Setari Cookie-uri

chiuretaj cu probleme

De la: lourdess, la data 2009-06-07 21:17:02
De la: Amall, la data 2009-06-06 06:24:30hai sa lamurim un lucru
eu sunt psiholog de profesie
habar nu ai ce inseamna sa faci un avort (presupun ca nu ai trecut prin asa ceva si nici eu nu stiu ce inseamna),dar chiar tu nu stii de ce fata respectiva a facut asta, ca ea nu da detalii
poate a fost un avort medical, poate afost o sarcina dupa un viol, poate a fost un copil cu handicap si medicul i-a recomandat avortul
tu judeci doar pentru ca presupui ca asa a vrut ea
si am vazut ca ai numai 23 de ani, ai o viata lunga in fata, niciodata nu zstii ce-ti rezerva viitorul
dar am vazut ca de fiecare data cand cineva pune etichte se intampla din cateva motive
1. ori persoana respectiva a facut actul pe care il incrimineaza ca sa isi creeze un confort psihic
2. ori nu stie ce vorbeste pentru ca e mai usor sa nu asculti dar sa arati cu degetul
am o intrebare prntru tine
ce ai face daca maine esti violata si ramii gravida? sau daca ti se spune ca o sa ai un copil cu sindrom Edwards ?
faci sau nu avort?
ca tu ziceai ca vei naste toti copii pe care tii trimite Dumnezeu

mai femeie sigur ca il nasc tu chiar nu intelegi ca de ce fugi nu scapi??????? nu ai voie sa iei viata unui copil indiferent de ce se intampla,tu acum esti sanatoasa dar maine te poti imbolnavii ca oamenii se pot imbolnavii datorita pacatelor si ai vrea sa te eutanasieze parintii tai sau rudele tale??????doar pt ca esti bolnava???????eu nu cred,daca erai credincioasa ai fi spus ca il faci si tu,voi repede apelati la crima,una doua crima aveti in cap
foarte multi oameni se imbolnavesc din prostie...crede-ma ca ma lovesc zilnic de astfel de cazuri...
4Life
Postat pe 7 Iunie 2009 22:03
vorbesti in necunostinta de cauza
si culmea crezi ca ai si dreptate sau acu sustii asta ca sa arati cat de hotarata esti tu in ideeile tale
e treaba ta ce faci, fiecare alege pentru el ce cruce duce

eu una nu l-as face, nu pentru mine, pentru el
cunosc familii cu copii cu handicap si handicapuri grave (tetraplagii, sindrom down-care fie vorba intre noi e parfum fata de altele)si stiu si prin ce trec acele familii si cum se gandesc la ce vor face acei copii cand ei nu vor mai fi, la ce se va alege de ei

citeste pe net ce inseamna sindromul Edwards ianinte dea deschide gura sau mergi si dicuta cu o femeie care trebuie sa-si care copilul de 25 de ani in spate
sa vezi ce vesel e cand acel copil mai e si fata si se gaseste in acea perioada delicata din luna, apoi vino sa-mi povestesti daca l-ai face sau nu stiind ce te asteapta

acu esti eroina ca nu te confrunti cu situatia, dar daca ti s-ar intimpla asta, Doamne Fereste, nu stiu cit de hotarita ai mai fi

cand hotarasti sa ai sau nu un copil inseamna multa responsabilitate
cel mai bine e sa nu se ajunga la o sarcina nedorita, dar daca se intampla asta, e o problema de cuplu daca acel copil se va naste sau nu si nimeni nu are dreptul sa arate cu degetul

e usor sa faci un copil, e greu sa-l cresti si sa-l educi
eu zic sa incheii subiectul, cand 10 oameni iti zic sa mergi sa te culci ca iti este somn te duci sa te culci
vorbim peste 15 ani, cand o sa ai mai multa experienta, ca acuma crezi ca tot ce zboara se mananca, si asta e normal la varsta ta


in alta ordine de idei nimeni nu zicea ca tu nu ai oarecum dreptate, lumea iti atragea atentia sa nu mai fii atat de putin flexibila in gandire si sa te arunci sa arati cu degetul si sa incriminezi, pana nu stii exact care au fost motivele fetei de a facut chiuretaj
Amall
Postat pe 8 Iunie 2009 13:17
apropos, cand hotarasti sa faci un copil trebuie sa fii RESPONSABIL nu religios, sunt doua lucruri total diferite
si iar vad ca te grabesti sa pui etichete
daca sunt sau nu religioasa, e o problema personala, e intre mine si Allah, eu voi raspunde pentru faptele mele tu pentru ale tale

eu stiu ca atunci cand acuzi pe cineva fara sa ai dovezi clare ca acea persoana a facut lucrul de care il acuzi e un mare pacat
habotismul e un pacat mare,ca ne intuneca judecata, iar eu constat ca tu esti un pic habotnica in cceea ce priveste religia
din pacate sunt multe ca tine care merg la biserica dar nu pricep nimic din ce se intimpla pe acolo
a fi religios inseamna sa ai o anumita atitudine pe care eu nu o vad nici la tine si nici la altele care stau cu nasul in...popii toata ziua


