Setari Cookie-uri

Despre embolizarea fibromului uterin si tratamente naturiste ale acestuia

Cand ati fost la dr. Nechifor la universitar , pt consultatie i-ati platit si dumealui ? sau ati platit oar ci 32 de lei. Vreau sa merg si eu dar nu stiu cum sa procedez, i-as da bani pt consultatie dinainte de operatie dar mi-e teama sa nu fac ceva gresit, eu stiu....sa nu se supere sau ceva asemanator... va rog astept raspuns
kudika330463
Postat pe 18 Noiembrie 2010 18:41
De la: kabbalist, la data 2010-08-23 10:09:41
De la: swsobb, la data 2010-08-22 12:33:05Eu am facut embolizarea in februarie. Totul a fost ok, pana la dereglare. Am facut un tratament de 10 progesteron injectii. Nu mai aveam CM deloc. Dupa progesterone a venit, dar este f dereglat. Asa aveti si voi? Dereglari? Sunt Sunt 6 luni de cand am facut emb, ar fi trebuit sa ma si reglez pana acum. Dak vreo una ati intampinat dereglari, sunt curioasa, nu prea s-a plans nimeni de dereglari pe aici dupa embolizare. Cred k acum ar trebui sa iau anticonceptionale vreo 2 luni pt reglare. Voi ce ziceti? Eu vreau si un bebe, dar pt asta trebuie sa fiu mai intai reglata.
eu nu am avut dereglari

daca apar, acestea nu ar trebui puse pe seama embolizarii
asa cum plombarea unei masele nu poate fi cauza directa de crestere gresita a unei alte masele, de exemplu


Cam in aceasi situatie,sunt si eu.Am facut embolizare in iunie,la dr.Dorobat,toata echipa mi-a facut o impresie super buna.Am ramas cu un gust amar pentru ca avem medici tineri foarte buni despre care nu vorbesc multi si al caror profesionalism nu se face cunoscut de media.
Cu alte cuvinte,dupa ce am patit si eu ca voi,dureri,stari de voma si restul,timp de patru zile,dupa aceea am scapat.Dar,ca si tine,asa zisul ciclu se rezuma la cativa stropi,intr-o zi si atat.Nu am dureri de nici un fel,nu se mai umfla sanii si nu mai am nimic.Mi-am facut ecografie luna trecuta (aveam trei fibroame,doua in interiorul uterului si unul in exterior) iar medicul ecografist a fost surprins cand a vazut rezultatul.Adica,cele doua din interior,nu au putut fi detectate,deci nu mai erau, iar cel din exterior,si-a redus dimensiunile la jumatate.Uterul nu mai este fibromatos iar endometrul este de 5 mm.
Intrebarea mea este, cu ce fel de medic trebuie sa iau legatura in privinta ciclului si ce e de facut?Subliniez ca nu am nici un fel de simptome,am 43 de ani si iau eutirox in fiecare zi din cauza tiroidei.Ultima data mi-au iesit bine hormonii,inclusiv analizele ecografice la san si testul Papanicolau.
In concluzie,recomand tuturor celor care au probleme din cauza fibroamelor,sa nu ezite sa faca embolizare pentru ca e singura metoda de succes ,zic eu.Am prieteni medici ginecologi si la fel ca si voua,nu mi-au vorbit despre embolizare.Au incercat sa ma convinga sa ma operez.Iar cei trei medici din echipa de la Universitar,stiu asta si sunt scarbiti.Stiu ca ceilalti "colegi" nu recomanda asta din cauza de concurenta si e pacat pentru ca din asta suferim doar noi,pacientii.
Sanatate multa tuturor!
flori67
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:07
De la: kudika330463, la data 2010-11-18 18:41:16Cand ati fost la dr. Nechifor la universitar , pt consultatie i-ati platit si dumealui ? sau ati platit oar ci 32 de lei. Vreau sa merg si eu dar nu stiu cum sa procedez, i-as da bani pt consultatie dinainte de operatie dar mi-e teama sa nu fac ceva gresit, eu stiu....sa nu se supere sau ceva asemanator... va rog astept raspuns


