Setari Cookie-uri

Intrerupere de sarcina prin medicatie

Trebuie sa vorbesti cu un medic despre aceasta problema.Chiar daca gasesti pe net ce medicatie trebuie sa iei oricum trebuie sa te asiste un medic.
ionymary
Postat pe 11 Decembrie 2009 11:46
medicamentul se numeste mifegyne (mifepristona) si nu se poate cumpara din farmacie
se admnistreaza numai la clinica de catre medic
iulia1000
Postat pe 11 Decembrie 2009 16:45
Buna,
E prima data cand intru pe acest site, si mi s-a parut destul de interesanta conversatia voastra. Mi-ati amintit de mine de acum 9 ani. Eram destul de tanara 21-22 si eram insarcinata. Prima sarcina. Eram disperata, caci si eu eram un copil, nici situatia materiala nu era stralucita, ca sa nu mai spun de El, tatal copilului care nu accepta ideea de a avea un copil, si el avand aceeasi varsta ca mine. Chiar imi facusem si planificare la doctorul ginecolog, doctor care m-a sfatuit ca e prima sarcina, si ca nu e bine , ca exista riscul de a nu mai ramane insarcinata a doua oara. Eram disperata. Ma temeam ca nu o sa ne descurcam financiar, dar nici nu voiam sa imi omor propriul copil, eu crescand intr-o familie ortodoxa. Tatal copilului nu a vorbit cu mine...multe luni. Dar toate au luat sfarsit cand a aparut EA, o mogaldeata mica, plangacioasa. Acum e mare, desteapta si frumoasa (ca de, fiecare mama isi lauda puiul) si ne mandrim cu ea. Toate au intrat pe un fagas normal, sotul meu o iubeste enorm, ca sa nu mai spun ca el este mai indulgent, el e cel care o rasfata mai mult, care ii cumpara tot ce vrea ea... si chiar vorbim uneori ca ar fi fost greseala vietii nostre daca as fi avortat.

Sper sa luati cea mai inteleapta decizie,
LidiaB
healthy010204
Postat pe 13 Decembrie 2009 16:45
De la: k_ildi15, la data 2009-12-08 09:11:04Salut feterol. Am 26 de ani si am o sarcina de 10 zile la care nici nu ma asteptam. Si Cel mai bine ar fi sa avortez, sau sa folosesc niste medicamente? Inca nici eu nici prietenul nu suntem pregatiti sa avem un copil. Asta imi este prima sarcina. Este destul de scump absolut totul. Am nevoie de un sfat.

Buna,
Te simt necajita ca trebuie, in conceptia ta, sa alegi avortul ca nu ai vrea in forul tau interior sa faci acest lucru.......ai vazut sfaturi si pro si contra de acest forum legat de avort iar decizia trebuie sa fie a ta ca si consecintele care vor urma si care te vor insoti toata viata
Daca datorita avortului nu vei mai putea avea alti copii? Stii ca sunt cazuri? Daca te vor chinui cosmarurile si gandurile toata viata si daca tu gandesti acum ca viata iti va deveni mai usoara, facand avort, ea se va inrautati in asa fel ca nu vei putea sa te realizezi asa cum speri?
Acolo este un suflet de om, total diferit de tine, asupra caruia are drept de viata si moarte doar Dumnezeu! El da viata si El o ia, orice face avort se pune in locul lui Dumnezeu! Esti tu Dumnezeu...raspunsul sigur este ca nu...atunci, te rog, nu fa avort...acum ti se pare totul negru dar pe parcurs vor veni si solutiile ca sa cresti acest copil, trebuie doar sa ai curajul sa apelezi la o organizatie care se ocupa de persoane in situatia ta. Priveste matur si cauta alte solutii, dar nu avortul. Peste ani si ani iti va parea bine daca nu alegi avortul, in scimb daca faci avort viata ta se va schimba in rau si nu putea repara consecintele care vor urma.
Am sa ma rog pentru tine si copilul tau care este nevinovat!
ioana98
Postat pe 13 Decembrie 2009 20:06
niciodata nu veti mai fii pregatiti a mai primi un copil! asta e singurul moment cand vi se testeaza dragostea1 Destul ca apare copilul in ne/cununie!
healthy010270
Postat pe 14 Decembrie 2009 20:17
De la: healthy006322, la data 2009-12-03 11:42:23salut , fetelor care a-ti auzit de aceasta metoca pls dati-mi si mie uhn sfat . Am tot citit pe internet ca tr sa fie sarcina destul d mica , si alte aspecte insa nu stiu cat d eficienta e , daca e foarte duredoasa aceasta metoda , daca este sigura . Citind pe forumuri nu am gasit mai deloc persoane care sa fii apelat la aceasta metoda .
Astept rasp voastre ..... p.s. pentru persoanele care incep cu tot felul jigniri si aberatii i-as ruga sa se abtina si sa treaca mai departe





