Setari Cookie-uri

VARSAT DE VANT sau doar o intoxicatie alimentara???

m-au trecut apele knd am vazut pe corpul baietelului meu cateva bubite,totul a inceput luni seara,knd am observat cateva bubite rosii pe piciorusul stang,in acea zi a mankt tot ce mananca el de obicei de fapt la pranz i-am facut un piure cu ou si piept de pui,as zice k e de la ou pt k si eu knd eram mik ma intoxicam de la oua,vecina mea kre este asistenta l-a vazut si mi-a spus k poate fi si varsat de vant,m-a rugat sa ii tin sub observatie si sa vad ce evolutie au bubitele dak se albesc in varf e posibil sa fie varsat.nu mi-a facut febra,nu i-a scazut pofta de mancare si nici nu mi s-a parut a fi palid sau molesit.din cate stiu eu bubitele de varsat te mananca eu nu am observat sa se scarpine la ele,de fapt ma intreb dak stie sa se scarpine(are 1 an),de luni seara si pana in prezent i-au aparut pe tot corpul,azi o sa ma duc cu el la doctor sa vad despre ce este vorba.va rog din suflet dak ati patit ceva asemanator cu copii vostrii spuneti-mi makr sa ma linistesc.va multumesc
un_inger_trist
Postat pe 16 Decembrie 2009 11:16
varsatul de vint, se manifesta prin.. bube foarte dese, pe tot corpul, mincarime. apar si pe penis, inclusiv limba.ai mei,copii au avut amindoi cam la aceiasi, virsta, ca al tau. m-am dus la medic mi sa dat tratament. dar pe linga tratament, bai zilnice, cu schimbarea de fiecare data a lenjeriei.
kudika098645
Postat pe 22 Decembrie 2009 08:25
eu am o fetita de 2 ani,la 8 luni ii aparuse bubite pe tot corpul la inceput crezusem si eu ca este varsat de vant dar varsatul de vant de manifesta prin mancarimi febra iar bubiltele sunt apoase si dese m am dus cu ea la doctor si astfel am descoperit ca are alergie la insecte
myrella84
Postat pe 25 Decembrie 2009 20:56
s-a dovedit a fi doar o intoxicatie alimentara,doctorita m-a linistit pt k nu are cum sa faca varsat de vant,pojar,pojarel etc,pt k este vaccinat iar pana la varsta de 3 ani copiii sunt feriti de aceste boli.cu un siropel si un unguientl-am vindecat,din pacate nu am putut identifica alimentul problema.
un_inger_trist
Postat pe 26 Decembrie 2009 15:09
De la: fericire, la data 2009-12-22 08:25:15varsatul de vint, se manifesta prin.. bube foarte dese, pe tot corpul, mincarime. apar si pe penis, inclusiv limba.ai mei,copii au avut amindoi cam la aceiasi, virsta, ca al tau. m-am dus la medic mi sa dat tratament. dar pe linga tratament, bai zilnice, cu schimbarea de fiecare data a lenjeriei.