stiai ca atunci cand ai avort spontan sau cand sarcina se opreste din evolutie, in marea majoritatea a cuzurilor, se face chiuretaj?
daca fetei respective i s-a intamplat asta mai e sau nu o criminala?
stii tu cum se zice, daca taceai filozof ramaneai
Amall
Postat pe 8 Iunie 2009 13:35
De la: Amall, la data 2009-06-08 13:35:25apropos, cand hotarasti sa faci un copil trebuie sa fii RESPONSABIL nu religios, sunt doua lucruri total diferite
si iar vad ca te grabesti sa pui etichete
daca sunt sau nu religioasa, e o problema personala, e intre mine si Allah, eu voi raspunde pentru faptele mele tu pentru ale tale

eu stiu ca atunci cand acuzi pe cineva fara sa ai dovezi clare ca acea persoana a facut lucrul de care il acuzi e un mare pacat
habotismul e un pacat mare,ca ne intuneca judecata, iar eu constat ca tu esti un pic habotnica in cceea ce priveste religia
din pacate sunt multe ca tine care merg la biserica dar nu pricep nimic din ce se intimpla pe acolo
a fi religios inseamna sa ai o anumita atitudine pe care eu nu o vad nici la tine si nici la altele care stau cu nasul in...popii toata ziua


stiai ca atunci cand ai avort spontan sau cand sarcina se opreste din evolutie, in marea majoritatea a cuzurilor, se face chiuretaj?
daca fetei respective i s-a intamplat asta mai e sau nu o criminala?
stii tu cum se zice, daca taceai filozof ramaneai





nu merita o asemenea femeie sa iti bati capu....ea traieste in lumea viselor...pacat de acel copilut care nu are ce invata de la ea...asa se duce romania pe apa sambetei..datorita acestor pupicuristi si pocaiti adormiti
rilury
Postat pe 8 Iunie 2009 15:13
De la: rilury, la data 2009-06-08 15:13:49

nu merita o asemenea femeie sa iti bati capu....ea traieste in lumea viselor...pacat de acel copilut care nu are ce invata de la ea...asa se duce romania pe apa sambetei..datorita acestor pupicuristi si pocaiti adormiti


Daca ar fi asa de multi pocaiti cum spui tu, Romania nu ar mai fi pe locul intai in Europa la capitolul avorturi. Ne ducem pe apa sambetei pentru ca ne ucidem copiii si promovam crimele.
antonia_p_
Postat pe 8 Iunie 2009 17:22



dianeet
Postat pe 9 Iunie 2009 11:29
S-a mai trezit una desteapta!!!!
Mai fetelor, lasati-le in pace pe astea care stiu tot! Nu mai scrieti nimic aici, va pierdeti timpul! Asemenea persoane mai au sanse sa inteleaga lucrurile, doar daca li se intampla ceva asemanator si abia atunci tac. Pana atunci o asa tzipe cat sunt ele de destepte si neprihanite si numai prostii o sa scrie!
Asa ca nu va pierdeti timpul, mai bine va uitati in tavan sau dormiti 10 minute , ca sunteti mai castigate! Succes in viata si toleranta!

Sa va scriu ceva, ce am vazut pe net si cine intelege ceva de aici, are doar de castigat!
"TOTI au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu. Mantuirea e prin credinta si doar prin credinta in Isus, care e precedata si urmata de pocainta, o intoarcere cu spatele la pacat,o ura pentru lucrurile pe care le uraste Dumnezeu si o dragoste pentru lucrurile pe care Dumnezeu le iubeste si o crestere in sfintenie si nu o dorinta de a fi ca cei din lume, ci de a fi ca Isus Hristos."
Daca nu invatam adevarata pocainta si umilinta, daca acuzam fara a avea acest drept(care e doar al celui neprihanit) suntem tot niste criminali. Si vorba nebunului poate ucide si e tot o crima!
floare_de_crin
Postat pe 9 Iunie 2009 11:44
Ia topicul de la inceput si inhama-te la un car de rabdare. Citesti printre randuri si nu e bine. Nimeni de aici nu cred ca vrea sa ucida copiii. Majoritatea suntem mame, am trecut prin multe pana aici si stim ce inseamna un copil dar si ce inseamna pocainta...sau....crestinismul...dar si ...viata
si problemele de sanatate atat cele ce tin de partea feminina - de ginecologie , cat si problemele pe care poti sa le ai cu un copil...asta daca te intereseaza si problemele acuale, curente ale lumii in care traiesti

Ideea este ca din cele cateva randuri de pe un forum nu iti poti da seama de un caz, de o problema, cu atat mai mult sa o judeci.., fara sa mai pui la socoteala faptul ca nu esti in masura sa judeci un semen, indiferent cine e el sau ce a facut...

Daca nu stii un lucru cel mai indicat e sa te informezi, nu sa acuzi!

Pe vremuri rata decesului in randul femeilor insarcinate, sau la nastere era mult mai mare.
Acum, datorita preogreselor in lumea medicala e mult mai scazuta.
Daca ai un avort spontan partial, si in plus esti suspecta si de sarcina molara, ce faci, stai acasa cu rugaciuni, asteptand sa mori in pace sau incerci sa te salvezi mergand la doctor - chiar daca asta inseamna chiuretaj-,rugandu-te sa te salveze sa-ti poti creste in continuare copilul care te asteapta acasa?

