Setari Cookie-uri

Despre embolizarea fibromului uterin si tratamente naturiste ale acestuia

Buna nellysa.Embolizarea nu are nicio legatura cu faptul ca nu ramai insacinata.Problema vine de la ovare.Endometrul este int-o stransa legatura cu ovarele.Ma bucur ca nu ai ales acest procedeu si ca ai scapt de fibrom.
elisabeth_12
Postat pe 29 Martie 2012 12:02
De la: elisabeth_12, la data 2012-03-29 12:02:04Buna nellysa.Embolizarea nu are nicio legatura cu faptul ca nu ramai insacinata.Problema vine de la ovare.Endometrul este int-o stransa legatura cu ovarele.Ma bucur ca nu ai ales acest procedeu si ca ai scapt de fibrom.



kudika226898
Postat pe 29 Martie 2012 23:27
Fibroanele uterine pot duce la infrtilitate sau la pierderea sarcinilor,eu am pierdut 2...se pozitionau langa fibrom iar acesta le oprea din evolutie,fibroanele se hranesc cu vasele de sange care ar trebuie sa hraneasca sarcina.
eu am facut embolizarea saptamana asta,interventie a fost usoara ceea ce a urmat a fost mai greu...dar sa speram ca o sa fie bine.
am facut interventia la Universitar,la Dr Dorobat-care este un dr de nota 10!!!!!
Multa sanatate la toate va doresc si rabdare!
c_ella99
Postat pe 1 Iulie 2012 19:34
De la: c_ella99, la data 2012-07-01 19:34:54Fibroanele uterine pot duce la infrtilitate sau la pierderea sarcinilor,eu am pierdut 2...se pozitionau langa fibrom iar acesta le oprea din evolutie,fibroanele se hranesc cu vasele de sange care ar trebuie sa hraneasca sarcina.
eu am facut embolizarea saptamana asta,interventie a fost usoara ceea ce a urmat a fost mai greu...dar sa speram ca o sa fie bine.
am facut interventia la Universitar,la Dr Dorobat-care este un dr de nota 10!!!!!
Multa sanatate la toate va doresc si rabdare!


Buna! Spune-mi te rog si mie cat te-a costat .
gyna_healthy
Postat pe 12 Iulie 2012 11:14
Doctorului radiolog i-am dat 400 lei,gonecologului 200lei,iar medicamentele inca vreo 200lei
c_ella99
Postat pe 12 Iulie 2012 15:24
buna as dori sa vb cu tine tb sa fac si eu embolizare
kudika021558
Postat pe 26 Iulie 2012 10:17
Salut, eu am facut embolizare acum doua saptamani la Spitalul Delta la doc Nechifor caruia ii sunt foarte recunoascatoare, am avut un fibrom de 9.63/9.11/8.51 cm ca dimensiune dezvoltat la nivelul cantului uterin drept si am dureri dar domnul doctor mi-a spus ca e normal avand in vedere ca fibromul meu a fost asa de mare; tin legatura cu iulia, asistenta domnului doctor care ma ajuta cu informatii si ma asigura ca durerile pe care le am acum sunt normale si o sa treaca cu timpul. Sper din tot sufeltul ca durerea sa dispara si sa uit apoi de tot chinul prin care am trecut din cauza fibromului.
kudika_13035
Postat pe 27 Iulie 2012 11:23
De la: c_ella99, la data 2012-07-01 19:34:54Fibroanele uterine pot duce la infrtilitate sau la pierderea sarcinilor,eu am pierdut 2...se pozitionau langa fibrom iar acesta le oprea din evolutie,fibroanele se hranesc cu vasele de sange care ar trebuie sa hraneasca sarcina.
eu am facut embolizarea saptamana asta,interventie a fost usoara ceea ce a urmat a fost mai greu...dar sa speram ca o sa fie bine.
am facut interventia la Universitar,la Dr Dorobat-care este un dr de nota 10!!!!!
Multa sanatate la toate va doresc si rabdare!



