Setari Cookie-uri

Sensibilitate acuta la tampoanele de orice fel

Buna si bine v-am gasit. Problema mea consta in faptul ca acum vreo 2 ani, citind intr-una din revistele de specialitate se recomanda purtarea unui absorbant nu numai in timpul menstruatiei ci si in afara acesteia, ceea ce numim tampoane zilnice. Am considerat-o o masura foarte utila si igienica si am abordat-o. O perioada de timp mi-a fost bine, apoi.. dezastru. Am facut o dermatita de contact la aceste tampoane si ulterior la orice tip de tampoane. Acum, cand imi vine menstrutaia este dezastru. Dermatita asta se manifesta prin mancarimi si aparitia unor bubulite mici care ma mananca ingrozitor. Am schimbat tampoanele, le-am incercat pe toate din comert, cu suprafata de bumbac, cu ceai verde, cu suprafata protectoare.. ce sa mai.. nu cred ca mi-a scapat vreo marca de tampon. Am facut numeroase tratamente, analize peste analize si nimik, mi-am intarit si sistemul imunitar ce sa va zic.. cred ca le-am incercat pe toate. la concluzia de dermatita am ajuns singura, observand ca, in afara perioadei menstruale mancarimile nu ar mai fi asa de intense. dar cum pun tampon, cum apar simptomele. Cand ma adresam medicului si ii spuneam ca as avea o sensibilitate la tampoane raspunsul venea simplu.. shimbati-le. Ce ma sfatuiti?
lenia
Postat pe 30 Aprilie 2009 08:28
Tu te referi la tampoane interne sau la absorbante? Daca vorbesti de absorbante, incearca tampoanele interne. Parerea mea e sa nu te bazezi nici pe disgnosticul pe care ti l-ai pus singura, cine stie cate alte afectiuni cu aceleasi simptome pot exista. Multa bafta!
michelle_healthy
Postat pe 4 Mai 2009 05:30
Da, la cele absorbante ma refer. Nu suport tampoanele interne. Si mi-am pus singura diagnosticul, cautand aceleasi simptome pe net, pt. ca medicul nu mi-a dat crezare. Mi-am facut toate analizele si nu am absolut nimik. Sistemul imunitar am incercat sa-l intaresc cu medicatie adecvata, mi-au dat antibiotic, creme peste creme, lotiuni etc. si nici un rezultat. Am observat ca sensibilitatea provine de la tampoane pentru ca , dupa perioada menstruala, se amelioreaza.. si in timpul perioadei menstruale, folosind tampoane se acutizeaza. Deci este o dermatita cu siguranta. Peste cateva zile o sa-m iasa rezultatele la papanicolau si revin cu amanunte. Multumesc pentru sfat.
lenia
Postat pe 4 Mai 2009 17:11
lenia, dar de ce porti tampoane in fiecare zi- asta n-am inteles?
in afara perioadei menstruale, cele externe sunt recomandate doar in cazuri de incontinenta sau tratamente cu ovule etc. numai la ciclu se poarta si nici atunci exclusiv externe, din cauza iritatiei care o pot da, multe femei dezvolta reactii alergice.
eleain
Postat pe 4 Mai 2009 17:18
este cineva din targoviste????????? as vrea si eu recomandarea unui medic ginecolog din targoviste,pooop
healthy002035
Postat pe 4 Mai 2009 18:06
Nu, nu le mai port in fiecare zi. Am adoptat metoda acum 2 ani si ceva cand am dezvoltat aceasta sensibilitate la tampoanele de orice fel.de atunci mi se trage dermatita asta. acum port strict in perioada menstruala, atat. Abia le mai suport si pe astea. dar indur ce sa fac? dupa ce se termina perioada menstruala, nu mai port nici un tampon. dar cat este menstruatia si dupa aceasta iritatie persista si nu apuca bine sa se vindece ca vine din nou perioada tamponului. asta e problema. ce tampoane sa folosesc sa nu ma mai irite. nu stiu, poate stiti voi de vreo marca mai soft. oricum pe cele cu gel.. nici vorba. cele cu suprafata de bumbac.. ma indoiesc ca bumbacul a trecut pe acolo... dati-mi voi o idee.. multumesc mult pentru sfaturi si raspunsuri.
lenia
Postat pe 5 Mai 2009 17:56
ai incercat cu vata?