Daca ai termeni necunoscuti da search pe google -
P.S. - si un dictionar e de folos pentru termenul de pocait -
dianeet
Postat pe 9 Iunie 2009 11:53
De la: cristall, la data 2009-06-09 11:44:53S-a mai trezit una desteapta!!!!
Mai fetelor, lasati-le in pace pe astea care stiu tot! Nu mai scrieti nimic aici, va pierdeti timpul! Asemenea persoane mai au sanse sa inteleaga lucrurile, doar daca li se intampla ceva asemanator si abia atunci tac. Pana atunci o asa tzipe cat sunt ele de destepte si neprihanite si numai prostii o sa scrie!
Asa ca nu va pierdeti timpul, mai bine va uitati in tavan sau dormiti 10 minute , ca sunteti mai castigate! Succes in viata si toleranta!

Sa va scriu ceva, ce am vazut pe net si cine intelege ceva de aici, are doar de castigat!
"TOTI au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu. Mantuirea e prin credinta si doar prin credinta in Isus, care e precedata si urmata de pocainta, o intoarcere cu spatele la pacat,o ura pentru lucrurile pe care le uraste Dumnezeu si o dragoste pentru lucrurile pe care Dumnezeu le iubeste si o crestere in sfintenie si nu o dorinta de a fi ca cei din lume, ci de a fi ca Isus Hristos."
Daca nu invatam adevarata pocainta si umilinta, daca acuzam fara a avea acest drept(care e doar al celui neprihanit) suntem tot niste criminali. Si vorba nebunului poate ucide si e tot o crima!



Bine ca esti tu Cristal foarte desteapta si iei numai ce iti convine de pe net. Da, fiecare are pacatele lui (desi nu toti au facut crima). Dar asta nu inseamna sa incurajezi si sa smintesti la crime pe altii, asa cum fac unii pe acest forum.
antonia_p_
Postat pe 11 Iunie 2009 13:55
De la: dianeet, la data 2009-06-09 11:53:33Ia topicul de la inceput si inhama-te la un car de rabdare. Citesti printre randuri si nu e bine. Nimeni de aici nu cred ca vrea sa ucida copiii. Majoritatea suntem mame, am trecut prin multe pana aici si stim ce inseamna un copil dar si ce inseamna pocainta...sau....crestinismul...dar si ...viata
si problemele de sanatate atat cele ce tin de partea feminina - de ginecologie , cat si problemele pe care poti sa le ai cu un copil...asta daca te intereseaza si problemele acuale, curente ale lumii in care traiesti

Ideea este ca din cele cateva randuri de pe un forum nu iti poti da seama de un caz, de o problema, cu atat mai mult sa o judeci.., fara sa mai pui la socoteala faptul ca nu esti in masura sa judeci un semen, indiferent cine e el sau ce a facut...

Daca nu stii un lucru cel mai indicat e sa te informezi, nu sa acuzi!

Pe vremuri rata decesului in randul femeilor insarcinate, sau la nastere era mult mai mare.
Acum, datorita preogreselor in lumea medicala e mult mai scazuta.
Daca ai un avort spontan partial, si in plus esti suspecta si de sarcina molara, ce faci, stai acasa cu rugaciuni, asteptand sa mori in pace sau incerci sa te salvezi mergand la doctor - chiar daca asta inseamna chiuretaj-,rugandu-te sa te salveze sa-ti poti creste in continuare copilul care te asteapta acasa?

Daca ai termeni necunoscuti da search pe google -
P.S. - si un dictionar e de folos pentru termenul de pocait -


Ar trebui ca tu sa casti ochii aia mai bine ca sa vezi ca nu ma refeream la avortul spontan sau cazurile in care sanatatea mamei este pusa in pericol. Si mai terminati odata cu faza cu "judecatul", ca nu am judecat pe nimeni. Am dat niste date statistice, mai pune mana si citeste si mai informeaza-te. SUNTEM PE PRIMUL LOC IN EUROPA LA AVORTURI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dar nimeni nu are voie sa spuna nimic impotriva avorturilor, ca sariti voi, " judecatele".
antonia_p_
Postat pe 11 Iunie 2009 14:05
De la: dianeet, la data 2009-06-09 11:29:37




