Setari Cookie-uri

chiuretaj cu probleme

Pentru Amall

Nu are dreptul nimeni sã decidã faptul cã un copil nu va trãi, în afarã de Dumnezeu ! Nici bãrbatul nici femeia nu sunt stãpânii vieþii, numai Dumnezeu e stãpânul vieþii! Nu avem dreptul sã ne atingem de viaþã. Dumnezeu vrea sã se nascã orice copil care s-a conceput. Sufletul copilului este creat de Dumnezeu în momentul concepþiei, deci nici un copil nu se concepe din întâmplare, ci din voinþa lui Dumnezeu. Viaþa vine de la Dumnezeu ºi trebuie primitã ca un dar al sãu. Pãrinþii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieþii, nu stãpâni ai vieþii. Nu existã dreptul la moarte, existã numai dreptul la viaþã !
Este dovedit fãrã dubiu, cu argumente clare, biologice ºi religioase, cã omul este fiinþã umanã din clipa concepþiei, atât trupeºte, cât ºi sufleteºte. Trupeºte, chiar de la concepþie, adicã de la fecundaþie, zigotul posedã un cod genetic uman ºi propriu, diferit de codul genetic al mamei ºi de cel al tatãlui, deci chiar de la concepþie este fiinþã umanã unicã. Toate trãsãturile trupului omenesc sunt programate în codul genetic. Dezvoltarea ulterioarã a corpului sãu nu este decât o derulare a acestui program care existã deja de la început, din momentul concepþiei. Iar sufleteºte, Dumnezeu creazã sufletul copilului tot în acel moment al concepþiei.

Copilul care se dezvoltã în uter, indiferent de stadiul în care se aflã (ovul fecundat, embrion sau fãt), nu este proprietatea mamei, nici a tatãlui, nici a unui alt om, nici a societãþii, nici a statului. Nici mama, nici tatãl, nici un alt om, nici societatea, nici statul nu au dreptul sã dispunã de viaþa acestei fiinþe umane, deci nu au nici un drept sã hotãrascã faptul cã nu va trãi. Nici un om nu poate fi proprietatea altui om, chiar dacã acel om este copilul sãu. Avortul nu poate fi considerat un drept al femeii, dupã cum nu poate fi un drept al nimãnui sã ucidã un adult.

Concepþia nedoritã a unui copil nu dã dreptul cuiva sã recurgã la avort (ºi nici un alt motiv nu dã dreptul cuiva sã recurgã la avort, dupã cum puteþi citi în cadrul materialului Dreptul la viaþã de pe blogurile recomandate). Aºa cum spuneam, nici un om nu vine la existenþã din întâmplare, ci din voinþa lui Dumnezeu ºi El îi va ajuta pe pãrinþi sã le asigure copiilor cele necesare vieþii prin posibilitãþile pe care le scoate în cale. În plus, ajutã ºi statul ºi multe asociaþii, ONG-uri ºi fundaþii (unele adrese ºi telefoane ale acestora sunt în cadrul acestui text). Deci pãrinþii nu trebuie sã se teamã dacã s-a conceput un copil nedorit (sau mai mulþi copii nedoriþi). Apoi, faptul de a fi un copil dorit sau nedorit este foarte relativ: un copil nedorit la început, poate deveni acceptat, apoi dorit ºi iubit, iar un copil dorit la început, poate deveni nedorit datoritã comportamentului sãu negativ de mai târziu. Dacã cineva crede cã nu are iubire pentru un nou copil, va putea dobândi aceastã iubire cu timpul. Medicii ginecologi sunt de acord asupra faptului cã un numãr foarte mare de sarcini nu sunt programate ºi deci, în primul moment, nu sunt voite. Cu toate aceastea, mama depãºeºte ºocul iniþial, acceptã copilul care creºte în ea ºi apoi aºteaptã cu nerãbdare naºterea lui. Cel mult dupã câteva luni de la concepþie, mama aproape întotdeauna trece de la împotrivire la acceptare ºi de la acceptare la iubire.

« O lume în care toþi copiii sã fie doriþi ar fi idealã, dupã cum idealã ar fi o lume în care toate soþiile sã fie dorite de soþi, toþi soþii de soþii, toþi pãrinþii bãtrâni sã fie doriþi de copiii lor, toate popoarele : negri, þigani, evrei, sã fie dorite de celelalte popoare, în care nici un om, nicãieri ºi niciodatã sã nu fie nedorit de ceilalþi. Dar o asemenea lume nu existã (pe pãmânt), iar dacã încercãm sã o realizãm prin eliminarea tuturor nedoriþilor, ne trezim în Germania lui Hitler, unde singurul popor care avea voie sã mai existe era cel arian, fiindcã era singurul dorit. Nu existã nici un criteriu pentru a se putea spune cã un copil dorit va fi fericit ºi iubit, sau cã un copil nedorit va fi nefericit ºi neiubit. Sunt copii nedorþi ºi totuºi aduºi pe lume, care sunt apoi foarte iubiþi ºi, invers, copii doriþi, care sunt apoi foarte nefericiþi. Medicii ginecologi sunt de acord asupra faptului cã un numãr foarte mare de sarcini nu sunt programate ºi deci, în primul moment, nu sunt voite. Cu toate aceastea, mama depãºeºte ºocul iniþial, acceptã copilul care creºte în ea ºi apoi aºteaptã cu nerãbdare naºterea lui.» (Asociaþia Medicilor Catolici, « Avortul – întrebãri ºi rãspunsuri », Ed. Presa Bunã, Iaºi, 1993, p. 30)

