Setari Cookie-uri

Cat de eficiente sunt testele de sarcina?

Imi poate spune si mie cineva cat sunt de eficiente testele de sarcina si de cand se pot face? Nu mi-a venit ciclu de o saptamana iar testul a iesit negativ, trebuie sa mai astept sa-mi vina, sa refac testul ca nu e concludent asa repede sau ma apuc de cautat hainute si tetine ?
macariesl_yahoo_com
Postat pe 14 Aprilie 2009 09:02

ai mai multe variante:
1. astepti o saptamana si refaci testul de sarcina (98%)
2. faci o analiza la sange, cred ca se numeste beta Hcg (100%)
3. mergi la ginecolog.


am fost si eu in situatia in care nu credeam in rezultatele testelor.
uneori suntem paranoice

ramona_eliza
Postat pe 14 Aprilie 2009 09:14
buna, nu cred ca esti insarcinata, dar mai asteapta 2-3 zile si fa testul din nou, testele sunt destul de sigure, ( in cazul meu au fost 100 %sigure), am facut testul cu 3 zile inaintea menstruatiei si a fost pozitiv.
lauraiordan
Postat pe 14 Aprilie 2009 12:15
daca ai de obicei o menstruatie regulata, e posibil sa fie cu botosei; daca nu, mai fa testul o data, chiar de 2 ori daca este nevoie. eu am facut 2 teste dupa o saptamana de cand trebuia sa am menstruatia ca sa fiu sigura si amandoua au fost pozitive. cel mai indicat e sa nu cumperi cel mai ieftin test, si de preferinta, daca faci 2, ia-le diferite.multa bafta in aflarea rezultatului!
szollosi_andreea
Postat pe 6 Mai 2009 09:09
buna eu zic ca sant foarte eficiente testele zic asta pt ca si eu cand am ramas insarcinata miam luat unul si cred ca lam facut dupa vreo 3-4 zile de la intarzierea menstruatiei.acum depinde si de corpu fiecaraia poate intarzia menstruatia si din alte motive si nu conteaza pretul testului chiar daca e ieftin si esti insarcinata el arata
anka36
Postat pe 6 Mai 2009 13:02
Din cate stiu si din cele 2 dati in care le-am folosit testele sunt sigure.
Exista multe cauze care pot duce la intarzierea mensruatiei: dezechilibre hormonale si de alimentatie, stres, frig acumulat, diverse afectiuni, intreruperea anticonceptionalelor.
Daca tot nu apare mai fa un test si apoi mergi la un doctor sa vezi despre ce e vorba.
Pupici si sanatate multa, iar daca e sa fie copil bucura-te si multumeste-i lui Dumnezeu pt ca este un dar si mai bine sa vina cand nu te asteptai decat sa-ti doresti si sa nu vina!
bastiuta
Postat pe 6 Mai 2009 15:11
mi am facut si eu test care a rezultat de negativ si,la fel ca tine,am mai asteptat pana sa mi vina,deci nu cred k ai de ce sa iti faci griji.dk te multumeste,iti poti repeta testul k sa vezi exact ce si cum.
steauabenicia
Postat pe 6 Mai 2009 19:44
Buna!! Stai linistita ca si eu am avut o problema asemanatoare...deabea dupa 2 saptamani iti poti face griji daca esti sau nu insarcinata.Am auzit ca exista in farmacii test care il poti face dupa 2 zile sau 4 numai retin ...dupa intarzierea ciclului mentrual!! Succes!! O zi frumoasa!
Oana25_healthy
Postat pe 3 Iunie 2009 11:51
mie mi'a intarziat 59 de zile inca astept ... sincer mie frica sa fac un test... nu sunt pregatita sa devin mamica .. dar asta este daca e sa fie .. testele sunt sigure
GossipGirl_healthy
Postat pe 4 Iunie 2009 16:28
De la: GossipGirl, la data 2009-06-04 16:28:48mie mi'a intarziat 59 de zile inca astept ... sincer mie frica sa fac un test... nu sunt pregatita sa devin mamica .. dar asta este daca e sa fie .. testele sunt sigure

draga mea , dak nu esti insarcinata vezi ca nu cumva sa fi dat in amenoree, dute repede la ginecolog, si eu am patit-o, mi-a intarziat aproximativ 6 luni, si am facut si teste si ieseau negativ, burtica nu crestea si incepusem sa ma simt rau. Cand m-am dus la doctorita asta a fost diagnosticul meu, amenoree cauzata de foliculi pe ovare.S a speram ca la tine nu e asa si nu vreau sa te sperii dar eu iti zic ce am patit eu. Iti doresc sanatate si sa fie cum vrei tu
mari_utzah
Postat pe 29 Septembrie 2009 13:09
testele sunt foarte bune poate ai avut o raceala sau o dereglare hormonala din diferite cauze pe care ti le poate explica un ginecolog dar sa astepti 50de zile este inconstienta nu neaparat ca poti fii gravida dar pot fii si alte cauze mai grave
kudika058111
Postat pe 3 Decembrie 2009 19:55
eu nu pot spune acelasi lucru...am fost deja gravida in 4-5 saptamani, am facut un test, a iesit ca nu sunt gravida, am asteptat o saptamana am facut un test a iesit ceva nici-nici, am folosit corect...m-am dus la ginecolog...a zis ca sunt gravida, a facut eco, am facut acolo cu el inca un test a iesit ca nu sunt gravida...DECI...si el a zis sa nu cred in niste teste...cel mai sigur este un control la ginecolog...daca n-a venit ciclul, n-a venit dintr-o cauza care trebuie testata...Eu m-am bucurat atunci ca n-a venit ciclul, de atunci am o fetita minunata de 1 an si 7 luni...Deci, AVETI GRIJA CU TESTELE...testul era cumparat din farmacie si se numea sure check, ce am folosit eu...
healthy003603
Postat pe 31 Ianuarie 2010 13:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Postinor 2 9 De la: Lumiere-R 19 Noiembrie 2013 13:08
va rog un raspuns! 2 De la: camiflorea 3 Aprilie 2010 12:24
Sarcina in prima luna 18 De la: emiligold 7 Aprilie 2014 20:18
fertilizarea in vitro 15 De la: roz5blue6lila7 17 Decembrie 2010 13:40
rh negativ 14 De la: dorina27 4 Decembrie 2009 09:23