stiu ca e o metoda de pe vremea bunicii, dar in lipsa de alte solutii
incearca vata, bumbac 100% si spune mi cum te simti

tschus~!
ANIKSAMAIA
Postat pe 9 Mai 2009 14:40
mersic mult pentru sfaturi. voi incerca cu toate ca mi-e o sila de vataaaaaa....
dar o voi infasura in pansamente sterile ceva.. o sa incerc. va multumesc tututor pentru solutii. daca mai aveti sfaturi care sa ma ajute.. va raman recunoscatoare.
lenia
Postat pe 9 Mai 2009 15:46
Draga mea,
in curand voi primi de la o firma niste absorbante cu proprietati terapeutice, pe care ti le recomand din toata inima. O nepotica a mea, cand a crescut si nu mai avea nevoie decat ocazional de pempersi a facut ceva asemanator cu ce povestesti tu. Mergea la gradi, se lua cu joaca si se mai intampla sa uite sa mearga la olita. Pempersi nu mai putea folosi sub nici o forma din cauza iritatiilor. Mereu trebuia sa aiba in saculet cate 5-6 perechi de chilotei. Am folosit tot felul de unguente date de medic. Rezultatul dura cat dura dupa care problemele apareau din nou. M-ia venit ideea sa-i procur aceste tampoane, chiar daca sunt pentru femei, si iritatia i-a trecut. Dupa care le-am folosit eu, prietenele etc. si am fost f. multumite.Asa mi-a venit ideea sa le si ajut pe cele care au nevoie.Deci ai un pic de rabdare, in jur de cateva zile, pana intr-o saptamana. Pana atunci inlocuieste tampoanele zilnice cu comprese sterile sau foloseste chiloti clasici, din bumbac 100% foarteeeeeee bine clatiti, deci fara urma de detergent pe ei. Daca te intereseaza propunerea mea te rog sa ma contactezi deliapetrescu@yahoo.com. O zi buna iti doresc
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 21 Mai 2009 11:18
Draga Lenia,iata absorbantele pe care ti le recomand din toata imima deoarece le folosesc si eu si sunt incantata de rezultate: un produs revolutionar,cu actiune imediata si eficace. Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva), au efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni(eroziune si infectii cu toate tipurile de bacterii pe colului uterin,candidoze,chist ovarian,miom uterin,fibromiom,endometrioza,infectia cailor urinare,prolaps vaginal,incontinenta de urina,arsuri termice,dismenoree,scurgeri excesive,herpes,cancer de col uterin etc).Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.In plus,elimina mirosurile.
Daca te intereseaza contacteaza-ma deliapetrescu@yahoo.com sau 0766.685.295
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 4 Iunie 2009 13:59
tu puiut schimba medicul ginecolog,se pare ca acela la care ai fost e cam idiot,stiu ca e destul de jenant dar decat sa suferi mai bine schimba-l,eventual cauta sa fie doctorita,poate te intelege mai bine,bafta
leti_99999
Postat pe 20 Noiembrie 2009 08:54
Eu sunt Targoviste. Iti pot recomanda pe Doamna Doctor Lambrache. Un medic care are rabdare sa te asculte si isi face meseria cu simt de raspundere. Are cabinetul la doi brazi, in spatele bisericii catolice. O consultatie costa 50 de lei
RASCAETI
Postat pe 20 Noiembrie 2009 09:12
salut,
ai incercat si tampoane bio? De ce zic: nu sunt tratate cu nimic, nu au pic de clor pentru albire. Am incercat si eu tampoanele cu Ioni negativi dar nu absorbeau deloc si mai au si plastic in ele, deci nu le recomand. Poti incerca ca nu te costa nimic, poate chiar iti fac bine.
Un sfat e sa nu mai folosesti niciodata zilnic tampoane pentru ca sigur alea ti-au facut rau, in plus, sa nu iei din acelea mirositoare sau cu gel pentru ca contin multe prostii in ele.. As pune pariu ca de aici ai facut dermatita. Si, da: schimba ginecologul.
beatricea
Postat pe 20 Noiembrie 2009 10:54
Dragele mele, va multumesc din tot sufletul pentru raspunsuri. Intr-un final a trebuit sa iau antibiotic, sa fac polidin sa iau un tratament foarte puternic si simptomele s-au ameliorat simtitor. Am ajuns in Bucuresti la clinica Puls la doctorita LIPA DANIELA.Ea mi-a dat tratamentul corespunzator si simptomele dermatitei s-au diminuat simtitor. Binainteles ca s-a crucit cand i-am aratat toate analizele, ulterior mi-a facut si ea unele.. care nu au confirmat celelalte diagnostice. Draga mea beatricemenghe spune-mi te rog numele tampoanelor bio. Acum folosesc libresse si chiar ma simt bine cu ele. absorb foarte bine, suprafata lor este bumbac si nu au gelul ala care-l gasesti in tampoanele always.
lenia
Postat pe 20 Noiembrie 2009 12:50
de acord cu ce zice ea... incearca si la dermatolog! si incearca Claritine sau Flonidan in perioada respectiva chiar din momentul in care incepi sa folosesti absorbantele, e un antialergic, dar intreaba inainte un medic daca il poti lua.
mirunad
Postat pe 20 Noiembrie 2009 13:09
SIncera sa fiu si eu am gasit pe internet, cred ca Natracare le zice la tampoanele bio. Si eu am folosit si Libresse si am vazut ca sunt diferite de celelalte. Ma gandesc ca cele Bio macar sunt atestate ca nu au alergeni in ele, de asta am zis. Eu sunt mai axata pe Bio pentru ca am vazut cu ochiul liber diferenta intre cosmeticele Bio si celelalte, iar la tampoane, si eu aveam ceva probleme cand foloseam cele de tip Always, si imi plac cele bio, acum ca le-am incercat. Ma simt bine cu ele.
beatricea
Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:36
Si eu recomand tampoanele si absorbantele bio, fie Natracare, fie Cottons care au aparut de curand in Romania si sunt chiar mai bune decat Natracare, adica mult mai fine.