Îþi recomand blogul urmãtor :

http://www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conþine : Argumente ºtiinþifice ºi religioase cã omul este om din momentul concepþiei. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã ajutor material, consiliere ºi soluþii alternative pentru a nu face avort. Mãrturii publice ale unor femei care au fãcut avort. Mãrturii ale unor femei care nu au fãcut avort. Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului asupra femeii. Mãrturii ale unor medici care au renunþat sã facã avorturi. Legãturi cu multe alte site-uri asemãnãtoare

Intrã ºi pe blogul urmãtor:

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog gãsiþi: înregistrãri video cu miracole ; videoclipuri ; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio) ; cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care ofera servicii caritative, etc.

Vã rog intraþi pe bloguri ºi trimiteþi-le mai departe ca sã foloseascã ºi altora. Chiar meritã.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 12 Iulie 2009 02:03
Elenatot, inca ceva. De platit, vei plati tu, pentru ca smintesti femeile mai in varsta sa isi omoare copiii, in cazul in care raman gravide, smintesti la crima deci. Cine iti da tie dreptul sa iei viata unui copil? Daca consideri ca esti prea batrana si vrei sa traiesti "linistita" (asta e cuvantul folosit de tine) si sa iti vezi de cariera, atunci nu-ti mai deshide picioarele, simplu. Adica ca sa iti deschizi picioarele nu mai esti batrana, nu???

Eu am o matusa care are 2 copii. Fata a facut-o la 45 de ani. A fost un soc cand a aflat ca e gravida, insa acum ii este sprijin la batranete mai mult decat baiatul.

Si ce trebuia sa faca Elisabeta, sa il avorteze pe Sfantul Ioan Botezatorul ca sa nu rada lumea de ea ca a ramas insarcinata la o varsta inaintata?
kudika051124
Postat pe 12 Iulie 2009 08:21
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-07-12 02:03:14Pentru Amall

Nu are dreptul nimeni sã decidã faptul cã un copil nu va trãi, în afarã de Dumnezeu ! Nici bãrbatul nici femeia nu sunt stãpânii vieþii, numai Dumnezeu e stãpânul vieþii! Nu avem dreptul sã ne atingem de viaþã. Dumnezeu vrea sã se nascã orice copil care s-a conceput. Sufletul copilului este creat de Dumnezeu în momentul concepþiei, deci nici un copil nu se concepe din întâmplare, ci din voinþa lui Dumnezeu. Viaþa vine de la Dumnezeu ºi trebuie primitã ca un dar al sãu. Pãrinþii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieþii, nu stãpâni ai vieþii. Nu existã dreptul la moarte, existã numai dreptul la viaþã !
Este dovedit fãrã dubiu, cu argumente clare, biologice ºi religioase, cã omul este fiinþã umanã din clipa concepþiei, atât trupeºte, cât ºi sufleteºte. Trupeºte, chiar de la concepþie, adicã de la fecundaþie, zigotul posedã un cod genetic uman ºi propriu, diferit de codul genetic al mamei ºi de cel al tatãlui, deci chiar de la concepþie este fiinþã umanã unicã. Toate trãsãturile trupului omenesc sunt programate în codul genetic. Dezvoltarea ulterioarã a corpului sãu nu este decât o derulare a acestui program care existã deja de la început, din momentul concepþiei. Iar sufleteºte, Dumnezeu creazã sufletul copilului tot în acel moment al concepþiei.

Copilul care se dezvoltã în uter, indiferent de stadiul în care se aflã (ovul fecundat, embrion sau fãt), nu este proprietatea mamei, nici a tatãlui, nici a unui alt om, nici a societãþii, nici a statului. Nici mama, nici tatãl, nici un alt om, nici societatea, nici statul nu au dreptul sã dispunã de viaþa acestei fiinþe umane, deci nu au nici un drept sã hotãrascã faptul cã nu va trãi. Nici un om nu poate fi proprietatea altui om, chiar dacã acel om este copilul sãu. Avortul nu poate fi considerat un drept al femeii, dupã cum nu poate fi un drept al nimãnui sã ucidã un adult.

