Setari Cookie-uri

hernie de disc

este cineva operat de hernie de disc?as dori sa aflu cum se simte?
amali_healthy
Postat pe 8 Aprilie 2009 21:51
buna, sunt operat de 2 ani la vertrebre L4-5.CE TE INTERESEAZA MAI CONCRET?
mikialbu
Postat pe 10 Aprilie 2009 19:51
Buna Amali, eu sunt operata din 2003 la L4-L5 si m-am simtit bine cam 2 ani dar apoi au reinceput durerile, uneori de o intensitate mai mare cu iradiere tot pe dreapta.
Mi-am facut tot felul de tratamente si "mai tin durerea in frau" cum se spune.
Cand o sa vad ca nu mai fac fata durerilor voi apela din nou la chirurgi.
angel3411
Postat pe 12 Aprilie 2009 18:49
Buna Sunt operata de 1 an jumate la L5-S1 si de atunci merg scioapa,acum de vreo 3 luni ma simt rau ,ami amortesc picioarele si ma dor genunchii.Ati avut astfel de probleme?
amali_healthy
Postat pe 14 Aprilie 2009 22:53
AMALI- eu am ff mari probleme cu coloana,imi amorteste foarte des piciorul stang, si mainile acum fac in ATHENA saptamanal terapi ce sa iti spun de fiecare terapie 2 zile inebunesc de durere si pe urma 2 zile sunt ffff bine nu stiu pana la urma cum voi fi, doctorii de aici nu sunt de acord cu operatiile -propun doar terapii .,eu sunt la a 6 terapie trebuie sa fac cel putin 20 ca sa se vada rezultate cel putin asa am fost informata -iti doresc sanatate pa si sarbatorii fericite
kudika004145
Postat pe 14 Aprilie 2009 23:04
Buna,
m-am operat luni 13.04.2009 la Elias de hd lombara.ma simt f bine,nu m-ai am nici o durere, ma misc ok. dupa oper am fost preluat de kinetoterapeut, mi-a facut programul cu exercitii izometrice iar dupa vreo sapt ma duc la el la sala sa fac exercitii adevarate de kineto. cel mai bine sa te vada un neurochirurg, poti incerca un tratament conservator de 2 sapt cu diverse injectii si alte calmante iar dk nu da raspuns cel mai bine te operezi.
decat sa amani cu tot felul de "terapii-minune" , mai bine rezolvi fondul problemei. oricum recuperarea dupa oper e grea si de durata, dar dk te tii de treaba o sa fii mai bine k inainte. oper e la microscop, are 4 cm taietura, te refaci repede. orice oper are riscuri dar pt mine beneficiile sunt incomparabile.
succes.
ialus
Postat pe 18 Aprilie 2009 15:43
De la: ialus, la data 2009-04-18 15:43:37 Buna,
m-am operat luni 13.04.2009 la Elias de hd lombara.ma simt f bine,nu m-ai am nici o durere, ma misc ok. dupa oper am fost preluat de kinetoterapeut, mi-a facut programul cu exercitii izometrice iar dupa vreo sapt ma duc la el la sala sa fac exercitii adevarate de kineto. cel mai bine sa te vada un neurochirurg, poti incerca un tratament conservator de 2 sapt cu diverse injectii si alte calmante iar dk nu da raspuns cel mai bine te operezi.
decat sa amani cu tot felul de "terapii-minune" , mai bine rezolvi fondul problemei. oricum recuperarea dupa oper e grea si de durata, dar dk te tii de treaba o sa fii mai bine k inainte. oper e la microscop, are 4 cm taietura, te refaci repede. orice oper are riscuri dar pt mine beneficiile sunt incomparabile.
succes.
amali_healthy
Postat pe 22 Aprilie 2009 20:58
De la: amali, la data 2009-04-22 20:58:04
De la: ialus, la data 2009-04-18 15:43:37 Buna,
m-am operat luni 13.04.2009 la Elias de hd lombara.ma simt f bine,nu m-ai am nici o durere, ma misc ok. dupa oper am fost preluat de kinetoterapeut, mi-a facut programul cu exercitii izometrice iar dupa vreo sapt ma duc la el la sala sa fac exercitii adevarate de kineto. cel mai bine sa te vada un neurochirurg, poti incerca un tratament conservator de 2 sapt cu diverse injectii si alte calmante iar dk nu da raspuns cel mai bine te operezi.