Cottons se gasesc in salonul organic de frumusete din Bucuresti evergreen.

Nu au cum cele bio sa afecteze pielea si zona intima, asa ca mai nou toate fetele incearca aceste tampoane.

Succes!
kudika084010
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:10

Stimata domnita cu toate ca,nu folosesc respectivele produse,sunt preocupat de sanatatea familiei si in cest sens va pot informa despre cele mai noi dar si mai performante absorbante din lume,care realmente,nu numai ca apara corpul femeii de diferite afectiuni care pot aparea in timpul {""}dar si vindeca afectiunile...
intrucat imi este dificil sa dau detalii-daca nu a-ti rezolvat problemele{DIN primavara a trecut ceva timp) ,sau doriti siguranta si confort in timpul{""}... contact: traian.tataru@yahoo.com

multa sanatate si weekend placut!!!!
traiant
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:58
lenia, si eu am la fel. situatie identica identica. te rog foarte mult, spune-mi exact ce contine tratamentul prescris, fiindca voi merge si eu la ginecolog si, in caz ca nu se lamureste, as vrea sa ii spun cazul tau si ce tratament ti-a fost prescris.
ms mult!!!!
Andutsa
Postat pe 20 Noiembrie 2009 19:19
da-mi adresa de e-mail si iti pot recomnada ceva care este f bun..nu strica sa incerci daca le-ai incercat pe toate
alexutzadan
Postat pe 20 Noiembrie 2009 19:59
De la: lenia`, la data 2009-04-30 08:28:57Buna si bine v-am gasit. Problema mea consta in faptul ca acum vreo 2 ani, citind intr-una din revistele de specialitate se recomanda purtarea unui absorbant nu numai in timpul menstruatiei ci si in afara acesteia, ceea ce numim tampoane zilnice. Am considerat-o o masura foarte utila si igienica si am abordat-o. O perioada de timp mi-a fost bine, apoi.. dezastru. Am facut o dermatita de contact la aceste tampoane si ulterior la orice tip de tampoane. Acum, cand imi vine menstrutaia este dezastru. Dermatita asta se manifesta prin mancarimi si aparitia unor bubulite mici care ma mananca ingrozitor. Am schimbat tampoanele, le-am incercat pe toate din comert, cu suprafata de bumbac, cu ceai verde, cu suprafata protectoare.. ce sa mai.. nu cred ca mi-a scapat vreo marca de tampon. Am facut numeroase tratamente, analize peste analize si nimik, mi-am intarit si sistemul imunitar ce sa va zic.. cred ca le-am incercat pe toate. la concluzia de dermatita am ajuns singura, observand ca, in afara perioadei menstruale mancarimile nu ar mai fi asa de intense. dar cum pun tampon, cum apar simptomele. Cand ma adresam medicului si ii spuneam ca as avea o sensibilitate la tampoane raspunsul venea simplu.. shimbati-le. Ce ma sfatuiti?