Concepþia nedoritã a unui copil nu dã dreptul cuiva sã recurgã la avort (ºi nici un alt motiv nu dã dreptul cuiva sã recurgã la avort, dupã cum puteþi citi în cadrul materialului Dreptul la viaþã de pe blogurile recomandate). Aºa cum spuneam, nici un om nu vine la existenþã din întâmplare, ci din voinþa lui Dumnezeu ºi El îi va ajuta pe pãrinþi sã le asigure copiilor cele necesare vieþii prin posibilitãþile pe care le scoate în cale. În plus, ajutã ºi statul ºi multe asociaþii, ONG-uri ºi fundaþii (unele adrese ºi telefoane ale acestora sunt în cadrul acestui text). Deci pãrinþii nu trebuie sã se teamã dacã s-a conceput un copil nedorit (sau mai mulþi copii nedoriþi). Apoi, faptul de a fi un copil dorit sau nedorit este foarte relativ: un copil nedorit la început, poate deveni acceptat, apoi dorit ºi iubit, iar un copil dorit la început, poate deveni nedorit datoritã comportamentului sãu negativ de mai târziu. Dacã cineva crede cã nu are iubire pentru un nou copil, va putea dobândi aceastã iubire cu timpul. Medicii ginecologi sunt de acord asupra faptului cã un numãr foarte mare de sarcini nu sunt programate ºi deci, în primul moment, nu sunt voite. Cu toate aceastea, mama depãºeºte ºocul iniþial, acceptã copilul care creºte în ea ºi apoi aºteaptã cu nerãbdare naºterea lui. Cel mult dupã câteva luni de la concepþie, mama aproape întotdeauna trece de la împotrivire la acceptare ºi de la acceptare la iubire.

« O lume în care toþi copiii sã fie doriþi ar fi idealã, dupã cum idealã ar fi o lume în care toate soþiile sã fie dorite de soþi, toþi soþii de soþii, toþi pãrinþii bãtrâni sã fie doriþi de copiii lor, toate popoarele : negri, þigani, evrei, sã fie dorite de celelalte popoare, în care nici un om, nicãieri ºi niciodatã sã nu fie nedorit de ceilalþi. Dar o asemenea lume nu existã (pe pãmânt), iar dacã încercãm sã o realizãm prin eliminarea tuturor nedoriþilor, ne trezim în Germania lui Hitler, unde singurul popor care avea voie sã mai existe era cel arian, fiindcã era singurul dorit. Nu existã nici un criteriu pentru a se putea spune cã un copil dorit va fi fericit ºi iubit, sau cã un copil nedorit va fi nefericit ºi neiubit. Sunt copii nedorþi ºi totuºi aduºi pe lume, care sunt apoi foarte iubiþi ºi, invers, copii doriþi, care sunt apoi foarte nefericiþi. Medicii ginecologi sunt de acord asupra faptului cã un numãr foarte mare de sarcini nu sunt programate ºi deci, în primul moment, nu sunt voite. Cu toate aceastea, mama depãºeºte ºocul iniþial, acceptã copilul care creºte în ea ºi apoi aºteaptã cu nerãbdare naºterea lui.» (Asociaþia Medicilor Catolici, « Avortul – întrebãri ºi rãspunsuri », Ed. Presa Bunã, Iaºi, 1993, p. 30)

Îþi recomand blogul urmãtor :

http://www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conþine : Argumente ºtiinþifice ºi religioase cã omul este om din momentul concepþiei. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã ajutor material, consiliere ºi soluþii alternative pentru a nu face avort. Mãrturii publice ale unor femei care au fãcut avort. Mãrturii ale unor femei care nu au fãcut avort. Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului asupra femeii. Mãrturii ale unor medici care au renunþat sã facã avorturi. Legãturi cu multe alte site-uri asemãnãtoare

Intrã ºi pe blogul urmãtor:

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog gãsiþi: înregistrãri video cu miracole ; videoclipuri ; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio) ; cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care ofera servicii caritative, etc.

Vã rog intraþi pe bloguri ºi trimiteþi-le mai departe ca sã foloseascã ºi altora. Chiar meritã.



nu ai inteles ce am zis si nici nu intelegi pozitia celor care zic altceva decat ce spui tu&Co
se pare ca iti palce sa scrii epistole
ma rog! e dreptul tau
Amall
Postat pe 12 Iulie 2009 10:19
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-07-11 17:46:21Pentru elenatot:

Nu poþi sã postezi fãrã rãutate ºi fãrã sã jigneºti oamenii?