la varsatul de vant, ca la oricare alta boala virala eruptiva, este interzisa baia, se fac doar badijonari cu solutiile indicate de medic, dar nu baie... ori ai uitat ori a fost alta boala...
camiflorea
Postat pe 28 Decembrie 2009 08:26
si bebe-ul meu de 7 luni a avut niste bubite rosii, intai pe burtica, vreo 2.. apoi pe tot corpul si pe fata. Inainte de asta a avut febra 39,4 vreo 3 zile. L-am dus la spital ca eram ingrijorata deoarece nu reuseam sa-i scad febra. Un doctor a zis ca s-ar putea sa fie rubeola, altul a zis ca nu se stie sigur. I-au scazut febra cu antitermice si in plus l-au tratat ptr. diaree ca a avut vreo 4 scaune moi. De fapt alea erau de la atata Panadol, Nurofen si Novocalmin... Nu stiu nici ei daca sunt alergii sau o alta boala. Fratele mai mare are o multime de alergii facand chiar astm .
adapower2000
Postat pe 28 Decembrie 2009 18:58
De la: adapower2000, la data 2009-12-28 18:58:50si bebe-ul meu de 7 luni a avut niste bubite rosii, intai pe burtica, vreo 2.. apoi pe tot corpul si pe fata. Inainte de asta a avut febra 39,4 vreo 3 zile. L-am dus la spital ca eram ingrijorata deoarece nu reuseam sa-i scad febra. Un doctor a zis ca s-ar putea sa fie rubeola, altul a zis ca nu se stie sigur. I-au scazut febra cu antitermice si in plus l-au tratat ptr. diaree ca a avut vreo 4 scaune moi. De fapt alea erau de la atata Panadol, Nurofen si Novocalmin... Nu stiu nici ei daca sunt alergii sau o alta boala. Fratele mai mare are o multime de alergii facand chiar astm .
nu ai vrea sa vezi cum poti scapa copilul de alergii sau astm ???
4Life
Postat pe 28 Decembrie 2009 19:11
De la: 4Life, la data 2009-12-28 19:11:38
De la: adapower2000, la data 2009-12-28 18:58:50si bebe-ul meu de 7 luni a avut niste bubite rosii, intai pe burtica, vreo 2.. apoi pe tot corpul si pe fata. Inainte de asta a avut febra 39,4 vreo 3 zile. L-am dus la spital ca eram ingrijorata deoarece nu reuseam sa-i scad febra. Un doctor a zis ca s-ar putea sa fie rubeola, altul a zis ca nu se stie sigur. I-au scazut febra cu antitermice si in plus l-au tratat ptr. diaree ca a avut vreo 4 scaune moi. De fapt alea erau de la atata Panadol, Nurofen si Novocalmin... Nu stiu nici ei daca sunt alergii sau o alta boala. Fratele mai mare are o multime de alergii facand chiar astm .
nu ai vrea sa vezi cum poti scapa copilul de alergii sau astm ???
sa nu faci acest lucru cu produsele neavizate de la excrocul asta,nici nu are vreun caz rezolvat,pretinde ca sunt niste persoane vindecate,ia-le de unde nu sunt,minte cu nerusinare plus ca face evaziune fiscala.
ene_m_gabriel
Postat pe 28 Decembrie 2009 21:54
Nu nam uitat asa mia spus, doctorita. mi sa dat pe linga, altele, si un unguent. si mi sa spus sai fac bai zilnice, cu schimbarea lenjeriei. asta a fost boala, varsat de vint. mi-au facut, amindoi baetii. lea trecut, intr-o saptamina
kudika098645
Postat pe 29 Decembrie 2009 09:12
Deci, naveam cum sa uit.cu toate ca am o virsta, eu nu uit niciodata prin ceam trecut, cu copii mei.
kudika098645
Postat pe 29 Decembrie 2009 09:39
De la: fericire, la data 2009-12-29 09:12:54 Nu nam uitat asa mia spus, doctorita. mi sa dat pe linga, altele, si un unguent. si mi sa spus sai fac bai zilnice, cu schimbarea lenjeriei. asta a fost boala, varsat de vint. mi-au facut, amindoi baetii. lea trecut, intr-o saptamina


schimbarea lenjeriei cu baie zilnica se face la scabie sau piodermita... varsatul de vant trece abia in 14 zile si nu il fac simultan, ci in a 14-a zi de la data la care a facut primul, face celalalt. cand primul se vindeca, apar pustule la al doilea.
camiflorea
Postat pe 30 Decembrie 2009 20:18
esti, cadru medical? cum poti sa ma contrazici? un medic, face atitea ani de facultate.si la mine baetii a facut, pe rind, nu o data amindoi.
kudika098645
Postat pe 31 Decembrie 2009 03:17
un medic face atitea ani de facultate, si nu are, cum sa greseasca, diagnosticul.daca esti din Focsani, poate ai auzit de BLANARU, a fost cel mai bun medic din oras de copii. pacat ca a murit.el m-ia salvat si baiatul,cel mare de la moarte.
kudika098645
Postat pe 31 Decembrie 2009 04:03
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-12-28 21:54:00
De la: 4Life, la data 2009-12-28 19:11:38
De la: adapower2000, la data 2009-12-28 18:58:50si bebe-ul meu de 7 luni a avut niste bubite rosii, intai pe burtica, vreo 2.. apoi pe tot corpul si pe fata. Inainte de asta a avut febra 39,4 vreo 3 zile. L-am dus la spital ca eram ingrijorata deoarece nu reuseam sa-i scad febra. Un doctor a zis ca s-ar putea sa fie rubeola, altul a zis ca nu se stie sigur. I-au scazut febra cu antitermice si in plus l-au tratat ptr. diaree ca a avut vreo 4 scaune moi. De fapt alea erau de la atata Panadol, Nurofen si Novocalmin... Nu stiu nici ei daca sunt alergii sau o alta boala. Fratele mai mare are o multime de alergii facand chiar astm .
nu ai vrea sa vezi cum poti scapa copilul de alergii sau astm ???
sa nu faci acest lucru cu produsele neavizate de la excrocul asta,nici nu are vreun caz rezolvat,pretinde ca sunt niste persoane vindecate,ia-le de unde nu sunt,minte cu nerusinare plus ca face evaziune fiscala.
cine crezi ca ar tine cont de niste sfaturi venite de la un debil mintal precum esti tu mai petrica ??? pardon, BORAT !!!!
4Life
Postat pe 31 Decembrie 2009 16:42
De la: fericire, la data 2009-12-31 03:17:37esti, cadru medical? cum poti sa ma contrazici? un medic, face atitea ani de facultate.si la mine baetii a facut, pe rind, nu o data amindoi.


