Setari Cookie-uri

Despre embolizarea fibromului uterin si tratamente naturiste ale acestuia

Doresc sa-mi spuna cine a mai facut embolizare a fibromului uterin,la ce clinica a fost si cat costa aceata interventie.Si daca stie cineva tratamente naturiste pentru aceata afectiune.Multumesc.
cattie
Postat pe 16 Mai 2009 08:58
Buna .Eu am facut embolizare la un fibrom de 6.6cm pe data de 23 iunie 2009,la spitalul Universitar Bucuresti la d-l doctor Dorobat.La o luna trebuie sa fac ecografie sa vad daca a scazut in dimensiuni.Interventia nu este grea dar dupa este mai greu,dar totul trece.
nicolae68daniela
Postat pe 16 Iulie 2009 10:34
Eu am cumparat particulele pentru embolizare,,m-a costat 1040 ron.Dupa embolizare o sa ti se faca calmante deoarece doare foarte tare,dar suporti nu ai ce face,a doua zi te mai doare putin.Ti-au dat acceptul pentru embolizare?
nicolae68daniela
Postat pe 5 August 2009 17:09
Esti deja programata?Fibromul meu a scazut din prima luna de la 6.6cm la 3.3cm,este foarte bine.Asistentele sunt amabile,iti fac calmante,le inteleg foarte bine prin ce trec fetele,dar ar fi bine sa ai in acea noapte pe cineva care sa iti fie aproape.La mine a stat sotul meu,nu a fost nicio problema.Bafta iti doresc.
nicolae68daniela
Postat pe 5 August 2009 17:16
Trebuie sa il sun pe dr.Nechifor la inceputul lui septembrie pt ca acum nu au particule.Am auzit de la fetele care au facut embolizare ca trebuie sa ai acceptul de la dr.Horhoianu,dar mie dr.Nechifor nu mi-a spus nimic in legatura cu asta si sper ca nu o sa am probleme. Tu ai avut acceptul de la dr.Horhoianu? Fibromul meu are 4.9cm dar este istmic ,f prost pozitionat.
healthy005048
Postat pe 6 August 2009 15:33
Imi este teama de ce va fi dupa ,dar alta solutie mai buna nu am.O sa ma inarmez cu calmante.Iti multumesc pt incurajari
healthy005048
Postat pe 6 August 2009 15:55
Ai mai avut si alte simptome in luna care a trecut ? Multumesc mult
healthy005048
Postat pe 6 August 2009 16:13
Da asa este,iti trebuie acceptul lui Horhoianu,eu am avut noroc ,a fost foarte ocupat si m-a consultat Pruna,cu toate ca aveam uterul foarte marit (ca o sarcina in 4-5 luni)mi-a zis ca daca eu insist el nu are nimic inpotriva sa incerc).Particule nu avea nici cand am facut eu embolizarea,mie mi-a facut d-l doctor Dorabat,l-am intrebat daca nu pot sa le cumpar eu si a zis ca daca doresc sa nu mai astept pot sa le cumpar.Eu citisem pe internet ca multe fete si l-au cumparat singure si de aceea l-am intrebat.Ai incredere ca va fi bine,la majoritatea fetelor embolizate fibroamele au dat inapoi,de ce nu si la tine?Nu mai amana,dai un telefon si intreaba-l ,nu ai nimic de pierdut(doar banii pe particule)dar daca nu le are nici in septembrie?pana atunci uiti ca ai si facut embolizarea.Bafta,si sa ne scri ce ai mai facut,
si multi pupici
nicolae68daniela
Postat pe 8 August 2009 09:55
Incep sa ma sperii ,l-am intrebat pe doctor daca pot aparea complicatii dupa embolizare si mi-a spus ca nu. M-am gandit ca embolizarea este o solutie mai buna decat histerectomia,dar acum nu stiu ce sa mai cred.Healthy005310 poti sa ma contactezi pe darlacrista@yahoo.com? Acum cum te simti?
healthy005048
Postat pe 12 August 2009 15:14
Din mesajul meu nu am vrut sa reiese sa nu se faca embolizarea, ci mai degraba sa se stie la ce se poate intampla.Si eu m-am impacientat ( mai ales cu mana si cu intepaturile in dreptul inimii) am si sunat medicul care mi-a zis ca unele paciente au aceasta reactie adversa. Poate tu nu vei avea, dar daca vei avea sa stii ca nu esti singura.Si eu cand am intrebat tipe care aveau deja embolizarea facuta nu mi-au zis chestiile astea, si dupa mi-au zis ca si ele sau prietenele lor au patit la fel.
INA_healthy
Postat pe 17 August 2009 10:27
stie cineva daca se face acea embolizare daca esti din alta localitate decat bucuresti? am citit pe un forum despre un medic de la tg mures. stie cineva ceva despre el? Si apropo de durerile de dupa....recuperarea dupa o interventie chirurgicala este mult mai dificila...
healthy005600
Postat pe 20 August 2009 09:56
SI DACA ESTI DIN ALTA LOCALITATE, POTI FACE EMBOLIZARE LA BUCURESTI. ITI TREBUIE ADEVERINTA DE SALARIAT SI TRIMITERE DE LA MEDICUL DE FAMILIE (CA SA AI SPITALIZAREA GRATUIT). INAINTE DE A PLECA LA BUCURESTI ESTE BINE SA TE INTERESEZI DACA TI SE POATE FACE INTERVENTIA IN ZIUA CARE DORESTI.
EU SUNT DIN TIMISOARA SI AM FACUT EMBOLIZAREA IN BUCURESTI, LA SPITALUL UNIVERSITAR DE URGENTA.
INA_healthy
Postat pe 31 August 2009 10:24
FIBROMUL MEU A FOST DE 7.5-8 CM.DESI AVEAM TRIMITEREA DE LA MEDICUL DE FAMILIE SI ADEVERINTA DE SALARIAT A TREBUIT SA PLATESC SOLUTIA DE EMBOLIZARE (DEOARECE SPITALUL NU AVEA), CARE M-A COSTAT 1050 RON (MI S-A DAT SI FACTURA).
INA_healthy
Postat pe 1 Septembrie 2009 10:00
oha!
sunt MariaB
am facut o embolizare acum 18 luni


