Setari Cookie-uri

Piatra dentara- solutii pentru prevenirea/intarzierea depunerii



Cu ce va spalati dintii, pentru impiedicarea depunerii tartrului, pe puntea inferioara la interior?Stomatologii nu recomanda mai mult de o sedinta de detartraj la 6 luni.
Nici un stomatolog nu recomanda ceva produse pentru a se incetinii depunerea acestuia.Bine, pe ei ii inteleg, trebuie sa aibe obiectul muncii asigurat.Voi ce stiti?Ce folositi?Bicarbonatul de sodiu in combinatie cu pasta de dinti folosita la periaj, merge?
100101
Postat pe 29 Noiembrie 2009 19:52
pastele de dinti sa fie profesionale, exista diverse, in farmacie. si sa fie schimbate, nu se recomanda aceeasi pasta de dinti. ata dentara e la fel de importanta ca si periajul seara. si apa de gura profesionala gen listerine, tot din farmacie. cele de la supermarket, nu par ape de gura, ci de ploaie dentistul meu recomanda detartraj la 1 an iar eu il fac mult mai rar, nu prea beau vin rosu si nu fumez, dar beau cafea si mananc ciocolata mai ales iarna.
oricum cred ca e mai bine sa mergi mai des la detartraj decat sa mergi rar si sa ai surpriza sa-ti gaseasca piatra intragingivala.
eleain
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:08
Pai da, dar am auzit ca alea din farmacie nu prea au gust placut.Nici eu nu fumez, nu beau cafea, nu beau vin rosu si nu consum ciocolata…si totusi, abia astept sa se faca 6 luni sa merg din nou, ca parca iar o simt.Dar am auzit ca daca se face lustruirea dintilor dupa, tartrul adera mai greu la suprafata dintelui.Numai ca stomatologul mi-a zis, ca nu se recomanda, deoarece prin aceasta operatie, se dezgoleste din radacina dintelui.
100101
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:17
poate e cazul totusi sa intrebi si un alt dentist. doar de intretinere se recomanda la 6 luni, nu ar trebui sa se formeze asa repede. mie, dupa detartraj, imi face air-flow, e o chestie relativ noua din elvetia; e un tratament profilactic prin jet de aer -apa cu bicarbonat de lustruire/netezire si curatire gingivala si de indepartare a tartrului. cauta pe net
eleain
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:50
...hmmm.Poate imi face ceva sa merg la el mai des oricum, e o idee sa incerc si alt dentist.La draqu, toata viata mi-au placut noutatile, dar la dentist merg la acelasi, de 10 ani.Uite ca nu m-am gandit la asta pana acuma.
100101
Postat pe 29 Noiembrie 2009 21:07
Sotul meu are probleme mari cu depunerile de piatra si am gasit solutia in pasta de dinti de la GanoExcel.Este foarte buna!
ionymary
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:45
unde gasesti aceasta pasta?
irinaciobanu
Postat pe 3 Ianuarie 2010 10:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dati-mi niste sfaturi !! 11 De la: kudika226898 24 Octombrie 2011 08:01
Fotoepilare 6 De la: kudika310516 12 August 2010 19:29
Piercing buric 3 De la: Catiyi 5 Decembrie 2013 07:49
Ingrijire ten 1 De la: kudika_12958 4 August 2012 15:18
ce parere aveti despre rinoplasie? 5 De la: office_salinasusesi_ro 10 Iunie 2010 09:45