... dar de ce nu te gindesti sa iti pastrezi PROPRIUL COPIL ? ... e un copil la fel ca oricare altul ... care vrea sa fie lasat sa traiasca ... orice ai face, oricum te gindesti sa il extermini, problemele tale se vor acutiza in nici un caz nu vor fio sterse ... nu face compromisuri cu viata PROPRIULUI COPIL ...
... NIMIC nu iti va garanta ca prietenul/sotul te va aprecia mai mult (si e groaznic sa fii ''apreciata'' pentru asa ceva) si nu isi va bate joc de tine cu prima ocazie ... prietenul cu atit mai mult isi va lua talpasita ... NIMIC nu iti va garanta ca problemele pe care ti le faci acum vor fi ''rezolvate'' astfel ... NIMIC nu iti va garanta ca familia sau prietenii te vor privi ca pe o martira ...
... iubeste-ti COPII TAI ... nu te minti ca daca nu le poti vedea ochii ei nu exista ... exista la fel ca si tine in aceaasi perioada de evolutie ... fi POZITIVA si OPTIMISTA si vei culege roadele ... nu trai din clisee si politici ... ele nu fac doi bani fata de COPIII TAI ... nu cliseele si politicile iti fac viata mai frumoasa, nu ele iti vor aduce zimbete, nu ele vor avea grija de tine la batrinete ... ai grija de COPII TAI ...

Iskander_
Postat pe 16 Decembrie 2009 11:01
De la: k_ildi15, la data 2009-12-08 09:11:04Salut feterol. Am 26 de ani si am o sarcina de 10 zile la care nici nu ma asteptam. Si Cel mai bine ar fi sa avortez, sau sa folosesc niste medicamente? Inca nici eu nici prietenul nu suntem pregatiti sa avem un copil. Asta imi este prima sarcina. Este destul de scump absolut totul. Am nevoie de un sfat.





... fi POZITIVA ... la 26 de ani e perfect sa ai copii ... e PERFECT ... nu exista ''sarcina la care nu te asteptai'' ... EXISTA si trebuie sa te bucuri ... in plus e PRIMUL COPIL ... iti dai seama de asta ? ... esti matura nu te poti lasa cocolosita de clisee si sloganuri ... mai citeste ce spun si persoanele care nu s-au lasat doborite de FRICA ... nu rezolvi nimic bagind capul in nisip si ascunzind mizeria sub pres ... avortul medicamentos e la fel de brutal si inuman ca si avortul chirurgical ... nu iti anestezia constiinta degeaba ...
Iskander_
Postat pe 16 Decembrie 2009 11:09
k_ildi15 cred ca majoritatea celor care scriem aici suntem "intamplari" ale parintilor nostri. unii din noi poate am influentat decisiv cuplurile prin sosirea noastra. daca decizi sa pastrezi copilul vei ajunge s-o intelegi si s-o pretuiesti si mai mult pe mama ta. pentru ca vei intelege ce-a facut ea pentru tine si cat a putut sa te iubeasca sa te aduca pe lume. sa iei decizia cea mai buna
eleain
Postat pe 16 Decembrie 2009 15:47
mergi la un cabinet particular e mult mai sigur pentru sanatatea ta care cred ca cea mai important an viata
healthy009992
Postat pe 23 Decembrie 2009 14:23
De la: ynis, la data 2009-12-08 23:53:49DE CE NU PASTREZI SARCINA??SI SA I DAI COPILULUI O SANSA LA VIATA?
DACA NU L VREI POTI SA L DAI SPRE ADOPTIE!SUNT F MULTE FEMEI CARE NU AU NOROCUL SI SANSA DE A PUTEA AVEA UN COPIL DESI FAC TRATAMENTE DE ANI DE ZILE!
NU L OMORA DAI O SANSA!EL NU POATE SA SE APERE SI SA SPUNA CA VREA SA TRAIASCA!
DACA NU L VREI MACAR LASA L SA TRAIASCA SI GASESTEI O FAMILIE! ASA VEI FI SI TU IMPACATA CA NU LA I OMORAT SI VEI FACE NISTE OAMENI FERICITI!CARE NU POT AVEA COPII!


