Setari Cookie-uri

Ce este stafilococul auriu si cum se transmite?

In urma unei operatii de Ulcer de varice, in spital fiind, m-am trezit cu o infectarea rapida a piciorului cu extensii infectioase in jurul operatiei.
Fiind sub control medical a urmat o antibiograma si recomandarea antibioticului care sa rapuna stafilococul auriu, pentru ca de el era vorba. Viteza de infectare m-a speriat si am inceput sa ma documentez. Poate fi activat de orice stimulator intern infectios, el se gaseste in si pe corpul nostru, in aer, pe lenjeria noastra,....peste tot, importanta este imunitatea noastra. Post operatoriu, cind durata de inchidere a unei opratii este de lunga durata am beneficiat de 100% PUR COLLAGEN Capsule care este un puternic antiinflamator si imunostabilizator, in plus a grabit regenerarea dermisului, al 3-lea strat al pieli si igienizarea ei.
Trebuie sa va spun ca dupa o cura de trei luni de zile: 3 capsule/ zi toate odata seara pe stomacul absolut gol ( la 3 ore dupa masa) nu numai sistemul autoimun s-a intarit dar efectele de curatare a pieli, toate cosurile si punctele negre ieseau la suprafata pieli iar locul lor raminea perfect curat, au fost miraculoase.
Recomand acest produs tuturor celor ce au probleme de piele.
Pe www.centrofarm.ro clic pe forum si la produse naturale gasiti detalii despre 100% PUR COLLAGEN Capsule.
healthy001487
Postat pe 17 Mai 2010 07:44
www.apa-vie-romania.ro
Sfaturi pentru intretinerea sanatatii zi de zi.

Urmand aceste simple sfaturi pentru sanatate in mai putin de 1 saptamina veti observa ameliorari semnificative in starea sanatatii Dvs. Orice mic discomfort care poate aparea in acest timp e semn ca organismul se revitalizeaza. Sporirea sanatatii comunicarii intercelulare fortifica mecanismele interne de autocuratire. Toxinele acumulate pe parcursul vietii incet se dizolva si sunt scoase afara pe cale naturala. Are loc detoxifierea organismului.