Draga mea,
pentru pastrarea sanatatii in zona intima iti recomand folosirea constanta a absorbantelor Lady Anion. Aceste absorbante stimuleaza atât sistemul imunitar printr/un procedeu 100% natural, cât ºi circulatia sangelui la nivel capilar. Absorbantele din gama Lady ANION (www.ladyanion.ro) sunt compuse din 8 straturi realizate din materiale textile si hartie pura, polimer ultra-absorbant, adezivi non toxici aprobati pentru industria alimentara, materiale impermeabile Hi-Tech care permit patrunderea aerului in timp ce retin lichidele. Pot fi folosite atat in perioada ciclului cât si in afara ei asigurand o protectie antibacteriana si antiinflamatorie perfecta. Cu fiecare pachet este distribuit si un Self Tester - pentru verificarea starii de sanatate. Este un instrument simplu si eficient prin care iti vei putea determina singura starea de sanatate la nivelul aparatului ginecologic. Vei afla in cateva secunde daca trebuie sa mergi urgent la doctor sau daca esti sanatoasa.
Printr-o folosirea constanta absorbantele Lady ANION pot avea efect profilactic si terapeutic in urmatoarele cazuri : Inflamatii si Dermatite, Alergii, Infectii cu bacterii de toate tipurile, Candidoze, mancarimi, arsuri, Infectii trompe uterine, Scurgeri excesive, Dismenoree, Migrene, Cancer de col uterin, Ciclu neregulat. De asemenea, ionii negativi asigura o oxigenare mai buna a sangelui si ajuta la echilibrarea hormonala. Daca exista inflamatii produse de bacterii rezistente la medicamentatie, emisia de ioni negativi din absorbante poate restrange aria acestora iar in cazul unei utilizari consecvente inflamatiile pot fi inlaturate.

Pentru informatii detaliate ma poti gãsi la tel: 0768.05.68.69 sau la adresa loapersonal@yahoo.com
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 20 Noiembrie 2009 21:54
Buna,
Au aparut niste tampoane noi acum.

Cel putin acum le-am descoperit eu. E o firma EDERA care le comercializeaza.
Eu inca nu mi-am dat seama daca este vreo diferenta intre cele clasice si astea.Dar toata lumea le lauda.
Monalissa_healthy
Postat pe 21 Noiembrie 2009 20:53
SI MIE MI S-A INTAMPLAT ACEEASI CHESTIE DUPA O HEMORAGIE DE CATEVA LUNI AM OBSERVAT SI EU ACEEASI SIMPTOME.SI EU M-AM GANDIT TOT LA TAMPOANE SI AM FOLOSIT VATA SI PUDRA DE TALC.M-AM GANDIT CA NUMAI MIE MI SE INTAMPLA.MAI ALES CAND ARIPIOARELE DE PLASTIC VIN IN CONTACT CU PIELEA.PLASTICUL E PLASTIC, SE TRANSPIRA,IN ACEASTA ZONA NU TREBUIE UMEZEALA, DE ACEEA TREBUIE FOLOSIT TALC CA LA BEBELASI.
belami
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:36
In locul tau nu as folosi talc in zona aia, sau as fi foarte atenta cum aplic pentru ca ajunge foarte usor pe ovare si poate provoca cancer ovarian.
beatricea
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:28
buna iti recomand spalaturi cu bicarbonat in apa calduta.
liliana_ciobanu2008
Postat pe 23 Noiembrie 2009 20:51
De la: Monalissa, la data 2009-11-21 20:53:20Buna,
Au aparut niste tampoane noi acum.

