Setari Cookie-uri

Parul intins cu placa

Buna, sper sa ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. In urma cu aproximativ un an, aveam parul usor ondulat si des. Mi-am cumparat insa placa de intins parul si am adoptat o tunsoare filata, in scari, cu breton. Bineinteles ca aces moft "necesita" intinderea aproape zilnica a parului. A inceput sa se si ingrase foarte repede, si am fost nevoita sa ma spal la 2 zile, si nu la 5-6 cum obisnuiam inainte.
Acum parul meu nu mai are acelasi volum, nu mai are stralucire, si nici nu se mai aseaza la fel de bine. Am renuntat la placa, o folosesc ff rar, nu vreau sa mai utilizez nici foehnul, si nu stiu ce sa fac sa il revitalizez. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati da cateva sugestii....

iulia03
Postat pe 9 Iulie 2009 15:55
buna
cea mai buna solutie e rabdarea
pe langa asta ajuta uleiul de masline te dai seara si te speli dimineata uleiul sa fie extra virgin se gaseste in magazin ceiul de urzica sa te clatesti cu el dupa ce faci baie
si sa tai cat mai des varfurile de la par
trebuie sa scapi de parul care a devenit fir mort de la atata arsura si dupa acceea o sa ai din nou un fir bogat . eu am facut asta din luna martie si acum parul sta din nou cret ,are volum si u lucios dat trebuie sa ai rabdare
. in speranta ca team ajutat . mai ai o varianta sa bei si revalid tablete iti va ajuta si la par si la unghii dar nu renunta si aluleiul de masline.
healthy002386
Postat pe 24 Iulie 2009 14:49
foloseste o masca facuta de tine:
galbenus de ou
ulei de masline
ulei de ricin
vitamina A uleioasa
Amestecale si punele in cap ca pe vopsea.stai cu masca dc poti si o zi intreaga.
flory86
Postat pe 28 August 2009 19:16
Buna! si eu imi intind parul cu placa! se aseaza destul de greu ca e cam "salbatic", cu toate ca folosesc periodic masca tratament si balsam si sampon pentru pal moale. as vrea sa imi recomandati si mie un produs pe care sa il folosesc in timpul intinderii cu placa...sa fie si parul meu asa intinssssssssss cum trebuie, ma intelegeti voi
xsAna
Postat pe 31 August 2009 11:30
De la: LaLa, la data 2009-08-31 11:30:06Buna! si eu imi intind parul cu placa! se aseaza destul de greu ca e cam "salbatic", cu toate ca folosesc periodic masca tratament si balsam si sampon pentru pal moale. as vrea sa imi recomandati si mie un produs pe care sa il folosesc in timpul intinderii cu placa...sa fie si parul meu asa intinssssssssss cum trebuie, ma intelegeti voi



Salut! Eu folosesc sampon de plante care nu contine sodium laureathe sulfate, balsam de par de la kalos si masca de par cu proteine din lapte ( sau ceva de genul) tot de la kalos. Si eu am parul cret si il indrept cu placa , dar masca asta il protejeaza si il face mai moale, astfel evit sa il ard. Eu am incercat masca cu ou dar nu a mers; in primul rand pt. ca mi-a venit sa vomit de la miros si nici nu am observat nici o schimbare in bine pt par. Sper ca ti-am fost de ajutor.
frozen_autumn
Postat pe 9 Septembrie 2009 03:25
Eu folosesc de 3 ani placa (saptamanal cand aranjez parul dupa ce ma spal pe cap, iar dimineata pt. a-l disciplina deoarece tinde sa se increteasca si este rebel).
Deteriorat nu este (chiar daca ma vopsesc de 20 ani) deoarece dupa ce il usuc, inainte de utilizarea placii, pulverizez o solutie profesionala de la Londa pe care o gasiti in saloanele de coafura.
Poate ma ajuta si faptul ca firul de par este destul de gros si des, eu chiar il filez mult pt. a-l putea aranja.
Singura data cand l-am ars a fost cand l-am decolorat singura.
Pentru a-l intretine folosesc sampon Herbosophy varianta cu mirt (pt. pelicule grase, deoarece imi apareau coji pe pielea capului dupa vopsit) si masca de par tot Herbosophy varianta pt. par cu radacini grase si varfuri uscate, pe care o utilizez in loc de balsam de par.
Ca fixativ folosesc L'Oreal.
odille
Postat pe 9 Septembrie 2009 09:27
Eu folosesc Spray pentru protectie termala Tony&Guy. Il gasesti la SensiBlu. Stiu ca mai sunt astfel de produse si la wella, dar nu am incercat. Foloseste la fiecare spalare balsam si o masca hranitoare, ai grija ca parul sa fie perfect uscat si nu ar trebui sa ai probleme. Dar depinde si de "tehnica" pe care o ai cand folosesti placa. Am prietene cu parul foarte cretz si rebel si nu am avut probleme sa le indrept, dar eu o folosesc de 4 ani si presupun ca am capatat ceva experienta. Totul este sa ai grija de parul tau. Eu una ma simt foarte bine cand primesc complimente la adresa lui :D
XoXo
Printzessa
Postat pe 10 Septembrie 2009 02:37
Mesajul de mai sus este pt LaLa :P
Printzessa
Postat pe 10 Septembrie 2009 02:38
buna!!! mersi pt sfaturi!! intre timp eu mi-am cumparat de la wella flat iron spray...nu-i chiar asa minunat...si eu folosesc placa de o groaza de timp, cred ca de vreo 5, nici nu mai stiu de cand....dar in ultima vreme nu prea vroia sa mai stea orice i-as fi facut ...sampon de la loreal pt par fin, masca pt par rebel, ceara de par si tot felul...dar nu vroia..am incercat ieri si uleiul de ricin, mi-am dat pe par si am stat vreo 5 ore sau mai mult si dupa ce m-am spalat si s-a uscat parul am vazut o imbunatatire clara..mult mai moale si mult mai usor la coafat
xsAna
Postat pe 13 Septembrie 2009 17:27
eu folosesc un spray inainte sa-l usuc sau sa-l intind cu placa.se numeste hair heat protection si nu am probleme cu parul
healthy002406
Postat pe 14 Septembrie 2009 08:12
te poti spala ca un fel de balsam...e defapt masca...placenta de la kallos este foarte buna si nu e scumpa deloc.poti incerca.iti face parul mai moale.succes
omidutu
Postat pe 14 Septembrie 2009 11:55
buna.singura solutie e renuntarea la placa sau daca nu poti folosirea unui spray sau a unei creme protectoare inainte de a folosi placa.cele mai bune pe care eu le am gasit dar si destul de scumpe sune cele de la KERASTASE(l oreal)FORCINTENSe,COMPLEX AMPLI-CIMENTE.sunt cele mai bune dupa parerea mea pt ca recunostruiesc structura firului de par.m am confruntata cu aceeasi problema aveam parul ondulat natural,si l am distrus tot cu placa si trecand la blond.daca nu iti permiti un produs bun de protectie a parului sau de reconstructie folosirea placii nu e prea recomandata.bafta diana
dya_healthy
Postat pe 20 Septembrie 2009 18:48
a,si am uitat.uleiul de ricin face minuni dar doar de la radacina(pt crestere) si e foarte bun(inca)produsul de la farmec cu petrol.bafta
dya_healthy
Postat pe 20 Septembrie 2009 18:49
Ia vitamine pt par.