1. Beti 1 litru de Apa Vie GAV pe zi - in caz de convalescente beti 2-3 litri de apa vie GAV pe zi de dorit incalzita - in unele cazuri apa se recomanda sa fie fiarta. Acest simplu obicei produce detoxifierea, normalizarea metabolismului si intarrea imunitatii organismului.
2. Daca doriti sa slabiti sau mai bine zis doriti sa urmati o cura de slabire eficienta si fara efecte dramatice atunci va recomandam urmatoarea metoda de slabire - beti 300 - 600 ml de apa vie GAV (lasata peste noapte) in loc de masa de dimineata si tot atit in loc de masa de seara - pofta de mancare de obicei dispare. Masa de la mijlocul zilei (pranzul, primirea hranei de la amiaza) e obligatoriu sa fie luata. Daca aveti posibilitatea, apa GAV e de dorit sa o incalzititi (nu o fierbeti) pana la 40 grade. Beti pe zi 20 ml de apa GAV pentru fiecare kilogram de masa corporala (daca cantariti 90 kg atunci consumati 90 x 0,02 = 1,8 litri de apa). Nu beti apa in timpul mesei si nici cu 30 minute inainte si dupa masa. In ziua a 4-a a curei de slabire luati si mancarea de seara. Aici se incheie o etapa a cursului de slabire = 3 + 1 zile. Repetati aceste etape de cate ori gasiti de cuviinta. Nu mancati gras si prajit. Reduceti consumul de zahar si sare de 3 ori. Carnea nu o mancati cu paine - mai bine mancati-o cu multe legume in proportie de 1 parte carne / 7 parti legume. Consumati mai multe legume si fructe. Aceasta cura de slabire induce detoxifierea organismului si face bine sanatatii de ansamblu. La fel se recomanda sa mergeti pe jos la pas usor 40 de minute dimineata si seara. Mai multe studii arata ca mersul pe jos normalizeaza tensiunea arteriala, normalizeaza metabolismul, sporeste creativitatea, sporeste capacitatea de munca si prelungeste viata.
3. Beti 2-3 pahare de Apa Vie GAV dimineata imediat dupa somn si amanati primirea hranei cu 20-30 de minute. Veti avea o senzatie de inviorare placuta.
4. Beti un pahar de Apa Vie GAV seara cu 30 minute inainte de culcare fara sa mancati nimic dupa aceea - veti avea un somn mai linistit si veti sforai mai putin.
5. Nu beti apa cu 30 de minute inainte de mancare. Nu beti apa in timpul mancarii si nici 30 de minute dupa mancare.
6. Inainte de a consuma fructele si legumele tineti-le 30 de minute intr-un vas cu apa vie GAV - fructele si legumele se improspateaza.
7. Nu consumati perioade prea indelungate de timp apa minerala ce are concentratia de mineralizare mai mare de 1,5 g/litru deoarece mariti concentratia de saruri in organismul Dvs. ceea ce poate duce la slabirea sanatatii fara cauze aparent evidente.
8. Evitati consumul apei carbo-gazoase - apa plata e mai recomandata.
9. Pentru a intari sanatatea dintilor, sanatatea gingiilor si igiena cavitatii bucale clatiti-va bine gura cu apa vie GAV dupa fiecare masa timp de 1 minut.
10. E foarte recomandat un dus de 5 minute cu Аpa Vie GAV dupa somn sau exercitiile de inviorare de dimineata. E de dorit ca apa sa fie nici prea calda nici prea rece. Se recomanda ca dusul sa fie incheiat cu apa cat mai rece admisibila in dependenta de suportabilitatea Dvs.
11. Un dus de 5 minute cu Apa Vie GAV de temperatura medie (nici prea calda nici prea rece) seara dupa lucru scade oboseala, scade irascibilitatea si nervozitatea, restabileste capacitatea de munca si restabileste buna dispozitie.
12. Tineti permanent Apa Vie GAV intr-un vas de sticla sau ceramica (e bun si plasticul alimentar) la loc ferit de soare si caldura prea multa. E de dorit ca apa sa stea peste noapte fara capac. Un bun sfat pentru sanatate e sa va clatiti gura si sa beti 2-3 pahare de apa vie GAV (1 pahar ~ 200-250 ml) daca aveti urmatoarele acutizari: dureri de dinti, dureri de spate, accese de greata, dureri de gat, dureri in regiunea glandei tiroide, dureri de cap, stare de greata, disconfort emotional, nervozitate sporita, intoxicare alimentara, stari de slabiciune, dureri in regiunea abdomenului, arsuri la stomac sau senzatie de aciditate sporita la stomac, disconfort sau dureri la ficat, rinichi, pancreas, splina, incheieturi, gat, spate, intestine, hemoroizi, tensiune marita, tensiune scazuta, salturi de tensiune, stari de anxietate sau neliniste. E recomandabil pentru un efect mai puternic ca apa sa fie incalzita (nu fiarta) pina la 40 grade - daca e prea fierbinte pentru Dvs. o lasati sa se mai raceasca. Acest simplu sfat pentru sanatate va face sa va simtiti mai bine in scurt timp (15 - 25 minute) si in acelasi timp sa inlature starea de disconfort si anxietate. In multe cazuri aplicarea acestei simple proceduri poate preveni si inlatura crizele acute de sanatate. La fel se recomanda ca in acelasi timp sa va clatiti cu apa vie GAV pe fata, pe gat, pe maini si pe picioare.