vreti sa va povestesc?
kabbalist
Postat pe 9 Septembrie 2009 20:25
da,bineinteles,povesteste tot.
ce dimensiuni a avut initial si cat are dupa 18 luni?
healthy005048
Postat pe 10 Septembrie 2009 17:18

in timpul embolizarii, a fost ca la cinematograf
mi s-a facut o anestezie locala, la cotul stang
mi s-a spus ca este exact aceeasi substanta si cantitate ca la extractia dentara
totul a durat 7 minute

noaptea care a urmat a fost groaznica
mi-a amintit de durerile ingrozitoare pe care le aveam la manstruatie in liceu
acum, toate acele dureri erau concomitent
doar ca le simtem cateva minute, timp in care fetele din camera chemau asistenta, aceasta se apropia de mine cu o siringa si... nu mai stiam nimic pana la urmatoarea trezire
nu stiu ce mi-a dat sa ma calmeze dar avea efect instantaneu
asta a facut asistenta care a fost in tura de noapte
embolizarea am facut-o pe la ora saisprezece, si pana pe la ora douazeci a fost groaznic de dureros
asistenta de zi mi-a dat niste pilule, mi-a facut si o injectie, dar durerile erau tot mai mari
important: nu ti se spune, dar e muuult mai bine sa nu mananci nimic inainte
oricum, cand incep durerile, elimini rapid tot ce ai mancat cu 24 de ore inainte
eu nu am mancat pentru ca eram prea stresata - si bine am facut
medicul imi spusese ca pot sa mananc

deci, dupa vreo trei ore dureroase, timp in care a stat sora mea cu mine, a venit asistenta de noapte si a trimis-o acasa spunandu-i ca o sa dorn toata noaptea
si asa a fost
a doua zi simteam ceva dureri, dar ca o amintire, ca un ecou...