Eu am facut embolizare la Universitar,la dr.Dorobat.Nu mi-a luat nici un ban inainte,nici nu a vrut sa auda.A zis ca daca voi fi multumita de serviciile lui,mai vorbim,daca vreau,a doua zi.
A doua zi l-am cautat mult pana l-am gasit pentru ca era mereu ocupat(cine a fost acolo stie ce balamuc si forfota e in acel spital),mai concret i-am trimis vorba ca vreau sa il salut inainte de plecare.
Asa i-am pus plicul in buzunar.Nu se uita si nu innumara ce primeste de la pacienti.Mai rar asa medici!
Dupa ce ca e tanar, profesionist,cum rar mai vezi azi,mai e si frumusel(glumim,sa mai uitam de suparari)!
In schimb,despre asistente,nu pot spune acelasi lucru!
Deci ,mergi cu toata increderea ca vei fi multumita!
Multa sanatate!
flori67
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:18
Salut fetelor
Eu am facut embolizarea la Spitalul din Balotesti unde este acum dr Tomescu Luminita. Conditiile sunt super si cred ca sunt printre putinele paciente care au facut embolizare cu anestezie peridurala ca la nasterea fara dureri. Si chiar fara dureri a fost....O usoara jena abdominala dupa embolizare, externare a doua zi. Mi-a fost tare frica de dureri citind despre ele in relatarile voastre. Dar dr Tomescu mi-a propus aceasta varianta si a fost chiar super...Conditiile de internare au fost ca la Universitar, billetul de trimitere si adeverinta de plata a CAS. Am platit doar contrastul 100 lei ca nu mai aveau atunci. Sunt la aproape o luna si ma simt foarte bine. Astept rezultatele la ecografie la 3 luni.
kudika341282
Postat pe 16 Decembrie 2010 23:33
De la: kudika341282, la data 2010-12-16 23:33:00Salut fetelor
Eu am facut embolizarea la Spitalul din Balotesti unde este acum dr Tomescu Luminita. Conditiile sunt super si cred ca sunt printre putinele paciente care au facut embolizare cu anestezie peridurala ca la nasterea fara dureri. Si chiar fara dureri a fost....O usoara jena abdominala dupa embolizare, externare a doua zi. Mi-a fost tare frica de dureri citind despre ele in relatarile voastre. Dar dr Tomescu mi-a propus aceasta varianta si a fost chiar super...Conditiile de internare au fost ca la Universitar, billetul de trimitere si adeverinta de plata a CAS. Am platit doar contrastul 100 lei ca nu mai aveau atunci. Sunt la aproape o luna si ma simt foarte bine. Astept rezultatele la ecografie la 3 luni.


Te rog sa povestesti despre anestezia epidurala. Nu ti-a mai facut in vena? Multumesc.
kudika229860
Postat pe 18 Decembrie 2010 17:07
Buna, ma numesc Carmen si am fost diagnosticata cu fibrom de 17mm. Dr. ginecolog mi-a sugerat embolizare si apoi histeroscopie. Am fost indrumata catre dr.Marginean Lucian din Tg.Mures. Poti sa imi dai cateva detalii referitoare la operatie? Nu stiu ce ma asteapta si sunt foarte speriata. Imi doresc foarte mult un copil si vreau sa scap de fibrom cat mai repede. Cat te-a costat operatia, in ce a constat operatia, ai simtit ceva in timpul operatiei, cat timp ai fost spitalizata. Stiu ca sunt cam multe intrebari, si imi cer scuze, dar sunt disperata si trebuie sa iau masuri in acest sens. Te rog da-mi mai multe detalii. Multumesc din suflet. Carmen
carmen_79
Postat pe 6 Ianuarie 2011 21:09
De la: carmen_79, la data 2011-01-06 21:09:00Buna, ma numesc Carmen si am fost diagnosticata cu fibrom de 17mm. Dr. ginecolog mi-a sugerat embolizare si apoi histeroscopie. Am fost indrumata catre dr.Marginean Lucian din Tg.Mures. Poti sa imi dai cateva detalii referitoare la operatie? Nu stiu ce ma asteapta si sunt foarte speriata. Imi doresc foarte mult un copil si vreau sa scap de fibrom cat mai repede. Cat te-a costat operatia, in ce a constat operatia, ai simtit ceva in timpul operatiei, cat timp ai fost spitalizata. Stiu ca sunt cam multe intrebari, si imi cer scuze, dar sunt disperata si trebuie sa iau masuri in acest sens. Te rog da-mi mai multe detalii. Multumesc din suflet. Carmen
de ce sa umpbli la un fibrom de 17 mm?!?
sarcina poate fi purtata bine si in prezenta fibroamelor mici

