Setari Cookie-uri

negi genitali, am nevoie de un sfat


Negii sunt cauzati de HPV (cum bine a scris cineva). Sunt peste 100 de tipuri, dar doar cateva cauzeaza cancer de col uterin. Pt asta sa face TIPARE VIRALA!
Pielea si mucoasele au 3 straturi: epiderm (suprafata), derm (superficial si profund) si hipoderm. HPV-ul se localizeaza in dermul profund!
Nici un unguent din lume nu ajunge acolo! Condyline e de fapt podofilina ambalata scump! In plus cand o pui pe negi se imprastie in jur si arde o arie mai mare! Asta poate distruge sensibilitatea (excitatia) in zona genitala!!
Asa ca urmati tratamente tintite cu laser sau radioplasma!!
Nu se cantoneaza in ganglioni (doar Herpesul se cantoneaza acolo), dar dau insamantari de vecinatate, si asta face ca si dupa 6-12 luni sa mai apara noi negi!!! Uneori pe aceeasi zona!!
Dupa tratament urmeaza controale periodice la ambii parteneri, prezervativ pe minim 6 luni! S i orice formatiune noua tratata imediat!! Pana nu da altele!!

Bineinteles ca sunt medic! Si mi se face frica de ignoranta si lipsa de educatie sanitara!! Vina nu este a voastra ci a celor care ar trebui sa va invete si nu o fac!!
Ignoranta lor a nascut un monstru: suntem pe primul loc in Europa la frcventa cancerului de col uterin!! Noi, tara care a inventat citologia din col!!! Primul care a vorbit de ea e Babes in 1927!!!

Apropo`, numele de cito Papanicolua a ramas, dar citirea se face dupa o noua clasificare Bethesda!! Cand va faceti cito intrebati daca folosesc acest nou scor de citire! E mai precis.

Controalele se fac anual pt ca nici acest test PN cu citirea noua cu tot , nu e perfect. ! Din experienta va spun ca, in unele cazuri cito era bun sau doar cu inflamatie, tiparea a iesit negativa, dar la biopsia colului a iesti carcinom micro invaziv!!

Asa ca faceti anual! Dar nu faceti obsesie din asta!!

Succes tuturor femeilor!
adevar
Postat pe 17 Iulie 2009 23:01
De la: florina_toma22, la data 2009-06-20 09:30:45am si eu o intrebare si nu prea mai am rabdare pana ajung la medic. Prietenul meu a facut niste negi genitali, i-au aparut mai spre baza si pretinde a i-a facut de la ras. Evident ca nu il cred eu stiu ca este infectie cu HPV, si se ia in urma unui contact sexual neprotejat. Nu se pune problema sa iau de la el pa ca prezervativul este dupa parerea mea cea mai buna metoda de protectie. Exista chiar si cea mai mica sansa sa ii faca de la ras? Stie cineva? Este vreun medic care isi poate da cu parerea? Multumesc