decat sa amani cu tot felul de "terapii-minune" , mai bine rezolvi fondul problemei. oricum recuperarea dupa oper e grea si de durata, dar dk te tii de treaba o sa fii mai bine k inainte. oper e la microscop, are 4 cm taietura, te refaci repede. orice oper are riscuri dar pt mine beneficiile sunt incomparabile.
succes.
amali_healthy
Postat pe 22 Aprilie 2009 21:20
Buna angel .De cand am fost operata eu nu mi-am revenit.Am dureri pe piciorul drept imi este tot timpul amortit.In fiecare luna i-au medicamente precum milgamma,pentoxiretard,carbomazepina,am facut si acupunctura.Dar parca toate sunt in zadar,deoarece si in ziua de azi,am dureri exagerat de mari.Bine nu ma gandescca voi fi ca la inceput dar macar sa nu am asa dureri ,dar le suport ce nu suport e ca nu am stabilitate in picior si merg scioapa.Daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi,de ex:vreau sa-mi pun hrean ras la spate.Oare e bine?Va multumesc
amali_healthy
Postat pe 28 Aprilie 2009 21:16
Buna Amali, eu ma tratez cu ketonal, ketoprofen si nu-mi lipseste din casa nurofenul pt. durere.Nu stiu ce sa-ti spun despre hrean ras dar pot sa-ti spun ca eu em folosit o perioada crema cu efect de incalzire de la life-care, ma dadeam seara la culcare si ma infierbanta la coloana iar dimineata ma ridicam mult mai usor din pat.Acum fac o pauza sa nu se obisnuiasca organismul si sa nu mai reactioneze si voi relua crema ca mie mi-a ajutat.Sanatate multa!
angel3411
Postat pe 30 Aprilie 2009 13:28
Am fost eu recent operata la Szeged....in 2 zile m-am ridicat din pat, in 4 am coborat cu liftul de la et4 la parter la tigara si cafea..iar in 6 zile am parasit spitalul...fac zilnic gimnastica de recuperare...e din ce in ce mai bine. M-am operat la Szeged in Ungaria...nu a fost chiar ieftin dar s-a meritat.

ai mai jos datele exacte...sper sa te ajute

http://www.westcityradio.ro/operatiiszeged/
iohannaberea
Postat pe 7 Mai 2009 08:16
Buna angel .De cand am fost operata eu nu mi-am revenit.Am dureri pe piciorul drept imi este tot timpul amortit.In fiecare luna i-au medicamente precum milgamma,pentoxiretard,carbomazepina,am facut si acupunctura.Dar parca toate sunt in zadar,deoarece si in ziua de azi,am dureri exagerat de mari.Bine nu ma gandescca voi fi ca la inceput dar macar sa nu am asa dureri ,dar le suport ce nu suport e ca nu am stabilitate in picior si merg scioapa.Daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi,de ex:vreau sa-mi pun hrean ras la spate.Oare e bine?Va multumesc

Buna, si eu sunt operata de hernie de disc voluminoasa, extractie disc L4, chiuretat L5.
Te rog, cum poti crede ca punand hrean ras pe spate vor disparea durerile? Parerea mea este sa mai faci un RMN sa vezi ce s-a intamplat. Eu am mers la operatie cum se spune "pe ultima suta de metri", adica semipareza pe piciorul stang, cam in ultimile 5 luni nu mai ridicasem piciorul stang din pamant, il taram dupa mine, asa zisele "infectii urinare" erau foarte dese, asta pentru ca discul presa de ceva vreme pe fascicolul de nervi, mai am uneori dureri dar nu mai sunt cum erau, dimineata este mai dificil pana ma ridic din pat dar dupa aceea este aproape ok. Ce nu inteleg eu este de ce iei milgamma? Cine ti-a recomndat asa ceva? Cat despre acupunctura nu stiu ce sa spun, dar eu sunt operata de un neurochirurg bun si asistat de varul meu si el la randul lui chirurg, deci am cele mai clare recomandari, dar mi-au interzis sa fac masaj pe zona lombara, si alte proceduri, de recuperarea mea se ocupa si dc Berteanu Mihai care mi-a aratat setul de miscari pe care trebuie sa la fac pentru a nu risca rigidizarea coloanei.