Bine ca razi. Te amuza rau.
antonia_p_
Postat pe 11 Iunie 2009 14:13
Sa stabilim un lucru: Conteaza mult cum zici anumite lucruri. Una e sa spui ca nu e bine sa faci avort, ca DUmnezeu ti-a dat acel copil si e bine sa il faci; si alta e sa spui Criminala! Ti-ai tocat copilul! Esti de neiertat!!! etc. Cine va da voua dreptul sa ucideti prin cuvinte? Va considerati fara pacat? Pai tocmai faceti un pacat mare prin a judeca si a pune la zid pe cineva, fara sa stiti in ce context a scris, dar NU AVETI VOIE SA ADRESATI CUIVA ASA CUVINTE! NU AVETI VOIE !Asta daca va considerati crestine! Nu asa se convinge un om sa faca un lucru bun!
Imi pare rau pentru voi, dar va atrageti raul asupra voastra si judecata divina! NU sunteti fara de pacat, doar pentru ca ati facut un copil! Ce e asa de greu de inteles? Dar rautatea voastra o transmiteti copilului si voua insiva! Si punct. No comment! SA VA FIE RUSINE!
floare_de_crin
Postat pe 11 Iunie 2009 15:30
De la: cristall, la data 2009-06-11 15:30:47Sa stabilim un lucru: Conteaza mult cum zici anumite lucruri. Una e sa spui ca nu e bine sa faci avort, ca DUmnezeu ti-a dat acel copil si e bine sa il faci; si alta e sa spui Criminala! Ti-ai tocat copilul! Esti de neiertat!!! etc. Cine va da voua dreptul sa ucideti prin cuvinte? Va considerati fara pacat? Pai tocmai faceti un pacat mare prin a judeca si a pune la zid pe cineva, fara sa stiti in ce context a scris, dar NU AVETI VOIE SA ADRESATI CUIVA ASA CUVINTE! NU AVETI VOIE !Asta daca va considerati crestine! Nu asa se convinge un om sa faca un lucru bun!
Imi pare rau pentru voi, dar va atrageti raul asupra voastra si judecata divina! NU sunteti fara de pacat, doar pentru ca ati facut un copil! Ce e asa de greu de inteles? Dar rautatea voastra o transmiteti copilului si voua insiva! Si punct. No comment! SA VA FIE RUSINE!


ZI-MI SI MIE UNDE TE-AM JUDECAT EU PE TINE??? TU ESTI CEA CARE M-A ATACAT, FARA NICI UN MOTIV. VOUA SA VA FIE RUSINE CA VENITI SI PROMOVATI AVORTUL, BA MAI MULT, VA SI AMUZA SI NU LASATI PE NIMENI SA SPUNA O PARERE CONTRA. DACA ATI FACUT AVORT, SPUNE-TI CAT REGRETATI, RECUNOASTETI CA ESTE O CRIMA (ORICE CUVINTE AI ALEGE, ASTA E ADEVARUL) SI NU MAI INCURAJATI SI PE ALTII. SI INTR-ADEVAR LOURDESS A FOST MAI DURA, DAR NUMAI DUPA CE VOI ATI SARIT IMEDIAT PE EA DUPA CE A POSTAT ACEA POEZIE. ORICE CUVINTE AI ALEGE, VOUA ORICUM NU VA CONVINE SI LE INTERPRETATI IMEDIAT CA PE O JUDECATA. IAR TU CRISTAL NU AI VOIE SA ATACI PE CINEVA CARE ISI SPUNE O PARARE SI OFERA NISTE DATE STATISTICE. NERUSINATO!
antonia_p_
Postat pe 11 Iunie 2009 15:58
Duceti-va pe topicul "Avort" si o sa vedeti atitudine demna de cineva care a facut avort, insa regreta si sfatuieste si pe altii de bine, nu ca unele persoane.
antonia_p_
Postat pe 11 Iunie 2009 16:01
De la: antonia_p_, la data 2009-06-08 17:22:27
De la: rilury, la data 2009-06-08 15:13:49

nu merita o asemenea femeie sa iti bati capu....ea traieste in lumea viselor...pacat de acel copilut care nu are ce invata de la ea...asa se duce romania pe apa sambetei..datorita acestor pupicuristi si pocaiti adormiti


Daca ar fi asa de multi pocaiti cum spui tu, Romania nu ar mai fi pe locul intai in Europa la capitolul avorturi. Ne ducem pe apa sambetei pentru ca ne ucidem copiii si promovam crimele.