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Cred ca nu mai stie nimeni care si cine ce scrie.Se citesc de la unii la altii, se fac confuzii..................?????????????//asta e.
protopa
Postat pe 12 Iulie 2009 17:08
... elenutza tata, cred ca nu e nici o confuzie ... ti-a spus omul CLAR ce avea sa iti spuna ... nu a gresit cu nimic ... nu stiam ca scobeala afecteaza in halul asta ... pretentii de doamna la o cutie goala ...
Iskander_
Postat pe 12 Iulie 2009 23:04
... amall ... treaba e la fel de CLARA ... omul are o pozitie ... ''pozitia'' ta inseamna doar ca esti PRACTICANTA de placere a exterminarii PROPRIILOR COPII ... se pare ca nici o remuscare nu iti mai produc ... le vezi deja ca niste simple bucati de carne scoase din tine ... cind spui ca esti pro-avort inseamna ca STII CE SPUI ... OK !!! ... in final vad cine pe cine lamureste si al carui scop este mai nobil ... tu care INSISTI in a indemna si alte femeie SA SE SCHILODEASCA si SA ISI EXTERMINE PROPRII COPII sau altcineva(oricine) care insista pe dreptul COPIILOR TAI LA VIATA ... doar daca nu vorbim de CURVASARIE (nu neaparat pe centura orasului), LIPSA COMPLETA DE VALORI si MORALA ... nu vreau sa jignesc dar probabil ca intri in categoria femeilor ''crestine'' din romania care au(conform statisticilor) cel putin 12 avorturi INTENTIONATE si PREMEDITATE ... bineinteles ca te vei revolta la o asa ''acuza'' grosolana ... ca mai toate ''practicantele'' scobitului ... propriilor copii ... o singura intrebare ma roade ... ce va face sa ii mintiti pe copii spunindu-le ca dooooooaaar pe ei ii iubiti ? ... care ar fi fost diferenta in discurs intre cel pe care il cresteti acum si cel pe care l-ati avortat cu citeva luni inainte sau dupa ? ...
Iskander_
Postat pe 12 Iulie 2009 23:17
........ce e aici fratilor??????? vendeta? razboi????????? concurs de jigniri?? am citit si m-am ingrozit! pacat............cineva cerea ajutor.........si cind colo, ce sa vezi??????? judecati, condamnari, invective.................urit! urit! nimeni nu are dreptul sa judece pe nimeni!
nobody76
Postat pe 13 Iulie 2009 00:52
homemarcel,
eu nu indemn pe nimeni sa faca avort dar nici sa nu faca, e problema fiecaruia si fiecare are dreptul sa aleaga pentru el,
eu doar zic ca nimeni nu are dreptul sa judece pe altii pentru alegerile pe care le-a facut la un moment dat
si am mai zis ca si barbatii au dreptul sa zica daca vor sau nu sa fie tata atat am zis, dar vad ca nu intelegeti si va dati cu parerea si tu si vieru
nu intelegeti mesajele dar va dati cu parerea!
Amall
Postat pe 14 Iulie 2009 20:31
am vazut chestia aia scrisa de tine cu ONG-urile sau fundatiile care ajuta oamenii cu copii si am murit de ras
arat-mi tu una care a facut asta ca eu pana acuma nu am vazut si mai trimit si eu oamenii care au nevoie de ajutor
cred ca traiesti intro lume idilica, scuza-ma dar asa imi dai impresia
Amall
Postat pe 15 Iulie 2009 10:05
si eu am facut avort in urma cu mai multi ani,si tot asa aam avut sangerari nu mult dar era,am mers inapoi la medicul care m-a chiuretat prima data si mi-a facut analizele,m-a curaratat din nou si in cateva zile mi-a trecut,nu ma durea nimic,am luat calciu lactic in perioada cat am fost cu sangerari.iti doresc sanatate si sa te faci bine
helene_healthy
Postat pe 30 Iulie 2009 13:46
d-na crestina ,credincioasa,tu nu ai pacatuit niciodata nu esti tu in masura ca sa judeci sau ce esti o sfanta pe care nu o stiu sunt atatea cazuri care nu poti sa ti o sarcina mai documenteazate ca se vede ca esti dusa cu pluta
c_tynna26
Postat pe 30 Iulie 2009 22:03
ati uitat de chiuretajul care trebuie facut in cazul unei sarcini oprite in evolutie (avort spontan), adica exact ce am patit eu. Eu mi-am dorit copilasul dar din pacate Dumnezeu nu a vrut ca el sa se nasca, si nu am neglijat deloc sarcina. M-am prezentat la urgente de la prima sangerare, chiar daca nu a fost o sangerare abundenta si m-am dus la urgenta si la a doua sangerare care s-a produs desi urmam tratament pentru pastrarea sarcinii. Din pacate a doua zi la ecograf am aflat ca fatul in varsta de 7 sapt nu mai are activitate cardiaca, deci aveam o sarcina oprita in evolutie care necesita chiuretaj.
Eu nu le judec nici pe cele care renunta de buna voie la o sarcina, fiecare are dreptul sa aleaga ce face cu trupul ei.
isabella_25
Postat pe 31 Iulie 2009 14:54
Pentru izabella_25 si Amall

Nu are nimeni dreptul sã aleagã sã ucidã! Copilul nu este o bucatã din corpul mamei, ci este OM care are suflet ºi cod genetic uman ºi propriu din momentul concepþiei!

