfruit. Nu pentru a slabi neaparat, dar a avut efect observat inca din primele 2 saptamani. Maseuza mea nu m-a vazut vreo 2 saptamani si mi-a spus ca m-am "subtiat" vizibil. Nu m-am cantarit.
nina_ciuciuc
Postat pe 27 Iulie 2009 13:08
De la: healthy004733, la data 2009-07-27 12:25:00imi poti propune vreo dieta sigura?caci m-am saturat de surplusul de grasimi din corpul meu
nici o dieta nu poate fi sigura daca nu incerci sa-ti schimbi unele obiceiuri si stilul de alimentatie !!!
4Life
Postat pe 27 Iulie 2009 13:08
eu zic ca cu lamaia e cam greu.dar poti incerca cu succes cu otet de mere de la apicola.dimineta pe stomacul gol si inainte de fiecare masa 2lingurite de otet intr-un pahar cu apa timp de o luna si mai mult chiar daca nu prea ai prob cu stomacul.poti sa pui si miere.e si detoxifiant.
bighiu
Postat pe 27 Iulie 2009 20:36
buna,multe au ajuns la spital dupa cura...cel mai bine gimnastica=miscare incearca chestia asta arunca bete de chibrituri pe jos de la o cutie si le aduni ridicandu-te dupa fiecare chibrit si asta e miscare ..succes ai grija la stomac ca e de pret
violetzica
Postat pe 27 Iulie 2009 21:05
Am tinut si eu dieta cu lamai, de la 1 la 10 lamai si descrescator pana la o lamaie (=19 zile). Se storc lamaile si sucul rezultat se bea in dilutie cu apa 1:5 pana la 1:7 in functie de cat suporti aciditatea. Se bea inainte de mese sau dimineata pe stomacul gol. Si nu indulciti nici macar cu miere. Ziceam ca am tinut-o si eu, n-am slabit deloc, am fost umflata de atata likid pe toata perioada curei, m-am acrit toata (aveam arsuri in gat de atata acid), mi-a crescut pofta de mancare de la aportul considerabil de vit. C din lamai dar stomacul n-a fost prea suparat desi am ulcer gastroduodenal. La sfarsitul curei, citind intamplator intr-o carte de medicina naturista de-a maica'mii, am dat peste aceasta dieta, recomandata pt tratarea hipertensiunii, afectiunilor hepatice etc. numai de slabit nu zicea absolut nimic
kudika019285
Postat pe 27 Iulie 2009 23:52
o reteta super ok cu lamai este cea cu lamai si ceai de musetel. eu am tinut-o si a functionat. reteta asta e buna ca ce dai jos nu ami pui la loc.. cura se tine 1 luna de zile si in urmatoarele 6 luni nu mai ai voie sa ti nici un fel de cura. iti trebuie o lamaie si un pliculet de ceai de musetel si o cana de apa. lamaia se taie cubulete si se pune la fiert cu plicutetul de ceai si cu o cana de apa pana da in clocot. chestia asta o faci dimineata.. si ce bei seara. iar seazra dupa ce ai baut..pui o alta cana de apa dai in clocot. si ce a iesit bei a doua zi dimineata....in urmatoarea dimineata dupa ce ai baut.... arunci tot si tai o alta lamaie si un alt pliculet de ceai.. deci cu o lamaie si un pliculet de ceai faci de 2 ori. tot timpul iti pregatesti dimineata pt seara si seara pt dimineata. mentionez ca pe perioada acestei cure nu am mancat mai tarziu de ora 7-8 cel tarziu..
la mine a functionat mult succes celor c are vor sa o incerce.
blackangel2708
Postat pe 29 Iulie 2009 11:13
ditea asta cu lamaie siceai de musetel...deci vine numai o lamaie si un pliclet de ceai 1 luna? si cat ai slabit?
ioanaiuliana21
Postat pe 29 Iulie 2009 12:20
De la: fagadariu_ioana, la data 2009-07-29 12:20:11ditea asta cu lamaie siceai de musetel...deci vine numai o lamaie si un pliclet de ceai 1 luna? si cat ai slabit?

Dupa doua luni,ai deja gastrita.Poate si ulcer.
enemgabriel
Postat pe 29 Iulie 2009 13:11
De la: enemgabriel, la data 2009-07-29 13:11:56
De la: fagadariu_ioana, la data 2009-07-29 12:20:11ditea asta cu lamaie siceai de musetel...deci vine numai o lamaie si un pliclet de ceai 1 luna? si cat ai slabit?