romania e primu loc ptr ca nu ajuta cu nimic tinerele mame...ptr ca ii doar fix undeva de ce se alege de tara asta....ex: in germania primesti 25000euro ptr copil...asa mai zic si eu.in al doilea rand lipseste educatia oamenilor...exista atatea metode de contraceptie....lasa vrajeala ca in romania se fac cele mai multe avorturi...si daca se fac ce?de ce cine trebuie nu are grija de poporul lui?de ce ?ptr ca sunt prea ocupati sa isi bage banii in buzunar..sau chiar saci ca la cat se fura...atata timp cat la noi in tara va fi copruptie si oamenii cu salarii minine pe economie vor trai in mizerie ca nu-si permit o mancare sanatoasa sau macar o viata modesta..atata timp vor fi si avorturi...si astia care stau toata ziua sa pupe ... poala popii...atata vor fi mereu niste pupincuristi!
rilury
Postat pe 11 Iunie 2009 16:12
se pare ca iarasi cineva de pe acest topic nu si-a luat medicamentul....(rudotel)
4Life
Postat pe 11 Iunie 2009 19:43
Deci sa scriu mai clar: NU avem dreptul , noi, fiinte umane si pacatoase sa judecam ! Va considerati fara pacate? Atunci cu drept aruncati cu piatra? Isus a fost un sfant si nu si-a permis sa arunce cu piatra! In cine credeti? Ca sigur in Dumnezeu nu sau daca credeti ca in El, va inselati amarnic!
Da, pe mine nu m-ati atacat pentru ca nu imi expun viata aici si nici nu poti sa iti dai cu presupusul ca am probleme. Dar nu tolerez ignoranta voastra si nu inghit prostia pe care o confundati cu piosenia, cu credinta! Va inselati amarnic! Habar nu aveti pe ce lume traiti si vad ca sunteti niste extremiste! Nu stiti ca de ce luptati impotriva unui lucru care va displace, de aceea il atrageti? Ati auzit de legea atractiei? Daca nu, aflati ca tot ce ganditi va reprezinta si va aduce in viata voastra exact ce criticati cu atata vehementa!!HAbar nu aveti in ce va bagati, voi ! Ce naive sunteti! Citind tot ce scrieti sunt mai convinsa ca poruncile sunt de la Dumnezeu si avem mare noroc ca ne va judeca El nu voi, nu oamenii!
E cel mai corect lucru: sa fii judecat de un Dumnezeu care stie totul si care e sfant!
Si e cel mai oribil lucru sa ajungi sa te judece un alt pacatos, care se crede neprihanit!
floare_de_crin
Postat pe 11 Iunie 2009 21:15
Antonia! Sa iti mai spun un lucru important: Daca faci pacate nu trebuie sa vii cu ele sa le scrii aici , ci le spui Tatalui din ceruri si iti ceri Lui iertare. Ca doar EL este bun si drept si sfant sa ne ierte! Ca e mai grav sa te crezi mai bun decat celalalt si sa nu vezi ca ai destule pacate! V-am mai spus ca si vorbele ucid si sunteti tot niste criminale daca aveti aceasta atitudine! Mai ales cum m-a atacat "colega ta", deja ma vroia moarta, m-ar fi sfasiat daca putea! De aceea am provocat-o , sa vad cum reactioneaza si m-am lamurit! Unde e faza cu intoarcerea celuilalt obraz? La ea nu exista, deci mai are multe de invatat! Si mai ales ca scrie in Biblie ca daca gandesti un lucru rau, e ca si cum l-ai facut! Deci ea a fost ca o criminala cand ar fi vrut sa ma vada moarta, nu? Tot pacat e, intelegi? Sper ca da!
floare_de_crin
Postat pe 11 Iunie 2009 21:21
De la: rilury, la data 2009-06-08 15:13:49
De la: Amall, la data 2009-06-08 13:35:25apropos, cand hotarasti sa faci un copil trebuie sa fii RESPONSABIL nu religios, sunt doua lucruri total diferite
si iar vad ca te grabesti sa pui etichete
daca sunt sau nu religioasa, e o problema personala, e intre mine si Allah, eu voi raspunde pentru faptele mele tu pentru ale tale

eu stiu ca atunci cand acuzi pe cineva fara sa ai dovezi clare ca acea persoana a facut lucrul de care il acuzi e un mare pacat
habotismul e un pacat mare,ca ne intuneca judecata, iar eu constat ca tu esti un pic habotnica in cceea ce priveste religia
din pacate sunt multe ca tine care merg la biserica dar nu pricep nimic din ce se intimpla pe acolo
a fi religios inseamna sa ai o anumita atitudine pe care eu nu o vad nici la tine si nici la altele care stau cu nasul in...popii toata ziua


stiai ca atunci cand ai avort spontan sau cand sarcina se opreste din evolutie, in marea majoritatea a cuzurilor, se face chiuretaj?
daca fetei respective i s-a intamplat asta mai e sau nu o criminala?
stii tu cum se zice, daca taceai filozof ramaneai





nu merita o asemenea femeie sa iti bati capu....ea traieste in lumea viselor...pacat de acel copilut care nu are ce invata de la ea...asa se duce romania pe apa sambetei..datorita acestor pupicuristi si pocaiti adormiti

taranco sunt crestina ortodoxa , du-te dracului de taranca proasta mereu cand o femeie face voia lui Dumnezeu adica nu vrea sa isi ucida copii este facuta pocaita,pocaita esti tu sectanto fa taranca dracului proasta prostilor aceasta tara se duce dracului pentru simplul fapt ca exista CRIMINALE CA TINE care isi ucid copii fara aparare inca dinainte de a se naste
lourdess
Postat pe 11 Iunie 2009 21:58
De la: rilury, la data 2009-06-11 16:12:52
De la: antonia_p_, la data 2009-06-08 17:22:27
De la: rilury, la data 2009-06-08 15:13:49

nu merita o asemenea femeie sa iti bati capu....ea traieste in lumea viselor...pacat de acel copilut care nu are ce invata de la ea...asa se duce romania pe apa sambetei..datorita acestor pupicuristi si pocaiti adormiti


Daca ar fi asa de multi pocaiti cum spui tu, Romania nu ar mai fi pe locul intai in Europa la capitolul avorturi. Ne ducem pe apa sambetei pentru ca ne ucidem copiii si promovam crimele.




romania e primu loc ptr ca nu ajuta cu nimic tinerele mame...ptr ca ii doar fix undeva de ce se alege de tara asta....ex: in germania primesti 25000euro ptr copil...asa mai zic si eu.in al doilea rand lipseste educatia oamenilor...exista atatea metode de contraceptie....lasa vrajeala ca in romania se fac cele mai multe avorturi...si daca se fac ce?de ce cine trebuie nu are grija de poporul lui?de ce ?ptr ca sunt prea ocupati sa isi bage banii in buzunar..sau chiar saci ca la cat se fura...atata timp cat la noi in tara va fi copruptie si oamenii cu salarii minine pe economie vor trai in mizerie ca nu-si permit o mancare sanatoasa sau macar o viata modesta..atata timp vor fi si avorturi...si astia care stau toata ziua sa pupe ... poala popii...atata vor fi mereu niste pupincuristi!