Avortul spontan nu este imputabil femeii dacã nu e din vina ei. Eu mã refer la avortul provocat la cerere.

Viaþa umanã este sacrã ºi inviolabilã ! Dumnezeu spune clar într-o poruncã: SÃ NU UCIZI ! Numai Dumnezeu e stãpânul vieþii. Nu avem dreptul sã ne atingem de viaþã. Nu existã dreptul la moarte, existã numai dreptul la viaþã ! Dumnezeu vrea sã se nascã orice copil care s-a conceput. Sufletul copilului este creat de Dumnezeu în momentul concepþiei, deci nici un copil nu se concepe din întâmplare, ci din voinþa lui Dumnezeu. Viaþa vine de la Dumnezeu ºi trebuie primitã ca un dar al sãu. Pãrinþii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieþii, nu stãpâni ai vieþii.
Este dovedit fãrã dubiu, cu argumente clare, biologice ºi religioase, cã omul este fiinþã umanã din clipa concepþiei, atât trupeºte, cât ºi sufleteºte. Trupeºte, chiar de la concepþie, adicã de la fecundaþie, zigotul posedã un cod genetic uman ºi propriu, diferit de codul genetic al mamei ºi de cel al tatãlui, deci chiar de la concepþie este fiinþã umanã unicã. Toate trãsãturile trupului omenesc sunt programate în codul genetic. Dezvoltarea ulterioarã a corpului sãu nu este decât o derulare a acestui program care existã deja de la început, din momentul concepþiei.
Iar sufleteºte, Dumnezeu creazã sufletul copilului tot în acel moment al concepþiei.

Iatã ºi câteva citate semnificative:
"Libertatea de a ucide nu este o libertate adevãratã, ci o tiranie care reduce fiinþa umanã la sclavie." (Papa Benedict al XVI – lea)
"Nici un om nu vine la existenþã din întâmplare (nu se concepe din întâmplare), ci din voinþa lui Dumnezeu." (Papa Ioan Paul al II - lea) „Copilul în pântecele mamei are dreptul la viaþã, drept primit direct de la Dumnezeu, nu de la pãrinþi (ci prin pãrinþi), nici de la vreo societate sau autoritate omeneascã.” (Papa Pius al XII - lea) „Salvaþi omul care încã nu s-a nãscut, ameninþat de omul care s-a nãscut!” (Papa Ioan Paul al II - lea)

Îþi recomand urmãtoarele douã bloguri:

http://www.augustincezar.blogspot.com/

Acest blog conþine: Argumente ºtiinþifice ºi religioase cã omul este om din momentul concepþiei. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã ajutor material, consiliere ºi soluþii alternative pentru a nu face avort. Mãrturii publice ale unor femei care au fãcut avort. Mãrturii ale unor femei care nu au fãcut avort. Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului asupra femeii. Mãrturii ale unor medici care au renunþat sã facã avorturi. Legãturi cu multe alte site-uri asemãnãtoare.

Te rog intrã ºi pe blogul urmãtor:

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/

Acest blog conþine: înregistrãri video cu miracole ; videoclipuri ; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio) ; cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc.