histeroscopia merita facuta pentru diagnosticarea uterului
apoi, daca e cazul, se pot lua alte masuri
embolizarea se face daca fiboramele sunt multe si determina anemie
kabbalist
Postat pe 10 Ianuarie 2011 09:49
salut.am si eu o problema cu un fibrom uterin care necesita o operatie de embolizare si asi dori sa stiu mai multe despre asta.unde imi recomanda-ti sa fac operatia.va rog sa-mi raspundeti mai repede daca se poate.multumesc
kudika360045
Postat pe 29 Ianuarie 2011 21:05
salut.as vrea sa te rog daca poti sa-mi dai mai multe deteli despre operatia pe care ai facut-o la dr.tomscu in legatura cu fibromul uterin.daca nu te superi si vrei as dori sa avem o discutie doar noi doua prin telefon sau email.te rog sa nu te superi dar sunt disperata. multumesc
kudika360045
Postat pe 29 Ianuarie 2011 21:19
am inteles ca ai facut embolizare la spital.cum ai facut programarea si cu cine ai vorbit.te rog mult sa ma ajuti cu informati pentru ca trebuie sa fac si eu o embolizare si as vrea deteli despre operatie .multumesc
kudika360045
Postat pe 30 Ianuarie 2011 09:46
Buna! Pentru cele ce au facut deja embolizare, va rog daca v-ati confruntat cu probleme similare, ajutati-ma cu niste raspunsuri pentru ca sunt confuza si total dezamagita de efectele embolizarii mele.
La exact o luna de la embolizarea am avut hemoragie si mai abundenta ca inainte (am ajuns la urgente!), am dureri si arsuri intense in locul unde stiu ca este situat fibromul, am in continuare durere in picior si un nodul, probabil hematom pe artera pe unde s-a facut embolizarea (la mine cateterul a fost introdus prin artera femurala, nu prin brat, cum am citit aici). La spital mi s-a spus ca probabil embolizarea nu a avut efect si atunci trebuie sa ma operez. Daca cineva a patit la fel, va rog sa-mi spuneti care a fost evolutia voastra in viitor.
A nu se intelege de aici ca nu trebuie sa faceti embolizare, in majoritatea cazurilor da randament, eu se pare ca sunt un caz nefericit, exista si posibilitatea asta.
kudika364814
Postat pe 8 Februarie 2011 09:17
Buna .As vrea sa stiu c-am cat te-a dus la spitalul universitar,sunt si eu programata pe 21 luna aceasta si sa stiu la ce ma astept.Astept raspuns
Multumesc!
daniela0
Postat pe 9 Februarie 2011 00:33
De la: kudika364814, la data 2011-02-08 09:17:00
La exact o luna de la embolizarea am avut hemoragie si mai abundenta ca inainte (am ajuns la urgente!), am dureri si arsuri intense in locul unde stiu ca este situat fibromul, am in continuare durere in picior si un nodul, probabil hematom pe artera pe unde s-a facut embolizarea (la mine cateterul a fost introdus prin artera femurala, nu prin brat, cum am citit aici). La spital mi s-a spus ca probabil embolizarea nu a avut efect si atunci trebuie sa ma operez. Daca cineva a patit la fel, va rog sa-mi spuneti care a fost evolutia voastra in viitor.


salut, eu am facut in noiembrie la municipal interventia; am tot avut dureri cam doua luni, asa zilnice, uneori mari, alteori acceptabile.

Primele doua menstruatii au fost OK (nu abundente, as putea zice normale), dar urmatoarele doua (actualmente sunt la a doua) - ingrozitoare! in ideea ca in zilele 3 si 4 fluxul a fost mult mai ridicat decat in orice alta menstruatie precedenta. Plus ca tot 7 zile dureaza