Hello! Nici un motiv nu justificã avortul, nici sãrãcia, nici un alt motiv! Cine nu vrea sa faca avort, nu face, indiferent de starea materialã! Plus cã sunt atâtea asociaþii pentru viaþã care ajutã femeile însãrcinate! Viaþa umanã e sacrã ºi inviolabilã, iar porunca lui Dumnezeu e clarã: SÃ NU UCIZI!

Intrã te rog pe blogul urmãtor:

http://www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog contine: Argumente stiintifice si religioase ca omul este om din clipa conceptiei. Adrese, numere de telefon si site-uri ale unor asociatii care ofera ajutor material, consiliere si solutii alternative la avort. Marturii ale unor femei care au facut avort. Marturii ale unor femei care nu au facut avort. Marturii ale unor medici care au renuntat sa faca avorturi. Consecinte fizice si emotionale ale avortului asupra femeii. Legaturi cu multe alte site-uri asemanatoare.
Va rog intrati pe blog si trimiteti-l mai departe impreuna cu acest mesaj, ca sa foloseasca si altora. Chiar merita.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 11 Iunie 2009 23:10
..Si eu am fost nevoita sa fac un chiuretaj acum doua luni...dar la mine au trecut 6 saptamani si nu mi-a venit ciclul...sunt ingrijorata...insarcinata nu sunt...sa fie stresul cauza?...sunt foarte stresata ca saptamana viitoare am licenta...
Dea03
Postat pe 11 Iunie 2009 23:39
lourdess ti-am raportat mesajul ca fiind abuiziv
eu nu inteleg de unde atata furie
ar fi bine sa mergi la un specialist, sincer una e sa ai o parere despre un subiect si alta e sa ajungi sa te manifesti asa cum faci tu
sigur ai o problema!
Amall
Postat pe 12 Iunie 2009 07:56
am vazut ca se confunda lucrurile
nimeni de aici nu promoveaza avortul, personal nu sunt de acord cu el
toate persoanele care au comentat cate ceva care pare in favoarea avortului au zis doar sa nu se judece ianinte de a se sti detaliile care au dus pe acea persoana la a face avort
fata care a inceput acest topic a zis doar ca a facut un chiuretaj iar persoane ca lourdess au inceput sa ii zica criminala si cum i-a mai venit ei la gura, s-au facut acuzatii grave care nu-si aveau rostul
eu nu am vazut nicaieri scris pe aici "duceti-va si afceti avort"
toata lumea a zis doar ca nu e bine sa emiti judecati de valoare fara sa stii cauzele care au dus la act
numai ca sunt unele care nu au rabdare sa citeasca si arunca cu vorbe gen "moarte criminallelor, taranca proasat"

lourdess tu nu esti taranca?ca daca ai citi putin istoria ai vedea ca mai intai au fost taranii si apoi orasenii ca sa nu mai zic ca majoritatea celor de la oras din zilele noastre au parintii proveniti de la tara, deci nu sunt chiar oraseni puri
eu zic sa te controlezi inainte de a deschide gura daca nu poti atunci nu mai post pe aici, ca nu e nimeni obligat sa iti citeasca tie injuriile
frustarile se rezolva cu consiliere psihologica, asta daca vrei un sfat
Amall
Postat pe 12 Iunie 2009 08:08
De la: Dea, la data 2009-06-11 23:39:11..Si eu am fost nevoita sa fac un chiuretaj acum doua luni...dar la mine au trecut 6 saptamani si nu mi-a venit ciclul...sunt ingrijorata...insarcinata nu sunt...sa fie stresul cauza?...sunt foarte stresata ca saptamana viitoare am licenta...


Cand ai o asemenea interventa ritmul de functioare al organismului tau e dat peste cap.
Bafta la licenta, dar dupa ce scapi ar fi bine sa mergi la un control, chiar daca intre timp iti vine si ciclul.
dianeet
Postat pe 12 Iunie 2009 13:06
De la: cristall, la data 2009-06-11 21:21:44Antonia! Sa iti mai spun un lucru important: Daca faci pacate nu trebuie sa vii cu ele sa le scrii aici , ci le spui Tatalui din ceruri si iti ceri Lui iertare. Ca doar EL este bun si drept si sfant sa ne ierte! Ca e mai grav sa te crezi mai bun decat celalalt si sa nu vezi ca ai destule pacate! V-am mai spus ca si vorbele ucid si sunteti tot niste criminale daca aveti aceasta atitudine! Mai ales cum m-a atacat "colega ta", deja ma vroia moarta, m-ar fi sfasiat daca putea! De aceea am provocat-o , sa vad cum reactioneaza si m-am lamurit! Unde e faza cu intoarcerea celuilalt obraz? La ea nu exista, deci mai are multe de invatat! Si mai ales ca scrie in Biblie ca daca gandesti un lucru rau, e ca si cum l-ai facut! Deci ea a fost ca o criminala cand ar fi vrut sa ma vada moarta, nu? Tot pacat e, intelegi? Sper ca da!