Te rog intrã pe bloguri ºi trimite-le mai departe, ca sã foloseascã ºi altora. Chiar meritã.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 1 August 2009 03:58
Dragii mei! M-ati lasat pur si simplu fara cuvinte. tot ce am vazut eu pe acest forum au fost discursuri..discursuri lungi si foarte plictisitoare..sa fim seriosi..toata lumea stie prelegerile legate de biserica, nu e nevoie sa ni le mai enumarati si voi..oameni buni..problema ar trebui pusa in felul urmator: urmarile pe care le poate avea o femeie in urma un avort..trauma pe viata cu care ramane...cauzele de asemenea..dar nu numai acele cauze care s-au enumerat pana acum, cum ar fi cazurile extreme in care avortul este practic impus pentru a salva viata mamei sau pentru a scuti suferinta mizerabila a unui copil cu probleme grave. Eu vreau sa va impartasesc experienta proprie. DA..am facut un avort!A fost unul la cerere care nu a fost impus de medic...motivul?Pai..ar fi foarte multe motive..in primul rand scoala! Nu puteam sa renunt la facultate pur si simplu..multi ati spune poate ca puteam sa continui facultatea insarcinata..si chiar dupa nastere..ei bine..nu si in cazul meu.De cand ma stiu parintii mei s-au straduit cu greu sa imi ofere o educatie buna, s-au imprumutat mai mult decat ii tinea plapuma si m-au dat la facultate...un al doilea motiv..ei nu erau de acord cu relatia pe care o aveam cu iubitul meu ( au trecut 5 ani si inca mai suntem impreuna )...s-a intamplat sa raman insarcinata..lipsa mea de experienta..si inconstienta amandurora ne-a facut sa ajungem la acea situatie..am ales calea cea mai usoara...nu ne-am luat responsabilitatea...dar nu ne-am luat-o nu pentru ca nu ne-am fi dorit sa pastram copilul acela ..ci pentru ca stim prin ce am trecut..eu si iubitul meu( nici parintii lui nu sunt prea avuti )..nu am vrut ca viitorul meu copil sa pofteasca la ceva ce poate eu nu i-as fi putut cumpara..nu era momentul atunci..nu ma simteam pregatita sa ofer copilului meu macar minimul necesar in viata..asa ca DA..am facut avort..a fost cel mai cumplit moment din viata mea..atat fizic..cat si psihic..neglijenta doctorei..care facea chiuretajele precum taie macelarii vacile.(cu cat mai multe in cat mai scurt timp, cu atat mai bine)mi-a lasat o problema fizica pe care inca o duc..dupa atatia ani. M-am ales atunci cu infectie grava..bineinteles..din cauza chiuretajului facut in bataie de joc..De atunci am ramas cu o teama grozava de ginecolog..am uitat sa mentionez ca nu mi-a facut nici un fel de anestezie..nu mi-a dat nici un fel de calmant..dupa ce m-a lasat sa ma linistesc 10minute m-a trimis acasa..ca tineam patul ocupat..erau si alte vite la taiat..In fine..cert e ca..de atunci..nu a trecut zi..luna..ani..in care sa nu ma gadesc cati ani ar fi avut fetita sau baietelul meu acum..Da ..pot sa spun ca am ramas cu ceva sechele psihice din aceasta cauza..de ex..ma trezesc plangand cand vad o mama cu un copil..Asadar..oameni buni..ce vreau eu sa spun de fapt...VIATA ESTE FACUTA PENTRU A ALEGE!!! Fiecare in viata se gaseste in fata unui impas in care nu stie ce sa faca..ce drum sa apuce..unii iau deciziile bune..altii insa nu sunt atat de norocosi..presati fiind de timp..de circumstante..sau de multe alte lucruri iau deciziile gresite..care la momentul respectiv le vad ca pe ultima scapare..Nu regret ca am facut avort din perspectiva religioasa! In nici un caz..religia este un stil de viata..o doctrina...pe care trebuie sa o avem fiecare din noi..ea incearca sa scoata la suprafata tot ce e mai bun din noi..cel putin asta trebuie sa fie menirea ei..in nici un caz cum am vazut eu pe acest forum..nu pot sa cred ca oamenii care se cred atat de religiosi pot sa vorbeasca si sa judece in halul asta!Refuz sa cred ca aceia au credinta in D-zeu..nu..tu..ca indoctrinat al unei religii..orice religie ar fi ea..trebuie sa asculte sfaturile de acolo si sa faca tot posibilul sa-i ajute pe ceilalti, nu?Nu poate nimeni sa judece pe nimeni oameni buni..nu se poate..pana si un judecator..nu ia decizia decat dupa ce are loc un proces complex , cu variantele tuturor si toate punctele de vedere..si totul se face in mod civilizat.Nu..nu va suparati pe mine..dar cei care se cred copii lui D-zeu, cu foarte putine pacate..puteti sa nu aveti deloc pacate ( desi este imposibil ) nu puteti sa criticati pe nimeni pentru deciziile luate in anumite momente din viata, fiecare isi stie motivele..si EU stiu ce e in sufletul unei femei cand face asa ceva..asta e..va trebui sa traiesc cu asta toata viata..a fost o alegere pe care am facut-o fortata de circumstante..nici acum nu stiu ce intorsatura ar fi luat lucrurile daca as fi pastrat copilul..dar..nu mai poate fi nimic facut..
si tot pt doamnele si domnii care iau religia in brate ca pe o scuza si ca pe o arma:..celelalte doamne de pe forum nu promovau avortul! Deloc! Poate nu ati citit cuvant cu cuvant ce au scris..ei bine eu am citit..si pot sa procesez toate informatiile pe care le citesc..voi insa..priviti intr-o singura directie...va dau un sfat..incercati sa gasiti o cale de mijloc..nu mai fiti niste indoctrinati ai societatii! Fiecare are dreptul la libera alegere..fiecare isi ia decizia care ii convine..fiecare face ce vrea cu viata lui...delictele sunt platite cu inchisoarea..acesta nu este un delict..daca voiati sa traiti pe vremea lui Ceausescu intrebati-va parintii de ce au mai facut Revolutia.pentru ce? Oare nu pentru libera alegere? Ma doare cum loviti in oameni fara sa va ganditi la sentimentele lor..
Dupa cum am spus..fiecare isi are motivul ei..unele poate nu sunt nascute pentru a fi mame..altele poate nu au posibilitati sa ii creasca si nu vor sa ii creasca in mizerie..ii scuteste de o viata de caine..asta nu intelegeti voi...ati vazut cati copii abandonati sunt pe strazi..murdari..drogati..bolnavi..cu stomacul strans de foame..hoti..criminali..si acum va intreb..asa doriti sa ajunga acei copii pe care mamele lor hotarasc sa ii pastreze datorita unei doctrine..mare dreptate avea doamna psiholog amall ( sper ca nu gresesc )..va recomand sincer sa priviti viata si prin alti ochi..si sa renuntati la marele nor de egoism care va inconjoara!
Cu respect!
corinamusescu
Postat pe 26 August 2009 20:23
ce poveste trista. imi pare rau si sper cas esti bine acum.
eleain
Postat pe 27 August 2009 16:05
De la: eleain, la data 2009-08-27 16:05:20ce poveste trista. imi pare rau si sper cas esti bine acum.