Ai mare grija si incearca (chiar daca este destul de scump ) sa mai faci un RMN.
kukla
Postat pe 8 Mai 2009 23:03
este cineva operat de hernie de disc?as dori sa aflu cum se simte?

Trebuie sa intelegi ca fiecare organism reactioneaza in felul lui. Eu m-am dus aproape pe "ultima suta de metri" la operatie, cu pareza pe piciorul stang cu cateva luni bune de luat VAICODIN si seara dupa operatia care a durat cam 3 ore m-am dat jos din pat si am mers la toaleta. Ai insa mare grija si daca n-ai facut inca RMN-ul mergi si fa-l. Este singura analiza la care se vede clar care este situatia.
Daca ai nevoie de orice fel de informatie, intreaba-ma si am sa-ti raspund. M-am documentat bine asupra acestui subiect.
BAFTA, SANATATE SI MAI ALES CURAJ.
kukla
Postat pe 8 Mai 2009 23:07
Buna.Cat despre hrean ras vreau sa-ti spun ca nici eu nu am crezut dar te asigur ca un verisor de-al meu facand un RMN,diagnostigat cu hernie de disc si multe altele a ajuns in carucior timp de 1 luna jumate nemaiputand umbla.Odata ajuns la spital doctorul vb pe un ton nu prea placut cum ar fi ca te tai,a plecat din spital injurand,fata lui fiind asistenta la chirurgie.Vreau sa spun ca aproape 2 luni si-a pus hrean la spate ca a facut si besici.Au trecut 2 ani de atunci e sofer si el nu are dureri de spate.La spital toti au stiut ca tata Adrianei s-a vindecat cu hrean.Stiam de hrean de mult dar nu am facut-o,ma-m operat si tot am probleme.Cat despre milagama doctorul mi-a recomandat.Poate sti ceva exercitii pentru spate?Sanatate
amali_healthy
Postat pe 9 Mai 2009 19:55
Buna Amali, de milgama am facut si eu cand eram in spital la Iasi, dar la cate tratamente am facut sincer nu mai stiu ce rezultate am avut de la el. eu am stat internata la Felix in spital la un profesor Þebea Ion si de atunci am invatat cateva miscari care ma ajuta mult, mai ales cand sunt obosita, daca ai putea sa stai la Felix la un tratament, ooo, ar fi super de la acel profesor am invatat cum sa fac unele miscari pt. coloana.
angel3411
Postat pe 10 Mai 2009 17:28
Buna. Am hernie de disc de vreo 7 ani. La inceput a fost groaznic.Dureri insuportabile,internari repetate,tratamente multiple(medicamentos,injectabil,infiltratii,elongatii - (deviere de coloana)etc.Intr-un final din cauza durerilor am decis sa ma operez - am mers la Spitalul 9 la un profesor doctor chirurg - recomandarea sa a fost ca operatia sa o fac atunci cand nu se mai poate (cand voi ramane blocata) si la varsta cat mai inaintata.Mi-a recomandat diclofenac (banalul diclofenac) si repaus la pat cat se poate de mult - in pozitia care-mi este comoda si fara durere.Fizioterapie nu mi-a recomandat nici medicul curant,de altfel forma erniei mele - mi-a zis doctorul- "cea mai urata din toate".Se pare ca aceasta este o boala mecanica si tinde sa devina o boala profesionala " a celor ce stau pe scaun la birou".De asemenea in permanenta trebuie avut in vedere modul in care ne aplecam,ne intoarcem ( fara miscari bruste) fara ridicari de greutate( mai putin de 3 kg).Pe locul dureros sa se aplice punga cu gheata iar noaptea se doarme pe pat tare ( personal dorm pe o placa de placaj groasa).Nu mai port incaltaminte cu tocuri (decat ortopedice).Asa am reusit sa o tin sub frau si multumesc lui Dumnezeu o stapanesc destul de bine.Dureri mai am dar numai dimineata cand trec de la pozitia orizontala la cea verticala (uneori) sau cand fac piata si depasesc limita de greutate...in rest multa sanatate va doresc.Sper ca sfaturile mele sa va fie de ajutor.