~ ~ ~

Este foarte adevarat ceea ce spuneti, caci si eu am fost in situatia aceasta si mi-as fi dorit sa iau un copil spre adoptie,
DAR
poate doriti sa observati ca aceste persoane care avorteaza sunt total acaparate de catre EGOISM

Cum sa tina o asemenea femeie sarcina cand ele sunt INTERESATE doar de:
-sa aibe ELE un corp perfect (sani perfecti, abdomen perfect, fara de vergeturi, sa nu se ingrase ...)!
-sa isi faca o cariera (mandrie, orgoliu, avutie, lipsa oricarei griji si efort ce NU este decat pentru SINE)!
-sa aibe o situatie materiala cat mai buna posibil (dar REAL aceasta NU le trebuie pentru copii ci pentru ELE insele, ca nu care cumva sa se speteasca ele cu munca, cu grija ...
-sa aibe timp DOAR pentru ELE (distractie, frumusete, cariera, atentia barbatului/barabatilor ...)

Este vorba numai si numai de EGOISM,
astfel incat ... de ce va mai pierdeti vremea cu comentarii de BUN SIMT?
Unde vedeti dvs. vre-o URMA macar de BUN SIMT

O femeie cu BUN SIMT macar are o ''umbra'' de regret, de parere de rau, de speranta sa se poata si sa gaseasca o alta solutie - nu radicala - deci ...
Simply_i
Postat pe 28 Ianuarie 2010 10:19
Iata ce i-am scris unei cititoare de pe acest forum:

Iubita mea,

Si eu am facut chiuretaj cu prima mea sarcina, NU pentru ca am vrut eu ci pentru ca asa a vrut sotul meu. In acel fel el a ucis IUBIREA din mine, si a sadit in mine acel mare pacat al avortului facut - dar asta am aflat-o mult mai tarziu ... Aveam 20 ani, el 22 si eram studenti amandoi, el la zi, eu la seral, cu vre-o 5 ani inainte de revolutie.
Apoi, intre 27 si 30 ani, recasatorita fiind, am pierdut 3 sarcini - avort spontan in luna a 3-a.

NU ITI DORESC SA STII CE INSEAMNA avortul spontan. Este ca si nasterea naturala insa fatul se naste MORT.
TE ASIGUR insa, dupa cum vezi, ca NIMICA nu te v-a putea spala de pacatul pe care-l faci UCIGAND un prunc in pantecele vre-unei vietuitoare, si cu atat mai mult in propriul tau pantec!

Apoi, la 34 ani si 1/2, m-am rugat DIN TOT SUFLETUL inaintea lui Dumnezeu, plangand disperata, la Sfintele moaste ale Sf. Calinic de la Cernica sa-mi fie alaturi pe langa Dumnezeu, pt. ca acesta, Dumnezeu,
DACA va voi sa-mi dea DOVADA ca ma poate IERTA de TOATE PACATELE MELE (care NU au fost multe, sau NU au fost CU VOIE proprie,
fata de cazul tau facand un avort cu o asa nepasare - atentie deci, caci vad ca (?) TE ROGI, aparent, zici tu, esti CREDINCIOASA?!
M-am rugat sa-mi dea ca SEMN, atunci cand va voi EL, Dumnezeu, daca se va putea, sa-mi dea un COPIL al meu!
Si chiar in acea luna am ramas insarcinata (cu un alt barabat, impotent, cu care eram de ~5 ani) :)