Dupa doua luni,ai deja gastrita.Poate si ulcer.


CORECT!!!
jessica_healthy
Postat pe 30 Iulie 2009 01:15
De la: Bad_Womanlights, la data 2009-07-27 08:55:33Acidul de la lamai nu distuge stomacul. Doar ca... 7 lamai pe zi? Ti se strepezeste sufletul. Eu obisuiam in perioada racoroasa a anului, pentru intarirea sistemului imunitar, sa storc sucul de la o lamaie si sa il amestec cu o lingura de miere de albine. Continutul il consumam dimineata pe stomacul gol.In acea perioada am slabit frumos si ma simteam foarte bine...
kudika016454
Postat pe 8 August 2009 19:02
prietenul meu a slabit 22 de kg mncand lamai zilnic; a slabit in 6 luni,deci nu f repede pt ca nu era nici sanatos;

nu a facut decat sa injumataeasca prostii de mancare pt a manca intr-un vlum f mare si sa consume 3,4 litri de apa pe zi cu lamaie;
la un litru de apa (minerala pt c numai din asta bea damn it) storcea 2 lamai mari cu tot cu pulpa, deci stoarse perfect). asadar ar veni 5,6 lamai pe zi minim storase in apa pe care o bea si aia a fost..acum e tare mandru de el ca a reusit!
cristinne83
Postat pe 30 Septembrie 2009 10:48
eu stiam ca tre sa bei dimineata un pahar de lamaie stoarsa, dar fara zahar.sau grefe,sunt ffff bune si ard caloriile
m_geani
Postat pe 17 Octombrie 2009 12:04
Cura de lamaie dureaza 16 zile, dupa cum urmeaza, dar rezultatele sunt mai mult decat multumitoare.



In ce consta cura cu lamaie?


Se incepe prin a bea in prima zi sucul de la o lamaie. A doua zi vei bea sucul e la doua lamai, si tot asa pana in a saptea zi cand vei bea sucul de la sapte lamai. Dupa ce ai trecut de ziua a saptea se face o pauza de doua-trei zile, dupa care se continua cura in sens invers. Se incepe prin a se bea sucul a sapte lamai in prima zi, a doua zi vei bea sucul de la sase lamai si continui pana ajungi sa bei sucul unei lamai, adica pana in a saptea zi.


Atentie!!! Sucul nu se bea concentrat. Se dilueaza cu apa plata sau cu ceaiuri.


Sfaturi care te vor ajuta in lupta impotriva kilogramelor:


- mananca cel putin cinci portii de fructe pe zi deoarece sunt bogate in vitamine, au putine calorii, calmeaza sistemul nervos, usureaza digestia si ajuta la pierderea kilogramelor.


- renunta la alimentele fainoase si cele bogate in zahar


- elimina grasimile saturate, deoarece nu aduc produse nutritive organismului si cresc riscul de boli de inima


- manaca incet


Ca orice dieta, si aceasta are cateva contraindicatii. Suc de lamaie este contraindicata persoanelor care sufera de gastrite hiperacide si ulcer.

carmenjatarel_yahoo_com
Postat pe 25 Octombrie 2009 06:15
Trebuie sa bei cu apa calduta pe stomacul gol - este precum un ceai. Daca vei combina tot ce mananci cu lamaie stoarsa, mancarea( friptura in special) este mai gustoasa.Chiar strange stomacul si nu mai mananci la fel de mult.
andreeaelydinu
Postat pe 25 Octombrie 2009 08:23
Miscarea e mama dietelor. Nu-ti distruge stomacul. Pe langa asta ai si mai multa energie. Multa sanatate
Artemisa_Irenne
Postat pe 25 Octombrie 2009 08:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cura de slabire ionut moraru? 19 De la: clauditza87_healthy 29 Ianuarie 2016 08:49
Ati folosit produsul noni? 3 De la: colnago 20 Martie 2010 17:05
dureri la sani 6 De la: kentfarafiltru 21 Ianuarie 2010 13:29
CUM VA PREGATITI SILUETA PENTRU SARBATORI ????? 16 De la: Florentina90 16 Septembrie 2013 17:52
Cei care sufera de lipsa de calciu(spasmofilie) ,luati magneziu!!!! 2 De la: alidentis@yahoo.com 23 Martie 2010 20:18