doctorita care mi-a facut embolizarea imi spusese ca o sa am dureri din cauza nodulilor multi si mari
durerile acelea le aseman cu durerile nasterii - dupa, nu mai simti decat fericirea


urmatoarea menstruatie e venit exact la fix
dupa primele trei luni, nodulii au scazut, la fel dimensiunile uterului
am scapat de sangerarile abundente
mi s-a echilibrat si fierul, respectiv anemia

in mai 2008, inaintre de embolizare, aveam:
dimensiuni uter 130/105
cei mai mari noduli 65; 30
fier 12
hemoglobina 7

acum, la 18 luni de la embolizare, situatia arata astfel:
dimensiuni uter 80/57
cei mai mari noduli 30;25;18
fier 24
hemoglobina 13


sanatate si voua!
kabbalist
Postat pe 14 Septembrie 2009 10:10
un PS la mesajul anterior

dupa embolizare, am facut acupunctura si tratament naturist
acestea impreuna au dat rezultate multumitoare
kabbalist
Postat pe 14 Septembrie 2009 10:42
kabbalist vrei sa spui ca lesinai de durere? si dupa atata timp mai sunt sanse sa se reduca?
healthy005048
Postat pe 14 Septembrie 2009 16:52
De la: healthy005048, la data 2009-09-14 16:52:17kabbalist vrei sa spui ca lesinai de durere? si dupa atata timp mai sunt sanse sa se reduca?
ma drogau cu ceva foarte puternic - sa nu mai simt durerile

nu inteleg intrebarea "dupa atata timp mai sunt sanse sa se reduca?"
kabbalist
Postat pe 15 Septembrie 2009 08:59
dr Nechifor mi-a spus ca nu se retrage complet si de la alte fete care au facut embolizarea am inteles ca la un momendat se opreste si nu mai scade in dimensiuni.Asta doar am auzit,eu nu am facut embolizare ,eram hotarata in vara ,dar acum stau si ma mai gandesc daca sa fac sau nu.
healthy005048
Postat pe 15 Septembrie 2009 09:54
De la: healthy005048, la data 2009-09-15 09:54:04dr Nechifor mi-a spus ca nu se retrage complet si de la alte fete care au facut embolizarea am inteles ca la un momendat se opreste si nu mai scade in dimensiuni.Asta doar am auzit,eu nu am facut embolizare ,eram hotarata in vara ,dar acum stau si ma mai gandesc daca sa fac sau nu.
ai sangerari abundente?
daca da, embolizeaza-te!
de ce sa stai pe ganduri?
complet nu se reduc nodulii, mai pot incepe sa si creasca, in plus, oricand pot sa apara altii
dar scapi sangerarile abundente si, cel mai important, de anemie