Cristal, iti place sa vorbesti in metafore; eu nu am "judecat" pe nimeni si nu am "aruncat cu pietre" in nimeni. Se face o confunzie mare intre a nu fi de acord cu o idee si a judeca pe sustinatorii ei. Am observat ca pe acest forum, daca nu esti de acord cu un anumit subiect care se discuta, ti se spune imediat ca esti ori sectant si frustrat, ori ca "judeci" si ca "arunci cu pietre". Asta pentru ca nimeni nu suporta sa fie contrazis. Pana la urma trebuie sa fim de acord ca pot exista persoane care nu sunt de acord cu ideile noastre si fiecare are dreptul sa isi exprime parerea.
In privinta marturisirii pacatelor, eu nu am spus ca trebuie sa vii neaparat sa le scrii pe forum, dar daca ajungi sa vorbesti despre asta aici, sa nu instigi pe altii sa faca la fel. Se induce ideea ca oricum Dumnezeu e bland si iertator, deci un avort in plus nu mai conteaza, ca oricum e iertat. Citez de pe site-ul http://www.crestinortodox.ro:

" Mantuitorul spune: "Cautati sa nu smintiti pe vreunul din acestia mai mici, caci zic voua ca ingerii lor in ceruri pururea vad fata Tatalui meu" (Mat. XVIII, 10). Vatamarea aproapelui nu se opreste ia acesta, ci trece la Hristos, care s-a rastignit din dragoste pentru el si astfel, gresind impotriva fratilor si otravind cugetul lor cel slab, gresiti impotriva Iui Hristos" (I Cor. VIII, 12). Cine este atat de rau ca sa impiedice sa se mantuiasca pe cel pentru mantuirea caruia Hristos s-a rastignit? Nu trebuie sa gresim nici inaintea lui Dumnezeu, nici inaintea oamenilor, "facand purtare de grija de cele bune inaintea tuturor oamenilor" (Rom. XII, 17).

Mantuitorul osandeste pe cel ce sminteste prin cuvintele: "Vai omului aceluia, prin care vine sminteala; mai de folos i-ar fi lui ca sa-si lege o piatra de moara de gat si sa se arunce in adancul marii" (Matei XVIII, 9)."
antonia_p_
Postat pe 12 Iunie 2009 14:54
Inca ceva Cristal, nici eu nu sunt de acord cu injuriile si cuvintele dure. Nu cred ca Lourdess iti doreste moartea si nu cred ca a fost ok nici din partea ta sa o provoci. Cuvintele ei mai dure nu au ucis pe nimeni, in schimb avorturile ucid in chinuri groaznice mii de copilasi in fiecare ora, lasand femeilor traume adanci sufletesti si trupesti. De multe ori cuvintele mieroase fac mult mai mult rau decat cuvintele dure, care pot trezi la realitate.
antonia_p_
Postat pe 12 Iunie 2009 15:10
De la: rilury, la data 2009-06-11 16:12:52
romania e primu loc ptr ca nu ajuta cu nimic tinerele mame...ptr ca ii doar fix undeva de ce se alege de tara asta....ex: in germania primesti 25000euro ptr copil...asa mai zic si eu.in al doilea rand lipseste educatia oamenilor...exista atatea metode de contraceptie....lasa vrajeala ca in romania se fac cele mai multe avorturi...si daca se fac ce?de ce cine trebuie nu are grija de poporul lui?de ce ?ptr ca sunt prea ocupati sa isi bage banii in buzunar..sau chiar saci ca la cat se fura...atata timp cat la noi in tara va fi copruptie si oamenii cu salarii minine pe economie vor trai in mizerie ca nu-si permit o mancare sanatoasa sau macar o viata modesta..atata timp vor fi si avorturi...si astia care stau toata ziua sa pupe ... poala popii...atata vor fi mereu niste pupincuristi!


Rilury, desi este adevarat ca statul roman nu ajuta cu mult tinerele mame, eu nu cred ca acesta este adevaratul motiv pentru care suntem pe locul intai la capitolul avorturi. Gandeste-te la bunicii si strabunicii nostri care aveau o viata mult mai dura decat o avem noi acum, si totusi aveau casa plina de copii. Eu ma gandesc la strabunica mea care a copilarit pe timpul razboiului, si-a vazut parintii murind, si-a crescut surioara mai mica si pe toti copiii, nepotii si inclusiv pe mine.

In Germania se ofera acest ajutor pentru a incuraja natalitatea. Au realizat ca populatia imbatraneste si curand nu vor mai fi suficienti tineri care sa munceasca si sa sustina economia si nu vor mai fi suficienti bani pentru a plati pensiile batranilor. Sunt si tari fost comuniste, in care avortul este interzis, cum e Polonia de exemplu, al carei nivel de trai nu se ridica la cel al Germaniei. Nici Portugalia nu este o tara cu mult mai bogata decat noi si totusi, avortul a fost interzis foarte multa vreme, a devenit legal de putin timp. Iar la ei concediul de maternitate nu poate dura 2 ani, cum dureaza la noi.