La ecografia de o luna jumate mi s-a spus ca ascazut de la 6 cm diametru pana la 5,4 diametru si ca doar jumatate este necrozat si sa asteptam sa vedem ce se mai intampla; urmatoarea ecografie o sa o fac la sfarsitul lui februarie - inceputul lui martie sa vedem atunci ce s-a intamplat cu cealalta jumatate; deci este posibilitatea ca si eu sa fiu un caz nefericit la care nu a reusit embolizarea :(
CatalinaI
Postat pe 16 Februarie 2011 22:12
Si eu am facut embolizare pe 16 nov.2010 la Hemodinamic de la Victor Babes.La controlul de la 1 luna fibromul a scazut cu cca 2,5 cm.(initial avea 7,5 cm).Ciclul acum imi vine la 24 zile si la fel de abundent ca inainte si ma mai tine 5 -6 zile.Pot sa spun ca 2 zile am hemoragie .Nici eu nu sunt multumita de efectele embolizarii. Pe 18 feb.am programare la ecograf pentru controlul de 3 luni.Sunt curioasa sa vad ce-mi mai spun.
iiiiiddddd
Postat pe 17 Februarie 2011 08:26
Buna Diana, am si eu un fibrom care este mare si toti medicii mi-au recomandat histerectomie si sunt derutata nu stiu daca ar merge si la mine embolizarea. Te rog sa imi spui daca te-a vazut vreun ginecolog de la Nova vita sau pur si simplu ai fost direct la DR. Marginean Lucian care ti-a facut embolizarea.Scrie-mi te rog pe hancuany@yahoo.com. Vreau sa te intreb mai multe. Ma bucur ca esti bine si ca esti multumita .
kudika370047
Postat pe 21 Februarie 2011 20:37
Buna fetelor! Sunt noua pe acest forum si am citit -cred-tot ceea ce se poate citi despre embolizare, fibrom,operatie fibrom , etc. Povestea mea: Anul trecut pe 30 noiembrie am facut embolizare la spitalul Universitar. Am descoperit in urma unei menstruatii foarte abundente cu cheaguri cat doua palme la un loc, ca am un fibrom de 12 cm. Pe unde am umblat( la vreo 5 medici) nimeni nu imi garanta ca imi va salva uterul . Avand in vedere ca nu am copii si imi doresc foarte mult, am apelat la aceasta metoda. M-am gandit ca macar o sa am organele intacte. Zis si facut. Am ajuns la spital la Dr........ printr-o recomandare de la alta doctorita din spital. Acesta ma intreaba: "Tu esti aia cu alergia? (sunt alergica la antiinflamatoare). Zic: da. "
La care d-nul doctor: "Bine. Sper ca ai citit pe internet si stii ce te asteapta!" Si asta a fost tot. Nici macar o explicatie la ceea ce va urma sau daca este vreun risc avand in vedere ca fibromul este destul de mare, NIMIC!!!!Ba mai mult d-na doctor ma externeaza si fara reteta pt. tratament cu antibiotice. Ma rog. Acestia sunt unii medici.
La 2 luni dupa, surpriza! La ecograf nu reiese ca fibromul ar fi scazut macar putin si mai mult decat atat menstruatia a revenit la fel cu acele cheaguri imense.Dupa impresiile nemaipomenite cu care am ramas de la spital, bineinteles ca nu m-am mai intors acolo. Am incercat clinici private, tratamente nereusite si iata cum acum o luna m-am operat de fibrom (miomectomie) . Surpriza mare pt.medici!!! Fibormul era efectiv putrezit in interior si eram la un singur pas de septicemie!!!! D-na doctor care m-a operat a zis ca nu a vazut in viata dansei asa ceva. Ca nu se poate, la dimensiunile pe care le-a avut fibromul nu trebuia embolizat. Nu mai zic de analizele la sange care au iesit un dezastru - Anemie severa, lipsa fier, etc.
Practic pt. acesti medici a fost o provocare sa imi salveze viata! Dumnezeu a "lucrat" si el pt. ca eu sa ma refac, sa reusesc sa trec peste si sa nu mai fie nevoie de inca o intreventie, asa cum se asteptau medicii dupa operatie. Acum sunt bine, inca acasa, ma refac si am vrut sa impartasesc cu voi acesta experienta. Desi am citit se pare ca nu m-am informat destul de bine! Dar nici informatii nu am primit de la cei care erau in masura sa faca acest lucru. Nu faceti si voi asa!!!! Cereri si 5 pareri daca e nevoie, inainte de a face ceva!!!!
kudika379771
Postat pe 28 Martie 2011 15:35
Acum o sapt si jumatate am finalizat cele 40 de saptamani de sarcina.Fara probleme am dus sarcina pana la sfarsit.Am o fetita superba , iar peste 2 ani ma gandesc sa am si un al doilea copil.Sper ca experienta mea sa incurajeze tinerele care au fost in situatia mea, cu fibrom si fara un copil.Fara embolizare nu reuseam.
INA_healthy
Postat pe 29 Martie 2011 16:08
felicitari pt bebe, sa-ti traiasca si sa fiti fericite, nici eu nu asi fi avut un copil fara embolizare, cu simpatie Ralu
kudika324331
Postat pe 30 Martie 2011 20:08
Offfff-Offff....mai-mai...in sfarsit s-a terminat basmul...