embolizarea este pentru fibroamele uterine precum plombarea maselelor
este adevarat ca presupune o mai prelungita expunere radioactiva (la mine, au fost 7 minute), dar si telefonul mobil te expune la radioactivitate, si multe alte situatii (radiografia pulmonara, dantara...)
kabbalist
Postat pe 17 Septembrie 2009 08:09
Buna. Vreau sa va impartasesc si eu din experienta mea. Pot spune ca am facut embolizare anul trecut in februarie, cu sufletul deschis ca totul va fi bine si ca voi putea avea propriul meu copil. Durerii post operatorii sunt, as minti sa spun ca nu,dar suportabile, avand in vedere faptul ca ti se fac calmante ori de cate ori chemi asistenta. Eu am avut noroc ca in acea noapte mama a fost internata cu mine, ca insotitor, ceea ce a fost fff bine. Dar a doua zi, m-am externat, si am plecat acasa, cu microbuzul, eu fiind din C-ta iar operatia am facut-o la Spitatlul Universitar, la d-nul dr Nechifor. Despre d-nul dr pot spune ca este un inger de om, restul cuvintelor nu isi au rostul, deoarece nu l-ar putea caracteriza. La aproape 1 an de zile dupa embolizare, fibromul meu, care initial masura 4 cm, nu mai exista, ceea ce se mentine si acum, dupa aproape 1 an si 8 luni. Problema mea este insa alta, ceea ce nu as dori la nimeni sa nu treaca:( Deocamdata nu pot ramane insarcinata. Cauzele nu le cunosc inca, desi sunt sub supraveghere medicala si medicamentoasa cu hormoni, iar singura explicatie pana in acest moment este ca in urma embolizarii mi-a fost afectat endometrul,ceea ce duce la lipsa sarcinii. Astept si sper ca intr-o buna zi sa pot fi si eu fericita! In rest, voua acelora care ezitati sa mergeti la embolizare, nu va pot spune decat sa nu pierdeti timpul! Durerile vor trece, fibromul se va resorbi, si ve-ti putea avea o viata fericita! Sa auzim numai de bine!
nellysa_healthy
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:46
De la: nellysa, la data 2009-09-17 11:46:48
Deocamdata nu pot ramane insarcinata. Cauzele nu le cunosc inca, desi sunt sub supraveghere medicala si medicamentoasa cu hormoni, iar singura explicatie pana in acest moment este ca in urma embolizarii mi-a fost afectat endometrul
nu te gandi ca embolizarea a fost de vina
eu, la un an de la embolizare, cand am vazut ca nu apare bebe, m-am hotarat sa fac ceva investigatii
prima a fost o spermograma (a sotului, evident)
si asa am aflat noi de ce nu am avut bebe nici inainte nici dupa embolizare
kabbalist
Postat pe 18 Septembrie 2009 09:00
nu am sangerari f abundente ,nu se pune problema anemiei,fibromul are 4.5-5 cm,il am de 2 ani,ma gandesc sa mai incerc ceva naturist.doctora mea a spus ca nu e cazul acum sa fac embolizare
healthy005048
Postat pe 18 Septembrie 2009 09:54
De la: INA, la data 2009-08-31 10:24:59SI DACA ESTI DIN ALTA LOCALITATE, POTI FACE EMBOLIZARE LA BUCURESTI. ITI TREBUIE ADEVERINTA DE SALARIAT SI TRIMITERE DE LA MEDICUL DE FAMILIE (CA SA AI SPITALIZAREA GRATUIT). INAINTE DE A PLECA LA BUCURESTI ESTE BINE SA TE INTERESEZI DACA TI SE POATE FACE INTERVENTIA IN ZIUA CARE DORESTI.
EU SUNT DIN TIMISOARA SI AM FACUT EMBOLIZAREA IN BUCURESTI, LA SPITALUL UNIVERSITAR DE URGENTA.
healthy006575
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:16
De la: INA, la data 2009-08-31 10:24:59SI DACA ESTI DIN ALTA LOCALITATE, POTI FACE EMBOLIZARE LA BUCURESTI. ITI TREBUIE ADEVERINTA DE SALARIAT SI TRIMITERE DE LA MEDICUL DE FAMILIE (CA SA AI SPITALIZAREA GRATUIT). INAINTE DE A PLECA LA BUCURESTI ESTE BINE SA TE INTERESEZI DACA TI SE POATE FACE INTERVENTIA IN ZIUA CARE DORESTI.
EU SUNT DIN TIMISOARA SI AM FACUT EMBOLIZAREA IN BUCURESTI, LA SPITALUL UNIVERSITAR DE URGENTA.[/quot
Buna,sunt"purtatoarea"unui fibrom de 10/8cm,pentru embolizarea lui vreau sa ajung la Sit.Univ.Bucuresti.Am emotii imense;nu am mai fost niciodata internata in spital.Am rugamintea sa accepti a-mi comunica si mie mai multe detalii,prin e-mail sau telefon.
healthy006575
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:27
pt Kabbalist: Sincer, pana acum am facut toate analizele posibile, incepand cu spermograma sotului si cele hormonale pentru mine. Singura analiza ce a mai ramas de facut este histerosalpinografia, pe care sper sa o pot face in luna octombrie. Pana acum, doctorii din C-ta la care am fost au spus ca singura explicatie este dimensiunea fff mica a endometrului, ceea ce nu era asa inainte de embolizare. In prezent, am schimbat dr, merg la o renumita dr din Buc, care sper sa dea ce cap problemei mele:( Tu ai reusit sa ai bebe? In evidenta carui dr esti si din ce oras? Sper sa ne auzim curand cu vesti bune!
nellysa_healthy
Postat pe 18 Septembrie 2009 16:19
De la: healthy005048, la data 2009-09-18 09:54:36nu am sangerari f abundente ,nu se pune problema anemiei,fibromul are 4.5-5 cm,il am de 2 ani,ma gandesc sa mai incerc ceva naturist.doctora mea a spus ca nu e cazul acum sa fac embolizare
daca analizele la sange sunt ok nu e cazul de embolizare
pentru micsorarea nodulului se poate face acupunctura
mie, prin embolizare nu mi s-a rezolvat nodulul cel mare - nu s-a embolizat
probabil pentru ca era deja calcifiat
dar cu tratsament homeopatic si acupunctura (si ceva ayurvedic) are acum doar 3 cm de la 6,5 si nu mai sangereaza
kabbalist
Postat pe 21 Septembrie 2009 09:36
De la: nellysa, la data 2009-09-18 16:19:48 pt Kabbalist: Sincer, pana acum am facut toate analizele posibile, incepand cu spermograma sotului si cele hormonale pentru mine. Singura analiza ce a mai ramas de facut este histerosalpinografia, pe care sper sa o pot face in luna octombrie. Pana acum, doctorii din C-ta la care am fost au spus ca singura explicatie este dimensiunea fff mica a endometrului, ceea ce nu era asa inainte de embolizare. In prezent, am schimbat dr, merg la o renumita dr din Buc, care sper sa dea ce cap problemei mele:( Tu ai reusit sa ai bebe? In evidenta carui dr esti si din ce oras? Sper sa ne auzim curand cu vesti bune!
daca totul este ok in afara de endometru, il poti "activa" prin acupunctura si tratament homeopat - asta ai incercat