Baile cu Apa Vie GAV



Se umple o baie (cada) cu apa vie GAV potrivit de calda. Intrati in cada si stati linistit 20 minute (urmatoarele proceduri se prelungesc la 30 min - nu mai mult). Dupa aceea, daca simtiti ca e nevoie, va folositi de produsele igienice pentru a va spala. Va stergeti bine cu prosopul (stergarul) pana la "piele rosie". Efectul baii e foarte bun daca se face cu 30 min - 1 ora inainte de culcare. Pentru un efect bun faceti bai timp de 7-10 zile. In caz de boala grea procedurile se fac 14-21 de zile. Dupa aceea e de-ajuns sa faceti proceduri acvatice zilnice in mod obisnuit dupa propria preferinta: dus sau baie.

Chiar incepand cu prima procedura se imbunatateste somnul, va treziti mai odihnit, scad durerile de la incheieturi, iritatiile de piele scad, iritatiile legate de hemoroizi si fisurile anale scad si ele. In multe cazuri in care s-au aplicat tratamente traditionale foarte costisitoare (de 5-10 ori pretul unui GAV) fara nici un rezultat apreciabil, baile cu Apa Vie GAV s-au dovedit a fi surprinzator de eficiente incepand cu primele proceduri si s-a folosit doar GAV-ul si apa de robinet.

Medicamentele cer cheltuieli permanente, au efecte secundare negative si deseori au efect de scurta durata. GAV-ul se cumpara numai o data, nu are efecte secundare negative si va serveste o viata.