Poti crede sau NU, iata ca Dumnezeu NE VA DA poate pentru ca trebuie SA si MERITI.
NU te mai CULCA cu un barbat care NU este sotul tau!!!
Astfel, NU vei mai fi nevoita nici sa-ti dereglezi organismul cu anticonceptionale, nici sa faci alte CRIME. Si, POATE Dumnezeu va avea mila si de tine.
Parca mi te si imaginez ACUMA cum vei reactiona, poate: ''Ah, o alta habotnica ...!'' - dar de nu, vei trai si vei simti-o pe propria-ti piele iubit-o ... ... ... Se poate trai si fara sex, fara barbat, este inca cu MULT MAI BINE decat sa-ti bati joc de sufletul tau alaturi de vre unul ORICAT DE MULT vei considera tu ca poate MERITA. Ha, ha ...

Sanatate iti doresc!

P.S.
Prin RUGA, doar prin RUGA - crede-ma - am acuma 2 copii, facuti la 35 si 40 ani, cu acelasi barbat IMPOTENT si de o seama cu mine :)) Si TOT Dumnezeu m-a salvat de l-a a ma sinucide, acum, dupa ce am avut si acesti copii - o alta poveste, tot sub umbra PACATELOR ...

Iti doresc tot binele pe care ti-l doresti si tu!

Norocul meu a fost Dumnezeu! Tu CE ALEGI?
Gandeste-te!!!

Iar de plans, ... inca vei mai plange te asigur - atat timp cat iti pui SPERANTELE in ceea ce este pe Pamant, vei avea lacrimi multe si amare :(
Fa ceea ce poti face prin propriile tale puteri (doar) SI prin ajutor de la Dumnezeu daca vrei ca ceea ce realizezi sa fie si DURABIL ... altfel construiesti DOAR castele DE NISIP, pe Pamant.
LUPTA in viata pastrand pe DUMNEZEU in SUFLETUL TAU - adica sa faci TOT ceea ce faci CORECT! dar corect, conform celor 10 porunci si conform DRAGOSTEI infinite a lui Iisus.

HOTARASTE-TE ACUM si drumul sa-ti fie cel bun.
Daca vrei doar AUR pamantesc ... aceea vei obtine,
dar daca vrei AUR CURAT prin Dumnezeu si puterea ce o gasesti in tine doar prin Dumnezeu atunci de tine depinde sa le gasesti.

Dumnezeu are sa te ajute atunci cand o sa o doresti cu TOATA fiinta ta, poate ca vei cunoaste si tu asta ...