Cel mai usor lucru este sa invinovatesi barbatul de rele.
Sotul tau are o disfunctie hormonala. Mergi la un endocrinolog si fa testele hormonale: Ar putea fi boala polichistica, asa se vede la exterior , iar in interior ar putea avea pe vezica chisturi cu lichid.Nu tot ce apare/genital sunt boli cu transmitere. Vezi cauza si sar putea sa trebuiasca sa-ti ceri scuze de la el, daca ai apucat sa-l improsti cu noroi.
dorina27
Postat pe 11 August 2009 08:11
Foloseste prezervativul in continuare. Nu are cum sa-i faca de la ras. Este exact din motivul pe care il banuiesti. Vezi ca sunt foarte contagiosi.
LADY_BLACK
Postat pe 11 August 2009 08:35
buna fetelor.de cateva saptamani tot citesc tot ce se scrie pe site-urile astea shi simt ca o iau razna.caut si eu pe cineva care a trecut prin aceasta problema, a negilor genitali si sa pot vb cu ea, sa aud sfaturi shi pareri.acum 3 ani am contactat shi eu aceasta boala.am mers la medicul gineco, mi i-a cauterizat, apoi mi-a dat un tratament shi nu mi-a zis dekt sa nu imi fac probleme pt k daca shtiu sa am grija negii nu vor mai aparea shi eu nu voi avea nici un fel de problema.pe atunci nu shtiam atatea detalii referitoare la acest virus shi prin urmare nu am dat asha mare importanta.kestia este ca de atunci negii nu au recidivat.nu mi-am facut niciodata testul papanicolau pt k medicul atunci nici nu a pomenit de asa ceva.sunt foarte speriata in prezent pt ca deja au trecut 3 ani de atunci timp in care eu nu am efectuat nici makr o data testul papanicolau.va rog sa imi datzi un sfat...multumesc!
healthy005832
Postat pe 26 August 2009 23:05
pai mergi la ginecolog si cere-i sa iti faca un papanicolau, desi nu cred ca va fi ceva in neregula daca zici ca au trecut 3 ani si nu ti-au reaparut. Dar testul papnicolau trebuie efectuat anual de toate femeile, cele trecute de 40 de ani ar trebui chiar la fiecare 9 luni sa il faca.
Eu mi-am facut testul si desi prietenul meu cum am spus la inceputul topiclui avea, nu mi-a iesit nimic, dar si medicul ginecolog mi-a spus ca aceasta este o boala cu transmitere sexuala, chiar daca multe fete m-au criticat ca am gandit urat despre prietenul meu (fostul).
sanatate multa
florina_toma22
Postat pe 27 August 2009 16:55
florina_toma22 tu de unde eshti shi unde tzi=ai facut acest test?shi cat te-a costat?
healthy005832
Postat pe 28 August 2009 15:58
din bucuresti sunt. Daca mergi la medicul de familie sa iti iei trimitere la ginecologie, si mergi la un cabinet care are contract cu casa la care iti platesti asigurarile (daca esti angajata), nu te costa nimic testul. daca mergi la particular testul costa undeva intre 60-100 de roni. De ex la institutul cantacuzino parca 70 de roni e testul. Dar il poti face si fara bani daca nu dispui de ei. Sanatate multa
florina_toma22
Postat pe 29 August 2009 15:13
Buna ziua,
Doresc sa va impartasesc cateva detalii despre un produs NOU, unic pe piata din Romania, care ti-ar putea fi de un real folos . Este vorba despre absorbante active LOVE MOON ale corporatiei Winalite (www.edera.ro) care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat) care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi. Este un produs revolutionar, cu actiune imediata si eficace. Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc. Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie. In plus, elimina mirosurile. Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin) etc. In Romania aceste produse abea incep sa fie cunoscute, in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului In lume, inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani. Produsele au cetificate FDA-USA si UE. Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa. O veste foarte bine primita de doamne si domnisoare care au optat deja pentru absorbantele LOVE MOON : de curand produsele firmei noastre s-au diversificat, iar preturile s-au micsorat, devenind mult mai atractive si accesibile tuturor femeilor care au probleme de sanatate sau doresc sa le previna. De acum inainte veti putea beneficia nu numai de absorbantele pentru ciclu normal, ciclu abundent sau pentru uz zilnic, ci si de absorbante mini, absorbantele pentru bikini, talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi sau seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu (ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal, eliminarea durerilor cauzate de raceala si este ideal pentru intretinerea ovarelor sau ingrijirea dupa avort).
.
Relatii : loapersonal@yahoo.com si 0745.074.755 sau 0768.05.68.69
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 2 Septembrie 2009 21:03
hei!!! buna tuturor...m-am inscris pe forumul asta pentru ca am si eu nevoie disperata de un sfat...acum cateva luni mi-au aparut si mie condiloamele astea uffff...si am incercat fel si fel d tratamente gen condyline, propolis, echinaceea pr sist imunitar...luate asha dupa ureche pt k la doctor ink nu am ajuns....si din pacate nu au dat nici un rezultat...negii sunt tot acolo si parca din ce in ce mai mari...rusine mie ca nu am mers la doctor dar sunt moarta de frica sunt cu nervii la pamant....si de curand m-am mutat in bucuresti si m-am hotarat sa merg la un doctor ginecolog sa-i electrocauterizez...numai ca sunt moarta de spaima si plus k nici nu stiu la ce doctor as putea merge :-?? asa ca va rog mult sa-mi spuneti si mie un doctor foarte bun care ma poate ajuta :-?? acum k tot m-am hotarat sa ma lupt cu hpv`u asta in loc sa stau sa tot plang si dak cineva s-a tratat si nu a ajuns la electrocauterizare sa-mi spuna si mie cum :-??
va multumesc frumos si astept niste sfatui si niste recomandari ale unor doctori buni ...