La copiii mici aceste bai au la fel un efect bun. Se normalizeaza somnul chiar dupa prima procedura. Recomandam ca la nou-nascuti procedura sa tina nu mai mult de 10 min.
www_apa_vie_romania_ro
Postat pe 17 Mai 2010 09:01
ESTE GRAV IN TARA UNDE SARACIA, LIPSA DE DEZINFECTIE LA SPITALE, POLICLINICI, CABINETE MEDICALE NU SE PRACTICA, UNDE SUNT TONE DE PRAF, MIZERIE, LIPSA DE SPATII VERZI, SI CULTURA.Acest loc din lume este ROMANIA condus de BASESCU.NU SUNT MEDICAMENTE STAU 2 IN PAT LA SPITAL, SE DESFINTEAZA SPITALE, DAR SE CONSTRUIESC BISERICII CU MIILE PARCA BOLNAVUL SE POATE TRATA CU APA SFINTATA SI PUPAT ICOANE(ALTA SURSA DE INFECTIE)
elsopotyi
Postat pe 17 Mai 2010 09:10
salut . pentru rani pe fata iti recomand cicatrol si pentru a scapa de stafilococ auriu tinctura de propolis uz intern 30-50 picaturi de 2-3 ori pe zi tratament de lunga durata minim 1-2 luni de zile , cu respect
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 17 Mai 2010 10:10
Nu stii sa folosesti google, sau ti-e lene?cred ca aflai muult mai repede raspunsul cu un search pe goagal, in loc sa astepti sa-ti raspunda cineva pe forum...gizas
mirunad
Postat pe 17 Mai 2010 15:22
A Mai fost diagnosticat cineva cu Stafilococ auriu pe partea dorsala?
vanceaoana
Postat pe 6 Februarie 2011 14:51
De la: mariaclara, la data 2010-03-07 08:03:25Infectie cu stafilococ, bacterie Gram pozitiva.
Stafilococii sunt prezenti in aer, in apa si pe toate suprafetele; omul ii gazduieste in fosele nazale, intestin, glandele sudoripare si pe piele. Stafilococul este un germene piogen (capabil sa provoace formarea puroiului). Specia cel mai des responsabila de infectii este Staphylococcus aureus sau stafilococul auriu.
Infectiile cu stafilococ pot fi contagioase si se transmit direct (prin contact cu focarele cutanate infectate) sau indirect (prin intermediul mainilor). Ele sunt favorizate de alcoolism, de denutritie, de diabetul zaharat, de o stare de debilizare care urmeaza unei interventii chirurgicale, de introducerea in organism a unui corp strain (proteza, ac de injectie) si apar cel mai frecvent la copiii mici si la persoanele foarte in varsta. Stafilococul este adesea cauza unor infectii nozocomiale (intraspitalicesti). Exista doua tipuri de stafilococie, supurativa si nesupurativa.....BAIATUL MEU A AVUT O RANA LA PICIOR I-AM FACUT ANTITETANOS IAR IN 12 ORE AM AJUNS CU EL LA URGENTA CU DIAGNOSTICUL DE OSTEOMIELITA PROVOCATA DE STAFILOCOCUL AURIU CARE SE GASESTE PE MUCOASE, A INTRAT IN SANGE SI CE A URMAT NUMAI EU STIU.DAR BAIATUL MEU STA PROST CU SISTEMUL IMUNITAR SI ASTA A FOST PRINCIPALA CAUZA
Eficacitatea folosirii TF in ostiomielita
Studii ale eficacitatii folosirii TF la pacientii cu ostiomielita desfasurate la Academia Medicala a Statului St. Petersburg (12,13,38,39) au scos la iveala o diversitate a efectelor mecanismlor acestuia.
Ostiomielita cronica este o infectie severa prelungita. Radicalii liberi si reactiile de oxidare a lipidelor joaca un rol major in mecanismele patogenice ale bolii si la aparitia de deficiente imunitare ale pacientilor(36,37).
Au fost inclusi in studiu 33 de pacienti cu varste intre 25 si 64 de ani, cu diferite forme de ostiomielita. Pacientii au fost impartiti in doua grupe. Protocolul a constat in indepartarea chirurgicala a infectiei purulente, la o saptamana dupa inceperea folosirii TF si a unei terapii cu un larg spectru de antibacteriale (gentamicin, ampiox si altele) post operatoriu.
Pacientilor din grupul principal (20) li s-au administrat cate 6 capsule pe zi de TF (2-2-2) , impreuna cu o terapie antibacteriala standard. Ceilalti 13 sistematizati dupa varsta si sex au format grupul de control si li s-a administrat tratamentul standard.
S-a aratat ca pe langa efectul imunomodulator, TF a influentat mecanismele de rezistenta biochimice nespecifice, inclusiv oxidarea radicalilor liberi, cresterea stabilitatii membranelor celulare si activitatea de aparare antioxidanta. Natura schimbarilor valorilor biochimice a aratat ca pe langa faptul de a fi imunotropic, TF poate de asemenea sa produca efecte adaptogene.
Au avut loc schimbari importante ale imunitatii umorale, caracterizate prin cresterea producerii de Ig-A, stimularea imunitatii fagocite precum si a dinamicii anumitor populatii de celule-T si fara o crestere importanta a circulatiei nivelului complex imunitar (CIC). Pacientii au suferit imbunatatiri clinice a situatiei lor si perioada de reabilitare post operatorie a fost redusa.
Datorita stabilizarii la nivelul membranei si a efectelor antioxidante TF poate fi folosit din plin la inceputul unui proces microbioinflamator (inainte de dezvoltarea reactiilor imune) cand procesele aditionale sunt semnificative.
Folosirea TF la pacientii cu ostiomielita hematogenica a impus urmatoarea metoda a folosirii sale atat in faza activa cat si slabei dereglari imune din timpul reabilitarii: 2 capsule de trei ori pe zi timp de 2 saptamani anterior operatiei impreuna cu terapia de baza si pentru inca 2 luni dupa interventia chirurgicala. Apoi TF se inlocuieste timp de 2 luni cu suplimente pe baza de vitamine si minerale. Ulterior dupa verificarea starii imunitatii pacientului si in cazuri de imunodeficiente, ar trebui sa se dea TF timp de 2 luni cate 3 capsule pe zi si ar trebui repetat tratamentul mentionat mai sus.
In caz de imunodeficienta in alte forme de ostiomielita non-hematogenica, ar trebui sa se ia TF timp de 2 saptamani cate 3 capsule pe zi inainte de operatie si urmatoarele 2 luni dupa efectuarea acesteia. Dupa o pauza a terapiei de 4-5 luni, in caz ca imunodeficienta a reaparut ar trebui administrat TF pentru inca 2 luni.
Daca apare o reizbucnire a ostiomielitei, dupa perioada de intrerupere a acesteia, ar trebui sa se administreze TF timp de o saptamana cate 6 capsule pe zi (2-2-2) inainte de interventia chirurgicala si pentru inca o luna dupa efectuarea acesteia.
4Life
Postat pe 6 Februarie 2011 17:40
Transfereleeee, ogoaie-te...
kudika226898
Postat pe 8 Februarie 2011 22:32
si fetita mea facea frecvent amigdaliata pultacee,laringita,faringita si alte infectii ale aparatului respirator.i-am facut exudat si i-au iesit pozitiv 2 stafilococi.i s-a prescris zinnat 2 flacoane,dar eu am inceput sa-i dau extract din catina si macese de la plant extract(sirop).sunt sub forma de siropuri care se dizolva in putina apa si costa in jur de 15-16 lei sticluta.ii dau catina 1 ml pe zi,iar macese 1 ml de 2 ori pe zi.are deja 1 luna de cand ne-am linistit......noi care de la 1 sept si pana la 1 aprilie eram tot intr-un antibiotic......fetita are 2 ani si 3 luni.multa sanatate tuturor.
dalka
Postat pe 27 Decembrie 2011 20:11
Buna,nu cred ca o sa raspunzi dupa atat timp....dar voi incerca! Exact aceeasi problema o am si eu acum pe care ai detaliat-o in mesaj,eu de foarte mult timp in zona inghinala si axiala furuncuri frecvente,numai ca saptamana trecuta mi-a aparut unu foarte mare sub bratzul stang.,mi-a copt si am fost si eu sa imi ia analize din el....intrebarea mea este,in timpul de 2 saptamani(atat mi-au zis cei de la laborator ca dureaza vaccinul) pina e gata vaccinul ai facut vreun tratament?
...............pina acum eu am facut multe tratamente si costisitoare,imi dispareau cateva zile si apareau iar...dar poate acum cu vaccinul asta voi avea noro .
Astept un raspuns din partea ta,multumesc!
Ciprian_Cernat_1
Postat pe 21 Iunie 2013 13:53
cea mai buna solutie ar fi Bactroban
eu mai am adusa din anglia, e noua, sigilata
Bactroban Crema 15g
care doreste poate sa-mi dea un mesaj privat aici si il ajut cu cea mai mare placere