Multumesc pentru ingrijorare! Pai..ce sa spun..din punct de vedere ginecologic inca mai am probleme..dupa 5 ani..imagineaza-ti..sa nu scapi de o banala infectie..cauza este imunitatea mea scazuta intr-o anumita perioada din viata ( perioada urmatoare chiuretajului a fost groaznica )..de curand am fost la un control si am aflat ca mai am si 3 chisturi ovariene destul de mari ( nu sunt atat de tare de speriat, tot infectia e mai grava ).Asta este alegerea pe care am facut-o eu..puteam sa nu raman atat de marcata daca ma dadeam pe mana unui medic bun.Asa ca fetelor..va sfatuiesc din tot sufletul, in cazul in care doriti sa faceti un chiuretaj, chiar si un simplu control ginecologic, duceti-va la un specialist bun, nu va jucati cu sanatatea voastra!Informati-va din timp si cautati cel mai bun specialist, chiar daca va costa mai mult..va spun sincer..nu merita sa ramaneti afectate pe viata din cauza unor macelari!
Momentan sunt in strainatate, mai exact in Italia, m-am stabilit aici( sper pentru destul timp ) si vreau sa va spun ca serviciile medicale de aici sunt ireprosabile..de la cel mai simplu control pana la cea mai complicata operatie, iar personalul medical foarte specializat si foarte amabil,..de spaga nici nu vine vorba (uitasem sa va spun ca"doamnei" doctor care mi-a facut chiuretajul ii bagasem o suma destul de frumusica in buzunar). Cand le-am spus cum m-a chinuit acea bruta au ramas socati..aici se fac chiuretajele numai cu anestezie totala ( nu prin injectie in maduva, ci printr-un gaz anestezic, care nu are efecte adverse , precum are injectia ).
Si ca sa revin la cum ma simt..din punct de vedere psihic..incerc sa invat sa imi controlez emotiile..cel putin in public..mi se intampla de multe ori sa infund capul in perna si sa tip de durere..parintii mei au aflat tarziu de aceasta isprava a mea..foarte tarziu..si au regretat nespus ca nu le-am spus..ca nu au avut cum sa fie alaturi de mine cand aveam mai mare nevoie..e foarte important cand treceti printr-un asemenea moment, sa fie cineva langa voi( eu l-am avut aproape pe iubitul meu..care a suferit o data cu mine)..
Multumesc in continuare pt grija acordata..si sper ca povestea sa dea de gandit altor fete, femei..nu sfatuiesc pe nimeni sa faca sau sa nu faca avort, fiecare face ce ii dicteaza inima..va sfatuiesc atat: aveti grija pe mana cui va dati ca va poate nenoroci pe viata!
Sanatate tuturor!
corinamusescu
Postat pe 27 August 2009 23:14
Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva.

Am citit o parte din mesajele postate, si asa zisa cearta. E stupid sa te numesti credincios si sa judeci, poti da sfaturi, iar daca nu te crezi in masura sa dai sfaturi si a judeca e punctul tau forte e sa judeci, atunci merita asteapta-te ca cel judecat sa se si apere.

E usor sa pretinzi a fi "femeia care nu ucide" si nici macar sa incerci sa te pui in situatia acelor femei care sunt puse sa aleaga. Si iar o sa zica multi, ca nu exista motive pentru asa ceva, ca daca vrei poti, si ca astea sunt doar scuze. Si poate ati fost si voi in postura de a privi un test de sarcina si tu ca viitoare mama ai fost in culmea fericirii, ai dat telefoane si ai fost felicitata, pupata si stransa in brate. Dar te-ai gandit o secunda macar ce ai fi simtit (cu toate ca nu ti-ai omora niciodata copilul) in momentul in care tu radiezi de fericire ceilalti sa ramana muti si sobri? Sa vezi ca pe fetele lor a aparut nu un zambet ci o intristare apasatoare? Si acum raspunsul o sa fie, acela ca nu conteaza ceea ce spun ceilalti. Nu, asa e, nu conteaza, ca ultima decizie e totusi a ta. Dar reactia lor te-ar fi intristat putin si ti-ar fi lasat un gust amar, si mai apoi cand tu stai cu ecografia in mana si plangi stiind ce cred ceilalti si ce vrei tu, nu e din ce in ce mai greu sa fii singura? Probabil asta au simtit multe femei.