kudika226898
Postat pe 31 Martie 2011 18:07
buna fetelor si eu am facut embolizarea acum 5 luni e ok fibromul meu sa micsorat aproape la jumatate dar exista un singur lucru care a uitat si medicul angiograf si voi cei de pe forum ca poti avea si urmari grave dupa embolizare adica sa ramai cu hematomuri mai pe romaeste cu chiaguri de sage in mana stanga din care am ajuns sa nu am puls normal la mana m-am operat la mana si pulsul nu mia revenit de acum am multe pasi de urmat prin spitale aveti grija de voi am simtit nevoia sa va informez multa sanatate
kudika383578
Postat pe 14 Aprilie 2011 17:32
Povesteam si eu ca am patit ceva asemator, numai ca eu cand am vazut ca se umfla bratul dupa 1 ora de la interventie si am pus gheata pana a doua zi.S-a retras umflatura, dar am avut bratul negru 5 sapt.Si atunci dr a zis ca nu e de la interventie.Avertizam fetele ca ar putea sa se intample si altora, dar nu neaparat.
INA_healthy
Postat pe 15 Aprilie 2011 09:44
Buna ziua!
Am fost diagnosticata acum 6 luni cu uter fibromatos , atunci am stat internata 4 zile cu tratament injectabil si perfuzie. Trebuia sa-mi faca un chiuretaj bioptic dar mi-a venit menstruatia si am scapat.Am fost dupa aceea la control si totul a fost bine . Acum de pe data de 10 aprilie am inceput iar sa sangerez pe 16 mi-a venit menstruatia si mi s-a oprit pe 23 apoi la o zi - doua am inceput iar sa sangerez. mi-a zis de la plafar sa i-au tinctura de zmeur si tinctura de coacaze si de 2 zile am inceput sa sangerez si mai tare si cu cheaguri
Poate cineva sa ma indrume ce sa fac mai departe ?
Va multumesc.-
kudika387714
Postat pe 27 Aprilie 2011 12:34
mai nou dupa o amorteala a piciorului si o caldura in talpa am facut un eco dopler si am aflat ca am tromboza partiala la vena ilaica stang si toate astea mi se trag de la embolizarea fibromului mi se pare ca ma lasat medicul de izbeliste ma chemat la spital abia la jumatatea lui iunie daca nu faceam si nu asi face tratament cred ca numai ajungeam la spital in iunie asa ca fetelor inainte de a face embolizarea intrebati de riscuri,bine asta se intampla una la un milion si acel eu am fost puteti fi si voi va doresc o zi buna
kudika383578
Postat pe 1 Mai 2011 11:50
buna fetelor,de aproximativ 3 saptamani ma confrunt si eu cu aceasta problema sau cel putin atunci am aflat.eu am un fibrom de app 3cm si este situat pe uter.eu sunt din Timisoara si am consulat 2 dr care sa imi certifice acest lucru si sa imi recomande cea mai buna metoda sa scap de intrus.ambii dreri au ajuns la concluzia sa fac embolizare deoarece am 25 de ani si inca nu am copiii.dansii m-au trimis la bucuresti la spitalul universitar sau la tg mures la nova vita.desi dr de la spitalul universitar a fost f dragut si promt ceea ce ma impresionat avand in vedere ca este un spital de stat..am vb cu dansul la telefon si a spus ca ma poate programa f repede asi prefera totusi sa merg in sistem privat.stiu ca este o cheltuiala in plus dar eu sunt un pic mai sensibila deoarece de mica am fost mai bonlavicioasa si nu cred ca asi suporta conditiile spitalului universitar desi de doctorii care efectueaza emolizari acolo am auzit numai de bine.acest de de la tg mures eu cred ca este f ocupat pt ca eu il tot sun sa imi faca o programare ca sa stiu cum sa ma organizez,i-am specificat ca vreau o programare urgenta dar din pacate eu insist si sun dar nici un raspuns.ce sfat imi dati,sa mai insist la tg mures avand in vedere ca este si un pic mai aproape de casa si este si in sistem privat sau sa renunt la aceasta varianta datorita lipsei de promtitudine?va multumesc si va pup
oana_22
Postat pe 28 Iunie 2011 15:57
Buna seara, sunt din Bucuresti, as dori informatii te rog despre embolizare, unde ai facut si la ce medic?, imi doresc sa fac da nu stiu la ce riscuri ma expun, am un fibrom de 70/50, daca-mi poti da cateva relatii de incurajare. Astept raspuns, multumesc.
kudika410479
Postat pe 29 Iunie 2011 21:09
Daca esti de acord,as dori sa vorbim in privat. Imi poti trimite un mesaj pe mariaghe2010@gmail.com
kudika229860
Postat pe 30 Iunie 2011 16:57
De la: kudika410479, la data 2011-06-29 21:09:10Buna seara, sunt din Bucuresti, as dori informatii te rog despre embolizare, unde ai facut si la ce medic?, imi doresc sa fac da nu stiu la ce riscuri ma expun, am un fibrom de 70/50, daca-mi poti da cateva relatii de incurajare. Astept raspuns, multumesc.