Cel putin acum le-am descoperit eu. E o firma EDERA care le comercializeaza.
Eu inca nu mi-am dat seama daca este vreo diferenta intre cele clasice si astea.Dar toata lumea le lauda.


Desigur ca exista o diferenta importanta intre absorbantele clasice si cele cu ioni negativi. Si nu numai una: cele clasice sunt facute din materiale reciclabile si inalbite, iar cele cu anioni sunt 100% din materiale naturale. Cele cu ioni negativi asigura protectia feminina la superlativ avand 8 straturi realizate din materiale textile si hartie pura, polimer ultra-absorbant, adezivi non toxici aprobati pentru industria alimentara, materiale impermeabile Hi-Tech care permit patrunderea aerului in timp ce retin lichidele... etc. etc. DIFERENTA CEA MA IMPORTANTA CONSTA IN INTRODUCEREA UNEI BENZI CU IONI NEGATIVI care asigura PROTECTIA ANTIBACTERIANA SI ANTIINFLAMATOARE PERFECTA SI CARE DETERMINA O STARE BUNA DE SANATATE LA NIVEL INTIM. Eu le folosesc din luna ianuarie a acestui an si nu mai stiu ce inseamna durerea de burta, durerea de ciclu, intepaturile, candida..... etc. Rezultatele se vad in timp exact ca la tratamentele naturiste sau homeopate. Pentru detalii importante accesati www.ladyanion.ro iar daca aveti intrebari puteti sa le puneti la 0768.05.68.69 sau la loapersonal@yahoo.com
Sanatate tuturor

deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:13
In Brasov, unde le pot gasi si la ce pret ?
babalica
Postat pe 24 Noiembrie 2009 12:17
Draga mea Andutsa, nu stiu daca sunt in masura sa-ti spun tratamentul luat demine. Eu am mai incercat inainte de a consulta medicul de care am amintit, si alte tratamente luate de pe forum si sincer, nu s-au potrivit. Nu au dat nici un rezultat satisfacator. De aceea, cel mai bine este sa efectuezi consultul si analizele la clinica Puls din Bucuresti unde am fost si eu. O sa caut acasa retetele recomandate de dna doctor Lipa Daniela si iti voi spune ce tratament am luat. Dar difera de la persoana la persoana. De ex. dupa ce am icnercat toate cremele si ovulele care n-au dat rezultate, ea mi-a recomandat cervugid ovule. care ovule, merg pe toate tipurile de bacterii si pe multe alte probleme ale colului. In afara de dermatita mi-a gasit o mica rana pe col si o anexita bilaterala. deci am avut un tratament foarte complex. Cu drag, lenia
lenia
Postat pe 25 Noiembrie 2009 13:07
ms lenia. si eu am probmele cu anexita. am fost si internata ca am facut o criza in primavara. anexita acuta dreapta... nu voi lua tratamentul tau, iti dai seama. numai ca atunci cand ma voi duce la control as putea sa ii spun cazul tau...
Andutsa
Postat pe 25 Noiembrie 2009 23:48
Iti multumesc mult. Eu ma simt acum cu muuuuult mai bine, ma protejez cat de mult pot, daca observ vreo scurgere anormala iau imediat ovulele cu cervugid. Multumesc lui Dumnezeu..ca mi-a indreptat pasii catre un medic bun care a stiut din prima clipa sa-mi puna diagnostic si sa-mi dea tratamentul corect. Dar asta dupa 3 ani de analize si ratamente fara efect.. oricum bine si asa decat suferinta de pana in tratament. Cu drag, lenia
lenia
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aparatul epilator 26 De la: inimioara_magica 18 Noiembrie 2009 14:53
uitarea anticonceptionalelor:( va rog raspundeti 42 De la: simonikaa23 30 Decembrie 2011 15:27
sangerare intre menstruatii 7 De la: kudika414475 24 Iulie 2011 15:31
Adenom ovarian 10 De la: oficup 28 Februarie 2010 13:54
dupa extractia steriletului... 39 De la: OPHELIA2008 28 Ianuarie 2016 15:20