Buna ella!
Te rog frumos daca poti sa-mi lasi o adresa de mess ,vreau sa vb cu tine,trebuie sa fac si eu embolizare.Multumesc!
gyna_healthy
Postat pe 6 August 2012 16:40
buna tuturor femeilor care au fibrom! am facut si eu embolizarea in iunie 2012, la spitalul Universitar Bucuresti - la dl dr. Dorobat. aveam doua fibroame: unul de 10 cm si altul de 5 cm. adevarat, a fost dureror dupa, am facut putina febra, nu am avut deloc pofta de mancare cateva zile bune, iar dupa vreo saptamana a venit o menstruatie care a durat cam 2 saptamani. e drept ca nu era prea abundenta, dar avand in vedere ca aveam hemoglobina 7-8 la momentul embolizarii, ma speriam ca va scadea prea mult. am fost la ginecolog in orasul meu, mi-a dat un tratament care a oprit sangerarea. pana la primul control, aproape regretam embolizarea, mai ales pt ca am crezut ca o sa zbor din ziua urmatoare si o sa fac orice (chiar planuisem sa plec in concediu, cu cortul, pe trasee montane). Nu au fost simptome deloc greu de trecut, doar ca nu ma asteptam - iar menstruatia nu se oprea. ar fi fost bine sa intru la embolizare dupa un tratament cu fier. oricum, la primul control dupa o luna, fibromul care avea 10 cm scazuse cu 2,5 cm. la 2 luni de la embolizare am eliminat natural, fara niciun efort, doua parti din fiecare fibrom. asa ca, la controlul de la 3 luni, aveam 2 fibroame, fiecare de 2,17 cm. EXTRAORDINAR! Ginecologii descurajeaza embolizarea, dar a avut acest succes fantastic. concluzia: ma bucur ca nu am mers direct la operatia clasica si ca am facut embolizarea! De asemenea, ma bucur ca l-am ales pe dl dr. Dorobat, care chiar colaboreaza cu pacientii, nu te grabeste, are o abordare care nu te inhiba. Sper sa fie util mesajul meu.
gbrlselaru
Postat pe 14 Septembrie 2012 20:02
De la: gbrlselaru, la data 2012-09-14 20:02:50buna tuturor femeilor care au fibrom! am facut si eu embolizarea in iunie 2012, la spitalul Universitar Bucuresti - la dl dr. Dorobat. aveam doua fibroame: unul de 10 cm si altul de 5 cm. adevarat, a fost dureror dupa, am facut putina febra, nu am avut deloc pofta de mancare cateva zile bune, iar dupa vreo saptamana a venit o menstruatie care a durat cam 2 saptamani. e drept ca nu era prea abundenta, dar avand in vedere ca aveam hemoglobina 7-8 la momentul embolizarii, ma speriam ca va scadea prea mult. am fost la ginecolog in orasul meu, mi-a dat un tratament care a oprit sangerarea. pana la primul control, aproape regretam embolizarea, mai ales pt ca am crezut ca o sa zbor din ziua urmatoare si o sa fac orice (chiar planuisem sa plec in concediu, cu cortul, pe trasee montane). Nu au fost simptome deloc greu de trecut, doar ca nu ma asteptam - iar menstruatia nu se oprea. ar fi fost bine sa intru la embolizare dupa un tratament cu fier. oricum, la primul control dupa o luna, fibromul care avea 10 cm scazuse cu 2,5 cm. la 2 luni de la embolizare am eliminat natural, fara niciun efort, doua parti din fiecare fibrom. asa ca, la controlul de la 3 luni, aveam 2 fibroame, fiecare de 2,17 cm. EXTRAORDINAR! Ginecologii descurajeaza embolizarea, dar a avut acest succes fantastic. concluzia: ma bucur ca nu am mers direct la operatia clasica si ca am facut embolizarea! De asemenea, ma bucur ca l-am ales pe dl dr. Dorobat, care chiar colaboreaza cu pacientii, nu te grabeste, are o abordare care nu te inhiba. Sper sa fie util mesajul meu.
gyna_healthy
Postat pe 25 Septembrie 2012 18:29
Buna! Poate cineva sa-mi spuna dupa cat timp programeaza d-l doctor Dorobat?
gyna_healthy
Postat pe 25 Septembrie 2012 18:33
Va rog sa-mi spuneti cum ma pot programa la dr. Dorobat ,la spit Universitar?
kudika_17244
Postat pe 30 Septembrie 2012 15:12
Te poti programa la nr de telefon 0723220220,sau poti sa-i scri pe adresa bdorobat@gmail.com.Te rog sa-mi spui si mie daca te-ai programat ca vreau sa vad dupa cat timp programeaza ,trebuie sa fac si eu embolizare.
gyna_healthy
Postat pe 30 Septembrie 2012 17:56
Multumesc pentru informatiile deja oferit, sunt foarte utile.Am studiat putin oferta de la clinicile particulare iar tariful este de 4500 RON pentru embolizare dar l-as prefera pe domnul doctor D deoarece am inteles ca este cel mai priceput.