indraznesc sa te contrazic pentru ca sunt intr-adevar cadru medical(20 de ani de pediatrie) si stiu sigur ca am dreptate.. daca nu as fi sigura nici nu m-as mai fi bagat in seama...la bolile eruptive nu se face baie, la varsatul de vant eruptia dureaza 14 zile, nu o saptamana, e contagioasa, se face febra... nu am auzit de dr blanaru. ce specialitate avea?
camiflorea
Postat pe 1 Ianuarie 2010 15:17
Pediatru. daca vii in TECUCI, intreaba pe cine vrei de el, sa vezi ceti va spune. eu mai multe, nu mai spun.
kudika098645
Postat pe 1 Ianuarie 2010 16:54
De la: fericire, la data 2010-01-01 16:54:50Pediatru. daca vii in TECUCI, intreaba pe cine vrei de el, sa vezi ceti va spune. eu mai multe, nu mai spun.


sunt din Focsani, nu am de ce veni in Tecuci.... multumesc pentru precizari!
camiflorea
Postat pe 2 Ianuarie 2010 15:50
La varsat de vant apar bubite si pe scrot sau penis?
kudika319385
Postat pe 3 Septembrie 2010 21:32
De la: kudika319385, la data 2010-09-03 21:32:32La varsat de vant apar bubite si pe scrot sau penis?


Da, si pe pielea capului, peste tot pe unde e piele sau mucoasa. Apar pustule, adica bubite pline cu lichid, febra moderata, in jur de 38, 38,5, curg ochii, nasul, dureri musculare - pana cand erup toate pustulele, care sunt de altfel si foarte pruriginoase ( mancarimi)
camiflorea
Postat pe 4 Septembrie 2010 17:58
De la: camiflorea, la data 2009-12-28 08:26:47
De la: fericire, la data 2009-12-22 08:25:15varsatul de vint, se manifesta prin.. bube foarte dese, pe tot corpul, mincarime. apar si pe penis, inclusiv limba.ai mei,copii au avut amindoi cam la aceiasi, virsta, ca al tau. m-am dus la medic mi sa dat tratament. dar pe linga tratament, bai zilnice, cu schimbarea de fiecare data a lenjeriei.


la varsatul de vant, ca la oricare alta boala virala eruptiva, este interzisa baia, se fac doar badijonari cu solutiile indicate de medic, dar nu baie... ori ai uitat ori a fost alta boala...


Absolut asa este, Cami.
stem_29
Postat pe 4 Septembrie 2010 18:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ciudatenie oftalmologica!!!!???? 16 De la: healthy011998 20 Februarie 2010 09:05
MUZICA DE ASCULTAT IN MASINA 6 De la: andreearusu 8 August 2010 13:49
glucomul 8 De la: healthy004302 12 Iulie 2009 12:34
Astenia de Primavara 17 De la: office_salinasusesi_ro 5 Martie 2010 09:05
diabet zaharat 2 De la: healthy006970 9 Octombrie 2009 03:45