lilianapopa
Postat pe 18 Mai 2009 08:29
Cu hernie de disc L5-S1 m-am confruntat si eu + L3 - L4 si L4 - L5 lezate. Am crezut ca nu mai pot merge (desi am mers mereu dar tinandu-ma de pereti), am avut dureri insuportabile, m-am ales si cu spondiloza cervicala si totusi, dupa 3 ani am ajuns sa am o viata destul de activa. Dupa nenumarate medicamente si tratamente, am schimbat doctorul si am ajuns la sp. de urgenta (din Bucuresti) la doctorul neurochirurg Malina. Mi-a dat tratament medicamentos cu millgamma si ketonal si mi-a recomandat muuuuulta gimnastica.
Am facut de 2 ori/an 12 sedinte de ultrasunete, masaj si gimnastica medicala. Cineva spunea ca nu e bun masajul pe coloana. Intr-adevar nu e bun cel agresiv, dar facut de un kinetoterapeut - nu la saloanele de frumusete -relaxeaza muschii iar eu m-am simtit foarte bine. Gimnastica o mai fac si acasa cand nu sunt obosita sau cand nu e exagerat de cald (chiar daca asta inseamna sa ma trezesc la 5 dimineata) si de atunci n-am mai avut probleme. Nu pot inca sa alerg (si uite asa m-am obisnuit sa nu ma enervez cand imi pleaca troleul din fata), dar am ajuns sa car 4-5 kg (fata de 2 si alea cu eforturi) si sa pot din nou merge pe tocuri de pana la 5cm si chiar am avut surpriza, la o nunta recenta, sa dansez foarte mult (nu topaita). Nu mai pun la socoteala abdomenul si picioarele care arata super acum :). Asa ca mi-am luat spalier (dar pe asta nu-l folosesc prea mult), mi-am luat bicicleta magnetica, m-am dus la un cabinet particular unde costa, dar au stat si m-au pazit ca pe butelie sa fac exercitiile corect si acum sunt ok. Dureri mai am cand chiar exagerez cu cumparaturile sau primavara, cand se mai schimba vremea dar sunt mai degraba enervante. N-am mai luat o pastila pentru coloana de 1 an. A, si de la plafar mi-am luat kineti gel. La mine asta a mers mai bine decat keto-spray-ul.
Alapopescu
Postat pe 30 Iunie 2009 16:22
Operatia poate fi evitata daca se face o cura de 3-6 luni cu 100%PUR COLLAGEN tip II, obtinut din stern de pui.
Produsul este realizat de ENCORE COLLAGEN PRODUCT Ich. din USA si poate fi cumparat prin SC ANDREI COLLAGEN SRL, IASI- ROMANIA.
O.P. 1, C.P. 174, IASI sau andreidan51@gmail.com.
healthy001487
Postat pe 2 Iulie 2009 04:47
M-AM OPERAT LA COLOANA L4 PE 24 06 2009.MI-AU DISPARUT DURERILE DE LA PICIOR MAI AM CEVA AMORTEALA.PE LANGA RMN AM FACUT SI ELECTROMIOGRAMA PENTRU CA NUMAI ASA POT FI SIGURI DOCTORI SA OPEREZE EXACT UNDE TREBUIE ATUNCI CAND AI MAI MULTE INELE AFECTATE.AM MERS PE PICIOARE DUPA MAX 6 ORE DE LA OPERATIE.NU MA POT RASUCI DEOCAMDATA FARA DURERE.DORM FARA PROBLEME.INCA NU SUNT VINDECAT COMPLECT DIN CAUZA UNUI HEMATOM DAR E OK.INOTUL LA BAZIN MAI ALES PE SPATE AM INTELES CA E CEA MAI BUNA METODA DE RECUPERARE.VA DORESC LA TOTI MULTA SANATATE.