Foloseste produsele profesionale pt par, singurele care te vor ajuta.
Uleiul de masline sau masca naturala facuta cu ou si diferite uleiuri nu va face mare lucru in aceasta faza, este buna dar nu atunci cand ai parul foarte deteriorat si tocit si uscat.

Vreau sa va spun ca este o mare prostie sa stai cu galbenusul si uleiul in cap toata noaptea!!! E sufucient jumate de ora, dar toata noaptea??!!!


Ai renuntat la placa... asta e foarte bine. Foloseste feonul cat mai rar, macar o perioada, dar foloseste produse pt protectie termica. Am folosit Hydra Repair de la L'oreal Professionnel si pot spune ca este minunat, dar sunt sigura ca exista astfel de produse si la alte firme (cum a zis doamna, si Wella are).
michelle_venus_21
Postat pe 30 Septembrie 2009 08:44
buna,cel mai bun e uleiul de masline extra-virgin!si eu mi-l intind de 3 ani cu placa!!dak nu mi-l dadeam cu ulei nu-l mai aveam!!!
kudika092398
Postat pe 15 Decembrie 2009 19:18
buna! am aceiasi problema imi intind parul cu placa si la 2 zile trebuie sa-l spal iar,am folosit fel si fel de sampoane.balsamuri.masti etc si degeaba
fata_healthy
Postat pe 9 Martie 2010 12:13
De la: Printzessa, la data 2009-09-10 02:37:10Eu folosesc Spray pentru protectie termala Tony&Guy. Il gasesti la SensiBlu. Stiu ca mai sunt astfel de produse si la wella, dar nu am incercat. Foloseste la fiecare spalare balsam si o masca hranitoare, ai grija ca parul sa fie perfect uscat si nu ar trebui sa ai probleme. Dar depinde si de "tehnica" pe care o ai cand folosesti placa. Am prietene cu parul foarte cretz si rebel si nu am avut probleme sa le indrept, dar eu o folosesc de 4 ani si presupun ca am capatat ceva experienta. Totul este sa ai grija de parul tau. Eu una ma simt foarte bine cand primesc complimente la adresa lui :D
XoXo

Buna! Si eu va recomand produsele Toni&Guy. Dar pentru rezultate exceptionale gama label.m care este brandul profesional al Toni&Guy. Practic sun produsele care se folosesc in saloane. www.luxbeauty.ro pe site-ul asta gasesti tot ce vrei in materie de tratamente pentru par si sampoane. Iti recomand Treatment Shampoo. Bafta
katygaby
Postat pe 10 Martie 2010 12:35
Buna!
Eu va recomand samponul Onescalp pentru parul gras si balsamul Nanothik de la Nanogen pentru volum si ingrosarea firului de par. Eu sunt foarte multumita de aceste produse. Va las id-ul meu pentru mai multe detalii: xsoquite
V-am pupat!
kudika133510
Postat pe 9 Aprilie 2010 15:47

Buna,eu folosesc inainte de a-mi indrepta parul ulei de la l'oréal liss intense este ft bun ,nu arde parul din cauza placii ,luceste si se descurca foarte binesi este anti incretire
kudika511222
Postat pe 23 Februarie 2012 04:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salut 1 De la: healthy007162 6 Mai 2010 13:13
Vopsea de par 7 De la: kudika_13053 4 August 2012 22:26
Am revenit cu subiectul ' tratamentul pt sanii' 23 De la: kudika_nikole 25 Ianuarie 2012 17:10
Ingrijire ten 1 De la: kudika_12958 4 August 2012 15:18
Machiaj de Revelion 2011 - Ochi 1 De la: danyx 30 Decembrie 2010 15:05