aaaaaaa si mai am o mica problema nush ce e si poate imi spuneti voi inainte sa ajung la medic ...asha sa fiu pregatita de ce urmeaza...deci exact la intrarea in vagin, in partea de sus,(pe interior) mi-a aparut o umflatura destul de mare...cam cat o nuca..nu ma doare, doar k e super aiurea sa stiu k e acolo si plus k e si mare :( stiti cumva daca ar putea fi vorba de glanda bartholin??? helpppp me k sunt facuta praf ( oricum umflatura asta cred k a fost un bonus pt condiloame...k nah...o belea nu vine niciodata singura...mai ia si cateva prietene )
Lauraaa_healthy
Postat pe 5 Noiembrie 2009 22:16
Lauraa, se trateaza cu cauter, laser sau (cel mai modern) radioplasma.Trebuie sa faci inainte insa secretii (si tratament daca e ceva - altfel te infectezi), apoi tipare virala - ca sa stii ce virus ai (cu sau fara risc de cancer!) abia apoi se trateaza.
umflatura e probabil asa cum spui - si e de la microbi (cel mai frecvent). Un motiv in plus sa faci secretii si probabil antibiotic. daca nu trece - operatie -sorry:)
Succes!!


p.s. cauta pe net referinte.
adevar
Postat pe 8 Noiembrie 2009 00:30
Si eu tot de la aparatul de ras am facut vreo 2 negi......si nu a folosit nimeni altcineva aparatul. Cum a-ti rezolvat problema?
damian34
Postat pe 20 Martie 2011 10:08
buna ! am dat de forumul asta din intimplare si mi-am facut cont expre, doar ca sa iti raspund tie, eu am cumparat cd-ul ala, si marele secret era otetul, da otetul are un efect miraculos, cand am vazut ca functioneaza nu numai ca m-am bucurat ca i-am dat 50 de lei dar daca il vad pe strada ii fac cinste.
Dar hai sa iti explic cum trebuie sa faci, cumperi betisoare din acelea care se curata in urechi, le scoti capetele care sunt din bumbac le inmoi in otet (omu ala recomanda otet de mere ca este mai slab, eu nu am avut atunci si am folosit ce aveam prin bucatarie) apoi cu banda de izoler le lipesti pe negi cu cat stau mai ermetic inchisi cu atat trec mai repede, ai sa vezi ca intr-o ora-doua se albesc apoi pana dimineata se inegresc, se fac negri iar in 2-3 zile dispar ca si cum nici nu ar fi fost acolo.

Multa sanatate la toti!!!!
kudika_952176
Postat pe 18 Ianuarie 2014 21:47
Sunt multe ,, povesti ,, despre acest tratament... dar nu toate sunt cele care la sfirsit iti vor da satisfactie... Va transmit CEL MAI TARE TRATAMENT descoperit din prostie sa zic asa... Eu tocmai am scapat de o multime de negii de 3 zile... Locul a ramas curat si abia daca se mai observa citeva cicatrici... DECI- am inceput in urma cu o saptamana, cu comprese cu otet de mere asa cum am citit pe net, Ce sa spun... ustura, ardea pielea, nebunie curata... ma facusem totul o rana si carne vie... Negii se albeau, se iritau dar nici gind sa se usuce.. Dupa citeva zile intimplarea a facut sa descopar in casa preparat gata de fiica mea, un decolorant de par. Auzisem ca e foarte puternic si arde.. asa ca... l-am incercat in disperarea de a scapa de nenorocire.. SURPRIZA A FOST ENORMA... in 2 zile am scapat de ei. Nu stiu ce randament da si la doamne dar sigur va merge. Va ustura un pik ce-i drept dar merita.. deci DOMNILOR.. RECOMAND TUTUROR CITEVA ZILE DE COMPRESE CU OTET DE MERE , ( acesta-i albeste ii irita putin ) apoi cumparati de la orice mag. de cosmetice PUDRA DECOLORANTA DE LA ,, KALLOS ,, la pliculet (1buc.) si un bidonas de OXIDANT ( maxim 15 lei ambele ) pe care le amestecati ( nu toata compozitia - un pik din fiecare ) cit considerati ca e nevoie. SE FORMRAZA O PASTA CU CARE DUPA UN DUS FIERBINTE, O APLICATI PESTE TOATA ZONA CU PROBLEME NU DOAR PE NEGI ( mai sunt si negi sub piele care inca nu au aparut ).repetati pe fiecare seara timp de 2 zile asta, ( tineti compozitia aplicata toata noaptea) si GARANTAT IN 2-3 ZILE... VETI FI DIN NOU FERICITI. ( va va ustura un pik ce-i drept dar... merita... ) mult succes !!
antonioBelestero
Postat pe 22 Mai 2015 08:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Micropigmentare 49 De la: kudika_1043077 16 Februarie 2022 01:40
tenul meu a devenit acneic?!?!?! help pls!!! 20 De la: healthy016759 31 Mai 2010 11:03
Exfoliator si hidratant cu aloe vera, iarba de mare, musetel, salvie, macese 1 De la: romdesimed 12 Ianuarie 2009 15:36
vitiligo 14 De la: 4Life 27 Decembrie 2009 22:35
buna 2 De la: bebits 15 Iulie 2009 22:27