healthy004481
Postat pe 17 Iulie 2009 17:33
APROPO.pentru dormit e ok cand stai pe spate sa ai sub genunchi o perinuta si cand stai cu fata in jos sa ti perinuta sub bazin.pa
healthy004481
Postat pe 17 Iulie 2009 17:44
si eu iau milgama, ajuta nervul daca discul preseaza asupra lui. Eu am fost diagnosticata acum un an si jumatate cu hernie de disc cervicala. Imi afecteaza mana stanga, initial am avut trei degete amortite, acum de obicei este unul singur insa senzatia se extinde si se accentueaza in anumite conditii (vreme inchisa, umeda, frig, o miscare brusca, efort). De operatie am scapat deoarece durerile au cedat la un moment dat. Doctorul a decis atunci ca nu ma opereaza decat daca revin durerile. M-a mai deranjat, la un moment dat chiar groaznic, nu puteam sa stau intinsa in pat, dar... am strans din dinti si am trecut peste toate aceste episoade. Informal, recomandarea medicilor este ca... daca se poate ocoli interventia chirurgicala (nu este afectare locomotorie sau a nervului foarte mare), sa nu te operezi. Dar acest lucru doar medicul il poate decide.
Milgamma iau cam de doua ori pe an (la recomandarea medicilor,in speta parintii mei), pentru ca ajuta nervul afectat. Daca ti-a fost prescris, atunci tine-te de el!
ancaNeagoe
Postat pe 4 August 2009 10:10
recomanzi inotul in toate tipurile de hernie de disc? Tu in ce zona ai avut probleme?
ancaNeagoe
Postat pe 4 August 2009 10:12
Eu am inghitit si artrostop si cartilaj de rechin (Walmark) si ma gandesc ca rau nu mi-au facut tinand cont de faptul ca de aproximativ un an si jumatate, cand am fost diagnosticata si am avut doua crise groaznice, nu am avut niciun fel de probleme. Este adevarat, hernia mea este in zona cervicala, poate si acesta este un motiv. Dar... va garantez ca rau nu va poate face. Eu iau in special artrostop, cam trei luni macar o data pe an (mi s-au recomandat doua astfel de cure). Le-am luat impreuna imediat dupa diagnosticare.Se gasesc in orice farmacie
ancaNeagoe
Postat pe 4 August 2009 10:21
buna.ma numesc mariana.de 2 ani am fost diagnosticata cu hernie de disc L4 L5 .ACUMA de o saptamana m au sunat ca tr sa ma duc la operatie.nu stiu ce sa fac.as vrea sa stiu daca cineva sa operat si cum se simte dupa.eu acum pot sa spun ca nju am dureri mari doar ca mi amorteste piciorul stang si a inceput sa se subtieze fata de cel drept.mi efrica de operatie.
marycriss10
Postat pe 4 August 2009 12:59
Buna ziua.am problrme cu mama, a fost operata de hernie,si dupa
6 ani a inceput sa o doara coloana si picioru, are 80 ani si niste dureri
dureri mari zice ca nu mai suporta.Te rog ff frumos sa-mi scrii cum
a facut hreanu si in ce la pus. Multumesc.Margareta.

margareta_healthy
Postat pe 4 August 2009 13:27
Iti spun ca acum 5 ani am fost diagnosticata cu hernie de disc, medicii mi-au recomandat operatie cat mai urgent. Dar eu cum sunt foarte incapatanata, am refuzat si am inceput sa ma interesez pe internet, pe site-urile straine de tratamente. Asa ca am recurs la acupunctura si la kinetoterapie (gimnastica medicala). Cand am inceput tratamentele schipatam, aveam amorteli si dureri destul de mari. Luasem vreo 3 luni tratamente cu antiinflamatoare si nu rezolvasem nimic. Facusem si fizioterapie care mi-a agravat boala. asa ca fetelr atentie cand aveti pusee de dureri refuzati fizioterapia, ca va poate conduce urgent pe masa de operatie.
Acupunctura am facut de 2 ori a 10 sedinte si kinetoterapie la fel.
Si pot spune ca in ziua de azi sunt bine.
Si acum nu mai este nevoie de operatie clasica. Se poate face la Craiova si la Cluj alte interventii ( injectare la discul rupt a unei solutii).
Sanatate multa si nu te grabi cu operatia. Gimnastica multa sa-ti tonifiezi muschii la piciorul slabit.
Ai in familie pe cineva cu hernie de disc, mama sau tata?
Se mosteneste. Tata are si s-a operat acum 8 ani, la o distanta de 20 de ani de la diagnosticare.