Daca esti de acord,as dori sa vorbim in privat. Te rog sa-mi trimiti un mesaj la mariaghe2010@gmail.com
kudika229860
Postat pe 30 Iunie 2011 17:00
buna fetelor,eu am facut o embolizare de fibrom uterin ,luni in dta de 4.am avut dureri cumplite primele 2 ore,inca de pe masa.doctorul,asistentele au incercat sa ma calmeze dar totusi a fost in zadar.dupa ce am vomat putin mi-am mai revenit.am venele umflate si ma dor,azi cand m-am tezit,eu care nu prea mi se vad venele de loc erau f umflate,mai ales cele de la maini.oare dc?ma doare burta sunt balonata.eu menstruatia o am de joia trecuta pana in prezent dar e putina si doar in unele momente.voi ati patit ceva asemnataor?ma ingrijoreaza venele.ms si astept raspuns.
oana_22
Postat pe 8 Iulie 2011 12:51
buna sint valentina din hanu conachi jud galati am o tumora pe creier operata 98 recidivata 2008 am avut un fibrom uterin de 9 cm nimeni nu vroia sa mi se rezolve aceasta problema din cauza tumori pe creier am apelt la clinica de genecologie din cluj mau internat miau facut investigati si o comisi de medici si anestezisti au ajuns la concluzia ca este riscanta operatia si dinsi nu se baga dar au hotarit sa mi pun un sterilet mirena care ma va ajuta sa nu mai am perderi de singe avind o anemie sub 9 voarte mare la prob mele nu ma ajutat deloc am mai stat un an cu steriletul si am crezut ca se va regla pierderea de singe care oaveam la menste dar nu a vost asa prob sa agravat si mai tare mia recomandat o doctorita radiolog de la un cbinet din gl ati sa fac o embolizare nestind de aceasta metoda am intrebato mia ecsplicat despre ce este vorba su mia spus unde sa ma duc spitalul universitar bucuresi am plecat imediat la buc am ajuns acolo am vorb cu dr dorobot mia spus ca se poate face interventia dar ii trebue acordul prof horhoianu dumnealui ne find de acord spunindumi ca mor la ceia ce vreau sa fac am avut incredere in dr dorobot si am vorb cu dumnealui si mia spus ca nu poate sa ma rezplve in spital fara acordu pr horhoianu dar am mers la o clinica din buc unde lucreaza si dumnealui dr dorobot si mi a facut acolo si a fost fff bine mam simtit f bine dupa embolizare si ma simt in continuare aveti incredere in acasta metoda este foarte eficienta va pup;;;;;;;;asta sa intamplat pe data de 12.07.2011
surel
Postat pe 14 Iulie 2011 14:20
De la: healthy005600, la data 2009-08-31 15:23:29poti sa-mi spui cat de mare a fost fibromul tau? am inteles ca la spit universitar asta este o conditie pentru a fi acceptat la embolizare. la ce suma ai ajuns cu cheltuielile?
kudika413250
Postat pe 16 Iulie 2011 13:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infacol (impotriva colicilor) 1 De la: infacolromania 7 Septembrie 2009 22:24
Ce ziceti de filmele porno ? 10 De la: aliceea2000 4 Iulie 2009 06:59
Moarea de varza 1 De la: healthy013349 5 Mai 2010 22:56
insarcinata? va rog sa ma ajutati 15 De la: marco918 13 Ianuarie 2012 00:40
MAMA PURTATOAE 87 De la: orfea 5 August 2012 23:50