despre histerosalpinografie, mi s-a propus si mie, dar nu merita sa o fac daca spermograma e cum e
am fost la o policlinica de fertilizare
mi s-au recomandat analize peste analize (ceea ce inseamna bani peste bamni)
si nu banii ar fi fost probmlema
ci faptul ca sotului nu i s-a recomandat NIMIC sa isi imbunatateasca starea
dar se insista sa facem fertilizare in vitro asistata
adica sa fie obligat spermatozoidul sa patrunda in ovul (nu doar sa fie pusi impreuna = FIV)
dar, ma intreb, daca spermatozoidul nu are capacitatea de patrundere, cat de ok ar fi copilul?!?
kabbalist
Postat pe 21 Septembrie 2009 09:44
Pentru healthy006575
Lasa-mi emailul tau sau adresa de mes si te voi contacta.
INA_healthy
Postat pe 22 Septembrie 2009 08:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu ce sa fac 26 De la: kudika499581 26 Martie 2012 19:18
Accesori nou nascuti 1 De la: kudika379564 27 Aprilie 2011 21:20
Arsuri de stomac!!! 15 De la: office_salinasusesi_ro 9 Mai 2010 10:11
HISTEROSAPLINGOGRAFIE 4 De la: Dianne_t8 13 Octombrie 2009 11:54
Clinica VIVAMED din BRASOV!!!Cea mai buna alegere in materie de FIV 1 De la: healthy015863 6 Mai 2010 21:06