Setari Cookie-uri

program pentru diabetici in romania

va rog sa-mi spuneti daca sunt programe/intalniri(comunitate) pentru diabetici in bucuresti care m-ar ajuta in sustinerea/sfatuirea/incurajarea/ingrijirea unei persoane; masc. 24ani cu diabet tip 1; totodata va rog sa-mi spuneti daca (doar in cazul in care stiti sigur):
- in Romania - toate cele necesare pentru controlul zilnic al acestei boli (pen-uri; lame; insulina; aparate noi etc) sunt asigurate integral/partial de catre spital, medic etc. pe parcursul intregii..vieti
- in Romania/bucuresti exista magazine/distribuitori specializati in produse pentru diabetici (alimente; produse ingrijire corporala etc) (eventual cu discounturi/sau modalitati de a reduce costul intretinerii acestei boli)- in principiu, daca aveti sfaturi/indicatii privind controlul partii financiare (in special dieta).
- daca ma puteti trimite la un site/forum/blog, orice care are date exacte, corecte si actualizate despre pozitia unui diabetic in Romania.

Multumesc.


healthy003737
Postat pe 25 Iunie 2009 00:17
:)salut si pe mine ma intereseaza..dar se pare ca nu exista asa ceva!daca consideri ca ai nevoie de mai multe informatii (din ceea ce cunsoc eu) ..sau sprijin..de orice natura iti las adresa mea de mes bobby_dascalu
healthy005719
Postat pe 24 August 2009 09:38
poti verifica http://diabeticechoes.ning.com

sunt atat persoane din romania/bucuresti cat si din afara..este la inceput dar pentru orice intrebare primesti raspuns..
healthy005918
Postat pe 28 August 2009 23:10
Buna!
Da search la cuvantul "diabet" pe google si deja pe prima pagina iti apar vreo 4 site-uri romanesti.
Cat despre programe....exista la Buzias (jud. Timis) o tabara pt. copii si adolescenti, dar pot sa mearga persoane pana la 30 de ani. E foarte ok, pt. ca te invata o gramada de lucruri folositoare. Poti sa intri pe www.ccserban.ro sau sa suni la tel. 0256/322080.
Am o intrebare totusi: diabetologul nu stie sa-ti spuna despre programele astea sau sa-ti indice vreo asociatie din Bucuresti? Nu stiu cat se ocupa asociatiile astea de diabetici, dar poti incerca.
Dat fiind ca are 24 de ani si e insulino-dependent, ar trebui sa primeasca gratuit pen-urile, bandeletele, insulina. Ce-o fi mai incolo, la batranete, nu se stie, dar acum e asigurat.
Si in supermarket-uri se gasesc produse dietetice, dar trebuie sa aveti grija, pt. ca nu toate pe care scrie "dietetic" sau "light" sunt fara zahar sau glucoza sau alte zaharuri interzise diabeticilor.
tripper
Postat pe 29 August 2009 21:45
sunt abia venita in tara cu fetita mea de 4 ani care sufera de diabet zaharat tip1 ii fac 4 injectii la zi dar aici in tara noastra scumpa se acorda 3 teste la zi a 4 injectie as vrea sa stiu cum o fac daca nu stiu ce glicemie are copilul si sa nu mai vb de ace 20 de ace pt insulina la 2 luni faceti o socoteala de cate ori trebuie sa folosesc un ac si sa nu mai vb de cele pt intepator care sunt practic 0.nu se spune ca diabeticii sunt mai expusi infectiilor ce se face pt prevenirea lor.daca de adulti nu ne intereseaza sa facem ceva pt viitorul copiilor nostri.Dar stiti cum e daca un necaz de acest gen ar da peste cineva de acolo de sus de la guvern ar renunta la ultimul tip de masina si ar face ceva si pt acesti oameni care toata viata lor depinde de acest tratament si asta nu este valabil doar pt diabetici toti bolnavii au nevoie de mai multa atentie
healthy007104
Postat pe 5 Octombrie 2009 11:20
mergeti la buzias!!! ii super acolo :D ... se tin lectii ...te invata cum sa ai grija de tine ..! am diabet de aproape 4 ani si ma duc acolo in fiecare an! sa stiti ca`i plina tara de copii si adolescenti cu diabet. pacat
fedra_healthy
Postat pe 5 Octombrie 2009 21:13
diabetul de tip I este denumit si diabet autoimun,unde sistemul imunitar distruge sau blocheaza activitatea celulelor BETA din pancreas....acest tip de diabet ar putea fi tratat cu ajutorul TRANSFER FACTOR de la 4 Life Research...care sunt exceptionali imunomodulatori naturali !!! detalii despre produs la cerere sau pe urmatoarele adrese:
http://www.google.ro/search?client=opera&rls=ro&q=transfer+factor+diabet+I&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