bafta
kudika_929897
Postat pe 4 August 2013 12:39
cu toata caldura recomand SCHIZANDRA SI ROSE OX, de la Herbalife, pentru intarirea sistemlui imunitar. F.F.F bun pentru scolari si prescolari!
Va pup, sanatate!
miascity
Postat pe 20 August 2013 17:41
Eu am tratat stafilococul auriu cu Cordyceps. Am luat 3 pastile pe zi timp de 6 luni. Desi simptomele au disparut relativ repede am continuat pana la 6 luni pentru eradicarea tuturor radacinilor de stafilococ. De 1 an nu mai am nici un simptom. Desi eram sceptic la inceput am cumparat Cordyceps de la www.iHerb.com (Fungiology, dar sunt si alte marci). Am iesit mai ieftin cumparand direct de la ei de pe site, din America decat daca le-as fi cumparat din tara. Am folosit codul CNF724 si mi-a scazut si 10 $ din suma totala. Sanatate!
kudika_935137
Postat pe 20 Septembrie 2013 10:47
De la: kudika_935137, la data 2013-09-20 10:47:59Eu am tratat stafilococul auriu cu Cordyceps. Am luat 3 pastile pe zi timp de 6 luni. Desi simptomele au disparut relativ repede am continuat pana la 6 luni pentru eradicarea tuturor radacinilor de stafilococ. De 1 an nu mai am nici un simptom. Desi eram sceptic la inceput am cumparat Cordyceps de la www.iHerb.com (Fungiology, dar sunt si alte marci). Am iesit mai ieftin cumparand direct de la ei de pe site, din America decat daca le-as fi cumparat din tara. Am folosit codul CNF724 si mi-a scazut si 10 $ din suma totala. Sanatate!