Si oricine ce ar zice o sa vina unii si altii si o sa conteste. E un pacat, si e o crima, dar niciodata nu sunt suficiente motive pentru a judeca. Unele au facut-o cu zambetul pe buze altele cu lacrimi in ochi si faptul ca desi a fost o decizie care te-a distrus fizic si psihic, de care nu esti mandra, si poate ceva ce regreti ai avut curajul sa spui si altora intamplarea ta. O intamplare din care poate unele invata ceva si altele sa aiba pe cine sa mai judece.

Daca ar veni o femeie la mine si mi-ar spune ca doreste sa faca avort as indemna-o sa nu-l faca, sa se gandeasca mai bine, poate exista macar un motiv inafara de cel a nu ucide un copil pentru a continua. Si chiar daca o face nu exista loc de judecata din partea nimanui...

Cu respect
Lady_Z
Postat pe 3 Septembrie 2009 18:01
felicitari pentru raspuns
danalor_zaharie
Postat pe 8 Ianuarie 2010 13:39
buna ma numesc roxana si am 23 de ani anul trecu in sepembrie am ramas gravida, mam dus sa fac chiuretaj inr-o clinica particulara unde am platit mult ca sa mi-l faca bu, dar fara folos, deoarece mi sa intamplat aceeasi problema ca a ta sangeram si nu mi sa oprit deloc...mam dus iar la control si mi sa spus ca nu am resturi sau ceva inauntru, doar ca sunt racita, mia dat niste pastile...dar in continuare aceeasi problema cu sangerarea, dupa care mam dusla alt doctor sa ma consulte si mi-a spus ca sunt gravida...am simtit ca mor in acel moment...nu stiu ce mi-a facut celalalt doctor deoarece copilul era in viata.....mi-a facut alt chiuretaj la diferenta de o luna aproximativ iar apoi am fost mai bine...in sensul ca mi se oprise sangerarea, dar nu imi mai venea ciclul....incepusem sa fac hemoragie....cateodata scurta...mi se umpleau pantalonii de sange si se oprea....foarte mult sange...apoi am fost iar la control si nu a observat nimicgrav...mi-a dat niste pastile si exact in noaptea de revelion cand ma pregateam sa petrec ca tot romanul...a inceput o hemoragie, mau dus la spital de urgenta si acolo mi sa spus ca am resturi care au intrat in putrefactie si daca mai stateam putin, daca se pornea hemoragie interna nu externa muream...asa ca dute si consulta alt doctor...ca nu ewste de joaca nu vreau sa te sperii dar iti spun spre binele tau....
healthy013033
Postat pe 21 Februarie 2010 18:24
buna ma numesc roxana si am 23 de ani anul trecu in sepembrie am ramas gravida, mam dus sa fac chiuretaj inr-o clinica particulara unde am platit mult ca sa mi-l faca bu, dar fara folos, deoarece mi sa intamplat aceeasi problema ca a ta sangeram si nu mi sa oprit deloc...mam dus iar la control si mi sa spus ca nu am resturi sau ceva inauntru, doar ca sunt racita, mia dat niste pastile...dar in continuare aceeasi problema cu sangerarea, dupa care mam dusla alt doctor sa ma consulte si mi-a spus ca sunt gravida...am simtit ca mor in acel moment...nu stiu ce mi-a facut celalalt doctor deoarece copilul era in viata.....mi-a facut alt chiuretaj la diferenta de o luna aproximativ iar apoi am fost mai bine...in sensul ca mi se oprise sangerarea, dar nu imi mai venea ciclul....incepusem sa fac hemoragie....cateodata scurta...mi se umpleau pantalonii de sange si se oprea....foarte mult sange...apoi am fost iar la control si nu a observat nimicgrav...mi-a dat niste pastile si exact in noaptea de revelion cand ma pregateam sa petrec ca tot romanul...a inceput o hemoragie, mau dus la spital de urgenta si acolo mi sa spus ca am resturi care au intrat in putrefactie si daca mai stateam putin, daca se pornea hemoragie interna nu externa muream...asa ca dute si consulta alt doctor...ca nu ewste de joaca nu vreau sa te sperii dar iti spun spre binele tau....
healthy013033
Postat pe 21 Februarie 2010 18:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am mare nevoie de sugestiile dumneavoastra 7 De la: lrm_mariana 24 Februarie 2010 12:38
Se mai poate transmite sifilisul? 16 De la: healthy017387 23 Iunie 2010 18:21
tumora col uterin 2 De la: kate25 2 Iunie 2013 12:06
AMENOREE PRIMARA 46 De la: healthy001561 28 Noiembrie 2012 17:32
Probleme in relatie 2 De la: ank_jupiter 26 Iulie 2009 13:55