p.s. exista in Romania actualmente persoana care are aceasta boala si face cura dcu TRANSFER FACTOR iar dupa aproape 3 luni a redus doza zilnica de insulina la jumatate !!!
4Life
Postat pe 5 Octombrie 2009 22:20
Un diabetic fara insulina moare, e clar nu???? asa ca nu mai incercati sa faceti propaganda la anumite produse de la anumite firme care te scapa de insulina... NU ESTE ADEVARAT, pt ca pancreasul unui diabetic de tip 1 nu mai produce insulina de loc, si trebuie practic simulata functia pancreatica prin administrarea de insulina din exterior.
Eu personal am incercat mai multe produse de genul care cica ar reduce necesarul de insulina, si in afara ca mi-au redus bugetul prin pretul lor exagerat....nu m-au ajutat cu absolut numic.
Stiu ca vrem sa credem in minuni mai ales daca avem diabet de mici, dar trebuie sa intelegem ca insulina este momentan singura solutie.( eu am diabet de la 10 ani si acum am 24 de ani)
ankalina
Postat pe 17 Februarie 2010 09:00
De la: ankalina, la data 2010-02-17 09:00:41Un diabetic fara insulina moare, e clar nu???? asa ca nu mai incercati sa faceti propaganda la anumite produse de la anumite firme care te scapa de insulina... NU ESTE ADEVARAT, pt ca pancreasul unui diabetic de tip 1 nu mai produce insulina de loc, si trebuie practic simulata functia pancreatica prin administrarea de insulina din exterior.
Eu personal am incercat mai multe produse de genul care cica ar reduce necesarul de insulina, si in afara ca mi-au redus bugetul prin pretul lor exagerat....nu m-au ajutat cu absolut numic.
Stiu ca vrem sa credem in minuni mai ales daca avem diabet de mici, dar trebuie sa intelegem ca insulina este momentan singura solutie.( eu am diabet de la 10 ani si acum am 24 de ani)
colega, oi avea diabet de 10 ani, ne pare rau ca te aflii in aceasta situatie, dar din pacate esti gresit informata asupra diagnosticului...tu ai diabet de tip I indus autoimun, pancreasul tau se poate afla intr-o stare perfecta dar nu secreta insulina deoarece sistemul tau imunitar suprima activitatea unor celule pancreatice care ajuta la producerea insulinei....in concluzie tu suferi de o boala autoimuna ce e numeste DIABET AUTOIMUN sau de TIP I ... in cazut tau, pe langa administrarea de insulina, ar trebui lucrat si la reeducarea sistemului imunitar, ca acesta sa numai actioneze impotriva unor celule self ale organismului tau...asa ar putea sio pancreasul tau sa-si faca treaba....mai citeste putin, mai informeaza-te pentru ca se pare ca nu ai informatiile complete...nu vrea ca sa para rautacios comentariul meu, dar daca exista o sansa de a remedia aceste difunctii, de ce sa nu profitam de ea ????
4Life
Postat pe 17 Februarie 2010 23:19
De la: 4Life, la data 2009-10-05 22:20:15diabetul de tip I este denumit si diabet autoimun,unde sistemul imunitar distruge sau blocheaza activitatea celulelor BETA din pancreas....acest tip de diabet ar putea fi tratat cu ajutorul TRANSFER FACTOR de la 4 Life Research...care sunt exceptionali imunomodulatori naturali !!! detalii despre produs la cerere sau pe urmatoarele adrese:
http://www.google.ro/search?client=opera&rls=ro&q=transfer+factor+diabet+I&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

p.s. exista in Romania actualmente persoana care are aceasta boala si face cura dcu TRANSFER FACTOR iar dupa aproape 3 luni a redus doza zilnica de insulina la jumatate !!!
exista in Romania,unde in mormant,nu vad nicio persoana,nu aud nicio persoana,decat o javra care face reclama?
ene_m_gabriel
Postat pe 18 Februarie 2010 09:12
NU STIU CAT ADEVAR POATE SA FIE IN ACEST TRATAMENT? DE CE NU INERVINE UN MEDIC DE SPECIANITATE SA NE ESPLICE DACA ACEST TRATAMENT E BUN?
gogu1938
Postat pe 2 Martie 2010 10:27
De la: healthy003737, la data 2009-06-25 00:17:07va rog sa-mi spuneti daca sunt programe/intalniri(comunitate) pentru diabetici in bucuresti care m-ar ajuta in sustinerea/sfatuirea/incurajarea/ingrijirea unei persoane; masc. 24ani cu diabet tip 1; totodata va rog sa-mi spuneti daca (doar in cazul in care stiti sigur):
- in Romania - toate cele necesare pentru controlul zilnic al acestei boli (pen-uri; lame; insulina; aparate noi etc) sunt asigurate integral/partial de catre spital, medic etc. pe parcursul intregii..vieti
- in Romania/bucuresti exista magazine/distribuitori specializati in produse pentru diabetici (alimente; produse ingrijire corporala etc) (eventual cu discounturi/sau modalitati de a reduce costul intretinerii acestei boli)- in principiu, daca aveti sfaturi/indicatii privind controlul partii financiare (in special dieta).
- daca ma puteti trimite la un site/forum/blog, orice care are date exacte, corecte si actualizate despre pozitia unui diabetic in Romania.

Multumesc.


kudika324113
Postat pe 2 Octombrie 2010 20:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Noua gripa - pro sau contra vaccinului? 2 De la: valentina2009 12 Februarie 2010 15:22
WORKSHOP DE PSIHOSEXOLOGIE SI PSIHOTERAPIE 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 13 Ianuarie 2010 14:03
Ciudatenie oftalmologica!!!!???? 16 De la: healthy011998 20 Februarie 2010 09:05
tensiune foarte mare 37 De la: M_D_ 19 Februarie 2010 21:32
sper sa nu fie vorba de cancer la pancreas 17 De la: deliuta4 5 Aprilie 2011 21:45