M-ar interesa deaemenea si pe mine sa stiu cat de repede se poate obtine programarea si daca poate orice sa ajunga la d-nul doctor Dorobat.E nevoie de vreo trimitere ,sunt suficiente analizele, ecografiile facute anterior sau e nevoie sa faci altele la dumnealui?

In cazul in care optez pentru varianta de a-i scrie pe adresa de email ce informatii trebuie sa-i dau?

multumesc anticipat
Claudia_Dragnea_1
Postat pe 1 Octombrie 2012 16:10
Buna! Poate oricine da ajunga la d-l doctor cu trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat ,dar trebuie vorbit cu dansul inainte ptr programare,ma intereseaza si pe mine dupa cat timp programeaza ,dar nu am gasit nimic pe site.Daca ii scri pe adresa de emaill poti sa ii spui ce problema ai si rezultatul ecografiei scanat.La Buc se face control la medicul ginecolog ptr ca trebuie sa-si dea avizul,dar merge d-l dr dorobatcu noi.
gyna_healthy
Postat pe 1 Octombrie 2012 20:33
Salut te rog ma poti ajuta si pe mine cu niste informati cu acesta interventie embolizare. Se gasesc si alte clinici cum ar fi in iasi? Te rog trimite mi raspuns pe totalucy@yahoo.com
kudika_17700
Postat pe 6 Octombrie 2012 12:01
buna !
Nu ne-ai mai scris ce ai mai facut cu mana ? Cum iti mai este , ai mai facut vreun tratament?
Multa sanatate!
kudika_19706
Postat pe 30 Octombrie 2012 16:10
salu!
ce ai mai facut cu fibromul ? S-au mai rezolvat din probleme ? Multa sanatate!
kudika_19706
Postat pe 30 Octombrie 2012 16:13
Mesaj pentru lumypis din Timisoara:

Ceau! Am citit ca ai fost operata de fibrom prin embolizare la o clinica din Bucuresti la d-nul dr Nechifor in 2010.
Mama mea se confrunta cu acceasi problema si as vrea sa te intreb mai amulte detalii despre operatie, despre analizele pe care ti le-ai facut inainte de operatie, daca ai fost de mai multe ori la Bucuresti pana la operatie.
Eventual daca esti de acord sa-mi dai adresa ta de email sa putem comunica mai usor.