Simply_i
Postat pe 28 Ianuarie 2010 10:51
Intreruperea de sarcina prin medicamentatie se face supraveghere de catre medic ginecolog.Si este dureros cand omori un suflet!!! Nu recomand la nimeni sa o faca.
andrea083
Postat pe 28 Ianuarie 2010 22:55
nu este mai dureros sa aduci pe lume un copil si sa nu-i poti oferi minumul de supravietuire? fiecare stie mai bine pt el daca trebuie sau nu sa aiba un copil...nu suntem niste animale care trebuie sa ne inmultim necontrolat
iulia1000
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:52
buna! as vrea sa stiu si eu de unde pot face rost de aceste pastile nu vreau sa trec prin durerea unui avort prin spitale . te rog frumos sa ma ajuti. spune-mi de unde pot face rost de aceste pastile
kudika078450
Postat pe 24 Mai 2010 11:34
clar esti nebuna...ori inafara subiectului...femeia lui Dumnezeu aici sunt femei care au ramas insarcinete ddin greseala care in momenul in care au pastrat sarcinas viata lor se duce de rapaaa din toate punctele de vedere!!!este ceva disperat in momentul in care decurgi la avort..ce Dumnezeu nu intelegeti ca nimeni nu face avort asa ca sa se afle in treaba...offf ti as mai explica si situatia mea dar ma abtin..nu inteleg cum puteti sa fiti asa..tineti va chestiile astea pentru voi..si rugati va sa nu treceti prin asa ceva...la mine s a intamplat chiar daca m am ferit sa nu se intample...viata merge inainte..
kudika482221
Postat pe 6 Iulie 2012 06:41
auzi dc nu pastrezi sarcinaa??asa ca m am trezit eu toata insarcinarta si nu am chef sa o pastrez...cat de tampita poarte fi o intrebare!!!nu va mai aflati in treaba daca nu sunteti pe subiect...constiinta noastra e numai a noastra nu ma judeca tu pe mine daca habar nu ai de situatuie....dispari
kudika482221
Postat pe 6 Iulie 2012 06:46
Eu tot vin si tot intreb: daca nu va doriti copii de ce nu folositi un mijloc de protectie contra unei sarcini nedorite, gen anticonceptionale, sterilet, spermicide, plasturi anticonceptionali, chiar si iubitii vostri ar putea folosi prezervativ? Exista atatea mijloace de protectie contra unei sarcini nedorite, de ce nu o faceti?

Multe femei cred ca daca folosesc metoda calendarului sau iubitii lor folosesc metoda coitus interruptus, nu vor ramane insarcinate, total gresit, acestea sunt unele dintre metodele cele mai nesigure de protectie contra unei sarcini nedorite.

Duceti-va la medicul ginecolog si informati-va care metoda e cea mai buna pentru voi pentru a va proteja contra unei sarcini nedorite. Sunteti femei in toata firea, ar trebui sa va comportati si responsabil, insa nu ar trebui sa lasati ca o fiinta nevinovata sa plateasca cu propria lui viata greselile voastre. De copiii aceia mi-e cel mai mila, de voi mai putin.
kudika_10817
Postat pe 6 Iulie 2012 11:09
Va rog sa nu va mai exprimati gresit!!! Avortul medicamentos e cea mai bune cale de a pierde o sarcina,fiind fara durere si fara traume adanci. Am efectuat ptr a doua oara un astfel de avort si a fost fost totul il regula. Nu mai scrieti fel si fel de prostii ptr a speria lumea.

E foarte simplu eficace si comod.
kudika_956773
Postat pe 1 Martie 2014 18:16
Buna asi vrea sa stiu cum se numesc acele medicamente ...eu am 4 luni si o saptamana si sunt disperata cine ma poate ajuta
kudika_993938
Postat pe 21 Septembrie 2015 13:35
De la: kudika_993938, la data 2015-09-21 13:35:10Buna asi vrea sa stiu cum se numesc acele medicamente ...eu am 4 luni si o saptamana si sunt disperata cine ma poate ajuta



Nu stiu cat de serios este mesaj-ul postat de tine , dar ...ai asteptat 4 luni si .., ca sa-ti dai seama ca nu-ti doreai acest copil !?!!

Sper sa te ajute d-zeu sa-i dai viata , iar daca tot nu-l doresti sau nu-ti poti permite sa-l cresti , ofera-l spre ingrijire statului , decat sa-i curmi viata acum cand e format si misca :( !
Imi lipsesc cuvintele de a mai tasta vreo litera .!
kudika_988778
Postat pe 21 Septembrie 2015 17:47
este deja tirziu pentru a intrerupe sarcina oricare ar fi modalitatea.. Dar ce te face sa fii atit de disperata?
kudika380976
Postat pe 21 Septembrie 2015 19:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
spondilita 2 De la: vyogab2006 12 Februarie 2010 19:26
Help! 13 De la: kudika_28925 12 Martie 2013 14:12
Anticonceptionala Diane 35 6 De la: kudika_nikole 22 Noiembrie 2011 14:31
Fibrom uterin - operatie 2 De la: rasturnikmititik_yahoo_com 5 Octombrie 2010 07:10
daca incepi viata sexuala 54 De la: Barbie30_ 16 Iunie 2011 15:36