Si inca ceva sa nu accepti sa-ti faca injectii cu cortizon in coloana. Dauneaza. Medicii neurochirurgi nu recomanda asa ceva, dar neurologii si fizioterapetii da, nu-i intereseaza ce se intampla cu tine mai tarziu.
simona1996
Postat pe 4 August 2009 23:37
Margareta eu folosesc Gel relaxant cu spanz pentru durerea de spate. Da rezultate. Iar ca antiinflamator folosesc Diclotard, e ieftin si foarte bun. Nu te arunca la medicamente scumpe. Sunt mai scumpe si atat.
Sanatate mamei
simona1996
Postat pe 4 August 2009 23:40
sincer n am stiut ca se poate mosteni hernia discala.tata a fost operat acum vreo 5 ani de hernie.eu in schimb nu vreau sa fac operatia.mi amfacut o infiltrtie in coloana acum 8 luni .ma simt mai bine dar nu stiam ca aceste infiltratii iti pot face si rau,ulterior am aflat de pe net si de la altii care au facut asa ceva.chestia ca medicul nu mi a spus nimic despre faptul ca este periculoasa aceasta infiltratie.poate ca s a gandit ca un roman in minus in spania nu se simte de asta nu sa mai deranjat sa mi explice.
marycriss10
Postat pe 5 August 2009 23:59
Marycriss10, ce pot sa-ti spun, infiltratiile nu fac decat sa rezolve o problema pe moment. Ai facut un RMN sau o mielografie cu substanta de contrast? RMN-ul e mai usor de suportatm dar mielografia poate sa-ti decomprime nervul, si asa sa rezolvi problema. Atunci nu-ti mai apasa discul pe nerv si nu-ti mai da amorteli si dureri. Inca ceva. Un doctor mi-a explicat ca nu trebuie sa te operezi atata timp cat poti merge pe varfuri, si pe calcaie. Si iti recomand sa cauti un kinetoterapeut bun si sa faci programuk Williams I si apoi II. Da rezultate uimitoare. Combinat cu masaj. 10 sedinte si apoi 10 sedinte acupunctura, Dar sa fie un medic bine pregatit.
Eu cand am inceput sedintele nu mai outeam sa stau pe scaun, nu ma puteam intoarce in pat de durere, piciorul, stand in pat, il ridicam la un unghi de 35-45 grade. Nu puteam sa mai duc nici o plasa, nu puteam da nici cu matura, nici sa ma spal pe cap. Situatia era f,f, grava. Dar am avut o incapatanare de a ma face bine. Gandirea pozitiva face cel mai bine. Gandeste-te ca nu te poate supune o boala, Recuperarea va dura cam 2 luni, Si daca tu crezi sa stii ca ai sanse de reusita. Si inca ceva fac foarte bine plimbarile in parc, mai ales dimineata. Dr. care mi-a facut acupunctura spunea ca aerul este incarcat dimineata cu energii pozitive. Probabil asa este. Ca la mine a dat rezultat.
Eu in momentul asta lucrez munca de birou, la calculator, pot face absolut orice. Ma feresc sa ma aplec, sa nu se deranjeze vertebrele. Asa ca ma ciucesc cand am nevoie de orice.
Sper ca nu te-am plictisit, si sper ca sfaturile mele sa-ti fie de folos.
Sanatate
simona1996
Postat pe 6 August 2009 22:32
Marycriss10. Am uitat sa-ti spun. Toti mai inainte vorbesc de Milgamma. E foarte scump, am luat dar nu am simtit nici o ameliorare. E un amestec de vitamine B1 si B12.
La sfatul mamei, am inceput sa fac injectii cu B1, B6 si B12, si rezultatul a fost mai bun. E pentru regenerarea celulelor nervoase. Tratamentul se foloseste si in cazul paraliziilor. Asa ca merita sa incerci.
Pa
simona1996
Postat pe 6 August 2009 22:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
OSTEOPOROZA 5 De la: EX_TAZ 30 Noiembrie 2011 16:46
Parodontopatia 1 De la: alidentis@yahoo.com 7 Ianuarie 2010 15:55
buna 5 De la: utad 2 August 2010 20:10
tusea persistenta 1 De la: columbina 6 Aprilie 2010 13:54
crema de corp extrem de hranitoare care sa iti lase pielea fina si catifelata 17 De la: anna 13 Octombrie 2009 11:43