Ti-as fi foarte recunoscatoare daca m-ai putea ajuta informatii despre aceasta operatie.
kudika_21646
Postat pe 20 Noiembrie 2012 15:20
In 2006 mi-am facut embolizarea. Totul a mers foarte repede, am facut roast de numarul de telefon al domnului doctor Dorobat, am sunat , mi-a facut programarea pentru a discuta si a ma programa pentru interventie. Interventia a avut loc foarte repede, o saptamana -doua, era legat si de ciclul menstrual. Si intr-adevar trebuie aprobarea domnului doctor Horhoianu.
E bine cand mergi sa discuti cu d-l doctor sa ai ultimile analize si ultima ecografie, pentru a putea sa-si dea seama daca e poate face interventia. Sanatate multa!
nicolae68daniela
Postat pe 22 Noiembrie 2012 07:45
Scuze, am tastat gresit, in 2009.
nicolae68daniela
Postat pe 22 Noiembrie 2012 07:47
Buna sunt geanina din tg-jiu si am un fibrom.Rog doamnele care au facut operatie prin embolizare la tg-mures cum se simnt dupa ce au facut operatie .......si daca au mai aparut probleme :
kudika_24819
Postat pe 3 Ianuarie 2013 19:14
Buna!Sunt din Tg-jiu ,am facut embolizare in data de 05 noiembrie 2012 la Spitalul Universitar Bucuresti la D-l dr Dorobat ,ptr detalii lasa-mi o adresa de contact.
gyna_healthy
Postat pe 4 Ianuarie 2013 15:33
buna! am vazut ca ai facut embolizare in noiembrie la dr dorobat la spitalul univ.As vrea si eu niste detalii daca se poate. Nu stiu cum sa dau de dumnealui sa ma programez.Am nevoie urgent .multumesc!
lucimarianac
Postat pe 5 Ianuarie 2013 14:42
Buna! Ti-am zis sa-mi lasi ceva sa te pot contacta,aici nu pot sa spun prea multe.
gyna_healthy
Postat pe 5 Ianuarie 2013 16:58
acesta este facebook-ul fiicei mele dar putem lua legatura asa :facebook>stingaciu nikoleta > si id mess>niko_dragutza99@yahoo.com >imi lasati un mesaje ca sunteti dumneavoastra si putem lua legatura asa
kudika_24819
Postat pe 6 Ianuarie 2013 20:24
N-am mai intrat de mult pe aici, dar cautand si eu la randul meu un raspuns am vazut ca discutati despre embolizare. Anul trecut cand m-am interesat pentru sora-mea si am facut un research pe net si printre prietenii medici pe care ii am am inteles ca la Delta este cel mai bun medic din Bucuresti pe acest gen de interventii (Nechita parca) si ca te poti duce cu trimitere de la medicul de familie si faci operatia cu reducere pentru ca au contract cu casa de sanatate.
La Municipal dureaza foarte mult pana iti face programarea ..
Iar experienta mea cu ei nu este dintre cele mai fericite...
jurnalul
Postat pe 29 Ianuarie 2013 13:10
in 12.02.013 sunt programata pt embolizare la dr Dorobat.te rog daca poti da-mi si mie cateva detalii pe adresa megyessimona@yahoo.com.eu sunt din Timisoara
VINGA_S
Postat pe 6 Februarie 2013 13:08
PT GYNA
VINGA_S
Postat pe 6 Februarie 2013 13:09
buna ,eu am facut embolizarea la tg mures ,acum un an am avut un fibrom de 7 cm ,subseros si la controlul de 1 an cica a inceput sa se vascularizeze si a crescut acum are 8 cm.urmeaza sa mai fac un control si sa vedem ce fac a mai facut cineva reembolizare pentru acelasi fibron?
kudika_22360
Postat pe 31 Mai 2013 20:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Medicamente expirate 4 De la: enemgabriel 4 Aprilie 2009 08:23
sarcina 9 De la: iftimie 21 Februarie 2012 15:53
Operatie de menisc 2 De la: andreaV 25 Noiembrie 2009 09:40
v-a rog ajuntati-ma cu un raspuns :(( 15 De la: kudika_4278 18 Aprilie 2012 12:24
avem nevoie de voi 1 De la: maria_daria 8 August 2009 07:36