"Eram sceptic"...fraza preferata a tuturor spalatilor pe creier..
kudika226898
Postat pe 20 Septembrie 2013 18:14
Buna seara! As vrea sa aflu dca stie cineva cat costa vaccinul personalizat la Institutul Cantacuzino?
Oana_Dona_Andrei_1
Postat pe 30 Noiembrie 2013 23:43
Salut ma numesc Ana. citeva zile in urma am dat lapte din sin la laborator, miau depistat stafilococ shi sincer sa va spun mii frica pentru ca nu shtiu cei acesta. spunetzimi va rog frumos cit de grav e stafilococul shi cit de greu se trateaza.
kudika_957376
Postat pe 8 Martie 2014 15:54
De la: roxigril79, la data 2009-09-23 16:25:44Buna ziua asi vrea sa stiu ce este acest stafilococ , cum se transnite,ce simtome prezinta si cat de grav este acesta.


multumesc
...am fost si eu infectata cu acest nenorocit stafilococ,cand eram in maternitate,la doua sapt de la nastere,deabea am scapat cu un medicament adus din strainatate,.prin 1974 nu se prea stia de stafilococul asta ,asa ca am avut de furca multi ani,,,,,,am ajuns la transplant de piele,,,,faceam febra mare,si mie /ra f rau ,,,,slabisem mult
NEGRUTTTT
Postat pe 8 Martie 2014 16:42
De la: roxigril79, la data 2009-09-23 16:25:44Buna ziua asi vrea sa stiu ce este acest stafilococ , cum se transnite,ce simtome prezinta si cat de grav este acesta.


multumesc
medicamentul se cheama pyostacine,,,,dar mai intreaba doctorii
NEGRUTTTT
Postat pe 8 Martie 2014 16:53
Stafilococul auriu se poate trata homeopat. Organismul nostru a devenit rezistent la valul de antibiotice orale, din aceasta cauza medicii recomanda antibiograma, pentru a vedea ce antibiotice nu mai au eficienta. Iti recomand acest articol pentru a afla tratamentul homeopat care te va scapa de acest stafilococ: http://stafilococ-auriu.com/scapa-in-27-de-zile-de-stafilococul-auriu-tratament-naturist/
MihaiR24
Postat pe 1 Iunie 2015 21:33
De la: MihaiR24, la data 2015-06-01 21:33:24Stafilococul auriu se poate trata homeopat. Organismul nostru a devenit rezistent la valul de antibiotice orale, din aceasta cauza medicii recomanda antibiograma, pentru a vedea ce antibiotice nu mai au eficienta. Iti recomand acest articol pentru a afla tratamentul homeopat care te va scapa de acest stafilococ: http://stafilococ-auriu.com/scapa-in-27-de-zile-de-stafilococul-auriu-tratament-naturist/



Da....se scapa pe dracu' cu homeopatia...baliverne...

kudika226898
Postat pe 2 Iunie 2015 17:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
urinare frecventa 4 De la: Aemulus 3 Mai 2010 04:43
intarziere ciclu sau sarcina?!.... 15 De la: healthy010932 5 August 2013 04:58
Scurgere maro 1 De la: surubelnita 1 Iunie 2018 21:41
Cea mai noua metoda de facut bani, pentru romani!!! 0 De la: 17 Octombrie 2010 11:33
vreau un sfat concret va rog mult .. 5 De la: office_salinasusesi_ro 22 Februarie 2010 17:08