Adevaratul motiv este educatia precara. Si in definitiv, (exceptand cazurile de viol) daca nu doresti un copil, poti sa nu faci sex. Orice act sexual presupune asumarea unei responsabilitati.
antonia_p_
Postat pe 12 Iunie 2009 15:34
De la: cristall, la data 2009-06-03 16:13:51 Vezi sa nu ramai fara copilul asta pe care il ai sau sa mai faci unul handicapat sa te vedem atunci cat de grozava esti!


Cum poti vorbi asa de un copil nevinovat??? Si esti femeie in toata firea, nu o pustoaica. Asta e provocarea de care vorbeai tu? Este de a dreptul marsav ceea ce ai spus. Puteai sa alegi alta cale, ca doar esti femeie matura.
antonia_p_
Postat pe 12 Iunie 2009 17:53
draga antonia strabunicii si bunicii nostri se hraneau mult mai sanatos si nu aveau toate probleme din ziua de azi...eu nu am strigat sa faca toate avort...iar de educatie am mentionat si eu...
La orice vârstã sarcina comportã un anumit risc. Tinerele femei, care nu au ajuns la deplina maturitate fizicã ºi psihicã, riscã de 3 ori mai mult decât femeile cu vârstã mai mare (20-30 ani), sã moarã printr-o complicaþie în timpul naºterii.
• Educaþie sanitarã
Ignoranþa generalã a problemelor sexuale pune în evidenþã necesitatea unei educaþii complete. Tentativele fãcute pentru a furniza adolescenþilor informaþii despre reproducere nu trebuie considerate ca un atac asupra moralitãþii publice sau ca o incursiune în domenii obscene
Educaþia sexualã trebuie iniþiatã la vârstã tânãrã, când copilul începe sã manifeste interes (fiecare etapã de dezvoltare îºi are "întrebãrile" sale). La 3-4 ani copilul se intereseazã deja de "originile omului"; rãspunsurile trebuie sã fie clare ºi corecte, corespunzãtoare cu realitatea (se vor evita poveºtile cu barza).
La 9-10 ani fetele trebuie instruite în legãturã cu menstruaþia, iar bãieþii cu poluþia.
Primele noþiuni trebuie legate de deosebirile dintre sexe, de modul de naºtere a copiilor ºi de relaþiile dintre pãrinþi ºi copii. La 11-13 ani se vor da lãmuriri în privinþa organelor genitale ºi a funcþiei acestora, în legãturã cu pubertatea, cu graviditatea etc.
La 14-16 ani este etapa când trebuie lãmuritã însemnãtatea ºi rolul anticoncepþionalelor, responsabilitatea sanitar-moralã a avortului, a bolilor venerice ºi a consecinþelor acestora.
cand vom invata sa ne educam copii atunci sa se mai comenteze.
rilury
Postat pe 12 Iunie 2009 18:34
Mare e gradina, Doamne!
Isterice sunt unele femei, chiar daca au nascut, chiar daca au un barbat langa ele. Sigur aceste probleme se rezolva la psihiatru!!!N-or fi satisfacute sexual?! Tot ce-i posibil, de aceea se dezlanutie in halul asta aici!
Amall! Las-o in pace, ca vorbeste gura fara ea! Cica e crestina ortodoxa! Mi-ar fi si rusine sa mai spun asta, dupa cum vorbeste pe aici! Dar ce sa-i faci?Eu te respect pentru ceea ce esti!
Antonia! Scuteste-ma de maturitatea ta, da? Daca era o crestina adevarata, cum se da nebuna aia, nu raspundea provocarii, dar e o prefacuta si o isterica si i-am dovedit ca nu are nimic de a face cu o crestina si cu o mama! Vai de copilul ei! Daca tu crezi ca acuzand convingi pe cineva sa faca ce e bine, esti total rupta de realitate!Cuvintele dure ucid intotdeauna! Si e tot un pacat! Nu sunt pacate mici si mari! Sunt doar pacate! Nu suntem niciunul mai bun in fata lui Dumnezeu, toti suntem pacatosi! Asta nu intelegeti voi si imi pare rau pentru voi!Eu nu vorbesc in metafore, confunzi termenul!
Dea! Du-te la doctorul care ti-a facut interventia si spune-i ca nu ti-a venit ciclul. Dar cateodata vindecarea se face mai greu si daca esti si in stres, poate fi si asta o cauza! Dar ar fi bine sa mergi sa ii spui problema ta! Ai grija de tine!
floare_de_crin
Postat pe 12 Iunie 2009 22:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi doresc un bebe 13 De la: ene_m_gabriel 18 Decembrie 2009 17:31
am si eu o problema 2 De la: solutia 21 Noiembrie 2009 00:41
contraceptia in absenta menstruatiei 8 De la: evrika 22 Ianuarie 2010 14:34
gardnerella vaginalis 17 De la: camiflorea 3 Martie 2010 07:27
va confruntati cu ticuri? 5 De la: healthy009706 27 Februarie 2010 11:51